FNV zoekt extraatjes voor leden Grote bouwbedrijven denken moshmmternaat aan schikking fraudezaken Spoedwet lost files tijdelijk bijna op Inkomens boeren zijn fors gedaald W oningcor por atie keert zich tegen 3 Bond geeft verzet op tegen afschaffen algemeen verbindend verklaren CAO's Extra cellen voor illegalen Ter Balkt wint P.C. Hooftprijs Keurmerk voor dierenasielen CO-alarm in Borne door defect in cv's Dood na zwemles Oudste Nederlandse man overleden Politie Flevoland wil onder curatele Limburg wil traumahelikopter Campagne tegen schulden jongeren Verpleegkundige gelijk aan arts Postsorteerders in kerstsfeer dinsdag 17 december 2002 HnorSylvia Marmelstein AMSTERDAM - FNV Bondge noten onderzoekt of er bij CAO- onderhandelingen extra voor delen zijn te behalen voor vak bondsleden. De bond moet zich ook niet langer verzetten tegen het afschaffen van het 'alge meen verbindend verklaren' van CAO's, zoals wordt bepleit door werkgeversorganisaties en door de VVD in de Tweede Ka mer. De nieuwe voorzitter van FNV van onze redactie binnenland DEN HAAG - Boeren en tuin dershebben dit jaar veel minder verdiend dan in 2001. De prijs van bijvoorbeeld aardappelen, melk en varkensvlees lag een stuk lager. Gemiddeld daalden de inkomsten van boeren en tuinders met 15 procent. Sinds 1993 is het niet meer zo slecht geweest. Demissionair minister Veerman (Landbouw) erkende vanuit 'Brussel dat de situatie ernstig is „Maar ernstiger zou zijn als er geen perspectief is. Dat geloof ik niet." Het Landbouw Economisch In stituut (LEI) maakte de cijfers gisteren bekend. Volgens belan genorganisatie LTO-N ederland zijn boeren en tuinders mede DEN HAAG - Er komen drie honderd cellen bij om illegalen vast te kunnen houden. Die ex tra cellen komen bij Schiphol en het Rotterdamse vliegveld Zes tienhoven/Rotterdam Airport. Dit meldde directeur D. Schoof van de Immigratie- en Naturali satiedienst gisteravond in het televisieprogramma Netwerk. De cellen moeten in mei volgend jaar klaar zijn. Op dit moment zijn er in heel Nederland 1100 cellen voor ille- galen. Dat is te weinig, waar door Justitie en politie soms illegalen moeten vrijlaten of la ten lopen. In Rotterdam bij voorbeeld is dat vanaf het begin van dit jaar tot heden zo'n 264 keer gebeurd. Op Schiphol is het zelfs 567 keer voorgekomen. Een paar maanden geleden werd ook bekend dat Justitie niet enige regelmaat gesnapte drugskoeriers moet vrijlaten vanwege het cellentekort. Ook meldde de marechaussee op Schiphol dat zij wegens gebrek aan celruimte niet elke bolle tjesslikker kon oppakken. GPD Bondgenoten, H. van der Kolk, vindt dat de bond zich in het verleden te vaak heeft laten 'chanteren' door het pleidooi van werkgevers om de algemeen verbindend verklaring (aw) te beëindingen. Met die oproep lie ten bonden zich volgens hem keer op keer onder druk zetten om de looneisen te matigen. Werkgevers zeggen er moeite mee te hebben dat CAO-ak- koorden van toepassing worden verklaard op een hele bedrijfs tak of sector. Werkgeversvoor man Schraven (VNO/NCW) slachtoffer van het Nederlandse landbouwbeleid. Dat loopt sterk uit de pas met de rest van Europa, klaagt LTO. Zo moeten boeren hier meer in vesteren in milieumaatregelen en diervriendelijke omstandig heden, omdat de regels strenger zijn. Veerman wil geen echte koers wijziging. „Onze manier van landbouw bedrijven heeft een prijs." Maar hij wil niet meer zo ver voor de troepen uitlopen. „We willen vooraan blijven in het peloton, omdat dat op lan gere termijn concurrentievoor deel oplevert, maar we willen niet demarreren." Vooral varkensboeren, vlees- kuikenhouders, akkerbouwers en champignontelers zien hun inkomen dit jaar drastisch da len. Varkensboeren krijgen dit jaar 40.000 euro minder binnen, wat voor het gemiddelde gezin betekent dat het 22.000 euro verlies lijdt en inteert op zijn vermogen. De glastuinbouw vormt een gunstige uitzondering. Vooral de bloemen- en potplantente lers deden het goed, Lasten LTO wil dat de overheid nu ein delijk eens de beloofde fiscale verlichting voor boeren en tuin ders invoert. Volgens Veerman, die in Brussel is voor een EU-ministerraad, zitten er verdere administratie ve lastenverlichtingen in het vat. Maar wat die inhouden en wanneer ze kunnen worden ver wacht, is een andere zaak. „De Eerste Kamer vindt al dat het kabi net zo hard loopt, terwijl we demissionair zijn." Hij ziet mogelijk soelaas als boeren inkomenssteun krijgen 'voor bepaalde diensten in het algemeen belang, zoals land- schapsonderhoud en zorg voor sociale stabiliteit op het platte land'. De Europese Commissie komt in januari met voorstellen in die richting. „We zitten nu in een transitiefase van het ene naar het andere type landbouw." ANP vindt dat de vakbonden niet langer kunnen onderhandelen namens alle werknemers in een sector, omdat ze niet represen tatief zouden zijn. Het afschaf fen van de avv leidt in de ogen van werkgevers tot meer vrij heid van ondernemers om zelf te onderhandelen over de arbeids voorwaarden met het personeel. Van der Kolk, die gisteren af scheid nam als coördinator ar beidsvoorwaarden bij de vak centrale FNV, zei gisteren dat hij aan het nieuwe kabinet zal vragen om een standpunt over van onze redactie binnenland GOUDA - De grote Nederlandse bouwbedrijven denken aan een schikking met de overheid en de Nederlandse Mededingingsau toriteit (NMa) over bouwfrau des. De werkgeversvereniging AVBB en de grote bouwbedrij ven gaan daar deze week met el kaar over praten. Dat heeft een woordvoerder van het AVBB gisteren gezegd. Hij kon nog geen schikkingsbedrag de avv. „Als ze het willen af schaffen, dan moeten we ons niet meer verzetten." Pre-poldermodel De nieuwe leider van Bondge noten schetste een scenario waarin men na het schrappen van de avv terugkeert naar een 'pre-poldermodel'. Daarin zul len er veel meer conflicten ontstaan over de arbeidsvoor waarden tussen werkgevers en werknemers. „Daar moeten wij niet bang voor zijn." Volgens Van der Kolk heeft zo'n aangeven. AVBB-voorzitter L. Brinkman drong er vorige week bij bouwbedrijven op aan niet ellenlang te procederen als de NMa hen beschuldigt van kar telvorming. Hij reageerde daar mee op het rapport van de parle mentaire enquêtecommissie Bouwnijverheid. Het is volgens het AVBB zaak zo snel mogelijk tot normale ver houdingen te komen. Met een schikking zouden bedrijven grote langdurige rechtszaken kunnen voorkomen. scenario voor de vakbond ook voordelen. Voor leden wordt duidelijker wat de bond voor hen doet, bijvoorbeeld bij CAO- onderhandelingen. Mede daar om laat Van der Kolk onderzoe ken of voor vakbondsleden ex traatjes zijn af te spreken in het kader van een CAO-akkoord. Nu liften niet-leden mee met de bonden, die de onderhandelin gen namens het personeel voe ren. Tegelijkertijd worden vak bonden geconfronteerd met ledenverlies, en zoeken manie ren waarop ze hun leden kunnen De woordvoerder van het AVBB zei dat het woord schikking een politiek zwaar beladen begrip is. „Het is daarom maar de vraag of dit plan doorgaat." Hij wees op de juridische en maat schappelijke haken en ogen aan het voorstel. „Wij willen niet het etiket opge plakt krijgen dat de bouw er snel vanaf wil komen.Hij vindt het daarom te vroeg om te zeg gen of de bouwbedrijven daad werkelijk aansturen op een schikking. vasthouden. In vakbondskrin gen wordt overigens betwijfeld of alle ondernemers graag af willen van de algemeen verbin dend verklaring van CAO's. Een deel van de ondernemers vreest dat er meer loonconcurrentie ontstaat. Ze zijn ook beducht voor de onrust in hun bedrijf, als er niet langer een CAO ligt, waar de partijen zich aan moe ten houden. Sommige onderne mers zouden ook opzien tegen de steeds terugkerende loonon derhandelingen in hun bedrijf. GPD DEN HAAG - De P.C. Hooft prijs 2003 gaat naar dichter H.H. ter Balkt, die aanvankelijk publiceerde onder het pseudo niem Habakuk II de Balker. De prijs wordt traditiegetrouw uit gereikt in het Letterkundig Mu seum op 21 mei, de sterfdag van P.C. Hooft (1581-1647). De dichter reageert verheugd op de prijs: „Het is een soort kroon tje op mijn werk. Verder laat ik me er niet al te veel door aflei den. Je moet op je eigen weg blij - ven", aldus Ter Balkt(64) vanuit zijn woning in Nijmegen. De verzamelbundel In de water wingebieden (Gedichten 1953- 1999) van Habakuk II de Balker verscheen in 2000. Ter Balkt krijgt de prijs omdat hij niet alleen al een halve eeuw bezig is als dichter, maar ook omdat zijn werk een verzet is te gen het niet authentieke, het gladde en de bureaucratie. De typisch boerse dichter moet niets heb ben van de stad en haar ambtelijkheid. Aan de oeuvreprijs is een geld bedrag verbonden van 57.000 euro, waarvan 23.000 euro be steed moet worden aan publica ties of activiteiten die verband houden met het bekroonde oeu vre. Ter Balkt ontving in 1998 voor zijn hele werk de Constan- tijn Huygensprijs. ANP De NMa ziet vooralsnog niet veel in een schikking. „Dat is niet het eerste waar we aan den ken als een bedrijf de Mededin gingswet overtreedt", aldus een woordvoerster. Ze benadrukte dat ondernemingen die zich niet aan deze wet houden slechts in bijzondere gevallen een boete kunnen ontlopen. Een woordvoerder van bouwbe drijf Volker Wessels Stevin zei een eventueel schikkingsvoor stel van Brinkman te zullen steunen. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Sommige beruch te files zullen verdwijnen of flink korter worden door nood maatregelen van het kabinet. Uit nieuwe berekeningen van het ministerie van Verkeer en Waterstaat blijkt dat de wacht tijd op de knelpunten die de overheid de komende jaren aan pakt, met gemiddeld 75 procent afneemt. Minister De Boer (Verkeer) noemde de cijfers gisteren bij de behandeling van de 'spoedwet wegverbreding', die de aanleg van extra rijstroken op ruim vijftien plaatsen in Nederland versneld mogelijk maakt. De ef fecten van de maatregelen zijn tijdelijk, zo moest De Boer toe geven. Na verloop van tijd ko men volgens de prognoses ook de bredere wegen weer vol te staan. De coalitiepartijen CDA, LPF en WD stonden gisteren, zoals verwacht, vierkant achter de spoedwet, een afspraak uit hun strategisch akkoord. Alle ande re fracties kraakten echter harde noten over de 'onzorgvul dige' wetgeving, waardoor ge luidsoverlast en luchtverontrei niging zou toenemen. Minister van onze redactie binnenland ALMELO - Woningcorporatie Beter Wonen uit Almelo tekent bezwaar aan tegen de mogelijke vestiging van een islamitisch meisjesinternaat in de Almelose wijk De Riet. De Stichting Isla mitisch Centrum Nederland wil in een leegstaande mavo een in ternaat vestigen voor tachtig meisjes in de leeftijd van 12 tot en met 18 jaar. Beter Wonen vreest een te hoge concentratie van met name Turken in de wijk. De woningcorporatie heeft een brandbrief gestuurd naar de ge meenteraad. Die is volgens di recteur W. Boerstoel niet op de hoogte van de plannen voor het De Boer en staatssecretaris Van Geel (Vrom) benadrukten ech ter dat omwonenden niet de du pe zullen worden van de nood maatregelen, ook niet door het buitenwerking stellen van de wet Geluidshinder. Nadat de spoedwet is aangeno men kunnen bouwers aan de slag met de wegverbreding. In de meeste gevallen gaat het om spitsstroken. Daarbij wordt de vluchtstrook op drukke mo menten voor al het verkeer opengesteld en gaat de maxi mumsnelheid in veel gevallen omlaag. Hiervoor moet soms een kleine strook extra asfalt gelegd worden. De spitsstroken komen langs notoire flessenhalsen, zoals de A28 (Utrecht-Amersfoort), A27 (Gorinchem-Noordeloos), A13 (Zestienhoven-Delft-Zuid), A12 (Gouda-Zevenhuifen). Het ministerie van Verkeer en Waterstaat meldde zaterdag al dat de tweespitsstroken bij het knooppunt Everdingen, die in juli en oktober zijn geopend, de files flink hebben verminderd. Op de A2 zijn de files korter ge worden, op de A27 vrijwel ver dwenen. Zowel bewindslieden als Kamerfracties erkenden wel dat het om tijdelijke oplossin gen gaat. ANP internaat. „Het college van bur gemeester en wethouders houdt het stil. Wij vinden dat er een openbare discussie in de raad moet plaatsvinden. Volgens Boerstoel wonen er al relatief veel Turken in de goed kope tuindorpwoningen. „Wij hebben ervaren dat wegens de komst van een islamitisch inter naat in een ander deel van Al melo er veel allochtonen naar die wijk trekken. Zo creëren we een ongewenst grote druk op de huisvesting", stelt Boerstoel. Om het internaat tegen te hou den heeft Beter Wonen flink bo ven de vraagprijs van de ge meente geboden. Burgemeester Knip van Almelo was niet voor commentaar bereikbaar. ANP BORNE - Bewoners van 49 wo ningen in Borne krijgen een nieuwe cv-ketel van de beheer dervan de huizen, Relan Pensi oen. De aanleiding is het vrijko men van koolmonoxide (CO) in een van de woningen donder dagavond, waarbij vier gezins leden ternauwernood aan de dood ontsnapten. De koolmonoxidevergiftiging was het gevolg van een defect in de ketel. Uit onderzoek is geble ken dat de gasregelaar niet goed functioneerde. Dat zei een woordvoerder van Relan Pensi oen gisteren. Vrijdag bleek dat in 25 wonin gen de zeventien jaar oude cv- ketels niet goed functioneren, waardoor koolmonoxide in de woningen blijft hangen. Een in stallateur verving zaterdag de gasregelaars in 49 woningen die over dezelfde ketel beschikten. Volgens de woordvoerder van Relan was de verbranding in de open verbrandingstoestellen verstoord. In combinatie met eenslechte ventilatie zorgde dat ervoor dat de koolmonoxide ach in de woning kon versprei- én. Hij zegt dat alle bewoners voor kerstmis een nieuwe ketel in huis hebben. Relan neemt de in vestering van 90.000 euro voor zijn rekening. ANP RIDDERKERK - Een 8-jarige pogen uit Ridderkerk is gister ochtend overleden, nadat hij bij een zwemles in zijn woonplaats onwel was geworden. GPD ROTTERDAM - De oudste man van Nederland, Jan Pieter Bos uitRotterdam-IJssel- monde, is zondagavond op 111-jarige leeftijd in zijn woonplaats overleden. Dat heeft zijn zoon gisteren bekendgemaakt. Bos overleed in zorgcentrum Sonneburgh. De Rotterdammer werd op 12 juli 1891 in Papendrecht geboren. Tot zijn zeventigste was hij actief in de binnenvaart. Ook zijn vader en enige zoon beoefenden dat vak. Bos was de eerste Nederlandse man die de leeftijd van 111 bereikte. fotoRobin Utrecht/ANP DEN HAAG - De Dierenbescherming gaat dierenasielen een keurmerk geven. De opvangcentra moeten voldoen aan eisen op gebied van zorg voor de dieren en personeelsbeleid om voor het keurmerk in aanmerking te komen. De eerste keurmerken worden donderdag toegekend aan dierenopvangcentra in Oss, Rotterdam en Schagen. Volgens de Dierenbescherming zijn de verschillen tussen asielen groot. De organisatie wil met het keurmerk 'helder heid en continuïteit voor zowel de asielen als klanten' berei ken. ANP LELYSTAD - De politieregio Flevoland wil onder curatele worden gesteld. Zo wil het korps het ministerie van Binnen landse Zaken duidelijk maken dat het in financiële nood zit. Er is extra geld nodig en dit is de enige manier om de minister daarvan te overtuigen, concludeerde het regionaal college gisteren. Het geplaagde korps komt over 2003 11,8 miljoen euro tekort en dat bedrag loopt op. De oorzaak van de financiële proble men ligt bij het ministerie van Binnenlandse Zaken, meent het regionaal college. Hierin zitten de burgemeesters, de hoofdofficier van justitie en de korpschef. ANP MAASTRICHT - Limburg vindt dat er te weinig traumaheli kopters in Nederland zijn Er zijn er nu vier, maar Gedepu teerde Staten (GS) van Limburg vinden dat er een vijfde bij moet komen. En die moet bij het Academisch Ziekenhuis Maastricht (AZM) staan, zo schrijven zij in antwoord op vra gen van de WD-statenfractie. GS willen ook dat het Rijk met geld over de brug komt voor de inzet van Duitse traumaheli's in Zuid- en Midden-Limburg. Het ministerie van Volksgezondheid (VWS) weigert dit, en dat vinden GS 'onaanvaardbaar'. Omdat het ministerie de beurs gesloten houdt, kunnen de hulpdiensten tussen pijsden en Roermond vaak geen beroep doen op de heli uit Aken. ANP NAALDWIJK - Demissionair staatssecretaris Rutte van So ciale Zaken heeft gisteren het startsein gegeven voor een cam pagne om schulden onder jongeren tegen te gaan. Hij opende op een vmbo-school in Naaldwijk een internetsite, waarop jongeren allerlei informatie kunnen vinden om schulden te voorkomen of te verhelpen. Aanleiding is een onderzoek uit 2001 van het Nationaal Insti tuut voor Budgetvoorlichting (Nibud), waaruit bleek dat veel jongeren zich in de schulden steken. Vooral de handel en wan del van vmbo-leerlingen baart zorgen: een op de vijf staat voor gemiddeld veertienhonderd euro in het krijt.. ANP MAASTRICHT - Verpleegkundig specialisten kunnen een deel van de taken van artsen overnemen. Zij leveren een ge- lij kwaardige en soms zelfs betere zorg aan chronisch zieke pa tiënten dan artsen. Dit zegt de Maastrichtse onderzoeker Bert Vrijhoef in een proefschrift waarop hij donderdag hoopt te promoveren aan de Universiteit Maastricht (UM). Patiënten zijn volgens het onderzoek beter te spreken over de verpleegkundige als zorg verlener dan over hun arts. Ook blijken de verpleegkundigen meer verstand van de aandoening te hebben. ANP AMSTERDAM - Bergen kerstpost worden in passende sfeer gesorteerd op het sorteercen- trum van TPG Post in Amsterdam. Om de te verwachten ruim 200 miljoen kers twensen te kunnen verwerken, draaien alle medewerkers van TPG deze weken in het hele land extra uren. Zij worden hierbij geholpen door duizenden tijdelijke medewerkers, in de sorteercentra en op straat. foto Jasper Juinen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3