1111I1I COURAN PZC Politiechef kraakt rijksbeleid Akkoord over tien nieuwe EU-landen Hbo's die misbruik maken van subsidie moeten terugbetalen Van plectrum tot vleugel Bisschop Boston pakt zijn biezen Jongeren denken na voor Zeeland Tochten op natuurijs Laatste winkel met klederdracht 21 Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Feyenoord trekt DeNooijer aan Rimpels? Toerende dolfijn zwemt Dintel op bu u ook zo te fcrïefce(er)? 222 2WITSERLAN& Help hongerend Afrika nü! m Giro 555 Den Haag Overheid kan belofte aan burger niet waarmaken 04 Weinig zon Veel wolkenvelden, maar hoogstwaar schijnlijk droog. Matige oostenwind bij 245e jaargang no. 295 zaterdag 14 december 2002 los nummer 1,65 internet: www.pzc.nl Kom eerst eens bij ons kijken. Echt alles voor de beginnende muzikant en de professional! DEN DEKKER MUZIEK v/b Biltlaan 69, Kapelle, 0113-330330 www.dendekkermuziek.com Priesters en een lekenbewe ging in het bisdom Boston drongen er al maanden op aan, vanwege zijn medever antwoordelijkheid voor de seksschandalen binnen de katholieke kerk. Daarom be sloot de Amerikaanse kardi naal Bernard Law (foto) gis teren zijn ontslag aan te bieden aan depaus. Hij hoopt met zijn stap 'ver zoening en eenheid' teweeg te brengen. Het openbaar vervoer onder de grond, evenals bedrijven; een rijdend poppodium; een Zeeuwse hotelschool en Eerste Hulp bij Ondernemen voor startende zelfstandigen. Het jongerena- telier in Oostkapelle heeft de afgelopen drie dagen meer dan genoeg ideeën opgeleverd voor de toe komst van Zeeland. Duizenden schaatsers reden gisteren in het noorden de eerste tochten op natuurijs. De omstandigheden waren uit stekend, Op het IJsselmeer troffen de toerrijders een laagje mooi zwart en goed dik ijs. Op zoek naar een nieuw beukje, een mooie doek of een op maat gemaakte lakense broek? Firma De Troye heeft het. De win kel in Arnemuiden is de enige plek in Zeeland waar klederdrachtdra gers nog terecht kunnen voor nieuwe spullen. Maar voor hoe lang nog? varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 18 en 19; reportage: 21; 22,23,25 en 27; reizen: W1, W3, W5; mobiel: W7; trends: W11, W13, W15. door Mick Salet DEN HAAG - Hogescholen die misbruik maken van de Haagse subsidieregels, krijgen straks de rekening gepresenteerd. Het ministerie van Onderwijs gaat de subsidies terugvorderen én financiële straffen uitdelen. Dat schrijft staatssecretaris van Onderwijs, A. Nijs, in een brief aan de Kamer. Uit onderzoek van het ministerie blij kt dat veel hbo-instellingen te veel subsi die voor studenten hebben ont vangen door de regels op een on juiste manier toe te passen. De staatssecretaris noemt dat af keurenswaardig, maar ver werpt het beeld van een fraude rende sector. „Er zijn nergens constructies aangetroffen die speciaal zijn bedacht om subsi diegelden binnen te halen, zon der dat er van enige onderwijs inspanning sprake was." De staatssecretaris meent dat de subsidieregels vaak onhelder zijn, maar als duidelijk is dat letter en geest van de wet zijn overtreden, dan vordert ze dé subsidie terug. Hogescholen die zelf meldden dat ze de regels overtreden hebben, hoeven geen sancties te vrezen. De staatsse cretaris weet nog niet hoeveel ze terug kan vorderen. Ze wacht op een onderzoek van de Algemene Rekenkamer en een reactie van de hbo-instellingen. Duidelijk is wel dat de hogescholen de laatste jaren ru'im tien miljoen euro aan twijfelachtige subsidie per jaar hebben ontvangen. Staatssecretaris Nijs stelt de Kamer voor het beleid grondig te veranderen, „Geen enkel sys teem is fraudebestendig, maar wel kan worden gebouwd aan een aanpak die maximaal de vinger aan de pols houdt." GPD Advertentie voorletters: straat: postcode: plaats: telefoon: e-maii. Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: j handtekening: 8 713214"000019 noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) u noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: u per maand met automatische incasso 20,50). •CjXÜ^per kwartaal met automatische incasso (€55,10). per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar. PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) -[_estland letland j litouwen polen ItsJechie slowakije hongarije - slovenië - cyprus malta BOTTERDAM - Gérard de Nooijer verruilt met onmiddel lijke ingang Heerenveen voor Feyenoord. De 33-jarige ver dediger tekende gisteren een contract voor een halfjaar, met een optie voor nog een seizoen. Feyenoord neemt De Nooijer transfervrij over. De Nooijer kwam na een knie blessure niet meer in aanmer king voor een basisplaats bij de Friese club. De laatste weken zat hij zelfs niet meer in de selec tie en werd hij naar de tribune verbannen. Feyenoord verloste hem gisteren uit zijn lijden. De Rotterdamse club ziet in Gérard deNooijer, die zowel als centra le verdediger en linksback uit de voeten kan, een oplossing voor de problemen in de defensie. De Nooijer werkt vandaag zijn eerste training af. Na afloop wordt duidelijk of hij in de se lectie voor de thuiswedstrijd te gen AZ van morgen wordt opge nomen. pagina 19: De Nooijer vindt nieuw geluk Advertentie www.botoxparty.nl door Mare Peperkorn en Hetty van Rooij KOPENHAGEN - De Europe se Unie is klaar voor de uitbrei ding met tien Midden- en Oost- Europese landen per 1 mei 2004. De EU-regeringsleiders en de nieuwkomers bereikten gisteren na lang onderhande len een akkoord over de laatste financiële obstakels. Onder aanvoering van Polen wisten de kandidaat-lidstaten er in de slotfase nog vierhon derd miljoen euro aan extra EU-subsidies uit te slepen. Premier Jan Peter Balkenende is 'zeer tevreden' over het re sultaat. Hij benadrukte dat de extra kosten voor de uitbrei ding - de grootste uit de ge schiedenis van de EU - beperkt zijn gebleven. Ook de Poolse premier Leszek Miller sprak over 'een goed akkoord'. „Dit kan ik thuis aan mijn burgers turkije Toetreding 2007 of later Onderhandelingenmogelijk in 2005 verkopen als tegenwicht voor Voorzitter Romano Prodi van het feit dat zij straks contri- de Europese Commissie toon- butie aan de Unie moeten beta- de zich euforisch over het lid- len." maatschap van Polen, Hon garije, Tsjechië, Slowakije, Slovenië, Estland, Litouwen, Letland, Malta en Cyprus. „Voor het eerst in de geschie denis verenigt Europa zich uit vrije wil", zei Prodi. Polen eiste aanvankelijk ruim twee miljard euro meer, omdat het EU-budget daar ruimte voor zou bieden. Opeenvolgen de compromisteksten werden steeds door premier Miller af schoten. Uiteindelijk leidde een Duits voorstel tot het akkoord. War schau mag één miljard euro aan reeds eerder toegezegde subsidies gebruiken om zijn boeren extra inkomenssteun te geven. Dat was voor Miller be langrijk om de zeer EU-kriti- sche Boerenpartij in zijn rege ring te paaien. Bovendien krijgt het land er honderd mil joen bij voor de bewaking van zijn grenzen met Wit-Rusland en Oekraïne. De overige negen liftten mee met het Poolse verzet en kregen driehonderd miljoen extra. In totaal komen de kosten van de uitbreiding daarmee voor de periode 2004-2006 op 40,8 mil jard euro. Polen krijgt bijna de helft daarvan, de overige kandida ten delen de rest. Het geld is be doeld voor inkomenssteun voor de boeren, de aanleg van bruggen en wegen, milieu maatregelen en een betere overheid. Fors lager Nederland neemt ongeveer twee miljard van de totale uit- breidingskosten voor zijn re kening. Diplomaten tekenen aan dat de feitelijke uitgaven waarschijnlijk fors lager zul len uitvallen. Een deel van de EU-subsidies wordt immers (ook nu al) niet of pas na jaren uitgekeerd. Tegenvallers zijn dan ook niet te verwachten. GPD Advertentie van onze redactie binnenland DINTELOORD - Een onderne mende dolfijn is gisteren de West-Brabantse rivier de Dintel opgezwommen. Nadat het dier Advertentie urenlang baantjes trok voor het sluizencomplex bij Dintelsas, zette het dier rond drie uur in de middag koers richting Breda. Dierenorganisaties volgen de dolfijn, die door een witte vlek goed te herkennen is, al geruime tijd. Volgens de organisatie Eer ste Hulp Bij gevonden Zeezoog dieren zwom het dier,een tuime laar, vorige week nog bij het Franse Boulonge. Via Duinker ken, Blankenberge en Antwer pen, trok de dolfijn donder dagavond door het Schelde- Rijnkanaal. Via het Volkerak kwam het dier gisterochtend in de Dintel. Volgens het Dolfinarium in Harderwijk is het vrij uitzon derlijk dat een dolfijn zo diep het land inzwemt. ANP (Advertentie Vanaf €17.040, Goes, Tramper Goes B.V. Terneuzen, Garage De Tol Vervaet E Vlissingen, Autobedrijf J.W. de Voogd. BianilsloWcibfulK: Space Star 1.3 gem 6.8 1/100 Km (1 op 14,7), C0i 164 www.mitsubishl-mol Met 4e naeM+rein naar Baret en Zi'rïcK I Reizen en Recreatie CA OP l/AKAWT/E IN JE EIGEN ZATERbAOKRAWT A Afrika: miljoenen dreigen te sterven. We kunnen nü nog iets doen! www.giro555.nl SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES Hnnr Marcel Modde ZIERIKZEE - De rijks overheid roept met haar veiligheidsprogramma meer problemen op dan ze oplost, zegt politiechef J. Kasse van het district Oosterscheldebekken. worden verwachtin- gewekt bij de burger, die niet kunnen worden waargemaakt. Kasse uitte zijn kritiek gisteren bij de officiële opening van het nieuwe politiebureau in Zierik- zee. Ook burgemeester J. Assel- bergs van Schouwen-Duive- land sprak zijn zorg uit over de lijn die het kabinet voor de ko mende vier jaar heeft uitgezet. Hij vindt de nadruk op hard op treden te groot en ziet die ten koste gaan van maatregelen in de preventieve sfeer. Renesse is volgens Asselbergs en Kasse een voorbeeld hoe het wél moet. Door samenwerking tus sen politie, justitie, gemeente, horeca-, recreatie- en vervoers- ondernemers worden veel pro blemen in de kiem gesmoord. Jongeren die toch overlast ver oorzaken krijgen lik-op-stuk. Wordt de politie gedwongen meertijdte stoppen in alleen het oppakken van probleemgeval len, stellen ze, dan is de kans groot dat de andere partners af haken en daarmee het doel wordt voorbijgeschoten. Volgens Kasse heeft de politiek het veiligheidsgevoel van de burger tot een 'hype' gemaakt. Er wordt een essentiële fout ge maakt in de benadering van de problematiek. Werd van politie en justitie tien jaar geleden nog verwacht dat zij de criminaliteit bestreden, tegenwoordig wordt de sector aangeduid als 'produ cent van veiligheid'. „De vraag is of de eisen die de samenleving aan haar overheid stelt zó seri eus genomen moeten worden, dat zij kritiekloos moeten wor den vertaald in nieuw beleid dat de verwachting wekt dat over vier jaar de criminaliteit met 25 procent gedaald moet zijn. De fantasieloze roep om beheersing en controle dreigt een staats macht in stelling te brengen die onherroepelijk zal leiden tot uitsluiting van grote groepen van de bevolking en een drasti sche uitbouw van een strafrech telijk systeem, dat hier niet op berekend is." Contraproductief De denkfout zit hem in het feit dat het kabinet meent dat meer repressie, zwaardere straffen en zero tolerance tot grotere veilig heid zullen leiden. Daarmee wordt de werkelijkheid te zeer versimpeld, stelt Kasse. „Het is de vraag of de politiek het ge duld heeft de resultaten van een bredere en slimmere aanpak af te wachten en dit ook aan haar bevolking uit te leggen. Ik voor spel dat de kritiek verhevigd zal terugkeren, wanneer gewekte verwachtingen niet waarge maakt kunnen worden. Het is frustrerend te worden belast met onmogelijke opgaven om dat die, zo weten we, op de lange termijn alleen maar contrapro ductief zullen zijn voor het ver trouwen in de politie, en daar mee de gehele overheid." Anti-globalisten met beschermende rubberen pakken houden hun handen omhoog wanneer ze een politielinie naderen. Zo'n duizend activisten trotseerden gisteren de barre kou in Kopenhagen om deel te nemen aan de anti-EU demonstratie. foto Mladen Antonov/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1