zeeland Rode Kruis ontruimt Emmadorp SGP in college nieuw Terneuzen Terneuzenaren zwieren over de Markt Post voor Hamelink mijlpaal voor partij Lekke band kost vrouw haar rijbewijs Politie doet inval bij bedrijf Kapellebrug Muzikale reis I over de wereld in Breskens Personeel neemt afscheid van oude gemeente piet Hamelink wordt vijfde wethouder 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Drieëenheid ZEEUWS-VLAANDEREN De Markt in Terneuzen gaat tot aan volgend jaar schuil onder een kunstmatige ijsvloer. door Glenn Hoffman TERNEUZEN - Vele honderden schaatsliefhebbers genoten afgelopen weekend voor het eerst van de kunstijsbaan die voor de komende drie weken op de Markt in Terneuzen staat opgesteld. Zaterdagavond om zes uur werd de baan vrijgegeven en nam de schaatsende meute bezit van het ijs. De ver lichting deed de rest en zorgde voor een romantische sfeer. De opening van de ijsbaan was aanvankelijk voorzien aan het begin van de zaterdagmiddag en de opening zou door burgemeester R. Barbé van een officieel tint je worden voorzien. 'Ijsmeester' Bram Stoffels van het organiserende Terneuzen on Ice achtte het ijsop- pervlak op dat moment echter nog als onvoldoende en zag zich daardoor genoodzaakt om de opening naar een later tijdstip te verschuiven. „Dat daardoor de officiële openingshandeling is ko men te vervallen is jammer, maar het heeft er de ijs- pret niet minder om gemaakt", aldus Stoffels, die ook gistermiddag tevreden toekeek op een schaatsende menigte. foto Charles Strijd „De ijsbaan meet nu twaalf bij veertig meter en is daarmee anderhalf keer zo groot als vorig jaar. Aan het ene uiteinde van de ijsbaan staat een poffertjes kraam, aan het andere een 'skihut' waar glühwein en erwtensoep wordt geserveerd. We verwachten een minstens zo grote toeloop als vorig jaar, waarbij de topdrukte in het weekend wordt verwacht. Boven dien is de ijsbaan doordeweeks al vele ochtenden ge reserveerd voor zo'n tweeduizend scholieren die de ijzers zullen onderbinden", aldus Stoffels. De ijsbaan ligt er tot en met zondag 5 januari en is ge opend van 's ochtends tien uur tot 's avonds tien uur. BRESKENS-Haast acht- s honderd bezoekers had- a J den vrijdag en zaterdag een geslaagde avond tij- dens het bijwonen vaneen bijzondere show van de 0 muziekvereniging Bres- kens-Groede in sporthal Scheldeveste in Breskens. TERNEUZEN - Omdat de hui dige gemeente Terneuzen na 1 januari ophoudt te bestaan, werd er zaterdag een afscheids feest voor gemeentepersoneel, gemeenteraad, college en de mensen van het openbare on- derwijs gehouden. f: Na een muzikale opwarmer van L een groep ambtenaren en raads- leden volgde er een spetterend optreden van burgemeester n Barbé, die het nummer Some- thing Stupid van Frank Sinatra 2 ten gehore bracht. Daarna was hetBlueDenimdatdeaanwezi- gen trakteerde op een professio- J neeloptreden. Na het buffet speelde in de Hy- dro Agri-zaal een dansorkest en j was de Dow-zaal omgetoverd fot een heuse disco, De avond werd afgesloten met het doorknippen van eenlint dat symbolisch het afscheid van de oude gemeente voorstelde. Deze show voerde muzi- kaal over de wereld, mu- ziek uit een groot aantal landen uit Europa, Egyp- te, de Verenigde Staten en Zuid-Amerika. Een heel k bijzondere bijdrage aan e- het geheel waren de optre- 1 dens van een van het '3 showballet van Petrella 3 Lion uit Axel. De ballet- i schoolbestaatditjaartien jaar en viert dit jubileum- optreden op 21 december indeHallein Axel. Een heus Tiroler orkest bracht een vrolij ke noot in de show en menig Borsa- to-fan was onder de in druk van zanger Pete Gilbertson met zijn ver tolking van Je hoeft niet naar huis vannacht. De harmonie van Breskens- Groede stond onder lei ding van Johan le Grand en de slagwerkgroep had een aantal bijzondere nummers ingestudeerd onder leiding van Catja Haartsen. Vooral de com binatie van koorzang en harmonie - het Koninklijk A Capella koor Ertvelde en het Samankoor uit Wachtebeke (B) verleen den medewerking - zorg de voor een bijzondere in terpretatie van een aantal nummers. De show werd afgesloten door zangeresMonique de Bruijckere, die onder steund door de beide ko ren een aantal klassieke kerstliederen zong. maandag 16 december 2002 P iinnr Jan Jansen KNEUZEN - Naast CDA en PvdA vormen SGP en Christen- l unie samen de derde poot van ftrncuzens nieuwe college van Ben W. Dit klein confessionele e blok vaardigt SGP'er P. Hame- 1 link af als wethouder. Partijen werden het daar zaterdag in Sas c van Gent over eens. CDA en PvdA brachten de ver- wachte kandidaat-wethouders ui stelling: A. van Waes en J.Luycks voor het CDA, C. van Schaik en C. Lief ting voor de PvdA. Dit nieuwe college kan in a ieder geval rekenen op de steun van 21 van de 31 raadsleden in Terneuzen. Het CDA bezet ne- l gen zetels, de PvdA acht, SGP I en ChristenUn ie elk twee De andere zes fracties spraken m Sas geen onverdeelde steun uit voor de kandidatuur van SGP'er Hamelink. „Maar dat gold ook voor de andere opties die we hebben besproken", zegt formateur Van Waes. Volgens hem zijn er heel wat plaatjes van een nieuw college langsgekomen in de onderhan delingen. Daaronder zelfs één met zes wethouders, van wie er dan twee parttime aan de slag zouden gaan. „Maar dat leek ons niet goed werkbaar." Van Waes heeft vertrouwen in de samenwerking met Hamelink 'als persoon en als politicus'. Grote problemen met een prin cipiële stellingname van de SGP over bijvoorbeeld de zondag verwacht hij niet. „Hamelink heeft recht op een minderheids standpunt als zoiets als winkel opening op zondag aan de orde is, maar verder is hij vast en ze ker loyaal genoeg." Daar hamert Hamelink zelf ook op. „Neem het Scheldetheater. Daar waren wij tegen. Maar nu de meerderheid ervoor gekozen heeft, werken wij wel mee aan vervolgbeleid, bijvoorbeeld rond de infrastructuur. Dat ac cepteren we als een gegeven. Natuurlijk zullen we wel eens voor een dilemma komen te staan. Nou, dan neem je een minderheidsstandpunt in, maar dat kunnen andere partijen soms ook. Zolang dat niet te pas en te onpas gebeurt, is er niets aan de hand." Aan de verdeling van porte feuilles kwamen de onderhan delaars zaterdag nog niet aan toe. Evenmin konden ze al alle puntjes op de i zetten in het be leidsprogramma van de nieuwe gemeenteraad. Volgens Van Waes door tijdgebrek, ook ontstaan omdat tien fracties meepraten. Onoverbrugbare meningsverschillen kwamen volgens hem niet aan het licht. Afspraken zijn wel al gemaakt over een delicaat dossier als de Koegorspolder, waar een groot slibdepot is gepland. 'Met de grootst mogelijk zorgvuldig heid afwikkelen', luidt daar over de consensus. „Definitief A of B hebben we nog niet ge zegd", aldus Van Waes. Ook is vastgelegd dat elke wet houder een aantal dorpen of wijken onder zijn hoede neemt. Over andere beleidsterreinen als ruimtelijke ordening en maatschappelijk werk, en over de portefeuilleverdeling gaan de gesprekken vandaag verder. door Jan Jansen EMMADORP - Genoeg fouten gemaakt, oefening geslaagd. Zo blikt regiocoördinator J. van de Velde van het Rode Kruis in Zeeuws-Vlaanderen terug op de oefening die zijn organisatie za terdag hield in het Land van Hulst. „Alleen van fouten kun je leren", meent Van de Velde. lachtoffer op tijdens de oefen-evacuatie van Emmadorp. foto Wim Kooyman moesten hebben. Ik ben des te erkentelijker dat ze mee hebben gedaan." Over het algemeen verliep het ophalen van de men sen uit Emmahaven en de latere opvang volgens Van de Velde goed. „De vrijwilligers hebben goed werk gedaan." Een paar foutjes deden zich met name voor op het vlak van de onder linge communicatie, 'altijd cru ciaal' bij hulpverlening. Toch is Van de Velde tevreden over de gang van zaken. „Als je geen foutjes maakt, leer je weinig van zo'n oefening." Het scenario draaide zaterdag om een grote brand in Emma dorp, waarbij giftige stoffen vrijkwamen. Het hele gehucht moest daardoor worden geëva cueerd; en bovendien was op vang nodig van een groep Saef- tinge-wandelaars die niet meer terecht kon in het informatie centrum. De 35 vrijwilligers van het Rode Kruis die meededen, brachten 24 'slachtoffers' over naar de dorpshuizen van Graauw en Nieuw-Namen die waren ingericht voor de eerste opvang. Toen later bleek dat langdurige opvang noodzake lijk was, verhuisde iedereen naar het gebouw van Rode Kruis in Hulst. „Die overgang van eerste naar tweede opvang hadden we nog niet eerder geoefend", zegt Van de Velde. „Het ging goed, zij het dat de slachtoffers veel geduld (Advertentie ezorgklachten - informatie over abonnementen door Jan Jansen ZAAMSLAG - Piet Hamelink is hoorbaar gelukkig met de hem zaterdag toegewezen wethou- derspost in Terneuzen. „Hier heb ik in mijn stoutste dromen niet aan durven denken", juicht de uit Zaamslag (Reuzenhoek) afkomstige SGP-poIiticus. Hij is 55, belastingambtenaar en al dertien jaar raadslid in Terneu zen. Hamelink durft wel te spreken van een historische dag. Tachtig jaar zit de SGP al in de gemeen teraad van Terneuzen, maar nog nooit leverde de partij een wet houder. „Vier jaar terug is ook al onze kant opgekeken. Toen werd het uiteindelijk TOP. Nu wilden CDA en PvdA weer een verbreding van het college en zagen ze weinig andere moge lijkheden." De flinke stemmenwinst die de staatkundig gereformeerden boekten bij de laatste verkiezin gen, heeft volgens hem een rol gespeeld. „Want die behaalden we terwijl ons voedingsgebied door de herindeling toch kleiner was geworden." Hamelink steekt zijn orthodox- christelijke achtergrond niet onder stoelen of banken. Hij voelt zich geroepen. Letterlijk. „Ik hecht er toch aan dit nu te zeggen. Je moet geweldig je best doen, maar voor ons geldt: 'bid en werk', en het eerste staat voorop." Principieel noch praktisch Piet Hamelink voorziet hij grote problemen met de deelname aan het colle ge. „Als raadslid was je toch al mede-bestuurder. Je had niet zo'n andere positie dan het col lege." Komt het straks op zon dagsheiliging aan, dan zal hij soms een afwijkend standpunt moeten innemen. Die ruimte is hem gegund. Hamelink is ook Statenlid voor de SGP en staat op de kandida tenlijst voor de komende ver kiezingen. Blijft hij ook in Mid delburg bestuurlijk actief? „Ik moet er nog over nadenken en het bespreken met ons provinci aal bestuur, maar mijn eerste gedachte is: 'is het wel wenselijk die functies te combineren?"' SCHOONDIJKE - Een 45-jari- ge vrouw uit de gemeente Oost burg heeft in de nacht van zater dag op zondag haar rijbewijs moeten inleveren wegens rijden onder invloed. Agenten zagen de vrouw rond kwart voor een 's nachts over de Lange Heerenstraat te Schoon- dijke rijden met een lekke band. Toen ze haar hierop wilden at tenderen, merkten ze dat de adem van de bestuurster naar alcohol rook. Vervolgens werd een blaastest afgenomen, waar uit bleek dat de vrouw ruim drie maal de toegestane hoeveelheid had gedronken. Daarop werd haar rijbewijs ingenomen. Te vens ontving zij een dagvaar- ding. door Jan Jansen KAPELLEBRUG - Met veel vertoon van menskracht en middelen heeft de politie za terdag een inval gedaan bij een kennelijk illegaal auto bedrijf in Kapellebrug. Om dat de Belgische eigenaar nog niet is aangehouden, wil de politie noch justitie er af gelopen weekend medede lingen over doen. De actie was echter opval lend genoeg om de aandacht te trekken. Vanaf zeven uur 's ochtends was een forse po litiemacht in de weer op het bedrijfsterrein achter super markt Amax, en dat bleef de hele dag zo. Tot in de avond uren werd er hard gewerkt Bij het bedrijfje, gevestigd in een deel van een voormalige textielfabriek, staat 's a- vonds op een speciale vracht wagen een aantal auto's klaar, zo te zien om afge voerd te worden. Verder wordt de laatste hand gelegd aan het volstouwen van een container met banden en mo torkappen, het merendeel van de merken Audi en Mer cedes. De activiteiten zijn zichtbaar genoeg maar de aanwezige agenten mogen niks zeggen, laat staan de voor het karwei ingeschakel de burgers. En als rond zeven uur 's avonds de griffier van de rechter-commissaris op het toneel verschijnt, hult ook zij zich in stilzwijgen. „Ja, ze doen nogal geheim zinnig", zegt Erik Mangnus van de aangrenzende super markt annex pompstation. Omdat de oude textielfa briek het eigendom is van de gebroeders Mangnus, kregen zij 's ochtends wel een sein tje. „Maar wat ze kwamen doen, hebben ze mij ook niet verteld." Mangnus zegt de loods te ver huren aan verschillende klei ne bedrijfjes. Dat één van hen, een Belg, er praktijken op na bleek te houden waar justitie grote belangstelling voor heeft, verraste hem vol ledig. „Hij zou het gebruiken voor de opslag van goederen. Tja, hoe kun je dat controle ren? Meestal ga ik op intuïtie af; die is te vertrouwen." Hij staat er wat beteuterd bij te kijken, vraagt zich af of hij voortaan de geloofsbrieven van elke potentiële huurder moet opvragen. „We verhu ren dat pand al zo lang. Nooit problemen gehad en dan nu dit..." Niets Van de zijde van politie en justitie blijft het intussen het hele weekend praktisch stil. Het openbaar ministerie heeft de voorlichting naar zich toe getrokken, maar persofficier Van Es laat maar één keer iets van zich horen. Om te vertellen dat hij niks te vertellen heeft. „Nee, het was geen inval en ook geen actie, Wat dan wel? Daar kan ik niks over zeggen zolang we zelf niet precies weten wat daar aan de hand is." Eerder mocht zijn voorlicht ster alleen kwijt dat er pas nadere informatie komt zo dra de noodzakelijke aan houdingen zijn verricht. Vooruitlopend op de verhui zing naar Terneuzen gaan de drie kinderen van dat Sluiskilse gezin al naar school in hun nieuwe woon plaats. Die staat vlakbij het nieuwe huis, wel zo prak tisch. Een klein probleem vormt nog de katholieke signatuur van de onderwijsinstelling voor de niet-godsdienstig op gevoede kinderen van de fa milie. Benieuwd naar de er varingen van zijn jongste telg Nathalie vroeg vader Arthur tijdens het middageten of zij ook moest bidden voor aan vang van de les. „Jazeker!", antwoordde de zesjarige leerlinge uit groep drie vol trots en enthousiasme. „Van de vader, de zoon en de hage dis!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29