Kunst is geen Coca Cola of Nike Nieuwbouw bij dorpen mag PZC Rijksbeleid tweede woningen bedreigt leefbaarheid kust 15 Stichting komt met extra Zeeuwse Popprijzen Nu extra voordelig bij Hi Pre Pay: de Nokia 3310 en 3510. i Q> i <2^ iQXïXP Samenzang Kerstzang in basiliek Spaarzame kampioenen in Museum kunst cultuur Woningbouw dinsdag 17 december 2002 door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - De Stichting Popmuziek Zeeland (SPZ) heeft voor de uitreiking van de Zeeuwse Popprijzen twee nieu we categorieën bedacht. Niet alleen worden zaterdag 18 janu ari in het Arsenaaltheater in Vlissingen prijzen uitgereikt voor de beste (demo-)cd, de bes te live-act, het beste popfestival en verdiensten voor de Zeeuwse popmuziek in het algemeen, maar ook voor het mooiste art work voor cd's en de mooiste website. Nog niet alle genomineerden voor een Zeeuwse Popprijs zijn bekend. Een onafhankelijke se lectiecommissie moet nog een definitieve keuze maken uit de veertig (demo-)cd's die dit jaar bij de SPZ zijn binnengekomen. Ook voor de mooiste website zijn nog geen genomineerden bekend. Twee deskundigen be kijken de websites van de Zeeuwse amateurbands. Naar de prijs voor de verdiensten voor de Zeeuwse popmuziek dingen niet meerdere personen of organisaties mee. De prijs winnaar wordt op de avond zelf bekendgemaakt. Dat betekent dat voor drie cate gorieën de genomineerden be kend zijn. De prijs voor de beste live-act gaat naar No Code, Backlash, Badly Preserved of For the Alliance. Allevier de bands treden 18 januari op, waarna het publiek de winnaar aanwijst. Badly Preserved en For the Alliance hebben nog een kans op een popprijs, want ze zijn ook genomineerd in de cate gorie artwork voor cd's met hun albums Still feeling en Punk for pussies. Daarin nemen ze het op tegen 111 Productionz Beat- doiunsyndrome), Anchor Don't miss this oneen Koel Bewaren {Mag dat?). Vorig jaar werd Mosselrock tot beste popfestival van Zeeland verkozen. Dit jaar is het popfes tival uit Yerseke opnieuw geno mineerd, samen met Rock around the bridge (Sas van Gent), Weitjerock (IJzendijke), Any wave (Zierikzee) en Klomp pop (Ovezande). Behalve concerten van de vier bands die zijn genomineerd in de categorie beste live-act, kan het publiek nog drie optredens verwachten. De Middelburgse zanger Danny Vera, van wie be gin volgend jaar bij platen maatschappij Universal een so lo-album verschijnt, sluit met zijn begeleidingsband de avond af. lil Productionz uit Middel burg zorgt - voorafgaand aan de prijsuitreiking - voor een set met rap en hiphop en Zeeuws- Vlaming Francis Levoy maakt met zijn band The Blowrags de oversteek naar Vlissingen om de avond te openen. Hij viel dit jaar- op met het mooie album Hobos border collies and seven child ren en won de Zeeuwse Unplug ged Competitie van het Vlis- singse strandpaviljoen poppo dium Panta Rhei. Uitreiking Zeeuwse Popprijzen, za terdag 18 januari in het Arsenaal theater in Vlissingen, aanvang: 20.00 uur. door Jan Dirk van Scheyen MIDDELBURG - Natuurlijk hopen Klaas Henk Blonk en Jo sé Ras, eigenaars van het pas ge opende atelier Kunst Vorm in Middelburg, dat hun onderne ming een succes wordt. Maar het blijft afwachten. Niettemin zijn de voortekenen heel gun stig. Tijdens de jongste kunst en cultuurroute in Middelburg, door Blonk steevast 'het kunst rondje' genoemd, overtrof de publieke belangstelling voor het atelier alle verwachtingen. „Het stond hier vol met men- Kunst Vorm ligt op een steen worp afstand van de Oostkerk, en dat is eveneens een pluspunt, vindt Blonk. „Die kerk is een toeristische trekpleister en ik denk dat wij daar vooral 's zo mers wel een graantje van zul len meepikken wanneer het geen strandweer is en iedereen naar de stad komt." Toch blijft kunst een moeilijk verkoopbaar artikel, weten Blonk en zijn vrouw - beiden Rotterdammer van geboorte - uit ervaring. „Kunst is geen kant-en-klaar artikel, zoals Co ca Cola of Nike", zegt Blonk. „Als je er niet mee vertrouwd 'bent, loop je niet zo snel een ga lerie binnen. Wat dat betreft voel ik me soms een ontwikke lingswerker die probeert het avontuur dat kunst toch is over te brengen op mensen. Elk kunstwerk zegt uiteindelijk toch altijd heel veel over de ma ker ervan. Het is meer dan een voorwerp waarvan de kleur bij José Ras en Klaas Henk Blonk willen in hun nieuwe atelier Kunst Vorm in Middelburg niet alleen hun eigen werk laten zienmaar ook dat van andere kunstenaars uit onder meer Zeeland. de bank of de gordijnen moet passen." Blonk heeft galeries opgezet in Dordrecht en hij is hoofd van de artotheek in Papendrecht. Sinds kort geeft hij ook les bij het MIKV in Middelburg. Zijn vrouw is als docent kunstzinni ge vorming verbonden aan het Dalton Lyceum in Dordrecht en volgt cursussen om zich in die richting verder te specialiseren. Alle twee zijn ze bovendien beeldend kunstenaar van be roep. In atelier Kunst Vorm zijn zeefdrukken en keramiek van Blonk te zien, José Ras ex poseert sieraden en ook schilde rijen, gemaakt op een soort ge assembleerd fond dat bestaat uit allerlei, dikwijls gecombi neerde, materialen zoals ka toen, leer, schuimrubber, lin nen, papier en hout. De contacten die ze nog in 'Hol land' hebben, probeert het tweetal warm te houden zodat straks in hun galerie 'kleinscha lige presentaties' kunnen plaatsvinden van kunstenaars uit Rotterdam en omgeving. „Dat is wel een beetje het spoor dat we willen volgen", vertelt (Advertentie Ga snel naar de winkel of check www.hi.nl. Deze actie loopt t/m 31 december en zolang de voorraad strekt ^rvoKiAlBj fff* ||The Phone House ...for a better mobile life BelCompariy ^ew Primafoon Met de nieuwe CD van U2 gratis! Maakt contact foto DirkJan Gjeltema Blonk. „We willen niet alleen ons eigen werk laten zien." Na tuurlijk willen ze ook heel graag Zeeuwse kunst presenteren. „We gaan aftasten hoe 'kunst- minded' men hier is", zegt José Ras. „We hebben al gemerkt dat de kunst hier nog dichtbij de mensen staat en dat is positief." Overkokend Klaas Henk Blonk: „Die Rand stad is toch een beetje een over kokende pan. Vooral in Rotter dam is alles zo mega en massaal. Hier in Zeeland zijn dingen nog hanteerbaar en ben je als indivi du nog in beeld." Ras: „En het was heel makkelijk dat we het huis dat we hier kochten, zó konden betrekken. Er hoefde niets aan te worden verbouwd en het uitzicht aan de achter kant is net Parijs." De inrichting van de atelier ruimte liep iets minder ge smeerd. Blonk: „De vorige be woner sleutelde in z'n vrije tijd graag aan auto's. De vloer was daardoor zwaar verontreinigd. Daar hebben we veel werk aan gehad. Maar die man had ook krachtstroom en dat was weer heel gunstig in verband met mijn oven..." Kunst Vorm, Breestraat 35, Mid delburg. Open: woensdag en zater dag 13.00-17.00 uur. Gemeenten mogen de natuurlijke groei van de bewoners opvangen in de eigen kernen. Minister H. Kamp (Volkshuisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieu) heeft gedeputeerde J. van Zwieten tijdens een consulta tieronde duidelijk laten weten dat groei van de Zeeuwse dorpen moge lijk is en blijft. doorEmile Calon Van Zwieten is redelijk tevreden te ruggekomen van dat overleg met de bewindsman. De gedeputeerde tekent er wel bij aan dat de natuurlijke be volkingsgroei erg aan het afvlakken is. En de gezinsverdunning is volgens hem ook over z'n hoogtepunt heen. Jongeren blijven steeds langer thuis wonen. Van Zwieten denkt dat de ko mende j aren niet echt veel kan worden gebouwd in en bij de dorpen. „Heel mondjesmaat." Het merendeel van de nieuwbouw zal toch plaatsvinden in en bij de grotere steden zoals Middel burg, Vlissingen, Terneuzen en Goes. De gedeputeerde zou graag zien dat de plattelandsgemeenten zelf met een soort bundelingsvoorstellen komen. Zodat straks niet wederom bij elk dorp een paar huisjes worden ge bouwd, maar het hele contingent wordt gebruikt om in één of twee ker nen de hele bups neer te zetten. Ge meenten hebben die mogelijkheid nu ook al, maar daar is nog nimmer ge bruik van gemaakt. Van Zwieten meent dat zo'n bundelingsvoorstel een uitdaging is voor een gemeente. Hij wacht dan ook met een zekere smart zulke voorstellen af. Want sommige dorpen zijn gewoon af. Daar moet j e niet nog meer willen bouwen. Landschap De strakke contouren, waarmee mi nister J. Pronk dreigde in zijn Vijfde Nota, zijn van de baan. Weliswaar wordt op ministerieel niveau nog steeds de mogelijkheid open gehou den om Zeeland, of delen daarvan, aan te wijzen als Nationaal Land schap. Die aanwijzing zal geen drasti sche gevolgen hebben voor het tot nu toe gevoerde woningbouwbeleid. „Er mag gebouwd worden." Minister Kamp heeft de gedeputeerde I beloofd dat er rijksgeid beschikbaar Ikomt om het Nationaal Landschap vorm te geven. Hoeveel geld, daar liet hij zich niet over uit. Van Zwieten is wat dat betreft ook niet echt hoopvol gestemd. Hij weet dat de twee grote door Emile Calon MIDDELBURG - De leefbaar heid van vooral de Zeeuwse kustdorpen wordt ernstig be dreigd nu minister H. Kamp (Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu) vindt dat de regelgeving voor recreatie woningen gelijk moet worden getrokken met die voor regulie re woningen. Gedeputeerde G. van Zwieten waarschuwt dat als dat voorne men wordt uitgevoerd gemeen ten niet langer kunnen optreden tegen illegale vakantiewonin gen. De kurk wordt dan onder het woningbeleid van zeker de kustgemeenten weggehaald. Want straks, als Kamps plan wet wordt, staat het iedereen vrij om zijn woningen naar ei gen goeddunken te gebruiken. Dan geldt voor de hoofdbewo ner met langer de plicht een mi nimaal aantal dagen daadwer kelij k in een woning te wonen en kan een gemeente niet optreden als iemand bijvoorbeeld maar veertig dagen in zijn woning woont en het huis de rest van de tijd leeg laat staan. Ook niet als iemand zijn woning, midden in een dorpskern, verhuurt aan va kantiegangers, waardoor de saamhorigheid en het gemeen schapsgevoel in het dorp verlo ren gaan. Enclaves Vooral de Zeeuwse kustge meenten hebben nu een veror dening waarin staat dat een wo ning in de kernen een minimaal aantal dagen door de hoofdbe- SLUISKIL - Muziekvereniging Sluiskil, het rooms-katholieke kerkkoor De Voorstad Sluiskil en het Nederlandse hervormde kerkkoor Philippine-Sas van Gent-Sluiskil houden vandaag vanaf 19.30 uur een kerstsa- menzang in de Nederlandse Hervormde kerk in Sluiskil. woner moet worden bewoond. Dat beleid is jaren geleden inge voerd om te voorkomen dat dor pen veranderen in halve Belgi sche of Duitse enclaves. Het werpt zijn vruchten af, omdat het voor inwoners van bijvoor beeld Enschede, Dortmund of Brussel nu niet aantrekkelijk'is een vakantiewoning in een van de Zeeuwse dorpen te kopen. Door het belei d van de gemeen ten wordt vooral de plaatselijke middenstand en het vererii- gingsleven van de kustdorpén beschermd. Zonder zo'n beleid zouden vooral de kustdorpen verworden tot minimaal halve vakantiedorpen. Ook zouden de huizenprijzen veel hoger komen te liggen, waardoor de eigen in woners nog maar moeilijk eén huis in hun dorp kunnen kopen. Van Zwieten heeft Kamp geat tendeerd op de risico's van zijn beleid voor de leefbaarheid van de Zeeuwse dorpen. Daarnaast vormt het plan van de minister een bedreiging voor de werkge legenheid in de recreatiesector. Hoe minder vakantiewoningen, hoe minder er kan worden gere- creëerd in het Zeeuwse. En dat kan volgens de gedeputeerde niet de bedoeling zijn. Boven dien moet een verdere aantas ting van de leefbaarheid vol gens hem worden vermeden. HULST - De kerstperiode wordt zondag 22 december in de H.Willibrordusbasiliek inge luid met een kerstzangavond die om 19.30 uur begint. Aan de kerstzangavond werken mee: een instrumentaal ensem ble van de Koninklijke Stedelij ke Harmonie Hulst, organist Jo Ivens, het kinderkoor de Walno ten, het dameskoor van de basi liek en de Cantorij der basiliek. De bijeenkomst is opgebouwd rond de thema's: de verwach ting, de aankondiging, de ge boorte en de aanbidding. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het Zeeuws Museum in Middelburg biedt vanaf zaterdag plaats aan een expositie van elf bijzondere kin - derverzamelingen. De tentoon stelling is onderdeel van het Nationaal Kampioenschap Sparen. Nog elf musea in Nederland to nen de komende tijd kinderver zamelingen. Op 4 januari wordt de Zeeuwse kampioen sparen bekendgemaakt. Hij of zij dingt in het voorjaar mee naar de titel van nationaal kampioen. Het evenement is georganiseerd door de Stichting Museumjaar- kaart en de AVRO. Zij hebben twaalf Nederlandse musea ge vraagd een tentoonstelling te organiseren voor verzamelaars van tien tot en met twaalf jaar. Via de televisieprogramma's Z@ppelin, Museumgasten en Museumbende zijn honderden inzendingen binnengekomen waaruit voor elk museum een selectie van verzamelaars uit'de streek is gemaakt. Een pu blieksjury wijst aan wie de pro vincie in het voorjaar mag vertegenwoordigen op een ex positie in een nationaal muse um. Rondom het kampioenschap heeft het Zeeuws Museum een reeks activiteiten georgani seerd. Prominente Zeeuwen als Eric Holm, Wim Hofman, Bert van Leerdam en directeur Roe lof Koops van het Zeeuws Archief hebben verhalen ge schreven over hun eerste verza meling. De verhalen zijn te lezen bij de tentoonstelling. Kunste nares Laura Mars uit Middel burg heeft speciaal voor de ex positie een muurschildering gemaakt. Ook is er een tekenta fel voor bezoekers die iets willen schrijven of tekenen naar aan leiding van het thema verzame len. Zaterdag 4 januari, een dag voordat de tentoonstelling af loopt, organiseert het Zeeuws Museum een verzamel- en ruil beurs. Vijftig jonge verzame laars kunnen die dag hun collec tie tonen en voorwerpen ruilen. Vanaf komende zondag kunïien ze zich daarvoor inschrijven bij het Zeeuws Museum. De tentoonstelling wordt zaterdag om 17.00 uur geopend en is te zien tot en met 5 januari, ma t/m za 11.00-17.00 uur en zon 12.00-17.00 uur. Eerste kerstdag en nieuiojaars- dag gesloten, tweede kerstdag 12.00-17.00 uur. Nieuwe huizen bouwen bij de Zeeuwse dorpen mag, maar mondjesmaat, zo heeft gedeputeerde J. van Zwieten in Den Haag te verstaan gekregen. archieffoto Ruben Oreel projecten die vorm moeten krijgen in dat Nationaal Landschap, het Veerse Meer en West-Zeeuws-Vlaanderen, het door allerlei bezuinigingen zo goed als zeker zonder geld moeten stellen. Er moet worden bekeken wel ke delen van die projecten in afge slankte vorm nog wel door kunnen gaan. Vooral voor West-Zeeuws- Vlaanderen als recreatiegebied pakt deze bezuiniging slecht uit. Van Zwie ten wijst naar de Kop van Schouwen, waar een gebiedsgericht project is af gerond. De investeringen aldaar in de recreatiesector zijn zes maal zo hoog als in West-Zeeuws-Vlaanderen. ,Dat laatste gebied wordt dus op fikse achterstand gezet." Wat Kamp betreft kan de provincie het beleid rondom de opvangkernen voortzetten, zo is de gedeputeerde ook duidelijk geworden. Naast de vier grote steden zijn Oostburg, Pluist, om algemene bedrijven te huisvesten, mogen ze nog wat uitbreiden. De dy namiek van die terreinen blijft behou den, aldus Van Zwieten. En, niet .on belangrijk, indien nodig mogen bij de kernen ook wat extra woningen wor den gebouwd om werknemers voor de specifieke terreinen te huisvesten. Tijdens het overleg met de minister heeft de gedeputeerde zijn zorgen uit gesproken over het gebrek aan geld voor herstructurering. De minister is namelijk van plan al het beschikbare geld in te zetten voor het opknappen van een beperkt aantal wijken in de grote steden. Als hij voet bij stuk houdt komt de herstructurering in Zeeland waarschijnlijk tot stilstand. Van Zwieten heeft gepleit voor een verruiming van de mogelijkheid voor gemeenten om geld dat in het ene pro ject wordt verdiend, te gebruiken voor herstructurering in een ander gebied. Op die manier kunnen gemeenten zelf geld verdienen. Dat idee is volgens de gedeputeerde niet bij voorbaat van de hand gewezen. Tevreden Al met al is Van Zwieten redelijk te vreden over het overleg met de minis ter. Vooral omdat duidelijk is gewor den dat gemeenten en provincie op het gebied van ruimtelijke ordening en volkshuisvesting samen redelijk zelf standig kunnen handelen. De strakke Haagse regie die Pronk voorstond is verdwenen. De enige grote onzeker heid vormen de landelijke verkiezin gen van januari volgend jaar en de daaropvolgende kabinetsformatie. „Want misschien krijgen we wel weer een minister met een heel andere visie Dan moeten we weer afwachten met wat voor beleid we geconfronteerd worden." Zierikzee en Tholen aangewezen als plaatsen waar ook wat extra mag worden gebouwd omdat die plaatsen een centrumfunctie vervullen. De mi nister lijkt ook akkoord te gaan met het beleid rondom de bijzondere be drijfsterreinen zoals die liggen bij Yerseke, Rilland, Kruiningen, Schoondijke en Bruinisse. Zolang die terreinen maar niet worden gebruikt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15