Bestuur Jedaja legt de lat hoger F "Kanker heb je niet alleen" Giro 860 0 Uitstel boek ramp staat volgens Nuis los van Kees Slager Professor Heertje is verbijsterd over WCT-deal provincie www.pzc.nl/recepten u a M its O DJ A i~i 0 V Orgelconcert in Bergen op Zoom Bijeenkomst over whiplash Eigen orkest bij eerste lustrumviering christelijk kinderkoor ZEELAND HELPT Steun het Kinderfonds! Er zijn al werkgevers gesignaleerd die er tijd voor vrijmaken De Westerschelde vitaal voorvogos Hersenstichting Nederland zaterdag 14 december 2002 door Rolf Bosboom SINT-MAARTENSDIJK - De Thoolse heemkundekring Stad en Lande gaat ervan uit dat er volgend jaar geen Thools her denkingsboek over de waters noodsramp verschijnt. Als re den geeft zij dat auteur Kees Slager uit 's-Heerenhoek vol gens de gemeente Tholen niet onomstreden zou zijn. Burge meester W. Nuis spreekt van een vervelend misverstand. Stad en Lande had van de ge meente het verzoek gekregen om te bekijken of er, naast de uitgaven over Sint Philipsland en Stavenisse, een boek over de ramp op geheel Tholen zou kun nen komen. De uitgave had op 18 september 2003, als hulpver leners van destijds uit binnen- en buitenland bijeenkomen, moeten verschijnen. De heem kundekring benaderde Slager, oorspronkelijk afkomstig uit Tholen, als auteur. Afgelopen week presenteerde de gemeente het programma met herdenkingsactiviteiten. Het beoogde boek kwam daarin niet meer voor. ,,Ik kreeg te ho ren dat de gemeente signalen had gekregen dat Slager voor bepaalde mensen te omstreden zou zijn", aldus voorzitter R. Wielinga van Stad en Lande. De noodzakelijke financiële on dersteuning zit er daarom niet in, luidde diens conclusie, zodat de uitgave moet worden uitge steld. „Het project is niet van de baan. maar het wordt wel iets voor de lange termijn", aldus Wielinga. Het omstreden karak ter van Slager slaat op diens boek De Ramp, waarin de au teur op basis van feiten soms harde conclusies trekt over het optreden van betrokken perso nen bij de watersnoodramp. Burgemeester Nuis benadrukt dat de gemeente nog geen enkel besluit heeft genomen over een financiële bijdrage aan het boek. „Dan moeten we eerst we ten waar we precies over praten maar er ligt nog altijd geen be groting. Dat is het knelpunt." Volgens Nuis is de gemeente er juist veel aan gelegen om een dergelijk boekwerk te latenve schijnen. Dat de aandacht zich nu dig richt op het al dan nietig streden zijn van de auteur, fc. treurt de burgemeester in hog mate. „Het gaat om een verve, lende kwalificatie in de richtiaj van de heer Slager. Op dit ir,\ ment is dat volstrekt niet opp*. tuunHet is wel zo dat het lokai comité dat het herdenkingsp» gramma coördineert geluifc hebben bereikt van: moet wel Slager zijn die zo'n schrijft? Een aantal mens staat daar sceptisch tegenover' Het gemeentebestuur wil echte zelf een afweging maken e daarvoor moet eerst een ting op tafel komen. De schrijver zegt door de cos motie weinig behoefte meers hebben aan het schrijven v« het boek. Daar had hij tocht weinig tijd voor en bovendis wacht hem een verhuizro Naar Tholen. BERGEN OP ZOOM - In reeks winterorgelconcerten de Gertrudiskerk in Bergen o; Zoom speelt Norbert Bartek man zondagmiddag op zowtl het achttiende-eeuwse kooror gel als het grote Ibach-hoofdor- gel uit 1863. Op het program® staan werken uit de Bami waaronder veel advents- kerstmuziek. Bach is prominent aanwezig* het programma. Het concertbf gint om 16.00 uur en als ingang wordt de deur aan de Kerk straat gebruikt. GOES - De Whiplash Stichting Nederland houdt donderdag ochtend 19 december in hei Oosterscheldeziekenhuis in Goes een informatiebijeen komst voor whiplashpatiènten. De bijeenkomst duurt vasM tot 12.00 uur. door Ali Pankow NIEUWERKERK - Het christe lijk kinderkoor Jedaja uit Nieu- werkerk heeft sinds kort de be schikking over een orkest. Het plan een eigen begeleidings groep samen te stellen kwam nog maar kort geleden spontaan opborrelen. Initiatiefneemster een secretaris van het koor Joke Maliepaard is verrast dat die wens op zo korte termijn gerea liseerd kon worden. Deze week werd er voor het eerst gezamenlijk gerepeteerd. Het eerste officiële optreden staat al zaterdagavond 21 de cember gepland. Dan werken kinderkoor en orkest mee aan het kerstconcert dat in samen werking met de Stichting Woord Daad wordt gegeven in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Jedaja bestaat inmiddels vijf jaar. Vaste dirigent is Peter Wil deman uit Tholen. Met het be reiken van het eerste lustrum wil het bestuur van het koor de meetlat een stukje hoger leggen. Een eigen orkest past uitste kend in dat streven. Bovendien biedt een groep met veelal jonge muzikanten een mooie gelegen heid tot doorstroming voor kin deren die het koor ontgroeien. Orkest Maliepaard kreeg verrassend veel reacties op haar oproep tot samenstelling van een jonge- renorkest. De kersverse mu ziekgroep bestaat uit 26 leden. Het orkest telt violisten, hoboïs ten, dwarsfluitisten, een con trabassist en enkele muzikan ten die blaasinstrumenten bespelen. De initiatiefneemster beseft dat de voorbereidingstijd voor de eerste presentatie aan het publiek wel erg kort is. „Er was verschrikkelijk veel te or ganiseren tijdens de eerste geza menlijke repetitie in de Nieuwe Kerk. Ik was alleen al druk in de weer met iedereen z'n eigen plekje aan te wijzen. Ook dat is in het begin natuurlijk een kwestie van uitproberen", zegt Maliepaard. De leeftijd van de koorleden va rieert tussen de zes en vijftien jaar. Bij het nieuw gevormde or kest lopen die leeftijden wat verder uiteen. Van tieners tot volwassenen en volgens de se cretaris levert dat een aardig ge mêleerd gezelschap op. De meeste muzikanten hebben al enkele jaren ervaring hetzij als lid van een muziekkorps of als leerling van de muziekschool. Oefenen Maliepaard wil na het kerstcon cert bezien of het begeleidings orkest voor Jedaja permanent in stand kan worden gehouden. Wellicht moet dan wel worden omgezien naar een grotere repe titieruimte. Gebouw Salem waar het Nieuwerkerkse koor nu op de woensdagavond repe teert, is aan de krappe kant om zangers en muzikanten geza menlijk te laten oefenen. Voorlopig echter is alle aan dacht geconcentreerd op het grote kerstconcert op zaterdag 21 december in Zierikzee. Mar van der Veer uit Zierikzee en Marien Stouten uit Kerkwerve componeerden muziek voor het nieuwe orkest dat naast de be geleiding van Jedaja ook een ei gen muzikaal intermezzo brengt. Verder treedt panfluitist Matthijs Koene op en wordt het orgel bespeeld door Martin Weststrate. Aan het kerstconcert levert ook het Chr. Gemengd Eilanden koor eveneens onder leiding van Peter Wildeman, een belangrij ke bijdrage. De meditatie en het appèlwoord wordt verzorgd door C. Gielen, hervormd predi kant uit Middelharnis. De col lecte tijdens deze avond komt ten goede aan het werk van Woord en Daad zoals gezond heidsprojecten in Haïti en Bur kina Faso. Het concert in de Nieuwe Kerk begint om 19.30 uur. door Rob Paardekam KRUININGEN - Professor Ar nold Heertje is verbijsterd over de manier waarop de provincie met gemeenten omgaat in de kwestie van de Westerschelde Containerterminal (WCT). Hij gaat de zaak aankaarten in Den Haag. Heertje, zelf een groot tegen stander van de WCT, zegt met verbazing kennis te hebben ge nomen van de afspraken die de gemeente Reimerswaal, het ha venschap Zeeland Seaports en de provincie Zeeland met elkaar hebben gemaakt. In ruil voor het niet in beroep gaan tegen de WCT mag Reimerswaal onder meer bouwen aan de zuidoost kant van Kruiningen en op het voormalige veilingterrein in Krabbendijke. Reimerswaal en Kapelle krijgen bovendien een hoop centen voor compenseren de maatregelen. Volgens econoom Heertje gaat het om pure chantage door de provincie „Ik ben verbijsterd. Dit kan niet! Vindt iedereen in Zeeland dit allemaal zomaar goed?" Volgens de oud-hoogle raar kan het absoluut niet door de beugel dat de gemeente Goes helemaal geen geld meer krijgt, nu zij niet is gezwicht en wél be zwaar aantekent tegen de WCT. In een reactie liet gedeputeerde D. Bruinooge begin deze maand weten dat Goes kan fluiten naar de één miljoen euro van het ha venschap. „Wat zijn dat voor praktijken?", vraagt Heertje zich af. Tolereren De professor kan zich niet voor stellen dat de minister van Bin nenlandse Zaken en de Tweede Kamer de handelswijze van de provincie en het havenschap to lereren. Hij zal zijn partijgenoot Wouter Bos, fractievoorzitter en lijsttrekker van de PvdA, vra gen de zaak onder de aandacht te brengen. Bij de eerste gezamenlijke repetitie van kinderkoor Jedaja en het nieuwe begeleidingsorkest was het nog wel even wennen aan elkaar. foto Dirk-Jan Gjeltema A il i iF=* ir=* ir=«, Cambodja werd geteisterd door bommen, vernieling en uitroeiing. De erfenis van het geweld kent uitsluitend negatieve kanten: verminkte mensen, kaalslag in het onderwijs, bittere armoede en een jeugd die uitgeleverd is aan uitbuiting, prostitutie en de verschrikkelijk ziekte Aids. Help deze kinderen van de rekening! Biedt dat beetje uitzicht op een beter leven. Help de Zeeuwse Stichting Sawasdee helpen! Voor een halve euro per dag helpt u Kanitha aan een meer waardig bestaan. Kanitha, het kind van de foto, is vier jaar jong en vanaf zijn geboorte HlV-besmet. Hij is zijn beide ouders kwijt. Hij en veel lotgenootjes hebben dringend speciale medicijnen en een liefdevolle ver zorging nodig. Wie adopteert Kanitha, wie zijn mede-Cambodiaantjes? Adoptie betekent: on derwijs. voeding, kleding, medische zorg en een kans op redding Elke euro wordt rechtst reeks aan het kind besteed. Honderden Zeeuwen helpen actief mee aan het opbouwprogramma van de Stichting Sawasdee. Ze maken het verscheurde land een beetje leefbaarder: scholenbouw, onderwijs, opbouw van de samenleving, werkgelegenheid, verbetering van de medische voorzieningen. Steun Kanitha. steun zijn maatjes, Inlichtingen: Stichting Sawasdee, Groenedijk 2A, 4438 NN Driewegen (Zuid-Beveland). Telefoon: 0113-655784 Telefax; 0113-655461 Bank: ING 65.07.90.782 Elk jaar gaan 700.000 dieren dood door dierproeven. Dat moet anders, kan anders. Met alternatieven die dierproeven overbodig maken. Denkt u er ook zo over? Kom dan naar www.proefdiervrij.nl of bel 070 - 306 24 68 en zie wat kunt doen Proefdier vrij De confrontatie met kanker is ingrijpend, paren moe- ten daar samen uit zien te komen Voor velen is elke dag een moeizame uitdaging. Je ziet vaak dat part- ners voor elkaar hun zorgen verzwijgen en ook dat de partner zichzelf wegcijfert of geen ruimte krijgt voor zichzelf. Op den duur is dat niet of nauwelijks vol te I houden. Met name vrouwelijke partners hebben vaak het gevoel tekort te schieten Een nieuw initiatief j De Nederlandse Kankerbestrijding/Koningin Wilhel- mina Fonds (KWF) is daarom een nieuwe campagne gestart: "Kanker heb je niet alleen". Daarbij staat cen- traal het effect van kanker op patiënten en hun naas ten. Deze campagne valt samen met nieuw sociaal- oncologisch onderzoek. Wij verstrekken u graag na dere informatie. Samen ben je sterker Martin Henneman (37) en echtgenote Fairy (29) staan "samen sterk"Vier jaar geleden werd bij Fairy leuke- I mie ontdekt. Er volgde een zware tijd met chemothe rapie, een ingrijpende operatie en een heftige huwe lijkscrisis. Martin en Fairy wisten het samen te overle ven, door er openhartig over te praten Vragen? KWF-Hulp- en Informatielijn 0800-0226622 (gratis) Steunen? KWF-Geverslijn 0900-2020041 (€0,01/min) of giro 26000. www.kankerbestrijding.nl K E R L A N D S E KANKERBESTRIJDING 0 NI Ne IN WIL (www. handj ehelpennl HOREN, ZIEN EN HELPEN Als we nu niets doen, raakt de kluut zijn thuis kwijt De Westerschelde: leefgebied van de kluut en vele andere kustvogels. Scheepvaart en industrie bedreigen dit unieke gebied. Daarom hebben de vogels u hard nodig! Draag bij aan het behoud van een vogelrijke Westerschelde GIRO 65 65 00. Vogelbescherming Telefoon 030-693 77 77 www vogelbescherming.nl Als de hartspier aan kracht verliest en de pomp dus minder goed werkt, leidt dat tot een aantal lichamelijke klachten. De duidelijkste daarvan zijn snel moe, kortademig en dikke benen door achterblijvend vocht. Zo wordt een glas water een dikmaker. Vragen? Bel gratis 0800 3000 300 of kijk op www.hartstichting nl Nederlandse 4/Hartstichting Sanne is een intelligent meisje van 8 jaar oud. Toch dacht men daar eerst anders over. Het lukte haar namelijk niet om goed te leren lezen en schrijven. Sommigen noemden haar dom en anderen vonden haar maar iui. Tot de juf er achter kwam dat ze dyslexie heeft. Nu krijgt ze speciale oefeningen om beter met taal te leren omgaan. Maar het gaat nooit echt over. De Hersenstichting Nederland wil investeren in snellere diagnostiek en betere behandeling voor deze en andere aangeboren hersenaan- doeningen bij kinderen. Daarom financieren we wetenschap pelijk onderzoek en geven we voorlichting. leder kind verdient toch het beste? Help mee. Geef daarom gul. Korte Houtstraat 10,2511 CD 's-Gravenhage - 0"0 - 360.48.16 - www.herseristichting.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 64