Concertzaal moet open blijven Vlissingse worsteling bijna voorbij Geen politietaken naar stadswachten Veerenaren zien niks in parkeerplan Middelburg pas in 2006 in de race voor titel Groenste Stad w 13 Middelburg onderzoekt mogelijkheden en noodzakelijke aanpassingen Gewonde bij ongeval Goes Kerstzang Drie gewonden bij keukenbrand v entile s» i Gratis parkeren in Middelburg Inbraak in Oost-Souburg Aanrijding Londensekaai Diefstal van bouwterrein Aanrijding in Koudekerke Gosselaar benoemd tot dijkgraaf Vakantiewoning uitgebrand Lichtwandeling in kerstsfeer Kindermiddag Kerstnacht J redactie walcheren Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Stadswachten zijn niet opgeleid voor he door Jacques Cats MIDDELBURG - De korpsleiding van de politie Zeeland is faliekant tegen de inzet van stadswachten bij het echte politiewerk. „Ik wens op straat alleen maar staande te worden gehouden door een opsporingsambtenaar en niet door een burger met een pak", zegt hoofd commissaris F. Goudswaard die per 1 februari volgend jaar is benoemd tot korpschef. „Ik bedoel dat niet verve lend maar zo kijk ik daar wel naar." Oud-burgemeester J. van der Doef van Vlissingen deed onlangs de suggestie stadswachten bevoegdheden te geven die op een lager politieniveau liggen. Deze wens is ook vervat in het door het ;chte politiewerk, vindt de nieuwe Zeeuwse korpschef F. Goudswaard. PvdA-congres vastgestelde verkie zingsmanifest. Plaatsvervangend korpschef Gouds waard stelt vast dat de wetgever in Ne derland een aantal exclusieve bevoegd heden aan de politie heeft toegekend Daarbij gaat het met name om het ge weldsmonopolie. Hij zou het 'een bui tengewoon slechte zaak' vinden als die exclusieve bevoegdheden ook worden toegekend aan functionarissen buiten de politieorganisatie. „Wij hebben een professionele politie, wat tot uiting komt in de manier waar op wij omgaan met het bezit van dat ge weldsmonopolie." De opleidingen zijn daar op toegesneden. In het nieuwe du ale stelsel duurt een agentenopleiding drie tot vier jaar. In die periode worden kennis en vaardigheden opgedaan over de bevoegdheden die de wetgever aan de politie heeft toegekend en de wette lijke kaders die gelden rond privacy- kwesties en de uitwisseling van infor matie. „Daar moet je heel strikt mee omgaan." Integriteit De hoofdcommissaris kent de discus sies om toezichthouders onder te bren gen bij de politie. Dat kan volgens hem maar op één manier: dat ze onderdeel worden van de organisatie. „Maar dan zullen ze ook aan allerlei eisen op het gebied van opleiding en integriteit moeten voldoen." Goudswaard ziet wel goede mogelijk heden in een verdere samenwerking dinsdag 17 december 2002 GOES - Een zeventienjarige Ar- nemuidse is gistermiddag met mg- en hoofdletsel naar het zie kenhuis gebracht, nadat ze ge schept was door een auto. Het ongeval gebeurde rond half zes op de Fruitlaan in Goes. De vrouw stond op het midden van de voetgangersoversteekplaats te wachten voor het naderende verkeer. Een 22-jarige automo bilist uit Goes zag haar over het hoofd en schepte haar. De Arne- muidse belandde via de motor- kap tegen de voorruit. OOST-SOUBURG - De jaarlijk- I sekerstzangavond van het Wal ters Kerstkoor, onder leiding van Johan Ruijsink, en een en- 1 semble van muziekvereniging I Vlijt en Volharding, onder lei ding van Albert John Vervorst, I begint zaterdag 21 december om 20.00 uur in de Kanaal- straatkerk in Oost-Souburg. WilSSINGEN - Drie mensen in i Vlissingen zijn gisteravond j licht gewond geraakt bij een keukenbrand in een woning aan de Keucheniusstraat in Vlissin gen. De schade aan de keuken en inboedel wordt geschat op tien duizend euro. Toen de brandweer bij de wo ning arriveerde, was de brand bijna geblust door de bewoon ster en aanwezige bezoekers. Daarbij liepen ze lichte brand wonden op aan de handen en polsen. Ook had de bewoonster mogelijk rook ingeademd. De drie zijn voor controle naar het Ziekenhuis Walcheren ge bracht. Er was rookontwikkeling in de keuken, de gang en de boven verdieping, maar de brand be perkte zich tot de omgeving van het gasfornuis in de keuken. De brandweer heeft de woning met een overdrukventilator geven tileerd. De woningbouwvereniging be gint vanmorgen met het reini gen van de rookschade. Naar verwachting is de woning van daag weer bewoonbaar. De oor zaak van de brand is waar schijnlijk een vlam in de pan. door Miriam van den Broek VEERE - Verhitte discussies zijn gisteravond gevoerd in ver enigingsgebouw het Akkoord in Veere. De gemeente hield een in loopavond over het parkeerbe- leidsplan. Dat plan is twee jaar geleden vastgesteld maar nog niet uitgevoerd. De gemeente beschouwde de bijeenkomst als een opfrissertje. De bezoekers, op een enkeling na, zagen de te keningen voor het eerst en wa ren er niet blij mee. Het parkeerplan is bedoeld om een einde te maken aan de grote stroom toeristen die ondanks parkeerverwijzingen dwars door het stadje rijden met hun auto's. Om deze groep te weren, wordt in de hele kern eenrich tingsverkeer ingevoerd. De Markt wordt afgesloten met een paal die in de grond kan zakken. Op het Oranjeplein en op depar- keerplaats bij de Kanaalweg Westzijde kunnen toeristen te gen een laag tarief hun auto kwijt. Om hen zoveel mogelijk naar die terreinen te sturen, ko men er in de Veerse straatjes een stuk of tien dure parkeerplaat sen met parkeermeters. Voor de rest van het centrum is een par- keervergunning nodig. Over de inloopavond en over het stadium waarin het plan ver keert, heerste onder de ongeveer dertig bezoekers grote verwar ring. De meeste hen dachten dat wethouder M. te Roller of de ambtenaar eerst een praatje zou houden met een uiteenzetting van het plan. Dat gebeurde niet. Mensen konden uitsluitend vra gen stellen en opmerkingen ma ken. Veel bezoekers vroegen zich af of ze nog bezwaar kon den maken tegen het plan. Tot hun grote verbazing bleek de te kening al op 14 december 2000 door de gemeenteraad te zijn vastgesteld. Het overgrote deel van de aan wezigen maakte kenbaar geen behoefte te hebben aan een par keer-of verkeersplan. „We heb ben hier geen problemen", was een veelgehoorde opmerking. Het idee dat Veere te kampen heeft met parkeerproblemen, zou zijn ingegeven door vier personen die regelmatig klach ten indienen. „Die zes drukke weken per jaar zijn te overzien" zeiden bezoekers. „Maar straks kunnen wij de auto niet meer voor de deur kwijt omdat daar toeristen staan. Die vinden het namelijk niet erg om veel te be talen voor een parkeerplek." Het parkeerplan is geldverspil ling, vonden de Veerenaren. „Wat wij willen, is een super markt. Sinds die er niet meer is, is het doods in Veere. Voor een postzegel moeten we naar Se- rooskerke. Doe daar wat aan", adviseerden ze de wethouder. met stadswachten en toezichthouders. Dat gebeurt momenteel al op het gebied van het keurmerk veilig wonen, waar bij de aandacht wordt gericht op zaken als goed hang- en sluitwerk. En daar waar sprake is van toezicht op de open bare ruimte is het, vindt hij, heel goed om van elkaar te weten waar men mee bezig is. „Die samenwerking kan nog beter", meent de plaatsvervangend korpschef. Dat geldt volgens hem ook voor de con tacten met particuliere beveiligings diensten. Goudswaard noemt de wijze waarop in het Vlissingse havengebied een politieteam samenwerkt met aller lei andere partijen als goed voorbeeld van de voordelen die er zijn te behalen in het toezicht. Hnor Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Concert en Gehoorzaal in Middelburg moet open blijven. Alle fracties in de gemeenteraad spraken zich gisteravond uit voor be houd van de zaal. Er wordt op korte termijn een onderzoek uitgevoerd naar de noodzakelij ke investeringen en de exploita tiemogelijkheden van de zaal. Wij willen de zaal behouden", iei H. Kool (CDA). „Dat is ons keel wat waard." Ook de andere fracties pleitten voor behoud van de zaal. Van de VVD („Slui ting is niet aan de orde") tot Leefbaar Middelburg („De con certzaal is ons dierbaar"). Be zoekers van de concertzaal heb ben de afgelopen weken actie gevoerd voor het behoud van de zaal. De Stichting Stads schouwburg en Concertzalen Middelburg (SSCM) liet vorige maand weten te willen stoppen met de exploitatie, omdat die niet rendabel te maken zou zijn. Voor het volgende theatersei zoen worden geen boekingen meer gedaan. Uit het onderzoek moet blijken welke aanpassingen aan het ge bouw noodzakelijk zijn. Zo is cle geluidsisolatie niet goed en vol doet het pand niet aan cle Arbo- eisen. Het college van B en W vermoedt dat voor de aanpas singen aan het gebouw aanzien lijke investeringen nodig zijn. R. Koper van Leefbaar Middel burg vermoedde dat het college van B en W duistere bedoelin gen heeft met het onderzoek. „Zou het niet gelegen zijn als uit het onderzoek blijkt dat we met de zaal weinig aankunnen?", zei hij. Ook de SP vermoedde een dubbele agenda. „We kunnen ons niet aan de indruk onttrek ken dat B en W van de concert zaal afwil", zei W. Steketee. Volgens cultuurwethouder A. van 't Westeinde lopen er twee discussies door elkaar. Dat de zaal niet meer voldoet aan de Ai'bo-eisen en de geluidsnor men, is al langer bekend, zei hij. Het collége van B en W was dan ook al van plan om een onder zoek in te stellen. „De brief van de SSCM kwam daar dwars doorheen. Daarmee werd de in druk gewekt dat deze wethou der de zaal wil sluiten." Dat is onterecht, zei hij. „De vraag is niet of de concertzaal open blijft, maar hoe we hem gaan exploiteren. Dat moet blijven gebeuren. Desnoods geven we de sleutel aan het Zeeuws Or kest. Dan organiseren zij maar concerten." Ver gaan Het CDA gaf aan ver te willen gaan. „Het onderzoek mag er niet toe leiden dat er straks ge zegd wordt dat het te duur is", zei Kool. Ze stelde voor te on derzoeken of het mogelijk is om een nieuwe stichting de zaal te laten exploiteren. „We kunnen de exploitatie loskoppelen van de SSCM. Een losse exploitant kan slagvaardiger opereren." De PvdA was verbaasd over de vrijgevige opstelling van haar coalitiegenoot. „Geeft u nu een blanco cheque?", vroeg R. Bie- lok. „We willen de concertzaal open houden", was het ant woord. Het onderzoek naar de Concert en Gehoorzaal moet in mei klaar zijn. door Edith Flamakers VLISSINGEN - De nieuwe website van de gemeente Vlis singen moet binnen anderhalve maand in de lucht zijn. Daarmee komt een eind aan een virtuele worsteling. Dat zegt J. Louws, informatiemanager van de ge meente Vlissingen. Op de natio nale ranglijst van gemeentelijke websites stond Vlissingen op een bedroevende 399e plaats. „Maar onlangs zijn we gestegen naar de 260e plaats zonder een ingrijpende aanpassing. Bin nenkort, als we onze nieuwe site presenteren, stijgen we heel wat plaatsen," denkt Louws. Anderhalf jaar geleden tikte burgemeester A. van Dok-van Weele de domeinnaam www. vlissingen.nl in. Er werd veel verwacht van de website, die een 'aardige startpagina had'. Op advies van R. Vonk van bu reau Mede uit Houten, die de re organisatie van de gemeente Vlissingen begeleidde, was ge kozen voor het computerbedrijf 4BB. „Dat is, terugblikkend, geen gelukkige keuze geweest", erkent Louws. Het opzetten van de internetsite kostte ongeveer 45.000 euro. Groot nadeel van de Vlissingse site is dat het een hels karwei was om nieuwe ontwikkelingen in te voeren. De site was moei lijk actueel te houden en niet toegesneden op gemeenteza ken. „Standaard software-pakket- ten voor gemeentelijk diensten waren niet in onze website in te passen. Die pakketten werden nota bene gratis aangeboden. Toch kostte het ons geld, omdat we die programma's alleen met tussenkomst van 4BB konden installeren. Dat bedrijf moest maatwerk leveren voor de aan passingen. Maatwerk kost tel kensweergeld." Na driekwart jaar was het voor de gemeente duidelijk dat het met het bedrijf moest breken. „We willen een digitaal loket realiseren waar niet alleen de enigingen zelf hun aanbod ver zorgen. Bezoekers kunnen te weten komen of de voetbalwed strijd is afgelast." Belastingaanslagen Burgers moeten achter de com puter zaken kunnen oplossen. „In Den Haag gaan de belas tingaanslagen vergezeld met een persoonlijk nummer. In combinatie met je sofinummer krijg je direct inzicht in hoe de aanslag tot stand is gekomen. Vervolgens kan je direct be zwaar maken tegen de taxatie." Door de teleurstellende erva ring met 4BB, die juist een niet- alledaagse site voor de gemeen te wilde bouwen, heeft Vlissin gen nu voor een bedrijf gekozen dat veel ervaring heeft met rijksinstellingen. „We moeten voor een toegankelijke site zor gen, die veel inhoud biedt en te gelijkertijd willen we in dialoog met de burgers komen. We slui ten daarom aan bij het provin- ciebrede project Zeelandpoort dat het bedrijf GX verzorgt." foto Willem Mieras diensten van de gemeente op te vinden zijn. Het moet een soort uitgebreide gemeentegids wor den, zoals het boekje Kijk op Vlissingen. De bibliotheek werkt aan de ontwikkeling van de site." Onder het kopje 'toerisme' kan straks de VW bereikt worden, net als allerlei toeristische at tracties in de regio. „Bij 'wonen' kan informatie over de gemeen te gevonden worden, zoals de onroerend-zaakbelasting, maar ook wordt informatie over ma kelaars en de Kamer van Koop handel gegeven." De sport- en culturele verenigingen presen teren zich via de site. „In de toekomst zullen wellicht de ver- De startpagina van de gemeente Vlissingen, die binnenkort ver dwijnt. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Tussen Kerst en Nieuwjaar hoeft er in het centrum van Middelburg niet betaald te worden bij parkeer automaten. Alleen in de parkeergarages moet worden be taald. De parkeerkelders gaan op 24 en 31 december om zes uur 's avonds dicht. De garages zijn op 25 en 26 december en op 1 januari de hele dag gesloten. OOST-SOUBURG - Uit een woning aan de Vlissingsestraat in Oost-Souburg zijn zondag twee portemonnees meegenomen met daarin enkele tientallen euro's en diverse bankpasjes. De braakschade aan de woning is onbekend. MIDDELBURG - Een 38-jarige Franse automobilist is zon dagavond betrokken geraakt bij een ongeluk op de Londense kaai in Middelburg. De Fransman verleende op de kruising met de Stationsstraat geen voorrang aan een 27-jarige auto mobilist uit Oost-Souburg. De auto van de Fransman raakte beschadigd aan de achterzijde, die van de Oost-Souburger was compleet vernield. MIDDELBURG - Onbekenden hebben tijdens het weekeinde twee elektriciteitskasten en kabels meegenomen van een bouwterrein aan de Zuidsingel in Middelburg. De totale scha de bedraagt een paar duizend euro. KOUDEKERKE - Twee personenauto's zijn gisterochtend beschadigd bij een ongeluk in Koudekerke. Rond half negen reed een 36-jarige automobilist uit de gemeente Goes over de Prinses Beatrixlaan. Op de kruising met de Middelburgse straat verleende hij geen voorrang aan een 21-jarige inwoner van de gemeente Veere. Niemand raakte gewond. MIDDELBURG - Commissaris van de Koningin W. van Gel der heeft gisteren dijkgraaf W. Gosselaar van waterschap Zeeuwse Eilanden opnieuw beëdigd voor een periode van zes jaar. De algemene vergadering van het waterschap had afge lopen zomer Gosselaar al unaniem voorgedragen voor een herbenoeming. Koningin Beatrix heeft de dijkgraaf naar aanleiding van die aanbeveling, wederom benoemd. Gosselaar is sinds 1 januari 1997 voorzitter van het dagelijks waterschapsbestuur, dat bestaat uit de dij kgraaf en gezwore nen. OUDDORP - Op vakantiepark Port Zélande op de Kabbe- laarsbank bij Ouddorp is zondagavond een vakantiewoning goeddeels uitgebrand. De brand is vermoedelijk aangesto ken. Het vuur is rond kwart voor tien ontstaan. Er waren op dat moment geen mensen in de woning aanwezig. Wel bleek de schuifpui te zijn verbroken. De brandweer bluste de brand maar kon niet verhinderen dat de vakantiewoning groten deels uitbrandde. De recherche heeft een onderzoek inge steld. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De kandida tuur van Middelburg voor de verkiezing van de groenste stad van Nederland in 2003 moet worden ingetrokken. De ge meenteraad nam gisteren een motie aan, waarin het college de opdracht kreeg de verkiezing af te blazen. De raadsleden vinden dat de stad pas in 2006 mee kan doen aan de verkiezing. „Een publicitair vluggertje", zo karakteriseert D66-raadslid R. van Eijkelenburg van de kandi datuur voor volgend jaar. Van Eijkelenburg pleitte dit voor jaar al voor deelname aan de competitie. Maar aan deelname dient volgens hem een gedegen voorbereiding vooraf te gaan. De wedstrijd is volgens hem vooral een middel om de ver houding tussen burger en bestuur te verbeteren. Door be woners en ondernemers te be trekken bij de competitie, moe ten ze meer betrokken raken bij hun omgeving. Bewoners krij gen nu niet de tijd om ideeën te ontwikkelen. Bovendien moet de gemeente zelf nog veel werk verrichten voordat Middelburg een vol waardige kandidaat kan zijn. Het groenstructuurplan moet nog worden aangepast en de bolwerken moeten nog worden opgeknapt. Verder geeft de nieuwbouw op verschillende plaatsen in de stad, in het sta tionsgebied en aan de Zuidsin gel, nog een te rommelig beeld om een goede kandidaat te zijn. „Als je nu de stad in rijdt, kom je een bouwput tegen", zei Van Eijkelenburg. „Aan de noord kant van de stad ligt een wijk die nog niet af is." De raad wil dan ook, zoals D66 al voorstelde, dat Middelburg pas in 2006 mee doet aan de wedstrijd. Gezichtsverlies „Als we nu nee zeggen, lijden we gezichtsverlies", was de reactie van wethouder L. Luitwieler van groenbeheer op de motie. „We hebben ons aangemeld bij de organisatie. Die was enthou siast over onze kandidatuur." „We hebben het niet over afbla zen", aldus Van Eijkelenburg. „Maar over meer tijd nemen om degelijk werk neer te zetten." De gemeente moet eerst de plan nen met de bolwerken en het groenstructuurplan uitvoeren, vindt hij, „Als we nu meedoen kunnen we te weinig laten zien van de praktijk. We moeten vier jaar de tijd nemen om het na- tuurbesef in de stad te bevorde ren. We komen er niet met een paar hanggeraniums in de Lan ge Delft." Volgens J. Goetheer (Groen- Links) heeft de gemeenteraad last van faalangst. Volgens hem maakt Middelburg nu al een goede kans om de competitie te winnen. „Om in sporttermen te spreken: Jullie zijn watjes. We trekken ons terug uit de compe titie omdat we denken dat we geen kampioen kunnen wor den." Hij stemde als enige van zijn fractie tegen de motie. Ook de WD was tegen. SINT LAURENS - Leerlingen en ouders van de Prins Willem Alexanderschool in Sint Lau rens gaan morgenavond 'Op zoek naar het licht'. De inwo ners van het dorp is gevraagd om hun tuin sfeervol te verlich ten. Van 19.15 tot 19.45 uur wandelen de gezinnen langs drie met waxinelichtjes verlich te routes. Langs de routes wordt het kerstverhaal met levende schilderijen uitgebeeld. Elke route eindigt bij de levende kerststal in de polder. MIDDELBURG - Kinderboer derij De Klepperhoeve in Mid delburg houdt maandag 23 de cember een middag waarop kinderen kerststukjes kunnen maken. De middag duurt van half twee tot half vier en is spe ciaal bestemd voor kinderen van zes tot twaalf jaar. MIDDELBURG - Bach is dit jaar het thema van de Kerstnachtdienst in de Ont- moetingskerk in Middelburg. Het koor Capelle Terra Tremens brengt het eerste deel van het Weihnachtsoratorium. R. Balkenende bespeelt het or gel, voorganger is dominee E. van de Ham. De dienst begint 24 december om 22.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13