Rampenoefening stemt tevreden PZC PZC Volle digitale archiefdoos voor Goes Voeten vegen voor voetbalveld Werkstraf voor telen wiet en diefstal kraan Bewoners grensgebied voelen zich onveilig (0ê) AutoTrack.nl 13 Organisatie gemeente Borsele voldoet op ongeluksdag Orgelconcert in Gertrudiskerk Bergen op Zoom Maand cel voor verduistering Hennepteler moet de cel in Boetes voor verzet tegen politie Diefstal strippenkaarten uit bus Sieraden gestolen Gestolen kleding weer terug Camera ontvreemd Bijeenkomst over whiplash Adventsconcert Duo Gavotte Koop en verkoop uw auto razendsnel via www.AutoTrack.nl zaterdag 14 december 2002 Hnnr Rolf Bosboom HEINKENSZAND - Als eerste gemeente in Zeeland heeft Bor sele een rampenoefening ge houden waarbij de totale organisatie was betrokken. Daardoor kon de calamiteit tot in de details worden nage bootst. Na afloop toonde de ge meente zich in grote lijnen posi tief over de gang van zaken. Vrijdag de dertiende werd in het I fictieve Borselse scenario daad werkelijk een rampdag, 's Och tends kwam een goederentrein met gevaarlijke stoffen bij 's- Heerenhoek in botsing met een bus, met daarin vooral Franse contractors op weg naar Total in Vlissingen-Oost. Enkele wa gens liepen uit de rails en scheurden open. Een veewagen geladen met varkens botste ver volgens op de bus. Een vracht wagengeladen met LPG kantel de in een poging de ravage te vermijden, waardoor LPG lek te. Explosiegevaar Het trieste resultaat: veertien doden en dertien gewonden. Bo vendien moest geheel 's-Hee- renhoek worden geëvacueerd in verband met explosievaar bij het overeind takelen van de BERGEN OP ZOOM - In de reeks winterorgelconcerten in de Gertrudiskerk in Bergen op Zoom speelt Norbert Bartels man zondagmiddag op zowel het achttiende-eeuwse kooror gel als het grote Ibach-hoof dor- geluit 1863. Op het programma staan wer ken uit de Barok, waaronder veel advents- en kerstmuziek. Bach is prominent aanwezig op het programma. Het concert begint om 16.00 uur. De ruimte is toegankelijk via de deur aan de Kerkstraat ge bruikt. treinwagons. De bewoners wer den opgevangen in onder meer de sporthal in 's-Gravenpolder, met de kans dat zij daar ook de nacht moesten doorbrengen. De gehele gemeentelijke orga nisatie moest in dit scenario worden ingeschakeld. In totaal ging het om tachtig mensen. De gemeente kent bij calamiteiten maximaal dertien actiecentra binnen het gemeentehuis, met elk een eigen draaiboek. De oe fening moest uitwijzen hoe de draaiboeken in de praktijk functioneren. Daarom werd er volledig gewerkt alsof het een echte ramp betrof. Ook de GGD, politie, brandweer en GHOR (Geneeskundige Hulp bij Onge vallen en Rampen) werkten mee. Leerpunten Na afloop van de oefening werd achter gesloten deuren een eva luatie gehouden. „Borsele mag tevreden zijn", was de conclusie die de gemeente zelf daarin trok. „Natuurlijk zijn er leer punten, maar de algehele in druk is positief", zo staat in een schriftelijke verklaring. Er werd onder meer geconsta teerd dat burgemeester J. Gelok de vergaderingen 'met strakke hand' leidde, wat de daadkracht ten goede kwam. Ook bleek dat de draaiboeken over het geheel genomen goed in elkaar zitten en toepasbaar zijn in de (nage bootste) realiteit. Als minpunt werd genoteerd dat er te veel moest gebeuren in een te korte tijd. Door de complexi teit van de situatie en het hoge tempo waarin alles moest wor den uitgevoerd, bleek het lastig te zijn om het overzicht te bewa ren. Het managementteam, dat de regie heeft over alle dertien actiecentra, moest daardoor werken onder hectische om standigheden. De ervaringen van alle actie centra worden nog verder geno teerd en uitgewerkt, wat moet leiden tot een totaalrapport over de rampenoefening. Naar aanleiding daarvan wil het ge meentebestuur bekijken in hoe verre het rampenplan dient te worden aangepast. A. Wevers van de Culturele Raad Goes en gemeentearchivaris A. Barth (rechts) bekijken dc inhoud van de doos met projecten van Trech ter 5. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - Kunstenaarsplatform Trechter 5 heeft de jaarlijkse Zomertentoonstelling in Goes op een passende wijze afgerond. De langlopende manifestatie stond dit jaar in het teken van het 150-jarig bestaan van het gemeentearchief. De resultaten, in digitale vorm en verpakt in een archiefdoos, werden gisteren aangeboden aan gemeentearchiva ris A. Barth. Trechter 5 organiseert in opdracht van de Culturele Raad Goes de Zomertentoonstel ling. Deze keer werd het jubileum van het archief als thema opgepikt onder de naam 'Verder Terug'. Er werden diverse activitei ten op touw gezet, met als meest in het oog springende de enorme archiefdozen die in de zomerperiode op het gazon van zorg centrum Het Gasthuis hebben gestaan. Daarin gingen vier kunstenaars op eigen wijze met het onderwerp aan de slag. Ook opvallend was de jongerenmanifestatie To day Everyday, in september op de Grote Markt. In mei bood R. van Dokkum een lege ar chiefdoos, hét symbool van deze tentoon stelling, aan voorzitter A. Wevers van de Culturele Raad aan. De geboekte resultaten zijn allemaal digitaal vastgelegd op cd's en cd-roms. Wevers kon dan ook gisteren een gevulde archiefdoos overdragen aan het ge meentearchief, zodat het materiaal voor het nageslacht bewaard en toegankelijk blijft. „Mensen kunnen over honderd jaar nog eens opzoeken wat er in 2002 in Goes alle maal werd georganiseerd." In het kader van het jubileum van het ge meentearchief verschijnt volgende maand een speciale editie van het gemeentelijk in formatieblad Samenspel. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 25-jarige inwoner van Hoedekenskerke conform de eis tot een maand cel veroordeeld. De verdachte had drie fiet sen verduisterd. Hij had de fietsen die hij had gehuurd, op ver schillende plaatsen in verwaarloosde staat achtergelaten. De man huurde een woning, waarbij hij ook de fietsen mocht ge bruiken. Op 4 april dit jaar bleek verdachte spoorslags te zijn vertrokken uit de yoning, waar ook de fietsen waren verdwe nen. De man moet 170 euro schadevergoeding betalen aan de eigenaar. MIDDELBURG -De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 54-jarige inwoner van Zierikzee voor hennepteelt bij verstek drie maanden gevangenisstraf opgelegd. In de wo ning van de Zierikzeeënaar werden 17 januari dit jaar 512 wietplanten met een totaal gewicht van 43 kilo gevonden. In die periode bleek er ook voor 1800 euro aan stroom van Delta Nuts te zijn weggenomen. De man verhuurde zijn woning aan andere mensen, maar had verteld van de hennepkwekerij op de hoogte te zijn. MIDDELBURG - Een 23-jarige Vlissinger en een 29-jarige inwoner van Oost-Souburg zijn gisteren door de Middelburg se politierechter voor het negeren van een politiebevel en het plegen van verzet bij him aanhouding veroordeeld tot boetes van 410 euro. Een 23-jarige Vlissinger moet 275 euro betalen, omdat hij geen gevolg had gegeven aan het bevel van agenten om zich te verwijderen. Het trio had zich 14 april dit jaar in Vlissingen tegenover de politie misdragen. De verdachten verschenen niet op zitting. MIDDELBURG - Onbekenden hebben donderdagavond en kele boekjes met strippenkaarten meegenomen uit een stil staande bus aan de Turfkaai in Middelburg. De totale waarde van de strippenkaarten bedraagt meer dan drieduizend euro. OOST-SOUBURG - Uit een woning aan het Oranjeplein in Oost-Souburg zijn donderdag sieraden en waardepapieren gestolen. Ergens tussen 7.15 en 21.15 uur moeten de dieven hun slag hebben geslagen. De waarde van de gestolen goede ren is onbekend. VLISSINGEN - In de bosjes in de Colijnstraat in Vlissingen is gisterochtend kleding en een portemonee teruggevonden. De goederen waren donderdagavond in een gymzaal gestolen. Uit de portemonee is een onbekend geldbedrag en een pinpas je meegenomen. VLISSINGEN-Van een 29-jarige inwoner van Oost-Souburg is gistermiddag in de Lange Zelke in Vlissingen de camera ge stolen. De camera zat in een tas die aan een kinderwagen hing. De waarde van de spullen bedraagt enkele honderden euro's. door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter B. Doore- vvaavd Boekhout heeft gisteren een 49-jarige inwoner van Hansweert voor hennepteelt en diefstal conform de eis veroor deeld tot 240 uur werkstraf en een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf. De verdachte bestreed niet dat hij wiet had gekweekt, want in zijnschuur waren op 23 april dit jaar 306 hennepplanten aange troffen. Meer stof deed de dief stal van een hydraulische kraan opwaaien. De verdachte had zijn twee zoons als getuige mee genomen om zijn onschuld te bewijzen. De verklaringen van de getuigen waren niet voldoen de om de politierechter op ande re gedachten te brengen. Een man had 26 oktober vorig jaar op de kade in Breskens ge zien dat de kraan op een vracht wagen werd gehesen. Hij ver trouwde het niet en schakelde de gedupeerde in, nadat hij het kenteken had genoteerd. Dat REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl stemde niet helemaal overeen met het kenteken (twee cijfers waren omgedraaid) van de vrachtwagen waarvan de Hans- weerter de eigenaar was. De verdachte en zijn zoons gaven wel toe die avond op de kade van Breskens te zijn geweest, maar zeiden dat ze geen kraan hadden meegenomen. Ze waren die dag aanvankelijk naar Axel gereden om een auto op te halen. Toen ze eraan kwamen bleek het bedrijf te zijn gesloten. „Daarna zijn we langs bedrijven in Zeeuws- Vlaanderen gereden om te kij ken of we oud ijzer konden ko pen. Via Breskens gingen we te rug naar huis", zei een van de zoons. Kanariegeel Officier van Justitie G. Ooster- veld hechtte veel waarde aan de getuige die had gezien dat de kraan op een lichtkleurige vrachtauto was getakeld. Raadsman G. Veen vroeg zijn cliënt vrij te spreken, omdat het kenteken niet overeenstemde en de kleur van zijn auto kanarie geel was. Bovendien wees hij naar de verklaringen van de zoons. „Het staat nu 1-1", merk te de politierechter op over de stellingen van de officier en de raadsman, die haaks op elkaar stonden. De politierechter noemde de tijd, de plaats en het motief (geld) als bewijsmidde len, waarbij de getuige een voorname rol had gespeeld. De strafpleiter kondigde aan tegen de uitspraak in hoger beroep te zullen gaan. GOES - De Whiplash Stichting Nederland houdt donderdag ochtend 19 december in het Oosterscheldeziekenhuis in Goes een informatiebijeen komst voor whiplashpatiënten. De bijeenkomst duurt van 10.00 tot 12.00 uur. WEMELDINGE - Organist Martin Mans en panfluitiste Noortje van Middelkoop geven woensdagavond 18 december om 20.00 uur een adventscon cert in de hervormde kerk in Wemeldinge. Beide musici tre den al jaren op als het Duo Ga votte. Het gras voelt aan als een tapijtje. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het eerste voetbalveld van kunstgras in Zeeland is gisteren officieel in gebruik genomen. Het veld wordt bespeeld door FC Dau- wendaele en Jong Ambon in Middelburg. Wethouder A. de Vries en de voorzitters van de clubs verrichtten de openings handeling. Ze sjorden het laat ste stukje echt gras van het veld. Het veld hoeft nooit meer te worden gemaaid, en ook de kalk is niet meer nodig. De lij nen zijn gemaakt van strook jes witte kunststof. Het gras voelt aan als een tapijtje. En net als bij echte vloerbedek king, moet ook voor het betre den van de mat de voeten wor den geveegd. De kunstgrasmat is bedekt met een laagje kleine rubberen korrels. Die geven het veld stevigheid. De korrels verdwijnen in de loop van de tijd tussen de kunstgrasspriet jes. De clubs trainen al op het nieuwe veld en er zijn ook al een paar wedstrijden ge speeld, „Niet door het eerste elftal", zei voorzitter H. Rams- tijn van FC Dauwendaele. „Dat staat de KNVB nog niet toe. Ze vinden dat er dan spra ke is van competitievervalsing omdat onze club ook op het veld traint. Maar zodra meer clubs overstappen op kunst gras, zal het ook wel in compe titieverband mogen." Het der de en vierde elftal spelen wel competitie op het veld, net als de jeugd elftallen. Het veld heeft minder onder houd nodig dan een gewoon grasveld. Eén keer per jaar korrels aanvullen en af en toe rollen is voldoende. Toch brengt kunstgras weer nieuwe problemen met zich mee. „We hebben er al een stukje uit moeten halen", vertelde Ram- stijn. „Daar zat kauwgom in. Bij een gewoon veld groeit dat er vanzelf uit, maar hierop wordt het een klont." Renovatie Het kunstgrasveld is de eerste stap van een complete renova tie van het sportpark aan de Kruitmolenlaan. Er komen nieuwe tennisbanen van kunstgras en de overige voet balvelden worden opgeknapt. „Dat werd tijd ook", zei Rams- tijn. „Die liggen er zeker al twintig jaar en normaal ge sproken worden voetbalvel den één keer in de vijftien jaar vernieuwd." Toch verliest voetbal met kunstgras een deel van de ro mantiek, vond ook De Vries. „In mijn - overigens heel be scheiden - voetbalcarrière hield ik van een zompig veld, waar je de geur van het echte gras rook. Aan de andere kant was ik ook altijd chagrijnig als ik zaterdagochtend hoorde dat de wedstrijd niet doorging." En dat is bij FC Dauwendaele verleden tijd. „We kunnen al tijd spelen", zei Ramstijn. „Behalve als het echt bevroren is. Dan mag je er niet op." door Wout Bareman TERNEUZEN - Wonen in de grensstreek kent meer risico's dan wonen op een locatie verder weg van de landsgrens. Grens bewoners in Vlaanderen en Zeeuws-Vlaanderen zijn ervan overtuigd dat de grens uitnodigt tot uiteenlopende vormen van criminaliteit. Eén op de drie grensbewoners denkt dat het wonen in de buurt van die grens invloed heeft op hun vei ligheid. In de grensstreek is de pakkans voor criminelen en andere wets overtreders veel kleiner, sim pelweg omdat een snelle vlucht over de grens de toch al niet bijs ter goed samenwerkende poli tiediensten in Zeeland en Vlaanderen alleen maar in ver warring brengt. Grensbewoners zijn ervan overtuigd dat die ha perende samenwerking de cri minaliteit stimuleert. Dat blijkt uit een onderzoek naar de vei ligheid in de Euregio Scheldem- ond (het samenwerkingsver band tussen Oost- en West- VÏaanderen en Zeeland). In opdracht van de provincie Zeeland gingen een gespeciali seerde onderzoeksgroep van de Rijksuniversiteit van Gent in de zomermaanden de straat op om het 'onveiligheidsgevoel' bij de grensbewoners (en bewoners van vergelijkbare gemeenten verderop in de provincies) te peilen. In totaal werden 1200 mensen ondervraagd. Die 'ge- voelsgegevens' werden vergele ken met de door instanties gere gistreerde overtredingen. Die feitelijke gegevens tonen aan dat de aanwezigheid van een landsgrens nauwelijks invloed heeft op de gesignaleerde crimi naliteit en overtredingen. Toch overheerst bij de grensbewo ners in vooral Zeeuws-Vlaande ren en Vlaanderen de mening dat onbehaaglijke gevoel, Vooral de Zeeuws-Vlamingen klagen - ondanks alle mogelijke politiemaatregelen - nog steeds steen en been over drugstoeris me, woninginbraken, autodief stallen en verkeersoverlast door Belgen, maar ook over onveilige situaties die worden veroor zaakt door vaak ook nog veront reinigende zware industrie in de Vlaamse grensstreek, de Ka naalzone voorop. De grensbe woners stellen ook vast dat de strengere strafmaat in België criminelen de grens over jaagt om daar hun slag te slaan. De onderzoekers hebben daar grote twijfels over, maar uit de regi straties bij de politie blijkt wel dat er in de grensstreek meer woninginbraken (gemakkelijk te organiseren met een gegaran deerde buit) plaatsvinden, dat het drugstoerisme een feit is en dat het drugsverkeer in de Vlaamse gemeenten daardoor ook niet kan worden ontkend. Autodiefstallen Het onderzoeksrapport, dat nu bij de drie provincies op tafel ligt, geeft aan dat 70 procent van de autodiefstallen in de grensstreek plaatsvindt, Recen te gebeurtenissen in Philippine en omgeving onderstrepen dat. Gaat het om geweld op straat, dan spant Terneuzen de kroon. Vandalisme is aan weerszijden van de grens gelijk, maar niet verontrustend. En gaat het om verkeersdelicten, dan worden die vooral gesignaleerd in Oost burg. Advertentie De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 55