PZC Walcheren ingrijpend op de schop Rondje van Het Huis! Nieuw centrum voor j ouderenpsychiatrie S opent in Kloetinge DiabetesBehoor ik tot een risicogroep?" Landbouwgebied in agrarisch natuurlandschap omzetten 'tegen het Citroën-voordeel in onze showroom.® Automobielbedrijf Dijkwel BV www.pzc.nl/beltonen Nu 50% opruimingsvoordeel door Rinus Antonisse HEINKENSZAND - Onder het motto Walcheren weer de tuin van Zeeland willen Het Zeeuw se Landschap (HZL) en Stich ting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) het eiland ingrij pend veranderen. Het gaat om omvorming van landbouwge bied in agrarisch natuurland schap. Dat moet in nauwe sa menwerking met de boeren gebeuren. Is het plan een succes, dan kan het ook elders in de provincie (en daarbuiten) worden uitge voerd. Met het grootschalige voorbeeldproject willen de twee stichtingen aantonen hoe 'ver groening' van het platteland leidt tot concrete winst voor na- Stuk voor stuk zijn ze af-, gelopen halve eeuw van het platteland verdreven of vrijwel verdwenen. Het paapje en de meikever, de koninginnepage en het steenuiltje. Ook de talrij ke struweelhagen die agrarische perceelsgren- zen markeerden, zijn zeldzaam geworden. Rijk- bloeiende struiken als meidoom, koebraam, vlier en sleedoorn zijn nog slechts te zien in enkele kleine reservaten. Met het project voor een agrarisch natuurland schap van Het Zeeuwse Landschap en Stichting Landschapsbeheer Zee land krijgen ze nieuwe kansen. De tweehonderd nieuwe landschapsele menten moeten daarvoor zorgen. Walcheren wordt, er een stuk mooier door. De verwachting is boven dien dat allerlei nu zeld zame soorten weer toene men, bijvoorbeeld de pa relmoervlinder en het landkaartje, de roodbor- sttapuit en de gele kwik staart en paddestoelen als de rode zwavelkop. tuur en landschap. En tegelijk demonstreren hoe er door mid del van een volledig nieuwe sa- menwerkingsformule, waarde vol agrarisch natuurlandschap kan ontstaan. Uitgangspunt is dat door toe voeging van natuurelementen (bijvoorbeeld hagen, bosscha ges en vrijstaande bomen) een kaal en weinig aantrekkelijk landbouwgebied ingrijpend verandert. Het platteland krijgt zo - naast zijn agrarische func tie - nadrukkelijk weer beteke nis als leefgebied voor een rijke flora en fauna. Bovendien komt het tegemoet aan de maat schappelijke behoefte aan na tuur en ruimte om te kunnen re creëren. Geriefhout Om dat te bereiken beoogt het project om in samenwerking met de boeren, verspreid over 5000 hectare van het Walcherse platteland, 15 tot 30 kilometer hagen en 50 geriefhoutbosjes aan te planten Het gaat om streekeigen bomen en struiken. HZL en SLZ grijpen terug op vroeger tijden, toen - al sinds de 17e eeuw - Walcheren werd aan geduid als Tuin van Zeeland. Door inundatie in de oorlog en her- en ruilverkavelingen is veel van de groene schoonheid ver woest. Die kan via het plan te rugkomen. Overeenkomst Voor uitvoering is een bedrag van ruim 2,2 miljoen euro nodig De stichtingen zoeken daarvoor nog medefinanciers. Boeren worden benaderd om delen van hun grond in stukken van 500 vierkante meter om te zetten in heggen of bosjes. De stroken en blokken worden onder coördi natie van HZL en SLZ inge plant. Met elk van de boeren wordt een overeenkomst aange gaan, die inhoudt dat de boer het natuurelement op zijn land duldt. De overeenkomst wordt voor 25 jaar aangegaan. Tegelijk wordt met de boer een contract geslo ten, waarin deze voor dezelfde periode het onderhoud op zich neemt, tegen een aantrekkelijke door Claudia Sondervan KLOETINGE - Emergis komt per januari 2003 tegenmoet aan de groeiende vraag naar psychi atrische zorg voor ouderen. Met de opening van het nieuwe Cen trum voor Ouderenpsychiatrie in Kloetinge groeit het aantal bedden naar 73. Zestien nieuwe bedden en zes dagbehande lingsplaatsen worden gehuis vest in het nieuwgebouwde cen trum, dat donderdag 9 januari geopend wordt door burge meester D. van der Zaag van Goes. Vier dagen later betrekken de patiënten van het centrum de nieuwbouw en begint de reno vatie van het twintig jaar oude, bestaande gebouw voor oude renpsychiatrie. In de voorberei ding daarop zijn de patiënten sinds vijf weken tijdelijk onder gebracht in de dagbehande lingsruimte. De activiteiten voor de dagbe handeling hebben ondertussen onderdak in portokabins op het terrein. In het oude gebouw worden de vierpersoonskamers verbouwd tot tweepersoons ruimten. Eind augustus 2003 moet de renovatie klaar zijn. De uitbreiding is de tweede sinds de vestiging van het insti tuut voor geestelijke gezond heidszorg. Tien jaar geleden kreeg het centrum er tien bed den bij. „Omdat de vraag naar psychia trische hulp zo groot is, wilden we tijdens de bouw en renovatie geen capaciteit inleveren," zegt sectordirecteur Ouderenpsy chiatrie Jack Elenbaas. Het centrum behandelt ouderen vanaf 65 jaar die psychiatrische problemen hebben. De zorg wordt indien nodig gecombi neerd met verpleegzorg, die het centrum ook geeft aan patiën ten uit andere Emergis-secto- ren die dat nodig hebben. Daartoe wordt in het nieuwe centrum ook de eigen medische en paramedische dienst onder gebracht. Daar huist de eigen huisarts en zijn de behandelka mers van tandarts en fysiothe rapeut en de apotheek In het ouderencentrum verblij W ven de meeste patiënten twee tol W' drie maanden, waarna zij vaak weer naar huis gaan, eventueel SC met ondersteuning van thuis- p zorg of naar een beschermd woonvorm of een verzorgings- 5. huis. Tien tot twaalf plaatsenir het centrum zijn voor vaste be- - woners, mensen die zware psv- chiatrische begeleiding nodit- hebben. Zwerver krijgt vier weken cel i- MIDDELBURG - Een 75- jarige zwerver, die zich meestal in Middelburg J ophoudt, moest gisteren voor de politierechter in Middelburg verschijnen voor de mishandeling van een vrouw. De zwerver kwam niet op- dagen, maar daarmee ont liep hij zijn straf niet. Po- litierechter R. Reinarz r legde hem vier weken ge vangenisstraf op. De zwerver zat 20 juli dit jaar in Middelburg op een ter- rasje. Toen hij opstapte liet hij zijn sjaal liggen. Een vrouw zag dat en bracht hem de sjaal ach terna. Ze tikte hem op de schouder, maar dat schoot I verdachte in het verkeer- de keelgat. Hij draaide zich om en sloeg de vrouw met een stok in haar ge zicht. Aan de stokslagen hield het slachtoffer be hoorlijke verwondingen aan haar oog en andere i delen van haar lichaam over. Officier van Justitie I G. Oosterveld eiste zes weken cel Aan het slacht- offer moet de zwerver 215 euro schadevergoeding ij betalen. woensdag 18 december 2002 Landbouwgebieden moeten door aanplant van hagen, bosschages en vrijstaande bomen veranderen in agrarisch natuurlandschap, zoals hier bij Kerkwerve. foto Ruben Oreel jaarlijkse vergoeding per ele ment. Die vergoeding is zeer concurrerend ten opzichte van de opbrengst van traditionele landbouwproducten. De boer blijft in bezit van zijn land en krijgt een nieuw inkomensbe standdeel. De vergoeding wordt eens in de drie jaar aangepast voor inflatie. Een boer kan één element per vijf hectare gaan beheren. Na 25 jaar zijn er geen verplichtingen meer. Het project haakt in op de gedachte de landbouw door be taald beheer van groene land schapselementen een aanvul lend economisch uitzicht te geven én tegelijk het landelijk gebied waardevoller te maken. Daar komt tot nu toe door het ontbreken van overheidsgeld, weinig van de terecht. Het pro ject van HZL en SLZ voorziet in de leemte. Er is voor de opzet drie jaar uit getrokken. Ook de wat tragere beslissers onder boeren (ze staan erom bekend graag de kat uit de boom te kijken) kunnen daardoor in een later stadium meedoen. Als niet alle geplande natuurelementen via overeen komsten worden verwezenlijkt, zal het geld wat over is worden ingezet voor aankoop van ver spreid liggende kleine grond- blokken. Hoe dan ook zal de Tuin van Zeeland in drie jaar een feit zijn. Wie dit jaar nog YES zegt tegen Citroen, pakt meteen een paar stevige voordelen mee. Want de Citroen Xsara Comfort, de Citroen Saxo Furio en de Citroen Xsara Picasso Plaisir zijn nu extra aantrekkelijk aangekleed. Kom langs in de showroom en overtuig u persoonlijk van ons geweldige aanbod: alle nieuwe modellen en de actiemodellen uit deze advertentie staan voor u klaar Citroen Xsara al vanaf 14.210," tordtfl op alle Citr n 1500.- Xsara Actiemodel Citroen Xsara Comfort vanaf 1S.290.- Uw extra voordeel 1.205,- Totaal voordeel max. 2.705,- Gratis uitgestelde betaling van maximaal 7.500,- tot 1 oktober 2003 Voordeel op alle Cit'oêns Saxo van minimaal 500,- Actiemodel Citroen Saxo Furio vanaf 9.820,-. Uw extra voordeel 225,- Totaal voordeel max. 725,- Gratis uitgestelde betaling van maximaal 5.000.- tot 1 oktober 2003 Citroen Xsara Picasso al vanaf 19.780," 2.000,- extra voordeel boven op de ANWB BOVAG mruilwaarde (m.u.v. Citroen Xsara Picasso 2 0 H0i Business Edition) Actiemodel Citroen Xsara Picasso Plaisir vanaf 20.490 - Uw voordeel 1.595,- lotaal voordeel max. 3.595.- Gratis uitgestelde betaling van maximaal 7.500,- tot 1 oktober 2003 Pres. Rooseveltlaan 745, Vlissingen, tel. 0118-62 99 55. www.dijkwel.citroen.nl Diabetes Mellitus is een nieuwe volksziekte. Meer dan een half miljoen Nede- landers heeft diabetes (sui kerziekte). De helft van hen weet nog altijd niet dat zij diabetes hebben. DIABETES VEROORZAAKT ERNSTIGE COMPLICATIES Diabetes is een stofwisse lingsziekte die draait om het hormoon insuline. Diabetes kan (ernstige) complicaties tot gevolg hebben. Op termijn kun nen bloedvaten, zenuwen en organen beschadigen. Dit leidt tot aandoeningen aan met name ogen, nie ren, ledematen, hart- en bloedvaten. Tijdig ontdek ken van diabetes is belan grijk. Hoe beter en sneller de behandeling, hoe min der kans op complicaties. LOOPT U EEN VERHOOGD RISICO OM DIABETES TE KRIJGEN? Er zijn bepaalde risico groepen, waarin een aan tal factoren de kans op dia betes vergroot: Mensen, met name na hun 40e, met overge wicht, vooral rond de buikstreek. Mensen met een gestoor de vetstofwisseling Mensen met familieleden die diabetes hebben (de aanleg voor type 2 dia betes is erfelijk) Mensen met een (lang durig) hoge bloeddruk Vrouwen die zwanger schapsdiabetes hebben gehad. Behoort u tot een risico groep (en bent u ouder dan 40)? Laat u zich dan eens, als u toch bij de huisarts moet zijn, testen op dia betes. Met een simpele bloedtest (met 1 druppel tje bloed) kan uw huisarts vaststellen of u diabetes heeft. Een tijdige behan deling kan de kans op ern stige complicaties aan zienlijk verkleinen. MEER INFORMATIE? Vraag informatie aan via info@diabetesfonds.nl of via 033-46 22 055 en u ontvangt zo spoedig mo gelijk een uitgebreide gra tis brochure met meer in formatie over diabetes, de behandeling en de gevol gen. De brochure is be stemd voor iedereen die iemand kent met diabetes, het zelf (misschien) heeft en voor iedereen die meer wil weten over deze "nieuwe" volksziekte. Giro 5766. Diabetes Fonds in Amei foort. ïtes ers- F/ Diabetes Fonds Tel. 033-46 22 055 Regentesselaan 39, 3818 HH Amersfoort info@diabetesfonds.nl j op een unieke collectie merkmonturen. U leest het goed: 50% opruimingsvoordeel! Dat mag gezien worden. Net als u trouwens! Het Rondje van Het Huis is dé gelegenheid om uw collectie voordelig uit te breiden met één of meer merkmonturen. Stuk voor stuk topmonturen van bekende merken waarmee u er steeds weer anders en altijd op uw allerbest uitziet. Het Huis Hardy Zien mag gezien worden. opticiens VLISSINGEN BELLAMYPARK 38 - TEL. (0118) 41 20 10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 14