Interesse in plannen binnenstad PZC PZC BEZOEK DIT WEEKEND GRATIS HET 12[ FLANDERS BOEKENFESTUNÜ 6F- M Feestverlichting laat het afweten F racties hekelen verkeersremmers in Julianastraat Verkeersbrigadiers Koewacht geïnstalleerd Thuis beseffen ze pas wat er is gebeurd 15 Verwarmingsbedrijven lopen vuur uit de sloffen Vier partijen melden zich Eis celstraf voor autozwendel Intekentermijn boek verlengd Afvalwater wordt industriewater Onderzoek fraude duurt voort Bosnische kinderen bij gastgezin TITANIC *',Pa-st-a GRIEKSE EN ROMEINSE MYTHEN EN SAGEN ??y OTIVERELD ATLAS I ZATERDAG 1 I ZONDAG vrijdag 13 december 2002 j^nrRaymond de Frel TERNEUZEN - Verwarmings bedrijven en loodgieters wrij ven zich deze dagen in de -banden. Met de vorst vieren zij hoogtijdagen. .pe Zeeuwse Verwarmings Unie BV moest de afgelopen dagen methonderd man aan de bak om cv's te repareren en lekkages en bevroren waterleidingen te ver helpen. „We zijn nu het drukste punt wel gepasseerd, maar maandag, dinsdag en woensdag was het echt waanzinnig druk. Wij hebben zeker achthonderd storingsmeldingen gehad", ver telt Miriam Roels, administra tief medewerkster. Bij verwarmingsbedrijf Speed- heat uit Zuidzande vliegen de verwarmingsinstallaties de deur uit. „Normaal verkopen wij veelal tegelverwarming, maar nu is de tapijtverwarming populair. Voordat tegelverwar ming is geïnstalleerd, ben je immers al snel een paar weken verder. Tapijtverwarming kan onmiddellijk worden gelegd", vertelt Janine Faas van Speed- heat. „Voor ons mag dit weer nog wel even aanhouden. Dit zijn voor ons topdagen." Ook bij De Dijcker Loodgieters in Axel staat de telefoon rood gloeiend. „Wij hebben het toch al druk, maar daar komen nu al le storingen bovenop. Het is wel te behappen, maar we krijgen wel héél veel telefoontjes... Vooral 's ochtends, als de men sen uit hun bed komen en con stateren dat de verwarming het niet doet", zegt Fons de Dijcker. „Bij een oudere cv-ketel gaat er natuurlijk weieens iets kapot, zeker in deze koude dagen. Dan moet zo'n apparaat heel hard werken. Maar goed, voor ons zijn dit lekkere dagen, al moet er wel veel geregeld worden. Je moet het personeel anders in plannen. Een extra mannetje weghalen bij de installatie van een badkamer bijvoorbeeld, om alle storingen zo snel mogelijk te verhelpen." Bij Gebroeders De Bruijne in Temeuzen is het ook druk, al verwachten zij dat de 'grote storm' nog moet komen. „Als het gaat dooien, komt de groot ste ellende: lekkages. Of deze drukte lekker is? Eigenlijk niet, want nu moet je wel eens men sen teleurstellen. Wij zien dit 'soort klussen liever verspreid over het hele jaar", aldus P. Broekhuysen van De Bruijne. door Frank van Cooten HULST - Vier projectontwikke laars hebben interesse in de her inrichting van een deel van de Hulster binnenstad. Een grote ontwikkelaar uit Brabant heeft de gemeente laten weten graag alj onderdelen van de plannen van BAM te willen gebruiken om tijdwinst te boeken. Wethouder W. Kaijser deelde dat gisteren mee tijdens de ver gadering van de raadscommis sie stads- en dorpsontwikke ling. „We zijn nu al benaderd door vier ontwikkelaars die het project conform de bestaande plannen willen uitvoeren", zei Kaijser als antwoord op een vraag van Th, Baei-t (CDA). Ontwikkelaar BAM trok zich terug omdat de raad de herin richting van het 's-Gravenhof- plein uit het totale project heeft b gehaald. De ontwikkelaar heeft wethouder Kaijser onlangs nog laten weten dat BAM te groot is om het project kleiner aan te pakken. BAM deelde de wet houder ook mee geen schade claim neer te leggen, maar wel de gemaakte kosten in rekening te brengen. Dat komt neer op 500.000 euro, plus de kosten van XjX- het perceel van cle kruidentuin, „We gaan nu uitzoeken in hoe verre de kosten gerechtigd zijn. Tevens bekijken we de juridi sche mogelijkheden", zei Kaij ser. De rekening van 500.000 euro betekent volgens Kaijser wel dat de gemeente tevens de plan nen koopt en dus eigenaar wordt. Een project dat wel al concreet gestalte krijgt, is de herstructu rering van een aantal panden aan de Korte Nieuwstraat, de Lange Nieuwstraat, de Basi liekstraat en de Pierssensstraat. Volgens F. de Vries (Progressief Hulst) loopt het project achter de basiliek echter grote vertra ging op door het archeologisch onderzoek dat verricht moet worden. De provincie heeft im mers slechts één archeoloog in dienst, en die is momenteel ziek. „Ik begrijp dat nu in Vlissingen een archeoloog uit Friesland aan het werk is. Ik vraag me af of dat ook hier mogelijk is. Wethouder Kaijser onder schrijft de vertraging. „Feit is echter dat er archeologisch on derzoek gedaan moet worden. De afdeling archeologie van de provincie wordt wel uitge breid." Opgeleid door de politie en aangekleed door de gemeente zijn de verkeersbrigadiers van De Eikelaar nu helemaal op hun taak berekend. foto Camile Schelstraete door Euqène Verstraeten KOEWACHT - Burgemeester J.F. Mulder van Axel heeft gisteren in Koewacht een aantal ouders en leerkrachten van basis school De Eikelaar officieel geïnstalleerd als verkeersbrigadier. De vrijwilligers, die per toerbeurt de kinde ren helpen veilig de straat over te steken, fungeren al geruime tijd als verkeersbriga dier. Omdat het sinds vorig jaar wettelijk verplicht is om een opleiding te volgen, heeft hoofdagent van politie W. van der Bilt een cursus voor de verkeersbrigadiers ver zorgd. Omdat die bovendien duidelijk her kenbaar moeten zijn, heeft de gemeente Ax el gezorgd voor nieuwe verkeersj assen en stophorden. De verkeersbrigadiers zijn ook verzekerd door de gemeente Axel. In totaal kan de Koewachtse basisschool een beroep doen op 23 vrijwillige verkeers brigadiers. De officiële installatie op school ging gisteren gepaard met koffie en gebak. Burgemeester Mulder prees het initiatief van De Eikelaar om verkeersbrigadiei's in te zetten. De oversteekplaats voor de school is weliswaar zo veilig mogelijk gemaakt, maar uiteindelijk moeten de kinderen toch de rij baan over. Dan kan veilig met behulp van de verkeersbrigadiers. „Het is opmerkelijk dat het hier in Koewacht niet alleen ouders zijn, maar dat ook leerkrachten zich als vrij willi ger inzetten om samen voor de veiligheid van de kinderen te zorgen", aldus Mulder. De verkeersbrigadiers hebben de wettelij ke bevoegdheid om verkeer tegen te houden. Wie zich niet aan het stopteken houdt, loopt het risico op een fikse boete. De verkeersbri gadiers noteren dan het kenteken en geven dat door aan de politie. Automobilisten die in de fout gaan, krijgen een bekeuring van 86 euro. Voor bromfietsers en fietsers liggen die bedragen op respectievelijk 34 en 23 eu- MIDDELBURG - De politie Zeeland stuitte in februari in de haven van Vlissingen op twee gestolen, nieuwe auto's uit Ita lië die bestemd waren voor Marokko. Het was het begin van een grootscheeps onderzoek naar een omvangrijke auto zwendel. Het spoor leidde naar een 34-jarige inwoner van Rotterdam. De man, die alles ontkent, moest zich gisteren voor de recht bank in Middelburg verantwoorden voor heling van tien au to's, hoofdzakelijk Mercedessen en jeeps. In de woning in Rotterdam waren valse Duitse kentekenbe wijzen, gefingeerde koopcontracten en gestolen computers aangetroffen. Een deel van de in Italië gestolen auto's was in een loods in Rotterdam gestald. Officier van justitie R. Jeuken eiste 21 maanden cel. Raadsman D. Koningsbloem bepleitte vrijspraak, omdat niet zijn cliënt maar een huisgenoot schul dig zou zijn aan de heling. De rechtbank doet 24 december uitspraak. AXEL - De intekentermijn voor het gedenkboek 'Axel 1944- 2002, een samenleving in verandering' is verlengd tot 31 de cember. Het boek verschijnt omdat Axel per 1 januari op houdt te be staan als zelfstandige gemeente. Axel fuseert dan met Sas van Gent en Terneuzen. in het boek wordt de geschiedenis van de laatste halve eeuw beschreven. Het gemeentebestuur heeft besloten het boek als cadeau aan te bieden aan de inwoners van Axel. Belangstellenden moeten wel van te voren kenbaar maken dat ze een exemplaar willen hebben. Per huisadres is één be stelformulier bezorgd. Per adres schenkt de gemeente één gratis exemplaar. Inwoners die een extra exemplaar willen en niet-inwoners van Axel betalen 19,95 euro per boek. Bestel formulieren kunnen tot en met 24 december worden opge haald of aangevraagd op het Axelse stadhuis. Daar moeten de bestelformulieren uiterlijk 31 december ook weer binnen zijn. TERNEUZEN - Waterbedrijf Delta wil gezuiverd afvalwater gaan gebruiken als industriewater. Delta heeft daartoe het oog laten vallen op het 'effluent' van de zuiveringsinstallatie bij Terneuzen. Een haalbaarheidsstudie moet uitwijzen of dat bruikbaar is. Uit de installatie bij Terneuzen wordt nu elk jaar zeven tot acht miljoen kubieke meter gezuiverd water naar de Wester- schelde gepompt. Zonde, vindt Delta, want het is waarschijn lijk geschikt als industriewater. Het bedrijf heeft daarvan jaarlijks zo'n 36 miljoen kubieke meter nodig. Delta denkt ze ker zes miljoen kuub van de zuivering te kunnen betrekken. Het bestuur van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen, dat de belangstelling gisteren wereldkundig maakte, heeft er wel oren naar. Het verwacht dat het haalbaarheidsonderzoek drie tot vier maanden vergt. GOES - Het Openbaar Ministerie in Rotterdam doet nog steeds onderzoek naar mogelijke fraude met geld uit het Eu ropees Sociaal Fonds (ESF) bij het Centrum voor Vakoplei ding in Goes. Over het strafrechtelijk onderzoek wil het OM niet meer zeggen dan dat het 'gaande is'. In april 2001 deed het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid aangifte bij het OM. Justitie kan niet aangeven wanneer het onderzoek klaar is. door Raymond de Frel TERNEUZEN - De 22-jarige Terneuzenaar Rik Klasen heeft woensdag twee jongetjes uit het brandvijvertje bij de Terneu- zense basisschool De Oude Vaart gevist. De kinderen waren door het ijs gezakt. „Zonder mij waren die jongens wellicht dood geweest", aldus Klasen. Toen Klasen langs het vijvertje reed, zag hij de jongens sparte- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-maii: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl len. „Ze lagen volgens mij al een tijdje in het water. Er waren wel mensen aanwezig, maar nie mand hielp. Pas toen ik met mijn bovenlijf op het ijs ging lig gen, schoot er een man te hulp. Hij pakte mijn voeten vast, zo dat ik niet door het ijs zou zak ken Met behulp van een tak heb ik ze eruit kunnen helpen", al dus Klasen. „Ik ben die jongen zo dank baar", vertelt Franny, de moe der van de twaalfjarige William, een van de slachtoffers. Haar telg waagde zich samen met zijn vrienden Jeske (13) en Robbert (12) op het ijs, maar dat bleek niet dik genoeg om het drietal te dragen. Jeske kon zelf weer op het droge krabbelen, William en Robbert hadden de hulp van Klasen no dig. Het drietal raakte onder koeld door een combinatie van kletsnatte kleding en een oos tenwind en werd daarom ter observatie naar ziekenhuis De Honte in Terneuzen ge bracht. Lol Daar brachten zij met zijn drie- en de nacht door op een kamer. „Eigenlijk hebben ze daar wel lol gehad met elkaar", weet moeder Franny. „Het was daar best gezellig, maar nu ze weer thuis zijn, beseffen ze eigenlijk pas wat er is gebeurd. Bij Wil liam zit de schrik er in ieder ge val goed in. De zenuwen gieren nog steeds door zijn lijf. Hij dacht gisteren een tijdje dat hij doodging, zei hij tegen mij." Gelukkig liep alles met een sis ser af. „Ik ben Rik Klasen, maar ook de conciërges van de nabij gelegen scholengemeenschap De Rede ongelooflijk dankbaar. Zij hielden kijkers op afstand en bovendien hielden ze mij rustig. Ik was compleet overstuur, want ik dacht echt dat ik Wil liam zou kwijtraken." Dat de verlichting zo slecht werkt, komt grotendeels doordat ze matig onderhouden en moeilijk in te stellen is. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst TERNEUZEN - Op de internet pagina 0115.startpagina.nl houdt Jan en alleman een leven dige discussie over de vermeen de gezelligheid in de binnenstad van Terneuzen. Aanleiding is de feestverlichting in de Noord straat, die het maar voor de helft doet. „Een ramp, chaos, ergernis en beslist geen reclame voor Ter neuzen. Steek uw licht eens op in Gent, daar weten ze wat sfeer is", klaagt Elsje op de 0115-pa- gina. De suggestie dat het ont breken van verlichting in grote delen van de straat aan de mid denstanders ligt, klopt echter van geen kant, weet woordvoer der A. Legrand van de winkeliersvereniging City Ter neuzen. De eigenaar van een he renmodezaak vindt het zelf ook 'ellendig' dat de verlichting het grotendeels laat afweten. Maar dat komt niet omdat winkeluit baters weigeren de stekkers van de verlichting in het stopcon tact te steken. De feestverlichting in de Noord straat is elf j aar geleden door Ci ty Terneuzen aangeschaft. De ondernemers beseften destijds niet hoeveel onderhoud de ge kozen uitvoering vergde. De tijdklokken voor het verlich tingssysteem zitten veelal in moeilijk bereikbare nokken van gebouwen en zijn bij ontrege ling alleen door deskundigen in te stellen. „Daarnaast verroes ten de armaturen, zijn er aanrij dingen en stormen geweest en gevels vernieuwd. De verlich ting is dus duidelijk toe aan ver vanging, maar daar hebben we als winkeliersvereniging niet direct geld voor beschikbaar", legt Legrand uit. Herinrichting Vóór de komende feestdagen is het in elk geval niet mogelijk om meer licht in de duisternis te brengen. Of er voor Kerstmis 2003 nieuwe feestverlichting in de Terneuzense winkelstraat brandt, durft Legrand niet te voorspellen. De winkeliers stel len momenteel een plan op voor herinrichting van de Noord straat en belendende zijstraten. In dat rapport worden ideeën uitgewerkt voor de aanleg van eigentijdse bestrating, straat- meubilair, enkele kunstwerkjes én nieuwe verlichting. Legrand: „Het huidige college stelt dat er over die zaken is te praten als de eigenaars van panden in de bin nenstad akkoord gaan met de invoering van een tijdelijke baatbelasting. Het zal van het overleg met het nieuwe gemeen tebestuur afhangen hoe snel de totale opknapbeurt gereali seerd kan worden." door Frank van Cooten HULST - De VVD en het CDA in Hulst hebben grote moeite met de aanleg van verkeersremmers in de Julianastraat in Heikant. R. van Haperen (VVD) vindt de plaatsing van palen midden op de weg levensgevaarlijk. „Het wachten is op zware onge vallen. Ik neem daar niet de ver antwoordelijkheid voor. Laten we die stomme palen weg la ten", zei hij gisteren tijdens de vergadering van de raadscom missie stads- en dorpsontwik keling. De gemeente besloot in juni het plan terug te trekken omdat vol gens de commissie te weinig was gesproken met omwonenden. Daarom is een inspraakavond gehouden. Uit die avond, die werd bezocht door 28 mensen, kwam naar voren dat het me rendeel de aanleg van verkeers remmers noodzakelijk acht. Volgens het college is de aanleg van een aantal chicanes in com binatie met een fietssuggestie- strook de beste oplossing. Maar Van Haperen dacht daar giste ren totaal anders over. „In de commissie in juni is heel duide lijk aangegeven dat wij tegen chicanes zijn. Wat is het man daat van de commissie nu die palen toch worden geplaatst? Ik vraag me echt af wie beslist. De politiek of de straat?" Th. Baert (CDA) ging een eind mee met Van Haperen. „Ik heb juist begrepen dat na de in spraak onvrede is ontstaan, om dat de gemeente te weinig naar alternatieven heeft gekeken. Ik denk bijvoorbeeld aan flitspa len. Laten we die mogelijkheid onderzoeken." Volgens wethouder Kaijser wordt al sinds jaar en dag ge klaagd dat in de Julianastraat veel te hard wordt gereden. „We kunnen wachten en niets doen. Maar dan is het wachten totdat er doden vallen. Met deze ver smallingen dwing je de mensen op de tegenligger te wachten. Naar aanleiding van de in spraak zijn we met dit voorstel gekomen." Kaijser zoekt wel uit of de plaat sing van flitspalen een alterna tief is. Hij hoopt nog voor de raadsvergadering van volgende week met een antwoord te ko- TERNEUZEN - Op uitnodiging van Pax Christi Kinderhulp vie ren veertig kinderen uit Bosnië drie weken vakantie in Zeeuws- Vlaanderen. Ze verblijven in gastgezinnen en hebben twee keer per week een leuke activiteit. Zo staan een bezoek aan de Winterefte- ling in Kaatsheuvel, een voor stelling van kindercircus Rei- nardi uit Hulst en een bezoek aan zwemparadijs Scheldorado in Terneuzen gepland. De vakantie wordt sinds 1993 voor de vijfde keer georgani seerd en is bedoeld om kinderen, die nog dagelijks worden gecon fronteerd met de gevolgen van de ruim zeven jaar geleden beëindigde oorlog in de Balkan, een zorgeloze tijd te bezorgen. Advertentie) DIT MAG U NIET MISSEN! 'N KWART MILJOEN •STRIPS ■LITERATUUR •CD-ROMS VOORWEG- GEEFPRIJZEN. Spel I Hol is bel jaar 1912. Je bevindt je op helmeest luxueuze passagiersschip ooil gebouwd. Ben je klaar voor wal komen gaal? Een boeiend bordspel voor 2 lol 6 spelers van 1 lol 77 jaar. NU Alle mogelijke pasta- f Art/V, variaties om zeil Ie maken. wis* NU *4* INUUT'iUULt ("RiEKSE De klassieke oudheid is een vv srhofkamer van verhalen. Goden, RpMU-hollaoden, helden, reuzen, ntmlen, koningen en boeren, lees over hel ontslaan van de wereld, Rome en de Trojaanse oorloa. Ruim 316 pog. dikke TL'fM-r.M O i.'/llJhUè ANNEGEDDES UNTIL NOW Unieke veaameling van hoor mooiste opnomes. Op groot formoal 29 x 23 mi). Inrlusiel uitklop lolo's vort ruim I meier breed. Van $49.95 NU PARLEZ-MOID'AMOUR Unieke combinatie tussen de liefde voor de Totografie en nieuw leven. Fraai gebonden. VonS29.95 NU n!L.;gfea^IB%8 TIMES De nieuwste 2002 ■H versie. De grole naam i limes staat garant voor kwaliteit Unieke satelliet opnomes. Index mei 45 000 plaats namen, incl. 46 slad- platlegronden, 216 pog. 34 x 25 cm. NU DECEMBER 10-18 UUR DECEMBER 10-18 UUR Info B: 09 241 96 $8 Info NL: 030 60 474 00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 49