Focus op langdurig werklozen PZC PZC Bouwproject Alhambra ligt stil LaBart Geen inschrijving, geen geld, geen kerstpakket Noord-Beveland stapt uit site Zeelandpoort Goes ruilt grond voor tweede fase stationsgebied Scholing en projecten 13 Geen boete voor vernieling Schijf '83 wint NK-sjoelen Rijverbod voor Vlissinger Dief schopt winkelmedewerker Maand cel voor vals paspoort Uit de hand gelopen ruzie bestraft agenda Jongens gepakt na stelen jas Kerstknutselen Greep uit kassa door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Acht van de lien uitkeringsgerechtigden in Vlissingen zijn langer dan twee jaar werkloos. De sociale dienst moet aan hen meer tijd en aan dacht schenken dan aan mensen die nog niet zo lang zonder baan zitten. De gemeente houdt errekeningmee dat een deel van de langdurig werklozen nooit meer aan werk geholpen kan worden. Dat staat in het be leidsplan Algemene bijstands wet. Op 1 'september van dit jaar tel de de afdeling Sociale Zaken 1505 mensen met een uitkering. Negen maanden eerder waren dat er nog 1584. Die cijfers moe ien wel in een juiste context ge plaatst worden, omdat in die periode 318 uitkeringsgerech tigden aan een baan werden geholpen, terwijl de sociale dienst er 379 nieuwe klanten bijkreeg. Uitgegevens van Sociale Zaken blijkt dat bijna vijftig procent van de Vlissingse uitkeringsge rechtigden geen vervolgoplei ding heeft, maar alleen lagere school. Zestig procent van de klanten is ouder dan veertig jaar bij een toenemend aantal mensen is sprake van psychoso ciale problematiek, zoals ver slaving. Actief Dooreen andere aanpak van het stelsel van sociale zekerheid zijn gemeenten verantwoorde lijk voor het zoeken naar pas send werk voor uitkeringsge rechtigden. Binnen één jaar moeten klanten van een sociale dienst weer gewoon werken, een Melkertbaan hebben of sociaal woensdag 18 december 2002 actief zijn in bijvoorbeeld vrij willigerswerk of een scholings traject. De laatste jaren is het aantal uitkeringsgerechtigden bij de sociale diensten enorm afgeno men. Redenen daarvoor waren de flinke economische groei en een strenge aanpak van ge meenten om mensen weer aan het werk te krijgen. Die aanpak heeft ervoor gezorgd dat mensen die maxi maal twee jaar werkloos waren, grotendeels zijn verdwenen uit het cliëntenbestand van de sociale dienst. De gemeente verwacht overigens dat vanaf volgend jaar het aantal werklozen weer iets zal toene men. Begeleiding Het feit dat in het klantenbe stand vrijwel alleen maar lang durig werklozen zitten, heeft gevolgen voor de werkwijze van de sociale dienst. De gemeente wil voorkomen dat deze mensen steeds opnieuw terugvallen op een uitkering. Daarvoor is meer tijd en begeleiding' nodig. Som mige klanten zullen wellicht nooit aan een reguliere baan worden geholpen. Dagbesteding Voor komend jaar heeft de soci ale dienst bijna 1,7 miljoen euro beschikbaar voor scholing en andere activiteiten, die ervoor moeten zorgen dat mensen werk krijgen of een zinvolle dagbe steding hebben. Daarvoor zijn allerlei projecten in het leven geroepen, zoals een vrijwilli- gersproject bij de bibliotheek en een bewegingsprogramma met het doel de motivatie te vergro ten om scholing te volgen of een baan te zoeken. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het komt goed en we zijn er mee bezig. Die op merkingen kreeg de Vlissingse Manoram Bholasing 'veel te vaak te horen van een paar me dewerkers van de sociale dienst'. Ze heeft zich in januari van dit jaar aangemeld bij de so ciale dienst in Vlissingen. „En nu is het december en ben ik nog niet officieel opgenomen in het bestand van de sociale dienst. Ik heb moeten lenen bij mijn fami lie en de bank. Mijn geduld en geld raken op." Ze geeft een reconstructie van een 'heel moeilijk jaar'. ,,Ik klopte eerst aan bij het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) in Middelburg, daarna werd ik doorgestuurd naar de sociale dienst in Vlissingen. Mijn man en ik waren uit elkaar gegaan. Mijn zoontje is anderhalf jaar. Ik wil hem opvoeden. Ik werkte bij Arduin als ondersteunend zorgmedewerkster en heb ont slag genomen. Vanwege Vinoe heb ik geen sollicitatieplicht." Ze zei tegen de sociale dienst dat hun relatie misschien nog goed zou komen. „Daarop hoopte ik. Misschien heeft een intaker daaruit de conclusie getrokken dat mijn aanvraag voor een bij standsuitkering niet zo snel be handeld hoefde te worden. Ik hoorde wel meteen dat er een wachtlijst was. De medewer kers van de dienst spraken van een behoorlijke achterstand." Zij dacht aan een oponthoud van twee, drie, vier maanden. ,,Ik had er ook begrip voor. Ik had gezegd dat ik familie in de buurt had, op wie ik kon reke nen. Dat had ik misschien beter niet kunnen zeggen." Ze zegt niemand een verwijt te willenmaken. „Maar ik vind dat iedereen moet weten dat mijn vertrouwen beschadigd is." Ze leefde van voorschotten. „Het begon met 300 en 400 euro per maand. Aan huur ben ik maandelijks al iets meer dan 220 euro kwijt. Delta Nuts ge middeld 150 euro. Je bouwt langzaam een schuld op." Volgens haar loopt ze voordeel tjes mis waarop uitkeringsge rechtigden recht hebben. „Ik hoorde laatst dat mensen in de bijstand een kerstpakket van het Leger des Heils kregen. Daarvoor moet je wel een for mulier kunnen overleggen datje ingeschreven staat bij de sociale dienst. Dat kerstpakket krijg ik niet, want ik heb dat formulier niet. Ook krijg ik geen kortingen op gemeentelijke heffingen." M. Snijder, hoofd sociale zaken van de gemeente Vlissingen, reageert dat Bholasing een van MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter R. Reinarz heeft gisteren een 31-jarige Middelburger voor vernieling veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van 150 euro. De man kon zich op 12 oktober niet langer beheersen, nadat de buurvrouw zijn vriendin had lastiggevallen. Hij schopte de bloembakken bij de buurvrouw van de vensterbank af.„Ik kreeg een waas voor mijn ogen", vertelde hij. De verdachte wilde eigenlijk met de vrouw praten, maar zover kwam het niet. „Zij bemoeit zich overal mee." De schade van de bloem potten, 25 euro, had hij meteen vergoed. Officier van justitie G. Oosterveld eiste 150 euro boete onvoorwaardelijk. „Het is in een opwelling gebeurd, maar dit kan natuurlijk niet", stel de ze. De politierechter hield rekening met de slechte financi ële situatie van verdachte en de rol van de buurvrouw. OOST-SOUBURG - Drie leden van de Souburgse sjoelvereni ging Schijf '83 zijn afgelopen weekeind bij een nachtsjoel- toernooi in Ommen in de prijzen gevallen. Het jeugdlid Den nis Eyke uit Goes behaalde een eerste plaats in de heren-C klasse. Doordat hij het enige jeugdlid op dit toernooi was, werd hij bij de volwassenen ingedeeld, met dit resultaat als gevolg. Een tweede plaats in dezelfde klasse werd behaald door Bram de Waardt uit Arnemuiden. Joke Reinieren uit Goes werd eerste bij de dames-D klasse. Manoram Bholasing met zoontje Vinoe: „Nu zijn er elf maanden voorbij en ben ik nog niet officieel ingeschreven bij de sociale dienst in Vlissingen." foto Lex de Meester de laatste cliënten is, die last heeft van de achterstand. „We hebben een tijdlang met tijdelij ke krachten gewerkt. De wacht lijst is bijna weggewerkt. Ik kan tegelijkertijd zeggen dat deze mevrouw nog voor kerst een de finitieve toekenning krijgt." Volgens Snijder geeft dit voor beeld haarfijn aan hoe complex de uitvoering van de Bijstands wet is. „Bij het CWI wordt de in take gedaan en krijgen aanvra gers een formulier met 220 vragen. Er wordt gepoogd om die vragen te beantwoorden. De cliënten komen daarna naar ons toe. Als er vragen onbeant woord zijn, sturen we de cliën ten niet terug naar het CWI, maar gaan we zelf aan de slag. Dat kost tijd en moeite." Pas als alle belangrijke informatie bin nen is, kan beoordeeld worden of iemand recht heeft op een uit kering. VLISSINGEN - Een 23-jarige automobilist Vlissingen heeft in de nacht van maandag op dinsdag een bekeuring en een rij - verbod van twee uur gekregen voor rijden onder invloed. De man werd om half vijf aangehouden op de Alexander Gogel- weg in zijn woonplaats. Uit een ademanalyse bleek dat hij ruim 1,3 maal te veel had gedronken. VLISSINGEN - Een medewerker van de Gamma in Vlissin gen is gisterochtend door een winkeldievegge geschopt toen de medewerker haar aansprak op de diefstal. De 54-jarige vrouw uit Vlissingen had twee rollen plakband weggenomen. Tegen haar is proces-verbaal opgemaakt. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 26-jarige man uit Stadskanaal wegens bezit van een vals paspoort veroordeeld tot een maand cel. Het paspoort werd 21 juni in Middelburg aangetroffen. Officier van Justitie G. Oosterveld vorderde twee maanden gevangenisstraf, om dat er in Nederland zwaar wordt getild aan het vervalsen van een paspoort. Politierechter R. Reinarz halveerde de straf. Zij liet meewegen dat het paspoort krakkemikkig was vervalst. MIDDELBURG - Een 51-jarige inwoner van Vlissingen moet twee weken de cel in wegens mishandeling. Dat heeft de Mid delburgse politierechter gisteren bepaald. De verslaafde man raakte in juli slaags met een andere verslaafde uit de Vlissing se drugsscene. Beiden dachten iets vand e ander tegoed te hebben. De ruzie liep volledig uit de hand. De verdachte zei spijt te hebben dat hij zo hard had geslagen. Een schadeclaim van 750 euro werd aan het slachtoffer toegewezen. door Rolf Bosboom WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland stapt uit het internetproject Zeelandpoort. Zij vindt de meerwaarde van dit digitale platform van vrijwel al le Zeeuwse gemeenten en de provincie te gering. Onlangs kwam Middelburg tot dezelfde conclusie. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Kaasboer Biggekerke, 9.00 -12.00 uur: Tossen. Inschrijving tus sen 8.45-9.00 uur; MELISKERKE - Ons Huis, 13.30 uur: Bil jarten bejaardensoos; MIDDELBURG - Palet, 14.00 uur: Bloem schikmiddag voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar; Kinderboerderij Klepperhoeve, Meiveld- pad, 13.30 - 15.30 uur: Werken op de boerderij voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar; SEROOSKERKE - Zandput, 13.30 uur: Koersbal, biljarten en kaarten; VLISSINGEN - Wijkcentrum Open Hof, 13.30 uur: Soosmiddag voor 50-plus- sers; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 13.30 - 16.00 uur: Sociaal spreekuur; REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Zeelandpoort is met veel geld en moeite totstandgekomen. De website wiow.zeelandpoort.nl bundelt alle bestuurlijke infor matie van de betrokken overhe den. In oktober vond in de Grote Kerk in Goes de officiële ope ning plaats. De enige gemeente die al bij voorbaat bedankte, was Reimerswaal. Inmiddels heeft Middelburg het eveneens voor gezien gehouden en giste ren besloot Noord-Beveland hetzelfde te doen. Volgens woordvoerster M. van Zevenbergen zitten burgers niet te wachten op de bestuurlijke informatie van Zeelandpoort. Noord-Beveland biedt op haar eigen website ook de mogelijk heid om de agenda van de ge meenteraad en het verslag daar van op te vragen. Dat leverde echter tot nu toe slechts zo'n veertig belangstellenden op, bij wie de interesse vaak ook nog beroepshalve is. „Mensen wil len toch vooral weten hoe ze hun rijbewijs kunnen verlengen of wanneer hun vuilnis wordt op gehaald. Die informatie kunnen ze beter bij hun eigen gemeente halenDe geld en moeite die tot dusverre in Zeelandpoort zijn gestoken, hebben volgens Noord-Beveland niet opgele verd wat ervan werd verwacht. VLISSINGEN - Vier jongens vanlö en 17 jaar zijn gistermid dag aangehouden in Vlissingen op verdenking van winkeldief stal. De jongens, een uit Hulst en drie uit Middelburg, hadden bij een winkel in de Walstraat een jas weggenomen en de zaak uit gelopen. Toen ze ontdekten dat ze achterna gezeten werden door het winkelpersoneel en medewerkers van parkeerbe heer, vluchtten ze een steegje in. Hier werden ze echter aange houden en overgeleverd aan de politie. Enkele funderingspalen moeten hersteld worden. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het werk aan het bouwproject Alhambra aan de Spuistraat in Vlissingen heeft opnieuw vertraging opge lopen. Enkele betonnen funde ringspalen hebben afwijkingen. Hel boorbedrijf dat eerder de palen in de grond draaide, komt het probleem eind deze week verhelpen. Door het oponthoud duurt de bouw zo'n week of vier langer. „Maar we gaan die verloren tijd proberen in te halen. We hadden wel al uit de modder willen zijn", erkent J. Littooij van wo ningbouw Proverko, opdracht gever van het bouwproject. Op de plek van de oude cinema Alhambra verrijzen 26 apparte menten en ruim 300 vierkante meter aan bedrijfsruimte. Naar verwachting kunnen de nieuwe bewoners, ondanks de vertra gingen, toch in het voorjaar van 2004 hun nieuwe appartement betrekken. Alhambra wordt vijf lagen hoog, Op de bovenste ver dieping komen twee penthou ses. De bouw van Alhambra ver loopt vanaf het begin moei zaam. Een paar weken nadat de eerste paal was geslagen, ont dekten archeologen resten uit Natuurlijk naar. voor het juiste advies de mooiste pakjes gewoon dezelfde prijs Advertentie PARFUMERIE- Trefpunt der wereldmerken; middelburg |LangeGeere24 SegeerstraatIO 0118-634184 0118-613401 de zeventiende eeuw. De op drachtgever moest werkeloos toezien hoe archeologen een dikke maand 'laag voor laag uitplozen'. „Ze vonden mooie dingen, maar wij zaten met de handen over elkaar", zegt J. van Ostaaijen, uitvoerder van Pro verko bouw. De contouren van een slagerij en die van een woonhuis uit de zeventiende eeuw werden blootgelegd. Ook kelders, muren, plavuizen en te gels van een haard. Aan deze jongste vertraging is niemand schuldig, beklemtoont de uitvoerder. „Het is het risico van het vakEr mag hier vanwe ge de dichte bebouwing niet ge heid worden. Het funderingsad vies was om te gaan boren. Als we hier heipalen in zouden slaan, stort de hele Coosje Bus- kenstraat in elkaar." Het gat dat door het boren ont staat, wordt bij deze boortech niek volgestort met beton. „In enkele betonnen palen zijn tij dens het hardingsproces mis schien scheurtjes gekomen. Ik ben geen mol, dus ik kan niet zien wat er precies mis is ge gaan", zegt Van Ostaaijen. „Vol gens het bedrijf dat de palen heeft doorgemeten, kunnen nu niet alle 102 palen de druk van het gebouw aan. Het boorbe drijf komt donderdag terug om de boorpalen te herstellen." Risico Het heeft anderhalf jaar ge duurd voordat Proverko in sep tember groen licht kreeg van het ministerie om met de bouw te beginnen, De locatie ligt binnen de zogenoemde risicocontour van de Westerschelde. De minis teries van Volkshuisvesting Ruimtelijke Ordening en Milieu (Vrom) en Verkeer moesten het bouwplan goedkeuren. „Voor ons kwam het erop neer dat we wel 24 maar geen 26 apparte menten mochten bouwen. We hebben doorgezet om het volle dige plan uit te mogen voeren." De contour markeert het gebied waarbinnen de kans op letsel bij een scheepsramp groot wordt geacht. Binnen de contour mag uit veiligheidsoverwegingen niet onbeperkt worden ge bouwd. Daar geldt de eis dat het aantal inwoners met niet meer dan tien procent mag groeien. door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes hoopt eind volgend jaar een be gin te kunnen maken met de tweede fase van het Stations park. De uitbreiding omvat een groot aantal kantoren en in to taal tachtig appartementen, on der meer in de vorm van een woontoren van 22 etages. De gemeente heeft, op basis van een stedenbouwkundig plan dat bureau Wissing uit Barendrecht had gemaakt, een definitieve opzet voor het gebied gereed. Dit ontwerpbestemmingsplan wordt volgende maand naar de provincie gestuurd. De verdere planologische procedure neemt zeker een jaar in beslag, maar als er geen grote bezwaren zijn kan vooruitlopend daarop al eerder met de ontwikkeling worden begonnen. Het is de bedoeling dat binnen kort een grootschalige ruil wordt beklonken die de verdere ontwikkeling van het Stations park mogelijk maakt. De Wal- cherse Bouw Unie (WBU), de huidige eigenaar van de oude koelhuizen in het gebied, stelt dat terrein na sloop en sanering aan de gemeente ter beschik king. In ruil daarvoor kan zij in totaal tachtig appartementen elders in het gebied realiseren, onder meer in de vorm van de woontoren. De gemeente neemt vervolgens een groot deel van de tuin van het Groen College over, zodat ook daar kantoren en apparte menten kunnen worden ge bouwd. Edudelta Onderwijs groep, waaronder het Groen College valt, krijgt een deel van het terrein van de huidige koel huizen. Daarmee kan nieuw bouw voor de speciale scholen De Vliedberg en eventueel De Wissel worden gerealiseerd. Voor een andere tuin voor het Groen College wordt vervan gende grond gezocht in de buurt van de brede school in de wijk Ouverture. Op aandringen van de provin cie, die het oorspronkelijke be stemmingsplan indertijd ge deeltelijk afkeurde, is gekozen voor een hoge bebouwings dichtheid in de uitbreiding van het kantorenpark. Kopers van percelen moeten het parkeer probleem zelf en op eigen ter rein oplossen, bij voorkeur on dergronds. Aanvankelijk werd gedacht aan één woonlocatie: de toren bij het stationsplein, dat bij het inmid dels aangelegde voetgangers tunneltje komt en bereikbaar wordt via de Van Hertumweg. Inmiddels is een tweede woon plek in de plannen opgenomen, niet ver van de torenen langs de waterpartij die bij de rotonde en de Van Hertumweg is gedacht. Dat complex omvat twintig ap partementen de woontoren zes tig. De gemeenteraad heeft in grote lijnen waardering voor het plan zo bleek deze week in de raads commissie grondgebied, Wel hebben diverse partijen aarze lingen bij de hoogte van de woontoren, die wel als erg fors wordt beschouwd. De animo om op grote hoogte te wonen, zou volgens diverse raadsleden bo vendien tanende zijn. De stagnerende economie is voor de gemeente geen reden om gas terug te nemen in de ontwik keling van het plan. Zij houdt zich vast aan het onderzoek dat het bureau Twynstra Gudde in 1999 heeft uitgevoerd naar de kantorenmarkt in Goes. Daar uit bleek een forse behoefte aan meer kantoorruimte. Er staan bovendien diverse be drijven op de wachtlijst voor een plek in het nieuwe deel van het Stationspark. Het gaat dan vooral om de strook langs het spoor, ten oosten van het toe komstige stationsplein. Dat deel wordt ook als eerste ont wikkeld. KOUDEKERKE - Kinderen tot en met 12 jaar kunnen bij Intra- tuin in Koudekerke zaterdag 21 maandag 23 en dinsdag 24-de cember van 14.00 tot 16.30 uur een kerststukje maken. De kos ten zijn 1,50 euro. ARNEMUIDEN - Een onbeken de man heeft gistermiddag rond drie uur een greep gedaan in de kassa van een winkel in de Ar- nemuidse Langstraat. Hij ging er vandoor met een paar hon derd euro. Het betreft een blan ke, magere man van ongeveer veertig jaar, gekleed in een lichtbeige jas en een spijker broek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13