Maar waar blijven de Zeeuwse investeringen? Alle grootmeesters hebben wel eens van Judit verloren PZC Tien jaar Vlissingen-Taganrog 27 Heerseres van het schaakbord zaterdag 14 december 2002 De officiële stedenband tussen Vlissingen en Taganrog, ge legen aan de Zee van Azov, bestaat nu tien jaar. Hoe door stond de Zuid-Russische haven stad het roerige tijdperk na het uiteenvallen van de Sovjetunie? En wat leverde de stedenband Ta ganrog op? „Vlissingen heeft ons geleerd brood te bakken en vis te vangen." Vier dagen achtereen ligt Taganrog in de mist. Het maakt de stad, waar het verval hevig heeft toegesla gen, er niet vrolijker op. Niettemin schijnt door de verpaupering nog steeds de grandeur van vroeger. Zoals in de Tsjechov- en de Leninstraat, waar de classicistische gebouwen de stad een bijna koninklijke aanblik ge ven. De sfeer op straat is gemoedelijk. Er is, in tegenstelling tot het dolge draaide Moskou, een rustige ambian ce. Door het centrum rijden de oudste trammetjes van Rusland. Schrijver Anton Tsjechov werd in Ta ganrog geboren en tsaar Aleksandr I stierf er. Peter de Grote zou Taganrog na de vestiging in 1698 tot hoofdstad hebben willen kronen. Zo blijkt uit brieven die Katerina de Grote schreef aan Voltaire. Peter staat als stichter van de stad in de vorm van een stand beeld nog altijd over de haven uit te kijken. Precies hetzelfde beeld is ook geplaatst in de noordelijke stad Ar- changelsk. Toen die naam bij het sculptuur van Peter op het nieuwe vijfhonderd-roebelbiljet verscheen, waren de inwoners van Taganrog da nig in hun wiek geschoten. „Wat nou Archangelsk, dat is ons beeld", mop perden ze. Er is in Taganrog veel veranderd de laatste tien jaar. Aan de Leninstraat is het aanbod van winkels en horecage legenheden flink uitgebreid. Ook op de markt aan de Gogolevskistraat is alles nu verkrijgbaar. De straatkiosk- jes zijn als paddestoelen uit de grond geschoten. Volgens berekeningen van de gemeente ligt het aantal kleine on dernemers hier tweemaal hoger dan gemiddeld in Rusland. Niet verwon derlijk, want Taganrog is altijd een stad van kooplui geweest, waar naast Russen Grieken, Italianen en Armeni ërs handeldreven. Hier en daar zijn de oude communisti sche relikwieën bewaard gebleven. Boven een paar straten hangt nog al tijd de hamer en sikkel aan een over dwars gespannen verlichtingskabel. En voor het gemeentehuis (door de in woners van Taganrog gekscherend het Witte Huis genoemd, met welk re geringsgebouw in Moskou het enige gelijkenis vertoont) staat de buste van Lenin nog altijd op zijn plaats. Rode Stad Misschien niet toevallig, want afge zien van de historische en toeristische waarde van het borstbeeld, wordt Ta ganrog nog altijd beschouwd als een 'rode stad', waar de communisten veel aanhangers hebben. „Ja, zij zijn hier populair", weet ook hoofdredacteur Anatoli Malinovski van de Tagan- rogskaja Pravda. „Maar ze gaan niet meer de barricades op voor het socia lisme." De nieuwe tijd wordt achter Malinovksi onbedoeld gesymboli seerd door twee beeldjes, bovenop een kast. Eén van een mannetje op een biervat, dat zich liederlijk laat vollo pen. Het andere van Lenin, stuurs voor zich uitkijkend, verbolgen over zoveel decadentie waartegen zijn leer kennelijk niet meer is opgewassen. „Taganrog heeft sociaal-economisch gezien de afgelopen tien jaar redelijk doorstaan", vertelt Malinovski. „Er zijn weliswaar arbeidsplaatsen inge leverd, maar we hebben praktisch geen van onze grote fabrieken verlo ren." De zaaidorsmachinefabriek werd wel hard getroffen. Vroeger was de fabriek leverancier voor alle sov jetrepublieken, maar na het uiteen vallen van de Sovjet-Unie kwam er flink de klad in het aantal bestellin Ni Eén van de fraaie classisistische gebouwen die Taganrog rijk is. gen. De terugval kon echter worden opgevangen door een overschakeling op de autoproductie van Russische namaakmodellen van Citroën, Dae woo, Hyundai en Renault. „Veel men sen zijn ook voor zichzelf begonnen, als pendelaar", weet de hoofdredac teur. „Ze trekken naar Turkije, Polen en Oekraïne om daar spullen in te slaan en die hier te verkopen." Rampspoed kwam eind oktober over het rustige Taganrog toen burgemees ter Sergej Sjilo werd doodgeschoten. Zijn chauffeur raakte zwaar gewond en stierf een week later zonder bij kennis te zijn gekomen. En zonder een woord te hebben kunnen vertellen over de toedracht. Theorieën zijn er genoeg. De (huur)moord zou te maken hebben met de verkoop van de metal lurgische industrie of van de haven van Taganrog. Bij de opdracht tot de moord zouden mogelijk grote banken uit Moskou betrokken zijn. De aanslag op de burgemeester lijkt niet op zichzelf te staan. In het voor jaar werd al een journaliste gedood, die te veel haar neus in de zaken van het Taganrogse bedrijfsleven had ge stoken. Ook Vladimir en Natalja Kl- joekalov zien verbanden. Hun zoon Denis, een man van begin twintig, werd op 19 februari dit jaar omge bracht. 's Avonds haalden onbeken den hem uit zijn appartement, sloegen hem in elkaar en gooiden hem uit een flatgebouw. „Hij controleerde de documenten van scheepsladingen in de haven van Ta ganrog", vertelt zijn moeder. Haar mooie gezicht staat droevig als ze de foto's van haar vermoorde zoon toont. „Mogelijk heeft hij iets gezien of ge hoord wat niet voor hem bestemd was. Vlak voor zijn dood was Denis erg ner veus, hij vernachtte al iets." Opval lend is volgens de Kljoekalovs, dat de dood van hun zoon kwam op het mo ment dat de haven in andere handen overging. Net als bij de moord op Sjilo het geval was. „We denken dat beide zaken met elkaar te maken hebben. Dat er iemand belang heeft bij het achterwege blijven van een onderzoek naar de moord op Denis", zegt Vladi mir. In zijn ogen staat nog altijd onge loof te lezen. Al drie keer is er een an dere procureur op de zaak gezet, maar er is niets veranderd. Kljoekalov: „We kunnen het niet hard maken, maar vermoeden dat de procureurs nauw verbonden zijn met het havenbedrijf. En met de misdadigers die dit hebben gedaan." Wethouder Michaïl Ionov heeft geen informatie over het onderzoek naar de moord op Sjilo. Wel prijst hij de bur gemeester postuum om zijn inzet voor de ontwikkeling van de stedenband met Vlissingen. Ionov heeft die vanaf het begin meegemaakt. „We begrepen in het begin heel goed dat er geen vloedgolf van buitenlandse investe ringen en financiën onze kant zou uitkomen. Maar dankzij Vlissingen hebben we wel kennis gemaakt met economische ontwikkelingsprogram ma's van de Europese Unie. Vlissingen heeft ons geen brood en vis gegeven, maar ons geleerd brood te bakken en vis te vangen." Toch geeft Ionov toe, dat het na tien jaar nog steeds niet is gekomen tot werkelijke investeringen uit Neder land. Er is een flirt met Fokker ge weest, vanwege de vliegtuigindustrie in de stad, maar een deal ketste af. Stagnatie Het laatste project met Nederland be helst een ondersteuningsprogramma voor het midden- en kleinbedrijf in Taganrog. Daarvoor is mede met Ne derlands geld (totale kosten: 350.000 dollar) het Centrum voor Economi sche Ontwikkeling van Taganrog foto Joost Bosman (CEOT) opgericht. Het CEOT moet tevens binnen- en buitenlandse inves teringen in de stad aantrekken. Direc teur van het centrum is Vasili Serge- jev. Hij draait er niet omheen: „Het centrum is begin dit jaar geopend, maar nu al treedt er stagnatie op. He laas zijn we niet veel verder gekomen dan uitwisselingen van muziekgroe pen en charitatieve organisaties. Waarom er nog geen economische be langstelling is uit Nederland? Dat wou ik nu net aan u vragen", zegt Ser- gejev. „„Kunt u in uw krant niet wat meer schrijven over ons centrum en wat we hier doen? Misschien dat het wat helpt." Sergejev laat doorsche meren dat ook de samenwerking tus sen zijn non-gouvermentele organisa tie (ngo) en het gemeentebestuur van Taganrog niet altijd optimaal is ge weest. „Maar dat is vergeven en ver geten We moeten nu naar de toekomst kijken." De wrevel over de gemeente is ook voelbaar bij andere ngo's die samen werken met de Stichting Medebur gers Taganrog (SMT) in Vlissingen. Zo liet de Sailing Acedemy, de Russische evenknie van het Walcherse milieu educatiecentrum Micmec, onlangs een milieu-enquête uitvoeren in Ta ganrog. Ook het gemeentebestuur kreeg een exemplaar toegestuurd, maar liet tot op heden niets van zich horen. Vladimir Nazarenko van de Sailing Acedemy is niet verbaasd over die weigerachtige houding. „In de enquê te staan vragen over welke bestuur ders waarvoor verantwoordelijk zijn, en wat zij doen tegen de milieuveront reiniging in en om Taganrog. En dat willen ze natuurlijk niet zeggen", grinnikt Nazarenko. Volgens hem zijn de vervuilingproble men in de Rostov-regio, waarvan Ta ganrog deel uitmaakt, talrijk. „De staat van de natuur is catastrofaal: er zit veel gif in de grond, door vervuilde rivieren hebben we te maken met drinkwaterproblemen en bovendien kampen we met een gebrekkige op slag van huisafval." De gemeente Vlissingen wil Taganrog op de lange termijn wel helpen bij het oplossen van de problemen, maar eerst moet er een kwaliteitsnota over de staat van de ecologie worden opge steld. Daaraan dient het bestuur van Taganrog mee te werken, maar dat ge beurt niet. Volgens Nazarenko is de reden simpel: „Onze gemeente heeft gewoonweg geen enkel plan om de si tuatie te verbeteren en geen verant woordelijke mensen voor zulk werk. Gehandicapten Een moeizame relatie met de gemeen te kent ook het huis voor jonge ver standelijk gehandicapten, opgezet door Ljoedmila Zagraj. De bouw van het compleet nieuwe gedeelte kwam tot stand met financiële hulp uit Zee land. Zagraj gaf eind jaren tachtig haar wetenschappelijke carrière er aan om zich geheel te wijden aan de zorg voor verstandelijk gehandicap ten, onder wie haar jongste zoon. Doorgaans worden zwakzinnige kin- deren in Rusland weggestopt in een tehuis voor 'invaliden'. Daar zijn de omstandigheden vaak erbarmelijk: alles vuil, weinig en eenzijdig voedsel en nooit bezoek van ouders of andere familie. „Mensen schamen zich hier voor hun zwakzinnige kind", zegt Za graj zichtbaar- aangedaan. In haar huis, dat dertien bewoners telt in de leeftijd van 17 tot 21 jaar, is alles anders. Overal is het netjes en schoon en in de slaapkamers staan goede, ste vige bedden. Naast de gezellige tv-ka- mer is de muziekzaal waar de bewo ners kunnen dansen en knutselen. Als Zagraj het buitenlandse bezoek aan kondigt, stormen twee, drie bewoners direct erop af om een hand te geven en zich keurig voor te stellen, „Dit huis is uniek in Rusland. Hiervandaan moet dit concept worden verspreid", zegt Zagraj strijdvaardig. Ze is echter bang dat de gemeente het huis in eigen handen wil krijgen, met als gevolg dat ze zelf het beleid niet meer kan bepalen. Draagt ze het niet over, dan dreigt de gemeente bijdra gen aan huur, elektriciteit en salaris sen van de paar medewerkers stop te zetten. Zagraj zit in een moeilijke po sitie. „Het huis ligt op een mooie loca tie. De gemeente zou het voor veel geld kunnen verkopen aan een van de 'nieuwe rijken'. Dan moeten de bewo ners mogelijk worden overgeplaatst naar een regulier tehuis", vreest ze. „Wat de gemeente de ene dag geeft, neemt ze de andere dag weer terug." Hartekreet In de tv-kamer zit Lena achter een grote tafel. De bewoonster van het huis is gek op breien en haken. Zelfs met tape uit een cassette weet ze de mooiste dingen te maken. Ze glundert van trots als ze met haar creaties op de foto wordt gezet. Ljoedmila Zagraj ziet het tafereel liefdevol aan. Ook in Vlissingen heeft haar strijd voor een beter bestaan van Russische verstan delijk gehandicapten indruk ge maakt. Op één van de muren heeft burgemeester Anneke van Dok-van Weele tijdens haar bezoek aan Tagan rog in oktober een hartekreet achter gelaten. I love the work you did for all childrenstaat er met viltstift ge schreven. Joost Bosman Ze is jong en ze is mooi, maar ze verkiest het schaakbord boven de cat-walk. Judit Polgar (26) is sedert haar kinderjaren de beste vrouwelijke scha ker ter wereld. Ze kan zich meten met de grootste meesters, Garry Kasparov incluis. Slechts twee vrou wen kunnen in haar schaduw staan, haar eigen zus jes. Zij hadden dan ook dezelfde trainer: hun vader. Judit Polgar is een en al glimlach als de deur van haar appartement open zwaait. „Heb je het gehoord?" vraagt ze. „Ik heb afgelopen weekeinde het toernooi in Spanje gewonnen." Haar woonkamer puilt uit van de trofeeën, wegge sleept uit alle windstreken. Een vitrine toont schaak stukken van hout, glas, metaal, plastic. Haar mooiste stukken, van blauw gekleurd glas, zijn uit Nederland. Op de grond ligt een leeuw, de kop omhoog. Slechts vlees en ingewanden ontbreken. Acht maanden per jaar beult Judit de aardkloot af, van de ene wedstri j d naar het andere toernooi. De rest brengt ze door op de Gellert Heuvel in Boedapest, haar stad. Achter haar raam ontrolt zich het uitzicht dat honderdduizenden toeristen naar Boedapest lokt: de burcht, de bruggen, de majestueuze rivier, de basiliek. Nee, we hebben niet gehoord van het toernooi in Be- nidorm. Maar we verbazen ons over haar geestdrift. Wint Judit Polgar niet vaker? „Ja, maar dit toernooi had een heel sterke bezetting"zegt ze.Anatoly Kar- pov was er en Sergey Karjakin. Ken je Karjakin?" We kennen hem niet. „Karjakin is het laatste wereld wonder. Hij komt uit de Oekraïne en is pas twaalf jaar. Hij is waanzinnig goed. Hij is de j ongste grootmeester ter wereld." Om de jongste grootmeester ter wereld te zijn, moetje goed zijn. Judit Polgar verwierf zelf de titel van jong ste grootmeester in 1991, toen ze 15 jaar en vijfmaan den jong was. De schaakwereld was verbijsterd. Sinds 1958 stond het record op naam van de legenda rische Bobby Fischer, die een maand ouder was toen hij grootmeester werd. Fischer stond bekend omzijn dédain voor vrouwelijke schakers. Dat uitgerekend hij zijn titel aan een meisje moest kwijtraken, was iro nisch. Dat dédain droop in die dagen van de schaakborden af. Vrouwen waren te emotioneel om te schaken. En als ze wel konden schaken, waren ze geen vrouwen. Garry Kasparov, die tijdens wedstrijden met zijn be nen kwispelt van emotie, noemde Judit Polgar „een afgerichte hond". Als Judit Polgar ergens opdook, veranderde alles. Het toernooi ging niet meer tussen Kasparov en Korchnoi. Het was - in de ogen van de schaakpers - een 'Veldslag der Geslachten'. Het was voor schakers nooit leuk om te verliezen, maar van een vrouw? Eenmaal flikte Kasparov haar zelfs een kunstje om een nederlaag te voorkomen. Hij pakte zijn paard om vervolgens te constateren dat hij zich had vergist. Snel zette hij het stuk weer terug, en deed een andere zet. De scheidsrechter was net even weg. Polgar, te verbluft om te protesteren, verloor de wedstrijd. „Dat was in 1994 in Spanje", glimlacht Judit. „Sinds dien is er een hoop veranderd. In het begin werd ik ge zien als een curieus fenomeen. Een meisje? Wauw! Maar nu zijn de heren aan me gewend. Ze accepteren mijn aanwezigheid. Zelfs Kasparov groet me tegen woordig, hoewel hij al een keer van mij verloren heeft." Ze hebben allemaal wel eens van haar verloren: Kas parov, Karpov, Korchnoi, Short. Grootmeester Joel Lautier, topper in Frankrijk gedurende een decenni um, werd vorig jaar in twaalf zetten afgedroogd. Maar zelfs na zeventien jaar aan de top blijft Judit Polgar de aandacht trekken in de mannenwereld van Judit Polgar foto GPD het schaken. In Boston schoof een verslagen oppo nent zijn scorepapier naar haar toe, wat gelijk staat aan het hijsen van de witte vlag. Maar op het papier had hij boven de zetten nog een regeltje gekrabbeld: 'Wat zijn je plannen voor vanavond?' Judit nam het hem niet kwalijk. Niet elke dag werd een topschaker geconfronteerd met een dominerende, geminirokte, hooggehakte dame in stockings. Haar curriculum vi- tae is onberispelijk. Ze leerde schaken toen ze vijf was. Op haar eerste internationale toernooi ver scheen ze met een teddybeer. Landskampioen werd ze als 14-jarige. De grootmeesterstitel kwam luttele maanden daarna. In '98 was ze de eerste vrouw, toen 22 jaar, die de US Open won. In hetzelfde jaar ver sloeg ze Karpov in een duel van acht wedstrijden. En thans staat ze nummer achttien op de wereldranglijst van de schaakfederatie, als enige vrouw bij de eerste honderd. Het enige dat nog opmerkelijker is dan haar succes, is de weg naar dat succes. Die weg werd gebaand door haar vader. Laszlo Polgar is een kleine, strenge man met een vastbesloten blik in de ogen. „Toen hij mijn moeder trouwde, vertelde hij haar gelijk al wat hij met zijn kinderen van plan was", zegt Judit. Laszlo was van plan om van zijn kinderen genieën te maken. Hij kreeg drie fraaie dochters, en allen wer den genieën. Vandaag leiden Zsofia en Zsuzsa, de twee oudere zussen, een meer prozaïsch bestaan. Zso fia liet zich schaken door een Georgische grootmees ter, en woont nu in Israël. Zsuzsa, die Hongarije voor New York verruilde, zit ook in de luiers. Maar als Ju dit een keer een sparringpartner van het eigen ge slacht wil, komt ze al gauwbij haar zussen uit. Beiden zijn schaakgrootmeesteressen. „Mijn vader denkt dat je van ieder gezond kind een genie kan maken", zegt Judit. „Intelligentie is niet aangeboren, maar aangeleerd." En dus ondergingen de drie zussen een uniek experi ment: ze bleven thuis van school. Laszlo Polgar, doc tor in de pedagogiek, onderwees zijn kroost zelf. En op het rooster stonden maar drie hoofdvakken: scha ken, schaken en schaken. Twee tot acht uur per dag. Egelstelling Judit, die een hele tros buitenlandse talen spreekt, ge looft niet dat ze er slechter van geworden is. Als we suggereren dat een kind thuis hnort. oo schoolgaat ze in de egelstelling - Siciliaanse verdediging, Scheve- ningse variant. „Van schaken leer je een hoop. Het dwingt je tot creativiteit, maar ook tot het vinden van praktische oplossingen. Je moet slimmer zijn dan je tegenstander, maar ook kunnen verliezen. En een straf is het niet om zo veel te schaken. Als kind raak je eraan verslaafd." Met opzet had Laszlo zijn dochters grootgebracht met het schaakbord, en niet met een gitaar. Een schaakbord was goedkoper, en in huize-Polgar was geld een schaars kleinood. Maar bovenal: met scha ken was de vooruitgang beter te meten. Zoals Laszlo zegt, die is aangewipt om zijn dochter mee te tronen naar het theater: „Je kunt winnen, gelijk spelen, of verliezen." Zijn dochters wonnen meestal, en in de jaren '80 en beginjaren '90 begon Laszlo met hen de internationa le toernooien af te lopen. Binnen het schaakwezen verwierven de Zusjes-Polgar evenveel faam als de Jackson-Broers eerder in de muziekwereld. In 1988, tijdens de Wereld Schaak Olympiade in Griekenland, maakten ze furore door de onverslaanbaar geachte Sovjetunie te overklassen. Een krant kopte: 'Polgar- Zussen winnen; Sovjetunie in brand'. Maar uiteindelijk bleek Judit, de benjamin, de beste. „Mijn oudste zus lag in de frontlinie", zegt ze. „Ze leed onder de problemen met de Hongaarse schaakfe deratie en met de regering. Eenmaal kwam er gewa pende politie bij ons aan huis, die mijn vader som meerde haar naar school te sturen, En wat betreft Zsofia - zij was erg goed. Maar ze had de pech dat ik beter was." En toen was er dus nog één Polgar. Hoelang nog? Ju dit, twee jaar geleden getrouwd, krult haar lippen tot de glimlach die haar handelsmerk is. „Als ik een kind krijg, stop ik met spelen op topniveau. Ik wil dan tijd besteden aan mijn kind. Of ik het thuis houd van school, weet ik nog niet. Maar één ding is zeker: scha ken zal het leren." Cees van Zweeden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27