Irak zou AI Qaeda steunen Politicus verbindt lot joden met dat van rijke Duitsers Mislukte lancering zware tegenslag voor ruimtevaart Europa C'isis VS en Njord-Korea virscherpt Ambtenaren VS melden levering zenuwgas aan extremisten Procureur zaak-Dutroux blijft aan Engels schoolhoofd gaat beboeten Franse leger weer naar Ivoorkust Man bijt krokodil Toeristen eerder uit Venezuela jlxplosieve post Argentinië probeert IMF wil op te leggen Bom Kashmir IJzel in België zorgt voor veel problemen Schutter VS in oktober berecht Britse daklozen krijgen bontmantel vrijdag 13 december 2002 ffAHINGTON - De crisis in de jlatie tussen de Verenigde t; Stajn en Noord-Korea lijkt S jleis dieper te worden. De wichtige toenadering tus- serie twee landen lijkt door een ;v rees incidenten weer terug bij aftzijn. Slehts een dag na het onder- scfcppen van een lading Noord- Ct g^aanse scud-raketten op v?e naar Jemen, kondigde Py- ct onfang aan dat het weer een a. [eireactor in gebruik zal stel- leiurn stroom op te wekken. iford-Korea zal 'onmiddellijk !tl hetjebruik en de bouw van nu- K -cleire installaties hervatten iti vor het opwekken van stroom', 2otond te lezen in een door he staatspersbureau KCNA veipreid communiqué van het miisterie van Buitenlandse Zaen. Pyongyang ziet zich nar eigen zeggen daartoe ge i dwngen, doordat de Verenigde Sten olieleveranties aan het iatische land hebben ge stikt. j j Vgens een raamovereenkomst 'uit994 zou Noord-Korea stop- pe met de ontwikkeling van wapens. In ruil daar over zou een consortium onder 'Aierikaanse leiding voor 2003 twe lichtwaterreactoren bou- wa, die wel stroom, maar geen 'mteriaal voor de bouw van kmwapens produceren. De VS zeden in de tussentijd 500.000 olie per jaar leveren om de sbomvoorziening in Noord - Krea op peil te houden, foktober dit jaar maakte Was- higton echter bekend dat het 'stlinistische land ondanks het akoord toch in het geheim plu- .tcium heeft geproduceerd dat gtd genoeg is voor kernwa as. Het Witte Huis besloot darop de olieleveranties aan 'Ppngyang stil te zetten Ht Witte Huis reageerde giste re teleurgesteld. ,,De uitlating lij isegen de internationale con- sasus dat het Noord-Koreaan- ,se-egime al zijn verplichtingen roet nakomen en zijn nucleaire bwapeningsprogramma in het bzonder moet ontmantelen", alus zegsman Fleischer. Was- higton gaat naar eigen zeggen dor met het zoeken naar een veedzame oplossing. RTR/AFP van onze redactie buitenland WASHINGTON - De regering van de Verenigde Staten be schikt over een 'geloofwaardig rapport' waaruit blijkt, dat moslimextremisten die in ver band staan met de terroristische organisatie Al Qaeda beschik ken over een chemisch wapen. Dat zouden zij eind oktober of in november in Irak hebben ge kregen, waarna zij het over land naar Turkije zouden hebben ge smokkeld. De transactie zou volgens Ame rikaanse deskundigen het ze nuwgas VX betreffen. Dit meld de de Amerikaanse krant The Washington Post gisteren. De krant heeft het verhaal ge hoord van twee overheidsfunc tionarissen met kennis uit de eerste hand van de informatie. De functionarissen hebben zon der toestemming van het Witte Huis met de krant gesproken. Zij wilden niets kwijt over de hei-komst van de informatie, maar zeggen dat de betrouw baarheid wat hen betreft niet ter discussie staat. De transactie in Irakzou zijn ge daan door een groep extremisti sche soennieten uit Libanon, die ook voet aan de grond heeft in het noorden van Irak. Het gaat volgens The Washington Post om de organisatie Asbat al- Ansar, die banden onderhoudt met het terroristisch netwerk Al Qaeda van Osama bin Laden. Als de informatie juist zou zijn, zou het voor de eerste keer zijn dat Al Qaeda of leden van het netwerk over een ander oncon ventioneel wapen dan cyanide beschikken. Het zou ook voor het eerst zijn dat er duidelijke aanwijzingen zijn dat terroris ten van Al Qaeda hulp krijgen van Irak. Dat laatste zou president Bush goed van pas komen. Hij zegt al maanden dat Irak steun ver leent aan Al Qaeda. Bagdad wees het bericht giste ren resoluut van de hand.,Dit is echt een belachelijke veronder stelling van de Amerikaanse re gering", aldus Hussam Moham med Amin, voorzitter van de Iraakse commissie die verant woordelijk is voor de samen werking met de wapeninspec teurs van de VN. Geannuleerd Irak heeft gisteren ook drie Rus sische oliemaatschappijen per brief laten weten dat hun con tract voor de exploitatie van een Iraaks olieveld is geannuleerd. De opzegging betekent een ge voelige politieke slag voor Mos kou, dat binnen de Verenigde Naties Iraks belangrijkste bondgenoot is. Ook heeft Irak de invoer van Australische tar we, in het kader van het olie voor-voedselprogramma van de VN, met de helft verminderd. Een verklaring voor beide be slissingen ligt in het feit dat Bagdad kwaad is over de steun die de landen hebben uitgespro ken voor de strenge VN-resolu- tie over de ontwapening van Irak. Als gevolg van de VN-sancties is er nog geen enkel vat olie boven gehaald door de oliemaatschap pijen Loekoil, Zaroebezjneft en Masjinoimport. ANP/AFP/AP BRUSSEL - De officier van justitie in de zaak-Dutroux mag aanblijven. Dat heeft de hoogste baas van j ustitie in Luik gis teren besloten. Een klacht tegen procureur des Konings (offi cier van justitie) Bourlet is nietig verklaard. Daardoor hoeft het voor de tweede helft van volgend jaar geplande proces te gen Mare Dutroux geen vertraging op te lopen. De klacht kwam van de Brusselse zakenman Jean-Michel Ni- houl, die volgens de procureur op de achtergrond een rol speelde bij de ontvoeringen van door Dutroux gedode meis jes. Nihoul diende een klacht in, omdat Bourlet hem zou heb ben beschadigd via perslekken. ANP/Belga LONDEN - De Engelse onderwijsminister Charles Clarke heeft gisteren bekendgemaakt dat schoolhoofden de wettelij ke bevoegdheid krijgen boetes te geven aan ouders van kinde ren die ondanks herhaalde waarschuwingen blijven spijbe len. Volgens het persbureau Press Association gaat het om boetes van 50 pond sterling (80 euro). Zij die weigeren te beta len, gaan via een verkorte rechtsprocedure de cel in, aldus de minister. De vakbond van hoofdonderwijzers is terughoudend over het. plan. Ze vreest dat door de boetes de relatie van de school met de betrokken ouders er niet beter op wordt. GPD PARIJS - Binnen drie dagen arriveren in het onrustige Ivoor kust opnieuw honderden Franse militairen. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van Defensie in Parijs giste ren meegedeeld. Om hoeveel militairen het gaat, wilde hij niet zeggen. Op dit moment zitten er al 1500 Franse soldaten in het West- Afrikaanse land. De extra militairen moeten toezien op het bestand dat de Ivoriaanse regering op 18 oktober sloot met opstandige militairen. Dat bestand wordt heel vaak geschon den. Frankrijk wil een top van Afrikaanse leiders in Parijs or ganiseren alsmede parallel daaraan een bijeenkomst van af gevaardigden van de strijdende partijen in Ivoorkust. DPA LONDEN - Een zakenman in Malawi is ternauwernood aan de kaken van een krokodil ontsnapt doordat hij het beest hard in zijn neus beet. De man beet in zijn doodsangst zo hard, dat de krokodil zijn prooi los liet, aldus de BBC gisteren. De 43-jarige man was aan het zwemmen in een meer in het district Nkata Bay toen hij werd aangevallen door een kroko dil. „Zijn beide armen bevonden zich al tussen de kaken van de krokodil en het beest trok hem dieper onder water toen hij besloot terug te vechten", zei een politiewoordvoerder. ANP ROTTERDAM - Nederlandse reizigers die momenteel in Ve nezuela en op Isla Margarita zijn, komen eerder naar huis. Het Calamiteitenfonds Reizen (CFR) heeft gistermiddag een ne gatief reisadvies voor heel Venezuela gegeven, inclusief de populaire vakantiebestemming Isla Margarita. Volgens het CFR vormen de voortdurende ongeregeldheden in het land en de toenemende onzekerheid over de bereik baarheid en bevoorrading van het eiland Isla Margarita de voornaamste redenen voor het negatieve reisadvies. De reizi gers die worden teruggeroepen ontvangen voor de nog open staande vakantiedagen het geld terug. ANP 'ADRID - De politie van Bar- clona heeft gisteren een pak- jsbom onschadelijk gemaakt i de vestiging van het Spaanse agblad El Pais. )e bom was verborgen in een bek dat met de post uit Italië 'asbezorgd. Minister van Bin nenlandse Zaken Acebes zei dat et pakje een boodschap in het .aliaans bevatte waarin de rijiating van gevangenen werd eëist AP LIVERPOOL - Een dakloze vrouw snuffelt tussen de dertig bontjassen die de dierenbeschermingsorganisa tie Peta gisteren in Liverpool uitdeelde onder daklozen. Peta heeft de bontjes gekregen van mensen die besloten hebben geen bont meer te dragen uit medelijden met de dieren.Peta had de jassen verzameld met de bedoe ling om ze te vernietigen. Maar voordat dit gaat gebeu ren, besloot Peta de jassen voor een goed doel te gebrui ken. Om te laten zien dat het om hergebruikte mantels gaat, worden ze voorzien van witte strepen. „We kun- doorFrans Lindenkamp SAO PAULO - Argentinië zal pas een akkoord met het Internationale Monetaire Fonds (IMF) sluiten over het te volgen economisch beleid, als dat akkoord gunstig uit pakt voor het Zuid-Ameri kaanse land. Met deze verklaring heeft president Eduardo Duhalde gisteren afstand genomen van zijn eerder geuite optimisme. Een maand geleden ver klaarde het Argentijnse staatshoofd nog dat een overéénkomst met het IMF nagenoeg in kannen en krui ken was. Alleen de details hoefden nog te worden inge vuld. Nu weigert Duhalde - zoals hij het formuleert - een 'blanco cheque' af te geven. „We zijn niet slaafs gehoor zaam. We ondertekenen pas als het akkoord duidelijke voordelen voor Argentinië oplevert." Duhalde onder- handelt al bijna een jaar met het IMF en stelde de organi satie zelfs een verkapt ulti matum. Indien er komend weekeinde nog geen akkoord ligt, zal Argentinië niet de 726 miljoen dollar aflossen die twee maanden geleden al aan de Wereldbank terug betaald hadden moeten wor den. Minister van Economi sche Zaken, Roberto Lavag- na, zei dat in dat geval alleen de rente over het openstaan de bedrag zal woi'den vol daan. In ï'eactie hierop stelt de We- reldbank dat Argentinië bij een nieuwe betalingsweige ring verstoken zal blijven van de in totaal 1,8 miljard dollar aan nieuwe kredieten waarop het land de komende jaren recht heeft. „Boven dien zal de internationale kapitaalmarkt zich sluiten voor Argentinië, waardoor het land elke hoop op een economische opleving op zijn buik kan schrijven", rea geerde Guilleimo Perry, directielid voor Latijns- Amerika en het Caribische gebied. Duhalde reageerde laconiek op die waarschu- wing. „Wij zetten de econo mische stabiliteit niet op het spel. Betalen zonder akkoord is uitgesloten." Volgens waarnemers durft Duhalde het IMF uit te dagen omdat de Ai'gentijnse econo mie op eigen kracht lang zaam een opwaartse lijn te pakken heeft gekregen. Maar Duhalde wijt het uitblijven van een deal met het IMF ook aan politieke factor-en. GPD (Advertentie) MOLENWATER 137 MIDDELBURG TELEFOON 0118 613338 WWW.VANLEERZEM.NL daxvt vind je. xmred. Jlum&teït, door Wierd Puk BERLIJN - Opnieuw is een hooggeplaatste Duitse politicus in opspraak gei-aakt wegens omstreden uitspraken over jo den. De minister-president van de deelstaat Hessen, Roland Koch (CDU), heeft volgens de Centrale Joodse Raad in Duits land 'alle slachtoffers van het nazisme op ontoelaatbare wijze beledigd'. Koch (43), die wordt beschouwd als een mogelijk kandidaat bondskanselier, vergaloppeer de zich door de vervolgde joden van Europa te vergelijken met rijke Duitsers. Die laatste groep zou momenteel, net als de joden onder Hitier, slachtoffer zijn van een hetze, omdat linkse po litici pleiten voor herinvoering van de vermogensbelasting. 'Een historisch onhoudbare vergelijking', ooi-deelde Paul Spiegel, voorzitter van de Cen- ti-ale Joodse Raad. Koch verweet gisteren in het parlement van Hessen de leider van de vakbond Ver.di in een de bat over de vermogensbelasting de namen van rijke Duitsei's te hebben genoemd. Dit is 'een SRINAGAR - Bij een bomaan slag op een voertuig van het In diase leger zijn gisteren in Kashmir zeven soldaten ge wond geraakt. Een vrijwel onbekende militan te groepering, de Red Kashmir Beweging, heeft de verantwoor delijkheid voor de aanslag op geëist. Rebellen in Kashmir strijden voor onafhankelijkheid of aansluiting bij buurland Pa kistan. AP nieuwe vorm van 'ster-op-de- borstplakkerij', meende Koch in een verwijzing naar de be ruchte jodenster uit het nazi tijdperk. Hij constateerde 'een bedenkelijke parallel met ande re tijden'. Zijn vergelijking lokte een storm van verontwaardiging uit. De zitting in het parlement moest erom worden geschorst. Een woordvoerder van de jood se gemeenschap hekelde de 'ba naliseringen relativering van de onmenselijke gebeurtenissen in het Derde Rijk'. Ook de SPD en de vakbonden gaven blijk van hun afkeuring. Wie de slachtof fers van de holocaust zo bele digt, toont zijn ware gezicht, vond de Hessense SPD-fractie- voorzitter Gerhard Bökel. Een woordvoerder van Ver.di con stateerde 'bodemloze onbe schaamdheid'. Onderbuik Koch, die in debatten hard kan uitvallen, bood later zijn ver ontschuldigingen aan: „Ik heb mij vergaloppeerd." Maar criti ci wijzen erop dat hij in Hessen een verkiezingscampage uit vecht. Hij zou, net als de liberale politicus Jürgen Mölleman deed voorafgaande aan de Bonds dagverkiezingen, bewust inspe len op 'onderbuikgevoelens'. Mölleman publiceerde destijds een schotschrift waarin hij on der anderen de Israëlische pre mier Sharon aanviel. Het is niet de eerste keer dat Ro land Koch de grenzen van de po litieke retoriek aftast. Eerder voerde hij actie tegen de invoe ring van het dubbele staatsbur gerschap voor buitenlanders en won met die 'onethische' cam pagne de deelstaatverkiezin gen. En tijdens het zwart-geld- schandaal in de CDU werden illegale giften op rekeningen van de CDU in Hessen onrecht matig omschreven als 'legaten van uit Duitsland stammende joden'. GPD Advertentie Bewuste bellers hebben Telefoonrekening Online. Daarmee hebt u gratis een actueel en gespecificeerd overzicht van uw telefoonrekening. Voor meer informatie gaat u naar www.kpn.com en wordt u een bewuste beller. nen de dieren niet terugbrengen, maar we kunnen wel een boodschap sturen dat alleen mensen die werkelijk vechten om te overleven een excuus hebben om bont te dragen", aldus de woordvoerster van Peta. foto Martin Rickett/EPA van onze redactie buitenland KOUROU - De mislukte lance ring van de eerste Ariane-5- plusraket vanaf de lanceerbasis Kourou in Frans-Guyana bete kent een harde en dure tegen slag voor de Europese ruimte vaart. Nadat op 28 november een eerste startpoging was mis lukt, viel woensdag drie minu ten na de vlekkeloze start de brandstoftoevoer uit. Daarna bracht het vluchtlei- dingscentrum de Ariane tot ont ploffing, waarop de raket en de twee satellieten die zij in de ruimte had moeten brengen in de Atlantische Oceaan stortten Volgens de Europese ruimte vaartorganisatie Arianespace was met de lancering van de twee communicatiesatellieten - inclusief de draagraket en de lancering - een bedrag van 600 miljoen euro gemoeid. Directeur La Gall van Ariane space zei gistermiddag dat er aanwijzingen zijn dat er pro blemen waren met de hoofdmo tor van de eerste trap van de BRUSSEL - De een miljoen in woners van Brussel moesten gisteren zoveel mogelijk bin nenblijven, omdat de hulpdien sten overstelpt werden met oproepen van ongevallen als gevolg van de aangevroren re gen. Na drie dagen van fikse vriestemperaturen begon het gisteren te regenen, waardoor België plots in een grote ijsbaan veranderde. Honderden onge lukken over heel het land heb ben voor flink wat blikschade gezorgd, maar niemand raakte ernstig gewond. In Brussel waren er niet vol doende ziekenwagens om alle gewonden naar het ziekenhuis te brengen. De hulpdiensten vroegen mensen met lichte ver wondingen om de taxi naar het ziekenhuis te nemen. Scholen in heel het land zagen zich genoodzaakt om examens uit te stellen omdat een heleboel studenten niet kwamen opda gen. AP raket. Een onafhankelijke on derzoekscommissie, die van daag wordt benoemd, moet uit zoeken wat er fout is gegaan. Van de veertien missies van een Ariane-5 zijn er nu vier mislukt. De laatste mislukking verslech tert de positie van Arianespace ten opzichte van de VS, die - na eerst prioriteit te hebben gege ven aan het ruimteveer - zich nu weer op commerciële lancerin gen richten. Lanceerbedrijven als Boeing en ILS profiteren van het feit dat 70 procent van de nuttige ladingen voor draagra- ketten als Delta, Atlas en Titan overheidsopdrachten zijn, te gen 10 procent voor de Ariane. Belga/DPA/AFP MANASSAS - Het eerste proces tegen de verdachte sluipschut ter John Allen Muhammad begint op 14 oktober. Hij is aan geklaagd voor moord en terro risme. Dat besloot een rechter in de staat Virginia gisteren. De 41-jarige Muhammad en de 17-jarige John Lee Malvo wer den twee maanden geleden ge arresteerd. Zij worden verdacht van een serie sluipmoorden in de regio Washington. Daarbij kwamen tien mensen om en raakten vier gewond. In Manas sas staat Muhammad terecht voor de moord op 9 oktober op Dean Harold Meyers bij een benzinepompstation. Een tweede aanklacht wegens terrorisme kan hem met andere schietpartijen in verband bren gen. Muhammad hangt moge lijk de doodstraf boven het hoofd. RTR Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5