Bos wekt woede christenfracties k 8^ w kI PZC Weinig olie uit gezonken Tricolor jMl 11T i IJzel zorgt voor chaos op wegen PSVisbaas in de Arena PvdA-leider wil bijzondere scholen verplichten alle leerlingen op te nemen Man steelt tas en vrachtwagen £tos 1.50 KORTING! Arafat is boos op Bin Laden Joods leed in Limburg na WO II Aznar heeft het in Spanje verbruid 1 JM ft., £"3 ■HMM Sneeuwuil terug naar de kou De Nooijer maakt debuut 15 Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Fataal ongeval in Waarde Regenachtig Veel bewolking en verspreid over de dag regelmatig regen. Maximaal 7 graden bij een matige zuidwestenwind. 245e jaargang no. 296 maandag 16 december 2002 los nummer 1,10 doorRudi Buis DEN HAAG - De christe lijke fracties in de Tweede Kamer zijn verbijsterd over de uitlating van PvdA-leider Wouter Bos afgelopen weekeinde. Bos vindt dat het bijzonder onderwijs (allochtone) leerlingen niet mag weige ren, zeker niet als hun ou ders de grondslag van de school respecteren. Bos denkt dat deze acceptatie plicht voor protestantse en rooms-katholieke scholen helpt om het integratievraagstuk op te lossen. De christelijke frac ties vinden echter dat Bos met zijn vingers moet afblijven van de Grondwet, waarin de vrij heidvan onderwijs is geregeld. Veel protestantse en katholieke scholen, met name in de steden, nemen al lang moslim- of hin- doeleerlingen aan, maar er zijn er nog altijd die kinderen met een andere religieuze achter grond weigeren. De Grondwet geeft hen daartoe het recht. Openbare scholen daarentegen zijn verplicht elke leerling te ac cepteren. Spreiding De PvdA-lijsttrekker vindt dat bijzondere scholen in zowel zwarte als witte wijken alle leerlingen moeten toelaten. Dat voorkomt volgens hem proble men, omdat er dan een betere spreiding van de bevolkings groepen in de wijken is. TERNEUZEN - Een dronken 32-jarige Terneuzenaar heeft vrijdagnacht in zijn woonplaats een vrachtwagen gekaapt. Hij werd aangehouden op de Fin landweg. De vrachtauto stond met draai ende motor aan de Hughersluys inTerneuzen, waar een mede werker rolcontainers aan het lossen was. Toen de wagen be gon te rijden, sprong hij er af, zette in een auto de achtervol ging in en leidde de politie naar de dader. Die bracht de vracht wagen op de Finlandweg tot stilstand. De dader had drieën half keer zo veel gedronken als toegestaan. Ook was hij in het bezit van een damestas die hij eerder die nacht op een feestje had gestolen. Daarmee morrelt Bos aan de in de Grondwet vastgelegde stich tingsvrijheid van scholen en de daaraan gekoppelde vrijheid voor bijzondere scholen om eigen toelatingscriteria te han teren. Volgens Bos zijn die toela tingscriteria 'minder belang rijk' dan de vrijheid om scholen te stichten. CD A-fractieleider Maxime Ver hagen wijst erop dat op dit mo ment al SO procent van de pro testantse en katholieke scholen voor allochtone leerlingen open staat. „Daarom zijn de opmer kingen van Bos volstrekt over bodig", aldus Verhagen. Uit cijfers blijkt dat bijzondere scholen per saldo evenveel al lochtonen opnemen als openba re scholen. Een rapport van de Onderwijsraad heeft eenzelfde geluid laten horen: de vrijheid van onderwijs is niet de hoofd oorzaak van het verschil tussen zwarte en witte scholen. Verhagen vindt dat Bos 'man en paard' moet noemen. „Zeg dan gewoon dat je het bijzonder on derwijs wilt afschaffen, dan hebben we een heldere discus sie. Nu is het halfslachtig. Zodra je gaat sleutelen aan de toela tingscriteria, kun je eigenlijk niet meer spreken van bijzonder onderwijs." Lijsttrekker André Rouvoet van de ChristenUnie noemt de uit spraken van Bos 'onbezonnen en ondoordacht'. „Als je de grondrechten van burgers zo maar opzij schuift om een pro bleem op te lossen, val je als de mocraat door de mand. Zeker omdat de grondrechten juist zijn opgenomen als waarborgen tegen het ingrijpen van de staat in de vrijheid van burgers." Ook SGP-leider Bas van der Vlies begrijpt de uitlatingen niet. „Het is fundamenteel verkeerd om artikel 23 van de Grondwet te gaan uithol len. "GPD Een luchtfoto van de Tricolor, nadat het vrachtschip is gekapseisd. foto Yves Herman/RTR Advertentie Dinsdag 17 december UITVERKOOP Grote Markt 11-13 Goes Aanvaring Nauw van Calais Vrachtschip Tricolor, op weg naar Southampton, gezonken na aanvaring met containerschip Kariba. Southampton Lon&mj^, HET KANAAL Zwaargehavende Kariba, op weg naar Le Havre, kan terug keren naar Antwerpen Tricolor Bouwjaar: 1987 Breedte: 32m Autodekken: 13 Lading: 2862 auto's van onze redactie buitenland DUINKERKEN - Er stroomt vooralsnog geen grote hoeveelheid olie uit het Noorse vrachtschip Tricolor dat zaterdag in hel Nauw van Calais is gezonken. Dat heeft een woordvoerder van het Nederlandse bergingsbedrijf Smit gisteren gezegd. Smit, dat van de verzekeraars opdracht heeft gekregen te voorkomen dat olie uit het wrak lekt, heeft sinds gisterochtend vroeg het bergingsvaartuig Deurloo uit Vlissingen.ter plaatse. Duikers kunnen wegens de sterke stroming en het weer nog niet onder water poolshoogte nemen „In elk geval komt er niet heel veel olie vrijEr ligt wel een soort oliezweem op het water. Maar dat hoeft niet uit de stook olietanks te komen, dat kan ook van de motor zijn", aldus de zegsman van Smit. Frankrijk en Groot-Brittannië hebben een olierampenplan afgekondigd. Er is 2000 ton stookolie aan boord. Dichte mist hinderde gisteren de eerste inspanningen die tot berging van het schip moeten lei den. Een Belgisch marineschip, de Wan delaar, houdt de wacht bij het wrak, ten einde de vele schepen die de drukke route bevaren te waarschuwen. De Tricolor kwam zaterdag 30 kilometer ten noorden van Duinkerken in aanva ring met een containerschip uit de Baha ma's. Het was met 2862 nieuwe auto's en 77 trekkers aan boord vanuit Zeebrugge onderweg naar Southampton in Enge land. Alle opvarenden zijn ongedeerd van boord gehaald.Het justitiële onderzoek naar de botsing tussen twee vrachtsche pen in het Kanaal wordt intussen bemoei lijkt, doordat het ongeluk gebeurde in de internationale wateren. De hoogste Fran se marine-autoriteit voor het Kanaal, de Maritieme Prefectuur in Cherbourg, heeft dat gisteravond bevestigd. De woordvoerder van de prefectuur kon nog niet zeggen of de zaak in Frankrijk voor de rechter komt. ANP/DPA Advertentie Alleen bij Etos! Kids Crest SpinBrush tandenborstel werkt op batterij van 8--4V naar LONDEN - Osama Bin Laden misbruikt de Palestijnse strijd voor zijn eigen doeleinden. Die beschuldiging deed de Pales tijnse leider Jassar Arafat giste ren in de Britse zondagskrant The Sunday Times. Arafat is boos omdat het terro ristennetwerk Al Qaeda de aanslag van vorige maand op Is raëliërs in Kenia heeft gerecht vaardigd als een wraakactie te gen Israël. „Waarom heeft Bin Laden het nu over Palestina? Hij heeft ons nog nooit geholpen", aldus Ai-af at. „Ik zeg hem hier bij rechtstreeks dat hij zich niet moet verschuilen achter de Pa lestijnse zaak." De Israëlische premier Sharon heeft kort geleden gezegd dat Al Qaeda actief is in de Gaza- strook en in Libanon. Maar vol gens Arafat zijn dit 'hele grote leugens' van Sharon. Arafat geeft toe dat er onder Palestijn se jongeren sympathie bestaat voor Bin Laden, maar acht dat niet van wezenlijk belang.GPD Zuid-Limburg ving na september 1944 ruim 86.000 joden op, die terugkeerden uit concentratiekampen of tevoorschijn kwamen na te zijn ondergedoken. Maar van harte ging dat niet, zo blijkt uit een studie. Ze werden vaak slecht behan deld, opgesloten in kampen samen met NSB'ers en SS'ers en kregen door de Duitsers in beslag genomen huisraad vaak niet terug. PI L Het lijkt erop dat de Spaanse premier Aznar zich aardig onmogelijk maakt in eigen land. Zijn eerste bezoek aan het door de olieramp getrof fen Galicië deed meer kwaad dan goed. Temeer omdat hij niet naar de vissersdorpen wilde gaan. Hij was bang daarmee 'de gevoe lens van de Galiciërs te manipuleren'. «BB»»' In de afgelopen zomer was de sneeuwuil het goed zat in vogel en egelopvang De Mikke in Middelburg. Ze vond het veel te warm. De vogel was een jaar geleden al binnengebracht, na dat ze per ongeluk met een schip was meegelift naar Terneuzen. Dit weekeinde mocht ze eindelijk terug naar de kou; ze herkrijgt haar vrijheid in Finland. Gérard de Nooijer maak te gisteren zijn debuut bij Feyenoord. De Sou burger viel in de 78e mi nuut in voor verdediger Loovens in het duel met AZ (6-1). Daarmee kwam voor De Nooijer een mooi einde aan een hectisch weekje. varia: 2; binnenland: 3; buitenland: 5; radio en televisie: 6; wetenschap: 7; zeeland: 9,11 en 13; sport: 15,16,17,18,19, 20,21 en 22. van onze redactie binnenland RIJSWIJK - Het KNMI heeft dit weekeinde een weeralarm uit gegeven wegens ijzel en bevrie zing van natte weggedeelten. Zaterdag was er een flink aantal ongelukken in het midden en noorden van het land, met voor namelijk blikschade. In Zee land was geen ijzel. Gisteren bleef het rustig. Vol gens het Korps Landelijke Poli tiediensten leek het erop dat die dag veel mensen niet de weg zijn opgegaan. Ook was er op veel plaatsen gestrooid. Op lokale wegen, bruggen en viaducten bleef het oppassen geblazen. Het weerinstituut verwacht dat pas vanmiddag de gladheid zal zijn opgelost. De grens lag gedu rende het weekeinde op zijn zui delijkst op de grens Rotterdam- Breda-Roermond en trok daar na langzaam in noordelijke richting. Gisteren was het aan het begin van de avond vooral ten noorden van de lijn Zaan- dam-Zwolle-Coevorden glad. De verkeerssituatie in het heu velachtige Arnhem was volgens de politie zaterdag 'een regel rechte puinhoop'. „Automobi listen kwamen de heuvel nog wel af, maar door de gladheid niet meer op." Rond het mid daguur kreeg de meldkamer el ke vijf minuten een melding van een aanrijding, soms met zes of zeven auto's tegelijk. Er waren alleen lichtgewonden. Eerder gingen elders enkele wegen een tijdje dicht. Soms werden ook op- en afritten afge sloten of golden aangepaste maximumsnelheden. Bergingswerkers haalden tien tallen auto's van de snelwegen. Ook het busverkeer had op di verse plaatsen, zoals in de regio Amsterdam en Almere, te kam pen met de weersomstandighe den. De NS en Schiphol hadden geen problemen. ANP Advertentie naam; voorletters; straat: postcode. plaats: telefoon: p noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- nen zes maanden) e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: J~ TTT WAARDE - De 23-jarige Frank Weststrate uit Krabbendijke is zaterdagavond om het leven gekomen bij een eenzijdig ongeval op de Plasseweg in Waarde. Rond zeven uur kwam het slachtoffer door onbe kende oorzaak in de berm terecht, raakte een boom en kwam tegen een tweede boom tot stilstand. De man overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. foto Willem Woznitza handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens, In de colofon treft u nadere informatie aar 8 713214 '000002 ma di wo do vr ,p noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen; n per maand met automatische incasso 20,50). n per kwartaal met automatische incasso 55,10). c per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar. PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) Alweer een goede reden om naar Etos te gaan. IW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1