Nachtwake voor vluchtelingen PZC Toonbeeld geeft ook cursussen in Axel en Sas Zeeuwse scholieren winnen Stones-gitaar School viert kerstmis met Charles Dickens Politie betrapt bijna 150 drankrijders 11 Kerstman zingt in Hoofdplaat Groede houdt de wacht in hervormde kerk Kippen van Abdullah Haselhoef mishandeld Betrapt in kettingbotsing Duizenden euro's gestolen Botsing door dronkenschap Bromfietser op de bon Jongens betrapt met vuurwerk Vernielingen in Sluiskil Inbraak in Nieuw-Namen Voetvolleyers geven 500 euro aan Zonnebloem .J jt h IJzendijke ook boven vriespunt goed bezocht I maandag 16 december 2002 HnnrWilma Valk HOOFDPLAAT - Waar een klein dorp groot in kan zijn, blijkt elke keer tijdens evene menten in Hoofdplaat. Ook de kerstmarkt afgelopen zaterdag was weer meer dan geslaagd en vooral gezellig en sfeervol. Het dorpshuis was uitgebreid met een grote tent om alle deel nemers een plaats te kunnen verschaffen. Naast de gebruike lijke zelfgemaakte kaarten was er een groot aantal verrassende artikelen om de kerstsfeer in huis te verhogen. Fraaie feest taarten van brooddeeg, zelfge maakte kerststallen in diverse maten - van natuurlijk materi aal -, kunstwerkjes van stro naast veel kerststukjes en kran sen. „Hoofdplaat is altijd net iets gezelliger en hier koopt men ook makkelijker iets", aldus Kees Jacobse, tuinliefhebber en plantenkenner bij uitstek. De kerstman was ook naar Hoofdplaat gekomen; hij had samen met een gelegenheids- koortje van de lagere school een aantal bekende kerstliederen ingestudeerd. Dat alles ging vergezeld van de luchtjes van glühwein, koffie en wafels. De opbrengst is bestemd voor de viering van het 225-jarig be staan van Hoofdplaat in 2003. door Jan Jansen GROEDE - 'Ik mis mijn opa en oma', staat er boven de schets van een moskee; maar ook 'Hier zit ik op voetbal' bij die van een voetballend jongetje. Dat asiel zoekers, ook hun kinderen, in twee werelden leven, komt schrijnend naar voren uit de kindertekeningen aan de wand van Groedes hervormde kerk. Badend in het licht van twee schijnwerpers en honderd kaar sen komen ze wel uit de verf. En dat is precies de bedoeling van de nachtwake die kerken en Vluchtelingenwerk in West- Zeeuws-Vlaanderen in de nacht van van zaterdag op zondag hielden, één van de 75 in heel het land. Motto: We kunnen niet slapen van het asielbeleid, daarom een nachtwake. In Groede kwamen zo'n 250 mensen twaalf uur lang bij toer beurt 'de wacht houden'. Ze ontstaken kaarsen, zongen, la zen of luisterden naar gedich ten, schreven brieven voor Am nesty International of luchtten hun hart op een muurkrant die later naar het kabinet wordt ge stuurd. En het kleine clubje door Rob Paardekam KRABBENDIJKE - Voorma lig imam Abdullah Hasel hoef uit Krabbendijke heeft bij de politie aangifte gedaan van de mishandeling van twee van zijn kippen. In de nacht van vrijdag op zater dag werd één van de dieren de nek omgedraaid; van het andere beestje werden de po ten gebroken. Het voorval vond plaats in de paardenstal van Haselhoef, die tot voor kort van plan was met zijn Gemeenschapspar tij aan de Kamerverkiezin gen deel te nemen. De stal staat net buiten Krabbendij ke. Ook eerder dit jaar von den daar al de nodige inci denten plaats. In juli werd de stal in brand gestoken en kwamen twaalf kippen en hun kuikens om het leven. In de maanden daarvoor vond een paard door mishandeling de dood en werd het lieve lingskonijn van Haselhoefs dochter weggenomen. Volgens Haselhoef, die zelf spreekt over terreur, begint de maat vol te raken. Hij zegt niet te snappen dat de politie er na een jaar nog niet in is geslaagd in een klein dorp als Krabbendijke de daders op te pakken. „Ik voel geen boosheid of rancune richting de daders, want daar worden geen zaken mee voorkomen of opgelost. Veel belangrijker is dat men de oorzaken en be weegredenen van deze ter reurdaden probeert te ach terhalen." mensen dat de hele nacht bleef, dronk veel koffie... „Het was zwaar, maar meer dan wat brandende ogen heb ik er toch niet aan overgehouden", zegt één van de organisatoren, Irene van de Woude uit Sluis. Ze is diep onder de indruk. Van de sfeer en de stemming in de kerk die een ruggesteun betekenden voor zowel de asielzoekers als de mensen van Vluchtelingen werk. „De hele nacht is de loop erin gebleven, ook in de kleine urntjes. En 's morgens vroeg was er weer een nieuwe lichting, on der meer voor het ontbijt. Het sterkt je om hier mee door te gaan." Indrukwekkend vond ze ook de aanwezigheid van zo'n zestig asielzoekers uit Cadzand, die ondanks taalproblemen aan alle activiteiten meededen. „Ze kwamen steeds meer los. Som migen hebben zelfs ook gedich ten voorgedragen." Verhalen Maar het meest troffen haar de verhalen van de asielzoekers, met name dat van een Iraanse muzikant die met zijn gezin al acht jaar in Nederland is, wiens SLUISKIL - Bij een kettingbotsing op de oprit van de brug bij Sluiskil is vrijdagavond een zeventienjarige bestuurder uit de gemeente Terneuzen op heterdaad betrapt. Hij was het die niet tijdig remde voor een rijtje auto's dat vaart minderde en op de achterste botste. Vier auto's liepen daardoor schade op. Uiteraard had de jongeman geen rijbewijs en reed hij onver zekerd. kinderen hier een opleiding volgden, maar die nog altijd niet weet of hem inderdaad een toekomst wacht in Neder land. „Het is een schandalige schen ding van de mensenrechten. Dit is het soort verhaal dat je moet doorvertellen. Ik heb besloten het op te schrijven en naar Bal kenende op te sturen." AARDENBURG - Inbrekers hebben afgelopen zaterdag tus sen drie uur 's middags en half zeven 's avonds toegeslagen in een woning aan de Kaai in Aardenburg. Uit de woning werden sieraden ter waarde van enkele duizenden euro's weggeno men, evenals een kluis met een geldbedrag van nog eens een paar duizend euro. HULST - Een 26-jarige automobilist uit Hulst is vrijdagnacht op de Tivoli weg in beschonken toestand tegen een geparkeer de auto gebotst. Hij meende uit te moeten wijken voor een te genligger. Een ademtest wees uit dat de man tweeënhalf keer de toege stane hoeveelheid had gedronken. Hij kreeg een proces-ver baal en een rijverbod van zes uur. Beide auto's liepen flinke schade op. OOSTBURG - Een 18-jarige bromfietser uit Oostburg is za terdagochtend aangehouden omdat hij zonder helm door de Nieuwstraat reed. Omdat hij ook zonder gele platen reed, geen bromfietscertificaat had en bovendien enkele personen auto's inhaalde, kreeg hij een boete. Ook werd zijn bromfiets meegenomen naar het politiebureau voor technisch onder zoek. AXEL - Twee jongens, veertien en zestien jaar oud, uit Axel zijn zaterdagmiddag aan de Buitenweg betrapt op het afste ken van vuurwerk. Toen ze de politie zagen, gingen ze er als een haas vandoor. De zestienjarige werd na een korte achtervolging aangehou den, de jongste meldde zich wat later vrijwillig. Ze zijn door verwezen naar HALT. SLUISKIL - Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag vernielingen aangericht op het Minister Lelyplein te Sluiskil. Vanaf een terras werden twee kerstbomen met ver lichting weggenomen en op het plein gegooid. Tevens werd van een geparkeerde auto een ruit vernield, evenals een bui tenspiegel. NIEUW-NAMEN - Inbrekers hebben tussen zaterdagmiddag kwart voor één en gisterochtend drie uur toegeslagen in een woning aan het Cantecleerplein in Nieuw-Namen.Tijdens de afwezigheid van de bewoners werd hun woning doorzocht en een bedrag van enkele honderden euro's weggenomen. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Jeroen Pon ten uit Middelburg en Gijs Fortri uit Heinkenszand hebben een Rolling Stones-gitaar ge wonnen met de handtekeningen erop van de Stones zelf. Ze kre gen die prijs in het programma Barend en Van Dorp van RTL4, waarin ze meededen aan de wedstrijd 'Wie kan de beste Sto- nes-imitatie geven'. „Dit had den we nooit verwacht. Ik kan niet eens zingen", zei de zestien jarige Jeroen. Jeroen reageerde enige tij d gele den op een oproep van de televi sie-omroep door een persoon lijk betoog over de Rolling Stones.te schrijven. Halverwege vorige week hoorde hij dat hij een van de uitverkorenen was en vrijdag moest optreden op tele visie. „Ik had me wel ingeschre ven, maar ik kan niet zingen en ook niet gitaarspelen. Ik had be denktijd gevraagd om iets te re gelen." Gijs Fortri bleek bereid om mee te doen. „Gijs speelt gitaar. Maar nu moest ik nog zingen." Ze probeerden eerst Angie uit. „Maar dat ging faliekant mis. Dat is een te moeilijk nummer. Daarna zijn we uitgekomen op Heartbreaker. Dat is vrij een voudig te zingen en Gijs had me teen de juiste grepen en slag te pakken." Ontspannen Heartbreaker sloeg aan. De Zeeuwen kregen het publiek mee. Het maakte niets uit dat Gijs een keer missloeg en Jeroen een hele zin was vergeten. „We stonden geloof ik ontspannen op het podium. We hadden niets te verliezen." Toen de uitslag bekend werd ge maakt, waren ze er eerst be duusd van en daarna gingen 'we helemaal uit ons dak'. „Het is echt super. Ik breng de gitaar naar een muziekwinkel waar ze doorzichtig spul erop spuiten, zodat de handtekeningen er nooit van af zullen gaan." De gitaar is voor hun beiden. „We zitten op dezelfde school, het Willebrordcollege. We ko men er samen wel uit. Ik denk wel dat ik gitaarles ga nemen. Zingen niet, dat kan ik nog steeds niet, dat leer ik ook niet." VOGELWAARDE - Voor het in vullen van de jaarlijkse kerst viering heeft de Zonnebloem af deling Vogelwaarde een gift van 500 euro gekregen van de plaat selijke Stichting Beach Voetvol ley. De cheque werd zaterdagmid dag tijdens de kerstviering in het dorpscentrum door F. de Klerk van het Beach Voetvolley overhandigd aan vice-voorzit- ter J. Sponselee van de Zonne bloem. Sponselee was zeer blij met deze gift. „Met een dergelij ke schenking wordt de kerstge dachte wel erg benadrukt. De Zonnebloem kan nu eens extra uitpakken. Normaal houden we de kerstviering door de beperk te financiële middelen jaarlijks in het gemeenschapscentrum van Terhole voor een klein se lectief gezelschap. Nu konden we voor deze bijeenkomst meer mensen uit de doelgroep bena deren. Daarnaast krijgt het pro gramma een extra feestelijk tintje." Advertentie) APK KEURING S? Af\ VOOR SLECHTS Voor een onafhankelijke APK Keuring van u bij Profile Tyrecenler aan liet juiste adr Tyrecenter kunt u alli|d geheel vrijblijvend uw auto I controleren Hiermee bespaart u aanzienlek op onderhoudsbeut ten PROFILE PASSIE TOT IN IEDER DETAIL I bent -jjl door Piet Kentin TERNEUZEN - Het amateurto neelgezelschap Nut en Vermaak uit Gent speelt donderdag 19 december het stuk Scrooge, het kerstlied van een vrek, van Charles Dickens in de Grote Kerk in Terneuzen. Het initatief daarvoor komt vanuit de vieringencommissie van het Zeldenrust-Steelant- college. Camiel de Baets, leraar Duits en Engels aan de Terneu- zense school, speelt de hoofdrol van Scrooge. Het stuk wordt op gevoerd door 23 acteurs en 4 muzikanten. Jan Nout, conrector van de school, is in zijn nopjes met de komst van de Gentse toneel groep. „Iedereen kent het ver haal.." Nout is aan het Zelden- rust-Steelantcollege belast met onderwijszaken in de breedste zin van het woord. Daar hoort ook het vorm geven van paas- en kerstvieringen bij. „In het ver leden hielden we vieringen waar zowel ouders, leerlingen en leerkrachten bij betrokken waren. Van deze 'verplichte vie ringen' wilden we af. Toen Ca miel de Baets ons attent maakte op dit stuk zijn we met een aan tal collega's naar Gent gegaan om het te bekijken." Als locatie werd de Grote Kerk uitgekozen. „De ruim vierhonderd kaarten waren binnen anderhalf uur verkocht", zegt Nout. Leerlingen die Cultureel Kunst zinnige Vorming en/of Engels volgen kunnen extra punten verdienen door toneelstukken zoals deze opvoering te bezoe ken. Het toneelstuk begint op 19 de cember om 20.00 uur. KOLE - LUCTOR Hult». Ind Hoge Weg, Ajriloweg A Oottburg Slampcrdiocl.. !ion,pc'tv.oc; Terneuien Ind Mughcrtluyt. Huglierduy, 2 Tel: O J14-31 40 80 Tel: 0117-45 23 77 Tel: 0115-61 39 81 foto Peter Nicolai Een man uit het Belgische Geluwe blaast bij een Belgische agente aan de grens bij St. Anna ter Muiden. door Jan Jansen TERNEUZEN - Bij grootscheepse drank controles in Oost-, West- en Zeeuws- Vlaanderen zijn vrijdagnacht maar liefst 145 dronken rijders tegen de lamp gelo pen. Dat is opvallend, omdat de actie ruim was aangekondigd. Alleen in Zeeuws-Vlaanderen viel de sco re mee. Daar hadden slechts vijf van de 418 aangehouden automobilisten te veel gedronken. De controles luidden de BOB-campagne rond de feestdagen in. Ze-vonden plaats op tientallen plaatsen. Alleen al in Oost- Vlaanderén werden 3115 bestuurders ge controleerd; daarvan hadden er 95 een slok te veel op. In West-Vlaanderen ging het om 1059 chauffeurs en 45 bekeurin gen. In totaal moesten 33 automobilisten hun rijbewijs inleveren. Dat waren de zwaarste gevallen. In Zeeuws-Vlaanderen postten 28 politie mensen, geassisteerd door marechaussee, Slachtofferhulp en 3VO, de hele nacht vooral bij grensovergangen. Dat gebeurde in Sluis, Eede, IJzendijke en Hulst. Ze hadden het niet al te druk. Naast de vijf gevallen van dronkenschap stuitten ze ook op enkele verkeersovertre dingen, gladde banden en werd in één ge val dertig gram softdrugs in beslag geno men. Wie niets op zijn keristokhad, kreeg eenBOB-sleutel. Verslappen Zeeuws-Vlaams coörd inator HanvanOp- dorp (verkeerspolitie) ziet in de uitkomst van de controles een bewijs dat 'er nog werk aan de winkel is'. „Onze aandacht hiervoor mag niet verslappen." Hij is zeer verbaasd dat in Vlaanderen zo veel mensen zijn betrapt. „Het heeft daar groot in de kranten gestaan en het is bij de BRT ruim op het journaal geweest. Dan vraag je je toch af waar de mensen mee be zig zijn." door René van Stee TERNEUZEN - Het gemeente lijk instituut voor muzikale en kunstzinnige vorming Toon beeld in Terneuzen verzorgt vanaf januari 2003 voor het eerst cursussen in Axel en Sas van Gent. Het aanbod van meer dan twin tig cursussen is toegesneden op zowel jong als oud en varieert van een cursus fijnkeramiek of schrijven voor kinderen tot een cabaretcursus voor beginners. Een speciale projectfolder die inmiddels in Terneuzen is ver spreid, valt binnenkort ook huis aan huis in Sas van Gent en Axel in de brievenbus. Coördinator A. Soet van Toon beeld spreekt over een even wichtig aanbod, waaraan ieder een kan deelnemen. „Mensen uit Sas van Gent en Axel zijn ui teraard van harte welkom in Terneuzen en omgekeerd." Zij wil nog niet vooruitlopen op de schaalgrootte van het insti tuut in de nieuwe gemeente Ter neuzen. Zij hoopt wel dat het cursusaanbod buiten de oude gemeentegrenzen een stap vormt naar meer. „Datishetter- rein van de politiek. Voor het zo ver is moet er nog een beleids plan worden opgesteld dat onder meer rekening houdt met de bevolkingsgrootte en het ver wachtingspatroon", aldus Soet. Zij voegt er toe dat de muzikale activiteiten in Sas van Gent en Axel vooralsnog gescheiden blijven van die in Terneuzen. Muziekles De nieuwe gemeenteraad van Terneuzen moet voor eind 2003 beslissen of het muziekonder wijs in de Kanaalzone wordt verzorgd door de Zeeuwse Mu ziekschool, waarbij Sas van Gent en Axel zijn aangesloten, Instituut Toonbeeld of een nieu we - nog te vormen - instelling. In de Stuurgroep Herindeling Midden-Zeeuws-Vlaanderen kon hierover geen overstem ming worden bereikt. Er komt nog een onderzoek over de wijze waarop het muziekonderwijs het beste kan worden vormge geven. door Wilma Valk IJZENDIJKE - Het weer speel de niet mee, de vorst was weg en de schaatsbaan op de markt in IJzendijke opgeruimd; toch kwamen haast drieduizend be zoekers naar het ijsfestijn. In het Streekmuseum was speci aal voor deze dag een tentoon stelling ingericht met attribu ten van vervlogen jaren, van winters die altijd kouder en mooier in de herinnering staan dan die van nu. In het museum waren schaatsen te zijn van de laatste negenhonderd jaar. Van benen schaatsen uit de elfde eeuw tot aan de klapschaatsen van tegenwoordig. Pikkels, prikstokken, anti-uitglijders van de postbodes naast verha len en artikelen over de Elfste dentocht en de toerrit Sluis- Brugge-Sluis, „We willen voor al de sfeer van vroeger laten zien. De winter zijn dan mis schien veranderd en ook de uit rusting, maar het gevoel is het zelfde gebleven. Het is moeilijk in woorden uit te drukken, je bent onder elkaar, maakt samen gebruik van de natuur tijdens het schaatsen, dat geeft een warm gevoel dat nog een extra dimensie krijgt door warme chocolademelk," was de mening Pol van de Vijver, voorzitter van de Stichting Streekmuseum IJ zendijke. Arrenslee Op de markt zelf was er vanaf zes uur 's avonds uur van alles te beleven. Er waren kraampjes met chocolademelk en glühwein, muziekverenigingen en koren traden op en er was een ballonnenwedstrijd voor de jeugd. De pas benoemde dorpsomroe per van IJzendijke was present, evenals een arrenslee. foto Charles Strijd De nachtwake kreeg extra sfeer door het kaarslicht en de muziek. VOORDELIG DOOR DE APK KEURING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31