Geld voor herdenking watersnood PZC PZC Omwonenden van varkensfokker staan tegenover gemeente Geen politietaken naar stadswachten Ouwe Knarrenfeest in jeugdsoos De Pul Machtsstrijd VVD kost voorzitter plek op kandidatenlijst Stichting Renesse steunt Stichting Caissons Ouwerkerk s 13 Gosselaar benoemd tot dijkgraaf Vakantiewoning uitgebrand Opstelling SGP baart BBR zorgen Gratis parkeren in Middelburg Aanrijding Londensekaai Aanrijding in Koudekerke Integratieproject De Blide succes w Kerstzang Walchers Kerstkoor Kerstconcert Ars Musica dinsdag 17 december 2002 MIDDELBURG - Commissaris van de Koningin W. van Gel der heeft gisteren dijkgraaf W. Gosselaar van waterschap Zeeuwse Eilanden opnieuw beëdigd voor een periode van zes jaar. De algemene vergadering van het waterschap had afge lopen zomer Gosselaar al unaniem voorgedragen voor een herbenoeming. Koningin Beatrix heeft de dijkgraaf naar aanleiding van die aanbeveling, wederom benoemd. Gosse laar is sinds 1 januari 19&7 voorzitter van het dagelijks water schapsbestuur, dat bestaat uit de dijkgraaf en gezworenen. OUDDORP - Op vakantiepark Port Zélande op de Kabbe- laarsbank bij Ouddorp is zondagavond een vakantiewoning goeddeels uitgebrand. De brand is vermoedelijk aangesto ken. Het vuur is rond kwart voor tien ontstaan. Er waren op dat moment geen mensen in de woning aanwezig. Wel bleek de schuifpui te zijn verbroken. De brandweer bluste de brand maar kon niet verhinderen dat de vakantiewoning groten deels uitbrandde. De recherche onderzoekt de zaak. KRUININ GEN - De fractie van Bewoners Belangen Reimers- waal (BBR) in de gemeenteraad vanReimerswaal maakt zich zorgen over de lijn die coalitiegenoot SGP de laatste maanden volgt. In een brief aan deze partij schrijft BBR-fractievoorzit- ter J. Kramer dat de SGP steeds vaker standpunten inneemt op financiële gronden, waarbij ook een duidelijke principiële achtergrond waarneembaar is. „Ik wil weten welke kant de SGP op wil", verklaart Kramer. „Want er staan de komende tijd nog meer principiële zaken op de agenda, zoals het ver plaatsen van de recreatiewoningen in Yerseke." De BBR vree st dat er op termijn helemaal niets meer mag als de SGP, die met zeven zetels veel macht heeft, steeds haar principes laat prevaleren. „Het kan toch niet zo zijn dat straks helemaal niets meer mag en overal zaterdagavond om twaalf uur het hek dicht gaat", zegt Kramer. MIDDELBURG - Tussen Kerst en Nieuwjaar hoeft er in het centrum van Middelburg niet betaald te worden bij parkeer automaten. Alleen in de parkeergarages moet wel worden be taald. De parkeerkelders gaan op 24 en 31 december om zes uur 's avonds dicht. De garages zijn op 25 en 26 december en op 1 januari de hele dag gesloten. MIDDELBURG - Een 38-jarige Franse automobilist is zon dagavond betrokken geraakt bij een ongeluk op de Londense kaai in Middelburg. De Fransman verleende op de kruising met de Stationsstraat gëen voorrang aan een 27-jarige auto mobilist uit Oost-Souburg. De auto van de Fransman raakte beschadigd, die van de Oost-Souburger was geheel vernield. KOUDEKERKE - Twee personenauto's zijn gisterochtend beschadigd bij een ongeluk in Koudekerke. Rond half negen reed een 36-jarige automobilist uit de gemeente Goes over de Prinses Beatrixlaan. Op de kruising met de Middelburgse straat verleende hij geen voorrang aan een 21-jarige inwoner van de gemeente Veere. Niemand raakte gewond. HnnrPiet Kleemans RENESSE - De Stichting Cais sons Ouwerkerk, verantwoor delijk voor het in een caisson in Ouwerkerk gevestigde Museum Watersnood 1953, kan rekenen op een bijdrage van 3000 euro van de Stichting Renesse. Dat is gisteren besloten tijdens de ver gadering van de Stichting Re nesse. door Esme Soesman BRUINISSE - Wat vijf jaar ge leden begonnen is als reünie, is inmiddels uitgegroeid tot een jaarlijks terugkerend feest je. Vrijdag 27 december wordt in Jeugdsoos De Pul in Bruinisse het Ouwe Knarren- feest gevierd. Het terugzien van bekende ge zichten en het ophalen van jeugdherinneringen staan cen traal tijdens dit evenement. Vele bezoekers kwamen week in, week uit in De Pul en hebben aan die tijd goede herinnerin gen. Sfeer Om de sfeer uit die tijd optimaal te herbeleven, trekken discjoc- keys uit de zeventiger en tachti ger jaren de plaatjes van weleer uit de schappen. Achter de bar worden de glazen gevuld door voormalige barkeepers van De Pul. Daarnaast wordt opgetre den door de band Badhairday, die een mix van muziek brengt uit de afgelopen vijfentwintig REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAIMD Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De Stichting Caissons Ouwer kerk wil ter gelegenheid van de herdenking volgend jaar van de watersnoodramp van 1953 een museumcatalogus uitgeven. Het (laten) maken van dat boek werkje kost alles bij elkaar een slordige 9000 euro. De Stichting Renesse neemt eenderde deel van de kosten - 3000 euro - voor haar rekening. In het kader van de watersnood jaar. De band speelt vooral dis- co- enrockcovers. Vijf jaar geleden kwam het toenmalige jeugdbestuur van de soos op het idee oud-Pulbezoe- kers bij wijze van reünie weer eens bij elkaar te roepen in het nieuwe soosgebouw. Dat idee bleek een succes. Uit heel Ne derland kwamen voormalige Pulgangers naar Bruinisse afge reisd, waaronder naast vele der tigers en veertigers zelfs wat vijftigers. Honderden mensen lieten zich zien. Nustaat het fes tijn jaarlijks op de agenda. De deuren van het Pulgebouw aan het Stenenpad in Bruinisse gaan vrijdag 27 december open om 20.00 uur. Rond de feestda gen is er in De Pul wel meer gaande. Op tweede kerstdag wordt een speciale kerstavond gehouden. Zaterdag 28 decem ber, de dag na het Ouwe Knar- renfeest, zijn de deuren van de soos zoals gewoonlijk geopend. Op 1 januari 's nachts gaat de zaal om half een open voor de traditionele oud- en nieuwvie- ring. Diezelfde dag vindt ook een nieuwjaarsreceptie plaats, vanaf half acht 's avonds. TERNEUZEN - Gedeputeerde Staten hebben het Terneuzense project 'Integratie woonzorg centrum in de wijk' aangewezen als voorbeeldproject voor toe komstige initiatieven elders in de provincie. Het dagelijks provinciebestuur heeft het project een subsidie toegekend van 17.500 euro. Het project wil de verzorgingshuis functies meer integreren in de wijk, en omgekeerd de wijkbe woners gebruik laten maken van de voorzieningen in het woonzorgcentrum. Aanleiding was de bouw van het apparte mentencomplex Zoutvliet bij De Blide. Daar zijn grote open bare ruimten gepland. De be doeling is om er een soort grand café te maken, waar niet alleen bewoners van De Blide en Zout vliet terecht kunnen, maar ook de mensen uit de buurt. De Blide stelt de ruimte en financiën be schikbaar, de gemeente legt ook geld bij en de ouderenbond ver zorgt de activiteiten. Gedacht wordt onder meer aan het orga niseren van lezingen, biljarten en op termijn ook een internet café. herdenking wil de Museum Stichting RTM Ouddorp in de brandweerkazerne in Brouwer shaven een modeltramlijn aan leggen. In de brandweerkazerne stond vroeger een tramremise die na de watersnoodramp in onbruik raakte vanwege het verdwijnen van de tram. Ook wil de stichting er een foto-expositie inrichten over de tram op Schouwen-Duiveland. door Maurits Sep HEINKENSZAND - Terwijl de PvdA de afgelopen weken in het openbaar ruziede over de kan didatenlijst voor de Provincia- le-Statenverkiezing, vocht de WD achter de schermen een zo mogelijk nog fellere machts strijd uit. Belangrijkste slacht offer is J. Schout, de voorzitter van de Zeeuwse liberalen, die op plaats vier stond. Hij moest wij ken voor Statenlid I. Vogelaar, die door de kandidaatstellings commissie op de twaalfde plek was gezet. „Mijn kandidatuur heeft veel onrust teweeg gebracht", con stateerde Schout gisteravond op een partijbijeenkomst in Heinkenszand, waar de leden de definitieve kandidatenlijst sa menstelden. Hij trok zich daarom terug. „Het partijbelang is belangrij- De museumstichting vroeg een bijdrage in de kosten daarvan aan de Stichting Renesse van 2500 euro. Uiteindelijk is een subsidiebedrag van 1750 euro uit de bus gekomen. Dorpsraden De Stichting Renesse draagt op een breed front een steentje bij aan de activiteiten in het kader van de watersnoodherdenking. ker." Schout had als voorzitter 'weinig politieke vrienden', analyseerde L. Ginjaar, voorzit- ter van de kandidaatstellings commissie. Ginjaar verweet de leden dat zij Schouts kandidatuur niet heb ben beoordeeld op de politieke kwaliteiten. De voorzitter van de afdeling West-Zeeuws-Vlaanderen sig naleerde 'een uitgekiende amenderingstactiek' om kandi daten uit te schakelen en ande- ren naar voren te schuiven. Daarvan is behalve Schout (Kortgene) ook N. Meijer uit Alle dorpsraden die zich in spannen voor een watersnood herdenking in hun dorp kunnen rekenen op een bijdrage van 1000 euro van de Stichting Re nesse. Tot dusverre zijn subsi dies toegekend aan de dorpsra den van Bruinisse, Sirjansland, Oosterlancl, Ouwerkerk, Kerk- werve en Scharendijke. Ook het comité dat werkt aan een her denking in Zierikzee kan reke- Breskens het slachtoffer gewor den. Zij stond op de negende plaats, maar zij trok zich even eens terug. Bovendien raakte de VVD de nummer twee van de kandida tenlijst kwijt. Middelburger D. Vos trok zich om strikt persoon lijke redenen terug. Daardoor schoof Statenlid H. Polderman- Martin uit Tholen een plaats op. Haar positie was onomstreden, evenals die van J. Suurmond uit Schoondijke: hij werd volgens plan gekozen tot lijsttrekker. De afdelingen Middelburg, Vlissingen, Goes, Reimerswaal nen op 1000 euro steun. Aan de Rotaryclub Schouwen- Duiveland stelt de Stichting Re nesse een bijdrage van 2000 eu ro beschikbaar Dat geld is be doeld als tegemoetkoming in de kosten van verpakking van een miniatuur van het rampmonu ment in Zierikzee. De Rotarians steunen met de verkoop de plan nen voor bouw van een hospice op Schouwen-Duiveland. Folkertsma en Oost-Zeeuws-Vlaanderen schoven Statenlid I. Vogelaar uit Krabbendijkenaar voren als nummer drie. Hij nam de plek in die Schout achterliet. Een zelf de reuzensprong maakte C. Bie- rens uit Meliskerke. Hij steeg van een onverkiesbare vijftien de naar een prominente vijfde plaats. De derde die van een lage klassering doorstootte naar de toptien was J. vanHarmelen. De Oost-Zeeuws-Vlaming ging van 14 naar 9. G. van den Ouden-Zwart, J. Ma- ris, F, Streng, S. Heijning en I. Ovaa bezetten de plaatsen 4, 6, 7, 8 en 10. Voorzitter Ginjaar van de kandidaatstellingscom missie wees erop dat door de wijzigingen de beoogde sprei ding over regio's niet meer ge haald zou worden. Ook de ver houding man/vrouw vond hij niet goed, maar dat kwam door dat zich weinig vrouwen kandi daat hadden gesteld. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Een oplossing voor de problemen van omwo nenden van de varkensmesterij van de Agri Groep Zeeland BV is nog niet in zicht. De omwonen den klagen al jaren over stank overlast en eisen ingrijpen van de gemeente Schouwen-Duive land. Die zegt niets te kunnen doen omdat het bedrijf voldoet aan alle milieuregels. Dat bleek gisteren tijdens een vergadering van de commissie bezwaar schriften. Tijdens die vergadering draaide het allemaal om een bezwaar schrift van omwonenden tegen een beslissing van het dagelijks gemeentebestuur. Die legde een dringend verzoek van de omwo nenden om het bedrijf te dwin gen de stal aan te passen naast zich neer en daar nemen omwo nenden F, Ritsema-Bruinsma, G. Velders en W. van Haveren geen genoegen mee. Voor hen is het allemaal zo klaar als een klontje. Als de tweede varkensstal van de Agri Groep met hetzelfde systeem voor af voer van mest was uitgevoerd als de eerstgebouwde zou de stankoverlast véél minder zijn. Koeldeksysteem In de in 1994 gebouwde eerste stal wordt het koeldeksysteem gebruikt, waarbij de mest wordt afgevoerd naar diepe kelders onder de stallen. Bij de tweede - in 1997 gebouwde - stal is het koeldeksysteem vervangen door een spoelgotensysteem. Dat spoelgotensysteem geeft, zeggen de omwonenden, enorm veel stankoverlast. Volgens de omwonenden is de tweede stal met het spoelgoten systeem illegaal gebouwd. De gemeente, zo betoogde Van Ha- veren gisteren tijdens de com missievergadering, heeft geen vergunning verleend voor een stal met een spoelgotensysteem, maar alleen voor een stal met een koeldeksysteem. Legaliseren Volgens bedrijfsleider van de varkensmesterij H. van Dijk heeft de toenmalige gemeente Zierikzee toestemming ver leend voor de gewijzigde opzet van de tweede stal en is de ge meente Schouwen-Duiveland doorgegaan op die weg door te beloven dat zij zou pogen de si tuatie officieel te legaliseren. In afwachting van wijziging van het bestemmingplan intensieve veehouderij is dat nog niet offi cieel gebeurd. Volgens beleidsmedewerker R. Stam van de gemeentelijke afdeling ruimte en Milieu vol doet het bedrijf net buiten Zierikzee echter aan alle voor waarden die er via de milieuver gunning aan gesteld worden. „En die milieuvergunning is in middels via een uitspraak van Raad van State onherroepelijk geworden." Op de vraag of ook tijdens het spoelen van de mest - hetgeen volgens de omwonenden ge paard gaat met 'een buitenspo rig hoger emissie van stank' - de regels van de milieuvergunning niet worden overschreden, ant woordde gemeenteambtenaar Stam ontkennend. „Het bedrijf is steeds binnen de normen ge bleven." Ander verhaal Opgetrokken wenkbrauwen bij de omwonenden. Hun neus heeft ettelijke keren een ander verhaal verteld. Bedrijfsleider Van Dijk van de varkensmeste rij: „Eigenlijk is geur niet goed te meten. Uitstoot van ammoni ak, dat kun je meten, maar dat is iets heel anders." De omwonenden geven de strijd tegen de stankoverlast niet op. Zij hopen dat de commissie bezwaarschriften hen in het ge lijk stelt en het college adviseert de Agri Groep Zeeland BV als nog met een dwangsom of bestuursdwang als stok achter de deur beweegt haar stal aan te passen. „Waar het ons om gaat is dat de stallen worden aangepast conform de bouw vergunning." OOST-SOUBURG - De jaarlijks kerstzangavond van het Wal chers Kerstkoor onder leiding van Johan Ruijsink en een en semble van muziekvereniging Vlijt en Volharding onder lei ding van Albert John Vervorst, wordt 21 december gehouden. Aanvang 20.00 uur in de Ka- naalstraatkerk in Oost-Sou burg. door Jacques Cats MIDDELBURG - De korpslei ding van de politie Zeeland is faliekant tegen de inzet van stadswachten bij het echte po litiewerk. „Ik wens op straat alleen maar staande te worden gehouden door een opspo ringsambtenaar en niet door een burger met een pak", zegt hoofdcommissaris F. Gouds waard die per 1 februari vol gend jaar is benoemd tot korpschef. „Ik bedoel dat niet vervelend maar zo kijk ik daar wel naar." Oud-burgemeester J. van der Doef van Vlissingen deed on langs de suggestie stadswach ten bevoegdheden te geven die op een lager politieniveau lig gen. Deze wens is ook vervat in het door het PvdA-congres vastgestelde verkiezingsma nifest. Plaatsvervangend korpschef F. Goudswaard stelt vast dat de wetgever in Nederland een aantal exclusieve bevoegdhe den aan de politie heeft toege kend Daarbij gaat het met na me om het geweldsmonopolie. Hij zou het 'een buitengewoon slechte zaak' vinden als die ex clusieve bevoegdheden ook worden toegekend aan func tionarissen buiten de politie organisatie. Monopolie „Wij hebben een professionele politie, wat tot uiting komt in de manier waarop wij omgaan Stadswachten zijn niet opgeleid voor het echte politiewerk, vindt de nieuwe Zeeuwse korpschef F. Goudswaard. foto Willem Mieras met het bezit van dat gewelds monopolie." De opleidingen zijn daarop toegesneden. In het nieuwe duale stelsel duurt een agentenopleiding drie tot vier jaar. In die periode wor den kennis en vaardigheden opgedaan rond de bevoegdhe den die de wetgever aan de po litie heeft toegekend en de wettelijke kaders die er gelden rond privacykwesties en de uitwisseling van informatie, „Daar moet je heel strikt mee omgaan." De hoofdcommissaris kent de discussies om toezichthouders onder te brengen bij de politie. Dat kan volgens hem maar op één manier: dat ze onderdeel worden van de organisatie. „Maar dan zullen ze ook aan allerlei eisen op het gebied van opleiding en integriteit moe ten voldoen." Goudswaard ziet wel goede mogelijkheden in een verdere samenwerking met stads wachten en toezichthouders. Dat gebeurt momenteel al op het gebied van het keurmerk veilig wonen, waarbij cle aan dacht wordt gericht op zaken als goed hang- en sluitwerk. En daar waar sprake is van toezicht op de openbare ruim te is het, vindt hijheel goed om van elkaar te weten waar men mee bezig is. „Die samenwer king kan nog beter", meent de plaatsvervangend korpschef. Dat geldt volgens hem ook voor de contacten met particu liere beveiligingsdiensten. Goudswaard noemt de wijze waarop in het Vlissingse ha vengebied een politieteam sa menwerkt met allerlei andere partijen als goed voorbeeld van de voordelen die er zijn te behalen in het toezicht. L ZIERIKZEE - De Stich ting Ars Musica houdt za terdagavond 21 december in de Lutherse Kerk in Zierikzee het traditionele kerstconcert bij kaars licht. De uitvoerenden zijn dit keer de sopranen Claudia Couwenbergh en Marie- José van de Beuken, bei den uit Limburg. Zij bren gen een afwisselend re pertoire van a capella uit gevoerde liederen van Lauden uit de 12e eeuw tot aan recenter werk van Pieter Cornelius. Tevens zullen zij enkele duetten zingen. De Belgische violist Hans van Kerckhoven uit Bel gië speelt de sonate in e van Bach. Dit muziekstuk kenmerkt zich door fraaie harmonische wendingen. Naast de feestelijke sfeer is er ook een verstilde on dertoon die aangeeft dat Kerstmis in wezen ook de opmaat voor Pasen is. Organiste Willy den Hol lander tekent voor de be geleiding van de solisten. Verder zal Dik de Koning op gitaar stukken spelen van Bach en Scarlatti. Kaarten kunnen gereser veerd worden op 19 en 20 december tussen 19.00 en 20.00 uur via telefoon nummer: 0111-450334. Aanvang 20.00 uur. Het museum Watersnood 1953 gaat zich profileren met de uitgifte van een catalogus. foto Marijk een catalogus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33