#an Gaal peinst liet over ontslag Rintje Ritsma wil geen subtopper zijn Gouden bal voor Ronaldo T afeltennisfamilie Yu ontmanteld Van den Goorbergh tart niet in MotoGP 19 'rainer gelooft in ommekeer Verstappen en Albers vallen af Kostelic wint wereldbekerslalom Zeeuws schaatsrecord Goverse Addo op huurbasis naar Roda JC Voorman Guimaraes aangehouden Inbouwen en wegwezen! \mAnton Lippold ARCELONA - FC Barcelona I in een diepe crisis en zeker aincr Louis van Gaal. De ge- allen topclub heeft na veertien impetitiewedstrijden slechts d'; B|ien punten en is maar twee unten verwijderd van een de- radatieplaats. Van Gaal denkt (DÖ: niettemin absoluut niet aan |4~ ijnontslag in te dienen: „Ik heb 11 a een paar keer bewezen met i'n situatie om te kunnen gaan Heruitte komen." [oedeloos wordt hij er van. In 1 Champions League gaat het escendo, met tien achtereen- jlgende overwinningen, maar idePrimera Division is de ach- rstand op koploper Real So öedad al zestien punten. Van Gaal telefonisch vanuit de Ca- jlaanse stad: „We wonnen ioensdag van Newcastle Uni- lop een overtuigende manier toen dacht ik: het lek is bo ven, maar vervolgens krijgen we een nieuwe tik door met 3-0 te verliezen van Sevilla." Een verklaring voor de teloor gang in de competitie heeft hij wel: „Het probleem is dat we niet makkelijk scoren en goals tegenkrijgen die bij het bela chelijke af zijn. Dat is wat er aan de hand is. Hoe het komt, weet ik niet. Met kwaliteit heeft het niet te maken. Het zijn steeds andere spelex's die fouten ma ken. De speler die de ene week een blunder maakt, speelt de andere week een goede wed strijd." „Doordat we vaak verliezen, in de competitie al zes keer, wordt het vertrouwen steeds minder bij de spelers. Tot de wedstrijd tegen Sevilla had iedereen veel inzet en vertrouwen, maar dan incasseer je weer zo'n tik. Als je zag hoe we de goals tegenkregen tegen Sevilla, belachelijk, ik wist niet wat ik zag. Dat mag niet gebeuren." an onze sportredactie ÏEIJSWIJK - Motorcoureur Jur ken van den Goorbergh rijdt in [200 3 geen Grote Prijzen in de CLtoGP, de zwaarste motor- pêlassc in de wegraces. Zijn vori ge team Kanemoto Racing Aioudt op te bestaan en onder- pflhandelingen met Suzuki liepen opniets uit. Andere gegadigden zijn er niet. jjj „Er zijn slechts twaalf teams elk twee rijders, zodat de ^mogelijkheden beperkt zijn", legt de coureur op zijn website, wan den Goorbergh betreurt 1 zijn afwezigheid in de MotoGR „Erg jammer, vooral omdat de MotoGP het hoogst haalbare in de motorsport is en ik niet het idee heb er klaar mee te zijn." Hij debuteerde in 1997 in de voormalige 500cc klasse. De coureur behaalde zijn beste re sultaten in 2000 in de Grote Prijs van Groot-Brittannië op het circuit van Donington en in 2002 op Philip Island in de GP van Australië. In beide races eindigde hij op de vijfde plaats. Van den Goorbergh gaat nu donderdag en vrijdag de Yama ha Supersport testen. Wilco Zeelenberg benaderde de cou reur namens het Yamaha Bel- garda Supersport team om eventueel de geblesseerde Paolo Casoli te vervangen. ANP De oud-bondscoach is verwon derd over de goede reeks in de Champions League. „Iksta daar van te kijken en vraag me af hoe dat kan", duidt hij op het grote verschil met de prestaties in de competitie. „De Champions League is ook van een hoog ni veau, maar dat geldt zeker ook voor de Spaanse ligade sterkste competitie van Europa. Er is geen enkele ploeg bij die zwak is." Remedie Desondanks, zegt hijis dat geen excuus voor de zwakke resulta ten. Gisteren, de dag na de ze perd tegen Sevilla, had Van Gaal een onderhoud met de spe lersgroep. Elke wedstrijd is nu een finale voor de ploeg. Zijn re medie: „Ik weet dat het simpel klinkt, maar we moeten keihard werken, meer goals maken en verder moeten we de mond hou den en doen waar we in gelo ven." Zelf gelooft hij zeker in een om mekeer. Met ontslag houdt hij geen rekening. Hoewel: „De president heeft gezegd dat hij niet opstapt en dat hij mij niet zal ontslaan. Voorlopig gebeurt er niets, maar dat wil niet zeg gen dat het rustig is. Het is alle maal heel vervelend. Mijn posi tie komt wel onder druk te staan, zeker bij Barcelona. Elke dag staan de kranten hier vol over de cluben de pers heeft net als in Nederland ook hier in vloed." Ervaring „Maar", voegt hij eraan toe, „mijn ontslag is geen oplos sing." Hij verklaart: „Ik ken de club, de selectie en ik heb erva ring met dit soort situaties en weet hoe ik dit probleem moet managen. Dat heb ik bewezen bij Ajax, in mijn eerste periode bij Barcelona, bij het Neder lands elftal en dat moet ik nu weer doen. Al zijn het de spelers die het moeten doen." ANP ALKMAAR - De formule 1 renstal Minardi treedt vandaag in Londen naar buiten met de rijders lme-up voor het jaar 2003. Teambaas Paul Stoddart zal in het Hilton Hotel op vliegveld Heathrow zeer waarschijnlijk Justin Wilson (23) als tweede rijder presenteren. Jos Verstappen en Christijan Albers, eer der kandidaat bij Minardi, zijn zo goed als zeker afgevallen. De managers van beide Nederlandse coureurs ontkennen met klem dat zij bij de presentatie van de Italiaans/Engelse ren stal aanwezig zullen zijn. Huub Rothengatter, de manager van Jos Verstappen: „Wat er in Londen gebeurt, weet ik niet, maar wij zijn er in ieder geval niet bijLodewijk Varossieau, de manager van Christijan Albers, is net zo stellig, maar be weert wel dat hij en zijn coureur heel dicht bij een contract met Minardi zijn. „Maar dat zal in elk geval vandaag niet wor den aangekondigd." Engelse bronnen melden dat Verstappen niet meer in de markt is, omdat hij de benodigde vijf miljoen dollar niet kan meebrengen. Wilson heeft volgens BBC Online twee miljoen pond aan sponsorgelden vergaard. GPD SESTRIÈRE - Ivica Kostelic heeft gistei-en in Sestrièi'e een wereldbekerwedstrijd slalom gewonnen. De Kroatische skiër (23) won met maar eenhonderdste seconde verschil van de Italiaan Giorgio Rocca: 34,32 om 34,33. De wedstrijd werd voor het eerst afgewerkt volgens een knock-outsysteem. Na de kwalificatieronde volgden nog twee tussenronden en de fi nale. Rogier Oostex'baan slaagde er niet in door de kwalifica ties te komen. DeNedei'lander eindigde als 53e, terwijldebes- te dertig deelnemers verder gingen. ANP/SID/AFP BREDA - Patrick Goverse heeft op de ijsbaan in Breda een nieuw persoonlijk en Zeeuws recoi'd gereden op de 5000 me ter. De negentienjarige schaatser uit Kapelle realiseerde een tijd van 7.02,52. Dat was bijna 28 seconden sneller dan zijn oude record. Met deze tijd, die tevens goed was voor een baan- recox-d, rijdt Goverse zich landelijk in de kijker. De Kapelle- naar staat nu in de topveexdig van de Nederlandse senioren over een klassement van de 500, 1500 en 5000 meter. Op de eerste positie staat Ids Postma. Marianne Tïeur uit Oud-Sab- binge verbetei'de het Zeeuws x^ecord op de 3000 meter voor vrouwen junioren A. De achttienjax-ige Treur kwanx aan een tijd van 5.11,12. Dit was xuiim vijf seconden sneller dan het oude Zeeuwse record, dat op naam van Dorien Janse stond. EINDHOVEN - PSV heeft Eric Addo (24) voor de rest van het seizoen verhuurd aan Roda JC. De koploper in de eredivisie wilde Addo een maand geleden ook al verhuren aan FC Gro ningen, maar dit zag de speler zelf niet zitten. ANP LISSABON - De voorzitter van de Pox-tugese eersteklasser Guimaraes, Antonio Pimenta Machado, is door de politie op gepakt. Hij wordt beschuldigd van corx-uptie bij de transfer van vei'dediger Fernando Meira naar Benfica. De 52-jarige advocaat bracht de nacht van zondag op maandag in een cel in Lissabon door. In dezelfde gevangenis zit ook Joao Azeve- do, de vroegere voorzitter van Benfica, vast. Hij werd in april tot 4,5 jaar cel verooi'deeld voor fraude. Hij had geld verduis- tei'd bij de transfer van de Russische doelman Sergei Ovsjin- nikov naar Alverca. AFP van onze sportredactie PARIJS - Ronaldo is in 2002 de beste voetballer van Europa geweest. De Braziliaaix dankt de titel speler van het jaar vooral aan het WK in Japan en Zuid-Korea. Daar blonk de aanvaller uit en werd hij topscorer met acht doelpunten. Ronaldo won gisteren de verkiezing van het blad France Football voor de tweede keer. Hij kreeg de gouden bal. Eerder was de aanvaller van Real Ma drid in 1997 de nummer ééxx. Ronaldo liet dit jaar zijn land- en ploeggenoot Roberto Carlos achter zich. De Duitse doelman Oliver Kahn (Bayern Mün- chen) eindigde als derde. AFP foto De Martignac/RTR/l'Equipe dinsdag 17 december 2002 business DE ZAAK VOOR ONDERNEMER door Bonne Stienstra J0URE - Het is een andere Rintje Ritsma, deze avond in restaurant De Jouster Toer in Joure. Niet de vaak zelfverzekerde, lachgrage en deson danks gespannen Rintje van de televi sie, pal na afloop van weer een slopen de rit. Deze avond is hij een gewone Fries, die soms bloost, soms zelfs wat verlegen is, maar verder o zo op zijn gemak. Hij geniet van de uitleg van ei genaar/kok Johan Schotanus, niet ge heel toevallig ook woonachtig in Lemmer en maatje van Ritsma. „Goh, wat hebben we een gezellige avond", zegt hij een paar keer en je ziet dat hij het meent. Hij permitteert zich één glaasje rode wijn en vertelt dat hij het heerlijk vindt om 's mor gens nog voor het ontbijt een halfuur tje te draven.,Soms neem ik vantevo- ren een paar slokken olijfolie. Door die olie verbranden mijn andere vet- cellen tijdens het hardlopen sneller. Ik surf wel eens wat op het internet en daar kwam ik die tip tegen", legt hij uit. De klok van twaalf uur op Oudejaars avond heeft Ritsma i n geen j aren meer gehoord. Al meer dan vijftien jaar staat heel zijn leven in het teken van het topschaatsen. Hij erkent dat het een manier van leven is geworden en toch: „Als ik straks stop, draai ik de knop om en begin een heel ander le ven. Misschien zal ik een half jaartje moeten wennen, maar langer niet", is zijn vexwachting. „Al zal ik fysiek al tijd iets blijven doen; hai'dlopen, fiet sen. Windsurfen ook wel. Maar vooral dat draven op de vi'oege morgen, als het nog zo stil is, misschien zal ik daar nooit zonder kunnen." Als het gesprek op een naderend af scheid komt, stokt het even een beetje. Het is nog niet zover, zegt hij. „Wat er ook gebeurt, dit seizoen maak xk so wieso af. Ik moet nog steeds een beetje wennen met Gerard Kemkers als trai ner, maar ik weet zeker dat hij weet wat hij doet en dat dat goed is voor mij. Het heeft tijd nodig, het zou wel heel dom zijn nu te stoppen. Maar als halverwege het volgende seizoen blijkt dat ik niet meer kan meekomen, dan stop ik. Want clan komt het oude niveau niet meer terug. Dan zou ik de finitief een subtopper zijn en dat wil ik niet. Als je jong bent kun je als subtopper doorgroeien naar de top, maar als je één keer aan de top heb ge staan, neem je met minder geen ge noegen meer." Wereldrecords Vier allround wei'eldtitels en zes Eu ropese kampioenschappen staan ach ter Ritsma's naam, hij won zilveren en bronzen olympische medailles, hij reed wereldrecords. Hij begaf zich Rintje Ritsma maakt dit seizoen sowieso nog af. even onder de Nederlandse jetset, werd gesignaleei'd bij premières en andere party's, en niet zelden in gezel schap van weer een knappe dame. Nu is hij 32 jaar en de vraag is gerecht vaardigd: wat heeft deze periode met het leven van deze jongen uit Lemmer gedaan? Rintje Ritsma: „Zeker is, dat ik zonder het schaatsen nooit de Rint je zou zijn geworden, die ik nu ben. Waarschijnlijk zou ik ergens een baan in de fijnmetaal hebben gehad." Nu leidt hij soms zelfs af en toe het rustige leven van een burgex-man. Hij woont samen met Linda Kruit, die hij vox-ig jaar zomer tijdens het olym pisch tx-ainingskamp in Sankt Moritz leerde kermen. Zij was er als lid van de bobsleeploeg. Ritsma is in de zomer regelmatig op het circuit te vinden om mee te doen aan races. Overigens is het niet het ge vaar dat Ritsma in de autosport zoekt. Ritsma: „Het is de controle over de au to, dat vind ik px-achtig. Ik heb niets met gevaar, ik zou niet willen bungy- jumpen. Maar soms haal ik mijn Por sche uit de garage, dan rijd ik van Lemmer naar Joure en terug en neem onderweg even alle op- en afritten mee. Dat is kicken, dan kom ik thuis en voel me blijHetzelfde gevoel als na het draven, 's morgens vroeg. Heer lijk." Niet vaak en niet lang gaat het deze avond over geld. Dat Ritsma in aanleg ervoor heeft gezorgd, dat niet alleen hij maar ook andere schaatsers een goed belegde boterham met hun sport verdienen is genoegzaam bekend. Ritsma wees zijn collega's de weg toen hij destijds samen met Wopke de Vegt de Sanex-ploeg opi'ichtte. „Het meeste staat tegenwoordig rus tig op de bank", zegt Ritsma als het over zijn verdiensten en meer nog over lessen uit het verleden gaat. Jaren ge leden verspeelde hij een forse som geld aan een foute onderneming, waarvan de eigenaren er met zijn geld vandoor gxngen. Ritsma: „Ik meende dat ik alles goed had gecheckt, het zag er allemaal per fect uit. Voetballex-s waren er al eerder ingestapt, maar net toen ik dat deed, ging de boel failliet. Dat heeft mij veel door Koen de Vries VLISSINGEN - De roemruchte tafeltennisfaniilie Yu is in ver val. Nadat enkele maanden ge leden de oudste telg van de fa milie Kalun (21) aankondigde uit de nationale selectie te zul len slappen, heeft nu zijn jonge re zus Kapo (17) haar batje hele maal opgeborgen. Kapo Yu maakte deel uit van de nationale jeugdslectie en train- de ook mee met de nationale vroüwenselectie. Afgelopen zo mer verhuisde ze naar het Lim burgse Wessem, omdat ze daar optimaal kon trainen en met de plaatselijke tafelterxnisclub Westa op het hoogste niveau van Nederland kon spelen. De belasting in Wessem was echter te gi'oot. Naast de vele trainingsuren die de Middel burgse speelster maakte, moest ze ook nog naar school. Kapo Yu: „Ik had er helemaal geen zin meer in en dan kun je niet meer goed presteren". Het wex'd me te veel." Ze is inmiddels teruggekeerd naar haar ouderlij k huis in Mid delburg en is aan het ROC een driejarige studie voor directie secretaresse begonnen. De beslissing van haar broer Kalun is minder rigoureus. Hij stapte uit de nationale selectie maar blijft voorlopig wel tafel tennissen. Zonder veel te trai nen speelt hij competitie voor Borussxa Dortmund in de twee de Duitse Bundesliga en boekt redelijke prestaties. Yu overweegt volgend seizoen in de Nedex'landse competitie te gaan spelen. foto Jasper Juineri/ANP geld gekost. Financieel heb ik er nu geen last meer van, maar het was een ervaring die voor een deel hoe ik nu met mensen omga bepaalt." Ritsma is wat argwanender geworden als mensen met voorstellen komen. Hij vertrouwt op de bank, op zijn zaakwaarnemer Patrick Wouters van den Oudenweijer, die intussen een vriend is geworden, en hij vertrouwt op zijn ouders. „Die zijn nog vooi'zich- tiger dan ik", zegt Rintje Ritsma glim lachend. Maar het onderwex-p vindt hij niet pi'ettig. En liever wil hij het ook nog niet over de vex*re toekomst hebben, over een nakend afscheid. Elfstedentocht Ritsma: „Ik houd me er nog niet echt mee bezig. Misschien rijd ik nog een jaar marathons, misschien richt ik me op de 10 kilometer voor de Olympi sche Spelen. Henk Angenent laat zien dat je daar niet snel te oud voor bent. Misschien nog eens een Elfsteden tocht, maar eexdijk gezegd zegt die mij niet zoveel. Ik heb niet veel met af standen, ik ben veel meer in tijden ge ïnteresseerd. Er is geen reden om me zorgen over mijn toekomst te maken. Er zijn nu al genoeg aanbiedingen, maar ik weet nog niet wat ik wil. Mis schien iets geheel nieuws op poten zetten. Misschien in de sport, mis schien wel iets volslagen anders. Maar nu nog niet, ik focus me helemaal op het schaatsen. Tx-ainen onder Kem kers, dat is weer een nieuwe uitda ging. Ik was er aan toe. Gerard is do minant. Bij Wopke en bij Geert Kuiper ging ik soms wel eens mijn eigen gang, bij Gerard durf ik dat niet. En ik vind het heerlijk dat er iemand is die voor mij denkt. Ik hoef me alleen maar met schaatsen bezig te houden." Super ging het tot nu toe nog niet met Rintje Ritsma. Hij houdt het op ge wenning, alles is anders geworden met Kemkers als trainer. „Maar be slist niet minder. Fysiek ben ik top, maar het gevoel was er tot nu toe niet echt. Misschien is het voor een deel een psychische kwestie. Het onbevan gene van vroeger is er niet meer, dat is logisch. Je gaat zoeken en dan kom je bij het materiaal uit. Ze noemen mij een materiaalfreak. Ik ben er wel al tijd mee bezig. Het heeft me in ieder geval één wereldtitel opgeleverd. In Boedapest was het nodig dat de schaatsen per afstand werden aange past. Een kwestie van draaipunten en ik kon het doen, andex'en niet. Maar het is waar, als het lichaam niet wil, begin je over het materiaal na te den ken. Zelfs Ids, ik zag hem vanmiddag met twee verschillende buizen rij den." Ondergeschikte rol Sprekend over hem stelt Rintje Rits ma vast dat Ids Postma heus wel een echte liefhebber van het schaatsen is. „Anders was hij niet zonder sponsor aan het seizoen begonnen", zegt Rits ma. Het zou hem niet verbazen dat Postma net als hijzelf geen zin heeft om nog jaren een ondergeschikte rol op de ijsbanen te spelen. „Dan houdt Ids ook op, denk ik", zegt Ritsma, „en het zou me niet verbazen als we hem daarna niet vaak meer bij wedstrijden zullen zien." Hij valt stil, denkt na en zegt: „Dat heeft ook wel wat." Alsof het hem ook wel wat lijkt. „Bob de Jong zegt dat ik a-sociaal op het ijs ben. Hij heeft gelijk, Bob is heel sociaal, maar over het algemeen zijn we op het ijs allemaal a-sociaal en vaak daar buiten ook. Ik bedoel: wij worden verwend, er wordt veel voor ons geregeld, wij staan vaak in het middelpunt van de belangstelling. Dat maakt dat je een wat verknipt beeld van de werkelijkheid krijgt. Het gevaar is dat je gaat denken dat het normaal is. Dat is het niet, ik geloof dat ik me ervan bewust ben. En dat ik daarom later gemakkelijker de knop kan omdraaien. Hoop ik." GPD KPN Telecom. i drukfouten Rijklaarpakket Nokia 63101 Incl. toestel, professionele Full Duplex carkit, raam- of dakantenne, dashmount en professionele inbouw door het Business Center van nu vanaf €399,-* Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19