Een keiharde sportieveling Voorzichtig overschakelen op de winterhanden 7 Audi S4 Autovak afgelast Limited Microcar BMW heeft limousine 760 Maloya heeftt nieuwe band Bak met twee koppelingen Peugeot in zeven fabrieken zaterdag 14 december 2002 Audi heeft een nieuwe S4, de sportiefste van de he le A4-serie. Met voor het eerst een V8-motor, die ver rassenderwijs een plekje heeft kunnen vinden in het vooronder. Op het fraaie cir cuit van Santa Monica bij het Italiaanse Rimini kregen we de kans de verdiensten van de auto te beproeven. Audi heeft een historie in de sport en wil vooral dat nie mand dat vergeet. Vandaar weer een sportieve S4 Quattro. Na de SI uit 1983, de S2 in 1990 en de S4 uit 1991 kwam in 1995 zelfs een S6, een jaar later gevolgd door een S8. Nu wordt er voor het eerst een 4.2 liter V8 onder de kap van de nieuwe S4 A4 ge lepeld. Om het blok wat korter te ma ken is de brede distributieriem vervangen door een ketting. Dat verlangde wat akoestische maatregelen, maar scheelde wel mooi ruim vijf centimeter, juist genoeg om de 344 pk sterke krachtbron in te kunnen bou wen. De auto heeft een handbe diende zes versnellingsbak en tegen het eind van volgend jaar komt ook een zestraps auto maat. De S4 staat op 18 inch lichtme talen wielen en hij heeft fijne sportstoelen die de voorinzit- ters prima op hun plek houden. Dat is nodig ook. Op het snelle circuit bleek de nieuwste Audi over voortreffelijke remmen te beschikken. Die spraken we ook nogal fors aan. Na de eerste vijf ronden werden we met spoed te rug de pits in geroepen, waar een stuk of vijf monteurs ons op wachtten. Niet gewend aan zo veel belangstelling stapten we weifelend uit, waarop een mon teur met gezwinde spoed de au to in sprong en wegreed. In de rechter wielkast voor waren vlammetjes waargenomen, dui dend op oververhitte remschij- ven, die het remstof in lichter laaie zetten. Na een afkoelings- rondje mochten we onze weg vervolgen. Met het verzoek het iets kalmer aan te doen, dat wel. De S4 is de sportiefste Audi van de A4-serie en beschikt voor het eerst over een V8 krachtbron. De van permanente vierwiel- aandrijving voorziene S4 is niet echt gemaakt voor het circuit dus, maar hij gedraagt zich er wel verdraaid fijn. Scherpe bochten neemt hij met gemak met hoge snelheid, onderwijl gecontroleerd driftend. Gas los en de auto gaat naar de binnen- bocht, beetje gas bij en hij drijft naar buiten. Het stuurgedrag van de S4 is heel precies en het van aluminium vervaardigde onderstel is mooi stil, ook op mindere wegen. Op de heuvel weggetjes aan de voet van de Apenijnen bleek de andere kant van zo'n sportieve auto. De vering en demping zijn heel kort en in feite keihard. Geen enkele mogelijkheid om dat wat bij te stellen, want dat past met bij een auto die zo hard kan. Dat vinden ze bij Audi ten minste. De V8 heeft een trekkracht van 410 Nm en dat maakt duidelijk dat je ook schakellui goed weg kunt komen. De S4 sprint des gewenst in 5,6 sec. van 0 naar 100 km/u. In nog geen 21 secon den zit hij vanuit 0 op 200 km/u. Zijn top is traditiegetrouw be grensd op 250 km/u. de vorige S4 had een specifiek gewicht (verhouding tussen motorver mogen en massa) van 5,8 kg per pk. De nieuwe doet het nog be ter: een kilo minder per pk. De vorige stelde het nog met een 2.7 V6 met twee turbo's. De huidige V8 is met zijn 195 kilo precies even zwaar als dat blok. Uit de twee uitlaatpijpen komt een mooie, diepe brom wanneer de motor aangesproken wordt. Dat daar een verbruik van zo'n 1:7 tegenover staat zal de ge middelde koper weinig kopzor gen kosten. De sedan kost 72.900 euro, de S4 Avant komt op 74.990. In Duitsland zijn die prijzen 52.420 en 54.000 euro. Zodat u kunt uitrekenen hoe veel belasting er hier extra bo venop komt. De auto wordt vanaf maart in Nederland leverbaar en impor teur Pon verwacht er in 2003 toch nog 100 te kunnen verko pen. De fabrikant wil er per jaar 50.000 bouwen, 20.000 meer dan van het vorige model. De belangrijkste markt wordt ook nu weer de VS. Of er nog een dikke RS4 komt willen ze bij Audi niet zeggen, maar de kans is vrij groot van wel. De vraag waar die dan nog voor nodig is kan wellicht niemand beant woorden. Sportiever dan deze is overbodig. Rien van der Steen Signalement: acht airbags, onderstel 20 mm. verlaagd, abs, esp, lichtmetalen velgen, elektrische bediening van zijruiten en bui tenspiegels, achterspoiler, Recaro-sportstoelen, stof-leder bekle ding, xenon-koplampen, afstandsbediende centrale vergrendeling, airconditioning, Motor V8 met verstelbare inlaatnokkenas, vijf kleppen per cilinder, 344 pk, 410 Nm bij 3.500 tpm. Permanente vierwielaandrijving Quattro met torsen middendifferentieel. Handgeschakelde zesver snellingsbak. Wielbasis 2.65 m. Bagageruimte 445/720 liter Gewicht: 1.660 kg. Brandstoftank 66 liter Prijs: v.a. 72.900 euro. De Autovak 2003, die gepland stond voor maart 2003, is afgelast. De tentoonstelling van de gereedschaps- en accessoirehandel (hefbruggen, uitlaten etc.) wordt wellicht in 2005 weer gehouden. Voor de komende tentoonstelling in de Amsterdamse RAI was de belangstelling vanuit de exposanten te gering, aldus de organisatie. Zeker toen enkele deelnemers hun komst annuleerden, was de ani mo om met weinig verhuurde vierkante meters een Autovak op te zetten tot het nulpunt gedaald. Ook binnenin bestaat geen twijfel over de aspiraties van de S4 foto GPD Het Franse Microcar, fabrikant van brommobielen, heeft de Vir go Atlantique gebouwd, een exclusieve brommobiel in een Li mited Edition waarvan er maar veertig naar Nederland komen. Hij kost 10.950 euro en heeft startbeveiliging tegen diefstal, een derde remlicht, voor en achter remschij ven, velours bekleding en lichtme talen velgen. Volgens de fabrikant is de geluidsisolatie sterk verbe terd. Er geldt een garantie van twee jaar met een maximum van 40.000 km. Microcar maakt j aarlij ks 8000 brommobielen. In Neder land rijden er ca. 2000 van rond. De nieuwe 12-cilinder motor voor de 7-serie van BMW is klaar. De limousine 760 kost 158.300 euro, de 760Li (met 14 cm. lan gere wielbasis) kost 165 .600 euro. De uitrusting van zo'n automo biel-snoepje-van-de-week is natuurlijk dik voor elkaar. Een trek haak zit er nog niet op. Een afneembare kost trouwens 1596 euro Maar een verwarmd stuur is ook een extra, net als inbraakwerend glas, stoelventilatie, massagezetels, een koelbox, voorverwarming met afstandsbediening, een dvd-wisselaar en een boordmonitor voor de achterinzitters met tv en radiobediening. Maar bij de nieu we 760 draait het natuurlijk om de motor. De 7-serie werd tot nu toe geleverd met zes- en achtcilinders, zowel benzine als diesel. Nu komt dus de 12-pitter met een inhoud van zes liter en een vermogen van 445 pk en een koppel van 600 Nm. Het is de allereerste twaalf ci linder ter wereldmet dh-ectebenzine-injectie.DegroteBMW sprint ermee van 0 naar 100 km/u in 5,5 sec. De krachten worden via een zesversnellmgs-automaat overgebracht naar de achterwielen. Bij een snelheid van 160 km/u maakt de motor slechts 2500 toeren. Het Zwitserse bandenmerk Maloya komt met een nieuwe band, de Futura Primato, De band heeft een richtinggebonden pro fiel dat volgens de fabrikant maximale waterafvoer garandeert. Het Zwitserse merk is sinds enkele jaren in handen van de Neder landse bandenfabrikant Vredestein, die Maloya ook in Enschede produceert. Volgens Vredestein is het merk vooral bekend in Oos tenrijk, Zwitserland en Duitsland. De band is er in een groot aantal maten in het H-segment. In het topsegment heeft Maloya de Futura Sport W, een sportieve band voor hoge snelheden. Heel voorzichtig begint de Nederlander winterhan den onder zijn automobiel te la ten zetten. In Duitsland is dat heel gewoon. De winterhand biedt bij koude meer grip, maar kan door zijn bijzondere profiel ook veel beter overweg met wa ter, sneeuw en modder. Winterhanden bestaan al bijna een halve eeuw, maar ze zijn pas een paar jaar net zo goed als ge wone banden, die het hele jaar op de auto kunnen blijven. Win terhanden gaan tussen oktober en april op menig auto. Dat komt omdat een zomerband, zeg maar de band die op de auto zit als hij afgeleverd wordt, aan zienlijk minder presteert als de temperatuur zakt. Het rubber wordt stugger en hoe harder een band, hoe minder grip hij heeft. Vooral op natte weg, op een modderige ondergrond of een glad wegdek. Voor de echte sneeuw- en ijs- winters in Scandinavië zijn er winterhanden met een grof pro fiel, met veel rolgeluid en alleen bestand tegen snelheden die amper boven 100 km/u uitko men. Maar een moderne winter- band kent de aanduiding m+s (modder en sneeuw) vaak niet eens meer. Want hij heeft veel meer kwaliteiten. Een beetje winterhand heeft een profiel dat dieper is dan dat van een gewone band om beter sneeuw, modder en water af te kunnen voeren. Qua opbouw verschilt hij verder niet erg veel van de zomerband. Hij bestaat uit soepeler rubbersoorten. De winterhand is vooral beter ge worden door toepassing van si lica als grondstof, dat roet als vulmiddel verving, de toepas sing van profiellamellen en de betere constructie. De oude winterhand was hoog'(80), maar is nu ook verkrijgbaar in een 40- serie en geschikter voor hoge snelheden. Het is vooral de radiaalband ge weest die een impuls aan de ont wikkeling van de winterhand heeft gegeven. Voor die tijd wa ren de enorme profielblokken of gaten voor spikes allesbehalve comfortabel. Synthetische rub bers voor het loopvlakmengsel werden in de jaren tachtig van de vorige eeuw vervangen door natuurlijke rubbersoorten die bij lage temperaturen veel elas tischer bleven. De winterhand kan daarom goed met sneeuw uit de weg, maar vooral ook met water. Waardoor hij voor de Ne derlandse herfst en winter ge maakt lijkt. Grote bandenmerken hadden tot voor kort erg beperkte series winterhanden. Nu zijn dat er meerdere. Zo'n winterhand wordt gekenmerkt door profiel- blokken die opgebouwd zijn uit fijne lamellen. Ze kennen meestal heel fijne groef j es, in te genstelling tot zomerbanden, die met massieve profielblok ken veel meer rubber op de weg zetten. De profielblokken in een winterhand vervormen onder invloed van dwars- en langs- krachten tot tanden of zo u wilt rubber klauwtjes, die tot betere grip leiden. Warmte De grip van een band ontstaat door de vervorming ervan en die vervorming levert weer warmte op. Omdat de vervorming van een winterhand groter is dan bij een zomerband, ontstaat er meer warmte en daar moet de automobilist rekening mee hou den. Het zachte rubber van de winterhand is minder bestand tegen hoge temperaturen en dus niet erg geschikt voor enorme snelheden. Het stuggere rubber van de zomèrband wordt bij la ge temperaturen alleen maar stugger en levert dan dus nog minder grip op. Zeker als de zo merband van het brede type is. De bandenfabrikanten leveren tegenwoordig ook winterhan den voor dikke sportwielen. En ze worden dan gewoon om licht metalen velgen gelegd, omdat die in principe beter bestand zijn tegen pekel dan stalen wie len. Vroeger waren winterhan den smal en hoog. Nu kunnen ze zelfs op een 18 inch velg. Winterhanden zijn wat duurder dan banden die voor alle jaarge tijden bedoeld zijn. Een winter- band is ook niet te vergelijken met exact dezelfde maat en snelheidscodering van een zo merband. Winterhanden wor den vaak gereden met een lagere snelheidscodering omdat grip van meer belang is dan de snel heid. Een V-zomerband (voor hoge snelheid) wordt in de win ter vaak voor een H-winterhand (voor gemiddelde snelheden) De Wintrac van Vredestein ge draagt zich uitstekend op win terwegen, is soepel en produ ceert weinig geluid. De Snow van Pirelli is speciaal bedoeld voor krachtige terrein wagens. De profielblokken heb ben lamellen die vervormen als er kracht op komt en voor aan zienlijk meer grip zorgen. De Icetrac van Vredestein is spe ciaal bestemd voor wintersport gebieden. gewisseld. Daarentegen worden er ook winterhanden gemaakt met V-code voor snelheden tot 240 km/u. Een winterhand is duurder omdat hij technisch duurder is. Dus meer arbeid en kennis vergt. Dat blijkt ook uit het feit dat lang niet alle fabri kanten winterhanden in hun programma hebben. Verder worden winterhanden in klei nere series gedraaid en ze zijn bij uitstek seizoensafhankelijk. Volgens Marcel van M^anen van Vredestein in Enschede is een winterhand tussen 25% en 40% duurder dan een zomerband. Een winterhand van Vredestein loopt in prijs uiteen van 57 euro exclbtw voor een Snowtrac 135/80 R 13 tot 352 euro voor de Wintrac met de maat 235/40 R 18XL. Vredestein noemt winterhan den 'een bittere noodzaak' als de buitentemperatuur tot onder 7 graden zakt. Het merk produ ceert voor Scandinavië banden als de Icetrac, die voorzien kan worden van spikes, hardmeta- len stiften voor spekgladde ijs- wegen. Voor de meeste Europese landen geldt de Wintrac als een winterhand met een uitsteken de grip. Hij is bestand tegen ho ge snelheden en maakt geen bij zonder rolgeluid, in elk geval niet meer dan een gewone band. Voor extreme situaties is de Snowtrac 2 met zijn richtings gebonden profiel tegen aqua planing bijzonder geschikt. In Duitsland rijdt de helft van de automobilisten in de winter op speciale banden. In Neder land ligt het percentage op nog geen 5%. Punt is wel, dat een set extra velgen nodig is. Want elk jaar twee keer banden op de zelfde velg wisselen is kostbaar en bovendien niet best voor de band. Rien van der Steen Na Audi presenteert ook moederbedrijf VW een nieuwe versnel lingsbak, die twee koppelingen kent. De direct schakelende zestraps automaat heet DSG (direct shift gearbox) en wordt eerst toegepast in de snelste Golf, de R32. De bak omvat naast zes versnellingen een combinatie van twee 'natte' koppelingen die hy draulisch gecontroleerd worden. De ene bedient de oneven versnel lingen en de achteruit, de andere de even versnellingen. Het princi pe bestaat dus uit twee versnellingsbakken met ieder hun eigen koppeling die er samen één vormen. Zodra de ene versnelling inge schakeld is staat de andere in het andere deel al letterlijk in de start blokken. Een koppelingspedaal ontbreekt, want de computer regelt dat de versnelling automatisch en hydraulisch ingeschakeld wordt. De bestuurder kan dat ook met knopjes op het stuur controleren. Het schakelen gaat dus vliegensvlug, omdat de volgende versnel ling al klaar staat als de vorige ingeschakeld is. Helemaal nieuw is het systeem dat Audi en VW toepassen niet, want het werd jaren geleden al in de autosport gebruikt, juist omdat het zo snel werkte. Vooral door de groei van elektronische controle- en sturingsmogelijkheden is het systeem nu geschikt voor seriepro ductie. Peugeot kwam precies twintig jaar geleden met de Peugeot 205. Die auto boekte succes in het B-segment dat het Franse merk tot dan toe had laten braak liggen. In 1998 werd hij opgevolgd door de 206, die momenteel in een oplage van 3600 stuks per dag gebouwd wordt in zeven fabrieken over heel de wereld. De drie miljoenste is 1 inmiddels al gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35