Gepaste trots over politiewerk Helga en de Tiroler wansmaak PZC 1 c Smakelijk opwarmertje voor bluesfestival Kwadendamme Actieplan herstel van dramatisch lage palingstand Amerikaanse toerist ontdekt per hotelboot provincie Zeeland Greenpeace trekt rond met expositie over ramp Bhopal Korpschef kunst cultuur Oud porselein uit China onder de hamer VEERE k zaterdag 14 december 2002 HULST - Greenpeace reist de komende zaterdagen door Zee land met een fotoexpositie over de giframp in het Indiase Bhopal in 1984. De milieuorga nisatie houdt Dow Chemical in Terneuzen mede verantwoorde lijk voor de milieuramp en vindt dat het bedrijf moet helpen de vervuiling op te ruimen. De foto's zijn gemaakt door de Indiase fotograaf Raghu Rai. Hij maakte een dag na de ramp foto's van slachtoffers. Op ver zoek van Greenpeace ging hij dit jaar terug naar Bhopal en maakte beelden van de huidige situatie. Achttien jaar na de ramp is de fabriek en de omge ving volgens Greenpeace nog steeds niet opgeruimd. Omwo nenden worden nog steeds ziek omdat kinderen op de vervuilde grond spelen en het drinkwater niet schoon is. De ramp vond plaats in een be- strijdingsmiddelenfabriek van Union Carbide. Dat bedrijf is later overgenomen door Dow Chemical. Greenpeace vindt dat Dow, en dus ook Dow Terneu zen als grootste vestiging buiten de Verenigde Staten, mede ver antwoordelijk zijn voor het op ruimen van het giftig afval en voor de gezondheidssituatie van de bewoners van Bhopal. Greenpeace meldde zich vorige week aan de poort van Dow Ter- neuzen. Dow nam deze week in een ad vertentie in de PZC afstand van de visie van Greenpeace. Vol gens Dow is door de vorige eige naar van de fabriek een schik king getroffen met de Indiase overheid. Het bedrijf vindt dus dat het geen verantwoordelijk heid heeft geërfd. Desondanks voert Dow gesprekken om te be kijken welke hulp gegeven kan worden bij humanitaire projec ten in Bhopal. De komende vier zaterdagen trekt de milieuorganisatie door Zeeland om de bevolking te in formeren over de situatie in Bhopal. Vandaag staat Green peace in Hulst, volgende week in Terneuzen, 28 december in Oostburg en 4 janauri in Mid delburg. De tentoonstelling over Bhopal is alleen in Oost burg en Middelburg te zien. door Jacques Cats Er is alle reden om gepast trots te zijn op de politie Zeeland, vindt de nieuw benoemde korpschef Fup Goudswaard. „Lees de bevolkingson derzoeken er maar op na, kijk maar naar de cijfers van de resultaten die we boeken. Dat de Zeeuwse inwoner zich het minst onveilig voelt van Nederland wordt gestaafd door de criminaliteits cijfers." Het is niet aan de politie om dat succes voor zich alleen op te eisen, meent de korpschef. Ook het bestuur, het Openbaar Ministerie en het maat schappelijk middenveld delen daar ten volle in mee. Het percentage opgehelderde delicten in Zeeland stijgt. De nieuwe korpschef wijst met name op de misdrijven van moord en doodslag. Kapitale delicten die een forse impact hebben op de sa menleving. Daarbij is tot nu toe een op lossingspercentage van honderd pro cent bereikt. „En we hopen dat met die laatste zaak in Sint Philipsland ook te kunnen volhouden.'' Het hoge resultaat heeft volgens Goudswaard alles te maken met de kwaliteit van de recherche bij het korps. Zeeland deelt mee in de algeme ne trend dat het volume aan geweldsde licten toeneemt ten opzichte van de vermogensdelicten als inbraken en diefstallen. Maar de stijging verloopt in deze provincie wel minder snel dan el ders in het land. De hete hangijzers van dit moment zijn volgens Goudswaard uit te tillen boven de Zeeuwse schaal: „Veiligheid en on veiligheid in het algemeen zijn steeds hoger op de bestuurlijke en politieke agenda komen te staanAls democraat in hart en nieren vindt hij het volkomen terecht dat de politiek de prioriteiten bepaalt. Vervolgens haast hij zich om te zeggen dat alles wat de politie doet of Nieuwe korpschef F. Goudswaard: „Alle aangiften worden in behandeling geno men." foto Dirk-Jan Gjeltema nalaat uiteindelijk een afgeleide is van de manier waarop de politiek de ver antwoordelijkheid invult „Maar op de een of andere manier lijkt er een reflex te zijn om degenen die met de uitvoering zijn belast af te rekenen op de resultaten. Ik vind dat fascine rend om te zien", zegt Goudswaard be schouwend, zonder sarcastisch te wil len zijn Loyale manier Hij zegt geen vraagtekens te zetten bij de wijze waarop de prioriteiten soms worden gelegd. „Als je in onderge schiktheid aan het bevoegd gezag werkt, past slechts een uitvoering op een loyale manier." Goudswaard heeft vastgesteld dat het bevoegd gezag bui tengewoon serieus luistert naar de ex pertise van de politie en de adviezen die er worden gegeven over de te maken keuzes. „Maar als die keuze eenmaal is bepaald, past het de politie niet om daar dan nog allerlei commentaren op te geven." In het jaarplan voor 2003 van de politie Zeeland staat, ter voorkoming van mis verstanden over allerlei berichten, na drukkelijk genoteerd dat alle aangiften van misdrijven in behandeling worden genomen. „We laten niks lopen. Wel moeten we op enig moment vaststellen of er nog voldoende opsporingsindica tie is om daadwerkelijk iets te kunnen doen. Eerste stap is dat wij altijd een aangifte in behandeling nemen. Maar de aangever moet ons wel voldoende in formatie geven om mee verder te kun nen." Goudswaard is het eens met de Zeeuw se korpsbeheerder K. Schouwenaar, die in de roep naar meer inzicht op wat de politie doet een extra vorm van bu reaucratisering ziet, wat voor een deel ten koste gaat van veiligheidszorg. „Toch zullen we daar aan moeten vol doen. Op sommige momenten zal dat met pijn in het hart zijn. Maar omdat we als politie een transparante organisatie willen zijn, moeten we ook bereid zijn de boeken te openen en te laten zien wat er met het belastinggeld wordt gedaan op het gebied van veiligheidszorg." Hij waarschuwt echter voor doorslaan. „Het is de vraag of we dan nog toeko men aan het vangen van boeven en vol gens mij zijn wij daartoe op aarde. Concurrenten De politiedichtheid in Nederland steekt volgens Goudswaard schril af bij die in de omringende landen. De Neder landse politiek zou zich dat volgens hem moeten aantrekken. Hij vindt het van veel meer waarde om het daarover te hebben dan daar binnen Nederland met elkaar over te gaan steggelen „want dan worden we eikaars concur renten en dat lijkt mij een buitenge woon slechte ontwikkeling". Toch kan Goudswaard het niet nalaten op te merken dat de politiedichtheid in Zeeland vanwege de geografische situ atie vele malen ongunstiger dan in de Randstad. Hij vindt dat 'Den Haag' d aar onvoldoende oog voor heeftIn het afgelopen jaar is er sprake geweest van een stijgende aandacht voor de proble matiek in de Randstad. „Ik zou het bui tengewoon betreuren als dat gepaard zou gaan met een afnemende aandacht voor wat er op het platteland gebeurt." Het proces van de wijk en buurtgerichte zorg begint volgens de nieuwe korps chef daadwerkelijk handen en voeten te krijgen. „Wij zetten een product neer om trots op te zijn." Als duidelijk voor beeld van kennen en gekend worden noemt hij het politieteam van Sas van Gent dat inmiddels tot in de haarvaten van de lokale samenleving is doorge drongen. Cijfers doen vermoeden dat het aantal geweldsdelicten in Sas van Gent fors stijgt, maar dat komt omdat er volgens de nieuwe werkwijze van de politie veel meer zaken worden opge pakt dan in het verleden mogelijk was. door Jacques Cats MIDDELBURG - Zeeland krijgt in toenemende mate Amerikaanse toeristen over de vloer. Dat gebeurt via groepsbe zoek. De Amerikanen vliegen naar Bazel, vanwaar ze met een hotelschip de Rijn afzakken. Onderweg verlaten ze de boot om per bus de omgeving te ver kennen en later weer op een an dere afmeerplaats aan boord te rug te keren. Tijdens de acht tot negen dagen durende trip wordt ook Zeeland aangedaan. Het schip legt aan in Bruinisse. Vandaaruit wordt een toertocht over Schouwen gemaakt. Via Neeltje Jans gaat de excursie vervolgens naar Middelburg, waarna de Ameri kanen in Veere weer aan boord gaan. „Het verhaal van de strijd tegen het water vinden ze altijd bui tengewoon indrukwekkend", heeft Teun van Elsacker van het Bureau voor Toerisme Zeeland vastgesteld. Landbouwmuseum „Verder genieten ze bijzonder van een bezoek aan het land bouwmuseum in Dreischor." Die schuur staat vol met allerlei oude apparatuur. Veel daarvan is in de jaren twintig en dertig van de vorige eeuw vanuit Ame rika naar Zeeland overgebracht en ingezet. Van Elsacker: „Ze vinden het prachtig om al die namen van die Amerikaanse fir ma's op die mooie machines te zien staan." Daarnaast zijn bezoeken aan Zierikzee, Middelburg en Veere erg in trek. Het afgelopen jaar werd rond vijftig keer zo'n groep van hon derdveertig personen Amerika nen rondgeleid. Voor volgend jaar wordt opnieuw een aantal gezelschappen Amerikanen verwacht. Een andere tourope rator gaat volgens hetzelfde stramien aan het werk. Deze en andere groepsbezoeken aan de provincie worden door het Zeeuws Bureau voor Toerisme begeleid. Daarbij wordt ge bruik gemaakt van de eigen gid send i ens t. Deze vox-m vanst$ ceverlening bestaat binnen!; tien jaar. Vóór die tijd werd de dienst^ lening slechts vanuit enlt WV-vestigingen in het provjj cie aangeboden. Met rondlt dingen door Middelburg. rikzee, bezoeken aan Yerseke* excursies naar de Deltawerk was het een eind bekeken. Tien jaar geleden brak het» door om gidsen Zeelandbre«: kunnen inzetten. Moment bestaat het team uit achtti» gidsen. Sommige van henfe ben een specialisme ontwil keld. Gezelschappen die Z# land nader willen verkenna kunnen kiezen uit tien arrangi menten. Tot de nieuwe excursiepakfe ten voor Zeeuwse ingezets* en publiek van elders behoj het dagarrangement 'boeren de Zeeuwse klei', waarbij j gids het bezoek in het lak. bouwmuseum in Dreiscbj brengt, er een kijkje wordt nomen bij een klompenmaker; Heinkenszand en een boerde- rit door de Zak van Zuid-Bes land wordt gemaakt. Ook sïe een bezoek aan het fruitte; museum in Kapelle op het pa. gramma. Het arrangement 'bijzondere uniek in Zeeland' omvat eenfo zoek aan De Rozentuin bij Kak een rondrit over Walcheren,ea bezoek aan het zijdemuseum: Meliskerke, waarna tenslotte: Domburg een wandeling wok gemakt in het voetspoor vs Mondriaan. Echt Zeeuws Echt vernieuwend noemt Vs Elsacker het pakket 'ecki Zeeuws' met onder meeree ontvangst op een oude Zeeuws boerderij bij Arnemuiden,wa2:! ook de mogelijkheid bestaat or zelf bolussen te bakken in eel houtgestookte oven in de "bal- keet'. Ook de Deltawerken vallen on der de noemer 'echt Zeeuws' Voorts is ter gelegenheid mis herdenking van de watersnood ramp van 1953 rond dat ook- werp een groepsarrangeml ontwikkeld. door Jan Dirk van Scheyen MIDDELBURG - Dirndls, di rectoires, lederhosen, geweien, roodwit geblokte tafelkleedjes, Tiroler jurkjes met snoezige bloempjes, opgezette koppen van zwijnen aan de wand, bur gertrut tige tegeltjes, een kerst man in een arrenslee achter een hert, een mollige dame met een Oostenrijks hoedje met een veer. Een geweer. Er valt een hoop te zien aan bestudeerde wan smaak bij de tentoonstelling Hübsche Helga in De Drukkery in Middelburg. Het project is de vrucht van een samenwerking tussen fotograaf Anda van Riet en stylist Karina Leijnse, beiden uit Middelburg. Het t weetal, dat al jaren in artis tiek opzicht een symbiotisch be staan leidt, wilde, zegt Leijnse, dat absoluut foute, kitscherige Tiroolse sfeertje op een campy manier in beeld brengen. Het resultaat is een reeks geën sceneerde foto's van een Oosten rijkse vrouw in ondergoed, die ons in haar appartementje in di verse poses gezellig aankijkt. De foto's ademen de sfeer van een kiekje, en dat was ook de be doeling. „De vrouw moest er doodgewoon uitzien", zegt Van Riet. Het Middelburgse tweetal hield zich verre van de aanpak van glossy magazines waarin vrouwen van de pagina's spat ten die beantwoorden aan een dubieus schoonheidsideaal. Hübsche Helga is andere koek: een onnozel grijnzende vrouw die ongegeneerd en glamourloos haar ongepoederde corpulentie tentoonspreidt tegen een decor dat opzettelijk associaties op roept met koebellen, Milka en Alpenweides. Het enige wat nog ontbreekt zijn een paar rijg- laarsjes aan haar voeten en een waldhoorn aan de muur. Het project Hübsche Helga heeft een voorgeschiedenis. Het Maria Austria Instituut (MAI) in Amsterdam, beheerder van archieven en nalatenschappen van Nederlandse fotografen, had Van Riet en Leijnse ge vraagd een foto te leveren voor promotiemateriaal. Dat materi aal bestaat uit mapjes die onder de titel 'Groeten uit Austria' twee keer per jaar als een soort relatiegeschenk worden ver spreid en die zijn gevuld met setjes afdrukken van negatie ven, afkomstig uit het bezit van het instituut. Tussen de - dik wijls prachtige - archieffoto's in die setjes zit steeds één nieuwe foto, geschoten door een heden daags fotograaf in opdracht van het MAI. Opdracht Van Riet en Leijnse kregen de opdracht zo'n foto te maken. Het resultaat was Hübsche Hel ga in haar huisje (in werkelijk heid overigens een volgens het tweetal 'van de straat geplukte' Nederlandse vrouw, vastgelegd in een Nederlandse hotelkamer) die de buitenkant van het mapje mocht sieren. Van Riet (48) maakte de foto, Leijnse (42) zorgde voor de aan- De foto's van hübsche Helga hangen in De Drukkery in een Tiroler interieur. foto Dirk-Jan Gjeltema kleding, de attributen, de be lichting, kortom de couleur lo cale. Toen de foto voor het MAI klaar was hadden ze zin om wat meer te doen met het Helga-con cept. In het binnenplein van De Drukkery vonden ze een ge schikte locatie om hun ideeën verder uit te werken. Hübsche Helga kwam tot leven, haar bio toop werd het binnenplein. De foto 's die da ar nu - tot 7 j a n uari - hangen vormen één geheel met een kunstmatig tot stand geko men 'Tiroler' interieur. Een in terieur dat Heidi tevreden zou hebben gestemd. Geheel in de geest van het project heeft de brasserie van De Drukkery een menu op de kaart gezet met als pièce de resistance een nog net niet jodelend opgediende Wie ner Schnitzel. Leverballen wa ren helaas niet meer voorradig. Hübsche Helga is te zien tijdens de openingsuren van De Drukkery, Markt, Middelburg MIDDELBURG - Het Zeeuws Veilinghuis in Middelburg veilt komende week een bijzondere collectie Chinees porselein. Het gaat om zestig stukken Kangxi-porselein. Dit stralend blauwe aardewerk werd ge maakt tussen 1662 en 1722 en veelal door VOC-schepen naar Europa getransporteerd- Top stuk is een Kangxi gemberpot waarop hoogwaardigheidsbe kleders staan afgebeeld. De veiling bestaat uit drie delen. Woensdagavond (aanvang 19 uur) wordt het porselein ge veild. Behalve de Kangxi-ob jecten wordt ook een bijzonder achttiende-eeuws Amsterdams trekpotje met portretten van stadhouder Willem V en zijn vrouw aangeboden. Verder ko men schilderijen en grafiek onder de hamer, van onder an deren Raaphorst, Toorop en Kimpe, alsook Aziatica, Delfts aardewerk en tegels. Donderdagmiddag (aanvang 13.30 uur) is de beurt aan de an tiquarische boeken en prenten, waaronder zeldzame achttien- de-eeuwse kaarten van Zee land, en diversen. Donderdag avond gaat de veiling (aanvang 19 uur) verder met de aanbie ding van zilver en goud (onder meer vijftig parfumflesjes), pe permuntdoosjes, streeksiera- den, klokken en meubels. De kijkdagen zijn maandag en dinsdag van 10 tot 20 uur, woensdag van 10 tot 18 uur en donderdag van 10 tot 12 uur. door Ernst Jan Rozendaal KWADENDAMME - Het was bedacht als stunt voor de mil lenniumwisseling, maar het is een jaarlijks terugkerend eve nement geworden. Volgende week zaterdag vindt voor de \ierde keer het Indoor Bluesfes tival Kwadendamine plaats. Op de poster staan The Bandox, de Marcel Scherpenzeel Band en Memo Gonzales the Bluescas- ters. Voor het Indoor Bluesfestival wordt De Burcht in Kwaden- damme elk jaar net zo ingericht als de tent in mei tijdens het gro te festival. Dat evenement zit met zo'n twaalfhonderd bezoe kers aan zijn tax, het kleine fes tival in december biedt plaats aan tweehonderddertig toe schouwers. „En tweehonderd zijn er meestal wel", zegt orga- nisator Peter Kempe. Die ko men niet van zo ver als voor het grote festival - in mei verwacht Kempe bijvoorbeeld uit het Franse Nantes een bus met zes tig bluesliefhebbers - maar nog altijd uit heel Zeeland en West- Brabant. Kempe: „En als het weer het toelaat, kunnen we nog wel wat publiek uit de Achter hoek verwachten Eind 1999 werd het Indoor Bluesfestival Kwadendamme voor het eerst georganiseerd. „Dat was een dermate groot succes dat we ermee zijn door gegaan", vertelt Kempe. „Het is een mooi tussendoortje in aan loop naar het festival in mei. De vrijwilligers zien elkaar weer eens tijdens een bluesconcert en de eerste namen voor het festi val in mei zijn bekend." Hij wil wel verklappen dat dan vrijwel zeker Om a r The HÖWlers naar Kwadendamme komen. Superoptreden Maar ook het indoorprogram- ma liegt er niet om. Hoofdact zijn de Amerikaan Memo Gon zales en zijn Duitse begelei dingsband The Bluescasters. „Hij heeft twee keer op het festi val in Kwadendamme gestaan", aldus Kempe. „De eerste keer was in 1996, toen was hij voor het eerst in Nederland. Dat was ongelofelijk, een superoptre den." Gonzales wordt wel aangeduid als de kampioen zwaargewicht van de bluesmuziek. Hoewel dat mede een verwijzing is naar zijn lichaamsomvang, spreekt daar uit ook respect voor zijn muzi kale prestaties. De in Texas op gegroeide muzikant mixt blues, swing en rock 'n' roll tot een ui terst dansbaar geheel. Kempe: „Een echte feestband." Marcel Scherpenzeel zoekt het meer in de bl uesrock. Met Julian Sas maakt hij aanspraak op de titel van Nederlandse Rory Gal lagher. „Hij behoort tot de top van de heavy blues in Neder land", meent Kempe. Scherpen zeel is zoon van de eigenaar van het Amsterdamse bluescafé Ma- loc Melo. Hij kreeg de muziek dus letterlijk met de paplepel ingegoten. Als jongetje zag hij artiesten van naam en faam op treden in het ouderlijk café. Hij wordt begeleid door bassist Ed dy van der Meer en drummer John Gerritse. Die laatste kan zich verheugen in een weerzien met Memo Gonzales, want hij maakte ooit deel uit van diens Bluescasters. Net als bij de bluesroutes die Kempe organiseert - na jaren lang succes in Goes, Vlissingen en Middelburg is in maart voor het eerst Terneuzen aan de beurt - is het podium in Kwadendam me ook voor Zeeuwse artiesten beschikbaar. De Bevelandse groep The Bandox opent het vierde Indoor Bluesfestival. De vijfmansformatie speelt voor namelijk bluescovers, aange vuld met eigen werk. Op het repertoire staan onder meer nummers van The Red Devils, El Fish, Omar The Howlers en The Paladins. „The Bandox is een leuke energieke band", zegt Kempe. „Een mooie opener." Indoor Bluesfestival, zaterdag 21 december in De Burcht in Kwaden damme, aanvang: 20.30 uur. door Rinus Antonisse VLISSINGEN - De Nederland se beroepsbinnenvissers willen via een aalherstelplan de sterk teruggelopen palingstand op vijzelen. Dat moet volgens de Combinatie van Beroepsvissers (CvB) mede in Europees ver band gebeuren, door de visserij op jonge aaltjes in Spanje en Frankrijk te beperken. In eigen land is het nodig belem meringen voor de intrek van aal uit zee naar het zoete water weg te nemen. Ook is het verbeteren van de leefomgeving van de aal gewenst. De CvB pleit voor het uitzetten van in het rivierenge bied gevangen jonge aal in on der meer Grevelingen, Veerse Meer en de sloten en kreken in Zeeuws-Vlaanderen. In deze naar verhouding schone wateren kan de jonge aal tot ge zonde paling opgroeien, ver wacht de CvB „Een gedeelte van deze aal zal door de visserij bedrijven op deze wateren weg gevangen worden, maar zeker een op de tien kan wegtrekken naar zee." Dat is nodig omdat de zogenaamde ouderdieren, de schieralen, naar de zoete Sar- gassozee moet kunnen trekken om zich daar voort te planten. De verslechtering van de aal stand noemt de CvB een com plex probleem. Onderzoek van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij wijst uit dat vele factoren een rol spe len. Naast de visserij, lijkt het klimaat invloed te hebben op de intrek van glasaal (kleine aal tjes). Ook infecties en de forse toename van aalscholvers zijn verantwoordelijk voor de terug gang. Aalgoten Het waterschap Zeeuwse Eilan den is druk doende om de intrek van aal uit zee binnenwaarts te bevorderen door de aanleg van aalgoten. De grootste, uit 1995, Advertentie IN DE LICHTJES sfeervol winkelen in Veere a zondag van 11.00-1700 uur seopend yM Stichtin3 Promotie Veere Middenstandsvereni3in3 Veere Aft 1 igt bij het gemaal Prommeisluis op Schouwen. Kleine zijn er bij Ouwerkerk, Kattendijke,Bors- sele en Hoedekenskerke Bij Prommeisluis was de intrek vorig jaar dramatisch terugge lopen, maar dit jaar kwamen er weer veel, ongeveer 12.000. glasaaltjes over de dijk. Een ai- wijkend beeld ten opzichte van de nationale vermindering van de aalintrek. Die kentering in de neei deed zich bij de andere aalgoten niet voor. Ouwerkerk kwam op 2500 en de andere drie op maxi maal 1000 jonge aaltjes. De CvB vindt dat er veel mee: dergelijke aalpassages moet er komen. Dat kan door maatrege len bij stuwen,dammen en malen. Ook moet met het sj regiem meer rekening worder gehouden door het mee laten lif ten van intrekkende glasaal me het instromende zoute water, ft CvB gaat de leden vragen pn> jecten aan te dragen voor ui: breiding van leefgebieden (a. natuurvriendelijke oevers e: drassige gebieden). Uitzetten De palingvissers vinden dat he: ministerie van LNV aal moe1 uitzetten in afgesloten waterer Zelf kunnen ze dat door de hof- prijs nauwelijks meer betaler: Glasaal kan worden opgekoc: in Engeland of Frankrijk; jon? aal kan gevangen worden in beneden-rivieren. Bij het uitzetten moet wel reke ning worden gehouden met <k aanwezigheid van aalscholver die met name in kleine en helde re wateren veel aal wegvangen Advertentie KL0VIERSD0ELEN MIDDELBURG za. 14 dec. 20.30 uur GAMELAN MEETS SAXOPHONES ENSEMBLE MULTIFOONM AURELIA SAX KWARTET Een avontuur waarbij het gesh; brons uit het oosten vermengd w' j met het westers geblazen kope' I Info: www.nieuwe-muzield Telefoon 0118 623650

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 54