eel strandpaviljoens langer open Gamen tot je er bij neervalt V ideokunstwerk voor nieuw waterschapshuis Maayken Jans verdient een betere plek Politie ondervraagt heel St. Philipsland na moord op vrouw oorstel DTV volgende week in gemeenteraad Veere Goudswaard nieuwe chef politie Zeeland I Sroot alarm nTerneuzen Joor steekvlam Hennepteler gaat de cel in Arnemuidenaar ontkent vuistslag 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Boodschap WALCHEREN Doeke Roos: „Admiraalsvrouw Maayken Jans hoort op de Oranjedijk. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het beeld van de vis sersvrouw aan de Nieuwendijk ver dient een betere plek. Oud-loods en ma ritiem historicus Doeke Roos vindt dat het op de Oranjedijk moet komen. Dat past volgens hem beter bij het karakter van het beeld. Want Roos ziet in het kunstwerk van Herman Bisschop geen vissersvrouw. Hij beschouwt het als de belichaming van Maayken Jans, de echtgenote van Jan Evertsen, telg uit het Zeeuwse admiraalsgeslacht. Roos doet zijn suggestie het beeld te verplaatsen op het moment dat de ge meente Vlissingen spreekt over de her inrichting van de Nieuwendijk en het Bellamypark. Iedereen kan daarvoor ideeën indienen. Roos vindt dat het beeld op de Oranjedijk moet komen, precies op de plaats waar ze nu, vanaf de Nieuwendijk, naar tuurt. „Dat is een betere plaats voor Maayken dan ver scholen aan de Nieuwendijk. Zeehel den worden in brons gegoten en op een sokkel geplaatst. Vrouwen als Maayken niet. Op de Oranjedijk wordt het druk ker met fietsers en wandelaars. Er komt een uitspanning in de molen. Daar zal ze opvallen en echt tot haar recht ko men." Herman Bisschop zal - Roos geeft het toe - niet aan Maayken hebben gedacht toen hij het beeld maakte. Roos: „Vlis- singers noemen het de vissersvrouw, maar ik zie Maayken staan met haar uitwaaierende rok, opgeheven hoofd, zoekend naar het schip van haar man of haar zonen." Roos maakte kennis met Maayken Jans bij zijn speurtochten in de Zeeuwse ma ritieme geschiedenis. „Het was een bij zonder mens. Kapiteinsvrouw en moe der van elf kinderen. Ze toonde dapper heid en ze was kranig in haar verdrieti ge leven. "De oud-loods besloot zes jaar geleden opnieuw te gaan studeren. Hij hoorde dat het mogelijk was om zonder academische scholing te promoveren. Komend voorjaar is het zo ver: Roos zal promoveren aan de Universiteit van Leiden. Zijn dissertatie is getiteld 'Twee eeuwen varen en vechten (1550- 1750). Het admiralengeslacht van de Evertsens'. „Ik heb een paar keer de handdoek in de ring willen gooien. Ik had altijd al veel geschreven, maar er waren hooggeleerde begeleiders, die soms erg stevige kritiek gaven op mijn proefschrift. Op die momenten dacht ik: ben ik daar nu zeventig jaar voor ge worden? Ik ben door diepe dalen ge gaan. Maar het is me gelukt; het boek komt er." Emotioneel Hij stuitte tijdens zijn onderzoek in het gemeentearchief in Vlissingen, het Zeeuws archief in Middelburg en het Algemeen Rijksarchief in 's-Gravenha- ge op bijzondere anekdotes. „De Evert sens zijn voor mij gaan leven. Maayken is tot de verbeelding gaan spreken. Het is heel emotioneel als je een stuk in han den krijgt, dat is ondertekend door Maayken Jans en dateert uit 1620. Het zaterdag 14 december 2002 door Ron Magnée is een rekening. Zij verzorgde de be voorrading van de schepen. En daar naast was ze toegewijd moeder en grootmoeder." Maayken Jans en Jan Evertsen trouw den omstreeks 1595 met elkaar. Zij kre gen elf kinderen. Drie overleden op jon ge leeftijd. Er bleven vijf zonen en drie dochters over. Haar man stierf voor de Franse kust in 1617Ze bleef achter met acht kinderen. Maayken ging door met de bevoorrading van de schepen en zij vroeg of twee zonen al geplaatst moch ten worden aan boord van de oorlogs schepen 'tot verligtinge van haren swa- ren last'. Pieter Evertsen was elf jaar toen hij bemanningslid werd, Geleyn nog jonger. Maayken Jans stierf op 75-jarige leef tijd in 1647. Alle vijf zonen sneuvelden in dienst van de admiraliteit, van wie drie tij dens haar levenDrie kleinzonen werden ook admiraal in dienst van de Admiraliteit van Zeeland. Roos: „Maayken was dapper, die eigenschap heeft zij aan haar zonen meegegeven." rNadia Berkelder OMBURG - De gemeenteraad ui Veere beslist volgende week deslrandpaviljoens in het zo- lerseizoen langer open mogen jven. Nu moeten ze om twaalf r's avonds dicht. De ruimere enstelling geldt alleen voor strandtenten aan de west- en lidkust van Walcheren. et voorstel is ingediend door fractie van Dorpsbelangen Toerisme Veere (DTV). Die artij pleit al langer voor ver- timing van de openingstijden, folgens de partij is het oneerlijk at de paviljoens in Vlissingen nger open mogen blijven dan buren uit de gemeente Veere. nieuwe openingstijden gel- én, als het aan. DTV ligt, van 15 lei'tot 15 september. De pavil- iens mogen dan tot twee uur nachts open blijven. Vóór de aneentelijke herindeling locht een aantal strandtenten at al, maar de gemeente Veere ervroegde dat tijdstip tot elf ur. Vorig jaar werd dat weer eranderd in twaalf uur. Ie strandtenten in Domburg, lostkapelle en Vrouwenpolder loeten wel gewoon om twaalf Jjiir dicht. DTV geeft als reden lat in dat gebied de natuur retsbaarder is. In het streek- staat dat het in het noord esten van Walcheren de na- gurwaarden moeten worden sterkt. Daar past wat minder tensieve recreatie bij. Het idwestelijk deel van Walche- mincler kwetsbaar. Vol- ïs de partij is er ook meer limte voor vermaak. Onderscheid t.Stroo van paviljoen de Lage Èuintjes in Oostkapelle pleit er- >or dat alle strandtenten de lfde sluitingstijden krijgen ls andere horecabedrijven. Hij grijpt dan ook niet dat er on derscheid gemaakt wordt tus- sen de paviljoens in de gemeen- ij te. „Als je een partij hebt, en je 'j moet om twaalf uur dicht, dan jbeperkt dat de mogelijkheden", >Ef HERNEUZEN - Een steekvlam een op gas werkend stoom- spparaat van een behanger zorgde gisteren kort voor pa- niek in en om de Diepenbrock- -straat in Terneuzen. De brand weer rukte met groot materieel I uit nameldingen van een brand j op de bovenste verdieping van W een flatgebouw. De drie brandweerwagens, een ambulance en een politiewagen konden onverrichterzake terug. De schilder, die het stoomappa- raat gebruikte, bleek geen ver- Wondingen te hebben opgelo ken en de steekvlam had geen )rand veroorzaakt. De Arbeids- nspectie is gewaarschuwd en het stoomapparaat en de [manier waarop ermee is ge kerkt onderzoeken. zegt hij. „Als het gezellig is, moet je uit kunnen lopen." Hij heeft regelmatig een feestje in de strandtent. Dat zou nog va ker gebeuren als het paviljoen langer open mag blijven. Zijn collega van De Zeester bij Dishoek heeft ook alleen maar behoefte aan langere openings tijden bij feestjes. „In de zomer zijn we juist blij dat we dicht mogen", zegt eigenaar R. Sim pelaar. „We hebben wel eens een bruiloft en dan is het wel prettig om langer open te blijven." Vol gens hem komt dat niet vaker dan twee of drie keer per jaar voor. „We adverteren er ook niet mee, mensen vragen er zelf om." Volgens hem is de gemeente zo streng geworden omdat vroeger collega's de regels overtraden. „Dan was het tot vijf uur feest. Maar in die strandtenten zitten nu nieuwe eigenaars. Ik hoop dat de collega's er nu geen mis bruik meer van maken. Het voorstel van DTV wordt volgende week donderdag in de gemeenteraad behandeld. Bpoor Jacques Cats ■MIDDELBURG - F. Gouds waard is benoemd tot korpschef van de politie Zeeland. Hij was sinds 1999 tweede man na M. )ierckx die in januari de actie ve politiedienst verlaat. Dierckx wordt lector Veiligheid aan de Hogeschool Zeeland. )e benoeming van de nieuwe corpschef gaat in per 1 februari, loudswaard (42) behoort tot de ongste korpsleiders van het and. Het is ongebruikelijk dat emand uit het eigen korps loorstroomt naar de hoogste' MIDDELBURG -De Middel burgse politierechter heeft gis teren een 54-jarige inwoner van ?ierikzee voor hennepteelt bij yerstek drie maanden gevange nisstraf opgelegd. In de woning van de Zierikzeeë- naar werden 17 januari dit jaar «12 wietplanten met een totaal gewicht van 43 kilo gevonden. In die periode bleek er ook voor 1800 euro aan elektriciteit van energiebedrijf Delta te zijn af getapt. De man verhuurde zijn Woning aan anderen mensen, Klaar had toegegeven van de hennepkwekerij op de hoogte te zijn. positie. Goudswaard trad acht jaar geleden aan bij de politie Zeeland. Sinds 1999 vormde hij samen met Dierckx de korpslei ding. Hij wil zelf niet spreken van een bliksemcarrière: „Het is me overkomen." Goudswaard kwam 22 jaar ge leden als agent in dienst bij de politie in Rotterdam. In 1994 werd hij op detacheringsbasis naar Zeeland gezonden om tij delijk de leiding van het politie district Zeeuws-Vlaanderen op zich te nemen. De detachering zou later leiden tot een defini tieve plaatsing bij het Zeeuwse korps. Samenwerking Hij noemt als belangrijkste wa penfeit uit zijn Zeeuws-Vlaam- se periode dat in hechte samen werking tussen politie, justitie en bestuur de drugsproblema tiek in Terneuzen 'de nek kon worden omgedraaid'. Gouds waard noemt met ere de naam van burgemeester R. Barbé die koos voor een frontale aanval op de drugsoverlast. ,Het is nooit meer geworden zo als het daarvoor was. Het zal nooit lukken om de drugspro blemen uit de samenleving te verwijderen. Waar het om gaat is dat het beheersbaar wordt ge maakt, de overlast wordt aan gepakt en de samenhangende zware en georganiseerde crimi naliteit wordt bestreden." pagina 12: gepaste trots foto Ruben Oreel VLISSINGEN - Harde beats, spectaculaire lichtshows en vele bleke gezichten achter evenzo veel monitors. Dat is het beeld na een etmaal 'gamen' op het ROC Zeeland in Vlissingen. Op de school werd voor de vier de keer de Gamez Marathon ge houden: 24 uur achter elkaar computerspelletjes spelen in de grote zaal van het ROC. Met de actie haalden de scholieren geld op voor kinderen in Bangla desh. In totaal wisten de 75 deelnemers 3800 euro bijeen te brengen. Daarnaast bepaalden de computersfreaks wie het bes te is in spelletjes als Quake 3, Unreal Tournament of Battle field 1942. Voor de winnaars waren er prijzen beschikbaar. Zoals voor Jacco Pouwer (20) uit Serooskerke. Hij speelt on der meer het spel Medal of Ho- nor. „Je moet met bazooka's zoveel mogelijk vijanden af- knallen", legt hij de bedoeling van het spel uit. En daar was hij de beste in. „Hoewel ik maar op het nippertje gewonnen heb hoor", relativeert hij. Uiteinde lijk gaat Jacco naar huis met een optische muis voor zijn compu ter. Tijdens de 24 uur worden de deelnemers goed verzorgd. Zo zijn de kantinedames druk in de weer om de onvermijdelijke pa tatje mét voor te schotelen. En gedurende de hele nacht worden de deelnemers van koffie voor zien. Naast het gamen gebrui ken de deelnemers het netwerk Bas van de Wijngaard na 24 uur gamen. om de laatste films te downloa den. Een netwerk met 75 deel nemers is dan ook een ideale plek om even de collectie films, spelletjes en software op de har de schijf aan te vullen. In totaal stroomt er tijdens het etmaal zo'n 1400 gigabyte door het sys teem, Alleen al de computer van Jacco gaat dertig gigabyte zwaarder mee terug naar huis. Bas van de Wijngaard (19) uit Bergen op Zoom hangt aan het einde van de marathon versuft in zijn stoel. Negen uur deze ochtend is hij naar eigen zeggen de man met de hamer tegenge komen en tegen twaalf uur lijkt het erop alsof die nog niet ver dwenen is. Hij behoort tot het foto Ruben Oreel dertienkoppige organisatie team van de Gamez marathon. Bas is belast met het ophangen van de webcams die met het world wide web zijn verbonden. Aan spelen is hij dan ook maar nauwelijks toegekomen: „Het bleek erg lastig om een webcam in een kerstboom te hangen. Die viel er elke keer uit." door Ron Magnée MIDDELBURG - Paul en Men- no de Nooijer uit Middelburg hebben de opdracht gekregen een kunstwerk te maken voor het nieuwe waterschapskan toor in Middelburg. Het voorstel van de twee werd uit vier geno mineerde kunstwerken geko zen. In het nieuwe gebouw van het Waterschap Zeeuwse Eilanden komen drie grote plasmascher men en enkele projectieplek- ken. Daarop worden beelden vertoond van het Zeeuwse land schap - vier seizoenen en lang en bij wisselend weer. Vader en zoon De Nooijer hebben ervoor gekozen om de opnames te be werken. Zo worden de opnames fel gekleurd of juist doelbewust onscherp gehouden. Binnen de beelden zij n weer kleine inzet j es te zien. Dat zijn beelden die di rect met behulp van webcams in de provincie worden doorgege ven. Het idee achter het kunst werk is dat het waterschaps- werk nooit stopt of klaar is. Er is altijd wel iets te zien in het land schap en dat willen De Nooijers tonen. Hoewel het kunstwerk voor in tern gebruik is, kunnen de beel den ook van buiten worden ge- zien.Het kunstwerk van de De Nooijers werd boven de inzen- Advertentie cc UJ X Vrijdag/zaterdag GESLOTEN O CO I Dinsdag UITVERKOOP LU Q Grote Markt 11-13 Goes dingen van William Verstraeten uit Middelburg, Lydia Schouten uit Rotterdam en John Blake uit Woerden verkozen. Deze inzen ders werd gevraagd hun voor stel nader uit te werken. In eer ste instantie dienden 113 kunstenaars een voorstel bij het waterschap in. Het werk aan de parkeerkelder van het waterschapskantoor is in volle gang. Het gebouw moet begin 2004 moet klaar zijn. De totale kosten van het nieuwe on derkomen bedragen 22,5 mil joen euro. MIDDELBURG - Een 49-jarige man uit Arnemuiden hield gis teren vol geen vuistslag te heb ben uitgedeeld aan een automo bilist. Voor politierechter B. Doore- waard Boekhout gaf de verkla ring van het slachtoffer en een foto van het letsel de doorslag om de Arnemuidenaar voor mishandeling te veroordelen tot 200 euro boete. „Ik ga in hoger beroep', was zijn reactie. De verdachte reed 25 maart dit jaar 's avonds laat op zijn fiets op een polderweg in Nieuwdorp van zijn werk naar huis toen hij verblind werd door de lichten van een auto. Hij stapte van zijn fiets. De automobilist stopte, draaide het raampje open en vroeg of er iets gebeurd was. „Ik heb hem een hufter genoemd door met groot licht te rijden. Hij heeft toen sorry gezegd en is doorgereden." Het slachtoffer had een andere lezing. Volgens hem was hij ge slagen, toen hij het raampje opendraaide. Een foto met de kapotte lip had hij de volgende dag op het politiebureau als be wijs afgegeven.Officier van jus titie G. Oosterveld eiste 275 eu ro boete. door Hessel de Ree SINT-PHILIPSLAND - Het re chercheteam dat de onopgeloste moord op de 80-jarige weduwe J. Serné in Sint Philipsland on derzoekt, is bezig met het on dervragen van alle ruim 2200 inwoners van het dorp, uitge zonderd kleine kinderen. Hier toe gaan politiemensen alle deuren af. De recherche, die woensdag aan deze klus begon, denkt de on dervraging vandaag goeddeels af te hebben. Het uitzonderlijk grote omgevingsonderzoek kan erop duiden dat de politie er re kening mee houdt dat de onbe kende dader of daders uit Sint Philipsland komen. Een andere aanwijzing in die richting is dat het licht demen terende slachtoffer haar latere moordenaar(s) mogelijk vrij willig heeft binnengelaten en dus kende. Kennissen zeggen dat de vrouw de deur beslist niet voor onbekenden open zou heb ben gedaan. Voor zover bekend vertoonde de woning geen spo ren van een inbraak. Buurtbe woners zeggen op de avond van de moord geen verdachte zaken te hebben opgemerkt. De politie benadrukt dat ze het moeizaam verlopende onder zoek 'breed' houdt. Dat wil zeg gen dat ze alle mogelijkheden blijft onderzoeken. De recherche heeft inmiddels gesproken met kennissen en fa milie van het slachtoffer, dat in de nacht van zaterdag op zon dag dood in haar vrijstaande bungalow aan de Oostdijk werd aangetroffen. Een buurman die poolshoogte ging nemen omdat het licht in de woning nog brandde, vond de vrouw in een plas bloed op de vloer van de woonkamer. Sectie heeft uitgewezen dat sprake is van een gewelddadige dood en dat de weduwe gestor ven is door bloedverlies. De re cherche zegt nog altijd niet hoe de vrouw is omgebracht. Het 35 man sterke team heeft tijdelijk zijn intrek genomen in buurt huis de Wimpel MM Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Als plichtsbeseffende opa voel je het als je taak de nieuwste generatie op veler lei gebied te informeren. In de opmaat naar de kerstviering paste dezer dagen een ver handeling over die gebeurte nis te Betlehem. „Daar is Jezus geboren, in een stal", verkondigde opa uit het stedeke Veere de blijde boodschap aan zijn in het eenvoudige Grijpskerke wo nende kleindochter Nadia. Het meisje viel er even stil van, hervond toen zichzelf en reageerde, geheel volgens de wetten van de kinderlogica: „In een stal? Was Jezus dan een paard?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11