Delta schrapt tweehonderd banen *0 Grote kans op herhaling 4 vliegtuigbrand Hercules If Botbreuken en blikschade door gladheid Zaterdag gratis reizen met trein Onderzoek moord op weduwe levert 17 bruikbare tips op Nutsbedrijf wil rendement verhogen door forse inkrimping Spanning stijgt in Venezuela Dakloze valt diep in Britannia Terneuzense slepers bij autoboot Van Gaal houdt vertrouwen MÊIÊÊÊÊÊÊ EBr# m Neem nu een proefabonnement Zes weken voor i6,~ Droog Overwegend bewolkt maar droog. Maximumtemperatuur 5 graden, bij een matige wind uit noordoost. 245e jaargang no. 297 17 december 2002 los nummer 1,10 rtnorEmile Calon MIDDELBURG - Delta krimpt de komende jaren het personeelsbestand met ruim tweehonderd van de elfhonderd perso neelsleden in. Dat gebeurt zonder gedwongen ont- en, verzekerde presi dent-commissaris J. Hen- nekeij gisteren na afloop van de aandeelhouders vergadering van het voor malige nutsbedrijf. Delta moet de komende jaren de rentabiliteit fors verhogen om het voortbestaan als zelfstandig bedrijf niet in gevaar te brengen en de concurrentie met andere energieleveranciers voort te kunnen zetten. Momenteel ligt het rendement van Delta tussen de 4,5 en 5 procent terwijl de concurrenten veelal beter sco ren. Volgens het Groepsplan, gisteren aangenomen, moet het rendement in 2005 al 7,5 pro cent zijn. En enkele jaren later moet op het geïnvesteerd kapi taal een rendement van 9,5 pro cent gehaald worden. Daar is volgens Hennekeij een behoorlijke inspanning voor nodig. „De productiekosten omlaag, doelmatiger werken, klanten beter bedienen eri het aantal personeelsleden reduce ren." Dat laatste gebeurt via na tuurlijk verloop en uitplaatsen bij andere bedrijven. Hennekeij gaf aan dat het per soneelsbestand met meer dan tien procent moet worden inge krompen om een rendement van 7,5 procent te kunnen halen. Hij ging niet in op de gevolgen voor het personeel van de volgende efficiëntieslag. OR-voorzitter P. Louwerse liet echter desge vraagd weten dat intern gespro ken wordt over een totale reduc tie met bijna twintig procent. „Ruim 200 van de 1100 perso neelsleden van het oude nutsbe drijf moeten op termijn ver dwijnen om het rendement van 9,5 procent te halen." Louwerse stelde duidelijk dat de ondernemingsraad nog lang niet akkoord is met 'deze gigan tische reductie' van het perso neelsbestand. Hij denkt dat door efficiënter werken en kos tenbesparingen het mogelijk moet zijn het rendement fiks te verhogen. „Door minder men sen in te huren en minder werk uit te besteden moet al meer winst gehaald kunnen worden. Pas als blijkt dat zulke maatre gelen onvoldoende effect heb ben valt met hem te praten over het inkrimpen van het perso neelsbestand. Hij voorspelt dat de efficiëntie slag nog flink wat spanningen zal geven binnen het bedrijf. „Een deel van het personeel moet de komende jaren name lijk van functie veranderen." Ook voorziet hij dat door de re ductie nogal wat carrièremoge lijkheden worden belemmerd. Kansen Hennekeij liet de aandeelhou ders weten dat Delta, na het af ketsen van het bod op Remu, om zich heen blijft kijken. „Waar zich kansen voordoen voor overnames, strategische samen werkingen of fusies zal Delta daar weer inspringen." Het streven naar een hoger ren dement mag wat gedeputeerde T. Poppelaars betreft niet ten koste gaan alles. Hij vindt dat het bedrijf moet doorgaan met het bekabelen van de onrenda bele delen van het buitengebied. En Delta moet ook bijdragen blijven leveren aan projecten van Zeeuwse bedrijven die te maken hebben met duurzame energie. Waarnemend directeur D. Luteijn beloofde dat het ren dement wel belangrijk maar niet allesoverheersend zal zijn. ien| VLISSINGEN - Een 41-jarige dakloze raakte gisteravond ge wondtoen hij in het leegstaande Vlissingse hotel Britannia een val van 3,5 meter maakte. I Volgens de politie zijn de trap- uit het hotel gesloopt en is 'de man in een leeg trapgat ge- slapt. Hij viel voorover op het beton en moest met forse ver wondingen worden opgenomen inhetYlissingse ziekenhuis. Het ni lege hotel wordt door daklozen gebruikt als slaapplaats. Marij nissen wil spoeddebat WAO DEN HAAG - SP-lijsttrekker Mijnissen wil vandaag een spoeddebat over een mogelijk plan om de WAO te hervormen. Hij zei gisteren de hand te heb ben gelegd op een vertrouwelijk plan om de WAO in haar be staande vorm af te breken. Volgens het voorstel zouden al leen mensen die door hun werk arbeidsongeschikt zijn gewor den in aanmerking komen voor een uitkering. Marijnissen ziet dat als een terugkeer naar de si tuatie van voor 1967 toen de WAO werd ingevoerd. Bronnen bij het ministerie van Sociale Zaken in Den Haag ont kennen echter dat er sprake van is dat het 'risque professionel' het leidend principe wordt van een nieuwe WAO-regeling. Ma rijnissen claimt dat het 'gehei me' document wordt begeleid door een instructie om over het onderwerp niet naar buiten te treden voor 22 januari. Op die dag worden de Tweede-Kamer verkiezingen gehouden. ANP Voetgangers in het Friese Gorredijk blijven met moeite overeind. van onze redactie binnenland DEN HAAG - In de drie noordelijke pro vincies hebben gisteren veel mensen botbreuken en andere verwondingen op gelopen door gladheid als gevolg van ijzel. Tientallen automobilisten konden hun wagen niet in bedwang houden of werden aangereden. In Groningen, Friesland en Drenthe ver anderden straten, fietspaden en lokale wegen door de ijzel in ijsbanen met tien tallen verkeersongevallen als gevolg. De schade bleef veelal beperkt tot deuken. Voetgangers en fietsers gingen onderuit. In Friesland werden de ziekenhuizen overspoeld met slachtoffers. Enkele in stellingen moesten extra personeel op roepen. Bij enkele aanrijdingen waren strooiwa gens betrokken. Scholieren hadden soms geluk: in verband met gladheid hoefden ze niet naar school. TPG Post kon de bezorging in Gronin gen, Friesland en Drenthe niet meer ga randeren, maar leegde wel de brieven bussen. In sommige gemeenten werd het huisvuil niet opgehaald, rijexamens gin gen niet door en het busverkeer kwam stil te liggen. De treinen reden wel. Een tankwagen met 18.000 liter van de zeer brandbare geurstof tetrahydrothio- Advertentie De Decembergeschenken van 200 van onze redactie binnenland DEN HAAG - De brandweer op vliegveld Eindhoven had op 15 juli 1996 de inzittenden van het neergestorte Hercules-vliegtuig niet kunnen redden. Dat is na melijk niet de opdracht die de Nederlandse brandweerman meekrijgt. Van brandweerlie- (foor Hessel de Ree SINT PHILIPSLAND - Het grote inwoner.sonderzoek naar de moord op de 80-jarige wedu we J. Serné in Sint Philipsland heeft de politie afgelopen dagen zeventien bruikbare tips opge leverd. >-Die tips gaat het recherche team nu met prioriteit onder zoeken, tesamen met enkele sporen die we al hadden", zegt politiewoordvoerder A. Don. De moord werd in de nacht van zaterdag op zondag gepleegd. Voor het intensieve buurtonder zoek sprak de politie met 850 mannelijke inwoners van veer tien jaar en ouder van Sint Phi lipsland, De politie benadrukt dat dit niet betekent dat zij er van uitgaat dat de dader per se uit het dorp komt. „Wel hebben we het sterke vermoeden dat de moord is gepleegd door een man", licht Don toe. De politie doet verder geen in houdelijke mededelingen over de mogelijke toedracht van het misdrijf en de loop van het (technische) onderzoek, dat ze bestempelt als moeizaam. De gouden tip is in elk geval niet binnengekomen den wordt verwacht dat zij bij een vliegtuigongeluk de brand blussen, niet dat zij de inzitten den uit het toestel halen. Volgens de Raad voor de Trans portveiligheid is het ruim zes jaar later nog niet veel beter ge steld met de bestrijding van vliegtuigbranden. Nog steeds is niet duidelijk wie welke verant woordelijkheden heeft. Een on geluk zoals in Eindhoven kan morgen weer gebeuren, meent de Raad. De PvdA en de SP reageerden gisteren geschokt dat er sinds de Hercules-ramp niets is veran derd in de gehanteerde proce dures en werkwijzen. De over heid heeft tegenover de nabestaanden de morele plicht er alles aan te doen om herha ling te voorkomen. Nabestaanden handhaafden gisteren hun mening dat er te laat is opgetreden. „In de eerste drie kwartier na het ongeluk had er veel kunnen gebeuren om de omvang van de ramp te be perken", zei een van hen. A. van Kempen, vader van een van de slachtoffers en voorzitter van de vereniging van nabestaanden, liet weten dat de nabestaanden een parlementaire enquête wil len. Volgens hem was de op dracht van de Raad te beperkt. Hij heeft binnenkort een ge sprek met een aantal Tweede- Kamerleden. PvdA-Kamerlid Timmermans vindt dat het hele systeem moet worden aangepakt. De PvdA is er voor dat de Raad een inte graal onafhankelijk onderzoek verricht naar de ramp; voor dit rapport had de raad een zeer be perkte opdracht. De Wit (SP) acht het onthutsend dat kan worden geconcludeerd dat ge meenten en vliegvelden nog steeds niet goed zijn voorbereid op rampen. Het Nederlands Instituut voor Brandweer en Rampenbestrij ding (Nibra) onderschrijft de conclusies van de Raad. Nibra vindt het de taak van de wetge ver om te kijken of er meer geld moet naar de luchthavenbrand weer. Hij betwijfelt of dat iets Het tot op het bot gepola riseerde Venezuela koerst af op een haast onvermij delijk bloedvergieten. De algemene staking in het land om de democratisch gekozen president Chavez te wippen, gaat haar der de en waarschijnlijk be slissende week in. Zowel oppositie als re gering worden radicaler. Sleepboten van de Unie van Reddings- en Sleepdienst (Union) uit Antwerpen en Multraship uit Terneuzen hebben gisterochtend in het Kanaal de bulkcarrier Nicola losgetrok ken van het autoschip Tricolor. Later in de week wordt de berging van de gekapseisde Tricolor ge gund. Louis van Gaal weet van geen wijken. De trainer mag dan on der druk staan bij FC Barcelona, hij denkt er niet over om ont slag te nemen bij de Spaanse club. Barcelona leed zondag op eigen veld een blamerende nederlaag (0-3) tegen Sevilla. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; gezondheid: 10; zee land: 11,13,15, 16 en 17; sport: 18 en 19; buitengebied: 21,23, en 25 foto Jan de Vries/GPD feen kwam gisterochtend in het Gro ningse Haren in een sloot terecht. Er was geen sprake van lekkage. De chauffeur kreeg 330 euro boete, omdat hij volgens de Wet vervoer gevaarlijke stoffen niet bij deze weersomstandigheden de weg op had mogen gaan. In Duitsland kostte de gladheid aan ze ker acht mensen het leven. Ook in Servië en Hongarije veroorzaakten de gladheid en sneeuw problemen. ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - Treinconducteurs controleren zaterdag geen kaartjes. Het personeel van NS Reizigers voert die actie om een beter CAO-bod van de werkge vers af te dwingen. Dat hebben de vakbonden gisteren bekend gemaakt. Het gratis reizen geldt alleen in treinen die voorzien zijn van een witte kaart met de rode letters 'Actietrein'. De actie volgt op een ultimatum van de bonden aan de NS. De Nederlandse Spoorwegen zou den uiterlijk afgelopen nacht met een beter CAO-bod moeten komen. De NS hebben echter gisteren gemeld het oude bod te handhaven, „Het verschil met de extreme looneis van de bon den is te groot", aldus een NS- woordvoerder. De NS bieden 4,5 procent over een periode van anderhalf jaar. De bonden willen meer geld en meer garanties voor werkgele genheid, plus een betere rege ling voor ouderen. De bonden willen vooralsnog alleen ludieke acties. „De reizi ger is al genoeg de dupe geweest van problemen bij de NS", vindt onderhandelaar D. Cijs van de vakbond WMC. Als de Neder- landse Spoorwegen uiteindelijk niet met een nieuw eindbod ko men, dan legt het personeel vol gens hem wel het werk neer. CNV Spoorwegen zegt uiterst teleurgesteld te zijn datf NS Rei zigers het ultimatum heeft afge wezen. Volgens deze bond ligt het voor de hand dat de acties worden uitgebreid of verlengd, als de NS blijven weigeren om te praten over een beter bod. Om de NS-directie te herinne ren aan het ultimatum, hebben machinisten gisteren massaal hun treinen laten toeteren. ANP (Advertentie) OOGDE**® oplevert. „De vraag is of je voor de luchthavenbrandweer hon derden miljoenen moet vrijma ken of dat je dat geld beter kunt gebruiken voor veiligheids maatregelen op andere terrei nen", aldus hoofd onderzoek I. Helsloot. Blussen De regering kwam indertijd tot de conclusie dat de brandweer eerder had kunnen beginnen met de redding van de inzitten den. De Raad bestrijdt dit. Brandweerlieden worden op grond van allerlei regels en in structies geacht zich te concen treren op het blussen van de brand. De slachtoffers van een ongeluk moeten zichzelf uit het vliegtuig zien te redden. Bij de Hercules was dit extra lastig omdat er alleen twee moeilijk bereikbare luiken bo venin het vliegtuig waren die de inzittenden van binnenuit kon den openen. Civiele toestellen zijn dooi'gaans beter berekend op dergelijke omstandigheden. ANP straat: postcode plaats: telefoon- e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: handtekening: p noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) 8 713214"000002 "D noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil Ik betalen: O per maand met automatische incasso 20,50), D per kwartaal met automatische incasso 55,10). q per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) ^■1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1