p; Nuis ontkent hetze tegen auteur pzc Jong vermaakt oud ii WCT-deal provincie verbijstert Heertje Theater De Mythe hommage aan Freek de Jonge Goudswaard nieuwe chef politie Zeeland Politie ondervraagt heel St. Philipsland na moord op vrouw Keuze schrijver volgens Thoolse burgemeester geen reden uitstel rampboek Videokunstwerk voor nieuw waterschapshuis Tunnelcentrum sluit de deuren Groot alarm in Terneuzen door steekvlam 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Boodschap BEVELANDEN/THOLEN zaterdag 14 december 2002 (innr Rolf Bosboom SINT-MAARTENSDIJK - De Thoolse heemkundekring Stad en Lande gaat ervan uit dat er volgend jaar geen Thools her denkingsboek over de waters noodsramp verschijnt. Als re den geeft zij dat auteur Kees Slager uit 's-Heerenhoek vol gens de gemeente Tholen niet onomstreden zou zijn. Burge meester W. Nuis spreekt van een vervelend misverstand. MIDDELBURG - Paul en Men de Nooijer uit Middelburg iben de opdracht gekregen een kunstwerk te maken voor het nieuwe waterschapskan toor in Middelburg. Het voorstel van de twee werd uit vier genomineerde kunst werken gekozen. In het nieuwe gebouw van het waterschap Zeeuwse Eilanden komen drie grote plasmaschermen en enke- projectieplekken. Daarop worden beelden vertoond van het Zeeuwse landschap - vier seizoenen en lang en bij wisse lend weer. Vader en zoon De Nooijer hebben ervoor gekozen om de opnames te bewerken. Zo worden de opnames fel gekleurd of juist doelbewust onscherp 'jehouden. Binnen de beelden :ijn weer kleine inzetjes te zien. Dat zijn beelden die direct met oehulp van webcams in de pro vincie worden doorgegeven. Het idee erachter is dat het wa- terschapswerk nooit stopt of klaar is er. Er is altijd wel iets te zien in het landschap en dat wil lende De Nooijers tonen. Hoewel het kunstwerk voor in tern gebruik is, kunnen de beel den ook van buiten worden ge zien. „Er komt bijvoorbeeld een projectieplek in het restau rant", vertelt Menno de Nooijer. TERNEUZEN - Het Tunnelcen- ttum, het informatiecentrum van de Westerscheldetunnel in de Nieuw-Neuzenpolder bij Tferneuzen, sluit een dag na de opening van de tunnel door ko ningin Beatrix de deuren. De officiële opening vindt plaats op vrijdag 14 maart. Een dag later sluit het infocentrum, dat de afgelopen jaren - tijdens de bouw- meer dan 150.000 be zoekers trok, de deuren. Er be staan overigens plannen om het centrum te verplaatsen naar een andere locatie in de Kanaalzo ne. Een kleine initiatiefgroep van de Heemkundige Verenigingen van Terneuzen en Sas van Gent werkt plannen uit om de accom modatie elders in te richten als I een binnenvaartmuseum in I combinatie met een permanente tentoonstelling, gewijd aan de j Westerscheldetunnel en de his- torie van de provinciale Stoom- 1 boot Diensten (PSD). Dat ge- beurt in nauw overleg met de directie van de tunnelexploi- t tant, de NV Westerscheldetun- c nel en de directie van de PSD. Het Tunnelcentrum speelt nog wel een belangrijke rol. tijdens I de open dag, die in het weekein- de vóór de officiële opening van f de tunnel wordt gehouden. Die dag worden vele duizenden be- l langstellenden verwacht. I Die open dag sluit aan bij de j voorjaarsvakantie van 4 tot 7 maart. In die week worden extra activiteiten ontplooid, waarbij veel, zo niet alles, draait om de opening. Tot 15 maart zijn er el- ke zaterdag vanaf 13.00 en 14.30 j urn- zogenoemde instaprondlei- i dingen voor individuele bezoe- t kers. Groepen dienen vooraf te reserveren. j Het Tunnelcentrum is van zon- dag 22 december tot en met i maandag 6 januari gesloten in verband met de kerstvakantie. De klantenservice van de NV j Westerscheldetunnel is in die i periode wel dagelijks bereik- baar, behalve tijdens de kerst- Advertentie Vrijdag/zaterdag GESLOTEN Dinsdag UITVERKOOP Grote Markt 11-13 Goes Stad en Lande had van de ge meente het verzoek gekregen om te bekijken of er, naast de uitgaven over Sint Philipsland en Stavenisse een boek over de ramp op geheel Tholen zou kun nen komen. De uitgave had moeten verschijnen op 18 sep tember 2003, als hulpverleners van destijds uit binnen- en bui tenland bijeenkomen. De heem kundekring benaderde Slager, oorspronkelijk afkomstig uit Tholen, als auteur. Afgelopen week presenteerde de gemeente het programma met herdenkingsactiviteiten. Het beoogde boek kwam daarin niet meer voor. „Ik kreeg te ho ren dat de gemeente signalen had gekregen dat Slager voor bepaalde mensen te omstreden zou zijn", aldus voorzitter R. Wielinga van Stad en Lan de. De noodzakelijke financiële on dersteuning zit er daarom niet in, luidde diens conclusie, zodat de uitgave moet worden uitge steld. „Het project is niet van de baan, maar het wordt wel iets voor de lange termijn", aldus Wielinga. Het omstreden karak ter van Slager slaat op diens boek De Ramp, waarin de au teur op basis van feiten soms harde conclusies trekt over het optreden van betrokken personen bij de watersnood ramp. Begroting Burgemeester Nuis benadrukt dat de gemeente nog geen enkel besluit heeft genomen over een financiële bijdrage aan het boek. „Dan moeten we eerst we ten waar we precies over praten, maar er ligt nog altijd geen be groting. Dat is het knelpunt." Volgens Nuis is de gemeente er juist veel aan gelegen om een dergelijk boekwerk te laten ver schijnen. Dat de aandacht zich nu voHe- dig richt op het al dan niet om streden zijn van de auteur, be treurt de burgemeester in hoge mate. „Het gaat om een verve lende kwalificatie in de richting van de heer Slager. Op dit mo ment is dat volstrekt niet oppor tuun. Het is wel zo dat het lokaal comité dat het herdenkingspro gramma coördineert geluiden hebben bereikt van: moet het wel Slager zijn die zo'n boek schrijft? Een aantal mensen staat daar sceptisch tegenover." Het gemeentebestuur wil echter zelf een afweging maken en daarvoor moet eerst een begro ting op tafel komen. De schrijver zegt door de com motie weinig behoefte meer te hebben aan het schrijven van het boek. Daar had hij toch al weinig tijd voor en bovendien wacht hem een verhuizing. Naar Tholen. door Rob Paardekam KRUININGEN - Professor Ar nold Heertje is verbijsterd over de manier waarop de provincie met gemeenten omgaat in de kwestie van de Westerschelde Containerterminal (WCT). Hij gaat de zaak aankaarten in Den Haag. Heertje, zelf een groot tegen stander van de WCT, zegt met verbazing kennis te hebben ge nomen van de afspraken die de gemeente Reimerswaal, het ha venschap Zeeland Seaports en de provincie Zeeland met elkaar hebben gemaakt. In ruil voor het niet in beroep gaan tegen de WCT mag Reimerswaal onder meer bouwen aan de zuidoost kant van Kruiningen en op het voormalige veilingterrein in Krabbendijke. Reimerswaal en Kapelle krijgen bovendien een hoop centen voor compenseren de maatregelen. door Rolf Bosboom GOES - De Mythe, zo gaat het nieuwe theater in Goes heten. De naam, onder meer een ver wijzing naar cabaretier Freek de Jonge, is bedacht door Bert Kreeft en Anne Blok uit Goes. Zij wonnen daarmee een prijs vraag die de gemeente Goes had uitgeschreven. In totaal 168 mensen hadden al geruime tijd geleden een moge lijke naam voor de schouwburg ingestuurd. Wethouder C. Lins- sen maakte de winnaar gister middag bekend tijdens een bij eenkomst in het stadhuis. De tweede prijs ging naar de heer Otte, die als naam Theater De Vesten had ingestuurd. De derde prijs werd gewonnen door me vrouw Dales-de Jonge, die Gan- zenstadtheater had voorge steld. Volgens Linssen is De Mythe een naam die 'lekker valt'. De be denkers zelf wezen erop dat 'mythe' een meervoudige bete kenis heeft. Kreeft: „Het is een verhaal dat boven de aHedaagse werkelijkheid uitstijgt, maar tegelijkertijd uit diezelfde wer kelijkheid komt en die in een an der licht stelt." Daarnaast is de naam bovenal een eerbetoon aan Freek de Jon ge, die is opgegroeid in Goes en een speciale band had met de vroegere schouwburg Prins van Oranje. „'Freek de Jongethea- ter' zou waarschijnlijk te omstreden zijn", zei Kreeft. „Daarom moesten we een list verzinnen." Die list werd De Mythe, de titel van 'een van zijn allermooiste voorsteHingen', al dus de bedenker. „De naam is een hommage aan een van de grootste theatermakers die Ne derland ooit heeft gekend." Aan de onthulling van de naam ging een korte voorstelling van thea termaker Fred Delfgaauw voor af. Daarin probeerde hij vooral de waarde van cultuur te onder strepen. „Het theater is een ei land in een wereld die ver hardt." De bouw van de schouwburg aan het Bleekveld is inmiddels al flink gevorderd. De ruwbouw van de theaterzaal nadert haar voltooiing, terwijl de verbou wing van de vroegere ambachts school in voHe gang is. Medio volgend jaar moet het complex door Rob Paardekam GOES - De kerst barstte gisteren los in zorgcentrum Ter Weel in Goes. Scholieren van basisschool Bisschop Ernst trokken de hele ochtend langs alle wooneenheden om de bewoners te vermaken met een kerstspel van vijftien minuten, 's Middags was het de beurt aan de kinderen van mytylschool De Sprienke. Zij verrasten de bewoners van Ter Weel met een heus kerstconcert. foto Willem Mieras Volgens econoom Heertje gaat het om pure chantage door de provincie. „Ik ben verbijsterd. Dit kan niet! Vindt iedereen in Zeeland dit allemaal zomaar goed?" Volgens de oud-hoogle raar kan het absoluut niet door de beugel dat de gemeente Goes helemaal geen geld meer krijgt, nu zij niet is gezwicht en wél be zwaar aantekent tegen de WCT. In een reactie liet gedeputeerde D. Bruinooge begin deze maand weten dat Goes kan fluiten naar de één miljoen euro van het ha venschap. „Wat zijn dat voor praktijken?", vraagt Heertje zich af. De professor kan zich niet voor stellen dat de minister van Bin nenlandse Zaken en de Tweede Kamer de handelswijze van de provincie en het havenschap to lereren. Hij zal zijn partijgenoot Wouter Bosfractievoorzitter en lijsttrekker van de PvdA, vra gen de zaak onder de aandacht te brengen. door Jacques Cats MIDDELBURG - F. Gouds waard is benoemd tot korpschef van de politie Zeeland. Hij was sinds 1999 tweede man na M. Dierckx die in januari de actie ve politiedienst verlaat. Dierckx wordt lector Veiligheid aan de Hogeschool Zeeland. De benoeming van de nieuwe korpschef gaat in per 1 februari. Goudswaard (42) behoort tot de jongste korpsleiders van het land. Het is ongebruikelijk dat iemand uit het eigen korps doorstroomt naar de hoogste positie. Goudswaard trad acht jaar geleden aan bij de politie Zeeland. Sinds 1999 vormde hij samen met Dierckx de korpslei ding. Hij wil zelf niet spreken van een bliksemcarrière: „Het is me overkomen." Goudswaard kwam 22 jaar ge leden als jong agent in dienst bij de politie in Rotterdam. In 1994 werd hij op detacheringsbasis naar Zeeland gezonden om tij delijk de leiding van het politie district Zeeuws-Vlaanderen op zich te nemen. Later volgde een definitieve plaatsing bij het Zeeuwse korps. Hij noemt als belangrijkste wa penfeit uit zijn Zeeuws-Vlaam- se periode dat in samenwerking tussen politie, justitie en be stuur de drugsproblematiek in Terneuzen 'de nek kon worden omgedraaid'. „Het is nooit meer geworden zoals het daarvoor was. Het zal nooit lukken om de drugsproblemen te verwijde ren. Waar het om gaat is dat het beheersbaar wordt gemaakt, de overlast wordt aangepakt en de samenhangende zware en geor ganiseerde criminaliteit wordt bestreden." pagina 12: gepaste trots Theatermaker Fred Delfgaauw omlijstte de onthulling van de naam van de nieuwe Goese schouwburg met een optreden, waarin hij de waarde van cultuur onderstreepte. foto Willem Mieras gereed zijn. Directeur G. Peijs zei gisteren dat de officiële ope ning in oktober is. Handafdrukken Cultuurwethouder Linssen be nadrukte dat de nieuwe schouwburg niet een gebouw voor de culturele elite of een prestigeobject voor bestuurders moet zijn, maar vooral een 'huis voor de Bevelanden'. Om dat te symboliseren legden alle be trokken partijen hun handaf druk vast in klei. Daar worden later bronzen afgietsels van ge maakt, die een plaats krijgen in het theater. De eer viel onder meer te beurt aan vertegenwoordigers van Stichting Dansz, de werkgroep Uit in Goes, de Zeeuwse Mu ziekschool, de omwonenden, de Goese Operette Vereniging, Ga lerie van den Berge, Trechter 5 en Kunstuitleen De Bevelan den. Verder lieten prijs winnares Anne Blok, Fred Delfgaauw, theaterdirecteur Peijs, project leider J. Schipper, architect J. Koldeweij, hoofdsponsor ZLM en Linssen zelf een hand afdruk achter. TERNEUZEN - Een steekvlam uit een op gas werkend stoom- apparaat van een behanger zorgde gisteren kort voor pa niek in en om de Diepenbrock- straat in Terneuzen. Het plaatselijke brandweer korps rukte met groot materieel uit na meldingen van een brand op de bovenste verdieping van een flatgebouw. De drie brandweerwagens, een ambulance en een politiewagen die binnen de kortste keren ter plaatse waren, konden onver- richterzake terug. De schilder, die het stoomapparaat gebruik te, bleek geen verwondingen te hebben opgelopen en de steek vlam had geen brand veroor zaakt. De Arbeidsinspectie is gewaar schuwd en zal een onderzoek in stellen naar het stoomapparaat en de manier waarop ermee is gewerkt. door Hessel de Ree SINT-PHILIPSLAND - Het re chercheteam dat de moord op de tachtigjarige weduwe J. Serné in Sint Philipsland onderzoekt, is bezig met het ondervragen van alle ruim 2200 inwoners van het dorp, uitgezonderd kleine kinderen. Hiertoe gaan politie mensen alle huizen af. De recherche, die woensdag aan de mammoetklus begon, denkt het karwei vandaag goeddeels af te hebben. Het uitzonderlijk grote omgevingsonderzoek kan erop duiden dat de politie er re kening mee houdt dat de onbe kende dader of daders uit Sint Philipsland komen. Een andere aanwijzing in die richting is dat het licht demen terende slachtoffer haar moor denaar^) mogelijk vrijwillig heeft binnengelaten en dus ken de. Kennissen zeggen dat de vrouw de deur beslist niet voor onbekenden zou openen. Voor zover bekend vertoonde de wo ning geen sporen van een in braak. Buurtbewoners zeggen op de avond van de moord geen verdachte zaken te hebben op gemerkt. Breed De politie benadrukt dat ze het moeizaan verlopende onder zoek 'breed' houdt, wat wil zeg gen dat ze alle mogelijkheden blijft onderzoeken. De recher che heeft inmiddels gesproken met kennissen en familie van het slachtoffer, dat in de nacht van zaterdag op zondag dood in haar vrijstaande bungalow aan de Oostdijk werd aangetroffen. Een buurman die poolshoogte ging nemen omdat het licht in de woning nog brandde, vond de vrouw in een plas bloed op de vloer van de woonkamer. Sectie heeft uitgewezen dat sprake is van een gewelddadige dood en dat de weduwe is ge storven door bloedverlies. De recherche zegt nog altijd niet hoe de vrouw is omgebracht. Het 35 man sterke team heeft tijdelijk zijn intrek genomen in buurthuis de Wimpel, Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Als plichtsbes effende opa voel je het als je taak de nieuwste generatie op veler lei gebied te informeren. In de opmaat naar de kerstviering paste dezer dagen een ver handeling over die gebeurte nis te Betlehem. „Daar is Jezus geboren, in een stal", verkondigde opa uit het stedeke Veere de blijde boodschap aan zijn in het eenvoudige Grijpskerke wo nende kleindochter Nadia. Het meisje viel er even stil van, hervond toen zichzelf en reageerde, geheel volgens de wetten van de kinderlogica: „In een stal? Was Jezus dan een paard?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 53