Ooghoekgevoel is belangrijk f 1 Wandelende robotarm hoogstandje uit Leiden PZC Snijbloem krijgt weer een geurtje Eire m Hoogleraar Tavecchio wil pedagogische kwaliteit kinderopvang meten Eeuwenoude microben gevonden 'V.W gSBs Risicofactor Downsyndroom Oudere leeft op door prikkels Getal pi verder berekend n wmmmÊiÊmmÊÊÊimmm nanassmni wmm postzegels V woensdag 18 december 2002 WASHINGTON - Amerikaanse wetenschappers hebben een bevroren zoutmeer in het Antarctisch gebied microbe, nn 1 rl i r* v/iVo-r 9 QOn i o o r-r\nrl V i in I an* Vl door Wilfred Simons LEIDEN - Meten van de pedagogische kwaliteit van kinderopvang, kan? De Leids/Amsterdamse hoogleraar kin deropvang Louis Tavecchio (56) denkt van wel. In een onderzoek dat maar liefst acht jaar duurt, gaat hij samen met andere onderzoekers een inventa risatie maken van alle bekende metho den om kwaliteit te meten. Met behulp daarvan wil hij een eigen 'meetmetho de' ontwikkelen, die in de kinderop vang kan worden gebruikt. Kinderopvang is dc afgelopen decen nia een grote bedrijfstak geworden in Nederland. Tienduizenden ouders brengen hun nul- tot vierjarigen naar de crèche, sommige een tot twee dagen per week, andere zelfs dagelijks. Al hoewel alle ouders natuurlijk het aller beste willen voor hun kind, staan in de opvang paradoxaal genoeg de kinder- belangen niet centraal Kinderopvang is er primair zodat ou ders kunnen werken. De ouders willen wel graag dat hun kinderen terechtko men in een goed pedagogisch klimaat, maar door het grote gebrek aan kind plaatsen en de lange wachtlijsten zijn ze al reuze blij als ze hun kind über haupt ergens kunnen onderbrengen. Dit contrast tussen wat ouders willen en wat ze kunnen krijgen, leidt tot on zekerheid en zorg. Veel ouders worden verteerd door de vraag: doe ik er wel goed aan om mijn kind naar de crèche te brengen? Ouders zijn dan ook erg gevoelig voor onder zoeken waaruit blijkt dat kinderop vang niet goed zou zijn voor kinderen. Een van dat soort onderzoeken kwam begin dit jaar naar buiten. Uiteen lang lopend Amerikaans onderzoek bleek dat kinderen, die de eerste 4,5 jaar van hun leven meer dan dertig uur per week in een crèche verbleven, door leidsters als agressiever en ongehoorzamer wor den beoordeeld dan andere kinderen. Weliswaar zijn er in Nederland niet veel ouders die hun kind meer dan der tig uur per week naar de crèche bren gen (23 tot 27 uur is het gemiddelde), toch was de onrust weer groot. Kwaliteit Het Amerikaanse onderzoek was voor staatssecretaris Phoa (LPF) van ge zinszaken aanleiding om aan Tavec chio, zijn Nijmeegse collega, ontwik kelingspsychologe Marianne Riksen- Louis Tavecchio: „Je ziet wel eens leidsters die op een robotachtige manier te werk gaan." foto Henk Bouwman Walraven en Rien van IJzendoorn van de Universiteit Leiden te vragen een 'nationaal onderzoek' te doen naar de pedagogische kwaliteit van kinderop vang. Voor de eerstkomende anderhalf jaar stelde hij ruim €550.000 beschik baar. De drie beginnen met het inventarise ren en beoordelen van al eerder ont wikkelde meetmethoden. Vooral in de Verenigde Staten en ook in Scandina vië is veel nagedacht over manieren om pedagogische kwaliteit te meten. Uit deze inventarisatie wil het trio een 'kwaliteitsinstrument' destilleren, waarmee vervolgens alle kinderop vangcentra in Nederland worden be oordeeld. „Ongetwijfeld zullen we centra vinden die er wat minder goed uitspringen", verwacht Tavecchio. „Om die te helpen hun kwaliteit te verbeteren, ontwikke len we ook hulpmiddelen. Een daarvan is de 'kinderopvangpedagoog'. een nieuwe functie. Zo iemand moet in de dagelijkse gang van zaken in een kin derdagverblijf ingrijpen en laten zien waar het aan schort. We maken ook trainingsmodules waarmee zo'n kin deropvangpedagoog leidsters kan le ren om pedagogisch verantwoord met kinderen om te gaan." In de Verenigde Staten bestaat al lan ger een methode om de 'kwaliteit van de opvoedingsrelatie' tussen leidsters en kinderen te meten. De methode- bestaat uit acht 'indicatoren' voor kwaliteit. Een leidster moet 'positieve gevoelens' uiten: lachen, glimlachen, luisteren, het kind in de ogen kijken. Ze moet 'negatieve gevoelens' juist niet ui ten. Een leidster heeft altijd wel een kind in de groep dat zij minder aardig vindt, bijvoorbeeld omdat het er minder leuk uitziet. Dat is menselijk, alleen: het is met professioneel om zo'n kind af te wijzen, zegt Tavecchio. „Zorg dat het fris ruikt, dat z'n neus is afgeveegd. Maak het kind leuker! Een leidster 'respecteert de autonomie' van het kind, wat betekent dat zij het zijn gang laat gaan als het met iets be zig is waar het belang in stelt. De leid ster mag geen einde aan het spel van het kind maken, alleen 'omdat het tijd is voor het slaapje' of omdat 'we nu met z'n allen gaan eten'. Laat het gebeuren! „Een leidster moet ervan kunnen ge nieten dat een kind een liedje anders zingt dan gebruikelijk. Ze moet niet zeggen: 'nee. zo gaat dat liedje niet!', maar er de lol van inzien en er, mis schien voor even maar, in meegaan." Een leidster moet een kind ook stimule ren, het helpen om het verder te bren gen in zijn verstandelijke ontwikke ling. „Belangrijk is dat leidsters sensitief zijn. Ze moeten een 'ooghoek- gevoel' hebben." T roosten ..Goede leidsters weten waar hun kin deren mee bezig zijn, zelfs al zien ze ze op dat moment nauwelijks of niet. Daarnaast zijn ze responsief, wat bete kent dat ze bijtijds ingaan op de be hoeften van de kinderen. Ze brengen een moe kind naar zijn bedje voordat het jengelig en huilerig wordt. Een res ponsieve leidster verspreidt warmte, veiligheid en geborgenheid. Je kunt een kind afsnauwen of straffen als het zijn beker melk omgooit, maar het is beter om het te troosten." Een leidster vermijdt emotionele vlak heid. „Je ziet wel eens leidsters die op een robotachtige manier te werk gaan, aan wie j e kunt merken dat ze dat 1 iedje al voor de 350ste keer zingen. Het en thousiasme is er uit, er is geen affectie meer. Ze draaien een programma af." Een verwante indicator is onthecht heid, een onvermogen van leidsters om zich betrokken te voelen bij hun opvoe dende taak. Ze kunnen niet werkelijk contact leggen met de kinderen die aan hun zorgen zijn toevertrouwd. Binnen een jaar verwacht Tavecchio de inventarisatie te hebben voltooid. In de twee jaren daarna hoopt de groep klaar te zijn met de ontwikkeling van het kwaliteitsinstrument. Vervolgens ko men de eerste toepassingen in kinder dagverblijven. Hij verwacht er grote effecten van, zoals beter onderwijs aan leidsters en een omslag van 'opvang' naar 'opvoeding' in de kinderopvang. „Opvoeden doe je met z'n allen, dat gevoel zal hopelijk ontstaan. Ouders hebben de regie, maar leidsters in kin deropvang en peuterspeelzaal, leer krachten op de basisschool, buiten schoolse opvang, noem maar op, zij staan allen om dat kind heen om het sa men op te voeden." ontdekt die zeker 2800 jaar oud zijn. De vondst biedt mogtu meer inzicht in de evolutie van micro-organismen op aar£ aldus John Priscu van de Montana State University. De DNA-structuur van de microben is volgens de vorsers.;, termate goed bewaard gebleven. Het is zelfs niet uitgeslov- dat ze uiteindelijk tot leven gewekt kunnen worden in vloe. R' baar water. De microben zijn gevonden in het Vida-meermc; er regio Dry Valleys. AFP AMSTERDAM - Een verminderde voorraad eicellen is van de mogelijke risicofactoren voor het krijgen van een met het Downsyndroom. Dat concludeert J. van Montfrans .- P basis van onderzoek. l/l De onderzoekers hebben aanwijzingen dat wanner er mind? eicellen zijn, ook de kwaliteit ervan vermindert. Het was? bekend dat er verband bestaat tussen de leeftijd van de aan staande moeder en het risico een kind met het do wnsyndroon te krijgen. Naarmate de vrouw ouder is, wordt het risico gro ter. Het huidige onderzoek draagt bij aan de verklaringv het ontstaan van het syndroom bij jongere vrouwen. ANP AMSTERDAM - Ouderen moeten meer worden geprikkeld dat is goed voor hun hersenfuncties. Verpleeg- en verzot gingshuizen moeten bewoners laten lopen, ruiken, proeven, kauwen, aaien, masseren, nadenken, praten, lachen en lat® luisteren naar muziek. Dat stelt dementiespecialist professor E. Scherder, bijzonder hoogleraar klinische neuropsychologie aan de VrijeUmverc- teit. Scherder onderzoekt methoden om de hersenen van on deren te stimuleren, zonder gebruik van medicijnen. Geestelijke inspanning is goed voor het brein van oudere. Maar inmiddels is gebleken dat lichaamsbeweging net v. goed, zo niet beter is. Uit de voorlopige onderzoeksresultate blijkt dat drie keer per week een half uurtje rondwandele met een rollator effect heeft op de frontale hersenlob. Die hersenlob controleert, organiseert en evalueert handelin gen en gedachten. Dit hersenonderdeeltje takelt bij iedereen als eerste af. Hierdoor wordt het voor gezonde mensen moei lijkerplannen te maken, gebeurtenissen te verwerken, initia tief te nemen en bijvoorbeeld fijne motoriek uit te voeren. B;; dementie is die lob veel ernstiger afgetakeld en dat resulted in passiviteit, doelloosheid en verwardheid. ANP TOKYO - Een team Japanse wetenschappers heeft het getalp berekend tot 1,2411 biljoen (een miljoen keer een miljoen)cij- fers na de komma, verldaarde een van de onderzoekers. Professor Yasumasa Kanada en negen andere wetenschap pers van het Informatie Technologie Centrum van de univer siteit van Tokyo lieten in september een supercomputer van Hitachi meer dan vierhonderd uur draaien om de berekening te maken. Ze verbraken daarmee het vorige wereldrecord uil 1999 dat zes maal kleiner was. Ook toen hielp professorKana i da bij het berekenen van de 206,158 miljard decimalen. Het team werkte vijfjaar aan het schrijven van eenprogram-1 ma dat de berekening moest uitvoeren. Het experiment dien de om de efficiëntie van de supercomputer te testen, zome\d-| de een teamlid. De computer van Hitachi is in staat omtwef biljoen berekeningen per seconde uit te voeren, dat is twee maal zo snel als de machine die het vorige record had. AP MM door Peter de Jaeger WAGENINGEN - In Wagenin- gen is het gelukt om tabaks planten een fris citroenluchtje te geven. Hiermee is de weg ge opend om snijbloemen beter te laten geuren. Ook kunnen to maten een sterkere smaak krij gen. Onderzoeker Mazen El Tamer, medewerker van Plant Re search International, toonde onlangs aan dat bepaalde enzy men verantwoordelijk zijn voor de geur van de citroenplant en welke biochemische reactie hierbij plaats vindt. Het verantwoordelijk DNA haalde hij eruit en zette dat over in tabak. Door deze handeling vond er een 'geurwisseling' plaats. Een panel fijne neuzen beves tigde dat de bladeren van de veranderde tabaksplant licht naar citroen geurde. „Met deze kennis kunnen ge wassen veredeld worden die ter penen of reukstoffen maken waarmee ze anders gaan rui ken", aldus promotor Raoul Bi- no. Hij noemt rozemarijn en tijm als sterke geuren die mogelijk kun nen worden ingebouwd in snij bloemen die van zichzelf niet of vies ruiken, zoals gerbera's en chrysanten. Selectie De recente vondst van geurge- nen in twee typen rozen in Israël biedt de kans om rozen weer te laten geurenDeze eigenschap is door selectie op grote, stevige bloemen die lang op vaas staan verdwenen. Slechts een enkele roos heeft zijn 'ziel' - zoals Cleo patra bloemengeur al noemde - behouden. Aan de universiteit van Jeruza lem zijn zeven enzymen gevon den die een cocktail aan roze- geurstoffen in het bloemblad bepalen. In het tijdschrift Nature worden de eiwitten (monoterpenen) die coderen voor deze vluchtige stoffen ontrafeld. „Dat is leuk, maar het is slechts een fractie van de honderden geurstoffen die de totale geur van een roos bepalen", zegt Bi- no. Hij is hoogleraar inhoud- stoffen bij de Wageningse Leerstoelgroep Plantenfysiolo gie „Die complexiteit van de geur- samenstelling maakt het erg lastig rozen te veredelen via ge netische verandering. Je hebt sneller en meer succes als je dat aanpakt via onderlinge kruisin gen van sterk geurende rassen, vaak wildtypen, waarbij je let op de reeds bekende geurge- nen." Door dergelijke gerichte ver edeling zijn er inmiddels weer diverse geurende rozen op de markt. Deze rozen zijn duurder voor de consument, omdat de telers er minder per oppervlak van kunnenverbouwen in hun kassen. Omgekeerd zijn er snijbloemen die te sterk ruiken, zoals sommi ge lelies. Die worden 'getemd' door te kruisen met minder doordringend riekende rassen. Smaak De Wageningse truc van 'geur wisseling' heeft ook gevolgen voor de smaak. Geur is heel sterk gekoppeld aan smaak. Zo kun je de tomaat pas proeven nadat er geurstof fen vrijkomen in je mond. „Be ter smakende tomaten kunnen worden veredeld doordat we precies weten welke genen er verantwoordelijk zijn voor de geur. Hiervoor is het niet nodig om de tomaten genetisch te verande ren. Dat kan eenvoudiger door klassieke veredeling met krui sen, gericht op die specifieke ge nen". De vondst heeft verder gevolgen voor het opkrikken van de weer stand van gewassen tegen ziek ten en plagen. Als een bladluis een plant aanvreet, ontstaat er schade. De aangetaste plant reageert door geurstoffen af te scheiden die natuurlijke vijanden van de luis, zoals lieveheersbeestjes aantrekken. Dat geldt ook voor door aaltjes aangevreten wortels in de bo dem. Bino: „De roep om hulp kan luider worden als er meer van die geurstoffen worden los gelaten. De plant is dan beter gewapend tegen belagers". Genen De geur- en smaakstoffenindu- strie is zeer geïnteresseerd in het moleculair onderzoek van El Tamer. „Als je precies weet door welke genen de specifieke geur van een plant wordt bepaald, kun je die er makkelijker uitha len. De verantwoordelijke ge nen kun je vervolgens in een bacteriepreparaat zetten die ra zendsnel de gewenste geurstof kan maken". door Wilfred Simons LEIDEN - Soms voelen de technici van Dutch Space in Leiden zich wel eens miskend. In de Verenigde Staten is de ruimtevaartindustrie een na tionaal topbelang. In Europa, laat staan Nederland, is de be langstelling bijna nul. Onte recht, vindt marketingsmana- ger Mennenga, want zonder ruimtevaart zou onze samen leving niet werken. Er zouden geen snelle data- en telefoonverbindingen tussen de werelddelen zijn, geen be trouwbare weerberichten, geen goede plaatsbepaling op zee, ja wat al niet? Begin maart is het zover. Dan zeggen de technici ERA, dc European Robotic Arm na vijf jaar testen voorgoed vaarwel. De tien meter lange robotarm gaat dan per vrachtwagen naar de Russische lanceerba sis Baikonoer, voor transport naar het International Space Station ISS. Daar wordt hij bevestigd aan het Russische deel van het ruimtestation voor het verrichten van aan geef- en vasthoudklusjes. Hij kan zonnepanelen instal leren, uitklappen en vervan gen, lasten vasthouden, kos monauten ondersteunen en met zijn videocamera de 'huid' van het ISS inspecteren. Op merkelijk is zijn vermogen om vrij over het oppervlak van het ruimteschip te 'wandelen', terwijl hij zichzelf 'vastgrijpt' aan van tevoren aangebrachte steunpunten. Normaal gesproken produ ceert Dutch Space, dat 300 werknemers telt, vooral on derdelen als onderaannemer van grotere bedrijven. Bekend is het onderstel voor Ariane 5, oftewel het 'koffiefilter', zoals het personeel van Dutch Space het 'Main Stage Engine Thrust Framé graag noemt. De ontwikkeling en het testen van de robotarm deed Dutch Space als hoofdaannemer. Met zijn totale waarde van 180 mil joen euro, opgebracht door ESA, is het een uitzonderlijk groot project voor het kleine Leidse bedrijf. Het probleem is vooral de aansprakelijkheid", legt Mennenga uit. „Als je pro duct niet werkt, moet je een, De robotarm in een proefopstelling in de nieuwe testfaciliteit van Dutch Space in Leiden. foto Dick Hogewoning boete betalen die soms buiten sporig hoog is. Opdrachtge vers gaan alleen met je in zee als ze zeker weten dat je die kunt betalen. Dat betekent dat je groot moet zijn. Om die re den zoeken wij een partner om samen sterker te staan. Alle medewerkers aan de ERA lijken doordrongen van één gedachte. Hij moet perfect werken, want als hij eenmaal boven is, kan hij niet meer naar beneden. Ruim tien jaar geleden zette de ontwerpafde ling van Dutch Space de eerste potloodstreep op papier en zo'n vijf jaar geleden kwamen de eerste onderdelen binnen. Ruim twee jaar geleden werd de robotarm geassembleerd en sindsdien wordt hij dagelijks getest. De robotarm heeft een paar snufjes waar Dutch Space trots op is. Met zijn drie gevoe lige vingers kan hij zelf de kracht bepalen waarmee hij zichzelf vastgrijpt. Het mag niet hardop worden gezegd, maar 'dat kunnen zelfs de Amerikanen niet.' Met behulp van een camera en een laserstraaltje kan hij zelf een volgend steunpunt (tech nici van Dutch Space zeggen liever 'interface') op het ISS opsporen. Zijn 'polsen' kun nen precies dezelfde bewegin gen maken als 'echte' - op en neer, heen en weer en draaien. Het mooiste van alles: hij is bijna net zo simpel te bedienen als een brommer. De knoppen doos waarmee astro- en kos monauten hem in de ruimte zijn bewegingen kunnen laten maken, bevat alleen de een voudigste opdrachten. Het mechanische deel van de ERA gaf nog de minste proble men. Die moest licht zijn en stijf, en bestand tegen snelle temperatuurswisselingen. Al le systemen zijn dubbel uitge voerd. Ervaring Met het maken van zulke con structies heeft Dutch Space al veel ervaring opgedaan. Tachtig procent van alle werk in de laatste fase ging zitten in het doen werken van de soft ware die de arm bedient. Soms, mijmert Mennenga wel eens, lijkt Dutch Space meer op een ICT-bedrijf dan op een ruimtevaartfirma Dutch Space heeft het afgelo pen jaar wel te lijden gehad van de malaise in de Europese telecom- en computerindu strie. Die is verantwoordelijk voor de meeste opdrachten voor de bouw van satellieten. Er is bezuinigd, ontslagen zijn gevallen. Dit jaar verwacht Dutch Space quitte te draaien, voor volgend jaar is weer winst voorzien. Het bedrijf ontwerpt, assem bleert en test zonnepanelen voor satellieten. Ook wordt gewerkt aan de ontwikkeling van OMI, het Ozone Monito ring Instrument, dat vanuit de ruimte de ozonlaag in onze at mosfeer in de gaten gaat hou den. Daarnaast ontwikkelt het bedrijf een geavanceerd en ui terst gevoelig instrument dat het beeld, van twee grote tele scopen van de European Sou thern Observatory in Chili kan koppelen. Een eerste is al afgeleverd op de berg Cerro Paranal in de Andes. De tweede volgt bin nenkort. Het gekoppelde beeld is beter dan dat van de Hubble, zegt Mennenga trots. Even trots is hij op zijn, weliswaar kleine, geheime militaire pro jecten. En al popelt hij van verlangen om het toch te doen. daar kan hij natuurlijk niets over zeggen. Een 2,30 kn.-zegel met de Maagd van Konavle - het oude symbool van Kroatië - die Kroatië vorig jaar 8 oktober bij het 10-jarig bestaan van de re publiek heeft uitgebracht, heeft de St. Gabriël Award 2002 ge wonnen voor de meest aanspre kende christelijke zegel die in 2001 is uitgegeven. De St. Ga briël Award werd in 1969 door de Wereldbond St. Gabriël inge steld en sindsdien wordt uit honderden zegels met een chris telijk motief een keuze ge maakt. In ons land werd de Filatelisten Vereniging Gabriël (sinds enke le jaren heeft men St. laten ver vallen) op 16 september 1948 opgericht. Voor meer informa tie: ds. E.P. van der Veen, Oenen- burgweg 13,8072 GGNunspeet, tel. 0341-257470 Tot het laatst hadden de inwo ners van zijn geboortedorp Vil- lers-Cotterêts zich verzet tegen zijn herbegrafenis. Maar on langs is, gedrapeerd in blauw fluweel met daarop het motto van de Drie Musketiers - 'Eén voor Allen, Allen voor Eén'- de kist met de stoffelijke resten van Alexandre Dumas toch bijgezet in het Panthéon in Parijs, waar ook andere grote Franse hun laatste rustplaats hebben, on der anderen de schrijvers Victor Hugo, Rousseau en Voltaire. Dumas, die tweehonderd jaar geleden werd geboren (1802-1870), is door Frankrijk op 2 december ook postaal her dacht met de uitgifte van een 0,46 -portretzegel. Links on derin op de zegel een tekening van het Panthéon. NB. Enkele andere landen gingen Frankrijk inmiddels voor met een Dumas- herdenkingszegel. Frankrijk gaf in 1970 al een Dumas-zegel uit in de serie Beroemde perso nen. Ierland heeft 17 oktober enkele van zijn grootste rock sterren op vier zegels (2 x 4 lc en 2 x 57c) ge- eerd: Phil Lynott van Thin Lizzy die op 4 januari 1986 op 34-jan- ge leeftijd overleed, U2, Roy Gallagher (overleden in 1995) en Van Morrison. Elke zegel zit ook nog eens in een miniatuur velletje. De jaarlijkse kerstzegels van Ierland verschenen 7 november. Drie stuks met beelden rond de Geboorte van Jezus ontleent aan Les Tres Riches Heures, een 15de eeuws gebedenboek van Jean, Due de Berry, een van Frankrijks rijkste edelen. Het boek bevindt zich in de collectie van het Musée Condè, Frank rijk. Verder verschenen in Ierland: een 44c-herdenkingszegel met 0,60c SUOWrnum het portret van aartsbisscho; Thomas Croke (1824-1902); er- vervolg op de millenniumserfc met rugbyspelers van 1999 e: 2000 (4 x 41c); een boekje mei 10 x de permanente roodbont' je-zegel van 41c en de eerste» rie (4 x 41c) van een driedelige reeks ter gelegenheid van tó 140-jarig bestaan van de Natie- nal Gallery met daarop schilde rijen van Jack B. Yeats (Befo? the start), Jules Breton (Ik Gleaners), Giovanni Paolo Ps- nini (The Colosseum en Archt Constantine) en Nataniel Hon- (The Conjuror). Finland presenteerdezijnkerst- zegels 1 november. Tweestufc zelfklevend: 0,45 kerkgang voor zonsopgang per slede,» eeuwenoude traditie, en 0,60 een engel die op een trom]*'' speelt. Verder verschenen op oktober in Finland: een zelftk- vende 0,60 -zegel (in velletje: van 10) met daarop een tal? van de jeneverbes (Junipö® communis) en een zelfklevende lste klas-zegel (0,60 in velle tjes van 10) met op een heuvelt op een rendier dat over een ver stild winters landschap kijkt Hero ff"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 10