SLIPS Partijen Venezuela graven zich in GRATIS IJzeren Dame Plavsic wijst in bekentenis naar Milosevic 3 SLOGGI Verenigde Staten draaien Irak duimschroeven aan Oppositie werkt aan nog grotere demonstraties MmHBÊBBÊOaHÊÊ EU-verbod antibiotica in diervoer Hongarije en Oostenrijk dulden geen liquidaties door Amerikaanse CIA Navo twijfelt aan rol EU in troepenmacht Bosnië dinsdag 17 december 2002 Geldig voor alle modellen en kleuren (behalve Sensual, Superflex en Micro) vanl t/m 31 december 2002 of zolang de voorraad strekt ^Frans Lindenkamp fiRACAS - De algemene sta ling in Venezuela om de demo nisch gekozen president Chavez te wippen, gaat haar jerde en waarschijnlijk beslis sende week in. Zowel oppositie ils regering worden radicaler, deide kampen zijn er op uit een j ontknoping te forceren. Bedoor de media gesteunde op- I positie van vakbonden, werkge vers, traditionele politieke par tijen en opstandige militairen sterkt koortsachtig aan een lieuwe, nóg grotere protest mars dan die van afgelopen za terdag. Toen demonstreerden tonderdduizenden tegenstan- I ders van Chavez in de hoofdstad Rechter verklaart liertal schuldig aan aanslag parlement India jffiW DELHI - Een speciale rechtbank in India heeft giste ren drie mannen en een vrouw schuldig bevonden aan betrok- I kenheid bij een aanval op het Indiase parlement. De drie j mannen zijn veroordeeld we- jënsstaatsondermijnende acti- ïiteiten, de vrouw, echtgenote I van een van hen, voor directe hulp bij de aanval. Zij kunnen ie doodstraf krijgen. India houdt Pakistan verant woordelijk voor de aanslag op IS december vorig jaar, die veertien mensen het leven kost te, onder wie vijf aanvallers. Nadat India met een beschuldi gende vinger naar Pakistan had gewezen, ontstonden er span ningen tussen beide kernmach ten, De landen mobiliseerden I hunleger langs de gezamenlijke grens. iEen van de veroordeelden gaf I lesop een .school in New Delhi. ïlvee zijn volgens de politie lid Ivan Jaish-e-Mohammad, een (groepering die in de deelstaat (Kashmir het Indiase bewind aanvecht. AFP/RTR Caracas. Het was de grootste manifestatie tot dusver. Ditmaal wil de oppositie dat de betogers naar het regeringspa leis Miraflores trekken. Daar mee neemt de kans toe op een gewelddadig treffen met de har de kern van Chavez' afkalvende aanhang. Die lijkt bereid het mandaat van him staatshoofd met hand en tand te verdedigen. Deze kansarme Venezolanen zijn het beu behandeld te wor den als de onderkant van de sa menleving. Ze zien de 'Vreedza me Revolutie' van Chavez - waarmee het lmks-populisti- sche staatshoofd de olierijkdom eerlijker wil verdelen - als de enige kans op een beter leven. Ook al hebben vier jaar Chavez hun lot eerder verzwaard dan verlicht. Maar ook de zwaar belaagde president is in actie gekomen. Hoewel de staking met name in de arme wijken van Caracas niet algemeen is en tal van winkels weer opengaan met het oog op Kerstmis, is het voor Chavez van levensbelang dat de 40.000 werknemers van de staatsolie reus Pdvsa weer aan de slag gaan. Marine Zondag liet hij de marine het commando overnemen op enke le van de veertig olietankers die voor anker liggen in het Meer van Maracaibo. Buitenlandse kapiteins moeten hun stakende Venezolaanse collega's vervan gen, zodat de export weer op gang komt. Ook meldde Chavez dat Venezuela - het vijfde olie- exporterende land ter wereld - olie gaat importeren. Intussen zijn ook in Washington de alarmbellen gaan rinkelen. Venezuela levert 13 procent van de Amerikaanse olie-import en met de kink in de leveranties te ren de VS in op hun oliereserves. Dit wordt door president Bush gezien als een zorgelijke ont wikkeling, zeker met het oog op een eventuele oorlog tegen Irak die tot een verminderde de aan voer vanuit het Midden-Oosten kan leiden. De Amerikaanse re gering adviseert vervroegde verkiezingen, maar daar wil Chavez niet van weten. Hij pie kert er evenmin over af te tre den. Met die stellingname heeft hij dit weekeinde de deur dicht geslagen voor een succesvolle bemiddelingspoging van de Or ganisatie van Amerikaanse Sta ten. Ook de oppositie heeft wei nig zin de dialoog voort te zetten en is alleen geïnteresseerd in zijn onmiddellijke aftreden, GPD van onze redactie buitenland WASHINGTON - Irak krijgt geen tweede kans om mogelijke fouten in het 'wapenrapport' te herstellen. Dit heeft de woord voerder van het Witte Huis gis teren gezegd. Irak diende afge lopen week, zoals de jongste VN-resolutie beveelt, een in ventaris in van het eigen wapen programma. Witte Huis-woordvoerder Flei scher zei dat de VN eerder dui delijk hebben laten weten dat het 'de laatste kans zou zijn voor Irak om de wereld complete en accurate informatie te geven over zijn massavernietigings wapens'. Op de vraag of Irak een tweede kans zou krijgen, ant woordde Fleischer dat ze er 'al zestien hebben gehad'. De VN-resolutie dreigt met 'ernstige consequenties' als Irak niet volledig gehoor geeft aan de VN-eisen. Het is nog onduide lijk of de opmerkingen van Flei scher betekenen dat de VS van mening is dat Irak de VN-reso lutie overtreedt. Amerikaanse veiligheidsex perts concludeerden vrijdag al dat er 'gaten' in het Iraakse rap port zijn. Minister Powell van Buitenlandse Zaken leek die le zing gisteren te bevestigen. „We hebben vanaf het begin gezegd BRUSSEL - In de Europe se Unie moet vanaf 2006 een eind komen aan het gebruik van antibiotica in diervoer. Ze mogen dan alleen nog gebruikt wor den voor de bestrijding van ziekten. De ministers van Land bouw zijn het gisteren daarover eens geworden. Het Europees Parlement, dat het verbod in 2005 wil laten ingaan, is nu aan zet. Antibiotica zijn genees middelen, maar worden vooral gebruikt om bees ten sneller vet te mesten, ook in Nederland. De stof fen zijn niet gevaarlijk, naar door het vele gebruik raken sommige gevaarlij ke bacteriestammen re sistent. De meeste antibiotica zijn in de unie al een paar jaar verboden, op vier typen na. Het gaat om soorten die niet in menselijke ge neesmiddelen worden ge bruikt. Duitsland heeft al een vrijwillig verbod op anti biotica in diervoer. Neder landse exporteurs houden daar al rekening mee. ANP Een Iraakse vrouw, mei haar kind op de arm, kijkt vanuit haar huis naar VN-wapeninspecteurs die een nabijgelegen complex onderzoeken, 30 kilometer ten noorden van de hoofdstad Bagdad. foto Suhaib Salem/RTR dat we het met scepsis zouden ontvangen en de informatie die ik tot dusverre heb gekregen, is dat die scepsis gefundeerd is. Er zijn problemen met de verkla ring (van Irak)", aldus de be windsman. Volgens Powell zal Washington niet eerder dan eind deze week tot een slotconclusie komen over de 12.000 pagina's tellende Iraakse rapportage. „We ont houden ons van een slotconclu sie of slotverklaring totdat we onze analyse hebben voltooid en onze discussies met Unmovic, de IAEA en onze permanente collega's in de Veiligheidsraad hebben afgerond", aldus de mi nister in Washington. „Ik verwacht dat tegen het ein de van de week, nadat de heer Blix op donderdag zijn presen tatie heeft gegeven aan de Vei ligheidsraad, er uitspraken ko men", zei Powell. De Zweed Blix geeft leiding aan de inspecteurs van Unmovic, die sinds eind november onge veer tachtig verdachte plaatsen in het land hebben onderzocht. RTR Advertentie door Simone van Priel DEN HAAG - De voormalige Bosnisch-Servische president Biljana Plavsic, die voor het Joegoslavië-Tribunaal misda den tegen de menselijkheid heeft bekend, heeft Slobodan Milosevic aangewezen als hoofdrolspeler bij de etnische zuiveringen in Bosnië in 1992- 1995. Plavsic' voorganger Karadzic en vice-president Krajisnik gin gen vaak naar Belgrado om met Milosevic te overleggen over hoe die zuiveringen uit te voe ren. Het Bosnisch-Servisch le ger werd betaald en uitgerust door Servië, dat ook paramili tairen en speciale politietroe- pen stuurde. De beschuldigingen aan het adres van Milosevic, die voor het tribunaal terechtstaat, staan in de 'feitelijke basis' die hoort bij de schuldbekentenis van Plavsic (72). Het document werd gisteren openbaar ge maakt op de eerste van drie hoorzittingen over de strafmaat voor Plavsic. Zij was aanvanke lijk aangeklaagd voor genocide en misdaden tegen de mense lijkheid zoals vervolging, uit roeiing, moord en deportaties, Onder het betuigen van 'on voorwaardelijk berouw' beken de ze echter in september plot seling schuld aan vervolging van moslims en Kroaten in Bos nië. In ruil daarvoor lieten de aanklagers de beschuldiging van genocide, de zwaarste mis daad, vallen. Maar de voormalige 'IJzeren Dame' kan nog steeds levens lang krijgen voor haar aandeel in de etnische zuivering. Zij was enthousiast aanhanger van die politiek en steunde als rechter hand van Karadzic de deporta ties, moorden en het opsluiten van mensen in kampen. Zij no digde, zo blijkt uit het 'feitenre laas', hoogst persoonlijk para militairen uit Servië uit om in Bosnië te komen vechten. Belangrijk Zowel hoofdaanklager Del Ponte als de advocaten van Plavsic benadrukten gisteren hoe belangrijk de bekentenis door een van de voormalige lei ders is voor verzoening in voor malig Joegoslavië. Hoewel vol gens Del Ponte een bekentenis- niets kan afdoen aan de ernst van de misdaden, zijn voor Plavsic wel een aantal verzach tende omstandigheden aan te dragen. Zij heeft bekend, be rouw betoond en zich vrijwillig bij het tribunaal gemeld. Ook haar leeftijd is een factor. Op vallend genoeg werd echter niets gezegd over haar samen werking met de aanklagers. Volgens advocaat O'Sullivan is dat de reden dat 'hooggeplaats te personen' zich bereid hebben verklaard te getuigen. Met veel spanning wordt uitgezien naar de getuigenis vandaag van Ma deleine Albright, voormalig mi nister van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten. Ze is volgens hardnekkige geruchten intussen een vriendin van Plav sic geworden. Vandaag sprak onder anderen Nobelprijswin naar en Auschwitz-slachtoffer Elie Wiesel, die zich in een mo reel betoog afvroeg hoe Plavsic steun had kunnen geven aan de etnische zuiveringen. „Hoe kon ze dat verenigen met haar oplei ding, cultuur, geweten? Hoe hoopte ze menselijk te blijven?" Plavsic werpt hierop wellicht zelf meer licht; haar advocaten kondigden aan dat zij ook het woord zal voeren. GPD Biljana Plavsic (r) bij het begin van de zitting van het VN-tribunaal gisteren. foto Fred E rnst/RTR Doden in Atjeh ondanks akkoord BANDA ATJEH - In de Indonesische provincie Atjeh heeft het leger de afgelopen dagen tien mensen gedood en zeker 21 anderen aangehouden. Dat meldde een onderhandelaar van de GAM, de rebellenbeweging van Atjeh, gisteren. De moor den en aanhoudingen vonden plaats ondanks het vredesa- koord dat de regering en de rebellen vorige week maandag sloten. De militairen zouden bij een incident acht mensenhebben op gepakt. Die werden later dood teruggevonden. Twaalf ande ren worden nog vermist. Elders pakte het leger twee mensen op, die vervolgens werden geëxecuteerd. Verder verdwenen nog negen mensen, leden van twee families, van wie ook niets meer is vernomen. AFP Bompakketten in Italië ROME - De Italiaanse politie heeft gisteren een bom onscha delijk gemaakt die in een pakketje zat dat was bestemd voor de Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia. Een andere bom, die verstopt zat in een opgestuurd boek, ontplofte in de post kamer van de Italiaanse staatstelevisie RAI. De explosie richtte geen schade aan. De bom die bedoeld was voor Iberia werd gevonden in een postkantoor bij het Leonardo da Vinei vliegveld in Rome. Het was het vierde van een reeks bompakketten die eind vorige week naar Spaanse bedrijven in Italië zijn gestuurd en sterk op elkaar leken, AP Bisschop noemt kerst sentimenteel LONDEN - Jezus was een vluchteling en de drie wijzen uit het oosten zaten in een moordcomplot. Dat stelt een Britse bis schop in een kerstboodschap die gisteren in de krant Daily Te legraph stond. De bisschop van Litchfield, Keith Sutton, zegt zich niet te kunnen vinden in het gebruikelijke 'sentimentele' beeld van Kerstmis. In werkelijkheid moesten Jozef en Maria vluchten en asiel zoeken in Egypte, aldus de bisschop. Herders 'verkeerden aan de zelfkant van de maatschappij' en de drie koningen waren er door Herodus op uitgestuurd om het kind Jezus op te sporen zodat hij gedood kon worden, aldus Sutton in de Daily Tele graph. AP Vermisten na schipbreuk Liberia MONROVIA - In het noorden van Liberia worden tientallen mensen vermist nadat het schip waarop ze zaten, kapseisde op de rivier de Maffa. Dat heeft de regering in Monrovia giste ren bekendgemaakt. Volgens de zegsman zonk het overbeladen schip zaterdag in het district Grand Cape Mount. Ongeveer vijftig lichamen van de bijna 120 passagiers zijn inmiddels geborgen. De meeste passagiers kwamen terug van een begrafenis. AFP Acht doden bij vliegtuigongeluk PORT MORESBY - Bij de eerste officiële vlucht vanaf een net geopend vliegveldje in het noordoosten van Papoea-Nieuw- Guinea is het toestel met acht mensen aan boord tegen een rotswand gevlogen, zo is gisteren in Port Moresby bekendge maakt. Alle inzittenden kwamen om het leven, onder wie de plaats vervangend gouverneur van de provincie Madang en een ra dioverslaggever. Het ongeluk gebeurde zaterdag. Een oogge tuige moest 's nachts kilometers lopen om alarm te slaan. AP van onze redactie buitenland BOEDAPEST - Amerikaanse CIA-agenten zullen worden aangeklaagd en vervolgd als zij op Hongaars grondgebied een lid van een terroristische orga nisatie liquideren. Dat heeft een functionaris van het Hongaarse ministerie van Justitie gisteren gezegd. Ook Oostenrijk stelt zich op dat standpunt. Hongarije verzet zich hiermee tegen de beslissing van de Ame rikaanse regering dat de inlich tingendienst CIA waar ook ter wereld een aantal gezochte ter roristen mag liquideren zonder opnieuw toestemming te vragen aan het Witte Huis. Het gaat om ruim twintig mensen. Bovenaan de lijst staan Osama bin Laden en zijn plaatsvervanger Ayman al Zawahiri. Moordenaar Als een van de terroristen in Hongarije door een Cl A-agent wordt gedood, dan zal de dader hiervan de gevolgen ondervin den. „Volgens de Hongaarse wetgeving zal iemand die een lid van een terroristische organisa tie executeert, worden be schouwd als een moordenaar. Zelfs als deze 'liquidatie' in zijn eigen land legaal is", aldus het ministerie van Justitie. Ook een woordvoerder van het Oostenrijkse ministerie van Justitie verklaarde dat als in dat land een CIA-agent iemand zou doden, hij als een verdachte van moord zal worden beschouwd onder de Oostenrijkse wetge ving. Als hij schuldig zou worden be vonden, dan is het theoretisch zelfs mogelijk dat er een inter nationaal arrestatiebevel tegen de Amerikaanse president Bush wordt uitgevaardigd. Bush heeft zelf opdracht gegeven de terroristen op de lijst te doden, als een aanhouding te ingewik keld is, en zou kunnen worden aangeklaagd wegens aanzetten tot moord, aldus de woordvoer der. AFP van onze redactie buitenland BRUSSEL - Navo-chef Robert son staat gereserveerd tegen over plannen van de Europese Unie om het commando van de SFOR-troepenmacht in Bosnië van de alliantie over te nemen. Het gaat om een zeer gecompli ceerde zaak. We moeten eerst de details bekijken, zei secretaris generaal Robertson gisteren. Ook een EU-hoofdrol in Mace donië, over de nu nog door de Navo geleide operatie Allied Harmony, blijft voorlopig toe komstmuziek. Nederland is met eigen militairen actief in zowel Bosnië als Macedonië. Robertson ondertekende giste ren met EU-buitenlandcoördi- nator Solana een overeenkomst voor strategische samenwer king:. De unie mag daardoor ge bruik maken van Navo-midde- len voor eigen vredesmissies. J arenlang lagen Griekenland en Turkije, geen EU-land maar wel Navo-lid, om beurten dwars. Op de recente EU-top in Kopenha gen staakten ze hun verzet.. De Franse president Chirac zei in Kopenhagen dat de unie al snel de taak van de Navo kan overnemen. Volgens Solana mikt de unie op eind februari om de operatie in Macedonië over te nemen. De EU-defensiemacht zal in totaal 60.000 man tellen voor vredesoperaties. Op 1 ja nuari neemt de EU overigens al de verantwoordelijkheid over van de Verenigde Naties voor een internationale politiemacht in Bosnië, DPA/ANP Canada tekent Kyoto-protocol TORONTO - Canada heeft gis teren na maanden van parle mentair debat het Kyoto-proto col geratificeerd. Hierdoor verplicht het zich de uitstoot van broeikasgassen per 2012 te verminderen met zes procent ten opzichte van 1990. Om in werking te treden moet het Kyoto-protocol worden ge ratificeerd door minstens 55 landen, waaronder de landen die verantwoordelijk zijn voor 55 procent van de uitstoot. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5