Veel animo voor de belbus PZC Rimpelige golven en vrouw zonder armen Geen straf voor ruzie met buurvrouw Kerstsalon in d'Ouwe Smisse 12 Waterschap houdt meer rekening met de vogels kunst cultuur Populariteit heeft volgens provincie te maken met prijs kaartje lezers schrijven Woonlasten II Bouwfraude Koegorspolder Politie Planten Bhopal Kanjerfeest voor kinderen woensdag 18 december 2002 GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden houdt bij dijkverbete- ring langs de Westerschelde meer rekening met de vogels. De nieuwe onderhoudsweg langs de zeeweringen van de Everin- ge-, Zuid- en Baarlandpolder wordt afgesloten voor recreatief gebruik. Door Vogelbescherming Neder land en planologie-werkgroep DeBevelanden wasbezwaarge- maakt tegen het voornemen de onderhoudsweg open te stellen. Als dat gebeurt, worden belang- rijke hoogwater-vluchtplaat- sen ingrijpend verstoord. Af sluiting van de nieuwe weg moet dat voorkomen. Het waterschap wil overleggen met het Rijksin stituut voor Kust en Zee over maatregelen om verstoring van vogels bij uitvoering van de ver- beteringswerken zoveel moge lijk te voorkomen. Er komen re gels voor het gebruik van de schor als werkstrook. Het wa terschap neemt met Vogelbe scherming contact op over de meest doeltreffende manier om de weg met-toegankelijk te ma ken voor recreanten. Consulent R. Joosse van Vogel bescherming Delta/West-Bra bant toont zich ingenomen met de houding van het waterschap. „De opstelling biedt mogelijk heden om ervoor te zorgen dat het plan op een fatsoenlijke ma nier vormt krijgt. Joosse wijst erop dat in de huidige situatie het dijkvak zo goed als niet re creatief kan worden gebruikt. Afsluiting van de weg verandert derhalve niets. Versterken van de steenbekleding van het dijk vak maakt verzwaren van de teenconstructie (de onderste punt van de dijk) noodzakelijk. Omdat deze teenconstructie on der de schor ligt, moet voor een deel grond worden afgegraven en na afloop worden teruggezet. Het schap verwacht dat de be schadigde planten na enkele ja ren zijn hersteld. De zogenaam de kreukelberm (de overgang tussen de steenbekleding en het slik), laat het waterschap zo aanleggen, dat die geen belem mering vormt voor plevieren die de bermen als broedgebied uit kiezen. door Maurits Sep MIDDELBURG - Het collectief vraagafhankelijk vervoer (cvv) wordt steeds populairder. Zo wel in Zeeuws-Vlaanderen als in de Oosterschelderegio is het aantal gebruikers in korte tijd hard gegroeid. De provincie heeft daarom goede verwach tingen voor het cvv op Walche ren, dat vanaf 15 maart volgend jaar gaat rijden. Zeeuws-Vlaanderen beschikt inmiddels 2,5 jaar over open baar vervoer op afroep, inclu sief gehandicaptenvervoer. Sinds juli 2000 kunnen mensen die vervoer nodig hebben, bellen om een bus of taxi te re serveren. In die eerste maand maakten ongeveer duizend pas sagiers gebruik van het cvv. In september van dit jaar waren dat pakweg zes keer zo veel. Het gebruik van het cvv wordt gemeten in ritzones. Eén ritzone is vergelijkbaar met één strip op een strippenkaart. Het Zeeuws- Vlaamse gebruik steeg in ruim twee jaar van 3231 naar 19.431 ritzones. De eerste vier maan den lieten een verdubbeling zien. Reizigers In de Oosterschelderegio groei de het aantal passagiers nog veel sneller. Op Schouwen-Dui- veland, Noord- en Zuid-Beve land, Tholen en Sint Philips- land kunnen reizigers begin dit jaar bellen voor een bus of taxi. Na twee maanden maakten al bijna twee keer zo veel mensen gebruik van die mogelijkheid, pakweg 2500 passagiers. In sep tember was het aantal ritzones gegroeid van bijna zesduizend naar ruim dertienduizend; on geveer 3500 passagiers. De populariteit komt voor de provincie niet geheel onver wacht. reageert F. Chervet van de afdeling verkeer en vervoer. „Als je met iets nieuws begint, zie je na het begin altijd een groei in het gebruik. Maar daar komt bij dat er gewone buslij nen vervallen. Mensen die zijn aangewezen op openbaar ver voer moeten dus wel overstap pen op het cw. Dat is niet alleen een extra voorziening maar ook een vangnet." Chervet noemt ook de prijs van het cvv als reden voor de popu lariteit. Weliswaar is het 2,5 keer zo duur als het gewone bus kaartje (één euro per ritzone, te genover veertig eurocent per strip), maar dat is altijd nog goedkoper dan in andere delen van Nederland. „Bovendien hebben we de prijs begin dit jaar nog verlaagd ook." Dat de Oosterschelderegio na negen maanden al net zo veel passagiers in het cw vervoert als Zeeuws-Vlaanderen na an derhalf jaar, heeft volgens Chervet simpelweg te maken met het grotere aanbod van rei zigers. Daarvan wonen de meesten op de Bevelanden. Dat verklaart waarom driekwart van het cvv- vervoerzich tot Noord-en Zuid- Beveland beperkt. Chervet ver- door Aector Doorns MIDDELBURG - „Ik ben 67 jaar. Ik heb mijn hele leven geen vrouw aangeraakt. Dit zit me dwars", reageerde gisteren in Mid delburg een inwoner van Sint Maartensdijk op de beschuldiging zijn buurvrouw te heb ben mishandeld. Politierechter R. Reinarz vond de man on schuldig. Wel achtte ze bewezen dat de ver dachte de vrouw had beledigd door scheld woorden naar haar hoofd te slingeren. Ze vond de man hieraan schuldig, maar legde hem geen straf op. Het incident vond 11 maart dit jaar vlakbij hun woning plaats. De verdachte moest met zijn motor remmen om de honden die zijn buurvrouw uitliet, te ontwijken. Daarop ontstond er een discussie, die beslecht werd met een scheldkanonnade over en weer. De vrouw deed ook aangifte van de mishande ling, omdat zij vuistslagen zou hebben geïn casseerd. Haar dochter zou vanuit de wo ning getuige zijn geweest. De politierechter vond de verklaringen van moeder en doch ter ongeloofwaardig. „Ze zeggen allebei precies hetzelfde. Bovendien is het slachtof fer pas later aangifte gaan doen. Wel vind ik dat de politie zorgvuldiger te werk had moe ten gaan." Officier van justitie G. Ooster- veld vroeg zich af waarom zij zouden liegen. Ze eiste veertig uur werkstraf. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Voor de één zijn het mensen en emo ties. voor de ander gelden de lijnen van de golven als belang rijkste inspiratiebron. De com binatie van het werk van beide kunstenaressen is een harmoni sche tentoonstelling van beel den in brons en papierreliëfs in 'De Bcwaerscholc' in Burgh- Haamstcde. De exposanten zijn Dike Hof uit Vlaardingen en Jurrv uit Kou- dekerke die zich bij voorkeur uitsluitend met haar voornaam afficheert. Zij nodigden Fieke Smitskamp uit de tentoonstelling te openen Zij deed dat met een inleiding over de plaats van de kunst bin nen de samenleving. Smits kamp benadrukte daarin het belang van de vrijheid van de kunstenaar om vanuit innerlij ke drijfveren in een eigen vor mentaal een schoonheidsont roering te realiseren. Zij laakt dan ook het standpunt van de LPF dat kunstenaars zich meer naar de vraag van het publiek moeten richten. Vol gens Smitskamp staat dat juist haaks op de essentie van cul tuurbeleving. Ze gaf aan dat kunst niet gericht is op het amu sement van het grote publiek, maar op het laten ervaren van het ongezegde en het nog niet gehoorde. Dike Hof doet dat in de vorm van gestileerde beelden in brons van mensen en hun gevoelsle ven. Zij weet daarin zowel con trasten als samensmeltingen tussen kwetsbaarheid en kracht te verbeelden. Haar langwerpi ge vrouwenfiguren vertellen ie der hun eigen verhaal. Zo prijkt in deze expositie het strakke sil houet van een vrouw zonder ar men dat een grote kracht uit straalt. Beeldje Fraai contrast daarmee vormt het beeldje van een vergelijkba re vrouw maar nu met armen die beschermend tegen de borst worden gehouden. Ander vari ant is het vrouwenbeeldje met de opmerkelijk grote handen die in staat lijken bergen werk te verzetten. Een andere mooie se rie van Hof vormen de duo's Ko ning en Koningen, Man en Vrouw en Vriendinnen. De emo ties die de kunstenaar met deze composities weet op te roepen, bieden een belangrijke meer waarde. Voor Jurry geldt papierreliëf als optimale mogelijkheid haar fascinatie voor de zee te ver beelden. Zij toont op subtiele wijze de talrijke bewegingen van het water. Op grote vellen met handgeschept papier in een warm witte kleur toont Jurry een steeds wisselend lijnenspel. Zij plakt, vormt en droogt repen papier en brengt ze aan op een soepele ondergrond van textiel. De schepranden van het papier dragen bij aan het beeld dat de kunstenares wil creëren van de immer voortgaande beweging van water. Het steeds wisselend lijnenspel verwijst naar zachte, hoge, lage, grote, lange, spelen de, rimpelige golven, maar doet af en toe ook denken aan de par tituur van een compositie De keus van rimpelingen in het pa pier lijkt intuïtief tot stand te komen. Het werk van Dike Hof en Jurry is lot en mei zaterdag 4 januari te zien in De Bewaerschole. De tentoon stelling is geopend van dinsdag tol en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 Winterlandschap in olieverf van Ives De Roo. foto Charles Strijd Dike Hof (beelden in brons) (r) en Jurrv (papierreliëfs) stelden met hun werk een harmonische expositie samen in De Bewaerschole. foto Marijke Folkertsma Door Anita Tournois GROEDE - De laatste tentoon stelling van het jaar in Atelier- /Gallery d'Ouwe Smisse, hoofd zakelijk landschappelijke taferelen en keramiek, laat werk zien van permanente, reeds eerder exposerende kun stenaars en enkele nieuwko mers. Sfeervolle winterland schappen en kunstzinnige kerststallen zorgen voor het kerstsfeertje tijdens deze kerst- salon. Voor de winterlandschappen van de Belgische kunstschilder Ives De Roo was West-Zeeuws- Vlaanderen zijn voornaamste inspiratiebron. In de geëxpo seerde taferelen zien we de mo len van Schoondijke, de vaart in Sluis en Het Grote Gat in Oost burg onder een dik sneeuwpak, nostalgische herinneringen op roepend aan zo'n ouderwetse witte kerst. De Roo, fijnschilder werkt in olieverf en glaceer- techniek, met als resultaat een zeer nauwkeurig en glad uiter lijk, hetgeen refereert aan het werk van oude meesters. Dat West-Zeeuws-Vlaanderen niet alleen in de winter een dank baar onderwerp is tonen de nieuwe werken van Frank Bol- lebakker. Kunstfoto's van wui vende rietkragen, knotwilgen, kreken, zeegezichten, polder landschappen en duinpartijen, die door bewerking met de com puter een extra dimensie krij gen. Sommige delen lijken met pastel getekend, door het gebruik van dik geschept of ge korreld papier. Een andere landschapsschilder is 'Toon Wil- deboer uit Hilversum. Koeien, bruggen over sloten en zeilboot jes worden realistisch, maarmet een expressieve ondertoon neergezet. Jef Janssens is even eens aanwezig met nieuw werk. Paarden vormen als vanouds zijn belangrijkste onderwerp, maar er zijn ook enkele kleine fraaie naakten in olieverf. En kele abstracte schilderijen van Vera de Deurwaardere en gra fiek van Ans van der Zweep completeren het geheel. Keramiek Naast landschapsschilderijen is er keramiek van eerder expose rende kunstenaars als Lei Han- nen, Bep Franzel. Fernand Everaert en Nicolien Colmeyer. Laatstgenoemde exposeert am bachtelijke maar kunstzinnige kerststallen, vaak uit één stuk. in rood en wit aardewerk dat meestal ongeglazuurd blijft. Bijzonder is het werk van de Afrikaanse bronskunstenaar Issa Kiemtore uit Ouagadou gou, Burkina Faso. die sierlijke danseressen en dierfiguurtjes als bijvoorbeeld een nijlpaardje exposeert. Kiemtore stamt uit een familie van bronskunstenaars met een traditie, die al stamt uit de veer tiende eeuw. Al het verkochte werk van deze kunstenaar komt ten goede aan een centrum voor kansarme jongeren, dat hij in zijn woonplaats gerealiseerd heeft en die er het vak van bronsgieten leren. Glas fusion van Hardy Bayental en Lis Rumburk in de vorm van ge bruiksvoorwerpen en sieraden zorgen voor een kleurrijke toets in deze gevarieerde kerstsalon. Wie interesse heeft in het volgen van een cursus portrettekenen naar het systeem van Betty Ed wards, met als hoofddoel een zelfportret- vooraanzicht, kan tijdens deze kerstsalon infor matie verkrijgen. Tentoonstelling t/m 30 december in Atelier/ Gallery d'Ouwe Smisse Molenstraat 19, Groede. peningstij- den. do t/m zo. 10.30 -17.00 uur en op afspraak. moedt dat het vooral gaat om mensen die vanuit dorpen naar Goes moeten. Iets meer dan ne gen procent behelst vervoer op Schouwen-Duiveland. Pendels tussen deelgebieden Schou wen-Duiveland, de Bevelan den, Tholen en Noord-Brabant is minimaal. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC veracht, nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen word# niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden.Den- dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over» weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. De naar alle waarschijnlijkheid bekendste kampeerboer van Zeeland, L. Wattel, laat weer eens wat van zich horen in de PZC van 12 december. Hij verwijt de gemeenten dat ze verworden zijn tot geldverslin dende, uiterst log functioneren de, bureaucratische bolwerken. Wat een prachtig taalgebruik. Ik durf echter de stelling aan, dat als elke Nederlander zo vaak bezwaar, beroep, hoger beroep, Raad van State, had aangetekend als de heer Wattel, Nederland al lang aan bureau cratie ten onder was gegaan. Ik zou wel eens willen weten hoeveel overheidsfunctionaris sen hij de afgelopen 25 jaar aan het werk heeft gehouden en dat op kosten van de belastingbeta ler. Het is een supervoorbeeld van de splinter en de balk. Leen Jobse Esdoornlaan 17 Middelburg In het artikel Windenergie be gon verkeerd (PZC 09/12) krijgt Dr. Linda Kamp uit Terneuzen voor haar: Onderzoek naar de ontwikkeling van windenergie terecht de ruimte om, onafhan kelijk, de regionale bestuurders het broodnodige inzicht te ver schaffen. Zij schaart zich in de rij van ve len die beweren dat rendement uit windindustrie alleen op zee te halen is. Dan vraag je je af waar dan de plannen van de ge meente Terneuzen op berusten om 22 windturbines met een hoogte van 130 meter te willen plaatsen op land. Op de contou ren van een slibdepot. Met mo lens die detoneren in de wijde omgeving, dicht tegen de woon kernen. Windindustrie en sli- bopslag zou de invulling moeten zijn van wat men maskerend 'een bedrijventerrein' in de Koegorspolder noemt. Maar van een bedrijventerrein ver wacht je dat dit werkgelegen heid biedt aan onze goed opge leide jeugd, die we nu al naar elders zien vertrekken om em plooi te vinden. Als zo'n cen traal gelegen polder, met het oog op het algemeen belang, dan toch opgeofferd moet worden, verwacht je een meerwaarde op het gebied van regionale econo mische doelmatigheid en ont wikkelingen. Daar waar bedrij ven zich kunnen vestigen en meer inkomenszekerheid bie den, moet geen windmolenin dustrie of slibdepot in de weg staan. Zeker niet waar het logistiek netwerk per 2003 nog beter aan sluit op de economische as Rot terdam en Gent. Voor meer werkgelegenheid en economi sche doelmatigheid daar zou ik de open ruimte in mijn 'voor tuin' de Koegorspolder nog wil len opofferen. Maar niet voor stank, stof of beeldbepalende molens met continue geluids overlast voor velen in de woon omgeving. M.I. Meesen Graaf Jansdijk 76 Spui Naar aanleiding van de schalige bouwfraude (PZC. ij. 12). Was dit bewust geplaatst® vrijdag de 13e Zo lang alsikry kan herinneren verschijnen*- met de regelmaat van de klok artikelen in de krant van rijks, en gemeentebestedingen diea!- tijd vele miljoenen duurderuii- vallen dan er in eerste instantie afgesproken was. Ook in de en quête bouwfraude kwam dij aan het licht. Mij komt dit bij zonder vreemd voor, want ais particulier kan ik u verzeker dat als je werk uitbesteedt voo; een x-bedrag dit ook altijd ui;, gevoerd wordt voor die prijs1 Buiten eventuele meerwerke uiteraard. Waarom kan dit dan niet bij overheden? Nu zijn alle belastingbetalers voor een mil. jard euro het schip ingegaan Dit betekent dat iedere inwon*: van Nederland voor 62 euro is bestolen. Kunnen we dat nu terug claimen Van de belas ting zodat die het bij die bouw bedrijven terug claimt? Hei;; een grof schandaal dat een over heid zo lichtzinnig met ons geld omspringt. De zinnen: .verkeerd voorgelicht' (=gelogen) en ,een beetje heen en weer geschoven' ^gefraudeerd) zijn mij inelkge- val in het verkeerde keelgat ge schoten! Misschien kunnen burgers die ook eens gaan ge bruiken als wij eens op fouten aangesproken worden. Ben be nieuwd wat dan de resultaten zijn. J.W.H.Haak St. Jacobsstraatli VHssinger. Planten in de Tuin van Zeeland klopt niet met het bijgevoegde, plaatje in de PZC van 12-12 Grootschalig gebruik zoals hie in combinatie met Zeeland heeft Tuin nog steeds Omhei ning als betekenis. Er zou dus hierbij plantwerk in het zoute water moeten plaatsvinden, Deze stichting lijkt zodoend»1 niet erg op de hoogte met de m tuur en floddert maar wat aar Bomen uit de grond halen r. him tere wortels aan vrieskou blootstellen is een onjuiste han» delwijze, de kweker die daan heeft lijkt ook niet goedop de hoogte met de natuurlijke gang van zaken. Als dan boven dien in bevroren grond gespit moet worden om de plantkuil'e vullen, lijkt men zelfs niet de moeite genomen te hebben om een bemeste voorraad plant- grond uit een opslagloods te ha len. Nu zweven de haarwortels tussen de harde kluiten in de vrieskou en beginnen bij dooi spontaan te rotten. Gevolg, de boompjes waren na het planten al ten dode opgeschreven Voortaan een deskundige raad plegen, die weet wat natuur is N. A. Blomme Ruys de BeerenbrouckstraatV. Vlissingn Politiechef Kasse hekelde in de PZC van 14 december het lande lijk veiligheidsbeleid. Hij vindt dat de maatregelen teveel na druk leggen op hard optreden en te weinig op preventie. De lan delijke situatie noopt echter tot hard ingrijpen. De politie neemt meer dan tach tig procent van de bijna drie honderdduizend winkeldief stallen niet in behandeling. Slechts vijftien procent van de misdrijven wordt opgelost te gen vijftig procent in Duitsland. Er is een enorme overlast van junkies en illegalen. Het PvdA/WD/D66 gedoogbe leid van de laatste negen jaar wordt algemeen als een oorzaak gezien. De minister van Binnen landse Zaken wees er op dat we politie anders moeten organise ren. Er moet meer blauw op straat, die dan ook de mogelijk heden krijgen om op te treden. Er moet meer capaciteit komen in de juridische keten. Schou wen-Duiveland doet het goed. De nuloptie voor coffeeshops en het nultolerantie beleid in Re- nesse voorkomt preventief overlast. Dat zouden we in heel Zeeland en zelfs in heel Neder land moeten invoeren. Er is al veel geïnvesteerd in het oplei den van meer politieagenten. Slechts weinigen halen de eind streep. Ik stel voor, om de ME-functie van de politie onder te brengen bij de Landmacht. Dat komen er zonder extra ombuigingen, dui zenden politieuren vrij voor preventief en correctief veilig heidsbeleid. Wim Boogaart Erling Steenstraat 14 Nieuwerkerk Dat Dow is niet schuldig is aar. de ramp in Bhopal is duidelijk! Dat Dow zich dus niet verant woordelijk hoeft te voelen voo: de huidige rampzalige leefom standigheden van de slachtof fers is een ander verhaal. Don profileert zich als een bedril dat zich betrokken en medever ant.woordelijk voelt voor deorc- geving waar hij zich vestigt Dow werkt met paginagroteac- vertenties om ons duidelijk!: maken dat hij zorg draagt voed een menselijke samenleving Greenpeace spreekt Downuaa: op die verantwoordelijkheid Het zou van veel lef getuigen als Dow Greenpeace uitnodigtor samen actie te ondernemen it Bhopal, en te kijken wat 6 daadwerkelijk kan worden or dernomen om de mensen daar weer verder te helpen. Maat schappelijk ondernemen is gee imagobuilding maar een manier om te bouwen aan een mens waardige samenleving. Ieder persoon, en ieder bedrijf kan 'de plaats waar ze is, een beets; mooier achterlaten dan ze heet aangetroffen' (Apphia). W- doet Dow in Bhopal? Yvonne Wagenaar van Leeuic? Singel Vlissingc MIDDELBURG - De kindc; kerk Joy in Middelburg geer zaterdag een 'kinderkanji'' feest'. In de Thomaskapel aan de Vrij; landstraat 28 wordt van Bi tot 16.00 uur muziek gemaal- en theater opgevoerd. Voor alle kinderen zijn ere- deautjes. Kinderen onder vier jaar mogen alleen kon>-: onder begeleiding van een«' wassene. Het aantal passagiers in het cvv-vervoer in de Oosterschelderegio is in negen maanden ruim verdubbeld. archieffoto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 12