grensgebied voelt zich onveilig Het rommelt bij het waterschap PZC 11 Herindeling biedt kansen voor Sasse brandweerkorpsen Record-dj Wieme krijgt steun politie ten op de drie bewoners vreest criminele activiteiten Ganzen drijven op Hulster kerstmarkt F. Goudswaard nieuwe chef politie Zeeland Hulster wethouder Kaijser ridder in de Orde van Oranje Nassau Restauratie Landshuis kost 200.000 euro meer 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Boodschap ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 14 december 2002 j erneuzen ..(i-nnlr lf(> nrWoutBareman Wonen in de jstreek kent meer risico's .„wonen op een locatie verder g van de landsgrens. Grens- u eu'oners in Vlaanderen en euws-Vlaanderen zijn ervan ertuigd dat de grens uitnodigt uiteenlopende vormen van minaliteit. Eén op de drie rensbewoners denkt dat het nonen in de buurt van die tens invloed heeft op hun vei- gheid. n de grensstreek is de pakkans voor criminelen en andere wets overtreders veel kleiner, sim pelweg omdat een snelle vlucht over de grens de toch al niet bijs ter goed samenwerkende poli tiediensten in Zeeland en Vlaanderen alleen maar in ver warring brengt. Grensbewoners zijn ervan over tuigd dat die haperende samen werking de criminaliteit stimu leert. Dat blijkt uit een onderzoek naar de veiligheid in de Euregio Scheldemond (het samenwerkingsverband tussen Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland). In opdracht van de provincie Zeeland gingen een gespeciali seerde onderzoeksgroep van de Rijksuniversiteit van Gent in de zomermaanden de straat op om het 'onveiligheidsgevoel' bij de grensbewoners (en bewoners van vergelijkbare gemeenten verderop in de provincies) te peilen. In totaal werden 1200 mensen ondervraagd. Die 'ge- voelsgegevens' werden vergele ken met de door instanties gere gistreerde overtredingen. Die feitelijke gegevens tonen aan dat de aanwezigheid van een landsgrens nauwelijks invloed heeft op de gesignaleerde crimi naliteit en overtredingen. Toch overheerst bij de grensbewo ners in vooral Zeeuws-Vlaande- ren en Vlaanderen de mening dat onbehaaglijke gevoel. Strafmaat Vooral de Zeeuws-Vlamingen klagen - ondanks alle mogelijke politiemaatregelen - nog steeds steen en been over drugstoeris me, woninginbraken, autodief stallen en verkeersoverlast door Belgen, maar ook over onveilige situaties die worden veroor zaakt door vaak ook nog ver ontreinigende zware industrie in de Vlaamse grensstreek, de Kanaalzone voorop. De grensbewoners stellen ook vast dat de strengere strafmaat in België criminelen de grens over jaagt om daar hun slag te slaan. De onderzoekers hebben daar grote twijfels over, maar uit de registraties bij de politie blijkt wel dat er in de grensstreek meer woninginbraken (gemakkelijk te organiseren met een gegaran deerde buit) plaatsvinden, dat het drugstoerisme een feit is en dat het drugsverkeer in de Ganzendrij ver Johan Engelbert drijft zijn ganzen over een houten brug. doorGino van den Broecke HULST - Glühwein, oliebollen, kerst- muziek en roodwitte kerstmutsen deurden het straatbeeld tijdens de tra ditionele kerstmarkt gisteravond in Hulst. felen waren gisteren gekomen om te enieten van de Hulsterse kerstsfeer in e vestingstad. In de straten was veel feestverlichting en stonden overal langs de looproute vuur korven waar aan het publiek zich kon verwarmen. Verwarmen konden de mensen zich overigens ook bij de vele eet- en drink- kramen. Op de markt stond een kraam van Stadt Michelstadt. Daar konden de mensen echte 'Heinz Rühmann Feuer- zangenbowle' kopen: een warme Duit se bowl in een originele stenen mok. Op de Grote Markt stonden kooplui met allerlei verschillende waar. Van kerstukjes tot beeldjes en van schilde rijen tot kerststallen. Het publiek kon er voorts genieten van een echte gan zendrij ver. Johan Engelbert uit 's-Her- togenbosch gaf daar een demonstratie ganzen drijven met zijn bordercollies Berro en Yochy. Door de stad reed er een huifkar met kerstmannen en boerenpaarden waar in belangstellenden een rondrit konden maken. In de Steenstraat en rond de basiliek waren ook nog vele kramen te bekijken waar de mensen hun veelal zelfgemaakte artikelen aan het publiek ten toon stelden. Op de Vismarkt was een levende kerststal geplaatst waar vooral kinderen vol bewondering naar keken. Jozef en Maria zaten er temid den van een heel dierenleger waaron der ganzen, geiten, schapen, en zelfs een kameel. MIDDELBURG - F. Gouds waardis benoemd tot korpschef van de politie Zeeland. Hij was kinds 1999 tweede man na M. Dierckx, die in januari de ac hieve politiedienst verlaat. Dierckx wordt lector Veiligheid aan de Hogeschool Zeeland. 'Zijn benoeming gaat in per 1 fe bruari. Goudswaard (42) be hoort tot de jongste korpsleiders jvan het landHet is ongebruike lijk dat iemand uit het eigen korps doorstroomt naar de hoogste positie. Goudswaard trad acht jaar geleden aan bij de politie Zeeland. Sinds 1999 vormde hij samen met Dierckx |de korpsleiding. Goudswaard kwam 22 jaar ge leden als jong agent in dienst bij de politie in Rotterdam. In 1994 werd hij op detacheringsbasis naar Zeeland gezonden om tij delijk de leiding van het politie district Zeeuws-Vlaanderen op zich te nemen. De detachering zou later leiden tot een defini tieve plaatsing bij het Zeeuwse korps, Hij noemt als belangrijkste wa penfeit uit zijn Zeeuws-Vlaam- se periode dat in hechte samen werking tussen politie, justitie en bestuur de drugsproblema tiek m Terneuzen 'de nek kon worden omgedraaid'.,, Het zal nooit lukken om de drugspro blemen uit de samenleving te verwijderen. Waar het om gaat •s dat het beheersbaar wordt ge maakt, de overlast wordt aan gepakt en de samenhangende zware en georganiseerde crimi naliteit wordt bestreden. pagina 12: gepaste trots door Jan Jansen TERNEUZEN - Het personeel kent zijn rechten beter dan zijn plichten, chefs sturen niet ge noeg, de ondernemingsraad is kwaad over voortijdige publi catie van deze constateringen en de dijkgraaf probeert de ge moederen te sussen. Het rom melt bij waterschap Zeeuws- Vlaanderen. De donderdag bekend gemaak te resultaten van een doelmatig heidsonderzoek geven geen vrolijk beeld van werksfeer en - cultuur-. Na de fusie van drie jaar geleden betrok het nieuwe wa terschap een fraai kantoor in Terneuzen, maar binnen de mu ren van dit gebouw kunnen de 170 medewerkers het lang niet altijd goed met elkaar vinden. 'Het is belangrijk emoties te we gen, daar er binnen de organisa tie al jaren een spanningsveld heerst', noteert het Antwerpse adviesbureau DFT in een rap port over het onderzoek. Ook blijkt daaruit dat de communi catie tussen afdelingen niet deugt, dat er een hokjesgeest heerst en dat 'de ziel, de richting en de leidinggevende sturing ontbreken'. M. Stroo, waarnemend voorzit ter van de ondernemingsraad ziet de slechte communicatie als voornaamste probleem en de schaalvergroting door de fusie als belangrijke oorzaak, „Vroe ger werkten mensen in een klei ne organisatie. Iedereen wist al les van elkaar. Dat is niet meer zo." Verwijt Verder wil de raad nog niet in houdelijk reageren op het rap port. Wel verwijt Stroo het be stuur dat het stuk openbaar is gemaakt zonder er eerst het per soneel in te kennen. „Het ver baast ons zeer dat de mensen niet eerst uitleg hebben gehad over de consequenties en het vervolg van dit onderzoek." De ondernemingsraad zelf is vorige week bijgepraat. „Dat was allemaal zeer vertrouwelijk en zou een vervolg krijgen rich ting personeel. Maar nu moeten de mensen het uit de krant le zen." Stroo vindt het een typisch staaltje van de slechte commu nicatie waar het rapport van rept. Dijkgraaf W. de Graaf denkt daar anders over. „We hadden nu eenmaal de toezegging ge daan aan de algemene vergade- door Euqène Verstraeten HULST - Wethouder W. Kaijser uit Hulst is be noemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De bijbehorende versierselen werden hem gis teren opgespeld door burgemeester A. Kessen. Dat gebeurde tijdens de receptie in het Hulster stadhuis, waarbij officieel afscheid werd geno men van Kaijser. Hij besloot zich eerder dit jaar na een politieke carrière van twintig jaar niet meer voor zijn partij de WD beschikbaar te stellen voor de gemeenteraadsverkiezingen. Kaijser was wethouder van Hulst van 1982 tot 1990. In 1998 werd hij opnieuw wethouder. In zijn portefeuille had hij de afgelopen vier jaar openbare werken, ruimtelijke ordening, volks huisvesting, milieu, markten en kermissen en het aan- en verkoopbeleid. Vanuit zijn functie vertegenwoordigt hij de ge meente in allerlei samenwerkingsverbanden. Bovendien was Kaijser één van de inspirators voor de contacten met de Duitse zustei-gemeen- te Michelstadt. Naast zijn politieke loopbaan was Kaijser ook op vele andere maatschappe lijk vlakken actief. Zo was hij betrokken bij de oprichting van de carnavalsvereniging De Vos sen. Verder was hij mede-oprichter van de ondernemersvereniging Hulst Reynaertstad, oprichter van het VW Hulst en mede-oprichter van de zweefvliegclub in Zeeuws-Vlaanderen, deEZAC. Tijdens de afscheidsreceptie drukten veel mensen gisteren de scheidende wethouder de hand. W. Kaijser cc Vrijdag/zaterdag LU GESLOTEN X Dinsdag UITVERKOOP LU Grote Markt 11-13 Goes Vlaamse gemeenten daardoor ook niet kan worden ontkend. Het onderzoeksrapport, dat nu bij de drie provincies op tafel ligt, geeft aan dat 70 procent van de autodiefstallen in de grensstreek plaatsvindt. Recen te gebeurtenissen in Philippine en omgeving onderstrepen dat. Gaat het om geweld op straat, dan spant Terneuzen de kroon. Vandalisme is aan weerszijden van de grens gelijk, maar niet verontrustend. En gaat het om verkeersdelicten, dan worden die vooral gesignaleerd in Oost- burg. foto Wim Kooyman Veel carnavalsverenigingen hadden deze kerstmarkt aangegrepen om op verschillende manieren de clubkas wat te spekken door drank en eten te verko pen of de mensen te verleiden op de 'Kop van Jut' te slaan. De winkels bleven geopend voor het winkelende publiek tot midder nacht, waarna de kerstmarkt 2002 met groots vuurwerk in stijl werd afgeslo ten. doorRené Hoonhorst SAS VAN GENT - Op de laatste bindingsavond van de Sasse brandweer vóór de herindeling overheersten gisteravond nos talgische gevoelens. Vooral le den van het Philippiense korps kijken met enige angst naar de toekomst. Zij zullen waar schijnlijk binnen afzienbare tijd samen met de brandweer lieden van Hoek een nieuwe ka zerne bemannen in de buurt van de buurtschap Mauritsfort. De Sasse commandant C. de Hulsters begreep dat het verlies van de zelfstandigheid pijnlijk kan zijn. Maar hij ziet tegelij kertijd een grote uitdaging in de oprichting van een nieuwe ka zerne, waar ook nieuw materi eel voor nodig zal zijn. Boven dien is de post Hoek/Philippine de eerst aangewezene voor uit rukken in de Westerscheldetun- nel. Voor alle Sasse brandweer lieden moet het trouwens een uitdaging zijn om deel uit te ma ken van het korps van de groot ste gemeente van Zeeland, vindt De Hulsters. Het opgaan in Terneuzen moet Sas van Gent een gaspakken- team en een waterongevallen- voertuig opleveren. Sas zit al ja ren te wachten op een tweede voertuig, maar wachtte ook af gelopen jaar weer tevergeefs. Volgend jaar kunnen de beleids makers niet langer aan Sas voorbijgaan, hoopt De Hulsters. Behalve een nieuw voertuig, moet ook het huidige uitruk- voertuig worden aangepast aan nieuwe eisen. Ook de Sasse ka zerne dient een rigoureuze op knapbeurt te ondergaan om aan de geldende normen te voldoen. Overigens is er het afgelopen jaar toch ook het een en ander gerealiseerd binnen het Sasse brandweerkorps. De nieuwe kazerne van Westdorpe kon ein delijk in gebruik worden geno men en het nieuwe voertuig voor het Westdorpse korps komt op de valreep ook nog. De drie korpsen moeten binnen de brandweer Terneuzen dan ook goed uitgerust aan hun taak be ginnen. Tijdens de bindingsavond kre gen twintig brandweerlieden een diploma en werden vier ju bilarissen in het zonnetje gezet. De meeste aandacht ging uit naar de Sasse brandwacht R. Bosma, omdat hij 35 jaar bij de brandweer dient. De brand wachten eerste klas J. Roegiers (Philippine) en R. de Mey (West dorpe) vierden hun zilveren ju bileum. Onderbrandmeester H. Kerpel (Sas van Gent) maakt tien jaar deel uit van het korps. HULST - De restauratie van het monumentale Landshuis aan de Steenstraat in Hulst pakt 200.000 euro duurder uit. B en W hebben besloten het krediet te verhogen tot 700.000 euro. Wethouder P. Weemaes deelde dit besluit donderdagavond mee tijdens de vergadering van de raadscommissie financiën. Volgens Weemaes is de verho ging nodig voor de inrichting en afwerking van het gebouw. Ook worden in het Landshuis extra vergaderruimten gemaakt om dat het stadskantoor door de herindeling te krap in de jas zit. A. Hegger (Progressief Hulst) vindt het jammer dat niet eerder naar haar partij is geluisterd. „Wij hebben bij de aankoop hier al voor gewaarschuwd De aankoop van het Landshuis uit 1665 kost de gemeente 480.000 euro. Daar komt dus nu 700.000 euro aan restauratie kosten bovenop. Het gebouw wordt ingericht als cultuur-toe ristisch huis. Vanwege het mo numentale karakter sluit Wee maes een subsidie voor de restauratie niet uit. ring iets te vertellen over het on derzoek. Het leek ons niet van deze tijd om dat achter gesloten deuren te doen." Relativeren Hij kan zich wel iets voorstellen bij de onrust onder het perso neel en belooft daarom het ver volg van het onderzoek 'goed te communiceren'. Ook wil De Graaf de uitkomsten van het on derzoek relativeren. „We moe ten niet vervallen in een doem denken dat alles hier verkeerd gaat." Elke organisatie is daar volgens de dijkgraaf van tijd tot tijd aan toe. „Ik heb al veel van zulke evaluatierapporten gezien. En altijd blijkt dat er in een organi satie verbeterpunten zitten. Dat is niks bijzonders." De Graaf ziet de problemen ook niet als een directe nawee van de fusie. Het personeel heeft die volgens hem inmiddels aardig verteerd. „Misschien speelt het bij sommigen op de achtergrond nog mee. Meer is het zeker niet." Advertentie door Raymond de Frel OOSTBURG - Dj Erwin Wieme uit Oostburg heeft nog altijd geen reactie gehad van het Guinness Book of Records op zijn recordpoging non-stop mu ziek draaien. De Oostburgse po litie steunt hem nu in zijn pogin gen alsnog een vermelding voor elkaar te boksen. De Oostburgse plaatjesdraaier bleef vorig jaar maart in het Sluisse eetcafé De Zevende He mel al muziek draaiend 72 uur achtereen op zijn benen staan en verbeterde daarmee het wereld record met zeven uur. Maar hon derden getuigenverklaringen, een rechtstreekse radio-uitzen ding, tv-opnames, een brief van het college van Sluis-Aarden- burg en een proces-verbaal van de politie ten spijt, staat hij nog altijd niet als 'recordhouder plaatjes draaien 2001' in het fa meuze boek vermeld. Wieme kreeg te horen niet vol gens de regels hebben gehan deld. Zo zou hij complete al bums hebben gedraaid, in plaats van losse nummers. De dj ontkent dit en wappert nu drif tig met al zijn bewijsmateriaal. Bovendien zou zijn record uit het zicht zijn, omdat een Zweedse dj Wieme's record in middels heeft verbroken. Twee weken geleden maakte Wieme via verschillende lande lijke en regionale media zijn frustratie kenbaar. De politie Oostburg ondersteunt hem met een nieuwe brief richting het Benelux-kantoor van Guinness Book of Records. „Het is na tuurlijk heel vervelend dat hij nog steeds geen reactie heeft gekregen. Op deze manier pro beren wij hem te helpen. Wij kunnen geen dwang of sanctie opleggen, maar wellicht dat de uitgever ons wel uitleg wil ge ven. Het is natuurlijk wel een kwalijke zaak dat ons proces verbaal in twijfel wordt getrok ken. Ik heb daarom gevraagd een reactie te krijgen vóór 18 de cember", aldus Wim Eggermont van de Oostburgse politie. ,Zo niet, dan zullen de verschil lende media weer in actie ko men, want die bellen mij op dit moment plat. Ze zullen zich daar bij het Guinness Book of Records wel flink achter de oren krabben. Het is toch heel duide lijk dat hier iets niet klopt?", vindt Erwin Wieme. Bij Kos mos, de uitgever van de Neder landse versie van het record boek, was gisteren niemand bereikbaar voor commentaar. Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Als plichtsbeseffende opa voel je het als je taak de nieuwste generatie op veler lei gebied te informeren. In de opmaat naar de kerstviering paste dezer dagen een ver handeling over die gebeurte nis te Betlehem. „Daar is Jezus geboren, in een stal", verkondigde opa uit het stedeke Veere de blijde boodschap aan zijn in het eenvoudige Grijpskerke wo nende kleindochter Nadia. Het meisje viel er even stil van, hervond toen zichzelf en reageerde, geheel volgens de wetten van de kinderlogica: „In een stal? Was Jezus dan een paard?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 67