Uitzicht op betere chemokuur Een zandloper laat de tijd zien Eierstok veilig in de bovenarm Piekeren is voor een deel aangeleerd Elk ziekenhuis heeft eigen visie op kind Chemotherapie opvoeding Nieuwe methode brengt geen schade toe aan gezonde lichaamscellen Vincent de Groot promoveert op een onderzoek waarmee chemotherapie over een jaar of tien mogelijk minder zwaar zou kunnen zijn voor kankerpatiënten. foto Jan Verhoeff/GPD Uit het proefschrift van De Groot blijkt, dat zijn methode van selectieve chemotherapie inmiddels met groot succes is uitgevoerd in verschillende stu dies met muizen. „We belanden nu vanuit het onderzoeksstadi- um in de ontwikkelingsfase. Nog enkele dierstudies en het is medisch verantwoord om de overstap naar patiëntenstudies te maken", aldus de promoven dus. Hij hoopt over ongeveer an derhalf tot twee jaar zover te zijn. De Groot denkt zeker dat het zover ook komt, maar zoals hij al zei: 'Het gaat goed totdat het fout gaat'En de kans dat het fout gaat en de uitvinding niet op mensen toepasbaar is, is nog immer aanwezig. „De eerste on derzoeken zijn echt hoopge vend, maar ik kan niet inschat ten hoe het verder gaat. Er zijn in de wetenschappelijke wereld voorbeelden genoeg van hoop volle experimenten die, een maal op mensen uitgeprobeerd, zeer tegenvielen." De NWO (Nederlandse Organi satie voor Wetenschappelijk Onderzoek) vindt de Nijmeegse kankerstudie zo veelbelovend, dat een subsidie van 450.000 eu ro is verstrekt. Daarmee kan De Groot zijn on derzoek na de promotie voort zetten in Syntarga. Of het principe straks als de De Groot-theorie de geschiedenis ingaat, weet de onderzoeker niet. Lachend: ..Daar houd ik me niet mee bezig. Dat is straks eventueel aan anderen." GPD - Chemotherapie wordt toegepast als kwaadaardige cellen zich reeds hebben uitgezaaid over diverse plaatsen in het li chaam, waar gezond weefsel dan wordt verdrongen door tumoren. - Het enige potentiële redmiddel dat dan vaak nog rest, is een chemokuur. - Een chemokuur vergt het uiterste van de lichaamskracht van de patiënt, met name omdat de giftige stoffen die de kwaadaar dige cellen moeten doden, ook gezonde cellen vernietigen als die op het punt staan zich te delen. - Bij de door Vincent de Groot ontwikkel de methode zouden de giftige stoffen alleen de kwaadaardige cellen bereiken en laten zij de gezonde cellen met rust. door Annie de Vreugd De mens die lijdt het meest, door 't lijden dat hij vreest Dit oude gezegde verwijst naar de piekcraars onder ons; naar mensen die altijd bezig zijn met dingen die misschien zouden kunnen gebeuren, mensen met onop losbare problemen die gaan over zaken waarover ze geen macht (meer) hebben. Ze prakkizeren zich suf over ge beurtenissen die al achter hun liggen en waar ze dus niets meer aan kunnen ver anderen. Het noodlot hangt als een zware donderwolk boven hun hoofd en elk mo ment kunnen ze door de blik sem worden getroffen. Piekeraars worden doodmoe van zichzelf, want je ongans piekeren is een enerverende en tijdrovende bezigheid. De ene mens heeft er meer aan leg voor dan de ander. In de wieg liggen al baby's met een grote frons op het voorhoofd bezorgd de wereld in te kij ken, terwijl een ander kind de toekomst zonnig tegemoet lacht. Dat verschil in ge moedstoestand is niet enkel te wijten aan omgevingsfac toren. Bij tweelingen die on der nagenoeg dezelfde om standigheden opgroeien, zien we dat de een het leven best leuk vindt en de ander altijd maar leeuwen en beren op zijn pad ziet. Gepieker lijkt dus deels ingebakken te zijn. Toegegeven, dat er zich veel grote problemen in een kinderleven voordoen: ou ders gescheiden, blijven zit ten, verhuizing, ziekenhuis opname, een van de ouders overleden, het al maar moe ten presteren, de bomvolle schoolagenda. Het is alles zins redelijk dat een kind daar zorgen over heeft. Vaak echter vormt een grote tegen slag de basis voor onnodig gepieker over allerlei zaken die helemaal niet meer reëel zijn. Piekeren is een broertje van faalangst en van gebrek aan zelfvertrouwen; had ft niet beter, zou ik niet, mis schien moet ik. Om dit soort gedachten draait het bij een piekeraartje. Het heeft geen tijd meer voor het heden, zijn gedachten spelen zich voort durend af in het verleden en in de toekomst. Op school lukt het daarom niet zo best het kind is met zijn gedach ten bij heel andere dingen Kleine piekeraars moetenle- ren het probleem weer inde juiste verhouding te zien. Ze moeten weten dat zij niet de last van de hele wereld op hun schouders kunnen ia- gen. Met piekeren wordt het probleem steeds groter en de kans het op te lossen steeds kleiner. Een kind moet leren inzien dat het niet alle pro blemen van anderen hoeft op te lossen, dat ook andere mensen een deel van de zor gen op zich (kunnen) nemen. Voor een klein kind is het las tig een onderscheid te maken tussen echte problemen waar het wat aan kan doen en pro blemen die het beter kan la ten rusten. Ouders kunnen hun kleine piekeraar helpen de realiteit onder ogen te zien. Vraag eens aan het kind of al die dingen waar het zich vorige week nog zo vreselijk zorgen over maakte, uitein delijk zijn uitgekomen. Ou ders kunnen hun kind van zijn gepieker afleiden door samen dingen te onderne men, laat het kind de positie ve kant van het leven zien. Van tijd tot tijd een pluim op de hoed doet wonderen, daar groeit een kind van. Laat het merken dat je als ouder in hem gelooft en dat je er alle vertrouwen in hebt dat hij/zij het prima gaat redden in het leven. Grote kans dat het kindhet zelf ook gaat geloven. Annie de Vreugd is orthope dagoge dinsdag 17 december 2002 door John van Oppen en Petra Dircks AMMERZODEN - Een 'biologi sche schaar' zou een nieuwe fase kunnen inluiden in de behande ling van kanker met cheino- kuren. Als de verwachtingen uitkomen, wordt zo'n gifkuur minder belastend voor de pati ent. Vincent de Groot uit Am- merzoden bedacht de nieuwe benadering. 'Het gaat goed totdat het fout gaat.' Met die simpele verkla ring geeft Vincent de Groot (28) meteen aan hoe onzeker het ver loop van zijn onderzoek naar een betere chemokuur kan uit pakken. Morgen promoveert hij op een nieuwe manier om che- motherapeutische stoffen selec tief op de plaats van bestem ming te krijgen. De eerste resultaten zijn hoopgevend, stelt De Groot vast. Als deze ontwikkeling zich doorzet, kan chemotherapie over een jaar of tien voor kankerpatiënten min der belastend zijn. De Groot, die in Den Bosch aan het Jeroen Bosch College de middelbare school volgde, is al sinds hij voor zijn studie schei kunde aan de Nijmeegse univer siteit stage liep, geïnteresseerd in de materie waarop hij nu pro moveert. Door die stage en mede door zijn co-promoter dr. Hans Scheeren raakte hij geïntri geerd door de werking van de giftige stoffen die bij chemothe rapie worden gebruikt. Al ja renlang wordt wereldwijd onderzoek gedaan naar moge lijkheden om geneesmiddelen doelgericht af te leveren op de plaats van bestemming, waar ze dan een 'precisie-bombarde- ment' kunnen uitvoeren. Geen schade Chemicus De Groot vond een manier, waarmee in ieder geval het veel gebruikte anti-kanker medicijn doxorubicine in hoge re doses in de bloedbaan kan worden gebracht zonder schade toe te brengen aan gezonde li chaamscellen Via organisch- chemische synthese wist hij de gifstof als het ware te 'muilkor ven' met een specifier, zeg maar een 'kurk', waardoor een zoge heten prodrug ontstaat. Na toe diening van deze prodrug in de bloedbaan blijft de gifstof inac tief. Pas zodra de prodrug tij dens de reis door het lichaam er gens tumorvorming aantreft, hoe microscopisch klein ook, gaat de kurk eraf en worden kankercellen vernietigd door het vrijkomende medicijn. Het idee om gifstoffen zo in de bloedbaan te brengen is niet nieuw. Maar het probleem was jarenlang dat de kurk niet los te krijgen was als het medicijn bij tumorcellen was aangekomen. En juist daar heeft De Groot nu een oplossing voor gevonden. Hij gebruikte het enzym pias mine, zeg maar een biologische schaar, die de kurk van het me dicijn 'knipt'. Dat deed hij door een zogeheten spacer in te bou wen tussen de werkzame gifstof en de kurk. Dat bleek goed te werken, zeker nadat De Groot een nog langere spacer gebruik te. De nieuwbakken doctor heeft op zijn uitvinding inmid dels patent aangevraagd en via het bedrijf Syntarga, waarvan hij samen met collega Patrick Beusker mede-oprichter is, gaat hij deze methode verder ont wikkelen. Succes door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Het meest kindvriendelijke ziekenhuis binnen een straal van honderd kilometer vanuit Zeeland is te vinden in Den Haag. De enige smiley op de website van de Landelijke Vereniging Kind en Ziekenhuis staat bij het Me disch Centrum Haaglanden. De vereniging brengt een rapport uit waarin alle Nederlandse zie kenhuizen op kindvriendelijk heid vergeleken zijn. Zo'n grafisch lachebekje op de internetversie van het rapport zet de vereniging enkel bij zie kenhuizen die op alle voorwaar den van de vereniging 'ja' kan zeggen. Overigens zijn de Zeeuwse ziekenhuizen niet kindonvriendelijk. Ouders mo gen soms zelfs meer doen in het zorgproces voor hun kind dan de website aangeeft. Wie op zoek is naar het ziekenhuis waar hij het meest zijn kind kan on dersteunen, doet er daarom goed aan de praktijk bij de zie kenhuizen na te vragen. De kindvriendelijkheid wordt afgemeten aan een aantal voor waarden voor zowel dagbehan deling als opname. Zo wordt bezien of een zieken huis een kinderafdeling heeft, of ouders bij hun kinderen mo gen overnachten, of ze bij de narcosetoediening mogen zijn en of ouders bij de kinderen mo gen zijn wanneer die weer bij komen uit hun narcose. Ook wordt bekeken of kinderen op zaal komen bij leeftijdgenoten en of de anesthesioloog voor op name of ingreep een gesprek met hen heeft. Spreekuur In de Zeeuwse regio mogen ou ders in alle ziekenhuizen die kinderen voor meerdere dagen opnemen, op zaal of in de kamer blijven overnachten. Afgaande op de meeste 'ja'-antwoorden op die voorwaarden komt in een straal van vijftig kilometer van af Vlissingen het Bergen op Zoomse ziekenhuis Lievens- berg er het kindvriendelijkst vanaf. Zij het dat ouders daar blij kens de lijst niet bij hun kind in de verkoeverruimte mogen komen en ook niet bij spoednar- coses mogen zijn. Het zieken huis geeft aan als een van de weinigen in de regio een anes- thesiespreekuur te houden. Ver der meldt enkel de Antoniuskli- niek in Oostburg dat Maar niet voor elk ziekenhuis kloppen de gegevens van de vereniging. hoewel ze op de website stelt dat de gegevens steeds geactuali seerd worden. Zo staat het Ziekenhuis Wal cheren er als enige waarbij ou ders bij hun kind kunnen zijn als dat uit narcose komt. Bij het Oosterscheldeziekenhuis in Goes mogen ouders ook bij het bijkomen van kinderen uit nar cose zijn. meldt het ziekenhuis, terwijl de site anders aangeeft Bij het Van Weel Bethesda zie kenhuis in Dirksland mag dat tot op heden inderdaad niet, be vestigt directeur patiëntenzorg P. van der Velde. Volgens de ge hanteerde normen komt zijn ziekenhuis in het rapport wat bars over, maar Van de Velde nuanceert dat. „Voor poliklini sche ingrepen; negenhonderd van de circa duizend ingrepen in een jaar, was de aanwezigheid van de ouders kort voor en na de ingreep bij het kind wel moge lijk. Bij het honderdtal grotere ingrepen niet. In de grote opera tiekamer moet ook de nodige aandacht naar de ouders gaan en daar hebben we de perso neelssterkte niet voor. Het rap port is wel aanleiding om te kij ken of dat niet anders kan." Emoties Bij ziekenhuis De Honte in Zeeuws-Vlaanderen blijven ou ders uit de verkoeverruimte „We zijn toch voor het belang van het kind, als je ook voor ou ders moet zorgen leidt dat de aandacht af van het kind. Er ko men sterke emoties bij de ouders los en ze schrikken soms als een kind bijkomt maar niet direct reageert. Je hebt ook te maken met de operatiekamervoor schriften. Vaak blijft een kind maar enkele minuten in de ver koever en is het al snel bij zijn ouders, legt directeur patiën tenzorg J van der Heide uit. Dat het spreekuur met de anes thesist laag scoort bij de Zeeuw se ziekenhuizen is eveneens een kwestie van tijdtekort. Anes thesisten zijn, net als kinderart sen en kinderverpleegkundi gen, schaars. Dat betekent niet dat een kind niet gezien wordt voor het narcose krijgt. Vaak blijft het bij een 'papieren' spreekuur en de anesthesist ziet het kind kort voor de ingreep. „Het gebeurt maar een heel en kele keer dat een kind niet tegen narcose kan," zegt Van de Velde. Het rapport, is opvraagbaar bij de Landelijke Verenging Kind en Zie kenhuis in Dordrecht en is te vinden op de website toww.kinderzieken- huis.nl. Anke van Wijk en Arend-Jan Beltman met de elektronische zandloper. foto: Vincent Wilke/GPD NUENEN - Hoe leer je mensen die geen klok kunnen lezen, om te gaan met het begrip tijd? Met andere woorden: hoe kun je tijd vi sualiseren? Anke van Wijk, als logopedis- te/autisme-consulent werkzaam bij een centrum voor mensen met een verstandelij ke handicap in het Noord-Brabantse Dui zel, liep al een tijdje met die vraag rond. In haar werk met autistische mensen gebruik te ze een huis-tuin-en-keuken zandloper. Als al het zand naar de andere kant ge stroomd was, was de activiteit ten einde. Maar een zandloper loopt maximaal tien minuten... In de activiteitenruimte staat nu een elek tronisch exemplaar, met lampjes en een ge luidssignaal. Voorlopig omgedoopt tot de ELZA. Het apparaatje is geproduceerd door COM, Centre for Concepts in Mechatronics in Nuenen. Vijfendertig elektronische exemplaren (nu nog 180 euro per stuk) zijn er inmiddels in de markt gezet. Verspreid over instellingen in Brabant en Limburg. Ééntje staat er in Duitsland, en er is belang stelling vanuit België. Anke van Wijk uit Best geeft aan dat het be langrijk is voor autistische patiënten om te weten hoe lang ze over een 'opdracht' mo gen doenKijk, een puzzel maken is duide lijk. Als het laatste stukje past, is de activi teit ten einde Maar hoe lang is er nog om in een boek te kijken en hoe lang kan er nog ge doucht worden? Natuurlijk kun je aan het einde van de activiteit een zoemertje laten gaan, maar het is ook belangrijk dat de pati ënten gedurende hun opdrachten zien hoe lang ze nog hebben. Daarbij spelen de lamp jes een grote rol." Aan de voorkant van het apparaatje, dat zo'n 30 centimeter hoog is, zitten twintig lichtjes. De zandloper kan worden ingesteld van 1 tot 99 minuten. Als het toestelletje wordt aangezet, gaan alle lampjes branden. Afhankelijk van de insteltijd doven de lampjes en als het laatste lampje uit is, klinkt een zoemertje. Het apparaatje is op laadbaar middels een adaptor. Schuurtje Het idee voor de ELZA zat al langer in het hoofd van Van Wijk. Probleem was iemand te vinden die haar ideeën om kon zetten in een tastbaar instrument. „De roep om zoiets was er al langer en er is hier en daar in een schuurtje ook al eens aan geknutseld maar er kwam pas echt schot in toen ik Arend-Jan Beltman van CCM tegen het lijf liep. Ik zei: 'Jij bent toch een techneut. Doen jullie er nou eens iets aan Gaan jullie nou eens zo'n apparaatje ontwikkelen Want in de ge zondheidszorg is daar namelijk absoluut geen geld voor. Maar ja, CCM is eigenlijk geen productiebedrijf. Toch kreeg ik op een gegeven moment een seintje dat de directie het sein op groen had gezet en dat een 'ken- nisgroep' binnen het bedrijf met het idee aan de slag ging. Bij CCM was een open dag op komst en ze vonden het ook wel leuk om iets tastbaars te kunnen laten zien", vertelt Van Wijk. CCM is een technische ontwikkelingsbe drijf en heeft onder andere producten ont wikkeld voor de ruimtevaart, Hoe het nou verder gaat met de ELZA weet de logopediste uit Best ook niet. „Het wach ten is op een geldschieter die er wel iets in ziet. Nu nog kost het 180 euro per stuk maar in een grotere oplage kan het natuurlijk wel goedkoper." Hoewel in eerste instantie bedacht voor au tistische patiënten, lijkt het apparaatje ook breder toegepast te kunnen worden. „Ik denk aan dementerende bejaarden", zegt Van Wijk „maar ook aan mijn dochtertje van vier die nog aan iets mag werken 'tot de lampjes uit zijn'. En het wordt ook al ge bruikt bij vergaderingen. Dan blijkt een zandloper veel dwingender te zijn dan een klok. Met een klok wil een vergadering nog wel eens tien minuten uitlopen, maar als de lampjes uitgaan en de zoemer heeft geklon ken, dan is het ook echt afgelopen GPD door Wim Koevoet LEIDEN - De Leidse gynaeco loog prof. dr. B. Trimbos onder gaat het mediageweld dat dezer dagen over hem heen komt nuchter. Hij is samen met trans plantatiechirurg A. Baranski verantwoordelijk voor een even opmerkelijke als baanbrekende operatie. Een eierstok van een jonge vrouw met kanker is naar haar bovenarm verplaatst. De ingreep is al een jaar geleden verricht, benadrukt hij. „Oud nieuws dus", zegt hij lachend. Met zijn relativering van de nieuwswaarde, geeft hij blijk van bescheidenheid die niet ge heel terecht is. Het is immers pas de tweede keer dat een eierstok op deze wijze is verplaatst. Frankrijk had in 1997 de pri meur. De ingreep is een geweldi ge uitkomst voor vrouwen die vanwege kanker hun baarmoe der moeten verliezen. Na de noodzakelijke verwijde ring van de baarmoeder volgt immers bestraling of chemo kuur. En die zijn rampzalig voor de eierstok. Jonge vrouwen ra ken als dit orgaan zijn functie niet meer vervult voortijdig in de overgang en kunnen te kam pen krijgen met botontkalking en ziektes aan hart en bloedva ten. Door de operatie die Trim bos en Baranski hebben uitge voerd blijft dit leed bespaard. Vrouwen die verder moeten le ven zonder baarmoeder, hoeven zelfs hun eventuele kinderwens niet op te geven, zegt Trimbos. Die kan in vervulling gaan door een gerijpte eicel uit de in de bo venarm geplaatste eierstok te verwijderen. In een reageerbuis komt dan de bevruchting tot stand. „Voor de zwangerschap ben je dan wel aangewezen op een draagmoeder. Aan zo'n pro cedure kleven veel juridische en emotionele haken en ogen. Het kan immers gebeuren dat de draagmoeder na de bevalling het kind zelf wil houden. De ou ders kunnen dan duizend juris ten inhuren of op hun hoofd gaan staan, de vrouw die het kind baart staat ijzersterk. Ze wordt namelijk grondwettelijk beschermd. Andersom kan het ook zo zijn dat het kind de ou ders niet bevalt en daarom terug moet naar de draagmoeder." Verplaatsing Trimbos vindt dat bij verplaat sing van de eierstok het behoud van de hormoonhuishouding voorop staat. Maar dat wil niet zeggen, aldus de gynaecoloog, dat het overeind blijven van de kinderwens, het andere effect van de operatie, onbelangrijk is. Hij heeft de operatie lange tijd stil gehouden met het oog op de privacy van de patiënte in kwes tie en omdat hij bang was date een 'panacee' in zou worden ge zien. Sinds afgelopen weekein de de transplantatie nationaai nieuws werd, kan Trimbos de methode niet langer meer low profile' houden. In kringen van gynaecologen wordt de methode over het alge meen gewaardeerd, weet Trim bos. Maar nu er grotere rucht baarheid aan is gegeven, kom ook de eerste kritiek los. Trim bos' collega A. Simons van he academisch ziekenhuis AZG i Groningen noemt de verplaa: sing van de eierstok naar de bo venarm 'te complex en te belas tend' voor de patiënte. Als d Trimbos-methode alleen maa is bedoeld voor behoud vand hormoonhuishouding dan prtj fereert hij medicijnen en ho: moonpleisters. Trimbos erkent dat de opera'.: 'een ingrijpend iets' is. „Ook; is het eigenlijk geen transplan tatie want we hebben het im mers over een eigen orgaan." Waarom is eigenlijk voordel» venarm gekozen? Trimbos z dat daar twee redenen voorzijl De bovenarm is een geschil: plek vanwege de aanwezigh& van 'goed doorbloed spierweé sel'. „De tweede reden is data operatie in één keer kan words verricht. De arm en de buikkus nen immers gelijktijdig words opengelegd. Dat scheelt tijd, W hebben er vier uur over gedaas Zouden we de eierstok naar® ander deel van het buikgebi« verplaatsen dan moeten dat twee teams van drie mensen ja- gelijk bij kunnen. Dat gaat® niet." De vrouw bij wie de operatic: uitgevoerd kan volgens Trimt" in haar bovenarm voelen dal® eierstok uitzet. „Zij wordt® maandelijkse cyclus en het®- ment van de eisprong op een as dere plaats dan te doen gebraj kelijk gewaar. Maar dat isg^j onoverkomelijk problees zegt hij Trimbos denkt dat meer vm- wen voor de operatie in aanmal king komen. „We hebben nj geen panklaar protocol. moeten met het bestuur van® LUMC in de slag over zaken '4 de financiële paragraaf, deM nodigde apparatuur en ethiek." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 10