5 extra Medisch centrum is bijna af Topjaar voor Zeeuwse havens korting College Terneuzen doet beroep op ervaring Barbé Machtsstrijd VVD kost voorzitter plek op kandidatenlijst Multraship en Union trekken bulkcarrier los LU cn comfort» -A GJ HOEKMAN" Meer dan 80.000 occasions vind je op Informatiestop over illegaal autobedrijf zeeuwse almanak Pauw kan- en afvoer goederen steeg met vijf procent Bouwvergunning KWL uitgereikt Woningbouw in kerk Ossenisse (fi) AutoTrack.nl Burgemeester en wethouders De Union 5 begeleidt het Duitse schip Nicola dat eerder op de gezonken Tricolor was gevaren. van Hontenisse stellen dit voor aan de raad om het beeldbepa lende gebouw veilig te stellen. De bewoners van Ossenisse heb ben altijd gepleit voor een brede oriëntatie bij het vinden van al ternatieve bestemmingen, zo lang de buitenkant van de kerk behouden blijft. Dat zal in grote lijnen gebeuren, maar er moeten wel bijvoorbeeld extra ramen komen om het woongenot te waarborgen. De kerk in Ossenisse dateert uit 1914 en sloot in 1998 de deuren als gebedshuis. De Willibrordu- sparochie was te klein om zelf standig te blijven functioneren. Na vier jaar leegstand heeft het kerkbestuur de kerk verkocht aan de projectontwikkelaars Bax Beheer uit Wijk en Aalburg en Maas-Waal uit Brakel. In de kerk moet behoorlijk wor den geïnvesteerd om het ge bouw geschikt te maken voor de beide woningen. Daarom heeft het college besloten twee extra contingenten voor woningbouw in Hontenisse beschikbaar te stellen. Met de opbrengst van deze woningen kan de ontwik kelaar de investeringen in de kerk deels financieren. Niet alleen de buitenkant, ook de torenspits is aan een grondige opknapbeurt toe. De kerk is geen rijksmonument. Daarom kan geen aanspraak worden gemaakt op nationale subsidie fondsen, Het college heeft een krediet van 75.000 euro toege zegd. Het bedrag wordt in de be groting 2003 van de nieuwe ge meente Hulst opgenomen. door Wout Bareman DUINKERKE - Sleepboten van de Unie van Reddings- en Sleepdienst (Union) uit Ant werpen en Multraship uit Ter- neuzen hebben gisterochtend de bulkcarrier Nicola losgetrok ken van het vrachtschip Trico lor in het Kanaal, twintig kilometer uit de kust van Duin- kerke. Ondanks waarschuwingen van de kustwacht voer de bulkcarri er onder Antilliaanse vlag door de boeien rond de Tricolor heen, schoof over het gekapseisde schip en kwam vast te zitten. De schade viel volgens een eerste inspectie mee. De Nicola zou in de loop van de avond de reis op eigen kracht voortzetten, waarschijnlijk richting Rotterdam. Bij het vlottrekken werden de Union 5 en de Zeebrugge van de combi natie Smit Union Salvage inge zet en de Multratug 5 en Bran- daris van Multraship. Wie opdracht krijgt de Tricolor te bergen, was gisteren nog ondui delijk. Smit Internationale uit Rotterdam heeft opdracht ge kregen een onderzoek in te stel len naar de situatie rond het schipPas later deze week wordt de berging gegund. De Tricolor kwam zaterdag in botsing met het containerschip Kariba en kapseisde. De Kariba werd door sleepboten van de Union met flinke averij naar de haven van Antwerpen gesleept. De 24-koppige bemanning kon uit reddingsboten worden opge pikt. Aan boord van de Tricolor bevinden zich 2862 splinter nieuw Volvo's, Saabs en BMW's met een waarde van zo'n 45 mil joen euro. Het wrak hindert de scheepvaart nauwelijks. De berging wordt geen gemak kelijke klus. Het schip ligt diep - op 25 meter - en het winterweer zorgt voor extra complicaties. Bergers verwachten dat de klus foto Thierry Roge/RTR waarschijnlijk maanden in be slag zal nemen en niet vóór het voorjaar kan worden uitge voerd. De Tricolor is viermaal groter dan de Herald of Free En terprise, die in 1985 kapseisde voor Zeebrugge. De Union heeft het bergings vaartuig Deurloo uit Vlissingen naar het wrak gedirigeerd met aan boord een 2 5-koppig ber gingsteam. Opdracht is om in de eerste plaats de 2000 ton zware stookolie van boord te pompen. Advertentie) CC UITVERKOOP Grote Markt 11-13 Goes Advertentie HAWORTH f Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing Noofdzandslraat 6. Yerseke. (0113) 57 29 07 (Advertentie) door René Hoonhorst TERNEUZEN - De kopers van de veertien appartementen bo ven het medisch centrum aan de Terneuzense Van Steenbergen laan hebben aan het eind van de week allemaal de sleutel. Nog voor Kerstmis dus, precies zoals bij het slaan van de eerste paal in januari was gehoopt. Het medisch centrum op de be nedenverdieping is ook zo goed als klaar. Maar het zal nog een kleine twee maanden duren voor patiënten in het medisch verzamelgebouw terecht kun nen. Vanaf maandag 17 februari 2003 kunnen de patiënten en klanten van twee huisartsprak tijken, de Thuiszorg, een psy choloog, een fysiotherapeut, een podotherapeut en een Cesartherapeut in het gebouw terecht. Apotheek Hamann is al tijdens de verhuizing op vrijdag 14 februari en het daarop vol gende weekeinde open voor spoedeisende recepten. Parkeerterrrein Bouwbedrijf Van der Poel hoopt het parkeerterrein bij de ope ning af te hebben. Regen en vorst gooiden de laatste maan den en weken wat roet in het eten. „Maar de bestrating naar het trappenhuis van de apparte menten en tot de ingang van het medisch centrum is in elk geval nog dit jaar klaar", verzekert uitvoerder W. van Gemst. Woonstichting Clavis heeft de laatste van de veertien apparte menten boven het medisch een- De appartementen boven het medisch centrum worden deze week allemaal opgeleverd. foto Wim Kooyman trum al maanden geleden ver kocht. „De woningen waren erg in trek. Er is intussen, dus nog voor de bewoners hun intrek hebben genomen, al een vereni ging van huiseigenaren opge richt en een bijbehorend bestuur gekozen", meldde cor poratiedirecteur E. van Exter. De rol van projectontwikkelaar bevalt de woonstichting goed, bevestigt de directeur. Ook in de wijken Triniteit en Oudelandse Hoeve bouwt en verbouwt de voormalige Woningbouwver eniging Terneuzen koophuizen. Van Exter is er van overtuigd dat de woonstichting dat ook in de toekomst moet blijven doen. De markt voor huurhuizen trekt momenteel wel weer iets aan, maar dat is volgens de stich tingsdirecteur slechts tijdelijk. „We moeten natuurlijk een be paald aantal huurwoningen aanbieden, maar de koopsector blijft belangrijk. En of het nou om huur- of koopwoningen gaat, mensen willen kwaliteit. Niet alleen van de woning, maar ook van de woonomgeving. Daar houden we ons dus steeds meer mee bezig." door René Hoonhorst TERNEUZEN - Als waarne mend burgemeester heeft Terneuzens huidige burge meester R. Barbé vanaf 1 ja nuari nog slechts de verant woordelijkheid voor de functies die wettelijk bij zijn ambt horen: openbare orde en veiligheid en korpsbe heerder van brandweer en politie bijvoorbeeld. Maar het nieuwe college heeft be sloten Barbé uitdrukkelijk te betrekken bij economische zaken en vooral de havenza ken. Haven- en economische za ken behoren tot het taken pakket van eerste loco-bur gemeester A. van Waes. „Ik ben als wet houder politiek verantwoor delijk, maar we hebben afge sproken dat de burgemeester en ik die kar samen trekken. Barbé heeft als wethouder, gedeputeerde en burgemees ter in tientallen jaren een schat aan ervaring opgedaan in onder meer het haven schap Ik heb in Axel wel eco nomische zaken gedaan, maar niet specifiek met het havenschap te maken gehad. Het zou dus zonde zijn om geen beroep te doen op de er varing van de burgemeester. Barbé kan mij in een half jaartje juist uitstekend weg wijs maken in havenzaken", benadrukte Van Waes giste ren. De formateur van het nieuwe Terneuzense 'kabinet' wordt portefeuillehouder voor eco nomische zaken (haven, in dustrieën, midden- en klein bedrijf, werkgelegenheid en branchevernieuwing), volkshuisvesting, ruimtelij ke ordening en interne zaken (waaronder het inkoopbeleid PvdA'er J. van Schaik (tweede loco-burgemeester) is vanaf 2 januari (als de nieuwe raad de benoeming van de collegeleden formeel bekrachtigt) verantwoorde lijk voor financiën, verkeer en vervoer, personeel en or ganisatie (waaronder pu- bliekszaken) en sociale za ken. SGP'er P. Hamelink (derde loco-burgemeester) krijgt milieu en natuur, openbare werken (waaron der de afvalverwijdering en onderhoud en beheer van openbaai- groen, wegen, ge bouwen en riolering), infor matie en automatisering. J. Luycks (CDA) wordt wet houder voor sport en recrea tie, welzijn, kunst en cultuur. C. Liefting (PvdA) krijgt de posten onderwijs, volksge zondheid, jeugd- en gezins zaken en wijkbeheer. Van Waes ontkent dat beide nieu we bestuurders de makke lijkste portefeuilles hebben gekregen. „Luyks is bijvoor beeld straks de eerst verantwoordelijke voor de te creëren voorzieningen op sportpark Oude Vaart en Liefting is als wijkbeheerder eerstverantwoordelijke voor contacten met stads- en dorpsraden," Aanspreekpunten De burgers krijgen overigens eigen bestuurlijke aan spreekpunten. De wethou ders zijn allemaal verant woordelijk voor twee of drie kernen en een of meer Ter neuzense of Axelse wijken. Van Waes: „Elke wethouder is dus eerste contactpersoon voor inwoners van enkele dorpen of wijken. De verde ling van dorpen en wijken moet nog plaatsvinden." Het beleidsprogramma van het college zal in de eerste weken van januari vorm krij- gen. Het zal grotendeels ge baseerd zijn op het raadspro- gramma dat deze week op papier moet komen te staan, meldde Van Waes. door Maurits Sep HEINKENSZAND - Terwijl de PvdA de afgelopen weken in het openbaar ruziede over de kan didatenlijst voor de Provincia- le-Statenverkiezing, vocht de VVD achter de schermen een zo mogelijk nog fellere machts strijd uit. Belangrijkste slacht offer is J. Schout, de voorzitter van de Zeeuwse liberalen, die op plaats vier stond. Hij moest wij ken voor Statenlid I. Vogelaar, die door de kandidaatstellings commissie op de twaalfde plek was gezet. „Mijn kandidatuur heeft veel onrust teweeg gebracht", con stateerde Schout gisteravond op een partijbijeenkomst in Heinkenszand, waar de leden de definitieve kandidatenlijst sa menstelden. Hij trok zich daar om terug. „Het partijbelang is belangrijker." Schout had als voorzitter 'weinig politieke vrienden', analyseerde L, Gin jaar, voorzitter van de kandi daatstellingscommissie. Vol gens Ginjaar hoort dat erbij, maar hij verweet de leden dat zij Schouts kandidatuur niet heb ben beoordeeld op de politieke kwaliteiten. De voorzitter van de afdeling West-Zeeuws-Vlaanderen noemde het gedrag van zijn col lega-voorzitters 'zonder meer stuitend'. De WD is volgens hem ten prooi gevallen aan 'kleinburgerlijk eigenbelang'. Hij signaleerde 'een uitgekiende amenderingstactiek' om kandi daten uit te schakelen en ande ren naar voren te schuiven. Daarvan is behalve Schout (Kortgene) ook N. Meijer uit Breskens het slachtoffer gewor den. Zij stond negende, maarzij trok zich eveneens terug. Bovendien raakte de WD de nummer twee van de kandida tenlijst kwijt. Middelburger D. Vos trok zich om strikt persoon lijke redenen terug. Daardoor schoof Statenlid H. Polderman- Martin uit Tholen een plaats op. Haar positie was onomstreden, evenals die van J. Suurmond uit Schoondijke: hij werd volgens plan gekozen tot lijsttrekker. De afdelingen Middelburg, Vlissingen, Goes, Reimerswaal en Oost-Zeeuws-Vlaanderen schoven Statenlid I. Vogelaar uit Krabbendijke naar voren als nummer drie. Hij nam de plek in die Schout achterliet. Een zelf de reuzensprong maakte C. Bie- rens uit Meliskerke. Hij steeg van een onverkiesbare vijftien de naar een prominente vijfde plaats. De derde die van een lage klassering doorstootte naar de toptien was J. van Harmeien. De Oost-Zeeuws-Vlaming ging van 14 naar 9. J. Maris, F. Streng, S. Heijning en I. Ovaa bezetten de plaatsen 6, 7, 8 en 10. Voorzitter Ginjaar van de kandidaatstellingscom missie wees erop dat door de wijzigingen de beoogde sprei ding over regio's niet meer ge haald zou worden. Ook de ver houding man/vrouw vond hij niet goed, maar dat kwam door dat zich weinig vrouwen kandi daat hadden gesteld. KAPELLEBRUG - Het onder zoek naar het illegale autobe drijf op het bedrijfsterrein achter supermarkt Amax in Ka- pellebrug is nog in volle gang. Justitie vertelt nog niets over de vorderingen. „De officier van justitie brengt nu niets naar buiten om het on derzoek niet te frustreren.zegt woordvoerster E. Boot. De politie deed zaterdag een in val bij het illegale autobedrijf in Kapellebrug. De Belgische eige naar is nog niet aangehouden. De moeder van Eric heeft voor het eerst sinds tijden weer een staart in haar haar. Eric kijkt vol verbazing en zegt: „Mamma, je lijkt wel een pauw." ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 17 december 2002 Hoor Jeffrey Kutterink g:, MIDDELBURG - Voor de ida Zeeuwse havens was 2002 een i J topjaar- Hoewel de economische i éi I groei vrijwel tot stilstand is ge- goj komen, is het aantal goederen r( datin de Zeeuwse havens is aan- en afgevoerd gestegen met ruim in vijf procent. De totale overslag komt daarmee dit jaar uit op een record van 26,7 miljoen ton. Met name het havengebied van Ter- v« neuzen heeft bijgedragen aan ee het positieve bedrijfsresultaat, Voorzitter D. Bruinooge en di recteur J. Philippen van Zee- land Seaports maakten dat gis- J termiddag bekend. Opvallend is dat de positieve cijfers vooral zijn behaald in het havengebied van Terneuzen. Daar steeg het 8 aantal aan- en afgevoerde goe deren met ruim 12 procent (van 11,9 miljoen ton naar 13,4 mil- rzrj joenton). ,dj De overslag van aardolie(pro- g6 ducten) steeg met 1,2 miljoen v; ton. Ih;2002 is ruim 100.000 ton meertërtsen en metaalresiduen vai aan-én afgevoerd en de over slag van chemische producten steeg met 130.000 ton. De stij ging van de overslag van aard olieproducten) is volgens het havenschap met name een ge volg van de verhoging van de krakercapaciteit bij Dow Bene lux in Terneuzen. In het Vlissingse havengebied bleef de goederenoverslag nage noeg gelijk met vorig jaar en be reikte een totale omvang van 13,3 miljoen ton. Tegenover een stijging van chemische produc ten, overige goederen en mest stoffen, is dit jaar minder bouw materialen, vaste minerale brandstoffen en ertsen/metaal- residuen aan- en afgevoerd. De overslag van aardolieproduc ten) is dit jaar lager uitgevallen, doordat olieraffinaderij Total een maand heeft stilgelegen voor onderhoud. Winst Ook financieel gezien doen de Zeeuwse havens het goed. De nettowinst van Zeeland Sea ports komt naar verwachting dit jaar uit op 5,5 miljoen euro, ruim twee keer zo hoog als vorig j aar. D e inkomsten uit haven- en kadegelden en de effecten van de hoge gronduitgifte op de grondexploitatie hebben daar aan volgens het havenschap bij gedragen. Zo is dit jaar ruim 19 hectare terrein uitgegeven aan voornamelijk logistieke dienst verleners. Directeur Philippen zegt dat er in Vlissingen-Oost nog circa 300 hectare over is en in het Terneuzense havengebied nog circa 700 hectare (onder an dere Axelse Vlakte). De vooruitzichten voor het komend jaar zijn goed, aldus voorzitter Bruinooge van het havenschap. Hij verwacht dat Cobelfret in de eerste helft van komend jaar zal beginnen. „In 2002 zijn beslissingen genomen die voor de komende tien jaar een stempel drukken op de ont wikkeling van de havens: de goedkeuring van Provinciale Staten om het streekplan te wij zigen ten behoeve van de Wes- terschelde Container Terminal, het uitbreiden van de samen werking met Rotterdam in de Exploitatie Maatschappij Schelde-Maas en de samenwer king met Dow Benelux in het Valuepark." Van de roep om het bestuur van het havenschap te modernise ren - geuit door burgemeester en havenschapsbestuurslid P. van den Baar - raakt Bruinooge niet onder de indruk. „Vergeet niet dat de havenzaken in Rotter dam die in een NV zijn onderge bracht nog steeds vallen onder verantwoordelijk van het ge meentebestuur. De zeggenschap van gemeenten en provincie in het Zeeuwse havenschap is al tijd groot geweest. Als politieke bestuurders al vinden dat Zee land Seaports anders moet wor den bestuurd, moeten ze daar nog maar eens heel goed over nadenken." i OOSTBURG - Wethouder C. li- Bolijn heeft gisteren de bouw- vergunning voor de omvorming fi van het voormalige KWL-ly- ceum aan de Bredestraat in Oostburg uitgereikt aan E. Merckx, manager projecten van al- de Regionale Zeeuws-Vlaamse ier Woningbouwvereniging, en li- Hierdoor kan nog voor de ge- de meentelij ke herindeling worden ar gestart met de eerste fase van le het plan om het voormalige schoolcomplex om te bouwen i tot een woonzorglocatie. De I voorbereidende werkzaamhe den voor de bouw van twaalf I luxe koop appartementen en vierentwintig huurapparte- 9 menten beginnen in januari. 5 OSSENISSE - In de rooms-ka- Iholieke kerk in Ossenisse wor den twee woningen gebouwd. I Daarnaast wordt een krediet 1 van 75.000 euro beschikbaar ge- steld voor restauratie van de to- renspits. S De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37