C CD CD Radio 2 werkt aan Top 2000E Derek Blok wint Expeditie Robinson Groot dictee voor het eerst foutloos De vlag kan uit voor de spectaculairste uitverkoop van dit jaar. Duizenden artikelen nu met kortingen tot 40%. Haast je want de beste koopjes zijn nu nog te halen. Verrassend...C&IK Een bad vol sentimenten Ut Het viel niet mee de uitslag geheim te houden door Hans Tabbers VLISSINGEN - Het viel niet mee de uitslag al die tijd geheim te houden. Zelfs zijn vader en moeder in Kapelle mochten niets weten. Maar nu is de stoom van de ketel. De in Zeeland op gegroeide Derek Blok (41) is winnaar geworden van Expedi tie Robinson, het televisiepro gramma van SBS waarbij kan didaten zeven weken lang op een tropisch eiland moeten overleven. Zondag was in de finale te zien hoe Derek de hoofdprijs van 50.000 euro ontving, nadat hij de Belgische Kristina en Olivier had verslagen. Derek toonde zich blij verrast met de winst en zijn titel Robinson Crusoë 2002. Wat hij met het geld gaat doen, weet hij nog niet. Een wereldreis maken wellicht? „Welnee. Ik heb al zoveel ge reisd. Dat is niet het eerste waar ik nu aan denk. Er moet ook nog belasting af. Ik wil het bedrag eerst op mijn bankrekening zien," antwoordt hij laconiek. „Ik heb wel een mooi horloge gezien. Mogelijk investeer ik het in een nieuwe theaterproductie maatschappij, maar eerst even rust nu." De afgelopen dagen waren een heksenketel en aan werken kwam hij nauwelijks toe. Derek Blok is bezig met twee theater producties, die met minimale middelen zijn gemaakt. De voorstelling Lucky stijf wordt komend voorjaar nog vier keer gespeeld, op 3 en 10 maart in het Werktheater in Amsterdam, zijn huidige woonplaats. De try out voor 6 Maten vrij wordt een besloten voorstelling. Andere data of locaties zijn nog niet be kend. „Maar we zullen zeker proberen ook een keer naar Zee land te komen," belooft hij. Roes De afgelopen dagen bracht hij door in een roes. In Maleisië wist hij al dat het uiteindelijk ging tussen hem en Olivier, maar de door Berrit de Lange DEN HAAG - Het groot dictee der Nederlandse taal kreeg gis teravond voor het eerst in de dertienjarige geschiedenis een winnaar die geen enkele fout maakte. Guy de Kort uit het Bel gische Turnhout leverde bij de jury een foutloos dictee in en mocht daarmee de primeur op zijn naam schrijven. De 59-jarige Vlaming was tot tranen geroerd toen hij zijn hoofdprijs, een schrijfset, kreeg uitgereikt door jury-voorzitter Henk VonhoffDe ex-medewer- ker van een tabaksfabrikant wist als enige van de zestig deel nemers alle valkuilen van Het groot dictee, met als titel Tele foon!, te doorzien. De jury telde 1447 missers, te gen 1764 vorig jaar. Het gemid delde kwam daarmee op 25 spelfouten. Tweede achter De Kort werd de Belg Marcel Ver- straete met 1 fout. De Nederlan ders Jaco de Kraker en Liliat Caris eindigden samen met df Belgische Hadewich Celis at vier fouten op een gedeelde der de, vierde en vijfde plaats Zake-presentatrice Phara 4 Aguirre eindigde op een gedft de tweede plaats met de Nedff- landse detectiveschrijver R® Appel. Beiden maakten 14 for ten. De Vlaamse schrijd Christophe Vekeman werd ntf 10 fouten winnaar onder de pro minenten. De Bekende Nederlanders Vlamingen in de groene bankyj van de Eerste Kamer waren j als gewoonlijk verantwoordt lijk voor het grootste aandeel: het foutenfestrjn. Filmmate Theo van Gogh zondigdefl maal. Katja Schuurman maakt* openhartig melding van haar j- fouten. Bij Bart Chabot, alseft-l ge vaste deelnemer aan H= groot dictee, ontdekte de jury-' fouten. GPD Advertentie Derek Blok (links op de voorgrond) viert uitbundig zijn overwin ning. foto SBS/Net: dinsdag 17 december 2002 doorChris Klaassens HILVERSUM - Radio 2 maakt zich weer op voor dé radiomarathon van het jaar, de Top 2000. Vanaf tweede kerstdag tot aan de laatste tellen van het jaar komen de beste tweeduizend hits door de jaren heen langs. Via de internetsite van Radio 2 zijn 271.016 bijdragen aar de Top 2000 bin nengekomen. Vorig jaar kwamen 'slechts' zo'n 150.000 lijstjes met favo riete platen binnen. De mogelijkheid tot inzending sloot afgelopen vrijdag. „De belangstelling overtreft onze stoutste verwachtingen", zegt woordvoerder Bart de Voogd van Radio 2. Aan de hand van de ingezonden lijstjes van luisteraars wordt de definitieve lijst samengesteld. Die wordt op 24 december bekendgemaakt. De uitzending begint op 26 december en gaat door tot oude jaarsavond middernacht. De zesdaagse onafgebroken uitzending van de Top 2000 op Radio 2 was vorig jaar met vier miljoen luisteraars het populairste ra dioprogramma. Wordt het weer de Bohemian Rhapsody of gaat het deze keer anders en grijpt Deep Purple of Led Zeppelin de macht? De vaste luisteraars van Radio 2 worden dezer dagen al stevig opgewarmd voor hét radio-evenement van het jaar. In Hilversum warmen ook de samenstel lers en presentatoren zich op. De makers verheugen zich op de zesdaagse radio marathon, bevestigt Ron Stoeltie, mu- ziekcoördinator van Radio 2 en een van de negen presentatoren van de Top 2000. Vanaf 26 december middernacht tot de laatste tellen van 2002 werken de radio makers opnieuw hun gigantische lijst vol jeugdsentiment af. Kracht De grote kracht van de Top 2000, denkt Bart de Voogd, zit hem in de niet aflaten de stroom van hits. „Zes keer vierentwin tig uur goede muziek. En, je hoort die he le week niet één keer hetzelfde nummer twee keer" Ron Stoeltie: „Het is één groot warm bad van sentimenten. Pure weemoed." De presentatoren zijn zich bewust van hun publiek. „Iedere radiomaker vindt het geweldig voor zo'n groot publiek te draaien", glundert Stoeltie, die ook di verse 'blokken' van drie uur presenteren voor zijn rekening neemt. „In die week blijkt hoe dicht jé bij de luisteraar staat. We hebben een computer naast ons staan en je hoort alleen maar: blieb, blieb, definitieve uitslag, met slechts één stem verschil, is hem pas sinds eind vorige week bekend. „Ik had er niet op gerekend. Ei genlijk had ik me erop voorbe reid dat Olivier zou winnen." Mede-finalist Olivier won de publieksprijs. Hij krijgt vijfdui zend euro en een reis naar Maleisië. Ongeveer honderd duizend mensen stemden via internet en sms op de drie kandidaten van de eindronde Op Net 5 was een flink deel van de avond ingeruimd voor de be kendmaking van de winnaar. Naar het eerste deel, waarin werd terug gekeken op de wed strijd, keken bijna 1,4 miljoen mensen. Voor het tweede deel laat op de avond, met de uitein delijke bekendmaking, bleven iets meer dan 1,1 miljoen men sen op. blieb De mailtjes blijven maar binnen stromen. Het lijkt wel of iedereen achter de computer zit. Iedereen wil iets kwijt over de herinnering die ze Jpebben bij een bepaalde plaat." „De Top 2000 is van de luisteraars", zegt Stoeltie. Zij regeren, zij stellen de lijsten samen. Elk van die nummers is een klein cadeautje voor de luisteraar. Het is eeu wig zonde dat er zoveel platen niét in staan." Dan maak je toch een Top 3000? Stoeltie lacht en spreidt zijn armen, als een hul peloos gebaar. De Top 2000 stamt uit 1999 en ontstond uit de millenniumge dachte. „Toen zijn we blanco begonnen", reageert De Voogd op de kritiek dat je moet kiezen uit een 'beperktaanbod van zo'n 2800 platen en er maar één eigen keus aan mag toevoegen. „Toen hebben luisteraai-s 'blanco' hun lijstjes ingele verd en daaruit is de eerste Top 2000 sa mengesteld. Die lijst is de basis en onze ervaring is dat mensen het op prijs stellen dat we op de site een voorzet geven, an ders zijn er te veel platen die ze vergeten. Met die lijst is zo'n 95 procent van de keu zes gedekt. Maar niets staat vast. Vorig jaar stonden er bijvoorbeeld 479 'nieu we' nummers in. Dat is bijna een kwart." Fanclubs Acties van fanclubs worden tegengegaan doordat de computer die de binnengeko men lijstjes bijhoudt en al te veel bijdra gen vanaf één en dezelfde computer herkent aan het IP-adres (een soort 'huis nummer' dat elke computer met een in ternetaansluiting heeft). De Voogd haalt zijn schouders op. „Het komt niet zoveel voor dat dat gebeurt. Het gaat de mensen om die eindeloze stroom mooie nummers en op welke plaats die staan, vinden maar weinigen echt interessant." De sa menstellers hebben zelf geen invloed op de lijst, verzekert hij. Hooguit doordat ook zij hun eigen toptien hebben inge diend. Maar geen enkele plaat wordt op een andere plek neergezet. En de nummer één? Frits Spits hield de afgelopen weken een actie om niet wéér Bohemian Rhapsody bovenaan te krij- Ron Stoeltie (links) en Bart de Voogd. foto Ruben Schipjx 20 gen. Dat heeft hij geweten Hij werden poor danig teruggefloten door het luisterp bliek dat hij openlijk spijt betuigde. HILV nummer van een eigen tekst voorzagfj Raad Boheemse spijtoptant') en die liet inzji lehui gen door een koor. De 'tegenactie' wasq prese groot dat het wel bijna vast lijkt testa: komi dat Freddy Mercury's muziekmonucie; geng de lijst weer zal aanvoeren. :fme Voorlopig rekent de computer alle b ugen dragen nog door. Op 24 december wc.- aaar de lijst bekendgemaakt. Ook de mai» kennen de volgorde nog niet. Stoeltj „Maar ik kan wel verklappen dat deB: Burg hemian Rhapsody in de topvijf staal GPD Naar aanleiding van de radio-uitzendingpt. senteert Matthijs van Nieuwkerk van 26tg en met 31 december dagelijks Top 2000a55 go op Nederland 3, NPS, 19.00 uur. Radio 2, zonder onderbreking van donderdi 26 december 00.00 uur tot donderdag 1 jr., ari 00.00 uur. De lijst is vanaf 24 decembaj vinden op http:// portal.omroep.nl/radioZ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 8