Reorganisatie Ecoscope in 2003 Op zoek naar de mooiste kerstboom Drugsacties politie in Vlissingen succes Verkenner gevaarlijke stoffen krijgt lintje Renesser attractie moet natuuractiviteitencentrum worden Kerstinkopen doen voor bet goede doel Automobilist uit Goes krijgt twee bekeuringen Gitarist wint compositieprijs Brillen en gsm gestolen uit auto Aanrijding Baldadige man aangehouden 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Drieëenheid PZC waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND maandag 16 december 2002 rinrirFamke van Loon RENESSE - Het recreatief mi lieucentrum Ecoscope moet volgend jaar omgevormd wor den tot een natuuractiviteiten centrum voor Schouwen-Dui- veland en zijn toeristen. Dat in de beleidsnotitie Eco scope 2003. Hiervoor moet de Renesser attractie sneller dan vooral' bedacht aan de eisen van natuur- en milieu-educatie cen trum (NME) gaan voldoen. Het 'museum', zoals het exposi tiegebouw in het rapport ge- Jnoemd wordt, blijft een centrale rol in dat natuur activiteiten centrum spelen. Wel krijgt het gebied rond het milieucentrum van Renesse met onder meer nieuwe ontdekkingspaden en een vlinder- en insectentuin een belangrijker aandeel. De reor ganisatie van Ecoscope moet betaald worden met het geld dat nog over is van de nieuwbouw. De plannen moeten voor april 2003 zijn gerealiseerd. Beheerder, W. van der Hulle, die de toekomst voor het milieucen trum heeft uitgestippeld, wil nadrukkelijk het stormachtige verleden van Ecoscope achter zich laten. Geen verhalen meer over tegenvallende bezoekers- cijfers, een ontslagen directeur en interimmanagers, dat komt het imago niet ten goede. Want Ecoscope heeft ook zonder fusie met de Werkgroep Schoolbiolo- gie of de Stichting Recreatie activiteiten Schouwen-Duive- land zelfstandig genoeg moge lijkheden om alsnog een succes te worden. door Famke van Loon Voor die toekomst moet Ecosco pe vooral het natuur activitei ten centrum van Schouwen- Duiveland worden. Daarvoor wil het Renesser milieucentrum het middelpunt zijn en samen werken met (professionele) or ganisaties als de Werkgroep Schoolbiologie, die zich bezig houden met natuur- en milieu educatie. Zowel voor de Schou- wen-Duivelanclers als voor de toeristen moet het de eerste plek worden om informatie over na tuur te halen: dat kan gaan om algemene informatie maar ook over ondermeer de natuur ontwikkeling in het plan Ture luur. Knuffelschuur Ecoscope en het omliggende terrein moeten om deze nieuwe toekomst smoel te geven be hoorlijk vertimmerd worden. De tuin wordt ontdektuin waar zowel kinderen als volwassen door middel van een dierspoor- of natuurschatzoektocht door heen geleid worden. Het be staande doolhof maakt plaats voor een vlinder- en insecten- tuin. De kinderboerderij wordt uitgebreid en krijgt een knuffel- schuur. Het pad naar Ecoscope toe moet beter aangekleed wor den en de (centrale) ingang tot het museum wordt verplaatst naar de voorkant van het ge bouw. In het pand zelf wordt op de bovenverdieping een natuur- theater gemaakt. Hier kunnen films gedraaid worden en optre dens plaatsvinden, die de SRASD in de zomermaanden op Ecoscope geeft. Om het Renes ser milieucentrum daarnaast aantrekkelijk te houden, moet Ecoscope volgens de beleidsno titie steeds nieuwe dingen te bieden hebben. Want dat met name de Schouwen-Duivelan- ders niet terugkomen naar het centrum wijt Van der Hulle daaraan. Met thema- en activi teitendagen en wisselende ex posities over natuur- en landin richtingsprojecten op het eiland moet daar verandering in ko men. „Belangrijk blijft dat Eco scope per tijdsvak vernieuwend bezig blijft en al doende kan uit groeien tot een gerespecteerd en regionaal groencentrum." GOES - Een 22-jarige Goese au tomobilist is zondag rond 03.50 uur op de Middelburgsestraat in zijn woonplaats twee keer be keurd. De man reed met een defect ach terlicht en gaf geen richting aan bij het afslaan. Toen agenten hem hierop aan spraken, bleek hij niet in het be- zittezijn van een rijbewijs. Tevens bleek de Goesenaar te veel alcohol te hebben gedron gen waarvoor hij een rijverbod van een uur kreeg. De automobilist ontving twee bekeuringen, een voor het rij denzonder rijbewijs en een voor het rijden onder invloed van al cohol. Z1ERIKZEE - Er wordt gesnuf feld tussen de uitgestalde boe ken. Een andere bezoeker heeft haar oog laten vallen op de gefi guurzaagde kerstboom met kaarsenhouders. De portemon nee wordt andermaal getrok ken. Het geld rolt zaterdagmid dag met een warm gevoel. Want op de kerstmarkt in 't Gebouw de Harmonie in Zierikzee kun nen kerstinkopen worden ge daan voor een goed doel. Het is dit jaar voor de vierde op eenvolgende keer dat Konink lijke Harmonie Kunst en Eer en de Stichting Zeeland Helpt Po len een eigen kerstmarkt heb ben gehoudenWant waar in an dere dorpen en steden op Schouwen-Duiveland de plaat selijke ondernemersvereniging deze markt organiseert blijft Zierikzee een witte vlek op de kaart. „In Zierikzee is er eigen lijk niks, maar als dé centrum stad van het eiland kun je niet achterblijven", vindt C. de Looff-Kloet van de stichting. Door de twee organisaties, die deze kar trekken, is gekozen voor een eigen opzet: met onder meer stands van Welfare Rode Kruis, Mathie de Wit, de Chris telijk Jongeren Vereniging en Unicef komt de opbrengst van deze kerstmarkt ten goede aan de goede doelen. En juist in de kersttijd blijkt menig bezoeker graag bereid met deze gedachte inkopen te doen. Dringen Nog voor dat de markt opengaat staan de eerste klanten al te dringen voor De Harmonie. De bloemstukken, die de Stichting Zeeland Helpt Polen verkoopt, zijn inmiddels bekend en ge wild. Bezoekers van de kerst markt willen bijtijds hun slag slaan. Ook de palingbroodjes, die de kas van Kunst en Eer moeten spekken, zijn populair. „Daar hebben ze een lijstje voor aan moeten leggen", vertelt De Looff lachend. Kort voor de middag is het even wat rustiger. De dozen met kerstballen en de kerstkaarten worden nog eens opnieuw ge rangschikt. De oliebollenkraam heeft even de gelegenheid om een kleine voorraad aan te leg gen. De Looff blijft optimis tisch: „Meestal is het nu wel iets drukker, maar er zijn dit week end over het hele eiland kerst markten. Mensen druppelen toch de hele dag wel bin- nen." De kans om even plaats te nemen op een politiemotor laten deze twee jonge bezoekers van de open dag zich niet ontglippen. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Hoe gaan een politie hond en zijn begeleider als een team achter een inbreker aan, die gewapend is met een honkbalknuppel? Welk ge voel bekruipt je bij opsluiting in een dagcel? Schouwen-Duiveland heeft een kijkje achter de schermen bij zijn politiekorps kunnen nemen. Voor de politie-agenten zelf biedt de open dag van het Zierikzeese bureau een mooie gelegenheid de kloof tussen korps en burgers te verkleinen. Voor grote groepen mensen bestaat er gevoelsmatig een grote afstand tussen hen en de politie, zo ervaart J. Beuns, teamchef van de districten West en Midden. Want met de politie, zo is de ge dachte, kom je in aanraking als er 'na righeid' is; of je hebt zelf iets gedaan wat niet helemaal in de haak is, of je bent slachtoffer geworden van bijvoor beeld diefstal of inbraak. En zeker in een tijd, waarin veiligheid in de samen leving hoog op de agenda staat, is dat geen goede situatie. Op Schouwen-Duiveland en in de rest van Zeeland probeert de politie die be staande kloof op verschillende manie ren te dichten. Zo zijn de wijkteams ge ïntroduceerd: hiermee moeten de dienstdoende agenten in een bepaald gebied herkenbaar worden, zodat voor bewoners de drempel om hen aan te spreken lager wordt. Een andere ma nier om die afstand te verkleinen is vol gens Beuns de inwoners geregeld een 'kijkje in de keuken' te geven. De offici ële opening van het nieuwe bureau in Zierikzee afgelopen vrijdag vormde voor het Schouwen-Duivelandse team een mooie aanleiding om zaterdag die deuren open te zetten voor het publiek. Wagenpark Verspreid over de dag melden zich en kele honderden eilandbewoners op het bureau. De verschillende demonstra ties, waarbij de agenten onder meer laten zien hoe de mobiele eenheid ope reert of hoe een politiehond een gewa pende inbreker kan grijpen, trekken veel bekijks. Bij de jongere bezoekers zijn de ophoudkamers, waar ze na één minuut 'zitten' al weer snel uit willen, en het wagenpark erg in trek. Want de kans om even plaats te nemen op een motor van de politie laten ze zich niet foto Marijke Folkertsma ontglippen. Voor één jonge bezoekster lijkt de kloof niet te bestaan. Uitgedost met schild en wapenstok van de ME gaat zij met de wapenstok één van de agenten te lijf: eerst nog wat voorzich tig maar al snel landen rake klappen op het schild. Volgens de teamchef hoort dat zo te gaan op een open dag. Dat een bewoner nog eens zijn beklag doet over een 'akkefietje' van drie jaar geleden vindt hij niet erg. Want uitleggen waar om de politie sommige zaken 'niet en andere wel doet' kan ook goed zijn voor de contacten onderling. En dat is het belangrijkste. Beuns: „Want dat we (met het nieuwe bureau, red.) midden in het centrum van Zierikzee zitten symboliseert ook dat we als politie midden in de samenleving willen staan." door Edith Ramakers VLISSINGEN - In de Vlissingse Bonedijkestraat en omgeving zijn in een dik jaar 51 aanhou dingen verricht en zijn vijftien kilo cocaïne en vijf vuurwapens in beslag genomen. Ook heeft de recherchedienst van de politie Zeeland banden met criminele organisaties buiten het district blootgelegd. Dat blijkt uit een evaluatie van politie Zeeland, district Walcheren. Een aantal speciale recherche teams was ingezet om de organi satie in drugstransporten, het importeren en dealen van ver dovende middelen en het verbo den wapenbezit te onderzoe ken. Tot die inspanning werd in het najaar van 2001 besloten door de Vlissingse burgemeester A. van Dok-van Weele, het Open baar Ministerie en de politie Zeeland, het zogenoemde drie hoeksoverleg. De evaluatie maakt duidelijk dat de strijd tegen de overlast van drugs gericht was op Antil- lianen. Zij werden verantwoor delijk gehouden voor de over last. Uit een opsomming van de on derzoeken blijkt dat de acties voor de politie succesvol waren. Onderzoek 'Stier' bijvoorbeeld leverde 12 aanhoudingen van verdachten op. De verdachten waren betrokken bij het finan cieren en organiseren van drug stransporten. Bij die actie werd tevens 6 kilo cocaïne in beslag genomen. Naar aanleiding van de arrestaties werd 6.5 kilo co caïne op Aruba ontdekt. door Famke van Loon WESTENSCHOUWEN - Kri tisch stappen de twee vrouwen om de boom heen. Met wat korte takjes aan één kant krijgt de jonge dennenboom al snel het stempel 'gekke vorm' mee. Maar wat anders gevormd dan een ideaal exemplaar weet de boom één van de twee toch te charme ren. „Want hij staat wél mooi in de hoek en dan zie je er niks Wie zaterdagmorgen een kerst boom van zijn of haar keuze wil de meenemen uit de boswachte- rij van Westenschouwen deed er verstandig aan bijtijds te komen. Nog voor negen uur melden zich daarom de eerste vroege vogels om een mooi exemplaar te plukken uit de honderd Corsicaanse en Oos tenrijkse dennen, die een dag eerder in de Domeinen zijn ge kapt. Boswachterijbeheerder L. van der Weele doen deze tafe relen op de vroege morgen ge noeglijk glimlachen. „Rond ne gen uur rijden ze elkaar hier altijd klem." Want iedereen is op zoek naar de mooiste boom. „Houd die nog eens op", klinkt het herhaalde lijk door het ontwakende bos. De dennen worden met elkaar vergeleken terwijl vaders alvast een voorstelling proberen te maken van 'deze boom' in de huiskamer. Beteuterd slaat zijn Verkoop van dennenbomen vers uit het bos van Westerschouwen. la-oost gade hoe hij toch voor de iets kleinere boom kiest. De twee vrouwen grasduinen nog altijd in de stapel bomen. Wanneer een prachtige, volle tweede boom gevonden is, wor den de verworven schatten naar de auto gesleept, waar ze op het imperiaal gaan Het 'gekke' exemplaar heeft nog een lange rit voor de boeg: die komt in Dordrecht te staan. De ander zal een huiskamer in Haamstede opsieren. Tevreden rekenen ze af bij Van der Weele. Want wel iswaar vroeg uit cle veren heb- foto Marijke Folkertsma ben ze twee mooie kerstbomen bemachtigd, die amper zullen uitvallen. En een boom zo vers uit het bos is hen ook wat waard. „Dat ruikt nog lekker der straks in huis. Kunnen we echt Oh Dennenboom gaan zin gen." Beroving Een politieteam legde zich toe op een onderzoek naar een ge wapende beroving in een deal pand aan de Bonedijkestraat, die gepleegd was door Antilli aanse mannen. De recherche tapte daarvoor diverse tele foons af en verrichtte 'observa ties'. Het resultaat van het onderzoek was dat acht ver dachten konden worden aange houden voor ernstige delicten: mishandeling van vrouwen, po ging tot doodslag en openlijke geweldpleging, handel in ver dovende middelen, diefstal met geweld en met vuurwapens. De politie werd tijdens dit pro ject getipt dat een Antilliaanse man uit de Randstad cocaïne verkocht op het Scheldeplein in Vlissingen. Na een korte actie werd de Rotterdammer aange houden met 68 bolletjes cocaïne in zijn bezit. Een maand geleden kreeg de politie weer door dat er een Antilliaanse man uit Rot terdam aan het handelen was. Ook deze man werd aangehou den. Hij had acht bolletjes hero ine in zijn bezit. Het project werd tegelijkertijd ondersteund door toezichthou ders, die intensief surveilleer den in de Bonedijkestraat en omgeving. Volgens de politie is de overlast door Antilliaanse mannen op dit moment vermin derd. Wel zijn er weer 'enkele nieuwe Antillianen gekomen en is de drukte verplaatst naar de avonduren'. pagina 11overlast scooters GOES - De uit Goes afkomstige gitarist Luc Oggel heeft gisteren de compositieprijs gewonnen tijdens de finale van de Sena Guitar Awards in Amsterdam. Het door hem ingestuurde num mer Universal Dream werd dooi de jury het beste bevonden. Og gel gaat het nummer nu verder uitwerken met de bekende pro ducent Rob Bolland om het ver volgens op cd uit te brengen. Als de samenwerking bevalt, vol gen wellicht meer nummers. SCHARENDIJKE - In een ge parkeerde auto aan de Brou- wersdam te Scharendijke is za terdagmiddag ingebroken. Uit de auto werd een rugzak met on der andere brillen en een gsm weggenomen met een waarde van een paar honderd euro. SINT ANNALAND - Een aan rijding vond zaterdagmiddag plaats op de Oude Zeedijk in Sint Annaland. Een negentienjarige automobi list uit de gemeente Tholen, botste op een tegemoetkomende auto, bestuurd door een negen tienjarige man uit dezelfde ge meente. De man verklaarde dat hij zijn auto niet meer onder controle had als gevolg van een glad wegdek. Hierdoor kwam hij gedeeltelij kop de linkerweg helft terecht. Een negentienja rige inzittende van de tegemoet komende auto werd met hoofdpijn overgebracht naar een ziekenhuis. De auto's raak ten beschadigd VLISSINGEN - Een twintigja rige man uit Spanje is zon dagochtend rond half zes aan gehouden voor openbare dron kenschap en baldadigheid. De man was op het Bellamy- park, onder invloed van alcohol, voor langskomende auto's gaan staan. Tevens ging hij in een al daar geparkeerde personenauto zitten. Toen hij door een inzit tende hiervan uit de auto werd gehaald, gaf hij een trap tegen de auto. Hierop werd de man aangehouden. Hij werd na op maken van proces-verbaal weer in vrijheid gesteld. door Famke van Loon BURGII-HAAMSTEDE - Sinds 1981 heeft hij zich ingezet voor de vrijwillige brandweer. Eerst als brandweerman voor het korps van Westerschouwen, en de laatste jaren voor dat van Schouwen-Duiveland bij de blusploeg Haamstede/Renesse. Zijn vertrek wilden zijn colle ga's niet ongemerkt voorbij laten gaan. Tijdens zijn af scheidsavond werd J. Pland- soen uit Renesse benoemd tot lid in de Orde van Oranje Nassau. „Ik heb altijd gezegd: ik wil een afscheid zonder poespas. Ik ben niet anders als een gewone werkman. Maar als je collega's je zo waarderen dat ze dit voor je vragen, dan accepteer je dat", stelt Plandsoen. Zonder poes pas en recht door zee; het is een indruk die hij 21 jaar lang heeft achtergelaten bij het korps, zo blijkt uit de toespraken die za terdagavond op de kazerne in Burgh-Haamstede gehouden worden. „Je zegt alles recht voor zijn raap en maakt van je hart geen moordkuil", weet ook bur gemeester J. Asselbergs. In zijn toespraak vertelt de bur gemeester hoe Plandsoen is op geklommen van aspirant brandwacht tot hoofd brand wacht en memoreert eraan dat Plandsoen zich de laatste jaren voor zijn ploeg heeft gespeciali seerd tot 'verkenner gevaarlijke stoffen'. De grootse brand bij de Zeeuwse Stromen wordt nog eens opgehaald, al wil de ver trekkende brandweerman zelf dat lijstje graag aanvullen. „Wat dacht je van de brand bij Manege Grol of die bij die villa in de J. J. Boeyensweg? Aan één uitslaande brand denkt hij in het bijzonder terug. Want bij pension Kijkduin is 'het enige slachtoffer' in zijn carrière ge vallen. Nu Plandsoen 55 jaar geworden is, moet hij als brandweerman met pensioen. „Met spijt in ons hart hebben wij jou eervol ont slag moeten geven", stelt de burgemeester. Wanneer Assel bergs de koninklijke onder scheiding uitreikt krijgt Pland soen een staande ovatie van zijn collega's. Even is de anders zo nuchtere gehuldigde aange daan. Veel woorden heeft hij niet nodig om zijn waardering te laten blijken: „Ik ben geen prae- ter. Bedankt collega's." Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen i Vooruitlopend op de verhui zing naar Terneuzen gaan de l drie kinderen van dat j Sluiskilse gezin al naar school in hun nieuwe woon plaats. Die staat vlakbij het nieuwe huis, wel zo prak- tisch. Eeri klein probleem vormt nog de katholieke sig natuur van de onderwijsin- j stelling voor de niet-gods- j dienstig opgevoede kinderen van de familie. Benieuwd naar de ervaringen van zijn jongste telg Nathalie vroeg vader Arthur tijdens het mid dageten of zij ook moest bid den voor aanvang van de les. „Jazeker!", antwoordde de zesjarige leerlinge uit groep drie vol trots en enthousias me.,, Van de vader, de zoon en de hagedis!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25