Zomerweg krijgt toch geen knip PZC Geen politietaken naar stadswachten Gemeenteraad Tholen gaat ver in steun Betho Scholen beloond voor verkeersveiligheid Machtsstrijd VVD kost voorzitter plek op kandidatenlijst Gewonde bij ongeval Goes Kapelle 1 wint spelregelstrijd Gosselaar benoemd tot dijkgraaf Vakantiewoning uitgebrand Opstelling SGP baart BBR zorgen plan in Kloetinge geschrapt Drie lichtgewonden bij keukenbrand Vlissingen agenda dinsdag 17 december 2002 GOES - Een zeventienjarige Arnemuidse is gistermiddag met rug- en hoofdletsel naar het ziekenhuis gebracht, nadat ze ge schept was door een auto. Het ongeval gebeurde rond half zes op de Fruitlaan in Goes. De vrouw stond op het midden van de voetgangersoversteekplaats te wachten voor het naderende verkeer. Een 22-jarige automobilist uit Goes zag haar over het hoofd en schepte haar. HEINKENSZAND - Het jeugdvoetbalteam van Kapelle 1 heeft de spelregel wedstrijd gewonnen, die de scheidsrechtersvereniging Noord- en Zuid-Beveland heeft gehouden in de kantine van SVH in Heinkenszand. De Scheidsrechtersvereniging houdt de wedstrijd voor jeugdle den van de Bevelandse voetbalverenigingen bij wijze van voorronde vooi' de spelregelwedstrijd van COVZ Zuid 1. De winnaars van Noord en Zuid-Beveland mogen weer aan de voorronden daarvoor deelnemen. Dat zijn dus Kapelle 1We- meldinge (dat tweede werd) en Heinkenszand die op de derde plaats eindigde. Ook individueel streden de teamleden om de meeste punten, Djoeke Altena van Heinkenszand bleek de spelregels het beste te kennen.De spelregel wedstrijd op de Bevelanden gaat sinds vorig jaar om de Janus-Vermeuletro- fee, genoemd naar de vorig jaar overleden Lewedorpse scheidsrechter die zich onvermoeibaar bleef inzetten voor de verbreding van de spelregelkennis. MIDDELBURG Commissaris van de koningin W. van Gelder heeft gisteren dijkgraaf W. Gosselaar van waterschap Zeeuw se Eilanden opnieuw beëdigd voor een periode van zes jaar. De algemene vergadering van het waterschap had afgelopen zomer Gosselaar al unaniem voorgedragen voor een herbe noeming. Koningin Beatrix heeft de dijkgraaf naar aanlei ding van die aanbeveling, wederom benoemd. Gosselaar is sinds 1 januari 1997 voorzitter van het dagelijks water schapsbestuur, dat bestaat uit de dijkgraaf en gezworenen. OUDDORP - Op vakantiepark Port Zélande op de Kabbe- laarsbank bij Ouddorp is zondagavond een vakantiewoning goeddeels uitgebrand. De brand is vermoedelijk aangesto ken. Het vuur is rond kwart voor tien ontstaan. Er waren op dat moment geen piensen in de woning aanwezig. Wel bleek de schuifpui te zijn verbroken. KRUININGEN - De fractie van Bewoners Belangen Reimers- waal (BBR) in de raad van Reimerswaal maakt zich zorgen over de li jn die coalitiegenoot SGP volgt. In een brief aan deze partij schrijft BBR-üractievoorzitter J. Kramer dat de SGP steeds vaker standpunten inneemt op financiële gronden, waarbij ook een duidelijke principiële achtergrond te zien is. ,,Ik wil weten welke kant de SGP op wil", verklaart Kramer. ,Want er staan de komende tijd nog meer principiële zaken op de agenda, zoals het verplaatsen van de recreatiewoningen in Yerseke. "De BBR vreest dat er op termij n helemaal niets meer mag als de SGP, die met zeven zetels veel macht heeft, steeds haar principes laat prevaleren. ,,Het kan toch niet zo zijn dat straks helemaal niets meer mag en overal zaterdagavond om twaalf uur het hek dicht gaat", zegt Kramer. BBR, SGP en de derde coalitiepartij CDA bespreken het probleem deze week door Mieke van der Jagt KAPELLE - De openbare ba sisscholen in Kapelle doen er alles aan om de leerlingen zo veilig mogelijk door hun schooltijd en hun verdere le ven in te sturen. Daarom kwam H. Ozinga maandag ochtend namens hetRegionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) op de drie scholen: obs Wemeldinge, De Moolhoek in Kapelle en De Tunnel in Schore, de Verkeers- veiligheidslabels uitreiken. In een mooi lijstje kregen de scholen definitieve labels met een bedrag van 250 euro, om dat ze voor het derde achter eenvolgende jaar hebben be wezen verkeersveiligheid van de eerste kleutergroep tot en met groep acht, in het onder wijs te hebben geïntegreerd. De Moolhoek in Kapelle kreeg nog meer lijstjes. Burgemees ter Kramer van Kapelle over handigde daar ook nog de Ge bruiksvergunning Brandvei ligheid en een landelijk vignet voor de veiligheid op school. Dat laatste hebben nog maar veertig scholen in Nederland weten te behalen. De burgemeester legde de kleinste leerlingen van de school uit dat de school veel doet om de kinderen te be schermen, maar dat ze zelf ook goed moeten oppassen. Dat oppassen kun je dan weer op school leren. Een school die de Gebruiks vergunning Brandveiligheid in een lijstje krijgt, moet niet alleen over voldoende vlucht wegen en blusmiddelen be schikken maar moet ook regel matig oefenen. Niet uitslui tend met het voor bedrijfs hulpverlening opgeleide per soneel maar ook met de kinde ren. Die krijgen op de Mool hoek regelmatig brandalarm en maken dan rustig dat ze buiten komen. De brandweer van Kapelle controleert inten sief. Het landelijk vignet zegt wat over de veiligheid in en om de school. Speeltoestellen moe ten veilig zijn en zeer regelma tig worden gecontroleerd. Vol gens directeur Niek Flipse is de tijd al lang voorbij dat óu- ders in het weekeinde met ha mer, zaag en verfkwast aan de slag gingen om de school van leuke speeltoestellen te voor zien. Daarom is het bedrag van 250 euro ook zo welkom. De school heeft al verschillende acties gehouden voor nieuwe speel toestellen maar die zijn heel erg duur en moeten door pro fessionals geplaatst en onder houden worden. Kinderen van de Moolhoek spelen een verkeersspel. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rolf Bosboom GOES - Het omstreden idee vooreen 'knip' in de Zomerweg in Kloetinge is definitief van de baan. De leden van de Goese raadscommissie grondgebied besloten gisteravond unaniem een punt te zetten achter het plan, dat de gemoederen in het dorp bijna twee jaar heeft be ziggehouden. Met een knip wordt een paal in de weg bedoeld die het door gaand verkeer, en dus het sluip- verkeer, weert. Het idee werd anderhalf jaar geleden voorge steld door een werkgroep van bewoners van Kloetinge. Het leidde sindsdien tot uitvoerige discussies en een handtekenin genactie. Experiment Wethouder M. 't Hart legde gis teravond de commissie de sug gestie voor gedurende een maand een experiment met een knip te houden. Vervolgens zou de paal worden verwijderd en de bevindingen op een rij worden gezet. Bewoner H. Smulders en secre taris M. Vuijk van de Vereniging Dorpsbelangen Kloetinge on derstreepten hun stelling dat een knipal is het maar een proef daarmee, een onzalig idee is. Volgens hen is dat het standpunt van een grote meerderheid in cle kern. Smulders memoreerde dat deZomerweg bedoeld is als ont- sluitingsweg en dus niet zomaar kan worden geblokkeerd. Kloe- tingse bedrijven zouden daar bovendien nadeel van onder vinden. De leden van de commissie deel den in grote lijnen de opvattin gen van de beide insprekers. S. Huissoon (D66) vond voldoende aangetoond dat er geen 'maat schappelijk draagvlak' is voor een experiment met een knip. Zij zei, evenals anderen, te vre zen dat door een blokkade in de Zomerweg elders in het dorp verkeersproblemen ontstaan. „Het is duidelijk wat de Kloe- tingenaren willen vond ook H. Hoogerland (PvdA). W. den Herder (WD) en C. van den Boomgaard (CDA) wezen erop dat hun partijen in het al gemeen geen voorstander zijn van knippen, waarmee zij onder meer doelden op vergelijkbare ideeën voor Wilhelminadorp. „Ook in Kloetinge is het geen gelukkige oplossing", zei Den Herder. „We zijn daarom vier kant tegen." De enige die nog aarzelingen had, was A. van Oosten (Groen- Links). Hij zou graag een expe riment uitgevoerd zien, maar dan wel na in plaats van vóór de reconstructie van de kruising Patijnweg-Lewestraat. Boven dien vond hij een proef van een maand 'aan de korte kant'. Verzet Gezien het massale verzet uit het dorp besloot hij er geen hals zaak van te maken. „Laat het maar rusten, al zeg ik het wel met enige teleurstelling. Ik hou er een nare smaak aan over.Die is vooral het gevolg van het feit dat het gemeentebestuur veel moeite heeft gedaan om tege moet te komen aan de klachten over sluipverkeer. Van Oosten: „Daar zijn we serieus op inge gaan, maar nu voel ik me een soort kop van Jut." door Maurits Sep HEINKENSZAND - Terwijl de PvdA de afgelopen weken in het openbaar ruzie maakte over de kandidatenlijst voor de Provin- ciale-Statenverkiezingen, vocht de WD achter de scher men een zo mogelijk nog fellere machtsstrijd uit. Belangrijkste slachtoffer is J. Schout, de voor zitter van de Zeeuwse liberalen, die op plaats vier stond. Hij moest wijken voor Statenlid I. Vogelaar, die door de kandi daatstellingscommissie op de twaalfde plek was gezet. „Mijn kandidatuur heeft veel onrust teweeg gebracht", con stateerde Schout gisteravond op een partijbijeenkomst in Heinkenszand, waar de leden cle definitieve kandidatenlijst sa menstelden. Hij trok zich daar om terug. „Het partijbelang is belangrijker." Schout had als voorzitter 'weinig politieke REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl vrienden', analyseerde L. Gin jaar, voorzitter van de kandi daatstellingscommissie. Vol gens Ginjaar hoort dat erbij, maar hij verweet de leden dat zij Schouts kandidatuur niet heb ben beoordeeld op de politieke kwaliteiten. De voorzitter van de afdeling West-Zeeuws-Vlaanderen noemde het gedrag van zijn col lega-voorzitters 'zonder meer stuitend'. De VVD is volgens hem ten prooi gevallen aan 'kleinburgerlijk eigenbelang'. Deze afdelingsvoorzitter signa leerde 'een uitgekiende amen deringstactiek' om kandidaten uit te schakelen en anderen naar voren té schuiven. Daarvan is naast Schout (Kort- gene) ookN, Meijer uit Breskens het slachtoffer geworden. Zij stond op de negende plaats, maar zij trok zich eveneens te rug. Bovendien raakte de WD de nummer twee van de kandida tenlijst kwijt. Middelburger D. Vos trok zich om strikt persoon lijke redenen terug. Daardoor schoof Statenlid H. Polderman- Martin uit Tholen een plaats op. Haar positie was onomstreden, evenals die van J. Suurmond uit Schoondijke: hij werd volgens plan gekozen tot lijsttrekker. Vogelaar De afdelingen Middelburg, Vlissingen, Goes, Reimerswaal en Oost-Zeeuws-Vlaanderen schoven Statenlid I. Vogelaar uit Krabbendijke naar voren als nummer drie. Hij nam de plek in die Schout achterliet. Een zelf de reuzensprong maakte C. Bie- rens uit Meliskerke. Hij steeg van een onverkiesbare vijftien de naar een prominente vijfde plaats. De derde die van een lage klassering doorstootte naar de toptien was J. van Harmeien. De Oost-Zeeuws-Vlaming ging van 14 naar 9. G. van den Ouclen-Zwart, J. Ma- ris, F. Streng, S. Heijning en I. Ovaa bezetten cle plaatsen 4, 6, 7, 8 en 10. Voorzitter Ginjaar van de kan didaatstellingscommissie wees erop dat door de wijzigingen de beoogde spreiding over regio's niet meer gehaald zou worden. Ook de verhouding man/vrouw vond hij niet goed, maar dat kwam doordat zich weinig vrouwen kandidaat hadden ge steld. Stadswachten zijn niet opgeleid voor het echte politiewerk, vindt de nieuwe Zeeuwse korpschef F. Goudswaard. foto Willem Mieras door Jacques Cats MIDDELBURG - De korpsleiding van de politie Zeeland is faliekant tegen de inzet van stadswachten bij het echte politiewerk. „Ik wens op straat alleen maar staande te worden gehouden door een opsporingsamb tenaar en niet door een burger met een pak", zegt hoofdcommissaris F. Goudswaard die per 1 februari volgend jaar is benoemd tot korpschef. „Ik bedoel dat niet vervelend maar zo kijk ik daar wel naar." Oud-burgemeester J. van der Doef van Vlis singen deed onlangs de suggestie stads wachten bevoegdheden te geven die op een lager politieniveau liggen. Deze wens is ook vervat in het door het PvdA-congres vastge stelde verkiezingsmanifest. Plaatsvervan gend korpschef F. Goudswaard stelt vast dat de wetgever in Nederland een aantal ex clusieve bevoegdheden aan de politie heeft toegekend Daarbij gaat het met name om het geweldsmonopolie. Hij zou het 'een slechte zaak' vinden als die bevoegdheden ook worden toegekend aan functionarissen buiten de politieorganisatie. „Wij hebben een professionele politie, wat tot uiting komt in de manier waarop wij om gaan met het bez it van dat geweldsmonopo- lie." De opleidingen zijn daar op toegesne den. In het nieuwe duale stelsel duurt een agentenopleiding drie tot vier jaar. In die periode worden kennis en vaardigheden op gedaan rond de bevoegdheden die de wetge ver aan de politie heeft toegekend en de wet- telijke kaders die er gelden rond privacy- kwesties en de uitwisseling van informatie. „Daar moet je heel strikt mee omgaan." Integriteit De hoofdcommissaris kent de discussies om toezichthouders onder te brengen bij de po litie. Dat kan volgens hem maar op één ma nier: dat ze onderdeel worden van de orga nisatie. „Maar dan zullen ze ook aan allerlei eisen op het gebied van opleiding en integri teit moeten voldoen." Goudswaard ziet wel goede mogelijkheden in een verdere samenwerking met stads wachten en toezichthouders Dat gebeurt momenteel al op het gebied van het keur merk veilig wonen, waarbij de aandacht wordt gericht op zaken als goed hang- en sluitwerk. En daar waar sprake is van toe zicht op de openbare ruimte is het, vindt hij, heel goed om van elkaar te weten waar men mee bezig is. „Die samenwerking kan nog beter", meent de plaatsvervangend korps chef. Dat geldt volgens hem ook voor de contacten met particuliere beveiligings diensten. Goudswaard noemt de wijze waarop in het Vlissingse havengebied een politieteam samenwerkt met allerlei andere partijen als goed voorbeeld van de voorde len die er zijn te behalen in het toezicht. VLISSINGEN - Drie mensen in Vlissingen zijn gisteravond licht gewond geraakt bij een keukenbrand in een woning aan de Keucheniusstraat in Vlissin gen. De schade aan de keuken en inboedel wordt geschat op tien duizend euro. De brandweer werd door de bu ren gewaarschuwd. Toen de brandweer bij de woning arri- veerde, was de brand bijna ge blust door de bewoonster en aanwezige bezoekers. Daarbij liepen ze lichte brandwonden op aan de handen en polsen. Ook had de bewoonster mogelijk rook ingeademd. De drie zijn voor controle naar het Zieken huis Walcheren gebracht. Er was rookontwikkeling in de keuken, de gang en de boven verdieping, maar de brand be perkte zich tot de omgeving van het gasfornuis in de keuken. De brandweer heeft de woning met een overdrukventilator geven tileerd. De woningbouwvereniging be gint vanmorgen met het reini gen van de rookschade. Naar verwachting is de woning van daag weer bewoonbaar. De kin deren van het gezin zijn tijdeli jk ondergebracht bij de buren.De oorzaak van de brand is waar schijnlijk een vlam in de pan. door Steffan ter Maat SINT-MAARTENSDIJK - De sociale werkplaats De Betho in Tholen móet open blijven en dat mag de gemeente geld kosten. Dit besluit nam de raad van de gemeente Tholen gisteravond in een extra bijeenkomst over de mogelijke sluiting van De Betho, begin volgend jaar, in Tholen. Het besluit moet morgen in de vergadering van het dagelijks- en algemeen bestuur van de Betho door de Thoolse verte genwoordigers worden overge bracht. De directie van het be drijf wil de Thoolse afdeling sluiten omdat deze niet renda bel genoeg is. Het voorstel is daarbij om de 65 werknemers over te plaatsen naar de afde ling in Goes. De Thoolse werk nemers willen echter niet hun werkplaats verlaten en zien er tegenop om iedere dag op en neer te reizen naar Goes. Eerder werd al duidelijk dat de Thoolse politiek de werknemers steunt. Het dagelijks bestuur van De Betho, die over de slui ting het definitieve woord heeft, kon nog niet tot een beslissing komen en moet dat morgen doen. Het college deed het voor stel om het algemeen bestuur te vragen een beslissing over slui ting uit te stellen tot 1 juli 2003. Tholen heeft dan meer tijd om alternatieven voor sluiting te laten onderzoeken. Dit zou een aanvulling zijn op eenzelfde soort onderzoek dat onlangs al plaatsvond. Open houden M. Klippel van de SGP was niet tevreden over het voorstel. „Wij willen het aanscherpen. We wil len De Betho op Tholen hoe dan ook openhouden. Ook als dit de gemeente geld kost. Daarnaast vinden wij dit ook de financiële verantwoordelijkheid van de andere deelnemende gemeenten op de Bevelanden. Valt toch het besluit dat Tholen dicht moet, dan willen we de mogelijkheden voor uittreding uit het samen werkingsverband bekijken." De SGP diende een motie van deze strekking in. Alle fracties ondertekenden de motie en daarmee werd het een voorstel tot een wijziging van het colle gevoorstel. Wethouder Velthuis wees hierbij nog op de duur van twee jaar opzegtermijn bij uit treding en op de kosten van uit treding. De fracties bleven bij hun standpunt en het aangepas te voorstel werd aangenomen. Het voorstel van het zoeken naar alternatieven blijft hier mee wel overeind. Het dagelijks bestuur van De Betho is in meer derheid echter van mening dat er eerst gesloten moet worden en er daarna zaken als detache ring van het Thoolse personeel op Tholen kan worden bekeken. Voor de raadsleden was dit on bespreekbaar. Zij willen deta chering en samenwerking met ander sociale werkplaatsen on derzoeken voor sluiting. Velt huis heeft al over samenwer king gesproken met de sociale werkplaats van Zierikzee en hier is positief gereageerd. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM IJsbaan Grote Markt, Schaatsen; GOES - 't Beest, 16.30 uur: Toverkracht, voorstelling Jeugdtheaterhuis; Leger des Heils, 09 00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Verkoop meubelen; Grote kerk, 13.30 uur' Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecen trum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: be wegen voor Astma en CODP-patiënten; KAPELLE - Computerpraktijklokaal Jon gerencentrum Trinnety, 9.30-11.30 uur: ïnloopochtend ouderen; De Vroone, 14.00 uur- Kerstviering ouderen geza menlijke kerken; 19.45 uur: Kerstavond van NBvP; KRABBENDIJKE - De Meiboom, 18.45 uur. Jongens en meisjesclub voor groep 6,7en 8; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13,00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 13.3016.30 uur vrouwenclub senioren, Sporthal, 19.30-20.30 uur: Conditietrai ning bij Omni-Sport Reimerswaal; RILLAND - De Ark, Hontestraat 6a, 14.00 uur: Kerstviering dorpsgenoten 63 jaar en ouder. SINT PHILIPSLAND - De Wimpel 19,30 uur. Kerstzangavond VZOS en van Knop tot Bloem; THOLEN - Grote kerk, 20.15 uur: Koor concert mannenkoor Door Eendracht Verbonden, Christelijk Jongerenkoor Matthanja, WEMELDINGE Dorpscentrum De We mei, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljar ten.Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen, WOLPHAARTSDIJK De Griffioen, 19.30-22.00 uur: Line Dance door Coun try Club The Sounthern Riders; YERSEKE Gymzaal Ericalaan, 09.00-10.00 uur: Conditietraining 50-plus; Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur Vertrek rondvaart Oosterschelde; Het Trefpunt, 14.00 uur: Bingo 60-plus- sers;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29