PZC Peuterspeelzalen in geldnood »z Prachtig dorpshuis met foeilelijke bar Drugsacties politie in Vlissingen succes Fusie gaat niet door zonder financiële steun Goesenaar wint compositieprijs Wintermarkt in Tholen Onderscheiding voor vrijwillger speel-o-theek Trouwe organist in Oranje-orde opgenomen Lintje voor scheidend brandweercommandant 0800 - 0231 231 (GRATIS) Schouws Ecoscope wordt omgevormd tot activiteitencentrum zeeuwse almanak Drieëenheid BEVELANDEN/THOLEN maandag 16 december 2002 M ,innrRob Paardekam KRUIN1NGEN - De Stichting n peuterspeelzalen Reimerswaal (SPR) verkeert nog steeds in fi- nanciele nood. De gemeente moet tienduizenden euro's bij- leggen om de boel draaiende te houden. De SPR is het overkoepelend or gaan voor de peuterspeelzalen in Yerseke, Kruiningen, Krab- bendijke, Rilland, Waarde en [Haiisweert. Ze is in 1995 opge- w richt met als doel het professio- rtj naliseren van de organisatie en het verhogen van de kwaliteit, Om dat te bewerkstelligen werd besloten dat elke peuterspeel zaal werkt met twee betaalde cd leidsters. De lonen van hen Üj drukken sinds enige jaren sterk op de begroting. In 2001 besloot de gemeenteraad al een flinke schep geld extra te geven en nu i: wordt wederom meer geld ge waagd. Stichting Kinderopvang de Be- velanden (SKB), die in 2004 wil fuseren met de SPR, heeft de be groting van de SPR van dit jaar doorgelicht en kwam tot de con clusie dat er aan het eind van het jaar een enorm tekort is. De to tale lasten bedragen bijna 194.000 euro, terwijl de ouder bijdragen niet meer dan 87.000 euro in het laatje brengen. Dat betekent dat een bedrag van zo'n 107.000 euro nodig is om de begroting sluitend te krijgen. De gemeente had al een subsi diebedrag van ruim 73.000 euro opgenomen en daar moet nu nog eens een kleine 33.000 euro bo venop. De gemeenteraad wordt ge vraagd deze extra bijdrage te verstrekken. Ook in 2003 dreigt de SPR de begroting niet slui tend te krijgen. Voor dat jaar wil het college nog eens 38.000 euro uittrekken. Weinig keuze In hun advies aan de gemeente raad stellen burgemeester en wethouders dat de gemeente weinig keuze heeft. Stichting Kinderopvang de Bevelanden heeft namelijk laten weten niet te willen fuseren met een stich ting die een negatief eigen ver mogen heeft. Met andere woor den: als er geen extra geld wordt uitgetrokken voor de peuter speelzalen in Reimerswaal gaat de fusie niet door en is de SPR ten dode opgeschreven. Een on wenselijke situatie, zo stellen B en W. Zeker omdat alle investe ringen die de afgelopen jaren al zijn gedaan, verloren zouden gaan. De SPR heeft de gemeente ook verzocht geld uit te trekken om de peuterspeelzalen in Waarde en Hansweert een extra dagdeel te kunnen openen, omdat in bei de dorpen een wachtlijst be staat. Hier willen burgemeester en wethouders echter niet aan beginnen. Onder normale om standigheden zouden ze het overwogen hebben, maar ze me nen dat er momenteel al genoeg extra geld naar de SPR gaat. Beide kwesties worden morgen behandeld in de raadsvergade ring. Deze vindt vanaf 19.30 uur plaats in het gemeentehuis in Kruiningen. GOES - De uit Goes afkomstige gitarist Luc Oggel heeft gisteren de compositieprijs gewonnen tijdens de finale van de Sena Guitar Awards in Amsterdam. Het door hem ingestuurde num- merUniversal Dream werd door dejury het beste bevonden. Oggel gaat het nummer nu verder uitwerken met de beken de producent Rob Bolland om het vervolgens op cd uit te bren gen. Als de samenwerking be valt, volgen wellicht meer num mers. 1HOLEN - Gezien de publieke belangstelling voldeed de eerste wintermarkt in het centrum van Tholen zaterdag zeker aan de behoefte. 'sMiddags was het schuifelen in de smalle Kerkstraat en bij de entree van de hobbymarkt in de Gasthuiskapel ontstonden zelfs opstoppingen. De belangstel ling voor de koorzang in de ka tholieke kerk kende pieken en dalen. Ook 's avonds was het ge zellig druk in de binnenstad. Wel vertoonde de eerste winter markt nog de nodige kinder ziekten. Na de fraaie entree bij de kop van de Eendrachtsweg, met sneeuwmachine en open terras, was ter hoogte van de C1000 een flink gat zonder kra men. Ook ondernemers op de Markt vonden zich wat verloren staan. Adrie Kortlever en burgemeester Verbree (rechts) van Reimerswaal onthullen het nieuwe naambord. door Rob Paardekam HANSWEERT - Nog geen jaar na het slaan van de eerste paal werd het nieu we dorpshuis van Hansweert zaterdag op feestelijke wijze geopend. Iedereen vond het prachtig. Alleen die bar... „Die is foeilelijk", aldus voorzitter Adri Kortlever van de dorpsraad. Het nieuwe dorpshuis, dat net als het oude de naam Kaj Munk heeft gekre gen, is een hele verbetering ten opzichte van de vorige. Bezoekers komen binnen in een ruime foyer. Daarachter zit de grote zaal. Beide ruimtes kunnen door een panelenwand van elkaar worden gescheiden. Verder kent de dorpshuis een vergaderruimte en een grote keu ken. De beheerder van het nieuwe Kaj Munk is Ad Linders. Hij was al drie jaar interim-beheerder van het oude dorps huis en verder de uitbater van café Zee- landia. Burgemeester A. Verbree haak te in op de negatieve verhalen over Hansweert die de laatste tijd de ronde doen. „Hansweert is misschien niet de sterkste kern", gaf hij toe, „maar wel de veerkrachtigste." Hij roemde de men taliteit van de Hansweertenaren, die zich zou kenmerken door een grote saamhorigheid. „De kracht van een dorp zit hem niet alleen in het uiter lijk", stelde Verbree. Volgens hem moet de bevolking er zelf wat van maken en dat zouden de Hansweertenaren prima doen. „Hier kijken de mensen niet naar rangen en standen. Iedereen trekt met elkaar op." Volgens Verbree zal het dorpskarakter van vóór het verdwijnen van Hansweert-Oost nooit meer terug komen. „Maar samen komen we eruit." Het fraaie nieuwe dorpshuis is volgens de burgemeester één van de vele stap pen in het proces om van Hansweert weer een mooi dorp te maken. Kanttekeningen Dorpsraadvoorzitter Adri Kortlever, tevens voorzitter van de Stichting Dorpshuis Kaj Munk, liep de hele mid dag stralend rond. Hij sprak van een prachtig dorpshuis met een fantastisch mooi dorpsplein. Volgens hem moet de kermis daar volgend jaar maar gehou den worden. Natuurlijk zou Kortlever zichzelf niet zijn als hij niet een paar foto Willem Mieras kritische kanttekeningen plaatste. „We zijn unaniem van mening dat in ons mooie gebouw een foeilelijke bar staat", sprak hij. „Daar moet nog wat aan gebeuren." Kortlever vindt ook dat er snel een vlaggenmast bij het dorps huis moet komen. „Ik dacht dat deze in het kostenplaatje was inbegrepen, maar we moeten hem zelf aanschaffen. We hopen nu maar op een goede fee (lees: burgemeester Verbree) die voor een vlaggenmast zal zorgen." Het nieuwe dorpshuis werd vaak in één adem genoemd met de brede school die in Hansweert komt. Deze is zo goed als klaar en onder meer de bibliotheek is er al gevestigd. Toch zal het pand aan De Eendracht pas in februari 2003 worden geopend. E. de Goffau krijgt zijn lintje uitgereikt door burgemeester Nuis. foto Dirk-Jan Gjeltema KAPELLE - Het was zaterdag dubbel feest in De Schatkist in Kapelle. De speel-o-theek vier de niet alleen haar twintigste verjaardag; ook medewerkster J. Ruissen-Van Stel (46) werd in het zonnetje gezet. Ze werd be noemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. De Schatkist is gevestigd in het gebouw waar ook het Kapelse fruitteeltmuseum zit. Hoewel de afgelopen twintig jaar zich kenmerkten door voorspoed, is er één zwarte bladzijde. In 1992 werd de toenmalige speel-o- theek.door brand verwoest. Ruissen was één van de vrijwil ligsters die zich heeft ingezet voor de wederopbouw. Ze was er ook al bij toen de speel-o-theek in 1982 werd opgericht. „We hebben allemaal grote bewon dering voor haar", vertelt vrij willigster A. Kampstra. „Na twintig jaar kan ze nog steeds hetzelfde enthousiasme op brengen als waar ze mee begon. Dat is heel knap, want je komt steeds weer dezelfde dingen te gen, ook vervelende zaken. Je hoort dan weieens een diepe zucht, maar daarna zet ze de schouders er weer onder." Ruis sen kreeg het lintje zaterdag middag opgespeld door burge meester S. Kramer van Kapelle. Felicitaties voor J. Rentmeester. foto Willem Mieras HALSTEREN - E. de Goffau uit Tholen-stad is gisteren be noemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Dat gebeurde in de Sint Martinuskerk in Hal steren. De Goffau was afgelopen week endprecies veertig jaar als orga nist verbonden aan de protes tantse kerkgemeenschap in het Brabantse dorp. Dat is overi gens niet zijn enige verdienste in de muziek. Sinds 1973 is hij ook organist van de rooms-katho- lieke parochie in Halsteren en tussen 1965 en 1983 vervulde hij die rol bij de hervormde ge meente in Bergen op Zoom. Daarnaast begeleidde de Thole- naar diverse koren in onder meer Roosendaal, Steenbergen en Bergen op Zoom. Incidenteel bood hij ook zijn diensten aan bij het Smalstads mannenkoor in Sint-Maartensdijk. Ten slotte is De Goffau sinds 1970 pianist en begeleider van het Belgisch- Nederlandse ensemble Bel Can to. Burgemeester Kramer speldt J. Ruissen-Van Stel de onderschei ding op. foto Willem Mieras OVEZANDE - In Ovezande werd zaterdag de verbouwde brandweerkazerne aan de Bur gemeester Andriessenstraat weer in gebruik genomen. Te vens werd scheidend groeps commandant J. Rentmeester benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Rentmeester (55) is eigenaar van een bouwbedrijf en sinds 1968 lid van de vrijwillige brandweer van Ovezande, waar ook de dorpen Driewegen en El- lewoutsdijk ondervallen. Sinds 1987 was hij commandant van door Edith Ramakers VLISSINGEN - In de Vlissingse Bonedijkestraat en omgeving zijn in een dik jaar 51 aanhou dingen verricht en zijn vijftien kilo cocaïne en vijf vuurwapens in beslag genomen. Ook heeft de recherchedienst van de politie Zeeland banden met criminele organisaties buiten het district blootgelegd. Dat blijkt uit een evaluatie van politie Zeeland, district Walcheren. Een aantal speciale recherche teams was ingezet om de organi satie in drugstransporten, het importeren en dealen van ver dovende middelen en het verbo den wapenbezit te onderzoe ken. Tot die inspanning werd in het najaar van 2001 besloten door de Vlissingse burgemeester A. van Dok-van Weele, het Openbaar Ministerie en de poli tie Zeeland, het zogenoemde driehoeksoverleg. De evaluatie maakt duidelijk dat de strijd tegen de overlast van drugs gericht was op Antil- lianen. Zij werden verantwoor delijk gehouden voor de over last. Uit een opsomming van de on derzoeken blijkt dat de acties voor de politie succesvol waren. Onderzoek 'Stier' bijvoorbeeld leverde twaalf aanhoudingen van verdachten op. De verdach ten waren betrokken bij het fi nancieren en organiseren van drugstransporten. Bij die actie werd tevens zes kilo cocaïne in beslag genomen. Naar aanlei ding van de arrestaties werd zesenhalve kilo cocaïne op Aru ba ontdekt. Een politieteam legde zich toe op een onderzoek naar een ge wapende beroving in een deal pand aan de Bonedijkestraat, die gepleegd was door Antilli aanse mannen. De recherche tapte daarvoor diverse tele foons af en verrichtte 'observa ties'. Het resultaat van het onderzoek was dat acht ver dachten konden worden aange houden voor ernstige delicten: mishandeling van vrouwen, po ging tot doodslag en openlijke geweldpleging, handel in ver dovende middelen, diefstal met geweld en met vuurwapens De politie werd tijdens dit pro ject getipt dat een Antilliaanse man uit de Randstad cocaïne verkocht op het Scheldeplein in Vlissingen. Na een korte actie werd de Rotterdammer aange houden met 68 bolletjes cocaïne in zijn bezit. Een maand geleden kreeg de politie weer door dat er een Antilliaanse man uit Rot terdam aan het handelen was. Ook deze man werd aangehou den. Hij had acht bolletjes hero ine in zijn bezit. Het project werd tegelijkertijd ondersteund door toezichthou ders, die intensief surveilleer den in de Bonedijkestraat en omgeving. Volgens de politie is de overlast door Antilliaanse mannen op dit moment vermin derd. Wel zijn er weer 'enkele nieuwe Antillianen gekomen en is de drukte verplaatst naar de avonduren'. pagina 11overlast scooters Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen door Famke van Loon RENESSE - Het recreatief mi lieucentrum Ecoscope moet volgend jaar omgevormd wor den tot een natuuractiviteilen- centrum voor Schouwen-Dui- veland en zijn toeristen. Dat staat in de beleidsnotitie Eco scope 2003. Hiervoor moet de Renesser attractie sneller dan vooraf bedacht aan de eisen van natuur- en milieu-educa tie centrum (NME) gaan vol doen. Het 'museum', zoals het exposi tiegebouw in het rapport ge noemd wordt, blijft een centrale rol in dat natuuractiviteiten- centrum spelen. Wel krijgt het gebied rond het milieucentrum van Renesse met onder meer nieuwe ontdekkingspaden en een vlinder- en insectentuin een belangrijker aandeel. De reor ganisatie van Ecoscope moet betaald worden met het geld dat nog over is van de nieuwbouw. De plannen moeten voor april 2003 zijn gerealiseerd. Verleden Beheerder, W. van der Hulle, die de toekomst voor het milieucen trum heeft uitgestippeld, wil nadrukkelijk het stormachtige verleden van Ecoscope achter zich laten. Geen verhalen meer over tegenvallende bezoekers- cijfers, een ontslagen directeur en interimmanagers, dat komt het imago niet ten goede. Want Ecoscope heeft ook zonder fusie met de Werkgroep Schoolbiolo- gie of de Stichting Recreatie activiteiten Schouwen-Duive- land zelfstandig genoeg moge lijkheden om alsnog een succes te worden. Voor die toekomst moet Ecosco pe vooral het natuuractivitei- tencentrum van Schouwen- Duiveland worden. Daarvoor wil het Renesser milieucentrum het middelpunt zijn en samen werken met (professionele) or ganisaties als de Werkgroep Schoolbiologie, die zich bezig houden met natuur- en milieu educatie. Zowel voor de Schou- wen-Duivelanders als voor de toeristen moet het de eerste plek worden om informatie over na tuur te halen: dat kan gaan om algemene informatie maar ook over ondermeer de natuur ontwikkeling in het plan Ture luur. Knuffelschuur Ecoscope en het omliggende terrein moeten om deze nieuwe toekomst smoel te geven be hoorlijk vertimmerd worden. De tuin wordt ontdektuin waar zowel kinderen als volwassen door middel van een dierspoor- of natuurschatzoektocht door heen geleid worden. Het be staande doolhof maakt plaats voor een vlinder- en insecten- tuin, De kindex'boerderij wordt uitgebreid en krijgt een knuffel- schuur. Het pad naar Ecoscope toe moet beter aangekleed wor den en de (centrale) ingang tot het museum wordt verplaatst naar de voorkant van het ge bouw. In het pand zelf wordt op de bovenverdieping een natuur- theater gemaakt. Hier kunnen films gedraaid worden en optre dens plaatsvinden, die de SRASD in de zomermaanden op Ecoscope geeft. het dertien leden tellende korps. Ter ere van zijn afscheid kreeg hij door burgemeester E. Gelok een koninklijke onderscheiding opgespeld. De heropende brandweerkazer ne heeft de afgelopen maanden een flinke verbouwing onder gaan, nadat de arbeidsinspectie constateerde dat het gebouw niet meer aan de eisen van deze tijd voldeed. Om gescheiden douches en we's te kunnen bouwen, werd onder meer de dakconstructie verhoogd. De verbouwing heeft 143.000 euro gekost. Vooruitlopend op de verhui zing naar Terneuzen gaan de drie kinderen van dat Sluiskilse gezin al naar school in hun nieuwe ivoon- plaats. Die staat vlakbij het nieuwe huis, wel zo prak tisch. Een klein probleem vormt nog de katholieke signatuur van de onderwijsinstelling voor de niet-godsdienstig op gevoede kinderen van de fa milie. Benieuwd naar de er- varingenvanzijnjongste telg Nathalie vroeg vader Arthur tijdens het middageten of zij ook moest bidden voor aan vang van de les. „Jazeker!", antwoordde de zesjarige leerlinge uit groep drie vol trots en enthousiasme. „Van de vader, de zoon en de hage dis!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23