Duizenden banen weg op alle departementen Herindeling slechts op vrijwillige basis beroo Brugman opruiming bezuiniging op ambtenarenkorps Minister Donner opent strijd tegen de jeugdmisdaad Verplichting identificeren vanaf 12 jaar Tappen taboe voor diender Weer stroomstoring in Amsterdam WK kerstboomgooien Kabinet ziet preventieve pokkeninenting niet zitten Ere-geld voor Willem Brakman Boeren zetten natuurvereniging op Politie verdedigt zich in advertentie Oldenzaal lokt met kavel internist Brand Kuwait Petroleum eist leven Onderzoekscommissie voor lawaai Schiphol geeft opdracht terug Zalig Kerstfeest! Ook voor dieren? Steun ons! zaterdag 14 december 2002 HnnrBert Hesselink pEN HAAG - Op de departe menten verliezen de komende jaren duizenden ambtenaren hun baan. Verschillende minis teries gaan zelfs harder snijden dan het kabinet heeft afgespro ken in het Strategisch Akkoord. 5 Dat is op te maken uit deels ver trouwelijke stukken van de di verse ministeries. Het gaat om de bezuinigingsplannen van de secretarissen-generaal van de diverse ministeries. In het regeerakkoord heeft het kabinet-Balkenende aange kondigd fors te snijden in het ambtelijke apparaat. Het was in de formatie van het kabinet vooral de LPF die op de inkrim ping aandrong. Nadat de poli tieke leiding had gesproken, zijn de topambtenaren op de mi nisteries daarop aan het werk gegaan om de gevraagde bezui nigingen te verwezenlijken. Het kabinet is inmiddels bijna weg, maar aan de plannen wordt nog steeds hard gewerkt. Bij het ministerie van Onder wijs, Cultuur en Wetenschap pen verdwijnt zo'n twintig pro cent van de formatieplaatsen. Met die plannen van secretaris generaal Bruins Slot voldoet het ministerie ruimschoots aan de gevraagde bezuiniging van elf procent. Bij nogal wat directies verdwijnt een kwart van de for matieplaatsen; in een enkel ge val zelfs de helft. Ook bij Sociale Zaken en Werk gelegenheid wordt het snoeimes gehanteerd. Daar verdwijnen ruim driehonderd arbeidsplaat sen, terwijl volgens het Strate gisch Akkoord 148 plaatsen voldoende zouden zijn. Econo mische Zaken en Financiën zul len de komende jaren elk zo'n 150 formatieplaatsen schrap pen. Bij Volksgezondheid, Wel zijn en Sport verdwijnen 326 banen. De gisteren afgetreden minister Korthals heeft eerder al de Kamer laten weten dat bij Defensie zo'n 4800 arbeids plaatsen verloren gaan. Niet klaar De nog niet genoemde departe menten zijn nog niet klaar met hun plannen. De secretarissen- generaal studeren nog op de mo gelijkheden. Zo is bij het depar tement van VROM momenteel een reorganisatie gaande. Ook Verkeer en Waterstaat staat een reorganisatie te wachten. De verhuizing van de telecomdi- rectie van dit departement naar het ministerie van Economische Zaken gaat voorlopig door. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Don ner (Justitie) wil de jeugdcri minaliteit aanpakken. Giste ren ging het kabinet akkoord met zijn actieplan voor de pe riode 2003-2006. Het plan voorziet in meer preventie, gerichtere opsporing en meer samenwerking tussen poli tie, justitie en jeugdzorg. Voor straffen zet Donner in op bijvoorbeeld nachtdeten tie, waarbij de jongere over dag gewoon naar school kan. Hij wil ook trainingspro gramma's en internaatplaat sen uitbreiden. Verder wil hij meten wat het effect van pre ventieprogramma's en sanc ties is. Begeleiding door de jeugdre classering wordt verplicht voor elke zwaardere taak straf of vrijheidsstraf. Zodra de jongere achttien wordt, moet de reclassering voor volwassenen dit meteen overnemen. Om zicht te krijgen op de jeugdige boeven in de regio moet de politie een crimina liteitskaart maken. Behalve de culturele en etnische ach tergrond van de boefjes moet daar ook op staan hoe ze wer ken, in groepsverband of juist niet. Verder wil de minister de kantoren van justitie in de buurt (JIB) herschikken, op dat er in elk geval zo'n kan toor in de grootste proble- menwijken is. ANP DEN HAAG - Iedereen van twaalf jaar en ouder moet een geldig identiteitsbewijs bij zich dragen. Wie dat desgevraagd niet aan de politie kan laten zien, riskeert een gevangenisstraf van maxi maal twee maanden of een boete van maximaal 2250 euro. j Dat staat in een ontwerpwets- r voorstel dat minister Donner van Justitie gisteren bekend heeft gemaakt. De identificatieplicht geldt dus niet alleen voor verdachten van een strafbaar feit. Niet alleen de politie, maar ook ambtenaren die toezicht houden op het nale ven van gemeentelijke of ande re overheidsregels handhaven moeten de bevoegdheid krijgen om identificatie te vragen. Het gaat bijvoorbeeld om de ar beidsinspectie of ambtenaren van bouw- en woningtoezicht. Donner heeft het voorstel om advies gestuurd aan onder meer het College bescherming per soonsgegevens en het OM. ANP BREDA - Een politieman of -vrouw mag in zijn of haar vrije tijd wel in de horeca werken, maar niet tappen. Bier tappen kan leiden tot 'ongewenste beeldvorming", zo oor deelt de Bredase recht bank. AMSTERDAM - Klanten en keukenpersoneel van de Bijenkorf in Amsterdam wachten op het einde van de stroomstoring die gisteren een deel van het centrum van de hoofdstad trof. Het ging om een gedeelte van het centrum waartoe on der meer de Dam en de Kalverstraat behoren. De sto ring, die om ongeveer half twee begon, was rond drie uur weer verholpen. Volgens een woordvoerder van energiebedrijf Nuon is de oorzaak van de stroomstoring nog niet bekend. De politie hield enige tijd extra men sen, die in de ochtendploeg hadden gewerkt, langer in dienst. Het ging om ongeveer 150 agenten die preventief aanwezig moesten zijn op straat en waar nodig dienst moesten verlenen, aldus een politiewoordvoerder. foto Evert Elzinga/ANP Daarmee nemen de rech ters het tapverbod over dat de districtschef van de politie in Oosterhout een agente oplegde. Arbeid in de horeca vindt hij op zich niet erg, maar tegen 'bar- werkzaamheden' en in het bijzonder 'tapwerkzaam- heden' heeft hij ernstige bezwaren. „Door veelvul dige aanraking met het publiek kunnen de tap- werkzaamheden leiden tot ondermijning van het gezag van de politie", zegt woordvoerder van de po litie P. van der Heijden. „Dienstdoende collega's kunnen in verlegenheid worden gebracht als ze in de uitoefening van hun functie worden gecon fronteerd met een collega die staat te tappen. Wat als een politievrouw acht pilsjes tapt aan een klant die even later bij een al coholcontrole wordt aan gehouden? Dan is bier tappen voor een politie functionaris toch wel een erg contraproductieve ne venfunctie." De politie wil bijbaantjes in de horeca niet helemaal verbieden. In schoon maakwerk overdag in een kroeg ziet Van der Heijden geen bezwaar. „En als de ze vrouw niet in Ooster hout, maar in Amsterdam tapte zou het ook anders liggen. Ze wilde dat nu in haar eigen bewakingsge bied doen. Dat was voor de rechtbank ook een cru ciaal bezwaar." GPD door Lianne Sleufjes DEN HAAG - Gemeentelijke herindeling geschiedt voortaan alleen als betrokken inwoners, gemeenten en provincies dat zelf willen. De wens van de bevolking telt het zwaarst. Door het kabinet opgelegde herin delingen zijn verleden tijd, meldde vice-premier Remkes gisteren. Vooral onder de twee vorige ka binetten zijn veel kleinere ge meenten samengevoegd of moesten kleine gemeenten sa mengaan met een grote buur. De paarse kabinetten wilden zo on der meer de positie van kleine gemeenten versterken. Het leid de echter vaak tot bittere pro testen. Zoals bijvoorbeeld in Rosmalen dat tegen heug en meug bij Den Bosch werd ge voegd. Wens Met de nieuwe beleidslijn van het kabinet wordt vooral een verkiezingswens van het CDA gehonoreerd. Deze partij is al tijd tegen herindeling geweest als de betrokken gemeente zelf niet wilde. Plet kabinet heeft gisteren inge stemd met herindelingen in de Achterhoek, de Graafschap, Liemers, Bathmen en het West- land per 1 januari 2004. Daar worden 25 huidige gemeen ten samengevoegd tot 9 ge meenten. (Advertentie Bathmen gaat met Gorssel tot Lochem behoren.De samenvoe ging met Lochem betekent ook een provinciewijziging voor Bathmen. Het dorp behoort na de herindeling niet langer tot Overijssel maar tot Gelder land. Ook de wens van Zelhem is gehonoreerd. Dat gaat deel uit maken van de gemeente Bronckhorst, (waartoe ook het Gelderse Hengelo, Steenderen, Vorden, Hummelo en Keppel gaan behoren).Doesburg blijft, in tegenstelling tot eerdere plannen, zelfstandig. Aalten en Dinxperlo vormen straks het nieuwe Aalten; Bor- culo, Eibergen, Neede en Ruurlo heten voortaan Berkelstreek; Groenlo en Lichtenvoorde fuse ren tot het nieuwe Groenlo, Bergh, Didam en Wehl vormen Montferland, Gendringen en Wisch vormen de nieuwe ge meente Terborg; Angerlo en Ze venaar fuseren tot één Zeve naar. Warnsveld en Zutphen zijn samen voortaan Zutphen. In het Westland gaan de zeven gemeenten per 1 januari 2004 twee gemeenten vormen. Bij het trekken van de grenzen was de leidraad voor het kabinet het onderscheid tussen glas (kas sen) en gras de leidraad. GPD BEILEN - Heette het vorig jaar nog hel Open Ne derlands Kampioenschap; dit jaar vinden de wed strijden kerstboomgooien plaats onder de presti gieuze titel Wereldkampioenschap. Het Drentse plaatsje Beilen gaat er prat op deze sport te heb ben uitgevonden. Deelnemers worden geacht een kerstboom van minstens 1.60 meter met de kluit naar voren te werpen over een zo groot mogelijke afstand. De uitslag was gisteravond laat nog niet bekend. foto Peter Wassing/GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederlanders zullen niet preventief worden ingeënt tegen pokken. De rege ring heeft dit gisteren besloten. Volgens staatssecretaris Ross van Volksgezondheid kleven er te veel gezondheidsrisico's aan preventieve inenting. Mensen zouden er aan kunnen sterven, of ze zouden er chronisch ziek van kunnen worden. Bovendien dreigt volgens haar geen acuut gevaar voor een pok kenepidemie. Sinds de aansla- gen in de Verenigde Staten zijn westerse landen bang voor aan slagen op de bevolking. Terro risten zouden, in principe, een pokkenvirus kunnen versprei den. Er zijn geruchten dat Irak over dergelijke virussen be schikt. Het ministerie van Volksge zondheid beschikt, volgens de staatssecretaris, over 20 miljoen vaccins tegen pokken. Ze liggen opgeslagen op een geheime plaats. Nederland heeft de vac cins laten maken na de terroris tische aanslagen in de Verenig de Staten. President Bush van de VS heeft kort geleden besloten Ameri kaanse burgers de kans te geven zich preventief te laten inenten tegen pokken. De Nederlandse regering kiest hier, volgens Ross, niet voor „We willen de bevolking niet nodeloos onge rust maken." Mocht zich in Nederland een uitbarsting van het virus voor doen, dan is er, volgens deskun digen, enkele dagen tijd om de besmette personen en hun om geving alsnog in te enten. Ze zouden het virus dan kunnen overleven. Er zijn volgens Ross op het mo ment al draaiboeken om in ge val van nood, via de GGD, snel te kunnen inenten. ANP BOEKELO - Het ere-geld van het Fonds voor de Letteren is toegekend aan Willem Brakman, wegens 'de bijzonderheid' van zijn oeuvre. Volgens het Fonds is de eigenheid van Brak man gelegen in 'zijn weerbarstigheid, zijn ongrijpbare humor en het negeren van de herkenbare, realistische verhaallijn'. Brakman krijgt de rest van zijn leven jaarlijks een bedrag van 7500 euro. Sinds 1992 is eregeld toegekend aan Marga Minco, Leo Vroman, Jan Eijkelboom en Gerrit Kouwenaar. Willem Brakman, die Zeeuwse voorouders had, is dit jaar 80 geworden. Hij is veertig jaar schrijver en komend jaar ver schijnt zijn vijftigsté boek, getiteld Nazomer. GPD GRONINGEN - Boeren in Oost-Groningen hebben een agra rische natuurvereniging opgericht. Hiermee willen ze de na tuur op landbouwgrond in geheel Oost-Groningen veilig stellen en verbeteren. Door samenwerking hopen de boeren sterker te staan bij de aanvraag van natuursubsidieregelin- gen van het ministerie van Landbouw. Oost-Groningen is het grootschaligste akkerbouwgebied van Nederland. Bij de vereniging zijn zestig bedrijven aangeslo ten. De boeren gaan zich individueel inzetten voor het behoud van de landbouwgrond door bijvoorbeeld essen en beekdalen intensief te onderhouden. ANP HELMOND - De Helmondse politie heeft gisteren in een ad vertentie in het Eindhovens Dagblad verantwoording afge legd over de wijze waarop de gewelddadige beroving van een invalide vrouw is afgehandeld. De berichtgeving daarover in de krant was volgens de politie tendentieus en feitelijk on juist. De krant zou rectificatie hebben geweigerd. Daarom besloot de politie een advertentie te plaatsen met daarin haar zienswijze. Een erg ongebruikelijk stap, aldus de politie. Volgens hoofdredacteur J. van der Hart was er niets te rectificeren. „Het verhaal was op een klein detail na correct. Alleen de toon stond de politie niet aan en dat is geen reden voor een rectificatie", aldus Van der Hart. ANP OLDENZAAL - De gemeente Oldenzaal heeft een bouwkavel ingezet in de speurtocht naar een internist voor het plaatselij - ke ziekenhuis. Een van de mogelijke obstakels voor het ver vullen van de vacature is dat er honderden mensen op de wachtlijst staan voor een stukje grond. „Via een ontsnappingsclausule willen we mensen in uitzon deringsgevallen voorrang verlenen. Het gaat daarbij om ge vallen die het algemeen belang dienen", aldus de gemeente gisteren. ANP ROTTERDAM - Een 38-jarige man uit Vierpolders die don derdag zwaargewond raakte door een brand in de raffinaderij van Kuwait Petroleum in Europoort, is gisterochtend in het ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. De toestand van het andere slachtoffer (25) is 'stabiel, maar nog steeds zorgwekkend', aldus Kuwait Petroleum. De brand, voorafgegaan door een explosie, ontstond donder dagmiddag in een ontzwavelingsinstallatie. De brandweer- slaagde erin het vuur na twee uur te blussen. De politie ver moedt dat de ontploffing en de brand zijn veroorzaakt door een kleine lekkage in de gasolieontzwavelingsfabriek. ANP door Rudi Buis DEN HAAG - De commissie, die is aangesteld om de ontwikke ling van vliegtuiglawaai rond Schiphol te bewaken, gooit het bijltje erbij neer. De commissie is niet langer in staat om onaf hankelijk te werken, zo liet voorzitter A. Berkhout gister middag weten. Staatssecretaris Schultz van Haegen (Verkeer en Waterstaat) legt de commissie te veel beper kingen op, vindt hij. Een aantal oppositiepartijen in de Tweede Kamer wil volgende week een spoeddebat over de kwestie. De commissie 'Deskundigen Vliegtuiggeluid' werd in 2000 ingesteld met de opdracht om de geluidsoverlast van vliegtuigen te onderzoeken. Ook moest de commissie een meetsysteem ontwikkelen, dat de geluids overlast zou berekenen van de geplande komst van de vijfde landingsbaan op Schiphol. In de ogen van Berkhout is het taken pakket van de commissie door de staatssecretaris te veel be perkt. „Vergelijk het met een commissie die je vraagt om een auto te testen, maar waarbij je wel nadrukkelijk de opdracht krijgt om met die auto alleen maar rechtdoor te rijden en niet harder dan zestig." Ook vindt Berkhout dat Verkeer en Waterstaat afspraken niet is nagekomen en amper reageerde op ideeën van de commissie. Berkhout, geluidshinderprofes- sor aan de TU Delft, liet in juni van dit jaar al weten ongelukkig te zijn met de situatie. Hij noem de de Luchtvaartwet toen 'krakkemikkig'. Tochbesloot de professor aan te blijven in 'het belang van de zaak'. President directeur Cerfontaine van Schiphol reageerde destijds zui nig op kritiek van Berkhout. „Ik heb nog nooit een overtuigend rapport van de commissie ge zien." Schultz van Haegen zegt dat de commissie de opdracht ver keerd heeft begrepen. Wel vindt ze het jammer dat Berkhout, die het de afgelopen jaren ook her haaldelijk aan de stok kreeg met toenmalig minister Netelenbos, de opdracht heeft teruggeven. De staatssecretaris wil zo snel mogelijk een nieuwe commissie instellen die met een duidelijk meetsysteem komt de geluids hinder die ontstaat bij de voor volgend jaar geplande inge bruikname van de vijfde baan, De oppositie in de Kamer rea geerde gisteren verbijsterd op het besluit van Berkhout c.s. GPD Advertentie www.dierenbescherming.nl/kerst2002 Want laten we eerlijk zijn Advertentie VAN 11.00 TOT 17.00 UUR KEUKENS a BADKAMERS J Goes, Marconistraat 34 P Hulst*, Absdaalseweg 19 Voor meer informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl lange vorststraat - goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3