Chemie redt Zeeuwse economie PZC Zeeuwse hulplijn drukste van Nederland Bond vreest groter banenverlies Delta PZC-lezers kiezen Diana van der Heijde 15 Kamer van Koophandel stelt stijgende lijn vast Vergunning lozen bagger uit België te royaal GS vinden Sloegebied veilig Veel respons actie voor Bhopal Celstraf voor reeks inbraken Hoofd communicatie Dow vertrekt Provincie hoopt op geld Rijk voor schuld ambulancestichting jwaepen 1 Veere woensdag 18 december 2002 jnnrEmile Calon MIDDELBURG - De AbvaKa bo vreest dat het banenverlies bij Delta niet beperkt blijft tot zo'n 200 maar zal oplopen tot zeker 250. Ook de milieudivisie en het kabelbedrijf ontkomen namelijk niet aan een reorgani- salie, aldus vakbondsbestuur der A. van der Maden. Ook daar zal efficiënter gewerkt moeten worden om de doelstellingen van de Raad van Commissaris sen te halen: een hoger rende ment. president-commissaris J. Hen- nekeij meldde afgelopen maan dag dat het voormalige nutsbe- drijf over een aantal jaren een rendement van 9,5 procent moet halen terwijl het nu schommelt tussen de 4,5 en 5 procent. Via een reeks maatregelen zoals ef ficiënter werken, het verlagen van de productiekosten en het inkrimpen van het personeels bestand moet dat bereikt wor den. Alleen op die manier kan Delta de concurrentie aan blij ven gaan met andere bedrijven. Van der Maden stelt dat de Ab vaKabo in geen geval akkoord gaat met gedwongen ontslagen. ,,En er moet een goed sociaal plan komen." De regiobestuur der overlegt momenteel met de directie hoe dat plan er uit komt te zien. Hij weet nu al dat er met de directie niet te praten valt over een ruime seniorenrege ling. Hoogstens kan een zeer beperkt deel van de oudere werknemers met een of andere toeslag het bedrijf verlaten. De directie heeft de bonden ook laten weten dat er niet te ontko men valt aan herplaatsing van personeel bij andere bedrijven. De bonden gaan daarmee ak koord mits er niet ingeleverd wordt op het salaris. Ook moet er volgens de regiobestuurder een terugkomgarantie komen zodat personeel na uitplaatsing terug kan keren als het elders niet bevalt. Opboksen Van der Maden is al enige tijd in gesprek met de directie over de reorganisatieplannen. Volgens hem is Delta zeker geen onge zond bedrijf. Het moet echter opboksen tegen ondernemingen die vele malen groter zijn. Door snel te reageren op allerlei marktontwikkelingen lukt het om, ondanks het probleem van de schaalgrootte, de concurren tie regelmatig de loef af te ste ken. De commissarissen voorzien echter dat er nog doelmatiger gewerkt moeten worden om het nadeel van de beperkte schaal grootte op te vangen. Van der Maden geeft aan dat de directie voorstander is van een versnelde integratie van de mi lieubedrijven. Verstraeten-Ver- brugge, Olaz en Phoenix leveren samen niet het voordeel op waarop gehoopt werd. Ze ren deren onvoldoende, vat de vak bondsbestuurder de kritiek van de bedrijfsleiding samen. Tot slot geeft hij aan dat de di rectie constant worstelt met de vraag hoe de kwaliteit van de vele disciplines optimaal blijft. Het bedrijf levert immers gas, elektriciteit, kabeldiensten en verwerkt huisvuil. Van der Ma den verwacht dat er nog wel wat gesprekken nodig zijn voor bon den en directie op een lijn zitten over het sociaal plan, door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De BV Zee land onttrekt zich aan de lande lijke daling van de economie. Dat is vooral te danken aan de Ie prestaties van de ruim aanwezige chemische industrie. Kleine bedrijven zien, met uit zondering van de detailhandel, de omzet wel dalen. Negatieve uitschieter is de bouw, die door het wegvallen van investerin gen een grote klap krijgt. Dit blijkt uit de Erbo-cijfers die de Kamer van Koophandel gis teren heeft gepubliceerd. De Enquête Regionale Bedrijf s Ontwikkeling is gestuurd naar 8000 Zeeuwse bedrijven. Dè helft stuurde hem ingevuld te- w Het onderzoek wordt jaar lijks gehouden door de 21 Kamers van Koophandel in Ne derland. Kurk Het positieve geluid van de Ka mer van Koophandel staat haaks op cijfers die de Regiona le Informatiebank Bedrijven en Instellingen Zeeland (RIBIZ) vorige maand presenteerde. Het RIBIZ stelde, gerekend over de periode mei 2001 tot mei 2002, dat de Zeeuwse economie juist achterbleef bij het lande lijke gemiddelde. Alleen de pro vincie Limburg deed het nog slechter. De Erbo-cijfers gaan over 2002 DEN HAAG - Minister Netelen bos van Verkeer en Waterstaat heeft vorig jaar de Belgische overheid een vergunning voor het storten van bagger gegeven die twintig procent ruimer was dan nodig. Dit bleek gisteren tijdens een rechtszaak bij de Afdeling be stuursrechtspraak van de Raad van State. Daar vroegen ge meenten aan de Westerschelde en de Zeeuwse Milieufederatie om vernietiging van de lozings vergunning. De landsadvocaat zei dat de Belgische regering binnenkort een nieuwe vergunning gaat aanvragen voor het jaarlijks storten van maximaal zestien miljoen kubieke Belgische on- derhoudsbagger in de Neder landse Westerschelde. Die hoe veelheid is genoeg gebleken, aldus de landsadvocaat. Netelenbos verleende de Belgen vorig jaar een vergunning voor een jaarlijkse hoeveelheid van twintig miljoen kubieke meter. De bagger ontstaat door onder houdswerkzaamheden in de Vaargeul naar de Antwerpse ha ven. Nederland en België hebben een verdrag gesloten over het stor ten van de bagger op Neder lands grondgebied. De vergunning die vorig jaar werd verleend is omstreden en lokte protesten uit van de aan grenzende gemeenten en de Zeeuwse Milieufederatie. Gis teren voerden zij bij de Raad van State een bodemprocedure. In deze zaak is een kritisch advies uitgebracht door de Stichting Advisering Bestuursrecht spraak (STAB). Deze adviesinstantie van de Raad van State schrijft dat het langdurig storten van meer dan tien miljoen kubieke meter bag ger risico's met zich meebrengt voor de vorm van en het leven in de Westerscheldebcdem. Vijf tien miljoen kubieke meter kan alleen als er een uitgekiend lo zingsschema is. Hodemleven Het lozen van twintig miljoen kubieke meter per jaar, de hui dige vergunning dus, is volgens de STAB ongewenst voor het bodemleven in de rivier. De te storten bagger is niet schoner of vuiler dan de rest van de Wester- scheldebodem. en geven aan dat de chemische industrie de kurk is waarop de Zeeuwse economie drijft. Niet alleen de jaarcijfers van Zee land Seaports, maar ook die van BV Zeeland zijn ermee gered. De afzet van het Zeeuws be drijfsleven op de binnenlandse markt daalde. Dankzij een groei van de export, die grotendeels op het conto van de chemie geschreven kan wor den, is de omzet van het Zeeuws bedrijfsleven toch gegroeid met 0,4 procent. Landelijk daalde dat met 1,2 procent. De bouw heeft ronduit een slecht jaar achter de rug. De af zet daalde in Zeeland met 3,5 procent, tegenover vijf procent in Nederland. De sterke daling in Zeeland komt volgens de Ka mer van Koophandel onder an dere dóórdat de bouw van grote projecten als de Westerschelde- tunnel klaar is. Bovendien heb ben bedrijfsleven, overheden en particulieren door de economi sche malaise bouwplannen in de ijskast gezet of afgeblazen. De totale werkgelegenheid bij de Zeeuwse bedrijven blijft, net als in de rest van Nederland, nage noeg gelijk. Het aantal arbeids plaatsen is in 2002 met 0,2 pro cent gegroeid. Landelijk was dat 0,3 procent. In Nederland groeit de werkgelegenheid in al le bedrijfssectoren nog een beet je. Alleen de industrie vertoont een daling. In Zeeland komen er alleen nog banen bij in de groot- en detailhandel. De toekomst verwachtingen van het Zeeuws bedrijfsleven ten aanzien van omzet-, export-, investerings-, en werkgelegenheidsontwikke ling zijn over het algemeen iets terughoudender dan die in de rest van ondernemend Neder land. Zo verwacht 30 procent van de ondernemers in Neder land een stijging van de omzet in 2003, terwijl dat in Zeeland on geveer 25 procent is. Zeeuwse ondernemers zijn minder opti mistisch omdat het Zeeuws be drijfsleven meer afhankelijk is van de ontwikkelingen op de in ternationale markt en seizoens invloeden. De Kamer van Koophandel vindt de eenzijdigheid van de Zeeuwse economie niet zorge lijk. Directeur R. van Renterg- hem: ,,In het verleden is daar over negatief gedaan. Maar de sterke aanwezigheid van die chemische bedrijven in Zee land, betaalt zich nu uit." Diana van der Heijde met haar man Dick en hun zoontje. foto Ruben Oreel door Ron Maqnée MIDDELBURG - De lezers van de PZC hebben Diana van der Heijde uit Kapelle gekozen als meest aansprekende vrij williger. Ze verzorgt al elf jaar haar man Dick die volledig verlamd is. Diana van der Heijde kreeg gisteren de publieksversie van de Stichting Van Emden Prijs uit handen van commissaris van de koningin W. van Gelder uitgereikt. Er waren vooraf acht vrijwilligers genomi neerd, waaruit de PZC-lezers een keuze konden maken. Uit eindelijk kreeg Diana de mees te stemmen. De prijs bestaat uit een plaquette en oorkonde. Daarnaast krijgt ze 1500 euro om aan een zelf te kiezen goed doel te besteden. Zelf blijft ze nuchter onder het winnen van de prijs: „Ik houd niet zo van publiciteit. Laat mij maar een beetje op de achtergrond staan, in tegenstelling tot Dick eigenlijk." Herseninfarct Op 28-jarige leeftijd kreeg haar man Dick van der Heijde een herseninfarct. Sindsdien kan hij alleen nog maar met zijn ogen bewegen. Dick lijdt aan het zogenaamde locked-in syndroom. Hij kan denken, zien, voelen en horen, maar hij kan zich niet verroeren. Door zijn ogen te bewegen, commu niceert hij met Diana die hem de afgelopen elf jaar heeft ver zorgd. Samen hebben ze een boek geschreven met de titel 'Mijn ogen zeggen alles'. Daar naast heeft Dick een column op internet. Onlangs zond televi sie-omroep Human een portret van het gezin uit van de film maker Koert Davidse. Dick en Diana hebben een zoontje Naast Diana van der Heijde werden gisteren nog meer vrij willigers in het zonnetje gezet. Het ging om degenen che de juryprijs van de Stichting Van Emden Prijs kregen uitgereikt: de heren Kees HoogerwerfDig Vleugel, Remco Jorritsma en de dames Ellen Loontjes en Tanny de Voogd. Ze mogen 2500 euro besteden aan een zelf te kiezen goed doel. Harmen Siezen De uitreiking werd gisteren in de Middelburgse Abdij gepre senteerd door Harmen Siezen. Tijdens de happening verhaal de de oud-nieuwslezer over zijn Zeeuwse komaf. Zo was zijn vader dominee op Schou- wen-Duiveland „Hij kreeg daar 1800 gulden voor en was dus in feite een vrijwilliger avant la lettre", grapte hij. Ook de voorouders van Siezens vrouw komen uit Zeeland. „We vragen ons wel eens af: wie is de echte Zeeuw?" Siezens vrouw werkte 28 jaar voor een bejaardensoos. „Zij deed veel nuttiger werk dan ik. Ik heb 33 jaar rampen, leed en oorlogen op televisie gebracht. Met ter afsluiting altijd slecht door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Zeeuwen bellen eens zo vaak met de SOS Telefonische Hulp dienst dan andere Nederlanders. De Zeeuwse hulptelefoon kent een groot aantal vaste bellers die de lijn gebruiken voor menselijk contact. Het aantal bellers dat een probleem wil voorleggen blijft al jaren gelijk. Een zaamheid in de breedste zin van het woord is een drijfveer voor veel bellers, beaamt directeur G. Wolters. Hij is ervan overtuigd dat de telefonische hulpdienst voor velen een middel is waarmee zij voorkomen dat zij een beroep moeten doen op andere zorginstellingen. Volgens het jaarverslag van de SOS Tele fonische Hulpdienst Zeeland over 2001 nam de dienst in 2001 een recordaantal malen de telefoon op: ruim tienduizend keer, bijna vijf procent meer dan in 2000. Landelijk is de groei 0,2 procent. Per honderd Zeeuwen is er 2,7 keer gebeld, tegen een landelij k gemiddelde van 13 5 Tussen 20.00 en 8.30 uur wordt het vaakst gebeld: 65 procent van de tele foontjes komt buiten kantooruren. Meer dan de helft van de bellers, tot zes tig procent, is alleenstaand. Vrouwen bellen met 55 procent meer dan mannen. De grootste categorie bellers is tussen de 35 en 45 jaar. Kinderen en jongeren bel len nauwelijks, omdat hen de Kinder- en Jeugdtelefoon ter beschikking staat. De gemiddelde gespreksduur beloopt twin tig minuten. Een derde van de gesprek ken duurt nog geen vijf minuten. Drie procent loopt uit tot een uur of langer. Bij achttien procent komt een probleem aan bod. Bij de helft daarvan verwijst de dienst naar hulpinstanties. Zestig pro cent van de bellers zoekt een contactge- sprek. Het aantal vaste bellers is met 46 procent in 2001 erg hoog. Nog eens 28 procent belt meer dan éénmaal. „Er zijn er nogal wat mensen die ons ge bruiken om overeind te blijven," ver klaart Wolters de populariteit van zijn dienst. „We voeren ook een ruimhartig beleid. Andere diensten in het land we ren zulke bellers niet, maar in drukke ge bieden met veel acute hulpvragen is er gewoon minder tijd voor. Zeeland heeft minder hulpinstellingen dan de Rand stad. In plattelandsgebieden is de tele foon altijd dichtbij." West-Brabant De Zeeuwse dienst trekt ook nogal wat bellers van buiten de provincie: bijna 23 procent. Veel daarvan komen uit Goeree- Overflakkee en West-Brabant, maar een deel komt van verder weg. „Er zijn men sen in het land die het Zeeuwse regionale nummer koesteren", weet Wolters. Zij moeten hun Zeeuwse steun op termijn missen door de komst van het landelijk inbelnummer (0900 - 0767), vanwaar de beller naar de eigen regio wordt ge stuurd. De onderliggende regionale MIDDELBURG - De veiligheid in het Sloegebied is voldoen de gewaarborgd, ondanks het ontbreken van een Sloe-brand- weer. Gedeputeerde Staten antwoorden dat op vragen van de CD A-Statenfractie. Die stelde vraagtekens bij de veiligheid, naar aanleiding van twee branden die dit jaar hebben plaats gevonden bij olieraffinaderij Total. GS stellen vast dat de branden zich hebben voorgedaan bij dezelfde installatie, maar dat tussen de ongevallen geen verband bestaat. Total heeft de ongevallen volgens de regels gemeld aan de provincie en Arbeidsinspectie, stellen GS vast. Het college schrijft in zijn antwoord geen aanwijzingen te hebben dat Total samen werkt met niet VCA-gecertificeerde bedrijven. TERNEUZEN - Ruim 14.000 donateurs en sympathisanten van Greenpeace hebben Dow Benelux via een protestkaart opgeroepen slachtoffers van de giframp in het Indiase Bhopal financieel te ondersteunen. In 1984 ontsnapte er een enorme gifwolk uit de fabrieken van Union Carbide. Omdat Union Carbide twee jaar geleden werd overgenomen door Dow Chemical is de Amerikaanse chemie- gigant verantwoordelijk voor de nasleep van de ramp, stelt Greenpeace. Dow wijst elke financiële, juridische of morele verplichting af. Union Carbide heeft een schikking getroffen met de Indiase overheid en het hooggerechtshof oordeelde dat die schikking redelijk en fair was. Bovendien heeft Union Carbide, jaren voordat Dow het bedrijf overnam, de Bhopal-vestiging ver kocht aan een lokale onderneming. „We vinden dat Green peace de zaken nogal eenzijdig voorstelt. Daarom sturen we iedereen die zijn adres op de protestkaart zet een brief terug om ons standpunt uit te leggen", meldde Dow-woordvoerder J. Huisman gisteren. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 22-jarige man uit Cacak (Joegoslavië) veroordeeld tot vier jaar cel voor een golf van woninginbraken en autodiefstallen. De man had een leiddinggevende rol binnen een criminele or ganisatie, die verantwoordelijk was voor meer dan dertig wo ninginbraken en veertig autodiefstallen in Zeeland, Brabant, Zuid-Holland, Utrecht, Flevoland en Gelderland. Twee me dedaders, een 31-jarige man zonder vaste woon-of verblijf plaats en een 27-jarige inwoner van Rotterdam kregen voor hun aandeel respectievelijk twee en een jaar gevangenisstraf opgelegd. Zij bezitten eveneens de Joegoslavische nationali teit. De daders kwamen huizen binnen door gaatjes in het raam kozijn te boren. Ze hadden het vooral voorzien op autosleu tels om de auto's mee te nemen. Ook paspoorten, kentekenbe wijzen en mobiele telefoons werden buitgemaakt. In Zeeland werden inwoners van Goes, Kloetinge en 's Gravenpolder de dupe. TERNEUZEN - Het hoofd van de afdeling communicatie Noord-Europa van Dow Benelux, J. Huisman, vertrekt deze maand naar Amerika. Huisman wordt hoofd van de afdeling communicatie Texas en gaat werken in de grootste Dowvesti- ging ter wereld in Freeport. Dow hoopt begin januari een op volgervoor Huisman te presenteren. F. Neve blijft communi catiemedewerker externe zaken voor alle D o w-vestigingen in de Benelux. E. van Oosten is onlangs A. Helms opgevolgd als communicatiemedewerker interne zaken voor Dow Benelux. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Provincie Zeeland en Ambulancedienst Boven de Westerschelde probe ren alsnog de tekorten van de oude ambulancestichtingen van Walcheren, de Bevelanden en de Oosterscheldeziekenhuizen van het Rijk vergoed te krijgen. Het gaat om circa 1,4 miljoen euro. Als het Rijk dat geld niet ver goedt onder de regeling Sane ring Ziekenhuisvoorzieningen, moeten de gemeenten de oude schulden dragen. Gedeputeerde Staten bepleiten de zaak in een brief aan het Col lege Sanering Ziekenhuisvoor zieningen. De schulden komen uit de oude ambulancestichtin gen van Walcheren en de Beve landen die in 2000 opgingen in de nieuwe Stichting Ambulan cedienst Boven de Westerschel de. Samen met de Zeeuwse- Vlaamse Ambulancedienst moet het Zeeuwse ambulance vervoer gebundeld worden in een Regionale Ambulance Voor ziening, zoals het Rijk voor staat. Die komt in de plaats van de oude gemeenschappelijke re gelingen van de gemeenten. Omdat de nieuwe ambulan cestichting met een schone lei van start mocht gaan, bleven de oude schulden bij de gemeen schappelijke regelingen van de gemeenten achter. Voorzitter D. van der Zaag van de Ambu lancedienst Boven de Wester schelde zegt goede hoop te heb ben dat het College Sanering de kleine miljoen euro Bevelandse schuld geheel gaat vereffenen. Aanvankelijk wilde het college dat slechts gedeeltelijk doen. Van der Zaag verwacht daar in januari uitsluitsel over. Moeilijker ligt het met het Wal- cherse tekort van 400.000 euro. Formeel komt de oude stichting Ambulancevervoer Walcheren niet in aanmerking voor sane ring, omdat de vergunning bij de fusie niet door de provincie is ingetrokken zoals vereist, maar is overgedragen aan de stichting Boven de Westerschelde. Dat gebeurde doordat de Midden- en Noord-Zeeuwse fusie al plaatshad voordat de regelge ving over de sanering vaststond. Zo'n formaliteit mag de nieuwe organisatie van ambulancever voer in Zeeland niet in de weg staan, stellen GS. De dagelijkse leiding van het Zeeuwse ambulancevervoer komt per 1 februari in handen van Jacob van der Velden. Hij wordt directeur van de Ambu lancedienst Boven de Wester schelde, de Regionale Ambu lance Voorziening en tegelijk hoofd van de Ambulancedienst Zeeuws-Vlaanderen. Van der Velden, afkomstig uit Haren, vervult momenteel interim functies in de zorg. nummers zijn nog een paar jaar actief, verwacht Wolters. „Het duurt lang voor dat centrale nummer in de hoofden van de mensen zit. Bij de Kindertelefoon duurde dat driejaar," De Zeeuwse lijn werd in 2001 door 56 daartoe opgeleide vrijwilligers bemand met diensten van vier uur overdag, tot de negenuurs nachtdienst. Na jaren van problemen met de werving van voldoen de mensen, lijkt het tij in 2001 gekeerd De telefoondienst kon twaalf nieuwe mensen aanstellen. SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland neemt buiten kantooruren en in week einde ook de telefoon aan voor het Alge meen Maatschappelijk Werk, Zeeuws Consultatiebureau Alcohol en Drugs, Stichting Jeugdzorg, Raad voor de Kin derbescherming en Sociaal Pedagogisch Dienstleneningscentrum. In de helft van die telefoontjes blijkt het nodig de mede werker van dienst bij die instanties in te schakelen. Advertentie Hora RESTAURANT KERST MENU 2002 Gepoft Nicolai aardappeltje gevuld met kreeft, crème fraiche en kaviaar Bouillon van bospaddestoelen met truffeljus en Madera Rollade van fazant, eendenlever en walnoot omwikkeld met Zeeuws spek Honing granité geparfumeerd met Crème de Menthe Gegrilde tarbotfilet met vanille gamba's en een saus van sinaasappel en rozemarijn Beursje van filodeeg gevuld met amandelcrème en tamme kastanje Mokka met versnaperingen 49,50 per persoon Informatie en reservering: Tel.:0118-501231 www.waepen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15