Schouwburg Goes heet De Mythe PZC F Giro 860 iweringen Dijkversterking Arduinbewoners doen kerstinkopen Hamerincident in Vlissingen beboet vn AMVOOWoeas >z Bedenker ziet naam als hommage aan Freek de Jonge Kerstconcert in Westkapelle Bijeenkomst Halt Bureau in Oostkapelle Hersenstichting Nederland De Westerschelde - zaterdag 14 december 2002 door Rolf Bosboom GOES - De Mythe, zo gaat het nieuwe theater in Goes heten. De naam, onder meer een ver wijzing naar cabaretier Freek de Jonge, is bedacht door Bert Kreeft en Anne Blok uit Goes. Zij wonnen daarmee een prijs vraag die de gemeente Goes had uitgeschreven. In totaal 168 mensen hadden al geruime tijd geleden een moge lijke naam voor de schouwburg ingestuurd. Wethouder C. Lins- sen maakte de winnaar gister middag bekend tijdens een bij eenkomst in het stadhuis. De tweede prijs ging naar de heer Otte, die als naam Theater De Vesten had ingestuurd. De derde prijs werd gewonnen door me vrouw Dales-de Jonge, die Gan- zenstadtheater had voorge steld. Volgens Linssen is De Mythe een naam die 'lekker valt'. De be denkers zelf wezen erop dat 'mythe' een meervoudige bete kenis heeft. Kreeft: „Het is een verhaal dat boven de alledaagse werkelijkheid uitstijgt, maar tegelijkertijd uit diezelfde wer- keli j kheid komt en die in een an der licht stelt." Daarnaast is de naam bovenal een eerbetoon aan Freek de Jon ge, die is opgegroeid in Goes en een speciale band had met de vroegere schouwburg Prins van Oranje. „'Freek de Jonge- theater' zou waarschijnlijk te omstreden zijn", zei Kreeft. „Daarom moesten we een list verzinnen." Die list werd De Mythe, de titel van 'een van zijn allermooiste voorstellingen', al dus de bedenker. „De naam is een hommage aan een van de grootste theatermakers die Ne derland ooit heeft gekend." Aan de onthulling van de naam ging een korte voorstelling van thea termaker Fred Delfgaauw voor af. Daarin probeerde hij vooral de waarde van cultuur te onder strepen. „Het theater is een ei land in een wereld die ver hardt." De bouw van de schouwburg aan het Bleekveld is inmiddels al flink gevorderd. De ruwbouw van de theaterzaal nadert haar voltooiing, terwijl de verbouwing van de vroegere ambachtsschool in volle gang is. Medio volgend jaar moet het complex gereed zijn. Directeur G. Peijs zei gisteren dat de offi ciële opening in oktober is. Cultuurwethouder Linssen be nadrukte dat de nieuwe schouwburg niet een gebouw voor de culturele elite of een prestigeobject voor bestuurders moet zijn, maar vooral een 'huis voor de Bevelanden'. Om dat te symboliseren legden alle be trokken partijen hun handaf druk vast in ldei. Daar worden later bronzen afgietsels van ge maakt, die een plaats krijgen in het theater. De eer viel onder meer te beurt aan vertegenwoordigers van Stichting Dansz, de werkgroep Uit in Goes, de Zeeuwse Mu ziekschool, de omwonenden, de Goese Operette Vereniging, Ga lerie van den Berge, Trechter 5 en Kunstuitleen De Bevelan den. Verder lieten prijswinnares Anne Blok, Fred Delfgaauw, theaterdirecteur Peijs. project leider J. Schipper, architect J. Koldeweij, hoofdsponsor ZLM en Linssen zelf een hand afdruk achter. door Ellen De Vriend KOUDEKERKE - Ruim twee duizend verstandelijk gehandi capten en begeleiders genoten gisteren in Intratuin in Koude- kerke van de Arduindag. Het tuincentrum stelde voor het tweede jaar de deuren open om van de cadeaubon van Stichting Arduin zelf het eigen kerstpak ket samen te stellen. De winkelkarren, rolstoelen en groepen pratende begeleiders van Arduin veroorzaken diverse verkeersopstoppingen in het tuincentrum. „De clienten heb ben al een week slecht geslapen. Zij verheugden zich enorm op dit uitstapje. Het kerstpakket is de laatste dagen het gesprek van de dag geweest", vertelt een be geleidster van Kdo-Kdo uit Goes. „We zijn hier met een hele groep. Het is voor iedereen echt een uitje. We hebben van te vo ren gepland wat iedereen voor zijn cadeaubon wil kopen. Dan is het wel te doen." De groep staat voor de vijveraf deling te genieten van een kop koffie en een oliebol. Kees duurt het wachten op limonade te lang, hij trekt zijn begeleidster mee. Hij roept dat hij geen kerstspullen hoeft, maar een cd wil kopen. Meneer De Vrieze en zijn gehandicapte dochter heb ben een rustig plekje opgezocht om hun oliebol op te eten. „Ze geniet", zegt hij, terwijl hij poe dersuiker van zijn mond veegt. „Maar alles moet wel in haar ei gen tempo gaan." Woordvoerder S. Joziasse van Intratuin geniet er ook van, on danks het feit dat de Arduindag in één van de drukste weken van het jaar valt. „Wij hebben extra personeel ingezet in de winkel en bij de kassa's. Verder hebben wij gezorgd dat de paden goed begaanbaar zijn voor rolstoe lers", zegt Joziasse. Van vorig jaar weet hij dat de knuffelbe ren met muziekjes bij de cliën ten het meest in trek waren. Maar ook waren er groepjes be woners die de bonnen bij elkaar legden om een kerstboom en versiering te kopen. De Ai-duindag is een gezamen lijk initiatief van de Stichting Arduin en tuincentrum Intra tuin. „Er liggen 2200 cadeau bonnen klaar voor cliënten, me dewerkers en vrijwilligers uit heel Zeeland", zegt directeur P. van den Beemt. „We hebben speciale bussen ingezet voor het vervoer van en naar het tuincen trum." Hij vindt het belangrijk dat de circa zeshonderd cliënten van Arduin zelf kunnen winke len en hun cadeau kunnen kie zen. Sfeermaker in het tuincentrum is het eigen orkest van Arduin, de Zeeuwse Muzikanten. Ieder een krijgt bij de kassa nog een verrassingsdoos met wat ver snaperingen. Jos uit Middel burg heeft er geen belangstel ling voor. Blij omklemt hij het grote rieten hert dat hij net heeft gekocht. Arduin-bewoner Eddy Priester bewondert een kerstboom bij Intratuin. foto Ruben Oreel door Aector Dooms MIDDELBURG - De hamer stond gisteren in Middelburg centraal bij het incident tussen een 23-jarige inwoner van Vlis singen en een 49-jarige man uit Arnemuiden. De mannen raak ten 19 april dit jaar in Vlissingen in de clinch met elkaar. De Arnemuidenaar moest voor de woningbouwvereniging een reparatie verrichten aan een woning in de Bonedijkestraat. Dat liep uit op een confrontatie met de Vlissinger. De een sloeg met een hamer de ander tegen het hoofd, de ander vernielde met een hamer de ruit van het busje van de woningbouwver eniging. De jongste verdachte werd ook verweten een kopstoot te hebben uitgedeeld, maar daarvan werd hij vrijgesproken door politierechter B. Doore- waard Boekhout. Voor de ver nieling werd hij bestraft met 300 euro boete. Tevens moet hij de woningbouwverening 189 euro, de schade van de ruit, ver goeden. De verdachte uit Arne muiden was volgens de politie rechter in zijn reactie te ver gegaan. Hij werd schuldig be vonden maar kreeg geen straf opgelegd. Alcohol De Vlissinger had alcohol gedronken toen hij een ladder tegen een woning opklom. De medewerker van de woning bouwvereniging sommeerde hem naar beneden te komen, maar de man weigerde dit. Pas toen de Arnemuidenaar tegen de ladder schopte kwam de Vlis singer naar beneden. De man was duidelijk opgefokt en zou WESTKAPELLE - Muziekver eniging 'Oefening Kweekt Kunst' houdt op 21 december samen met de Zeeuwse Muzi kanten van Arduin een kerst concert. Het concert wordt ge houden in de Nederlands hervormde kerk en begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. de medewerker van de bouwvereniging een kops hebben gegeven. Die reaga op zijn beurt door met delj tegen zijn hoofd te slaan voelde me bedreigd. Ik j een kopstoot. Alles gebeur een reflex. Toen ik sloeg t niet dat ik een hamer in hand had." Na het slaan Arnemuidenaar in de bedi auto gevlucht en had hij de) tie gebeld. De Vlissinger zich niet onbetuigd en sic een hamer een ruit van aan diggelen. Braaf Officier van Justitie G. 0« veld achtte de kopstoot vernieling bewezen en ei. uur werkstraf tegen de Vb ger. Ze bestempelde de A muidense verdachte als brave medewerker van de1 ningbouwvereniging, diei- noodsituatie had moeten: delen. De officier vroeg b-; ontslaan van alle rechtsve ,rer ging. Raadsman D. Olie me Zc' dat de politie tekort wasge>: Pr( ten in het onderzoek. Hij verder vast dat de klap n hamer tegen zijn Vlissingsc ent een forse reactie weest. ba; OOSTKAPELLE - Het Halli reau Walcheren houdt p; dagavond een presentaties Pr het kleine criminaliteit. ka Wat staat jongeren te wac: tu na het plegen van een straf: m feit? Welke rol spelen de oio V1 daarbij? Waar kunnen win! liers terecht na een winkeld w: stal door jongeren? Dat zijns kele vragen die aan bod kon f tijdens de presentatie. T Aanvang is 20.30 uur en^T plaats van handeling is De i» ve Maan aan de Schoolstraat' Voorafgaand aan de pre» Ir tatie houdt de Dorpsraad T De Halve Maan zijn maa; 5 lijkse vergadering. Aaun1 van deze bijeenkomst isl uur. s' Sanne is een intelligent meisje van 8 jaar oud. Toch dacht men daar eerst anders over. Het lukte haar namelijk niet om goed te leren lezen en schrijven. Sommigen noemden haar dom en anderen vonden haar maar lui. Tot de juf er achter kwam dat ze dyslexie heeft. Nu krijgt ze speciale oefeningen om beter met taal te leren omgaan. Maar het gaat nooit echt over. De Hersenstichting Nederland wil investeren in snellere diagnostiek en betere behandeling voor deze en andere aangeboren hersenaan- doeningen bij kinderen. Daarom financieren we wetenschap pelijk onderzoek en geven we voorlichting. leder kind verdient toch het beste? Help mee. Geef daarom gul. Korte Houtstraat 10,2511 CD 's-Gravennage - 070-360 48 16 - www hersenstichting.nl Als we nu niets doen, raakt de kluut zijn thuis kwijt De Westerschelde leefgebied van de kluut en vele andere kustvogels Scheepvaart en industrie bedreigen dit unieke gebied. Daarom hebben de vogels u hard nodig! Draag bij aan het behoud van een vogelrijke Westerschelde. GIRO 65 65 00. Vogelbescherming Telefoon 030-693 77 77 www.vogelbescherming nl Als de hartspier aan kracht verliest en de pomp dus minder goed werkt, leidt dat tot een aantal lichamelijke klachten De duidelijkste daarvan zijn: snel moe, kortademig en dikke benen door achterblijvend vocht. Zo wordt een glas water een dikmaker. Vragen? Bel gratis 0800 3000 300 of kijk op www.hartstichting.nl NederlandseVl/ Hartstichting Een groot deel van de Nederlandse zeedijken wordt aan de zeezijde tegen golven beschermd door een steenglooiing. Onderzoek toont aan dat de kans bestaat dat bij zeer zware stormen de steenbekleding op bepaalde dijkvakken loslaat. Om dit probleem op te lossen heeft het projectbureau Zeeweringen van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat de opdracht gekregen de gezette steen bekleding van de dijken in Zeeland op sterkte te brengen. Eén van de werken die binnenkort in het kader van het project Zeeweringen wordt aanbesteed, gericht op uitvoering in 2003, is het dijkvak Baarlandpolder. Voor dit dijkvak is een dijkverbeteringsplan geschreven. Het plan kunt u van 16 december 2002 tot en met 19 januari 2003 (op werkdagen tussen 8.00 en 17.00 uur) inzien bij de receptie van waterschap Zeeuwse Eilanden (het kantoor is van 23 december 2002 t/m 1 januari 2003 gesloten) en tijdens de openstellingstijden bij de secretarie van de gemeente Borsele, Stenevate 10 te Heinkenszand. Middelburg ^oes Vlissingen^/57 V V ^XKruiningenS 1/1/ J a Baarlandpolder w* Breskens 6* /- t \^P Terneuzen Informatie Wilt u meer informatie? Vraag de samenvatting op van het desbetreffende dijkverbeteringsplan bij waterschap Zeeuwse Eilanden (tel. 0113-241341) of het projectbureau Zeeweringen (tel. 0113-241370). Zienswijze Uw zienswijze kunt u tot en met 19 januari 2003, schriftelijk kenbaar maken aan het g dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden, Postbus 114, 4460 AC Goes. s Ministerie van Verkeer en Waterstaat Rijkswaterstaat Waterschap Zeeuwse Eilanden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 14