Advertentie: slager zoekt vrouwen om op te eten Rusland keert Irak de rug toe pot Aartsbisschop van Boston afgetreden om seksschandaal Iran ontkent geheim plan kernbewapening Navowapens voor EU 5 AXEL Medewerkster tilt ambassade voor 1,2 miljoen euro Moskou boos over opzegging miljardencontract met Lukoil Begin van het eind voor Sangatte Inval moskeeën Erdogan kan premier worden Celstraf voor Belgische discobaas Terugtrekking Pakistan en India Actie tegen stenigen overspeligen Ex-SS'er Anton Malloth overleden x Tafellamp Bauhauft tw.v. 241 Pot Axel deelt uit, en niet zo'n beetje ook. Als u t/m zaterdag 21 december een aanKoop doet, mag u er zelf een cadeau bij uitkiezen. Het cadeau (of de cadeaus) van uw keuze ver tegenwoordigt een waarde van 20% van uw totale aankoopbedrag Koopt u voor 1,250,- nieuwe meubels of accessoires, dan mag u dus een cadeau kiezen t.w.v. 250,- En daar krijgt u bijvoorbeeld een stijlvolle lamp voor, of een stoel én een uitgebreid 'home body'- pakket samen. Indien u geen keuze kunt maken, krijgt u een meubelcheque t.w v. 10% van uw totale aankoopbedrag. Wat u wilt, want tijdens de give-away- weken is de keuze aan Niel in combinatie met andere aanbiedingen Pot. Nieuwendijk 89. Axel. Zeeuws-Vlaanderen. Telefoon (0115) 56 20 10. SieMatic keukenstudio I e verdieping. Bezoek ook onze vernieuwde website: wwwitoutenbeek.nl Bouw kerncentrales Iran Tijdens de finale van de give-away-weken jpnrPrans Lindenkamp 5A0 PAULO - Een lokale am- iassademedewerkster van de Nederlandse ambassade in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires heeft mogelijk voor min jus 1,2 miljoen euro gefrau deerd. Het ministerie van Bui- enlandse Zaken in Den Haag zaterdag 14 december 2002 deed daarvan aangifte, zo maakte het departement giste ren békend. De vrouw maakt deel uit van een Nederlandse immigrantenfa milie, die kort na de oorlog naar Argentinië vertrok. Ze werkte al 42 jaar bij de ambassade en was verantwoordelijk voor het beheer van de lopende uit gaven. Ze heeft de diefstal be kend en is op staande voet ont slagen. Er bestonden al enige tijd ver moedens dat de medewerkster de zaak fleste. De verdenkingen werden versterkt toen de bank cheques van de Nederlandse ambassade niet meer wilde ver zilveren. Uit onderzoek, uitge voerd door uit Nederland over gevlogen inspecteurs, bleek hoe omvangrijk de fraude was. De vrouw zit hangende het jus- titieonderzoek thuis. Onbekend is wat er met haar gaat gebeu ren. Het vermogensdelict is ge pleegd in Argentinië maar op Nederlands 'grondgebied' (de ambassade) en met Nederlands geld, waardoor ze zich tegen over de Nederlandse rechter zou moeten verantwoorden. Binnen de ambassade wordt echter toegegeven dat de zaak staatsrechtelijk gecompliceerd in elkaar steekt. GPD door Wierd Puk BERLIJN - 'Ervaren slager zoekt doorlopend vrouwen die bereid zijn om zich door hem te laten slachten en opeten. Ik maak ook worst en ham van hun vlees'. Hans, heet de onder tekenaar, die zijn advertentie op 1 september van dit jaar in een Duits internetforum plaats te. Een zieke grap? Na de spraak makende kannibalenmoord in Duitsland neemt het speciale, twintig mensen tellende inter net onderzoeksteam bij het Bundeskriminalamt (BKA) in Wiesbaden elke aanwijzing se rieus. ,,Wij zijn blij met iedere tip", zegt een BKA-woord voer der nadat hij op de macabere speurtocht van 'Hans' is geat tendeerd. Hans, die zich elders op het internet erover beklaagt dat veel vrouwen op zijn adver tenties reageren, 'maar als het op een concrete slacht-afspraak aankomt, geven ze niet thuis', zal zeker door de veiligheids dienst worden gescreend. Dag en nacht struinen de BKA- experts het internet af, op zoek naar mannen als Hans of Armin M. Deze laatste werd deze week gearresteerd toen een internet gebruiker de politie wees op M. 's oproep aan 'goedgebouwde jon ge mannen tussen de 18 en de 30 jaar' om zich door hem te laten slachten en opeten. De Berlijnse ingenieur Bernd- Jürgen B. meldde zich en liet zich in M.'s vakwerkhuis in Ro- tenburg voor het oog van de vi deocamera castreren, slachten en verorberen. „Een dergelijke zaak is uitzon derlijk", beweert de BKA- woordvoerder. Maar wie in de duistere hoeken van het world wide web speurt, stuit daar op een uitgebreide, levendige scene waarvan de leden met elkaar verbonden zijn door hun morbi de sadomasochistische voor keuren. Poep- en plasseks is nog de onschuldigste afwijking. Verontrustender zijn de aanbie dingenvan snuff-movies, waar in mensen voor de camera wor den gemarteld of gedood. Over die gruwelfilms doen veel geruchten de ronde; de meeste ervan zouden in scène zijn gezet. Maar vaststaat dat een aantal wel degelijk echt is, het betreft dan met name kinderpornogra fische moorden op baby's en minderjarigen. „Bijna tachtig procent van het werk van onze mensen heeft met kinderporno grafie te maken", erkent de BKAr woordvoerder. Fantasieën Ook kannibalisme is op het in ternet een veel voorkomend fe nomeen. Er zijn zelfs kanniba- lismeforums. In een daarvan be kent een Italiaanse vrouw er sinds haar j eugd over te fantase ren te worden 'ontkleed, ge kookt en opgediend aan wilden', Tot zij het internet ont dekte, meende de vrouw dat zij alleen stond in haar fantasieën. Het zijn vooral vrouwen die er over fantaseren te worden ge dood en verorberd. De kanniba len zijn meestal mannen. GPD 300 km TURKMENISTAN^ Rituals 'home body'-pakket tw.v. 100,-" Tafel Eleen Gray t.w.v. 530,-' Tlieewagen Riki tw.v. 710.-* Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur Tafellamp Tizio t.w.v. 230,-* I van onze redactie buitenland Advertentie TEHERAN - Iran heeft gisteren ontkend dat het een geheim kernwapenprogramma zou wil len opzetten, zoals de VS gesug gereerd hebben, en gezegd dat al zijn kerninstallaties openstaan voor internationale inspectie. i Amerikaanse inlichtingenfunc- I tionarissen geloven niet dat Iran kernwapens heeft ge- i maakt, maar zeiden donderdag berichten van de Iraanse oppo- sitie in ballingschap serieus te nemen. Iran zou daar op twee 'locaties in Centraal-Iran - Na- 'S i tanz en Arak - wel onderzoek jnaar wil gaan doen. In Natanz wordt volgens de Iraakse oppo- sitie een brandstoffabriek an- nex laboratorium gebouwd, in 'Arak een zwaarwaterfabriek. Volgens de Amerikanen heeft Iran geen van de twee nog bij het J IAEA aangemeld, maar Rame- I zanzadeh zei dat het IAEA van .alle Iraanse activiteiten op de I hoogte is en welkom is om de plekken te komen bekijken. Op een persconferentie in We- nen maakte IAEA-directeur IMohamed el Baradei bekend i dat hij sinds een half jaar op de hoogte is van de geplande nucle- aire uitbreiding in Iran. Wel be- j kritiseerde hij het late tijdstip van aanmelding aan het IAEA, i El Baradei zei dat hij deze week een bezoek zou brengen aan de jtwee plaatsen, maar dat Ii*an had gevraagd dat uit te stellen tot februari. Als argument daarvoor had Iran gegeven dat president Mohammad Khatami momenteel niet in het land was en dat er tijd nodig was om het bezoek voor te bereiden. ElBa- I radei zei dat hij zich ervan wil i vergewissen dat de nieuwe fa- brieken bestemd zijn voor een i 'civiele brandstofcyclus' en niet voor het maken van wapens, i Het IAEA sprak zijn bezorgd- i heid uit over de Iraanse plannen lom een tweede kerncentrale te gaan bouwen. De Iraanse radio maakte donderdag bekend dat de Iraanse Raad voor Kernener gie opdracht heeft gegeven voor een onderzoek naar de haal baarheid van nog een kerncen trale. De eerste Iraanse centra le, die met Russische hulp is gebouwd in de zuidelijke stad Bushehr, wordt volgend jaar in gebruik genomen. AP Hnnr Henk van 't Klooster MOSKOU - De Russische rege ring dreigt Irak niet langer te steunen in zijn verzet tegen een mogelijke militaire aanval van de Verenigde Staten. Aanlei ding is het besluit van Bagdad een miljardencontract met de Russische oliemaatschappij Lukoil op te zeggen. Volgens een bron binnen de Rus sische regering neemt Irak met zijn besluit een van de belang rijkste motieven van Rusland weg om zich tegen een militaire interventie in Irak te verzetten. Hij wijst erop dat Rusland zoals elk land zijn buitenlandse be- in de eerste plaats door zijn eigen belangen laat bepalen. (De persoon van Saddam Hoes- i is niet sympathiek genoeg hem te willen beschermen", aldus de zegsman. Rusland is van oudsher een bondgenoot van Irak. Het heeft met steun van Frankrijk en te- de zin van de Verenigde Staten vorige maand voor el kaar gekregen dat de Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties niet 'automatisch met een interventie in Irak instemde, als de Irakezen zich niet zouden ontwapenen. Lukoil zou investeren in het olieveld West Qurna, dat goed is voor een productie van 600.000 vaten per dag. De overeen komst, die Lukoil in 1997 met kak sloot, had een waarde van ,7miljard dollar (bijna 3,7 mil jardeuro). Sancties 'Doordat tegen Bagdad VN- ;sancties van kracht zijn die in vesteringen in de Iraakse olie industrie verbieden, is Lukoil het contract niet nagekomen. Volgens Bagdad had Rusland wel een begin met de exploitatie moeten maken. „In het alge meen is het zo dat als een bedrijf een contract niet nakomt, de overeenkomst niet doorgaat", zei een Iraakse regeringsfunc tionaris gisteren. De Verenigde Staten zullen een Duits voorzitterschap van de invloedrijke Irak-sanctiecom- missie tegenwerken. Diploma tieke kringen in New York heb ben dat gisteren bevestigd. Redenen voor de bezwaren zijn niet bekend. De betrekkingen tussen Duits land en de VS kwamen onder druk te staan na de anti-oor logshouding van de Duitse rege ring inzake Irak. Pas sinds en kele weken wordt die relatie weer iets warmer. AFP/RTR/DPA STUTTGART - De politie in ei* Zuid-Duitsland is gisteren op verscheidene plaatsen moskee- en en andere islamitische ge- bedsruimten binnengevallen. De agenten waren op zoek naar extremistische moslims. De doorzoekingen hadden plaats in Freiburg, Mannheim e- en Stuttgart. J Twintig mensen zijn aangehou- i den.DPA SANGATTE - Een vluchteling uit Irak veegt de vloer aan van een kamer in het Rode Kruis-centrum in Sangatte. Frank rijk is gisteren begonnen met de ontman teling van het vluchtelingenopvangcen- trum. Vorige maand sloot Parijs hierover een overeenkomst met Groot-Brittannië. In het centrum van het Rode Kruis zijn sinds 1999 duizenden vluchtelingen op gevangen. Met hulp van sommige van de nog tweehonderd aanwezige vluchtelin gen, begonnen arbeiders gistermorgen vroeg met de ontmanteling van de gepre fabriceerde gebouwen. De laatste asiel zoekers verlaten Sangatte naar alle waarschijnlijkheid maandag. Het opvangcentrum heeft sinds de op richting tot irritaties geleid tussen Frankrijk en Groot-Brittannië, vanwege de nabijheid van de ingang tot de kanaal tunnel. Iedere maand probeerden hon derden vluchtelingen door de tunnel naar Groot-Brittannië te komen. De Britse asielwetgeving is een stuk mil der dan die van Frankrijk, waardoor het land een grote aantrekkingskracht uit oefent op asielzoekers. foto Denis Charlet/EPA ANKARA - Het Turkse parlement heeft gisteren wetswijzi gingen aangenomen waardoor de leider van de AK-partijRe- cep Erdogan, gekozen kan worden tot parlementslid. Hier door kan hij ook premier worden. Erdogan won met zijn Partij voor Rechtvaardigheid en Ont wikkeling (AK) de parlementsverkiezingen in november ruimschoots, maar wegens een eerdere veroordeling voor 'aanzetten tot religieuze haat' mocht hij geen politieke func ties vervullen. Zijn partij heeft nu voldoende zetels om via wetswijzigingen Erdogan toch premier te maken. Erdogan wil zich via tussentijdse verkiezingen in het parle ment komen. Daarna is de stap naar het premierschap vrijwel zeker. Nu is zijn bondgenoot Abdullah Gül premier. ANP ANTWERPEN - De rechtbank in Antwerpen heeft F. Ver- straeten, eigenaar van de ook in Nederland bekende disco Zil lion, vier maanden celstraf opgelegd. Ook moet hij een boete van 495 euro betalen wegens het mishandelen van een mede werker. Zillion werd vorig jaar gesloten nadat bleek dat de eigenaar grote schulden had bij belasting en bedrijfsvereniging en er een zwarte boekhouding op nahield. Ook onderzocht justitie in Antwerpen aanklachten wegens mishandeling. Voor de meeste van deze zaken moet de dancingeigenaar, die lange tijd in voorarrest zat, nog apart voor de rechtbank verschij nen. ANP/Belga KARACHI - De laatste van de Pakistaanse en Indiaase troe pen die langs hun gemeenschappelijke grens werden gele gerd, worden in vier maanden teruggetrokken. Dat zei giste ren de Pakistaanse minister van Defensie Hamid Nawaz. India en Pakistan trokken ongeveer een miljoen manschap pen samen langs hun grens na een aanslag op het Indiase parlement, gisteren precies een jaar geleden. De aanslag was volgens New Delhi het werk van islamitische militanten, die gesteund werden door Pakistan. AFP TEHERAN - Elf vrouwelijke parlementsleden in Iran begon nen gisteren een actie tegen het stenigen van overspeligen. De straf schaadt volgens hen het imago van Iran. Ze hebben goedkeuring gevraagd aan oudere geestelijken in de heilige stad Qom, vooraleer zij een wetsvoorstel indienden. Als de wet door het hervormingsgezinde parlement wordt aangenomen, dan is opnieuw bekrachtiging vereist door de conservatieve Raad van Hoeders. In de jaren na de islamiti sche revolutie in 1979 zijn vaak overspeligen gestenigd. Te genwoordig gebeurt dat enkele keren per jaar. AP STRAUBING - Justitie in München maakte gisteren bekend dat de 90-jarige ex-SS'er Anton Malloth op 31 oktober in de stad Straubing is gestorven. Hij was in de Tweede Wereldoor log bewaker in een Gestapo-gevangenis bij het concentratie kamp Theresienstadt in het huidige Tsjechië. In 1948 is hij in Tsjechië bij verstek ter dood veroordeeld wegens moord en 'onmenselijke folteringen'. Hij leefde jaren in Noord-Italië. Drie jaar geleden kwam het onderzoek tegen Malloth op gang na een nieuwe getuigenverklaring. In 2001 werd hij in Mün chen tot levenslang veroordeeld. DPA door Dirk Visser VATICAANSTAD - Kardinaal Bernard Law is gisteren afge treden als aartsbisschop van Boston, aldus een verklaring van het Vaticaan. Law (71) kwam in opspraak door zijn me deverantwoordelijkheid voor het seksschandaal in zijn bis dom. Paus Johannes Paulus H, die hem gisterochtend ontving, heeft zijn verzoek tot aftreden aanvaard. Law bood gisteren nogmaals zijn verontschuldigingen aan. „Aan allen die hebben geleden als gevolg van mijn tekortko mingen en mijn fouten, bied ik mijn excuses aan. Ik vraag hen om vergiffenis", aldus een door het Vaticaan verspreide verkla ring. Daarin sprak Law de hoop uit dat zijn aftreden leidt tot 'verzoening en eenheid'. Overplaatsing Law, sinds 1984 aartsbisschop van Boston, raakte sinds het uit breken van het seksschandaal begin dit jaar steeds meer onder druk. Priesters en een lekenbe weging in het bisdom drongen aan op zijn aftreden. Uit vorige week vrijgegeven documenten bleek dat hij jarenlang priesters die zich aan minderjarigen had den vergrepen, naar een andere parochie overplaatste. Er zijn ruim vierhonderd klach ten van vermeende slachtoffers tegen tientallen priesters van het aartsbisdom ingediend. Dat kan leiden tot schadeloosstel lingen tot ten minste 100 mil joen dollar. Het aartsbisdom overweegt het faillissement aan te vragen om zo lagere schade loosstellingen te bewerkstelli gen. Donderdag meldde de Boston Globe dat justitie Law en zes andere bisschoppen, huidige of vroegere medewerkers van hem, oproept om te getuigen voor de jury over hun aandeel in het schandaal. Officier van justitie Reilly van de staat Massachu setts, waarin Boston ligt, uitte felle kritiek op het gebrek aan medewerking van het aartsbis dom. „De kerk gebruikt elk middel om gegevens uit handen van justitie te houden." Dat is volgens hem beneden peil ge zien de omvang van de criminele daden tegen kinderen en gezien het feit dat het om een religieus instituut gaat. RTR/AFP van onze redactie buitenland KOPENHAGEN - De Europese Unie mag in de toekomst Navo- middelen gebruiken voor eigen vredesmissies. Daarover zijn de ministers van Buitenlandse Zaken van de EU en Turkije het eens geworden. De regeringsleiders van de EU bevestigden de overeenkomst gisteren. De NAVO-raad stemde er gisteravond mee in. Minister De Hoop Scheffer van Buitenlandse Zaken noemde de overeenkomst een doorbraak. „De EU kan en zal nu een grote re verantwoordelijkheid nemen bij vredesoperaties", zei De Hoop Scheffer. Jarenlang lagen Turkije en Griekenland om de beurt dwars. Overeenstemming over het ge bruik door de EU van Navo- middelen is nodig voor de snelle reactiemacht van de Europese Unie, die 60.000 man op de been moet brengen voor vredesmis sies in bijvoorbeeld de Balkan. Voorwaarde voor Griekenland om in te stemmen was de toezeg ging dat Cyprus hoe dan ook lid wordt van de EU, of er een op lossing zou komen voor de ge deelde status of niet. ANP Advertentie Kan ik ouderschapsverlof opnemen? verlofwijzer. SZW.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5