PSV dicteert topper in Arena Doldwaze week met prachtig einde René Ruitenberg winnaar na een korte nachtrust 15 Brabanders blazen tegen Ajax oude traditie nieuw leven in Mooie jaren Vierduizendste doelpunt Ajax valt in topper Hiensch gaat eerder weg bij Kloetinge J maandag 16 december 2002 Feyenoord opde schop Manchester zet inhaalrace in Hand in hand over de finish Tjoba sneuvelt tegen koploper Schakers lopen in na zege Zwemgoud voor sprinters op EK Jammerende fans van Mechelen Hoor André Hoogeboom AMSTERDAM - Amsterdam Heed een beetje lacherig over Eindhoven, dat in Europa een modderfiguur sloeg na de uit schakeling in de eerste ronde van de Champions League. Na gisteren zijn de nationale ver houdingen weer op scherp ge zet. Ajax moest buigen voor PSV, dat in de Arena een oude traditie nieuw leven inblies en weer gewoon won (2-4). Daarmee nam Eindhoven de lei- j in de eredivisie over. Het was de eerste competitieneder- j van Ajax dit seizoen, de eerste keer dat de Amsterdam mers onder Koeman van PSV verloren. „Aan alles komt een eind", zei de trainer van Ajax. Verliezen doet altijd zeer. Ver liezen van PSV nog een beetje meer. De slag oni de titel en het zekere recht op deelname aan de Champions League is nog lang niet beslist, maar zoals Ajax vo rig seizoen profiteerde van het drukke programma van de con- currentie, zo lijkt de concurren tie nu garen te spinnen bij de volle kalender van de Amster dammers. „Wij hebben dinsdag een zware wedstrijd gespeeld", excuseerde Koeman zich. „PSV heeft zich een week lang op deze wedstrijd kunnen concentre ren." Als een huis Maar PSV lijkt onder Hiddink de weg omhoog nu definitief te zijn ingeslagen. Het elftal dat vorige week in Utrecht al fier overeind bleef, staat inmiddels als een huis. Ook zonder de ge blesseerden Hofland en Van Bommelhetgeen de trainer ver vulde met trots: „We hebben de laatste weken een hele goede stap gezet", zei Hiddink giste ren. „Het blijkt dat er nog rek zit in de kwaliteiten van een aantal jongens." Ajax liep in de Arena, eigenlijk voor het eerst dit seizoen, gron dig achter de feiten aan. PSV dicteerde, was agressiever, stoorde de opbouw van de Am sterdammers in een vroeg stadi um en greep het initiatief waar mogelijk. Ajax startte boven dien slap, het hoofd misschien nog in de wolken na de zege op Roma. De toon voor de amusante en doelpuntrijke topper was gelijk gezet. De omstandigheden ver liepen vervolgens ook in het voordeel van PSV. Chivu moest er al na zes minuten uit, en nog geen tien minuten later nam PSV een voorsprong, omdat Ajax achterin de rollen nog niet duidelijk genoeg had verdeeld. Vennegoor of Hesselink, die vrijwel alle luchtduels won, kon doox'koppen, Robben scoorde. Ajax, met Litmanen maar zon der Van der Vaart, Trabelsi en Chivu, had het er moeilijk mee. Het kwam wel (via Ibrahmiovic) langszijin een fase waarin PSV wei'd afgetroefd door technisch vaardige Ajacieden als Pienaar en Ibrahimovic. De wedstrijd ontwikkelde zich tot een meeslepend gevecht, met twee ploegen die de strijd aan gingen op elke centimeter van de getormenteerde Arena-vloer. Ajax kwam opnieuw achter, snel na rust, door Kezman na een fraai uitgevoerde Eindho- vense aanval met uitblinker Robben in de hoofdrol. Ajax kwam ook weer terug, nu via Van derMeyde. Fouten en hoog standjes wisselden elkaar af, maar uiteindelijk bleek de 2-3 het breekpunt van de wedstrijd. Bossen liet doorspelen, waar negen van de tien scheidsrech ters affluiten wegens aanvallen van de keeper. De jonge Maarten PSV-spits Jan Vennegoor of Hesselink scoort met een kopbal, Ajax-keeper Maarten Stekelenburg (rechts) kijkt kansloos toe. foto Olaf Kraak/ANP Stekelenburg mocht zich de treffer aantrekken. Hij wilde de bal, gehinderd door Vennegoor of Hesselink pakken, in plaats van te stompen. De spits van PSV was vervolgens alert ge noeg om te scoren. Het was een goede beslissing van Bossen, maar Koeman maakte zich vooral kwaad over een onbe strafte overtreding een moment eerder, van Kezman op Bergdol- mo. Ajax was voor de derde keer op achterstand gekomen, maar toonde zich nog altijd wils krachtig. Ibrahomivic schoot op de paal en later uit kansrijke po sitie voorlangs. PSV liet zich ook niet onbetuigd in aanval lend opzicht. Robben had nog kunnen scoren, maar schoot te gen de benen van Stekelenburg. Het slechte veld in de Arena pakte voor Ajax tegen Roma voordelig uit, gisteren zorgde het voor de beslissing in Am sterdams nadeel. Stekelenburg lag goed bij het schot van Luci us, maar de bal wipte omhoog, door een polletje, en ging over zijn handen tegen de paal. Ven negoor of Hesselink was weer ter plekke om de wedstrijd op het slot te gooien, zodat PSV zich, bij winst volgende week op Vitesse, kan laten kronen tot winterkoning van de Neder landse eredivisie. Ajax - PSV 2-4 (1-1). 14. Robben 0-1, 27. Ibrahimovic 1-1, 48. Kezman 1- 2, 55. Van der Meyde 2-2, 59. Ven negoor of Hesselink 2-3, 78. Venneg oor of Hesselink 2-4. Scheidsrech ter: Bossen. Aantal toeschouioers: 51.000. Ajax: Stekelenburg; De Jong, Chivu (8. Pasanen), Bergdolmo en Van Damme; Pienaar, Galasek, Maxwell (36. Witschge) en Van der Meyde; Ibrahimovic en hitmanen (60. Hossam). PSV: Waterreus; Bögelund, Ooijer, Faber en Bouma; Rommedahl, Van der Schaaf (75. Lucius), Vogel en RobbenVennegoor of Hesselink en Kezman. GPD vnis Onioaarschijnlijk. Dat woord kwam in me op toen Gérard me afgelopen donderdag belde en vertelde dat hij waarschijnlijk naar Feyenoord ging. Maar nu we een paar dagen verder zijn, vind ik zijn transfer best lo gisch. Feyenoord zat in de problemen, was op zoek naar een linksbenige verdediger met ervaring en wilde het liefst een Nederlander. Dan ga je kijken wie er transfer vrij zijn en welke speler zo wel in het centrum als aan de linkerkant uit de voeten kan. Eigenlijk is de link met Gé rard dan snel ge legd, want daar zijn er niet veel van. Toen we vroeger bij RCS speelden ivas Gé rard al voor Feye noord en ik eigenlijk ook wel een beet je. Omdat we in Zeeland woonden was de binding met profclubs niet zo groot. Ik was gek van Marco van Bas- ten en die speelde toevallig bij Ajax. Maar Feyenoord was toch eigenlijk wel dé club. In 1996 hadden we de kans om er samen naartoe te gaan, net voor de halve finale van de beker die we met Spar ta tegen Feyenoord speelden. We wilden allebei ivel, maar door allerlei omstandighe den ging het niet door. We wonnen die halve finale ove rigens daarna wel met 1-0. Ik scoorde uit een pass van Gé rard. Gérard heeft de kans nu dus toch nog gekregen. Toen hij het tegen me vertelde, moest hij nog wel gekeurd worden. Ik heb vrijdagmiddag op zijn telefoontje zitten wachten en op zo'n moment hoopje dat alles goedkomt. En als het moment daar is, dan is dat echt mooi. Het is een unieke kans en ik vind het prachtig voor hem. Bij Heerenveen zag de trainer het niet meer in hem zitten. Dan kun je twee dingen doen: of je vecht je te- rug, of je gaat op zoek naar een andere club. Ik. heb vorig jaar ook voor het laatste ge kozen, al waren de omstan digheden anders. Maar ik vind nog steeds dat Heerenveen hem veel te snel heeft weggedaan. Gérard kivam in een verve lende situ atie te recht, waar hij niet om had ge vraagd. Hij was altijd één van de steunpila ren en ik kan er met mijn ver stand nog steeds niet bij dat- ie weg moest. Ik vind dat hij meer krediet had verdiend. Je zou bijna denken dat er meer achter heeft gezeten. Maar aan de andere kant is het ook zijn geluk geweest. Want an ders had Gérard nu waar schijnlijk niet bij Feyenoord gespeeld. Bij Heerenveen heeft Gérard natuurlijk wel mooie jaren gehad, met een tweede plaats in de erevisie, Europees voet bal en de Champions League. Ik hoop alleen wel dat hij fat soenlijk afscheid kan nemen van de club en de spelers. Dat heb ik namelijk niet kunnen doen en daar baal ik nog steeds van. Maar het hoofd stuk Heerenveen is nu afge sloten. Voor ons allebei. Dennis de Nooijer AMSTERDAM - Ajax heeft gis termiddag zijn 4000e doelpunt in de eredivisie gemaakt. De treffer kwam op naam van Zla- lan Ibrahimovic. De Zweed scoorde in de 27e minuut van het duel met PSV de 1-1. De landskampioen kwam tot de mijlpaal in de 1564e wedstrijd en het 47e seizoen in de eredivi sie. Geen enkele club scoorde in het betaald voetbal zo vaak als de Amsterdammers. Ook op de eeuwige ranglijst van het Ne derlands voetbal staan de Am sterdammers afgetekend op één. Het eerste doelpunt van Ajax in I de eredivisie werd gemaakt door Loek den Edel. Hij scoorde na dertien minuten in de wed strijd tegen NAC, op 2 septem ber 1956. ANP doorSven Remijnsen GOES - Diederik Hiensch gaat al per 1 maart 2003 aan de slag bij de jeugdopleiding van het Engelse Sunderland. Dat bete kent dat de Goese voetbaltrai ner het seizoen bij zaterdag hoofdklasser Kloetinge niet af maakt. Het seizoen wordt waarschijn lijk tot een einde gebracht door Joost Folmer, de huidige tech nisch manager en scout. „Joost is de beste keuze", vindt Hiensch. „Hij heeft er de kwali teiten voor en we werken ook nu al heel nauw samen." Aanvankelijk was bekendge maakt dat Hiensch samen met Kees Zwamborn uit Kloetinge, die directeur opleidingen wordt in Sundexdand, pas per 1 juli 2003 zou beginnen in Engeland. Nu Ajax heeft voldaan aan Zwamboms verzoek om zijn contract vooxfijdig te beëindi gen, maakt het Zeeuwse tx*ai- nersduo vier maanden eerder dan bedoeld de oversteek van Het Kanaal „Met Sunderland was afgespro ken dat we zo snel mogelijk in dienst van de club zouden tre den", legt Hiensch uit. „Nu heb ben we nog een paar maanden extra de tijd om allerlei zaken te regelen, zoals de verhuizing en de voorbereiding op het nieuwe seizoen." Gérard de Nooijer debuteert bij Feyenoord met 6-1-overwinning wers laten een luid gejuich ho ren en doen dat opnieuw als de 58e minuut is aangebroken. Gérard de Nooijer komt uit de dug-out, begint zijn warming- up en krijgt een wanxi onthaal. Twintig minuten later komt hij als vexwanger van Glenn Loovens bij een 4-1-voor- sprong in het veld. De Nooijer komt tot zeven bal contacten, één sliding, een tackle op Ali Elkhattabi en een kopbal. Feyenoord wint met 6- 1 en Bert van Marwijk schudt zijn nieuwe aanwinst tevreden de hand. De tui'bulente week is voor Gérard de Nooijer op een prachtige wijze geëindigd. „Op deze manier kon hij een beetje wennen aan het stadion en het publiek", zegt Van Mar wijk niet veel later over de de butant. „Gérard heeft drie maanden niet gespeeld, dus dit was gezien de stand een ideale gelegenheid om hem in te laten vallen." Drie kwartier na het duel met AZ wordt symbolisch weerge geven dat de transfer vliegens vlug is rondgemaakt. Gérard de Nooijer komt als enige spe ler niet in clubkostuum uit de kleedkamer. „Dat wordt deze week allemaal geregeld, denk ik. Het is zo snel gegaan, dat ze nog geen pak voor me hebben Tweelingbroer Hij heeft zichtbaar genoten van zijn debuut in een volle Kuip, maar moet vexwolgens even zijn weg zoeken in het stadion. „Paul, hoe kom ik in het Maasgebouw?", vraagt De Nooijer aan aanvoerder Paul Bosvelt. Bij het verlaten van de lift wordt hij opgewacht door een tiental jeugdige suppor ters. Mag ik een handtekening? Wilt u even op de foto? Een va der van één van de fans ver wart hem vervolgens met zijn tweelingbroer. „Dennis, wil je even op de foto met m'n zoon tje?" „Dennis is er niet van daag, maar Gérard wel", zegt De Nooijer lachend. De vader van het jongetje blijkt overigens niet de enige te zijn die hem voor zijn broer aanziet. „Ik zal je nog eens iets vertellen. We zaten bij de be spreking en weet je wat Van Marwijk zei? 'Jongens, omdat Tomasz niet fit is, zit Dennis bij de selectie.' Iedereen lag dub bel van het lachen. Maar is dit mooi of niet? Ik vind het in ie der geval fantastisch." René Ruitenberg laat in de sprint twee medevluchters achter zich op het natuurijs van het Nannewijd. foto Marcel Antonisse/ANP van onze sportredactie OUDEHASKE - De schaatsers uit het marathonpeloton heb ben de laatste dagen overuren gemaakt. De zesdaagse op de baan en de wedstrijden op na tuurijs volgden elkaar in snel tempo op, zodat tijd een schaars goed was. In die hectische dagen voelde René Ruitenberg zich wel thuis. De DSB-rijder uit Ol- debi'oek won zaterdag in Oude- haske de eerste en voorlopig ook enige marathon op bevroren buitenwater. Op het Nannewijd toonde Rui tenberg zich in de eindsprint de snelste van een kopgroep van drie man. Hans Pieterse en Rob van Meggelen eindigden als tweede en derde. Niemand van de toppers liet verstek gaan in Oudehaske, een dorpje onder de rook van Hee- renveen. Glunderend meldden zich 104 mannen en 36 vrouwen aan de start. „Dit is het echte werk, al die wedstrijden op kunstijs is maar surrogaat. Alles heb ik hier voor over", zei Rui tenberg na zijn mooie zege. Superbenen Vrijdagavond na de vierde etap pe van de zesdaagse in Alkmaar stoof Ruitenberg in de auto naar zijn woonplaats Wezep. Onder weg in een snackbar verorberde hij drie hamburgers en rond middernacht kroop hij slechts vijf uur onder de wol. Zaterdag beschikte hij over su perbenen. Na acht rondjes van drie kilometer zette hij de ach tervolging in op een kopgi-oep van zes man, waarin ook zijn ploeggenoten Heideman en Borst zaten. Halverwege de race over 70 ki lometer nestelden "zich nog eens acht rijders in de voorste linie, zodat de kopgroep uit vijftien bestond. Ook de Fransman Cé- dric Michaud, die het peloton in de zesdaagse geselt, meldde zich voorin. Ervartng op natuurijs had hij bijna niet. „Jje moet ge woon rammen en raggen en zor gen dat je in de kopgroep komt. De echte strijd ontbrandde tien kilometer voor het eind. Rob van Meggelen, Hans Pieterse en René Ruitenberg namen de be nen uit de kopgroep. Het drietal, sloeg razendsnel een fors gat. Ruitenberg was de snelste in de spurt. Volgens Ruitenberg had in Ou dehaske ook wel een nationaal kampioenschap gehouden kun nen worden. „Dan had mijn overwinning nog meer aanzien gekregen. Het is een gemiste kans dat hier geen NK is uitge- schx-even", zei Ruitenberg, die na zijn triomf de ene na de ande re borrel achterover sloeg. Bij de vrouwen was Jenita Hul- zebosch-Smit een klasse apart. De ploeggenote van René Rui tenberg kwam solo over de streep en had ruim een minuut voorsprong op Linda Verdouw. ANP door Barry van der Hooft ROTTERDAM - Met een optre den in het tv-programma Sun day United kwam gisteravond voor Gérard de Nooijer een einde aan een doldwaze week. Vorige week zaterdag zat hij nog als toeschouwer op de tri bune bij Heerenveen tegen Feyenoord (3-1), gisteren maakte hij zijn debuut voor de Rotterdammers. In het thuis duel met AZ (6-1-winst) speel de De Nooijer de laatste twaalf minuten. Een terugblik. Plet gaat snel in de afgelopen week, razendsnel. Donderdag ochtend om half tien krijgt Gé rard de Nooijer een telefoontje van zijn zaakwaarnemer, met de vraag of hij naar Feyenoord wil. Drie uur later zijn beide pax-tijen eruit, vrijdag wordt de verdediger gekeurd en zet hij zijn handtekening onder een contract dat hem tot het eind van dit seizoen aan de Uefa Cup-winnaar bindt, met een optie voor nog een seizoen. Za terdag reist de Zeeuw weer vanxiit Heerenveen naar Rot terdam en traint hij onder het toeziend oog van zo'n driehon derd supportei's voor het eerst mee. De Feyenoord-spelers laten hun gezicht die ochtend tegen half elf voor het eerst zien, Gé rard de Nooijer deelt op weg naar het trainingsveld een aantal handtekeningen uit en wordt vex*volgens apart geno men door trainer Beid van Mai-wijk. Na een x-ustige trai ning met wat positiespelletjes en een afsluitende wedstrijd- vox-m doet Van Max-wijk dat op nieuw. Niet veel later hooxf De Nooijer dat hij de volgende dag bij de selectie zit als linksback Rzasa niet fit is. Hectische dagen „Ik vind het een goede zaak, want dit was noodzakelijk voor Feyenoord", zegt Pierre van Hooijdonk na de tx-aining. We zitten dim in de linksbeni ge verdedigers, maar volgens mij is Gérai'd niet voor de breedte gehaald. Of hij gaat spelen, hangt natuurlijk wel van hemzelf af." Tegen AZ zal dat volgens de Souburger nog niet het geval zijn. „Van Marwijk en ik heb ben afgesproken dat hij me niet meteen voor de leeuwen zal gooien", legt De Nooijer Gérard de Nooijer (rechts) maakte gisteren zijn debuut voor Feyenoord. Hij kwam twaalf minuten voortijd in de wedstrijd tegen AZ het veld in voor Glen Loovens. foto Jasper Juinen uit. De verdediger heeft name lijk een paar hectische dagen achter de x~ug en speelde drie maanden geleden zijn laatste wedstrijd voor Heerenveen, „De telefoon heeft vanaf vrijdagmiddag niet meer stil gestaan. Ik heb mijn gsm 's avonds om tien uur uitgezet, want ik had het even gehad." Feyenoord zal op zoek gaan naar een appartement, maar zijn gezin zal in Heerenveen blijven wonen. „In maart of april heb ik duidelijkheid over volgend seizoen en dan verhui zen we misschien terug naar Oost-Souburg. Tot die tijd blijf ik heen en weer reizen." De Nooijer blijft nuchter na de op merkelijke transfer. „Over een paar weken besef xk, denk ik, pas dat ik bij een heel grote club zit. Ik ben hier wel heel goed opgevangen. Vooral Mariano Bombarda heeft me wegwijs gemaakt. Hij heeft natuurlijk in een verge lijkbare situatie gezeten. Bom barda is van het strand in Spanje naar Feyenoord geko men, ik van de tribune in Hee renveen." Warm onthaal Tomasz Rzasa blijkt zondag na een laatste test niet fit en dus neemt Gérard de Nooijer plaats op de bank. Stadi onspeaker Peter Houtman be zorgt de nieuweling een harte lijk welkom. „En met nummer 26, hij is hier vandaag nieuw: Gérard de Nooijer", roept Houtman. De 42.000 toeschou

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15