e Nooijer vindt nieuw geluk PZC Het volk wil plezierig nieuws Slingeren op natuurijs Henk Kroes even verlost van gekte FC Groningen heeft een beter eindschot Ajax met Chivu in topper tegen PSV 19 feyenoord geeft carrière van verdediger opmerkelijke wending Armstrong kondigt afscheid aan Blind opvolger van Zwamborn Liverpool tegen Auxerre Woods verdient het meest Den Bosch dichter bij periodetitel Tour gaat over twee jaar van start in Namen Van Marwijk zet mes in het elftal zaterdag 14 december 2002 ir Jan Dagevos ROTTERDAM - De voetbalcar- f;[jèrc van Gérard de Nooijer eeft gisteren een opmerkelijke ending gekregen. De 33-jarige erdediger stapt met onmiddel- ijke ingang van Heerenveen ver naar Feyenoord. „Blijk- iaarzijn er toch nog mensen die vertrouwen in me hebben", zegt lérard de Nooijer. De overgang komt op een mo ment dat zijn loopbaan in het op dreigde te raken. De Nooij- r kon na het herstel van een knieblessure, opgelopen in de jefa Cup-wedstrijd tegen Na- ional Boekarest op 19 septem ber, nietmeer op een basisplaats bi]Heerenveen rekenen. Een rol op de bank zag De Nooijer niet itten. Niet dat hij zich daar te groot voor voelde, maar hij vond dat hij als reserve geen meer waarde had voor Heerenveen. Daarop kwam hij op de tribune terecht. Ver-volgens liet trainer Foppe de Haan, met wie De Nooijer de laatste tijd een moei zame relatie onderhield, door schemeren dat de verdediger mocht vertrekken. Bliksemtransfer Sparta en NEC toonden de afge lopen week belangstelling voor De Nooijer. Totaal onver-wacht kwam daar donderdag de inte resse van Feyenoord bijDe Rot terdamse club ziet in de uit Sou burg afkomstige voetballer een ideale oplossing voor de proble men in de defensie. De Nooijer kan zowel centrale verdediger als linksback spelen. Donder dag sprak hij met de leiding van de club en binnen no-time was de transfer beklonken. Gisteren volgde de keuring, sprak hij met trainer Bert van Marwijk en kon het licht definitief op groen worden gezet. „Het is een blik semtransfer geworden", zegt De Nooijer. „Mede door de mede werking van Heerenveen. Die hebben me transfervrij laten vertrekken, waardoor het in een stroomversnelling is geko men." De Nooijer: „Ik zat natuurlijk niet in de positie dat ik de clubs voor het uitzoeken had. Tsja, en als dan Feyenoord komt, hoef je niet na te denken. Tegen zo'n topclub zeg je natuurlijk geen nee, zeker niet als je op de tribu ne zit. Ik ben door Feyenoord als stand-in gehaald, voor het cen trum of voor de linksbackposi tie. Ik ben blij verrast met deze kans en zal 'm met beide handen aangrijpen." De verdediger heeft een overeenkomst voor een halfjaar getekend met een optie voor nog een seizoen. „In april gaan we bekijken hoe het gaat'", legt De Nooijer uit. „Het is aan mij om me te bewijzen en te zox-gen dat de optie wordt ge licht. Het is de bedoeling dat ik eerst eens volop ga trainen. Ik heb natuurlijk lange tijd geen wedstrijden gespeeld. Ik ga er van uit dat ik voor de winterstop niet meer in actie kom en richt me op 6 januari als Feyenoord met de voorbereiding op de tweede competitiehelft begint." Herinneringen „Het liefste had ik het seizoen bij Heerenveen afgemaakt en was i k dan vertrokkenmaar het kon niet anders. Ik heb vier mooie en goede j aren in Heeren veen gehad. Ik ben een keer tweede en een keer vierde ge worden met Heerenveen en heb Europees voetbal gespeeld. Vo rig jaar hadden we de minst ge passeerde verdediging van de eredivisie. Dat zijn allemaal mooie herinneringen. Daarom had ik zo'n afscheid als nu niet verdiend." „Voor mijn blessure bij Heeren veen was ik de nummer één in de verdediging en erna plots de nummer vijf. Dat heeft me pijn gedaan. Ik dacht dat ik na vier seizoenen wat meer krediet had opgebouwdmaar de trainer zag het anders. Aan de andere kant moet ik ook zeggen dat ik deze transfer aan Foppe de Haan te danken heb, hoe gek dat ook klinkt. Maar als ik nu nog bij Heerenveen in de basis had ge staan, was Feyenoord waar schijnlijk niet gekomen." Gisteren vertoefde hij al lange tijd in Rotterdam. Vandaag volgt de eerste training. De eer ste indrukken zijn goed. „Van Marwijk noemde mij een echte winnaar", zegt De Nooijer. „Daar spreekt, waardering uit en dat doet me goed. Ik heb nu 342 competitiewedstrijden ach ter mijn naam staan en als het aan mij ligt, blijft het met bij dat aantal. Op naar de 400 wat mij betreft. Er zijn nu alweer men sen die zich afvragen wat ik op mijn leeftijd nog bij Feyenoord heb te zoeken. En er zijn er ook die zich af wagen of ik het wel aankan, Ach, daar houd ik me niet mee bezig. Ik zal er alles aan doen om te slagen, al moeten de supporters me niet zien als de redder van Feyenoord. Deelnemers aan de schaatstocht op natuurijs banen zich slingerend een weg over het IJsselmeer. van onze sportredactie ZURICH - Toertochten op het IJsselmeer en bij Aarlanderveen hebben gisteren duizenden schaatsers op de been gebracht. De tochten verliepen nagenoeg zonder problemen. Vooral de toer tocht op het IJsselmeer bleek een groot succes. In totaal haalden duizend schaatsers een startbewijs voor de zogenaamde Kop Af- sluitdijktocht. In Aarlanderveen liep het ook storm voor de Vieimolengangtocht van 25 kilometer. „Mensen kwamen van heinde en verre", zei een woordvoerder van de organisatie. „Mooi zwart en goed dik ijs bij twee graden vorst. Prima omstandigheden." Op het IJsselmeer was de kwaliteit wisselend. Hobbelig in de och tend, glad in de middag. „De schaatsers reden de hobbels eraf", zei Waterlander. De deelnemers toonden zich enthousiast over de toertocht. Een vrouw moest afhaken na een val. Zij werd met ver foto Koen Suyk/ANP moedelijk een breuk per ambulance afgevoerd. De tocht duurde tot ongeveer vier uur. Ook dit weekeinde zal er worden geschaatst op natuurijs. Van daag is op het Nannewijd in het Friese Oudehaske de eerste schaatsmarathon op bevroren buitenwater. Om negen uur starten A- en B-rijders voor een wedstrijd over 100 kilometer. De deelne mende vrouwen rijden 60 kilometer. Voor zondag staat een mara thon gepland in Naaldwijk. ANP I LEEUWARDEN - Voorzitter Henk Kroes van de Vereniging De Friesche Elfsteden gaf de af- gelopen week het ene na het an dere interview. Door de matige J vorst werd er (ten onrechte) ge- I speculeerd over het houden van I de tocht der tochten, de Elfste- dentocht. Sinds gisteren is Kroes weer .verlost van de vragen. De dooi- aanval heeft hem gered, liet hij tijdens de jaarvergadering van I de Vereniging in Leeuwarden I weten. Natuurlijk was de tijd j nog lang niet rijp om een Elfste- dentocht uit te schrijven. „Toch is die gekte van de afgelopen da gen wel even goed geweest. Ie dereen binnen de organisatie staat weer op scherp." De belangstelling voor het rij den van de Elfstedentocht is ten opzichte van vorig jaar met 1524 leden afgenomen. Totaal telt de Vereniging nu 31.963 le den, waarvan er 19.353 startge- rechtigd zijn. Financieel gaat het ook wat minder. Door aan delen verlies, het ontwikkelen van een nieuwe internetsicle en een nieuw computerpro gramma voor de ledenadmini stratie raakte de Elfstedenver- eniging meer dan 10.000 euro kwijt. ANP door Jochem Lippmann GRONINGEN - Op de bevroren grasmat van het eigen Ooster park-stadion haalde FC Gro ningen gisteravond eerder dan verwacht de doelstelling die trainer Ron Jans zich heeft op gelegd. Na de winst op Roda JC (3-2) vond de club de felbegeer de aansluiting met de grote mid denmoot van de eredivisie te rug. Dankzij treffers van Van Gessel (40e minuut), Hugo (63e) en Matthijs (78e) maakte FC Gro ningen voor het luidruchtige thuispubliek de snel opgelopen achterstand (0-2) ongedaan. Een aanvankelijke superieur Roda JC moest na afloop con stateren dat het nu drie van de laatste vier wedstrijden heeft verloren. De aanhang van FC Groningen heeft Jans voorlopig in de armen gesloten. De voormalige assis tent-trainer van Emmen haalde in acht wedstrijden twaalf pun ten, Zijn voorganger Lode weges pakte er in acht duels slechts een. Problemen FC Groningen begon het duel met de wetenschap dat het niet kon beschikken over vier aan vallers. Een griepje had top schutter Drent geveld. Ikedia, Tuhuteru en Landerl waren ge blesseerd. De echte proble men van de thuisploeg lagen aanvankelijk echter in de ach terste linie. De centrale ver dedigers Van Gessel en Kruis wijk hadden op het hard be vroren veld grote moeite met de Brazilianen Cristiano en Ser gio. Vooral Cristiaïio kon goed op de met zand bestrooide gras mat uit de voeten. De spits maakte in de zestiende minuut de openingstreffer en bereid de negen minuten later het tweede doelpunt, van ploeg genoot Vicelich, voor. Vuurwerk Een deel van de fanatieke Gro ningse achterban wierp vervol gens vuruwerk op het veld. Scheidsrechter Braamhaar be- NEW YORK - Lance Armstrong heeft voor het eerst in zijn carrière het mogelijke einde van zijn wielerloopbaan aange kondigd. „Eind 2004", zei de Amerikaan in een interview met de tv-zender PBS. „Dat is zeer waarschijnlijk. Alleen als iets mij zegt om daarna nog door te gaan, zal ik verder rijden, maar in elk geval ben ik voor mijn 35e vertrokken." Lance Armstrong, 31 jaar en sportman van het jaar in de Ver enigde Staten, doet volgend jaar een poging voor de vijfde keer de Tour de France te winnen. Daarmee komt hij op gelij ke hoogte met Anquetil, Merckx, Hinault en Indurain. Mocht hij in zijn laatste seizoen, 2004 dus, nogmaals zegevieren, dan is hij met zes tourtriomfen uniek in de historie van de wieler sport. AFP AMSTERDAM - Danny Blind is met ingang van 1 februari 2003 hoofd jeugdopleiding bij Ajax. Hij gaat deze functie ver vullen naast zijn werk als trainer van Ajax Al. De Amster damse club verlengde het contract met de voormalige verde diger tot medio 2006. Ajax is met Kees Zwamborn overeengekomen dat de club het dienstverband van de huidige directeur jeugdopleiding met ingang van 1 februari 2003 beëindigt. Zwamborn gaat per 1 j uli van het. volgend j aar dezelfde functie vervuil en bij het En gelse Sunderland. Hij wordt daarbij vergezeld door Kloetin- ge-trainer Diederik Hiensch. ANP sloot vervolgens het duel van af de 34e minuut even te sta ken. Even na de gedwongen pauze van zes minuten kon FC Gro ningen bij toeval iets terug doen. Van Gessel profiteerde in de 43e minuut van een fout van doelman Kujovic. Na de hervat ting liet Roda JC zich aftroeven door de strijdlustige thuisploeg. Hugo, net als Cristiano geboren in Brazilië, beloonde de arbeid van zijn ploeg in de 63e minuut met de gelijkmaker Matthijs schonk zijn ploeg met een af standschot de derde zege van het seizoen. FC Groningen - Roda JC 3-2 (1-2). 16. Cristiano 0-1, 25. Vicelich 0-2, 40. Van Gessel 1-2, 63- Hugo 2-2, 78. Matthijs 3-2. Scheidsrechter: Braamhaar. Gele kaart: Krstev (FC Groningen), Brouioers (Roda JC). Aantal toeschouwers: 11.000. ANP Komt 'ie er of komt 'ie er niet? Omdat de oostenwind de afgelo pen week de ijslaag op de Friese wate ren alsmaar dikker maakte, was dat de vraag die iedereen bezighield. En aan verwant: blijft de temperatuur wel lang genoeg onder de nul, komen de rayonhoofden al bij elkaar en moeten we die Friese kennissen niet alvast pol sen of we eerdaags een nachtje kunnen blijven slapen? Het waren allemaal vragen van verlangen. Nederland smachtte immers naar de zestiende Elfstedentocht. Maar voorlopig is wel duidelijk dat er dc komende week geen Elfstedentocht verreden kan worden. De temperatuur loopt op, het gaat regenen en de wind zal uit een andere richting waaien. Het gaat dus niet lukken, de vaarverboden, raamwerken onder bruggen en moge lijke ijstransplantaties ten spijt. Henk Kroes, voorzitter van de Vereni ging De Friese Elf Steden, temperde al vanaf het eerste moment dat het ging vriezen de hoop van het Nederlandse volk. „Het KNMI maakte gelijk mel ding van een ijsgroei van twintig cen timeter. Dus dacht iedereen: da's bin go, dat wordt een Elfstedentocht. Maar die voorspellingen houden geen reke ning met de wind en de plaatselijke situatie", zei Kroes dinsdag. En hij kreeg - wat deze vorstperiode betreft - gelijk. Piet Venema, die gisteren het ambt van ijsmeester van de Elfstedentocht aan Jan Oostenbrug overdroeg, hanteert een gouden formule: het gewicht van een persoon, gedeeld door het kwa draat van de ijsdikte in centimeters, moet kleiner zijn dan vijf. Dan zal die persoon niet doorliet ijs zakken. Ofwel, een persoon van 75 kilo redt het wel op vier centimeter ijs (75:16<5), maar drie centimeter is te dun. 'En dan moet je niet gaan hossen' vertelde hij erbij. En dus geldt dat er overal zestien centime ter moet liggen voor de Tocht der Toch ten uitgeschreven wordt. Maar op de Dokkumer Ee (Bartlehiem-Dokkum- Bartlehiem) zwemmen de zwanen nog in de wakken. De Elfstedenkoorts is wel begrijpelijk. Het volk wil zo graag de zinnen 'It giet aon' of 'It sil heve' horen. Volgens Vene ma heeft dat te maken met de drang naar plezierig nieuws. „Der komt sa- folle raar en akelich nijs ut de wrald dat de minsken bliid binne dat dit der ek ris is", zei hij gisteren in mooi Fries in de Leeuwarder Courant. Of zoals een journalist het in 1997, voorafgaand aan de laatst verreden tocht, verwoordde: 'De Elfstedentocht is als een adembe nemend mooie vrouw, die het negen van de tien keer niet verder dan het voorspel laat komen. Maar dan, ineens, als zij de spanning tot het hoogtepunt heeft opgebouwd, geeft zij zich hele maal en beleeft Nederland de Dag der Dagen.' Maar nu even niet. De toekomst van de Elfstedentocht ziet er overigens toch al niet zo rooskleurig uit. KNMI-meteoroloog Theo Brands- NYON - De Engelse club Liverpool, die donderdag Vitesse uitschakelde in de derde ronde van de Uefa-beker, speelt in de vierde ronde tegen het Franse Auxerre. Dat is gisteren bij lo ting bepaald. De loting had het volgende resultaat: Slavia Praag (Tsj) - Be- siktas ("Bar), Hertha BSC (Duij - Boavista (Por), Malaga (Spa) - AEK (Gri), Lazio (Ita) - Wisla Krakow (Pol), Anderlecht (Bel - Panathinaikos (Gri)Celtic (Sch) - Vfb Stuttgart (Dui)Por to (Por) - Denizlispor (Tur), Auxerre (Fra) - Livexpool (Eng). De wedstrijden voor de vierde ronde worden gespeeld op 20 en 27 februari 2003. RTR BERLIJN - Van alle topsporters in de wereld heeft golfer Ti ger Woods het hoogste jaarinkomen. Dat is uitgerekend op 100 miljoen euro. Het gaat om salaris, prijzengeld, sponsor ships en reclame-activiteiten. Na Woods komt autocoureur Michael Schumacher met 60 miljoen euro. De Amerikaanse basketballers Michael Jordan en Shaquille O'Neal zijn, samen derde, goed voor 30 miljoen per jaar. De sportvrouw die het meeste geld opstrijkt is de tennisspeelster Serena Williams met 20 miljoen euro. Zij komt in het alge meen klassement op de achtste plaats. AFP MAASTRICHT - FC Den Bosch heeft de tweede periodetitel in de eerste divisie bijna binnen. De Brabanders profiteerden gisteravond optimaal van het verlies van Helmond Sport door zelf met 3-2 in Maastricht van MVV te winnen. De Brabanders kwamen daardoor op achttien punten, even veel als koploper ADO Den Haag, dat al een periodetitel heeft. FC Den Bosch moet voor het echte feest wachten op het' resul taat van TOP/Oss - Volendam, Die wedstrijd werd gisteren af gelast en wordt dinsdag gespeeld. ANP ma heeft berekend dat er in de 21e eeuw - uitgaande van de huidige tempera- tuursstijging - in het gunstigste geval tien Elfstedentochten mogelijk zijn en in het ongunstigste geval vier. Brands- ma: 'In de 20e eeuw was de kans op een Elfstedentocht één op zes, dezelfde kans als dat je met een dobbelsteen zes gooit. Maar nu komen er langzaamaan steeds meer vlakken bij op de Elfste- dcndobbelsteen.' De Elfstedentocht sterft dus, zoals het er nu naar uit ziet, een langzame dood. Tien tochten in de 21e eeuw? Misschien vijf in de eeuw daarna? En wat dan...? De mensen hunkeren naar plezierig nieuws, maar krijgen het ook nu wéér niet. Roeland van Vliet van orize sportredactie AMSTERDAM - Ajax kan mor gen in de topper tegen PSV weer beschikken over Cristian Chivu. De aanvoerder is volledig her steld van een spierblessure. Verdediger Nigel de Jong en doelman Maarten Stekelenburg nemen de plaatsen in van Tra- belsi en Diduliea. De laatste twee zijn geblesseerd. Rafael van der Vaart traint weer met de bal, maar is nog niet inzet baar. „Het duel is belangrijk", stelt Ajax-trainer Ronald Koeman, „omdat we bij winst PSV op vier punten achterstand zetten. Winst op PSV is niet bepalend voor het kampioenschap, maar uiteraard wel een goede stap op weg daar naar toe. Koeman schat de individuele kwaliteiten van zijn team hoger in dan die van PSV.Dat zie je bijvoorbeeld terug in de topsco- rerslijst, Kezman heeft er ze ventien gemaakt, daarna komt er een hele tijd niemand van. PSV. Bij ons kunnen meer spe lers scoren, Wij zijn als elftal ge groeid." Koeman beschouwt het ook als een voordeel dat zijn ploeg van de laatste drie duels tegen PSV er twee heeft gewonnen en een gelijkgespeeld. „Wij hebben meer klasse. Ik heb ook geen moeite gehad deze week om de spelers bij de les te houden. Ie dereen beseft hoe belangrijk de ze wedstrijd is." PSV-trainer Guus Hiddink ha mert er al weken op dat hij niet wil stilstaan bij gemaakte fou ten, maar dat er vooral zelfver- PARIJS - De Ronde van Frank rijk start in 2004 in het Belgi sche Namen. Op 20 december worden in het Waalse stadje de contracten getekend. De tourdi rectie maakte de keuze gisteren bekend. Het Zeeuwse Tourcomité heeft ook een aanvraag ingediend voor een etappe in dat jaar, maar gaat er vanuit dat de kan sen voor 2005 groter zijn. In 2003 blijft de Tour de France in Frankrijk, omdat het 100-jarig bestaan wordt gevierd. SID trouwen moet worden getoond. De coach hoopt dat het goede gevoel na de wedstrijd tegen FC Utrecht (1-3) wordt meegeno men naar Amserdam. PSV toonde twee weken terug geen greintje zelfvertrouwen in de weliswaar gewonnen wed strijd tegen Willem II. „Die twij fel, die onzekerheid wil ik niet meer terugzien. Ik heb liever dat de spelers fouten maken dan dat ze als een bang vogeltje ineen- duiken. Daar hebben we over gepraat met de selectie." Guus Hiddink gokt vooral op zijn spits Kezman. „Welke rare missers en fouten hij ook maakt, hij pakt onmiddellijk de draad weer op. Zijn grootste fout zou zijn om weg te blijven voor de goal als hij kansen mist. Dat doet hij niet." Kezman trainde ook gisteren, in het Philips Stadion, apart van de selectie. Met inspanningsfy sioloog Luc van Agt deed hij oe feningen om van zijn lichte voetblessure af te komen. Het is nagenoeg zeker dat hij morgen in de Arena in de spits staat. GPD ROTTERDAM - Als de voorte kenen niet bedriegen zet Bert van Marwijk andermaal het mes in Feyenoord. De coach van de worstelende Rotterdamse ploeg liet gisteren op de trai ning Sebastian Pardo en Bona- venture Kalou opdraven als links- en rechtsbuiten van zijn elftal. Brett Emerton stond weer rechts in de verdediging en voor de lin ksbackpositie hield hij een plaats vrij voor Gérard de Nooijer. De andere posities wer den ingenomen door de ver trouwde namen Van Hooijdonk, Buffel, Ono, Bosvelt, Paauwe en Van Wonderen. Alleen de keepersrol zou mor gen in de thuiswedstrijd tegen AZ nog een verrassing kunnen worden. Hoewel Edwin Zoete- bier de hele week de fitste in druk leek te maken, is het niet uitgesloten dat Patrick Lode- wijks op het laatste moment nog de honneurs waarneemt. Vermoedelijke opstelling: Lo- dewijks; Emerton, Van Wonde ren, Paauwe, De Nooijer, Kalou, Bosvelt, Ono, Pardo; Van Hooij donk, Buffel. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 59