Brussel steunt plannen Oostburg PZC Leys Integratieproject van De Blide oogst subsidie Geen politietaken naar stadswachten Zonnebloem bezorgt leden middagje kerst Ruim een miljoen euro voor aantrekkelijker maken kust Ondernemers vrezen files op route Midden-Zeeland Pleinconcert Brugs koor Excelsior beschrijft verleden agenda Vertelavond in Terneuzen Kerstmarkt Lofzangavond Begin 2003 opent Leys een nieuwe^ estiging in Terneuzen n- »,i it Leys komt naar u toe! 13 Pleidooi voor extra lift op station Gosselaar benoemd tot dijkgraaf Vakantiewoning uitgebrand Opstelling SGP baart fractie zorg Gratis parkeren in Middelburg dinsdag 17 december 2002 door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Ongelijk vloerse kruisingen op Schou wen, een lus om de sluis bij Bruinisse en een verbetering van de doorgaande weg over Goeree-Overflakkee. Dat is nodig om op lange termijn files op de Midden-Zeelandroute te voorkomen. Dat is althans de mening van voorzitter K. Scherphuis van het Zeeuws departement van de Nederlandsche Maatschap- pij voor Nijverheid en Handel (NMNH). Hij deed de uitspra ken gistermiddag tijdens de kerstreceptie van de NMNH in de burgerzaal van het Middel burgse stadhuis. „Jarenlang heeft het provin ciebestuur gepleit voor de doortrekking van de snelweg bij Bergen op Zoom richting Moerdijk. Opwaardering van de Midden Zeelandroute was uit den boze. Gevolg: veel vrachtverkeer zoekt zijn weg over de dammenroute." Met het gereedkomen van de tunnel bij Hellevoetsluis zal de druk op dit wegennet toenemen, voorspelt Scherphuis. „Met de uitbreidingen van Rotterdam richting het westen is het toch logisch dat de vervoerders niet de congestie opzoeken rond Rotterdam, Moerdijk, Breda, maar zo snel mogelijk de eerste afslag Zuid nemen." Scherphuis hekelde het Rijk dat weigert te accepteren dat goede wegen noodzakelijk zijn. Hij wees op de tunnel bij Sluiskil en de aansluiting op het Belgische wegennet. „Re sultaat: nul. De minister heeft alle begrip, maar is niet in staat om de prioriteit te veranderen binnen de Rijksbegroting, zo als dat in jargon heet. Nu al staat de brug drie uur per dag open. Met de ingebruikname van de Westerscheldetunnel neemt dat alleen maar toe." De voorzitter van het Zeeuwse departement van de NMNH zei verder dat Goes zich met haar protest tegen de WCT belache lijk maakt. „Goes heeft de geest uit de fles gehaald en krijgt hem er niet meer in. Waarom? Plat gezegd voor de poen. Goes heeft de we tenschap wel te varen bij de komst van de WCT, maar de ge meente wil meer. Provincie en Zeeland Seaports moeten de Goese kas spekken." Scherphuis zei dat één ding niet vergeten moet worden. „Nog geen tien jaar geleden waren we naar Hessenatie (ex ploitant van de WCT-red.) ge kropen om zo'n investering binnen te halen. Vele tegen standers riepen: provincie doe iets, anders gaan we qua werk gelegenheid op ons gezicht en wordt Zeeland een achter standsgebied." door Raymond de Frel OOSTBURG - De ontwikkeling van de Zeeuwse kust krijgt een forse stimulans door Europese subsidiegelden. In Zeeland worden projecten ter waarde van ruim drie miljoen euro uit gevoerd, waarvan de helft van de kosten wordt gesubsidieerd vanuit Brussel. De gemeente Oostburg is 'grootverdiener'. Zij krijgt ruim een miljoen euro voor verschillende projecten die passen in de visie Integraal Kustzonebeheer. OOSTBURG - Het Brugs Vocaal Ensemble geeft zaterdag een openlucht kerstconcert op het Raadhuisplein in Oostburg. Motetten, madrigalen, negro spirituals en meerstemmige fragmenten uit missen vormen het hoofdbestanddeel van het repertoire. Het koor telt zeventien leden, hoofdzakelijk uit de regio rond Brugge. Een klein aantal leden isafkomstig uit Zeeuws-Vlaan- deren. Het gezelschap staat on derleiding van Tony Venneman uitKnokke-Heist. HetBVE komt naar Oostburg op uitnodiging van boekhandel Basting. Het concert begint om twee uur. TERHOLE - Fanfare Excelsior uit Terhole viert in 2003 het honderd jarig bestaan. Ter gele genheid daarvan brengt de mu ziekvereniging een boek uit over haar historie. Het honderd pagina's tellende boekwerk omvat ruim veertig foto's en vooral veel anekdotes, die auteur Regina de Poorter uit de notulen van de vereniging heeft opgedoken; een luchtig le zend stukje geschiedenis. Er rollen vijfhonderd boeken van de pers. Bij intekening voor 1 februari 2003, kost het boek 17,95 euro, daarna twee euro meer. Excelsior luidt het jubileumj aar op zondag 9 februari 2003 offi cieel in met een concert in de plaatselijke parochiekerk. Eind mei is er een groot feest in het dorp. De fanfare stelt dan drie dagen een tent op waarin naast onder meer een receptie ook een jubi leumfestival en een feest voor de gemeenschap van Terhole wor den gehouden. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 ACTERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conriy van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De subsidie moet bijdragen aan een kwaliteitsverbetering van de West-Zeeuws-Vlaamse kust voor de toerist. De concurren tiekracht moet worden verbe terd, dus moet het gebied op al lerlei manieren aantrekkelijker worden gemaakt. Het geld wordt onder meer besteed aan het benadrukken van een eigen karakter van verschillende bad- door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben het Terneuzense project 'Integratie woonzorgcentrum in de wijk' aangewezen als voorbeeldpro ject voor toekomstige initiatie ven elders in de provincie. Het dagelijks provinciebestuur heeft het project een subsidie toegekend van 17.500 euro. „We zijn uiteraard heel blij dat ons subsidieverzoek is gehono reerd", reageert H. van der Hei de van woonzorgcentrum de Blide. „Dat betekent dat we daadwerkelijk met het project aan de slag kunnen." Het project wil de verzorgings huisfuncties meer integreren in de wijk, en omgekeerd de wijk bewoners gebruik laten maken van de voorzieningen in het plaatsen. De bedoeling is dat er duidelijke verschillen in inrich ting en voorzieningen tussen de badplaatsen worden gemaakt, zodat toeristen voldoende keu zemogelijkheden hebben. „We willen de kust zodanig inrich ten, dat het gebied het hele jaar - en niet alleen in de zomer - zal worden bezocht. Hopelijk springen ook ondernemers hier- woonzorgcentrum. Het gaat om een gezamenlijk initiatief van De Blide, de Katholieke Bond voor Ouderen (KBO) en de ge meente Terneuzen. Het idee werd geboren naar aanleiding van de bouw van het apparte mentencomplex Zoutvliet bij De Blide. „De eerste bewoners hebben daar hun intrek genomen", zegt Van der Heide. „In Zoutvliet zijn echter ook grote openbare ruimten gepland. De bedoeling is om er een soort grand café te maken, waar niet alleen bewo ners van De Blide en Zoutvliet terecht kunnen, maar ook de mensen uit de buurt." De Blide stelt de ruimte en financiën be schikbaar, de gemeente legt ook geld bij en de ouderenbond ver zorgt de activiteiten. „Die heb ben daar ervaring mee en de KBO kan ook beschikken over op in. Deze subsidie is in elk ge val een eerste aanzet", vertelt Tiny Maenhout van de gemeen te Oostburg. Parkeren Ook wordt een deel van het geld besteed aan een aantal parkeer- gelegenheden, met daaraan ge koppeld diverse voorzieningen. Maenhout: „Denk bijvoorbeeld een flink aantal vrijwilligers." Gedacht wordt onder meer aan het organiseren van lezingen, biljarten en op termijn ook een internetcafé. De activiteiten zijn behalve voor ouderen, ook voor alle wijkbewoners bedoeld. „We denken dat in het begin vooral de ouderen de activiteiten zul len bezoeken, maar we willen nadrukkelijk proberen om het grand café een ontmoetings plaats te maken voor alle wijk bewoners", zegt Van der Heide. Om het integratieproject in goe de banen te leiden, wordt een betaalde coördinator aange trokken. Eerst moet echter de openbare ruimte in Zoutvliet nog worden ingericht. Daar is men op dit moment mee bezig. Van der Heide verwacht dat het project in de eerste helft van volgend jaar kan beginnen. aan sanitair of een bewaakte fietsenstalling op de parkeer plaats. De service naar de gas ten moet worden verhoogd. Dit kan uiteraard niet overal, maar de hoofdparkeerplaatsen willen we op een dergelijke manier in richten." Een derde aspect is de verbetering van vier strand- overgangen. „Eén van de doel stellingen is daarbij de stranden I STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Bil jarten en jokeren, 14.00 uur: Party dan sen 55+; De Halle, 13.30 uur: Aerobics; 14.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.45 uur. Koersbal; Trefpunt, 13.00 uur; Kaarten, biljarten en sjoelen; 16.00 uur; Kerstvie ring; BIERVLIET - Annelot ter Walle, 10.45 11.30 uur: Gymnastiek voor ouderen; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur KBO volksdansen, zingen en biljarten; Café de Gouden Kroon, 14.00 uur: Kaarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.15 uur: Jokeren; HEIKANT - 't Heike, 14.00 uur: Ouderen- zangkoor; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Gym nastiek; 13,30 uur: Biljarten, kaarten en handwerken; HULST - Den Dullaert, 13.30 uur: Bridge; De Lieve, 13.00 uur: Biljarten; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur. Biljarten; 13.45 uur: Gymnastieken zang koor; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: Aerobic; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 uur: Kantklossen jeugd en timmerclub jon gens en meisjes vanaf 8 jaar; 19.30 uur: Houtbewerken volwassenen; SAS VAN GENT - De Speye, 14.00 uur SAV koersbal, kaarten en handvaardig heden; De Roselaer, 15.30 uur: Creatief hand werken jongens en meisjes groep 6 tot en met 8; 19.00 uur: Quilten; ook eenvoudig toegankelijk te maken voor gehandicapte men sen, maar ook voor bijvoorbeeld bolderkarren. We hebben 33 strandovergangen. Die kun nen we natuurlijk niet allemaal aanpakken, maar in de hoofd plaatsen Nieuwvliet, Breskens, Groede en Cadzand moet een aantal toegangen worden ver beterd", aldus Maenhout. SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: SWOS Kaarten, canasta competitie en biljarten heren; 19.30 uur: Cabaretgroep Bonte Avond Club; ST.JANSTEEN - De Warande, 13.30 uur; KBO biljarten; 13.30 uur: Ouderenkoor; 19.30 uur: Kerstworkshop bloemschik ken; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Handwerken,soos en biljarten; 19 00 uur: Stijl en lijndansen; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Biljarten; WALSOORDEN - Café Rue du Nord, 13.30 uur: Schieting voorouderen; WESTDORPE - Concordia, 13.00 uur; KBO koersbal; 19.30 uur: Harmonie Ei kels worden Bomen; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 9.30 uur: Gym nastiek; 10.30 uur: Zangkoor; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Sjoelen; TERNEUZEN - Volksvertellers Thea de Bruine, Sanky Koster, George Sponselee en Éd Steijns treden vrijdag 20 december op in het pannenkoekenhuisje aan het Tuinpad in Terneuzen. Ze vertellen hun verhalen in eigen dialect vanaf half acht. door Jeanette Vergouwen HULST - De leden van de Zon nebloem afdeling Hulst vierden gisteren in de Lieve een gezelli ge middag in kerstsfeer. „Wij organiseren als Zonne bloem elk jaar zo'n middag. Het is een manier om de mensen een beetje uit hun isolement te ha len. Het kerstfeest is een fami liegebeuren en voor de zieken en gehandicapten willen wij van daag gastvrouw zijn", stelt voorzitster Margriet Hermans. Zij verbindt kerst aan vrede en naastenliefde en meent dat ie dereen daar in moet kunnen de len. De ongeveer honderd leden werden door vrijwilligers van de Zonnebloem van huis opge haald en naar de Lieve ver voerd. Sommigen kwamen op eigen kracht naar de zaal, waar eerst een woord- en communie dienst werd gehouden met W. Tobé als voorganger. Tijdens de dienst zongen alle aanwezigen de kerstliederen mee. De lunch met warme soep, broodjes, fruit en koffie met kerststronk ging er vlot in. Toen de drankjes werden rondgedeeld, kwamen twee kerstmannen op bezoek. Zij hadden voor alle aanwezigen een verrassingspakket met pla- cemats en kaarsen meegenomen en beloofden dat ze het present je thuis zouden afleveren bij de mensen die zich wegens ziekte hadden afgemeld. In de namiddag kwamen de bin gopapieren op tafel en draaiden de bingoballetjes rond. Al snel gingen de eerste prijzen er uit, maar de Zonnebloem zorgde er voor dat er vele poedelprijzen waren, zodat niemand met lege handen naar huis ging. De leden werden rond vijf uur weer thuis gebracht. SAS VAN GENT - In zorgcen trum de Redoute in Sas van Gent wordt vrijdag 20 decem ber vanaf één uur de jaarlijkse kerstmarkt gehouden. Naast kerststukjes worden tweedehands spullen aan de man gebracht. TERNEUZEN - De einde- jaarspraise van de hervormde gemeente in Zaamslag wordt zaterdag 21 december gehou den in het Terneuzense Zelden- rust-Steelantcollege De lezingen van sprekers, onder wie J an Verlinde die een medita tie houdt, en de samenzang staan in het teken van het thema 'Part two'. De lofzangavond be gint om 19.30 uur. (Advertentie BINNENKORT NIEUW IN TERNEUZEN iroothandel voor de bou Patentweg 4, 4538 BR TERNEUZEN Stadswachten zijn niet opgeleid voor het echte politiewerk, vindt de nieuwe Zeeuwse korpschef F. Goudswaard door Jacques Cats MIDDELBURG - De korpsleiding van de politie Zeeland is faliekant tegen de inzet van stadswachten bij het echte politiewerk. „Ik wens op straat alleen maar staande te worden gehouden door een opspo ringsambtenaar en niet door een burger met een pak", zegt hoofdcommissaris F. Goudswaard, die per 1 februari vol gend jaar aantreedt als korpschef. „Ik bedoel dat niet vervelend, maar zo kijk ik daar wel naar." Oud-burgemeester J. van der Doef van Vlissingen deed onlangs de suggestie stadswachten bevoegdheden te geven die op een lager politieniveau liggen. Deze wens is ook vervat in het door het PvdA-congres vastgestelde verkie zingsmanifest. Plaatsvervangend korpschef F. Gouds waard stelt vast dat de wetgever in Ne derland een aantal exclusieve bevoegd heden aan de politie heeft toegekend Daarbij gaat het met name om het ge weldsmonopolie. Hij zou het 'een bui tengewoon slechte zaak' vinden als die exclusieve bevoegdheden ook worden toegekend aan functionarissen buiten de politieorganisatie. „Wij hebben een professionele politie, wat tot uiting komt in de manier waar op wij omgaan met het bezit van dat ge weldsmonopolie." De opleidingen zijn daar op toegesneden. In het nieuwe du ale stelsel duurt een agentenopleiding drie tot vier jaar In die periode worden kennis en vaardigheden opgedaan rond de bevoegdheden die de wetgever aan de politie heeft toegekend en de wette lijke kaders die er gelden rond privacy- kwesties en de uitwisseling van infor matie. „Daar moet je heel strikt mee omgaan." Integriteit De hoofdcommissaris kent de discus sies om toezichthouders onder te bren gen bij de politie. Dat kan volgens hem maar op één manier: dat ze onderdeel worden van de organisatie. „Maar dan zullen ze ook aan allerlei eisen op het gebied van opleiding en integriteit moeten voldoen." Goudswaard ziet wel goede mogelijk- foto Willem Mieras heden in een verdere samenwerking met stadswachten en toezichthouders. Dat gebeurt momenteel al op het gebied van het keurmerk veilig wonen, waar bij de aandacht wordt gericht op zaken als goed hang- en sluitwerk. En daar waar sprake is van toezicht op de open bare ruimte is het, vindt hij, heel goed om van elkaar te weten waar men mee bezig is. „Die samenwerking kan nog beter", meent de plaatsvangend korps chef. Dat geldt volgens hem ook voor de contacten met particuliere beveili gingsdiensten. Goudswaard noemt de wijze waarop in het Vlissingse haven gebied een politieteam samenwerkt met allerlei andere partijen als goed voorbeeld van de voordelen die er zijn te behalen in het toezicht. MIDDELBURG - Het station in Middelburg moet beter toe gankelijk worden voor gehandicapten. De gemeente en Rail- infrabeheer willen een tweede lift, zodat het perron bereik baar wordt voor mensen in een rolstoel. Bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat is om geld gevraagd. De eerste lift is sinds afgelopen weekeinde in gebruik. Rol stoelgebruikers die nu met de trein richting Goes willen, moe ten via het P en R-terrein aan de achterkant van het station het perron op. Ze kunnen wel met de lift naar beneden, maai bij het tweede perron is alleen een trap. Mensen met kinder wagens of zware koffers moeten, vaak met hulp van medepas sagiers, de trap op sjouwen. „Het is heel erg ver-velend dat je wel luxe naar beneden kan, maar nooit van zijn leven op het perron komt", zegt H. Schild, gemeentelijk projectleider van het stationsgebied. Dat was altijd al zo, maar de situatie is nu met die mooie nieuwe lift, extra schrijnend. MIDDELBURG - Commissaris van de Koningin W. van Gel der heeft gisteren dijkgraaf W. Gosselaar van waterschap Zeeuwse Eilanden opnieuw beëdigd voor een periode van zes jaar. De algemene vergadering van het waterschap had afge lopen zomer Gosselaar al unaniem voorgedragen voor een herbenoeming. Koningin Beatrix heeft de dijkgraaf naar aanleiding van die aanbeveling, wederom benoemd. Gosse laar is sinds 1 januari 1997 voorzittervan het dagelijks water schapsbestuur, dat bestaat uit de dijkgraaf en gezworenen. OUDDORP - Op vakantiepark Port Zélande op de Kabbe- laarsbank bij Ouddorp is zondagavond een vakantiewoning goeddeels uitgebrand. De brand is vermoedelijk aangesto ken. Het vuur is rond kwart voor tien ontstaan. Er waren op dat moment geen mensen in de woning aanwezig. Wel bleek de schuifpui verbroken. De brandweer bluste de brand maar- kon niet verhinderen dat de vakantiewoning grotendeels uit brandde. De recherche heeft een onderzoek ingesteld. KRUININGEN - De fractie van Bewoners Belangen Reimers- waal (BBR) in de gemeenteraad van Reimerswaal maakt zich zorgen over de lijn die coalitiegenoot SGP de laatste maanden volgt. In een brief aan deze partij schrijft BBR-fractievoorzit- ter J. Kramer dat de SGP steeds vaker standpunten inneemt op financiële gronden, waarbij ook een duidelijke principiële achtergrond waarneembaar is. „Ik wil weten welke kant de SGP op wil", verklaart Kramer. „Want er staan de komende tijd nog meer principiële zaken op de agenda, zoals het ver plaatsen van de recreatiewoningen in Yerseke." De BBR vree st dat er op termijn helemaal niets meer mag als de SGP, die met zeven zetels veel macht heeft, steeds haar principes laat prevaleren. „Het kan toch niet zo zijn dat straks helemaal niets meer mag en overal zaterdagavond om twaalf uur het hek dicht gaat", zegt Kramer. MIDDELBURG - Tussen Kerst en Nieuwjaar hoeft er in het centrum van Middelburg niet betaald te worden bij parkeer automaten. Alleen in de parkeergarages moet wel worden be taald. De pai-keerkelders gaan op 24 en 31 december om zes uur 's avonds dicht. De garages zijn op 25 en 26 december en op 1 januari de hele dag gesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39