Itad en Lande verwerpt kritiek 'ZC 11 Politie ondervraagt heel St. Philipsland na moord op vrouw Brouwershaven hult zich in kerstsferen Restauratie kerk Haamstede kost miljoen V ideokunst werk waterschapshuis Toekomst ligt in goed woonklimaat voor jong en oud Schuddebeurs niet op slot door aanvraag beschermde status ^ierikzeeënaar krijgt drie naanden cel F. Goudswaard nieuwe chef politie Zeeland 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Boodschap waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND zaterdag 14 december 2002 nnrAli Pankow ;rIKZEE - Ze zijn er wat _jasd over. Al een jaar gele- uin werd bekendgemaakt dat C Vereniging Stad en Lande voor Schuddebeurs de status van beschermd dorpsgezicht heeft aangevraagd bij de Rijks dienst voor de Monumenten zorg. Daar kwam geen enkele reactie op vanuit de bevolking. Vreerad genoeg blijken nu plot seling de emoties hoog op te lo pen. beschuldiging dat Stad en [ande hiermee een 'kamikaze- ictie' pleegt, weipen voorzitter Erbnnk en de bestuursleden .Schorer en H. Doeleman ver revan zich. )e emoties laaiden op sinds de oformatiebijeenkomst die kort eleden op initiatief van de orpsraad werd gehouden. Waar is het voor nodig?' en Waarom hebben j ullie niet eerst met ons gevoerd?', svaren de meest prangende vra- 'enbij de tegenstanders van een eschermd Schuddebeurs. Overleg vooraf zou ten onrech- e suggereren dat we sommige bewoners inspraak gunnen en dus een soort achterkamertjes politiek bedrijven", zegt Doele- nan. Bovendien dient Stad en jande nou juist over de grenzen ran persoonlijke belangen heen |ekijken. Zo'n aanvraag betreft iraers het algemeen belang. „Regentendom is ons vreemd, maar we hebben natuurlijk wel een waakfunctie", vindt Er- brink. Volgens hem zijn er wel iswaar geen actuele aanwijzin gen dat er iets mis dreigt te gaan in Schuddebeurs, maar het gaat er Stad en Lande om een dam op te werpen tegen ongewenste ontwikkelingen in de toekomst. Met de status van beschermd dorpsgezicht is er meer zeker heid dat het fraaie aanzien van Schuddebeurs zowel wat be treft woningen als natuurlijke omgeving behouden blijft. De gemeente heeft dat streven al omarmd. Schuddebeurs staat in het door de raad vastgestelde Beeldkwaliteitskader al aange merkt als beschermd dorpsge zicht, in afwachting van het be sluit van Monumentenzorg. Volgens Erbrink is het volko men onterecht als tegenstan ders suggereren dat met die sta tus 'alles op slot' gaat. „Het gaat niet om een aan wij zing als rij ks- monument, maar in de praktijk komt het neer op een wat stren gere toetsing van bouwaanvra- gen", aldus de voorzitter. Vol gens Doeleman kan dat voor sommige bewoners lastig zijn, maar wil het niet zeggen dat er helemaal niks meer mag. „Ove rigens gaat het niet alleen om verbouwingen, maar ook om za ken als ontsierende glasbakken die beter onder de grond ge plaatst kunnen worden." Schorer voert aan dat veel men sen ook blij zijn met de extra be scherming voor Schuddebeurs. Die mensen zijn er veelal voor de historische omgeving komen wonen. Als argumenten voor de aan vraag geeft hij aan dat Schud debeurs uniek is als 'zandplaat middenin de klei' met een fraai bosareaal en met de opmerkelij ke zoetwaterstroom langs de Donkere weg. Verder verwijst hij naar de cultuurhistorische waarde van Schuddebeurs. Op slechts weinig plaatsen in Ne derland zijn nog buitenplaatsen in zo'n authentiek landschap pelijke omgeving te vinden. Vol gens Schorer gaat het niet alleen om historische bebouwing, maar ook om de loop van wegen en sloten en de aanwezigheid van welen, weiden en bossen. Advertentie Vrijdag/zaterdag LU GESLOTEN I G Dinsdag 1/1 UITVERKOOP Grote Markt 11-13 Goes J1DDELBURG -De Middel burgse politierechter heeft gis- Ieren een 54-jarige inwoner van I Zierikzee voor hennepteelt in zijn woning bij verstek drie maanden gevangenisstraf op gelegd. Indewoning van de Zierikzeeë- naar werden 17 januari dit jaar 512 wietplanten met een ge richt van 43 kilo gevonden. In die periode bleek er ook voor 1800 euro aan stroom van Delta Nutsbedrijven te zijn weggeno men. De man verhuurde zijn woning aan andere mensen, maar had iverteld van de hennepkwekerij ;op de hoogte te zijn. Een glaasje Glühwein tegen de kou. door Famke van Loon BROUWERSHAVEN - In lichte neve len gehuld kijkt Brouwershaven uit over het kille polderlandschap. Eenden scharrelen over de bevroren, kale ak kers op zoek naar voedsel. Verderop staan jagers kleumend bij elkaar. Op deze winterse vrijdag zet de Grote of Sint Nicolaaskerk zijn deuren open voor de eerste dag van de tweedaagse kerstmarkt van Brouwershaven. Een kerstmannetje swingt al enthousi ast op de klanken van Jingle Bells, olie bollen pruttelen in de olie en de Glühwein wordt warm gemaakt. Het Scharendijkse duo The Evergreens mag de eerste bezoekers van marlet met Win ter Wonderland opwarmen. Brouwers haven maakt zich op kerstdagen. Waar veel Schouwen-Duivelandse onderne mersverenigingen één zaterdag inrui men voor de kerstmarkt gunt de Onder nemers Vereniging Brouwershaven (OVB) haar bezoekers al haast traditio neel twee dagen om in kerstsfeer te ko men. „Dit is nu het vierde jaar dat we het zo doen", vertelt N. van Dongen. Kleine wolkjes adem ontsnappen haar in de nog wat kille kerk. Ook de markt kraamhouders staan nog stevig inge pakt hun koopwaar te rangschikken. Het aarzelende begin van de kerst markt doet Van Dongen zeker niet wan hopen: want wanneer de scholen uit gaan, zo leert inmiddels de ervaring, zal de eerste grote groep bezoekers zich melden in de kerk. Want de Brouwse kerstmarkt heeft van alles te bieden. In verschillende kraampjes liggen kerst en winterartikelen als warme fleece- truien en handschoenen uitgestald en bezoekers kunnen zich te goed doen aan verschillende versnaperingen, waar van de geur je direct bij binnenkomst tegemoet komt. Daarnaast zijn er ver schillende optredens om gasten te trek ken en te vermaken. De eerste dag van de kerstmarkt staat volgens Van Don gen zoals gebruikelijk in het teken van de koren. Kinderkoor Eigen-Wijs zet tegen de avond een kindermusical op de planken, waarna zangkoor De Rodo- nies, het Gemengd Koor Akkoord en popkoor Pop Wave de kerk vullen met feestelijke kerstklanken. Vandaag op de tweede dag zal het de jaarlijkse taxatie van oude schilderij en, sieraden en kunstvoorwerpen zijn, foto Dirk-Jan Gjeltema die veel aandacht trekt. W. Robijn van Kunst- en Antiekhandel Tafel en Bed beoordeelt vanaf elf uur op de Brouwse kerstmarkt de meegebrachte spullen. Verschillende groepen en Brassband Apollo zullen voor muziek en sfeer in de kerk zorgen. Want die gezelligheid is volgens Van Dongen belangrijk. Van daar dat ook veel aandacht aan de aan kleding is gegeven. „Je doet daar veel moeite voor en dan is het ook de moeite waard om twee dagen kerstmarkt te doen." Naast Brouwershaven worden van daag op verschillende plekken op Schouwen-Duiveland - ondermeer in het 't Gebouw de Harmonie in Zierik zee en in peuterspeelzaal de Drie Schorren in Dreischor - kerstmarkten gehouden. door Jacques Cats MIDDELBURG - F. Gouds waard is benoemd tot korpschef van de politie Zeeland. Hij was sinds 1999 tweede man na M. Dierckx die in januari de ac tieve politiedienst verlaat. Dierckx wordt lector Veiligheid aan de Hogeschool Zeeland. De benoeming van de nieuwe korpschef gaat in per 1 februari. Goudswaard (42) behoort tot de jongste korpsleiders van het land. Het is ongebruikelijk dat iemand uit het eigen korps doorstroomt naar de hoogste positie. Goudswaard trad acht jaar geleden aan bij de politie Zeeland. Sinds 1999 vormde hij samen met Dierckx de korpslei- ding. Hij wil zelf niet spreken van een bliksemcarrière: „Het is me overkomen." Goudswaard kwam 22 jaar ge leden als jong agent in dienst bij de politie in Rotterdam. In 1994 werd hij op detacheringsbasis naar Zeeland gezonden om tij delijk de leiding van het politie district Zeeuws-Vlaanderen op zich te nemen. De detachei'ing zou later leiden tot een defini tieve plaatsing bij het Zeeuwse korps. Hij noemt als belangrijkste wa penfeit uit zijn Zeeuws-Vlaam- se periode dat in hechte samen werking tussen politie, justitie en bestuur de drugsproblema tiek in Terneuzen 'de nek kon worden omgedraaid'. Gouds waard noemt met ere de naam van burgemeester R. Barbé die koos voor een frontale aanval op de drugsoverlast. „Het is nooit meer geworden zoals het daar voor was. Het zal nooit lukken om de drugsproblemen uit de samenleving te verwijderen. Waar het om gaat is dat het be heersbaar wordt gemaakt, de overlast wordt aangepakt en de samenhangende zware en geor ganiseerde criminaliteit wordt bestreden." pagina 12: gepaste trots (Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - De spanten en het dak zijn al ver nieuwd, maar dat wil niet zeg gen dat de kerkvoogdij van de Nederlands-hervormde kerk Haamstede op haar lauweren kan rusten. Binnnen- en buiten muren van de in 1506 gebouwde kerk aan de Ring moeten hoog nodig onder handen genomen worden, maar daar hangt een fors prijskaartje aan. De kosten worden geraamd op een slordige miljoen euro. De kerkvoogdij is al sinds de ne gentiger jaren van de vorige eeuw bezig de mankementen aan het kerkgebouw te herstel len. Geen sinecure, zo heeft de ervaring geleerd. Na jaren van geld bijeen sprokkelen en subsi diebronnen aanboren werd in 1997 begonnen met de restaura tie van het dak van de kerk. Een jaar later werd met een dank dienst en een feestelijk receptie stilgestaan bij het afronden de ze fase van de restauratie. Kos ten: omgerekend naar huidige valuta bijna zes ton. Na de dakrenovatie was de schatkist van de kerk leeg. „We hebben noodgedwongen een paar jaar pas op de plaats moe ten maken", zegt voorzitter van de kerkvoogdij D. Mooijaart. Waarmee hij niet gezegd wil hebben dat de kerkvoogdij heeft stilgezeten. Op alle mogelijke manieren is naar mogelijke geldbronnen gezocht. Eén van de ijzers in het vuur is een aan vraag om in aanmerking te ko men voor de zogenaamde kan jerregeling. In februari 2002 waren optimis- door Hessel de Ree SINT-PHILIPSLAND - Het re chercheteam dat de onopgeloste moord op de tachtigjarige we duwe J. Serné in Sint Philips land onderzoekt, is bezig met het ondervragen van alle ruim 2200 inwoners van het dorp, uit gezonderd kleine kinderen. Hiertoe gaan politiemensen alle huizen af. De recherche, die woensdag aan de mammoetklus begon, denkt het karwei vandaag goeddeels af te hebben. Het uitzonderlijk grote omgevingsonderzoek kan erop duiden dat de politie er re kening mee houdt dat de onbe kende dader of daders uit Sint Philipsland komen. Een andere aanwijzing in die richting is dat het .licht dementerende slacht offer haar latere moordenaar(s) mogelijk vrijwillig heeft, bin nengelaten en dus kende. Ken nissen zeggen dat de vrouw de deur beslist niet voor onbeken den zou openen. Voor zover be- tische geluiden te horen. De kans dat de kei-k werd uitgeroe pen tot kanjermonument werd groot geacht. Mooijaart is nog steeds optimistisch. „Maar ze ker weten doen we nog steeds niets." De kerkvoogdij-voorzit ter voegt er aan toe dat er heel wat op het spel staat. Wordt de kerk uitgeroepen tot kanjermo nument dan kan gerekend wor den op een rijkssubsidie van zeventig procent van de restau ratiekosten. Om in aanmerking te komen voor de status van kanjermonument is via de ge meente een monumentenver gunning verkregen. Daarmee is de restauratie weer een stapje dichterbij gekomen. Mooijaart hoopt dat een definitieve subsi dietoezegging niet al te lang meer op zich laat wachten. „Maar de ambtelijke molens kend vertoonde de woning geen sporen van een inbraak. Buurt bewoners zeggen op de avond van de moord geen verdachte zaken te hebben opgemerkt. De politie benadrukt dat ze het moeizaam verlopende onder zoek 'breed' houdt, wat wil zeg gen dat ze alle mogelijkheden blijft onderzoeken. De recher che heeft inmiddels gesproken met kennissen en familie van het slachtoffer, dat in de nacht van zaterdag op zondag dood in haar vrijstaande bungalow aan de Oostdijk werd aangetroffen. Een buurman die poolshoogte ging nemen omdat het licht inde woning nog brandde, vond de vrouw in een plas bloed op de vloer van de woonkamer. Sectie heeft uitgewezen dat sprake is van een gewelddadige dood en dat de weduwe gestor ven is door bloedverlies. De re cherche zegt nog altijd niet hoe de vrouw is omgebracht. Het 35 man sterke team heeft tijdelijk zijn intrek genomen in buurt huis de Wimpel. door Ron Magnée MIDDELBURG - Paul en Men- no de Nooijer uit Middelburg hebben de opdracht gekregen een kunstwerk te maken voor het nieuwe waterschapskan toor in Middelburg. Het voorstel van de twee werd uit vier geno mineerde kunstwerken geko- In het nieuwe gebouw van het Waterschap Zeeuwse Eilanden komen drie grote plasmascher men en enkele projectieplek- ken. Daarop worden beelden vertoond van het Zeeuwse land schap - vier seizoenen lang en bij wisselend weer. Vader en zoon De Nooijer hebben geko zen om de opnames te bewer ken. Zo worden de opnames fel gekleurd of juist doelbewust on scherp gehouden. Binnen de beelden zijn weer kleine inzetj es te zien. Dat zijn beelden die di rect met behulp van webcams in de pi'ovincie worden doorgege ven. Het idee achter het kunst werk is dat het waterschaps- werk nooit stopt of klaar is. Er is altij d wel iets te zien i n het land schap. Hoewel het kunstwerk voor in tern gebruik is, kunnen de beel den ook van buiten worden gezien. „Er komt een projectie- plek ".vertelt Menno de Nooijer. „Daar worden 24 uur per dag beelden op vertoond. Die zijn ook van buiten te zien." door Inge Heuff ZIERIKZEE - Schouwen-Dui veland moet niet alleen mikken op 55-plussers, maar ook een goed woonklimaat bieden voor jonge gezinnen. Naast investe ringen in de recreatie, zorg en landbouw moeten nieuwe be drijven de kans krijgen zich op het eiland te vestigen. Daarmee ontstaat een brede economie die tegen een stootje kan. Het was een gemêleerd gezel schap dat zich donderdagavond over de toekomst van Schou wen-Duiveland boog. Vertegen woordigers van allerlei organi saties waren door de Kamer van Koophandel uitgenodigd om mee te denken of Schouwen- Duiveland het Florida van Ne derland zou moeten en kunnen worden. Daarmee werd een economie bedoeld waarbij het speerpunt ligt op het aantrekken van wel gestelde 55-plussers. Maar de aanwezigen vonden deze in steek te eenzijdig. Inleider D. van der Wouw, onderzoeker van Scoop, liet weten dat Schou wen-Duiveland Florida allang voorbij gestreefd is als het gaat om het percentage oudere inwo ners; de grootste aanwas van nieuwe inwoners komt echter niet van actieve 55-plussers, maar van (jonge) gezinnen. „Juist omdat er gezinnen ko men, moet je breed investeren", vond H. van Oost, deelnemer aan de forumdiscussie. „Het is heel gevaarlijk je alleen te rich ten op een kleine doelgroep." R. van Kan, voorzitter van de dorpsraad Kerkwerve, stelde dat tachtig procent van de toe komstige ouderen met volstrekt onvoldoende pensioenvoorzie ningen zit. Dat maakt de spoe ling dun. A. Schouw, directeur van Arcus, weerlegde dat cijfer door te zeggen dat er tegen woordig andere financierings mogelijkheden zijn voor pensi oen, bijvoorbeeld huizenbezit. Hij sprak over vergrijzing als een kans, en niet als een bedrei ging. De moderne generatie ou deren is actief, kritisch, heeft geld te spenderen en wil genie ten, betoogde hijMaar, tekende hij erbij aan, de groep met wel groeien tot vijftigduizend inwo ners om de kritische massa te bereiken voor voldoende voor zieningen. Bovendien worden ook. deze ouderen uiteindelijk hoogbejaard, met de daarbij be horende vraag naar intensieve zorg. Daar moet wel in worden voorzien. Werving Uit de discussie bleek vooral de wens tot een bredere economie. De recente werving van de ge meente onder bedrijven uit de Botlek past bij deze verbreding. R. Geluk constateerde tegen het eind van de avond dat er vooral over de kwaliteit van wonen ge praat moet woi-den. „Oud wor den we vanzelf wel, dus laat dat idee oud-jong nu maar los. Wo nen brengt werkgelegenheid met zich mee en er zijn genoeg creatieve ondernemers die daar op in kunnen spelen." M. van Leeuwen, onderzoekster bij het Landbouw Economisch Insti tuut, had eerder al laten weten dat elke extra woning jaarlijks twintigduizend euro inkomen geeft en een kwart arbeids plaats oplevert. De buitenmuren van de hervormde kerk in Haamstede vertonen op verschillende plaatsen scheuren. foto Dirk-Jan Gjeltema gaan nu eenmaal langzaam, dus we zullen nog wat geduld moe ten hebben." De restauratie van de muren van de kerk is hard no dig volgens Mooijaart. „Aan de binnenkant is de muur op ver schillende plaatsen afgebrok keld en we hebben ook last van doorwateren. In de buitenmu ren zitten flinke scheuren en die zullen uitgekapt en gerepareerd moeten worden. Als plichtsbeseffende opa voel je het als je taak de nieuwste generatie op veler lei gebied te informeren. In de opmaat naar de kerstviering paste dezer dagen een ver handeling over die gebeurte nis te Betlehem. „Daar is Jezus geboren, in een stal", verkondigde opa uit hét stedeke Veere de blijde boodschap aan zijn in het eenvoudige Grijpskerke wo nende kleindochter Nadia. Het meisje viel er even stil van, hervond toen zichzelf en reageerde, geheel volgens de wetten van de kinderlogica: „In een stal? Was Jezus dan een paard?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 61