Kerstmis vieren in Denemarken W1 Zeeschepen zijn attractie van boulevard «mix™, Arhus zaterdag 14 december 2002 Hans Christian Andersen was een groot schrijver. Maar hij wist zich ook op an dere creatieve wijzen te ui ten. Toen hij in 1861 een pa pieren hart vouwde om dat met Kerstmis aan zijn nicht je te geven, kon hij niet be vroeden dat dat het begin zou zijn van een bijzondere Deense kersttraditie. Wie te genwoordig in december in Denemarken vertoeft, komt de papieren harten overal te gen, vaak in de nationale kleuren rood en wit. Denemarken is een van die landen waar Kerstmis uit gebreid en vooral traditioneel gevierd wordt. Dat begint al half november, met kerstlun- ches en diners voor bedrijven. Winkeliers halen voorzichtig hun kerstversieringen van zol der, en attractieparken passen hun programma aan. Jutland is koploper als het gaat om kers tactiviteiten. Zo vertoeft het historisch open luchtmuseum Den Gamble By (De Oude Stad) in Arhus al ge ruime tijd in kerstsfeer. In di verse museumgebouwen zijn exposities ingericht die met Kerstmis te maken hebben, de stijlkamers staan vol kerstbo men en feestelijk gedekte tafels, en medewerkers in historische kledij bakken ouderwetse lek kernijen. Afgaand op de geur stappen we een donkere kamer binnen. Een oudere vrouw, 'ik ben al van 1640', zuigt het bloed uit haar vinger. Ze heeft zich zojuist met het grote mes gesneden waar mee ze eigenlijk appels in stuk jes wilde hakken. Als het bloe den is gestelpt, laat ze zien hoe ze de stukjes appel door een deegpapje haalt, om ze vervol gens in een gietijzeren pan bo ven een open vuur te bakken. Als jullie over een uurtj e terug komen mag je ze proeven." Proeven doen we enkele huizen verderop, waar in een ketel kof fie wordt gebrouwen. Het water komt uit een pomp op het plein tje voor de deur. ,,Ik ben de keu kenmeid", legt de koffiekook- ster uit. ,,In deze ruimte moet ik een kerstmaal voor twintig per sonen bereiden." De uitstekend Engels sprekende historische fi guren in Den Gamble By leggen bezoekers desgewenst uit hoe het leven honderden jaren gele den was. De verschillen tussen Denemar ken en Nederland zijn opmerke lijk klein, en dat maakt het ex tra interessant. Den Gamble By is erg populair bij Nederlandse toeristen, maar die komen vooral in de zomer maanden. Om tijdens de winter, en dan het liefst als er een vers pak sneeuw ligt, over de keien te lopen, een kaneelstok te kopen in de snoepwinkel of een kijkje te nemen bij de hoefsmid, is weer een heel andere ervaring. Alsof je een nostalgische kerst kaart binnenstapt. Studenten Het contrast met de stad Arhus is des te groter. Deze tweede stad van het land telt circa 30.000 studenten, ongeveer tien pro cent van het totale aantal inwo ners. Dat houdt biina automa tisch in dat het in Arhus wemelt van ook voor ons nog net betaal bare eetgelegenheden, cafés en alternatieve winkels. De meeste zijn te vinden in het oude deel van de stad, de Latijnse Wijk, die begint bij de grote kathe draal (Domkirke). Het modernere stadsdeel rond om de Ar (het lijkt een kanaal, maar de Denen bezweren dat het water een heuse rivier is), is vergeven van grote luxe waren huizen en trendy uitgaansgele genheden. In een land waar het 's winters al voor vier uur don ker wordt, is uitgaan een be- langrijk thema. De gezellige pe riode rond kerst heeft zelfs een eigen woord, hygge. Geopend in september en nu al een hit is restaurant Circle Lounge. De meeste bezoekers zijn groepen, want tegen het einde van het jaar houden be drijven hun kerstlunches en kerstdiners voor het personeel. Vaak worden tevens kerstca deaus uitgewisseld. Iedereen koopt een cadeau, dat wordt op een stapel gelegd en vervolgens gaat er een dobbelsteen rond. Wie een zes gooit mag een ca deau pakken. Het kan dus ge beuren dat iemand met veel ge schenken eindigt en een ander met lege handen achterblijft. Eventueel wordt nog een twee de ronde gespeeld, en verwisse len de reeds uitgepakte cadeaus nogmaals van eigenaar. Tijdens deze personeelsetentjes vloeit de alcohol rijkelijk, en het is niet ongebruikelijk dat men pas 's a- vonds van een lunch thuiskomt. Oudere Denen reserveren 's win ters lang van tevoren een tafel in het Raadhuus Kaféen, tegen over het stadhuis, waar ouder wetse wintergerechten en origi nele smorrebrodmaaltijden worden geserveerd. In het oud ste café van Arhus, Casablanca, is de ruimte voor groepen te be perkt. In dit favoriete eetcafé van de Deense prins Frederik, dat naast de Domkirke ligt, ko men veel jongeren, die aan krappe tafels grote borden met salades en broodjes wegwerken. Voor de deur staan twee kinder wagens, en dat zie je bij meerde re cafés. Denen laten hun baby liever in de frisse buitenlucht achter, dan dat ze het kind mee nemen in een rokerige ruimte. De advent is in Denemarken vooral een periode van veel eten en drinken. Op straat doen de ouderwetse worstebroodkra- men goede zaken, hoewel ze steeds meer concurrentie krij gen van pizza-en shoarmaten- ten. Glogg (warme kruidige wijn) gaat er bij de Denen goed in, en men draait zelfs overdag zijn hand niet om voor het speci ale kerstbier of een aquavit. Domkirke Arhus in de winter vraagt enige aanpassing van de toerist. Een boottocht ligt niet bepaald voor de hand, laat staan een picknick in het park. Een bezoek waard is in elk geval de Domkirke, die onlangs ingrijpend gerestau reerd is. Daarbij zijn oude fres co's blootgelegd, die nu aan de verder witte muren alle aan dacht opeisen. Vlakbij ligt de kleinere Vor Fruekirke waar, eveneens bij een recente restauratie, een gro te kelder is aangetroffen. Daar in pronkt een bijzonder beeld van Jezus Christus, namelijk stammend uit de vikingtijd. Christus is er niet afgebeeld op de gebruikelijke wijze, met het hoofd naar beneden hangend aan het kruis, maar als een trot se viking die de bezoeker strijd lustig aankijkt. Architectuurliefhebbers kun nen een kijkje nemen in het door Arne Jacobsen ontworpen ge meentehuis. Het uit grijs gra niet opgetrokken gebouw met de hoge toren oogt weinig vrien delijk, en dat geldt ook een beetje voor het interieur. Her kenbaar zijn natuurlijk de vlin- derstoelen in de diverse zalen. Het meest in het oog springende detail is de messing trapleuning die door de hele hal voert. Elke dag pakt een medewerker een zachte doek om die leuning glimmend te poetsen. Glasblaaskunst Arhus heeft zich de laatste jaren steeds meer ontwikkeld tot een vooraanstaand centrum van Jutland en Arhus zijn vanuit Nederland binnen een dag bereikbaar per auto. De trein verbinding is verre van optimaal. Wie per vliegtuig wil kan met onder meer Maersk Air naar Billund vliegen, en dan per speciale luchthavenbus in anderhalf uur naar Ar hus rijden. o Wie veel in Arhus wil zien kan een Arhuspas kopen. Deze kost 88 kronen voor een dag en 110 kronen voor twee dagen, respectievelijk circa 17 en 22 euro. De pas geeft toegang tot de meeste attracties, inclusief Den Gamble By, een rondleiding door het stadhuis en Ti- voli (wel veel kleiner dan in Kopenhagen). De pas is te koop bij onder meer de VW, in hotels, en op het station. Openluchtmuseum Den Gamble By is het hele jaar open, in december van 9-21 uur, in de weekeinden en op feestdagen van 10-16 uur, en in januari van 11-15 uur. De kerstactivi teiten duren nogtot 6 januari. Tel. 0045-86123188, www.dengambleby.dk. Algemene informatie: Tourist Arhus, tel. 0045-89406700, www.visitaarhus.com. Deens Verkeersbureau, Postbus 266, 2300 AG Leiden, tel. 071-521.15.44, www.visitdenmark.com. glasblaaskunst, met tal van ga leries en werkplaatsen, waar je als bezoeker zo kunt binnenlo pen. Vooral in de winter ligt de nadruk op design en handwerk waarbij zoveel mogelijk ge bruik wordt gemaakt van na tuurlijke materialen. Beroemd zijn de blauwe jaarborden, die in de betere porseleinzaken te koop zijn, en de vele houten at tributen, variërend van speel goed tot eettafels. Arhus heeft een compact cen trum dat door een beet j e wande laar moeiteloos te voet verkend kan worden. Hoewel de stad be duidend minder mooi is dan Ko penhagen, hangt er wel een spe cifieke sfeer. De vele studenten en kunstenaars drukken hun stempel op de stad. De komende jaren staat de stad nog veel te wachten. Over anderhalf jaar opent in het centrum, nabij het Musikhuset, het grootste muse um voor moderne kunst van Noord-Europa. In de zomer van 2004 is er voor het eerst een soort Sail, als zeilschepen uit binnen- en bui tenland de haven van Arhus aandoen. En een jaar later is het tweehonderd jaar geleden dat Hans Christian Andersen werd geboren. Dat wordt niet alleen in Jutland, maar in heel Dene marken en zelfs daarbuiten her dacht. Alice Plekkenpol Nergens varen de zeeschepen zo vlak langs een boulevard als in Vlissin Een wandeling langs de zeewering begint echter bij de sluizen. De veerboot htBreskens braakt een stroom auto's, scooters, fietsers en voetgangers uit. Een Foot deel van het niet gemotoriseerde /erkeer beweegt zich richting Groene Enkele sleepboten liggen aan buitensteiger. Wandelaars zoeken de waterkant naar schelpen, hon- jagen achter een stok. Nederlandse redeboot maakt zich os van een containerschip op weg naar Jee, nadat de loodsen gewisseld zijn. Bij ie gerestaureerde Oranjemolen staat een in innige omhelzing. Drie ka turen over de Westerschelde naar onzichtbare vijand. gastanker schiet tevoorschijn van de muur van het Keizers Bolwerk zijn vuurtorentje en het standbeeld 'an Michiel de Ruyter, koerst naar Dow Ehemical in Térneuzen, Een Belgische redeboot tuft kalm naar een andere tan ker die het zeegat verlaat. We passeren het Arsenaal met de uitkijk toren. Wandelaars vormen een rij om het sluisje naar het Rondeel over te steken. Het water van de jachthaven is spiegel glad. De zeilboten liggen bewegingloos, als gevangen in glas. De mensen op het terras van het grand café Montparnasse hebben hun kraag opgeslagen tegen de wind. De meesten zoeken beschutting binnen. Meeuwen zwieren krijsend over het De Ruyter- plein, op zoek naar friet, kibbeling of an dere restjes uit de viskraam. We kunnen kiezen: de oprit omhoog naar de boulevard, of onderlangs door de poort met de kazematten, het obscure gangetje dat altijd scherp naar honden- pis stinkt. Betreden op eigen risico. Het staat er tot tweemaal toe. Bij het standbeeld van Michiel de Ruyter groeperen motorrijders zich, evenals jongeren met snelle auto's waaruit mu ziek dreunt. Naast het vuurtorentje staan auto's geparkeerd met ouderen, die een luchtje scheppen. Op de keermuur ligt in beton een kompas gegraveerd, aangeboden ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Neder landse loodsensociëteit in 1984. Enkele meters verder een bord waarop scheeps- types, markeringsboeien en ankergebie- den staan aangegeven. Tegenover de Bel gische loodsensociëteit een uiteenzetting over de beloodsing. Dan uitleg over de getijdeklok Vlissingen, die aan de over kant op de gevel van de Nederlandse loodsensociëteit prijkt. Bij de eerste bocht informeert een bord over Michiel de Ruyter, het Grand Hotel (het latere hotel Brittannië), De Westpoort (Gevan gentoren) en de haven van Vlissingen. Ook hier staan enkele kanonnen. Enkele zeilscheepjes hangen tegen de wind. Bij de Coosje Buskenstraat glanst de open zuil van André Volten in het zon licht. Het trottoir omvat een groot vier kant, met tegels die het spel Mens-erger-je-niet weergeven. De pionnen zijn opgeborgen. Skateborders oefenen hun capriolen. Hoogtepunt De Sardijntoren is het letterlijk hoogte punt van de nieuwe bebouwing. Het Badstrand wacht, of verder nog het Nol- lestrand, met de duinen, doorlopend tot aan Westkapelle en het windorgel met de fluitende bamboe buizen. In het strand paviljoen Panta Rhei kunnen de ver kleumde ledematen even worden opgewarmd, voor de terugtocht wordt aanvaard. Hans Tabbers foto Ruben Oioel foto GPD/Tourist Arhus Den Gamble By in de winter lijkt een nostalgische kerstkaart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29