Van Emden Prijs eert Zeeuwse Stille Helden PZC Elk geholpen kind is er één Verslaafden op de weg terug Al drie decennia onbetaald roadie Tranen in de ogen is mooie beloning Onderling respect troef in G-voetbal Vlissingse borden ook op strand bij Hoek van Holland Duo plaveit de weg voor Zeeuwse bands met draagbare studio Toerist blijft langer in provincie Zeeland Vrijwilligers worden in het zonnetje gezet Politiekeurmerk voor woningen Waterfront Kerstconcert in Aardenburg dinsdag 17 december 2002 van onze regioredactie VLISSINGEN - Vijf Zeeuwse Stille Helden ontvangen van daag uit handen van de voorma lige nieuwslezer Harmen Siezen de Van Emden Prijs. De heren Hoogerwerf, Vleugel, Jorritsma en de dames Loontjens en De Voogd zijn door een jury uitver koren. De winnaars krijgen hun prij zen vandaag uitgereikt in aan wezigheid van de commissaris van de koningin, W. van Gelder. Aansluitend wordt de PZC-pu- blieksprijs uitgereikt. Aan de jurering ging een uitge breide selectie vooraf van men sen die zich in Zeeland verdien stelijk maken als vrijwilliger, "1^ Daarbij ging het niet zozeer om te bepalen wie er met kop en schouders bovenuit steekt, maar welke activiteiten het meest tot de verbeelding spre ken. Met de prijsuitreiking wil de stichting Van Emden Prijs de zogeheten Stille Helden op een bijzondere manier bedanken voor hun werk. Eerder gebeurde dit in Utrecht en Gelderland en dit jaar is de provincie Zeeland aan de beurt. Rode Kruis De in 1989 opgerichte stichting is vernoemd naar de inmiddels overleden Alfred van Emden. Hij was directeur-generaal van het Rode Kruis en had daar naast tal van functies bij instel lingen op he^ gebied van de lief dadigheid. Als dankbetuiging voor zijn inzet hebben vrienden en familie een prijs naar hem vernoemd, die jaarlijks wordt uitgereikt aan mensen die zich inzetten voor het welzijn van anderen. In totaal hebben de lezers van de PZC 75 kandidaten voor de Van Emden Prijs genomineerd. Daarnaast hebben de lezers een kandidaat genomineerd voorde PZC-publieksprijs. Pas van middag wordt bekendgemaakt welke vrijwilliger deze prijs heeft gewonnen. De vijf winnaars van de Van Emden Prijs krijgen een pla quette en een oorkonde. Daar naast mogen zij 2500 euro schenken aan een goed doel. De winnaar van de publieksprijs mag 1500 euro aan een goed doel schenken. Op deze pagina worden de vijf winnaars van de Van Emden Prijs, oftewel de vijf Stille Hel den van het jaar 2002, gepor tretteerd. De omgang met de leden van De Zeeuwse muzikanten vormt 'een enorme stimulans' voor Tanny de Voogd. foto Ruben Oreel door Ali Pankow BRUINISSE - Hij vaart al 32 jaar mee met het Rode Kruis- schip de Henry Dunant. Omloop is de officiële naam voor de functie die hij dan uitoefent tij dens zo'n vaarweek voor chro nisch zieken en gehandicapten. Het houdt in van 's ochtends zes tot 's avonds zeven uur in touw zijn met wassen, schrobben en dweilen. Cees Hoogerwerf, stil le held uit Bruinisse, doel het graag. „Het is altijd flink aanpakken, maar het is zulk dankbaar werk Je krijgt er zoveel voor terug. Als je die mensen na zo'n vaar week met tranen in hun ogen ziet vertrekken omdat ze het zo fijn hebben gehad, dat is zo mooi." Hoogerwerf is ook al ruim dertig jaar vrijwilliger bij het Rode Kruis in Bruinisse, de tegen woordige afdeling Duyvelant. Hij staat altijd paraat als er bij evenementen een beroep op hem wordt gedaan. Cees Hoogerwerf, meer dan drie decennia vrijwilliger op de Henry foto Marijke Folkertsma Dunant. Nadat hij één keer als lid van de kolonne zo'n tocht met de Henry Dunant had meegemaakt, is hij direct vaste vrijwilliger gewor den. ,,Ik verzorg de was en de linnenkamer", zegt Hooger werf. Dat is heel iets anders dan zijn dagelijks werk. Hij is draai er bij werkvoorzieningsschap De Zuidhoek. Deze stille held is zelf visueel gehandicapt. Zijn gezichtsvermogen is slechts vijftien procent. Dat belemmert hem niet zich optimaal in te zet ten op het Rode Kruisschip. Naast de verzorging van de was, schrobt hij de toiletten en dweilt hij de gangen. En behalve die fy sieke inzet, levert hij ook nog een creatieve bijdrage. „Ik no teer de leuke voorvallen tijdens zo'n week en schrijf daar op een bestaande melodie een lied over dat op de slotavond door alle vrijwilligers wordt gezongen", vertelt Hoogerwerf Zijn betrokkenheid met de Hen ry Dunant gaat nog een stapje verder. In februari neemt hij al tijd een week vakantie bij de Zuidhoek. Dan gaat hij naar de werf in Utrecht om samen met 35 andere vrijwillers het schip een jaarlijkse schoon maakbeurt te geven. „Dat moet toch ook gebeuren", vindt hij. door Ron Magnée MIDDELBURG - Drie decennia is Tanny de Voogd uit Middel burg al actief voor het orkest van Arduin. Onvermoeibaar sjouwt de 73-jarige met mu ziekinstrumenten en maakt de kostuums voor de spelers. „De omgang met die mensen geef me zo'n enorme stimulans." In 1972 kwam De Voogd in aan raking met het orkest De Zeeuwse Muzikanten, een mu ziekgroep van mensen met een verstandelijke handicap. Het was in de tijd dat Arduin nog Vijvervreugd heette. De Voogd had een betrekking als hoofd van de linnenkamer. Uit hoofde van die functie zorgde ze ook voor de kleding van de spelers. Ze vond het zo leuk dat ze ook 's avonds voor de muziekgroep ac tief werd: zo ontwierp ze nieuwe kleding voor de muzikanten. In de loop der jaren zag De Voogd de vereniging flink veranderen: „Oorspronkelijk begon het als een drumband, toen nog onder de naam De TamboerijnenVan af 1996 werd de muziekclub om gevormd tot een echt orkest." Eind jaren tachtig ging De Voogd met de vut. Reden voor haar om er nog een schepje bo venop te doen. Haar taken wer den steeds uitgebreider. Ze ging mee met concerten, sjouwde de instrumenten en hielp mee tij dens de uitvoeringen. Fysiek zwaar werk, dat de kranige Middelburgse wonderwel nog steeds gemakkelijk afgaat. „Al leen niet bij de kerk van Zierik- zee; daar moet je alles de trap pen optillen. Maar gelukkig helpt iedereen even hard mee." De Zeeuwse Muzikanten tellen inmiddels vijftig leden. „Het ge volg is dat de volledige bezet ting vaak te groot is voor een zaal. Daarom wordt er ook in kleinere groepen opgetreden." Naast haar vrijwilligerswerk voor De Zeeuwse Muzikanten, deed ze al die jaren ook vaak boodschappen voor mensen in de buurt. „In de jaren tachtig had je nog amper thuiszorg, waardoor mensen verstoken bleven van boodsschappen." Daarom voelde De Voogd zich geroepen het werk op zich te ne men. Al met al blijft De Voogd nuch ter onder al haar vrijwilligers werk. De reden voor haar tome loze inzet is volgens haar dan ook heel eenvoudig: „Je blijft er vrolijk onder." ."Sik* E. Loontjens is vooral bescheiden over de prijs: „Je doet het niet om te laten zien wat je voor een ander doet." foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans BRUINISSE - Gehandicapten voetbal: het is voor Dig Vleugel de meest pure vorm van voetbal. „G-voetballers zijn onderling erg verdraagzaam. Ze hebben respect voor elkaar en blijven altijd sportief. Daar kunnen 'ge wone' voetballers een voorbeeld aan nemen." De inspanningen van Vleugel voor het G-voetbal in Zeeland leveren hem de Van Emdenprijs voor vrijwilligers op. Vleugel werd genomineerd door mevrouw J. Salomons uit Zie- rikzee. Die portretteert Vleugel als één van de drijvende krach ten achter zowel het jeugdvoet bal als het gehandicaptenvoet bal. „Zonder Dig was er beslist geen G-voetbal in het district Zuid I. Hij is en blijft dé stimu lans achter het gehandicapten voetbal", steekt zij de loftrom pet over de Bruse onderwijzer en sportfanaat. Vleugel zegt aangenaam verrast te zijn door de toekenning van de prijs. „Natuurlijk is het vlei end. Dat kun je wel gaan ont kennen, maar dan zit je gewoon te liegen.Voetbal speel t een be langrijke rol in het leven van Vleugel. Ooit joeg hij zelf regel matig achter het lederen mon ster aan. Nu laat hij dat aan an deren over. maar hij houdt zich wel intensief bezig met de bege leiding. Het G-voetbal is nog jong in Zeeland. Negen jaar geleden was er nog zo goed als niets op dat gebied in Zeeland. Nu zijn er in de provincie zes verenigingen met G-voetbalteams: AZW, Terneuzense Boys, SSV, Dau- wendaele, Walcheren en Mevo. Het Zierikzeese Mevo draait zelfs met twee G-teams mee in de competitie De vijf winnaars van de Van Dig Vleugel: „'Gewone' spelers kunnen een voorbeeld nemen aan de gehandicapte voetballers." foto Marijke Folkertsma Emdenprijs krijgen elk een be drag van 2500 euro. Vleugel weet al een uitstekende bestem ming voor dat geld: „Ik ga het verdelen over de zes G-voet- balclubs die we nu hier in Zeeland hebben. Dat verdie- door Steffan ter Maat DRIEWEGEN - E. Loontjens uit Driewegen van het Don Bo- sco Kinderfonds steunt al jaren kinderen in Cambodja. Ze is be scheiden over haar nominatie. „Een prijs van 2500 euro win nen is leuk omdat dat ten goede komt van de kinderen. De rest er omheen hoeft van mij niet. Je doet dit werk niet om te laten zien wat je voor een ander doet." In 1976 al begon de echtgenoot van Loontjens met hulp aan kinderen in Cambodja. Sinds 1992 is ze er zelf ook meer bij be trokken en is de hulp geïntensi veerd. Het kinderfonds richt zich vooral op scholing van kin deren in arme wijken van steden als Phnom Penh. „Er worden 3925 kinderen gesponsord door diverse groepen. Ik verzorg de administratie van de 350 kinde ren die onze organisatie daar heeft geadopteerd Van het geld kopen we schoolboeken en an der lesmateriaal. Daarnaast zijn we met het bouwen van schooltjes bezig; daarvan zijn er al twaalf", zegt Loontjens. De projecten verlopen in sa menwerking met de stichting Sawasdee, waar de man van Loontjens deel van uitmaakt. De organisaties houden zich ook bezig met het verstrekken van medicijnen. „Er is een groot aidsprobleem in de arme wij ken, veel jonge kinderen zijn hiv-positief. Krijgen zij geen medicijnen en worden ze ziek, dan hoef je niet eens over onder wijs te praten. We hebben 350 kinderen geselecteerd aan wie we medicijnen verstrekken." Het spreken over 'selecteren' doet Loontjens niet graag, maar de praktijk is niet anders: „Je kunt nu eenmaal niet ieder kind helpen. Daar zijn de financiële middelen gewoon niet voor. Maar elk kindis er één." Naast de scholing en de hulp aan hiv-besmette kinderen loopt op dit moment ook nog een ander project van het Don Bosco Kinderfonds. „In een klein grensdorpje met Thailand zijn we met een project voor opvang van kinderen uit de prostitutie bezig. Kinderen worden veel naar Thailand gesmokkeld voor prostitutie. Ze verblijven hier natuurlijk illegaal en er komen altijd weer kinderen terug. Deze proberen we op te vangen en be geleiding te geven." door Rob Paardekam WEMELDINGE - Het is het een uit de hand gelopen hobby. „Al is hobby wellicht niet helemaal het goede woord", aldus Remko Jorritsma. Met zo'n twintig an dere vrijwilligers drijft hij in Wemeldinge al zeven jaar een opvanghuis voor verslaafden. Jorritsma, die in een ver verle den zelf aan drugs was ver slaafd, werkt sinds twintig jaar in de zorg voor alcohol- en drugsverslaafden. Tien jaar ge leden begon hij het opvangcen trum In de vrijheid in Den Haag. Toen het pand aan de Prinses Beatrixweg in Wemeldinge vrij kwam verhuisde hij daarheen. „Hier zitten we lekker rustig, terwijl we in Den Haag midden in de stad zaten. Dat is niet ide aal,omdatbij wijze van spreken op elke hoek een drugsdealer staat In het opvanghuis wonen een kleine twintig mensen. Het overgrote deel bestaat uit drugsverslaafden Waar de buurt in Wemeldinge in Remko Jorritsma: „Het zijn gemotiveerde mensen die in Wemeldinge komen om af te kicken." foto Dirk-Jan Gjeltema het begin sceptisch tegenover het opvanghuis stond, is het nu volledig geaccepteerd. Zoiets dwing je volgens Jorritsma af. „De mensen vreesden drugs overlast en inbraken, maar daar is natuurlijk geen sprake van. We hebben het over gemotiveer de mensen die hier komen om af te kicken. Verder helpen we wel eens in het dorp. Bijvoorbeeld bij het opbouwen van de We- meldingse dag of het opruimen op nieuwjaarsdag. De mensen hebben nu respect voor ons." De verslaafden die in het op vanghuis worden opgenomen, blijven er minimaal een jaar. Ze krijgen een algemeen program ma aangeboden, maar als er specifieke problemen opdoe men. krijgen ze extra hulp. Vol gens Jorritsma kent zijn opvang geen grote wachtlijst. „Ómdat we niet zo heel bekend zijn", legt hij uit. „Ik vind dat prima, want niets is zo erg als nee moeten verkopen." Het opvanghuis draait volledig op vrijwilligers en de kosten worden gedekt uit giften en do naties. „Dat is tien jaar lang prima ge gaan", vertelt Jorritsma. „Maar omdat alles duurder wordt, dreigen we dit jaar voor het eerst in de rode cijfers te komen. Daarom hopen we op subsidie." Meer informatie over het op vanghuis is te vinden op de web site www.indevrijheid.nl door Ron Maqnée VLISSINGEN - De bordjes die badgasten in Vlissingen voor gevaarlijke golfslag waarschu wen, worden ook in Hoek van Holland toegepast. De Zuid- Hollandse badplaats kampt met soortgelijke problemen als Vlis singen. Bijna elke dag varen er wel schepen op de Westerschelde die een flinke waterverplaatsing veroorzaken. Op de Ahissingse stranden kunnen deze hoge gol ven vervolgens voor gevaarlijke situaties zorgen. Voordat de golf over het strand rolt, trekt het water eerst weg, soms wel tien meter Als de golf terug komt, staan badgasten vaak tot hun middel in het water. Een aantal keren zorgde het verschijnsel al voor penibele situaties. Zo spoelde deze zomer een kind uit een wandelwagen. Vorig jaar brak een vrouw beide benen bij een reddingsactie. Gevaarlijke golven De gele bordjes die badgasten voor deze gevaren waarschu wen, worden voortaan ook in Hoek van Holland gebruikt. Volgens coördinator A. Dijkstra van de Vlissingse strandwacht doen zich daar dezelfde proble men voor als in Vlissingen. Ook in Hoek van Holland varen gro te schepen met een flinke vaart de monding van de haven in, met gevaarlijk golven als resul taat, De bordjes in Vlissingen staan er overigens al jaren, me't Dijkstra. „Het ontwerp st air. t ?9 uit 1998 en is van Rijkswat?. f* staat. We hebben ze 's zomersai- tijd direct langs de vloedlij staan, 's Winters plaatsten\veö iets verderop bij de belangnjj. ste trappen." Vroeger waren? nog wel eens klachten daUaj. delaars de bordjes niet beraeri. ten. Daarom heeft de gemee» het aantal uitgebreid van dra naar zeven. De gele waarscfc wing zijn vanaf het Nollestrsa tot aan het kruispunt met deCc- osje Buskenstraat te vinden. Overigens is de situatie in wintermaanden extra gevaar lijk. Enerzijdse is de controle:; het Vlissingse strand minimaal Bovendien hebben strandwacj. ten tijdens het zomerseizot van half mei tot half september een rechtstreekse verbindiq met het Schelde Coordinate Centrum. Mocht er een grw schip met flinke snelheid kome: aanvaren, dan hebben destanc- wachten nog de mogelijkheid om mensen te waarschuwen. Em Zee SINT-MAARTENSDIJK - Di gemeente Tholen heeft gistere op het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk een samenwer kingsovereenkomst getekend met projectontwikkelaar Ster ner Groep en politie Zeeland. AARDENBURG - Het Jonge renkoor Aardenburg houdt za terdag 21 december het jaarlijk se kerstkoffieconcert in de kerk aan de Weststraat in Aarden burg. Het thema van de zang avond is 'waar het om gaat'Het koor staat onder leiding van Freddy Moens en wordt geassis teerd door tien muzikanten. Aanvang: 19.30 uur. De overeenkomst is voor het Politiekeurmerk Veilig Wonen Nieuwbouw, voor het nieuwbouwproject Waterfront in Tholen. De 94 woningen van Waterfront, die worden ontwik keld door de Sterner Groep uit Rotterdam, moeten allemaal het keurmerk krijgen. Het j wordt verkregen als woningen I voldoen aan de strengste eisen i van inbraakwerend materiaal bij deuren, ramen, kozijnen et cetera. Bij een woning met een politie-1 keurmerk daalt het inbraakrisi- co met 95 procent. door Raymond de Frel ZUIDZANDE - Het begon alle maal met de opnames van hun eigen cd. Drummer Tim Bous- sen uit Zuidzande en gitarist Sascha Kondic uit Breskens van Badly Preserved kregen toen de smaak zó te pakken, dat zij nu vergevorderde plannen hebben om onder de vlag van de Stich ting Muziekcollectief een 'por table studio' te beginnen. De leden van de West-Zeeuws- Vlaamse metalband namen eind vorig jaar hun debuut-cd Still Feeling in eigen beheer op. De recensies waren veelal lovend, de band miste op een haar de ti tel Zeeuwse Belofte 2002 en vele optredens volgden. Kortom, het schijfje leverde Badly Preserved aardig wat op. „Als beginnende band heb je gewoon een demo- cd nodig om optredens te rege len. Je moet bij cafés en podia altijd iets kunnen laten horen. De meeste demootjes klinken echter verschrikkelijk slecht. Wij willen beginnende bands helpen, om op een low budget manier een kwalitatief goede demo op te nemen", vertelt initi atiefnemer Tim Boussen. Om de Stichting Muziekcollec tief te overtuigen van hun kun nen, namen Boussen en Kondic de productie van de demo-cd Idolatry van het Walcherse No- Code voor hun rekening. „De stichting vond het eigenlijk ge lijk goed. Nu wordt bekeken of alles financieel haalbaar is", al dus Boussen. Het duo heeft nog zo'n vijfduizend euro voor ma teriaal nodig. Boussen: „Het is de bedoeling om een band twee dagen op sleeptouw te nemen Eén dag opnemen, bijvoorbeeld twee of drie nummers, één dag de opnames afmixen. We nemen alles live op, op acht sporen Voor beginnende bands kan dit een opstap zijn, maar ook men sen die niet veel willen of kun nen besteden aan opnames kun nen bij ons terecht." Aanvragen Kondic en Boussen willen zc hun steentje bijdragen aan een gezond popklimaat in Zeeland In eerste instantie richten zij zich op bands in Zeeuws-Vlaan deren. „Maar als er tijd ovens, mogen ook bands uit de anders streken bij ons aankloppen. He: is de bedoeling dat we in het eer ste kwartaal van 2003 officiee. van start gaan. We hebben ai vier aanvragen binnen. Eerst zullen Sascha Kondic en ik alles doen, maar we hopen wel date: mensen zijn die op den duurmft willen lopen. Dan kunnen zijde fakkel overnemen", aldus Bous sen. door Jacques Cats MIDDELBURG - Zeeland deelt mee in de groei van het aantal toeristische overnachtingen in het derde kwartaal van 2002. De groei ging gepaard met een stijging van het aantal gasten, zo blijkt uit de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. In het noorden van het land was sprake van een daling van het aantal gasten. Een Meine daling deed zich ook voor in Limburg en Noord-Brabant. Het aantal gasten bleef er ge lijk. Over de Duitse belangstelling bestaat geen klagen. In het der de kwartaal waren een miljoen Oosterburen in Nederland te gast. Dat komt neer op een stij ging van zes procent ten opzich te van hetzelfde kwartaal vat 2001. Duitsers boekten ook be duidend meer overnachtingen in die periode. Het aantal bezoe kers uit andere landen liep sterk terug. Groepsverblijven Vooral de verblijfsrecreatiew logiesvormen zoals kampei terreinen, bungalowparken e: groepsverblijven hebben gepn)- fiteerd van de groei van het aan tal overnachtingen. Voor die ac- commodatievormen steeg hei aantal overnachtingen met vier procent. Het aantal overnach tingen in de hotelsector blee' gelijk ten opzichte van dezelfö periode vorig jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 16