uit Elk kunstoog ziet er anders Veel amputaties te voorkomen (Crème versoepelt te nauwe voorhuid Vergeetachtigheid is niet meteen dementie Groeidiagram allochtone kinderen Bij ouders in bed niet nadelig Fijn stof in lucht schadelijk Zonlicht goed voor humeur Haags laboratorium maakt in één dag een prothese weest. Daarom is de rol van de ouders zo belangrijk." Ziekten en vergrijzing zijn de belang rijkste oorzaken van blindheid en het missen van ogen. Tussen de 15.000 en 20.000 mensen in Nederland dragen een oogpro these. ,,In mijn eigen woonom geving weet ik er zo al vier", zegt Rob. „Ik let altijd op ogen. Ik herken een prothese meestal wel. Vroeger hadden we meer slachtoffers van auto-ongeluk- ken. We hebben ze nog zelden. Je kunt echt merken dat de voor lichting over het dragen van au togordels helpt. En airbags. Dan zijn er de staaroperaties. De ene procent die mislukt, zien wij." Bierflessen „Ruzies met bierflessen. Soms heb je er twee achter elkaar. Be drijfsongevallen. Maar ook daarbij merk je dat er meer op werkomstandigheden en veilig heid wordt gelet." „Bij vuurwerk zie je het ook. Af gelopen jaar hadden we nie mand bij wie een oog door vuur werk was beschadigd." Axel suggereert dat er nu meer han den verloren gaan. In 'de keuken' van het laborato rium gaat een eierwekker af. De volgende fase in het proces van een kunststof oogprothese ma ken. Met een mesje is eerst een wasmodel gemaakt. Van dat model wordt een mal van gips gemaakt, die met kunsthars wordt opgevuld. Het 'oogwit' wordt onder druk verhit totdat het hard is en gepolijst kan wor den. Met olieverf wordt onder tussen een iris geschilderd. „Net als het oogwit, is ook de iris bij niemand hetzelfde." „Bij kinderen zet je er vaak een wat grotere pupil in. De pupil van oudere mensen werkt wat minder, voor hen maken we een meer priemende pupil." Zo'n 400 tot 450 ogen maken Rob en Axel Franken per jaar. Mensen komen om de zoveel tijd terug met hun prothese. Contro leren of hij nog goed zit, geen pijn doet of dat de kleur moet worden aangepast. De verzeke ring betaalt één keer in de twee jaar een nieuwe prothese. GPD RIJSWIJK - Er komen aparte groeigrafieken voor Turkse en Marokkaanse kinderen. Hun lichaamsbouw verschilt zoveel met die van autochtone Nederlandse kinderen dat aparte groeidiagrammen nodig zijn. Zij worden gemiddeld tien cen timeter minder lang dan kinderen van Nederlandse afkomst. Het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) en TNO Preventie en Gezondheid hebben de nieuwe diagrammen ont wikkeld en gisteren gepresenteerd. De consultatiebureaus werken met groeidiagrammen. Aan de hand daarvan volgen zij de groei en ontwikkeling van kinderen. De kans bestaat dat allochtone kinderen volgens de Neder landse diagrammen te klein worden bevonden en worden doorverwezen voornader onderzoek, terwijl dit eigenlijk niet nodig is. Daarom zijn er nu aparte groeidiagrammen ontwik keld. De verschillen in de groei treden op vanaf de peutertijd. ANP WEINHEIM - Kleine kinderen kunnen best bij hun ouders in bed slapen. In tegenstelling tot wat veel mensen beweren, heeft dat voor de kinderen geen nadelige gevolgen, zo is geble ken uit een psychologisch onderzoek. Onderzoekers van de universiteit van Califomië in Los Ange les hebben onderzoek gedaan naar meer dan tweehonderd ou ders en hun in 1974 geboren kinderen. Daaruit bleek onder meer dat 35 procent van de kinderen van vijf maanden oud toen in dezelfde kamer of hetzelfde bed sliep als him ouders. Van de kinderen van vijf en zes jaar was dat nog 4 procent. Nadelige gevolgen op de langere termijn zijn er niet, zeggen de onderzoekers. Dat bleek uit onderzoek van de kinderen op achttienjarige leeftijd. Die bleken geen slaapproblemen of psychoseksuele stoornissen te hebben opgelopen. DPA BILTHOVEN - Fijn stof in de lucht kan leiden tot gezond heidsklachten en zelfs tot voortijdige sterfte. Bij ongeveer 1700 tot 3000 sterfgevallen per jaar speelt het inademen van fijn stof een rol. Dit blijkt uit studies van het Nederlandse Aërosol Program ma, waarin onder andere het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM), TNO en de Universiteit Utrecht samenwerken. Fijn stof komt in de lucht onder andere door de uitstoot van verkeer. Het stof is een mengsel van deeltjes van verschillende grootte en verschillende samenstelling. Sommige onderdelen zijn schadelijker dan andere. De bron van het stof is waarschijn lijk bepalend voor de schadelijkheid. Fijn stof afkomstig van de uitstoot door verkeer, lijkt schadelijker voor de gezond heid dan stofdeeltjes afkomstig van de bodem. Effecten op de gezondheid treden niet pas op boven een be paalde concentratie stofdeeltjes. Zelfs wanneer de concen tratie van fijn stof ver onder de huidige Europese normen blij ven, zijn gezondheidseffecten te verwachten. GPD MELBOURNE - Een zonnige dag is letterlijk goed voor je hu meur. Hoe meer uren zon, des te sterker is de aanmaak van het stemmingshormoon serotonine in de hersenen, concludeert G. Lambert (Baker Heart Research Institute, Melbourne) in het medisch tijdschrift The Lancet op grond van metingen bij 101 gezonde mannen. Deze bevinding ondersteunt het idee dat de winterdepresessie waar sommige mensen last van heb ben, direct te maken heeft met het gebrek aan zonlicht in de winter. GPD vrijdag 13 december 2002 rfnnr Maaike Oppier DEN HAAG - Rob en Axel franken maken in hun Haags (unstogen Laboratorium in één dag van kunststof een oog- jrothese. Met de hand, gecon- «ntrcerd en snel. Omdat een prothese een emotioneel pro ud is, waarop je iemand niet ig wilt laten wachten. jmar (7) staat voor de deur van iet Haags Kunstogen Labora torium te rillen. Eng! Hij is er féén keer eerder geweest, om te horen, te zien en te voelen wat >en oogprothese is voor zijn Strofisch linkeroogje. Het oog is de baarmoeder niet vol- oeid, is blind en zal dat altijd [blijven. Het enige wat je daar aan ziet in het gezichtje van mar, is dat zijn linkeroog is chtgeknepen. Het is daarmee rder het accent op zijn stoer- eid geworden, dan dat het araan afbreuk doet. Op chool, op judo, zijn eigen endjes en vriendinnetjes en van zijn broer en zusje we- Omar kan maar met één oog ïen. Geen doelwit van pesterij- Maar zijn oogkas blijft ach- Jïer in de groei en daarom heeft 1'de oogarts zijn ouders aangera den toch te kiezen voor een pro these. i Franken (54) doet open in witte jas. Hij is een van de twee lieve dokters' waarover Omar i zijn eerste bezoek heeft ver teld. Samen met zijn neef Axel Franken (26) begint Rob met en gelengeduld aan wat voor alle partijen een lange, emotionele dag gaat worden. Een kunststof schaalprothese - die er uitziet als een schelpje - in één dag maken, daar zijn zij de enigen in. „Een prothese is iets „emotioneels. Mensen missen iets. Bij ogen ook nog in hun ge zicht, waar het eerste door an deren naar wordt gekeken. Wij vinden dat je zo'n prothese zo snel mogelijk moet kunnen plaatsen", zegt Rob Franken. „Ik heb wel eens gehoord over een meisje van zestien dat een jaar lang elke maand moest te rugkomen voordat de prothese klaar was. Een meisje van zes tien, dat juist op die leeftijd zo gevoelig is voor haar uiterlijk!" Vanwege de daglange aandacht voor één cliënt, is het maximale aantal mensen dat per dag kan worden geholpen vier. „Soms minder. Als je, zoals bij Omar, aan een nieuwe prothese begint. Hij komt vandaag drie keer langs. Een keer om een stan daardprothese te passen, de kleur van zijn iris en de grootte van zijn pupil te bepalen. Van middag komt hij een keertje te rug om het op zijn gezicht aan gepaste model te passen en aan het einde van de middag nog een keer om te leren hoe hij en zijn ouders de prothese inbrengen en er weer uithalen. Zo'n schaal prothese moet er de rest van je leven elke avond worden uitge haald." In de wachtkamer staat speel goed en hangt een vitrine met foto 's uit de tij d dat de vader van Rob Franken het bedrijf nog had, anno 1953, gipsvormen en boekjes. Op de omslag van een van de boekjes over kinderen met kanker is te zien hoe een moederhand oen prothese in de oogkas van haar baby plaatst. Later laat Franken een foto boek zien waarin ook een meisje staat dat aan twee ogen blind is, met haar door Rob gemaakte prothesen. Twee blauwe ogen kijken net naast de lens. Stijf Het passen van het standaard model door Omar verloopt moeilijk. Hij zit bij zijn moeder op schoot, zoals Axel had voor gesteld, maar omdat hij zijn lin keroog stijf dichtknijpt, krijgt Axel de prothese er niet in. „Op zich is het heel eenvoudig", zegt Axel. „Je duwt het bovenooglid omhoog, schuift de prothese er onder, trekt het onderooglid naar beneden en plaatst de on derkant van de prothese onder dit ooglid en duwt dit terug. Het is altijd beter als mensen het bij zichzelf doen. Zij voelen precies wat ze doen. De door Omar te 'verdienen' gameboy wordt in de strijd gegooid. Even later zit de prothese erin. Hij doet aan de bovenkant pijn, zegt Omar. „Dan ga ik hem daar bijwer foto Jacques Zorgman/GPD hier doen. Ze denken dat ze hier geopereerd worden. Je probeert de mensen gerust te stellen. Er komt in ons vak veel praten bij. Aan de andere kant moeten we ons werk doen. We moeten in een dag tijd de prothese maken, schilderen, polijsten. Vooral bij kinderen is het soms moeilijk. Als je zegt: 'Westoppen, het gaat niet', dan is alles voor niets ge- ken", zegt Axel. Hij heeft nau welijks tijd om te controleren of de kleur van de iris goed iswant Omar wil dat de prothese er 'nü' uitgaat. Met een klein zuignapje is de prothese er uit voordat Omar het in de gaten heeft, „.Ze ven jaar is een moeilijker leef tijd dan vier", zegt Axel. „Tegen kinderen van vier kan je zeggen dat iets móet. Een jongen van zeven is zich veel meer bewust van alles. We hebben de dag daarom bewust zo gepland. Tussen de middag is het ijs meestal al gebroken. Ook vol wassenen zijn tijdens de eerste passessie soms gespannen en daardoor niet altijd vriendelijk, zegt Rob. „Maar dat zijn alle maal zenuwen. Sommige men sen hebben geen idee wat wij Het aanbrengen van aders op de kunststof oogprothese. j| door Ray Simoen HEERLEN - Bijna alle pasge boren jongetjes hebben een te nauwe voorhuid. Te vaak en te snel besluiten ouders dan tot een besnijdenis, die de voorhuid volledig verwijdert. Beter is het om met een crème de te nauwe voorhuid soepel te maken om zo een besnijdenis te voorkomen. In het Heerlense Atrium-zie- kenhuis boekt dr. Karl Delaere er opmerkelijke resultaten mee. „Eerst smeren, niet meteen ope reren." Van de pasgeboren jongetjes I' heeft 96 procent een voorhuid ji die niet teruggeschoven kan K worden. De voorhuid is te nauw. I „Voor pasgeborenen is dat een li normale situatie," meentDelae- re. „Want van driejarigen heeft |i nog slechts 10 procent van de n jongetjes een te nauwe voor- i huid, waardoor ze niet in staat zijn de eikel te ontbloten." En bij adolescenten blijkt nog I slechts 1 procent last te hebben I van fimosis, oftewel een te nau- I we voorhuid. Dat klinkt ontnuchterend. En I tegelijk ongewoon in de oren van veel ouders, wier kind last heeft van een vernauwde voor huid. Volgens Delaere maken ouders zich dan ook te snel on gerust en nemen ze vaak niet de juiste beslissingen. Zo stimule ren ze hun kind om toch te pro beren de voorhuid naar achter te trekken over de eikel, ook al zorgt dat voor onnodige pijn. Ook snellen ze met hun kind i naar het ziekenhuis om daar de voorhuid van hun kind weg te halen. Afwijking j Delaere vindt dit allemaal niet nodig, „Meestal wordt de voor- huidmetdejarenvanzelfwijder en losser. Pas vanaf de leeftijd van vijf jaar mag een te nauwe j voorhuid als een afwijking wor den beschouwd. Pas dan spre ken we van een 'echte' fimosis." Dat betekent dat er een ontste king optreedt. Daarbij zwelt de voorhuid op, wordt rood en er vormt zich pus tussen de voor huid en de eikel van de penis. „Dit kan erg pijnlijk zijn en zal hij herhaalde pijn resulteren in een besnijdenis, waarbij de voorhuid volledig weggenomen wordt." Maar, zo benadrukt Delaere, vóór het vijfde jaar kan een kind al goed geholpen worden, zodat hij geen last meer heeft van en te nauwe voorhuid. „In het Atrium-ziekenhuis hebben we drie keuzemogelijkheden." De meest rigoureuze is het com pleet verwijderen van de voor huid: de besnijdenis. Delaei-e is er niet voor om snel het mes te pakken en de hele voorhuid weg te halen. „De voorhuid heeft een esthetische en seksuele functie. Het op en neer schuiven van de voorhuid wordt door velen als opwindend ervaren. Waarom zou je dan de voorhuid wegsnij den?" Hij weerspreekt dan ook de mening als zou seks met een besneden man opwindender zijn. „Nergens is bewezen dat dit inderdaad het geval is." Naast de totale verwijdering van de voorhuid kan ook een ge deeltelijke besnijdenis plaats vinden: de partiële circumcisie. Daarbij worden het binnenblad ('het vel aan de binnenkant van de voorhuid') en het te nauwe ringvormige vel - 'de ring' - aan het uiteinde van de voorhuid weggehaald. Van het achterge bleven vel aan de buitenkant van de voorhuid ('het buiten blad') wordt een nieuwe voor huid gemaakt, waardoor de ei kel alsnog volledig wordt be dekt. „Na zo'n operatie zie je niet dat de voorhuid geopereerd is." De onlangs met de prestigieuze professor Moonen-prijs be- lcroonde uroloog geeft de voor keur aan een betere en minder ingrijpende manier om jonge kinderen met een te nauwe voorhuid te helpen. In het Heerlense ziekenhuis worden a 1 twee j a'ar goede resul taten geboekt met een crème te gen fimosis. „Het is een cortiso ne zalf. Tweemaal daags moet een kind de zalf gedurende vier tot zes weken opsmeren." Na twee weken vanaf het begin van de behandeling mag de voor huid voorzichtig dagelijks wor den teruggeschoven of mag dat voorzichtig geprobeerd worden. Na vier tot zes weken is de voor huid soepel. „Dan kan 75 pro cent van de kinderen met gemak de voorhuid over de eikel schui ven en heeft het kind geen last meer." Het grote voordeel is ver der, aldus de Belgische specia list, dat met behulp van de zalf een operatie vermeden kan wor den. „.Verder heeft het gebruik van de cortisone zalf totaal geen bijwerkingen." GPD Informatie: www.besnijdenisinfo.nl of Afdeling urologie van het Atrium-zieken huis, Heerlen. door Henk Hellema DEN HAAG - Wie met z'n blo te voet op een punaise trapt, trekt die snel terug. Een nor male reactie, lijkt het, maar niet voor veel patiënten met suikerziekte of diabetes. Door schade aan zenuwen in hun benen voelen ze niet of nauwe lijks pijn. Gevolg: een diabeti- sche voet met vaak zweren, die tot een voet- of beenamputatie kunnen leiden. Het risico op een amputatie kan sterk wor den verminderd, beweert drs. Edgar Peters in zijn promotie onderzoek. Een diabetische voet kan vari eren van een hamerteen tot een flinke zweer op of onder de voet. Naar schatting 15 tot 20 procent van de diabetespati ënten krijgt na verloop van tijd een zwerende, moeilijk gene zende voetwond. Wordt die zweer niet goed behandeld dan kan het op den duur nood- zakelijk zijn een deel van de voet of zelfs het onderbeen te amputeren. Bij een derde van de diabetespatiënten met een voetzweer vindt een dei-gelijke verminkende opei-atie plaats. Bij patiënten zonder zweer is dat bij ongeveer 1 op de 100. In richtlijnen voor artsen en verpleegkundige staat, dat de voeten van diabetespatiënten jaarlijks moeten worden ge controleerd op afwijkingen. „Maar dat gebeurt nog veel te weinig", zegt promovendus Edgar Peters, internist-in-op- leiding in het Leyenburg Zie kenhuis in Den Haag. „Meteen goede preventie zou het aantal amputaties met de helft kun nen verminderen." Risico In zijn onderzoek heeft hij de risicofactoren voor het ont wikkelen van een diabetische voet onder de loep genomen. Vooral schade aan zenuwen in de benen en de voet vormt een belangrijk risico. Maar ook een slechte doorbloeding van de benen en een veranderde druk verhouding onder de voet door misvormingen voorspel len weinig goeds. Naar schat ting 7 0 procent van de diabete spatiënten met zenuwschade loopt het risico op een diabeti sche voet, aldus de promoven dus. „Pijn wordt wel beschouwd als een cadeau dat niemand graag wil hebben. Op ge voelloze voeten kunnen mak- Een diabetische voet kan v arieren va van een hamerteen tot een flinke zweer. foto GPD kelijk blaren ontstaan. Door dat ook de spieren in de voet ongevoelig worden, kunnen tenen kromtrekken tot klauw- tenen. Worden blaren ver waarloosd dan kunnen ze zwe rende wonden worden. Door de verminderde bloedaanvoer naar de voeten wordt het weef sel van de voet ook nog eens kwetsbaarder en neemt de kans op infecties toe." Voor het inschatten van het ri sico op voetafwijkingen zijn in feite heel eenvoudige tests be schikbaar: een soort nylon vis- draadje om de drukgevoelig- heid van de voetzool te meten, een vibrator om de gevoelig heid voor trillingen in de grote teen te bepalen. Peters heeft laten zien, dat beide methoden goed bruikbaar zijn om ze nuwschade mee aan te tonen. Hoe minder gevoelig voetzool en grote teen, hoe groter het ri sico op een diabetische voet. Daarnaast heeft hij ook de voetzooldruk bij het lopen ge meten. „Hoe hoger deze druk hoe groter het risico op een voetzweer." Een verminderde bloedvoorziening in de onder benen kan worden bepaald door het kloppen van de slag ader in de enkel te voelen. „Maar ook een dunne, gladde huid op het been of kalknagels wijzen op een slechte doorbloeding." Op grond van de resultaten van door hem uitgevoerde tests kan de aanwezigheid en ernst van de schade aan zenuwen en bloedvaten worden bepaald. Bij een zwerende wond aan de voet zal de diabetespatiënt naar het ziekenhuis worden verwezen. Een voetenteam - bestaande uit een orthope disch chirurg, een vaatchi- rurg, een internist, een revali- datie-arts, een podotherapeut en een gespecialiseerde schoenmaker - zal dan de no dige maatregelen moeten nemen. Antibiotica bij een ge- infecteerde wond, een zeer nauwgezette wondverzorging en aangepast schoeisel om de druk op de voet te verkleinen. Soms worden groeifactoren gegeven om weefselherstel een steuntje in de rug te geven. De gevolgen van niet (goed) behandelde voeten van diabe tespatiënten vormen de groot ste kostenpost bij deze aan doening, aldus Peters. „Ze kunnen regelmatige en ook langdurige ziekenhuisopname tot gevolg hebben." Een goede voetcontrole lijkt de simpele remedie. Maar tijd in de ge zondheidszorg is kostbaar. „Met het uittrekken van de schoenen en sokken en zeker ook van steunkousen is al een belangrijk deel van de be schikbare tijd om," zegt Jan- Willem Meijer, revalidatie arts in het Revalidatiecentrum Tolbrug, onderdeel van het Je roen Bosch Ziekenhuis in Den Bosch. Ook hij promoveerde, begin november in Groningen, op een onderzoek naar de risico factoren voor een diabetische voet. „Het probleem van de diabetische voet wordt door- patiënten en artsen nog steeds niet voldoende onderkend." Meijer ontwikkelde een sim pele vragenlijst om de schade aan zenuwen vast te stellen. „De beantwoording daarvan hoeft niet meer dan vijf minu ten in beslag te nemen." Beide promoties onderstrepen nog eens het belang om voetcom plicaties te voorkómen. „Ver geet niet dat een amputatie diep ingrijpt in het leven van een patiënt." GPD door Paul van Dijk Meestal is het niet de eerste klacht. Vaak komt de pati ent voor iets anders. Wanneer de belangrijkste reden voor de komst naar mijn spreekuur is afgehandeld zegt de patiënt: 'Nou nog eens wat anders dok ter, ik vergeet tegenwoordig al les. Ik geloof dat ik dement be gin te worden'. Het is een zorg waar mensen niet meteen mee naar de dokter gaan. Je kijkt het eerst eens even aan en als je dan toch op het spreekuur bent... Je loopt bij voorbeeld naar boven en daar aangekomen weet j e niet meer wat j e ging doen. Of je komt iemand tegen in de stad en je denkt, 'Shit, wat is zijn voornaam ook al weer'. Meestal kan ik mensen geruststel len. Iedereen is na melijk wel eens zijn huissleutel kwijt of kan zijn bril niet vinden. En wanneer iemand zich even niet kan herinneren waarvan hij ie mand kent, is dat ook gewone vergeetachtigheid. Ons geheu gen is vaak gespecialiseerd in een bepaald onderwerp. Zo kan iemand die heel goed is in het onthouden van gezichten, het lastig vinden om namen te ont houden. We spreken van ver geetachtigheid wanneer het ge heugen minder goed werkt dan iemand gewend is. Mensen mer ken dan dat ze moeilijker nieu we telefoonnummers kunnen onthouden en dat ze vaker din gen moeten opschrijven willen ze hun afspraken niet vergeten. Zo'n afname van de geheugen functie noemen we geen demen tie, zo vertel ik mijn bezorgde patiënten. Bij dementie is er meer aan de hand dan alleen vergeetachtig heid. Het lukt niet meer om nieuwe dingen te leren. Wat ooit geleerd is komt moeilijker naar boven. Het vinden en begrijpen van woorden wordt problema tisch. Gewone activiteiten als fietsen of koffiezetten lukken niet meer. Mensen of dingen worden niet meer herkend. Ie mand die dement is kan steeds moeilijker iets plannen of orga niseren, De omgeving merkt dat dingen misgaan. Hoe ontstaat nou gewone ver geetachtigheid? Elk mens ver geet wel een wat. Bovendien heeft niet iedereen een even goed geheugen en gaat het bij ie dereen met de jaren achteruit. Vergeetachtigheid wordt vaak erger in tijden van spanningen of bij ingrijpende gebeurtenis sen (overlijden, ontslag). Het piekeren hierover verdringt als het ware het geheugen. De ge heugenfunctie kan ook afnemen bij depressiviteit of bij het ge bruik van bepaalde medicijnen. Schildklieraandoeningen kun nen vergeetachtigheid veroor zaken. Wat kan je doen als je last hebt van vergeetachtigheid? Het is verstandig om de dingen in huis en op het werk een vaste plek te geven. Ook een goede structuur in het dagpro gramma kan hel pen om minder te hoeven zeggen: 'Stik vergeten! Mijn eigen ver geetachtigheid los ik op door veel op te schrijven. Voor mijn werk noteer ik elk tele foontje op een blocnote naast het toestel. Gesprekken met pa tiënten leg ik nauwkeurig vast in mijn computer en in mijn pri- véleven koester ik mijn op schrijfboekje. Het is een prach tig boekje met een plaatje van Piero della Francesca op de voorkant. Het voelt zacht aan en geeft me een goed gevoel als ik het zie. Zoals anderen allerlei briefjes maken met dingen die ze moeten doen of niet moeten vergeten, schrijf ik alles op in mijn opschrijfboekje. Ik plak er dingen tussen die ik mooi vind of die me raken: een mooie post zegel, een vleugel van een dode vlinder, een foto van mijn doch ter of een gedroogde bloem ge kregen van een priester in India. Het is een boekje waar ik met plezier in blader, terwijl het in feite een keiharde confrontatie is met mijn gebrek. Het boekje is ook waardevol omdat er allerlei wetenswaardigheden instaan die je bij voortduring onttrekt aan de vergeetachtigheid. Zo is er een lijstje met boeken die ik gelezen heb, een lijstje met wan neer en waar ik op vakantie ben geweest, een lijstje met ideeën voor geschenken, een lijstje met dingen die ik graag zou willen doen. Je moet er niet aan depken dat je zou vergeten waar je zo'n prachtig boekje hebt neerge legd. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9