Middelburg bouwt huurhuizen 11 Kunstlicht in de polder Oefencentrum jeugd bereikt de top Vluchtelingenwerk stoot taallessen af Bo-Rent vangt ook met nieuwe reclame bot in Middelburg Opruiming bij Nieuw wegdek Vlaketunnei laat al los Gemeente wil doorstroming vanuit goedkopere woning bevorderen Britannia wordt dichtgespijkerd 0800 - 0231 231 (GRATIS) m Werkstraf voor verduisteren DVD-speler zeeuwse almanak Op het dak zc WALCHEREN woensdag 18 december 2002 HoorMaurits Sep VLAKE - Het pas vernieuwde wegdek in de Vlaketunnei ver toont alweer gebreken. Het as falt laat los bij de voegen. Rijkswaterstaat vult de gaten en laat uitzoeken hoe de schade kan zijn ontstaan en wie daar voor verantwoordelijk is. Het probleem doet zich alleen voor in de zuidbuis, voor ver keer richting Bergen op Zoom. Daar is onlangs nieuw asfalt gelegd. Ruim een maand gele den werd dat werk afgerond. Anderhalve week geleden merkten kantormiers van Rijkswaterstaat Zeeland dat de voegen kapot gingen. Volgens J. Geluk van Rijkswa terstaat ontstaan geen levens gevaarlijke situaties. „Maar uiteraard is dit wel reden om de gaten snel te repareren." Er komen stukjes asfalt af als er verkeer over rijdt, zeker bij zwaar verkeer als vrachtwa gens. Bij de voegovergangen geeft dat harde klappen. Zo lang het onderzoek naar de oorzaak niet is afgerond en er geen definitieve oplossing is, worden de gaatjes opgevuld. De reparaties worden twee tot drie keer per week uitgevoerd. Daarvoor is het volgens Geluk noodzakelijk de zuidelijke tunnelbuis gedeeltelijk af te sluiten. Verkeer heeft dan een paar uur lang de beschikking over slechts één rijstrook. „We zullen het werk zo veel als kan buiten de spitsuren doen. Maar we kunnen ook niet te lang wachten met het herstel", ver klaart Geluk. Rijkswaterstaat laat door de eigen Bouwdienst onderzoe ken hoe het probleem is ont staan en wat de beste oplossing is. Het werk aan de Vlaketun nei is uitgevoerd door Rasen- berg Wegenbouw uit Krabben- dijke. Maar pas als het onderzoek klaar is, kan beoordeeld wor den wie aansprakelijk is voor de schade, stelt Geluk. rfoorNadia Berkelder MIDDELBURG - Om beter te kunnen voldoen aan de vraag van woningen, wil Middelburg jaarlijks 360 woningen bouwen. Eenvijfde deel daarvan zijn goedkopere huurwoningen. Daarnaast wordt vooral ge bouwd voor ouderen. Die moe ien zo lang mogelijk zelfstandig kunnen blijven wonen. Middelburg krijgt meer inwo- en tegelijkertijd neemt het aantal personen dat in een huis woont af. Daardoor zijn er meer woningen nodig. In de nota wo nen die wethouder Albert de Vries gisteren presenteerde, worden de plannen voor de ko mende jaren uiteengezet. Het beleid richt zich vooral op men senmet lagere inkomens, jonge ren en starters en óuderen en ge handicapten. Om mensen met een lager inko men en starters een kans te ge ven op de woningmarkt, moet de doorstroming worden bevor derd. Er wonen nu te veel men sen in een woning die niet past bij de hoogte van hun inkomen. Door vooral appartementen voor ouderen en eengezinswo ningen te bouwen, moet een deel van de goedkope huurwoningen vrij komen. Daarnaast worden jaarlijks 75 huurwoningen ge bouwd waarvan de woonlasten net onder de huursubsidiegrens liggen. „Dat is een tour de for cevindt De Vries. „We doen een beroep op Woongoed om on rendabele woningen te bou wen." Er worden geen nieuwe huur woningen in het allergoedkoop ste segment gebouwd. „Eigen lijk hebben we er daar genoeg van. Ze komen alleen niet vaak genoeg vrijWe moeten mensen verleiden om te verhuizen." Voor woningcorporaties is het financieel ook niet meer moge lijk om in de allergoedkoopste sector te bouwen. Volgens De Vries kost dat corporaties 50.000 euro per woning. Tien procent van de nieuwe wonin gen worden goedkopere koop woningen, tot 145.000 euro. Mensen die van buiten de stad komen, willen vaak een duurde re woning. Om die mensen naar de stad te lokken, worden jaar lijks 125 duurdere woningen gebouwd. Verder moeten er jaarlijks ongeveer 25 dure huur woningen worden gebouwd, met een huur vanaf 550 euro. Woonservice Het woningaanbod voor oude ren verandert de komende jaren sterk. Een aantal grotere com plexen blijft bestaan, maar veel ouderen willen liever zelfstan dig blijven wonen. Om dat mo gelijk te maken moeten er hui zen worden gebouwd waarin mensen ook zorg kunnen krij gen. Daarnaast moeten er in el ke wijk voorzieningen komen, zodat zogenoemde woonservi- cegebieden ontstaan. Aan de hand van het aantal ouderen dat nu in de Middelburgse wijken woont, is een verdeling gemaakt over de stad. Er zijn 33 plaatsen aangewezen waar 24 ouderen woningen bij elkaar kunnen staanDie plannen worden, in de komende maanden verder uit gewerkt. De gemeente wil bestaande complexen geschikt maken voor studentenhuisvesting. Er wordt gepraat met de eigenaars van drie verzorgingstehuizen. Eén daarvan is het Roggeveen huis, welke de andere twee zijn wil De Vries nog niet zeggen. „We willen ook onderzoeken of wonen boven winkels kansen heeft. Nieuwbouw voor jonge ren is niet te doen." De Vries presenteert in het voorjaar zijn definitieve plannen voor stu dentenhuisvesting. Of alle ideeën ook financieel haalbaar zijn, is nog niet zeker. „We moeten, terwijl we werken, oplossingen zien te vinden", zegt De Vries. „Maar daar laten we ons niet door "ontmoedigen. En we doen het niet alleen." De zorginstellingen en Woongoed moeten meebetalen. „In ruil daarvoor laten we Woongoed geld verdienen door ook luxe woningen te bouwen. Het aardi ge van het scheiden van wonen en zorg is dat de zorg apart wordt betaald. Als iemand een laag inkomen heeft, kan hij huursubsidie krijgen. Dat is in de bestaande zorginstellingen niet zo." VLISSINGEN - De gemeente llissingen heeft aan de eigenaar tan het voormalige hotel Bri tannia aan de Vlissingse boule vard opdracht gegeven het pand 'hermetisch dicht te spijkeren'. De gemeente is geschrokken van het bericht dat een 41-j arige dakloze maandag ernstig ge wond raakte, toen hij in het ho tel een val van 3,5 meter maakte. Een aantal trappen uit het hotel is gesloopt en de dakloze is in een leeg trapgat gestapt. Hij viel voorover op het beton en moest met forse verwondingen wor den opgenomen in het Vlissing se ziekenhuis. Het lege hotel wordt al enige tij d door daklozen gebruikt als slaapplaats. De sloop ligt stil, omdat omwonenden tegen het- nieuwbouwplan zijn. De bouw vergunning moet komend voor jaar behandeld worden door de bestuursrechter in Middelburg. door Rob Paardekam RILLAND - Op wat eens een kale vlakte was, schieten de kassen nu als paddestoelen uit de grond. Hoewel niet iedereen gecharmeerd is van de glazen stad die aan de Oude Rijksweg bij Rilland verrijst, zullen zelfs de groot- Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Advertentie 4 SetretÜMiit«XMM VtwrooMotf »n V«Tpi«<jirt$ door Miriam van den Broek MIDDELBURG - De nieuw bouw van het Agogische Zorg centrum Zeeland aan de Veer- sesingel in Middelburg heeft gisteren het hoogste punt be reikt. Dat werd gevierd met de bouwers, toekomstige bewo ners en met oud-bewoners. Op de plaats waar jarenlang kinderen en jongeren woonden die moeilijk konden leren en ge dragsproblemen hadden, ko men vier nieuwe groepswonin gen die plaats bieden aan 32 jongeren in totaal. De oude wo ningen waren erg verouderd. De nieuwe worden ruimer en bie den meer privacy. De jongeren die op de locatie Veersesingel komen, krijgen een intensievere behandeling dan op andere AZZ-locaties. Deze plaats wordt gezien als de eerste fase op weg naar zelfstandigheid. De jongeren wonen zo'n twee jaar op de Veersesingel. Oude gymzaal Ook wordt er bij de Veersesingel een multifunctioneel centrum gebouwd. Daarin is ruimte voor therapie en recreatie. Verder komt er een oefenkeuken waar in de jongeren leren koken. Voorheen miste het AZZ een dergelijk centrum. De organisa tie moest het stellen met een ou de gymzaal, Een kantoor was er evenmin. Een leegstaande groepswoning werd daarvoor gebruikt. In de loop van de jaren door Ron Maqnée MIDDELBURG - De Walclierse afdeling van Vluchtelingen werk stopt met taallessen Ne derlands. De organisatie wil zich meer gaan richten op haar kerntaak: het begeleiden van nieuwkomers in Nederland. Sociaal Kultureel Werk in Mid delburg (SKWM) neemt de on derwijsactiviteiten van de vluchtelingenorganisatie over. Ook de onderwijzers die nu als vrijwilliger voor Vluchtelin genwerk actief zijn, stappen over naar deze stichting. Door gaans volgen zo'n twintig leer lingen Nederlands via Vluchte lingenwerk. In Vlissingen is de organisatie al een aantal jaren geleden met taallessen gestopt. Traject De onderwijsactiviteiten van Vluchtelingenwerk zijn zo'n ze ven jaar geleden begonnen. Het zijn de lessen die buiten het re guliere aanbod vallen, legt co ordinator J. Flamman uit. „Via de sociale dienst kunnen men sen wel aankloppen voor Ne derlandse les. Maar zit je niet in een traject voor een baan, dan krijg je via die mogelijkheid geen les. Zo zijn er nog meer niet-Nederlandstaligen die niet voor de reguliere lessen in aan merking komen." Bij Vluchtelingenwerk komt ie dereen voor Nederlandse les in aanmerking, zowel vluchtelin gen die nog in de procedure ver keren als uitgeprocedeerde asielzoekers. „We vinden dat die mensen toch zelf brood moeten kunnen kopen", legt Flamman uit. „Daarbij moet je denken aan mensen die bij het eerste ni veau beginnen en letterlijk geen woord Nederlands spreken, tot en met leerlingen die we oplei den voor het Staatsexamen." Formulieren Per 1 januari neemt SKWM de onderwijstaken over. Vluchte lingenwerk wil zich meer gaan richten op haar kerntaken. Flamman: „Het ondersteunen van vluchtelingen bij het inbur- ste tegenstanders moeten toegeven dat het beeld van de verlichte kassen bij het ochtendgloren een lust voor het oog is. foto Dirk-Jan Gjeltema kreeg het AZZ meer medewer kers en ontstond er behoefte aan een groter kantoor. Aan die wens wordt nu voldaan. Daar naast wordt er een aanleunap- partement gebouwd voor ouders die bij hun kind willen logeren. Met het nieuwe complex wordt het AZZ geïntegreerd in de wijk. Voorheen was het zorgcentrum een vrijwel afgesloten gebied. Straks loopt er een weg door heen en komen er particuliere woningen aan de rand van de kavel. geren in Nederland of het hel pen van'mensen met formulie ren, om maar eens wat te noemen." De aanpak van SKWM verschilt niet veel met die van Vluchtelin genwerk, meldt S. Cetin van SKWM. De stichting verzorgt ook lessen Nederlands aan al lochtone Middelburgers. Zelf geeft Cetin Nederlands aan Turkse vrouwen. „We willen de vrouwen active ren en stimuleren deel te nemen aan de maatschappij. Sommige mensen wonen al dertig jaar hier, en spreken nog geen Ne derlands. „Door ze taallessen te geven, willen ze zelfredzaam maken." MIDDELBURG - Voor het ver duisteren van een DVD-speler, twee DVD-films en een video spelletje is gisteren in Middel burg een 27-jarige inwoner van die stad veroordeeld tot zestig uur werkstraf. De man had de spullen bij een videotheek in Middelburg ge huurd, maar niet terugge bracht. De eigenaar van de videotheek deed 7 januari dit jaar aangifte bij de politie. De verdachte voelde zich niet schuldig, omdat zijn broer alles zou terugbrengen. De video theekhouder had verklaard de huurder verschillende keren te hebben benaderd, maar hij kreeg telkens nul op rekest. Zo wel de officier van justitie als de politierechter achtte verduiste ring bewezen. De gedupeerde vroeg 515 euro schadevergoeding. Dat bedrag moet de Middelburger betalen aan de videotheekeigenaar. De man heeft een strafblad. Dat werd in de strafmaat meegeno men. De officier van justitie had ook zestig uur werkstraf geëist. door Ab van derSluis MIDDELBURG - Verhuurbe drijf Bo-Rent uit Middelburg krijgt een maand de tijd om twee vlaggenmasten weg te ha len en het ronddraaiende recla me-object op het dak aan te pas- De onderneming moet boven dien binnen één week machines, containers en chemische toilet ten weghalen die voor het be drijfspand op bedrijventerrein Mortiere staan. Doet Bo-Rent dat niet, dan krijgt het een boete van vijfhonderd euro per dag tot een maximum van twintigdui zend euro. B en W van Middel burg hebben dat gisteren beslo ten. De ronddraaiende cilinder op het dak is geplaatst zonder dat daarvoor een reclamevergun ning is afgegeven. B en W van Middelburg vinden dat het ob ject niet mag draaien en dat het dezelfde kleur moet hebben als de cilinder op de begane grond. Bo-Rent had het al eerder aan de stok met de gemeente Middel burg. Het kwam in oktober zelfs tot een rechtszaak. Wethouder P. Bruinooge zegde in een ge sprek met Bo-Rent toe dat ter vervanging van die reclame een aantal vlaggenmasten mocht worden geplaatst. Kort na dat gesprek zag een ambtenaar dat er niet 'enkele', maar tenminste vijf masten van zes a zeven me ter stonden. De welstandscom missie vindt dat door het plaat sen van de vlaggen de gevel van het bedrijfspand niet meer te zien is. Ook werd geconstateerd dat er op het terrein van Bo-Rent, maar ook in de berm, allerlei machines en aanhangwagens stonden.. Tot slot merkte de af deling Landmeten tijdens een meting op dat het verhuurbe drijf een stukje grond heeft be straat dat van de gemeente is. Als Bo-Rent de reclame-uitin gen binnen de vastgestelde ter mijnen niet weghaalt, doet de gemeente het. De ronddraaien de cilinder wordt dan uitge schakeld en krijgt een alumini- umgrijze kleur. De bestrating moet binnen een maand weg zijn. Advertentie Aan de Veersesingel krijgt AZZ vier groepswoningen en een multifunctioneel centrum. foto Ruben Oreel De oude gebouwen aan de Veer sesingel zijn begin dit jaar ge sloopt. De bewoners werden on dergebracht op verschillende locaties in de stad. Naar ver wachting is de bouw voor de zo mer afgerond en kunnen de jon geren daarna terug verhuizen. „Mevrouw, dit nummer is niet bedoeld voor flauioe grapjes", sprak de man aan de andere kant van 112 vrij streng. De vrouw had net ge meld dat ze op het dak van haar huis zat en daar niet meer vanaf durfde nu het plotseling door de ijzel zo glad was geworden. Ze legde de man haarfijn uit dat ze kort tevoren heel be wust op haar dak was ge klommen, nadat haar buur vrouw had gewezen op de pijp van de verwarming die er scheef bij stond. Ze kreeg geen beweging in de pijp. Toen ze onverrichterzake te rug wilde, bleek het dak in eens spiegelglad. Gelukkig zat haar gsm-tje in haar jas zak. De man van 112 gaf de brand weer niet het exacte adres door en dus zochten die man nen in Noordwelle naar een zwaaiende vrouw op het dak. Toen ze haar uiteindelijk hadden gevonden, was de vrouw weldra heelhuids be neden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11