'ethon houdt half miljoen over Eeuwenoude schaatsen duiken op in IJzendijke Reis door werelden van sneeuw en ijs Perry's actiepakker 13 Waterschap kan flink verdienen door doelmatiger werken Asielzoekersgezin tot nieuwjaar onder dak erkvoorzieningsschap plaatst meer mensen dan vorig jaar tadsraad Axel in de steigers Roces Speedracer Comfortnoor Drie klapbanden op rijksweg Woninginbraak Kerstmarkt zeeuwse almanak Hoort wie... Advertentie jOC Vrijdag/zaterdag GESLOTEN Dinsdag UITVERKOOP Grote Markt 11-13 Goes Advertentie DOMBURG feestdagen aan zee gezellig winkelen leuke terrasjes iedere zondag open! ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 13 december 2002 nn^René Hoonhorst ERNEUZEN - Ondanks de conomische recessie blijft De- ion het goed doen. Het jeeuvvs-Vlaams sociaal werk- I9S [oorzieningsschap verwacht dit aar af te sluiten met een positief jesultaat van zo'n half miljoen [oewel afschaffing van lande- ijke subsidieregelingen D ethon blgend jaar ruim 600.000 euro ost, gaat algemeen directeur Hamelink er toch vanuit dat |ct bedrijf ook in 2003 een be reiden winst zal boeken. De- ïon is er tot nu toe telkens in ilaagd om bij tegenvallers in de ene sector compensatie te vinden bij een andere divisie. Zo is de afgelopen tijd de markt voor bijvoorbeeld elektronica en meubels ingezakt en loopt de afzet voor de bekende huis- houdtrappen wat terug. Daar entegen nemen de verpakkings activiteiten een hoge vlucht en heeft Dethon ook meer op drachten verworven in de me taal, de gevelbouw en de win kelinrichting. De economische recessie kreeg tot nu toe ook nog geen vat op Dethon Groen, een sector die een onveranderd dik ke orderportefeuille heeft. Wachtlijst Dethon heeft dit j aar zo'n vijf tig procent meer mensen kunnen plaatsen dan gewoonlijk: zestig in plaats van veertig. Omdat het aantal aanmeldingen fors toe nam, werd de wachtlijst nauwe lijks korter: 61 mensen staan te trappelen om bij Dethon aan de slag te gaan. Een aantal van die kandidaat-werknemers is ove rigens niet direct plaatsbaar. Kandidaten die arbeidsonge schikt zijn, sollicitaties elders hebben lopen of zijn geïndi ceerd voor begeleid werken kunnen niet direct op de De- thonvloer aan het werk, nuan ceerde Hamelink tijdens de vergadering van het algemeen bestuur. Dethon weet steeds beter invul ling te geven aan zijn taak als arbeidsintegratiebedrijf: een instelling die mensen niet alleen voorbereid voor een functie bij Dethon, maar ook voor een baan elders in het bedrijfsleven. Met het opstellen van individuele ontwikkelingsplannen en een 'jobcoach', die mensen die zijn gedetacheerd extra ondersteu ning biedt, moet het resultaat nog verder verbeteren. Het uit voeren van reïntegratieprojec- ten voor gemeenten - met Hulst en Terneuzen wordt druk on derhandeld over contracten - moet verder handen en voeten geven aan arbeidsintegratie van mensen die minder makkelijk aan de bak komen. AXEL - De oprichting van een stadsraad Axel begint steeds Ivastere vorm aan te nemen. Tij- idens een eerste bijeenkomst is deze week een voorlopig be stuur gevormd, dat de stadsraad verder gestalte gaat geven. Het voorlopig bestuur bestaat uit Johan Hessing (interim- 1 voorzitter), Jan Borgdorff (inte- I rim-secretaris) en Anneke Lan- I gen (interim-penningmeester Pi en pr-functionaris)De stads- pjraadin oprichting werkt nu aan statuten en aan een zo breed mo- gelijke vertegenwoordiging van deAxelse bevolking. ,„We gaan eerst uitzoeken waar ide witte vlekken zitten", zegt Anneke Langen. „Inventarise- ren welke geledingen uit Axel al vertegenwoordigd zijn en waar de stadsraad nog aanvulling be hoeft." Ter bestrijding van de opstartkosten is een startsubsi die aangevraagd bij de gemeen- te Axel. Een volgende stap is I dan de officiële oprichting van de stadsraad. ,,We hadden dat het liefst nog voor het eind van dit jaar gedaan", zegt Langen, „maar daarvoor is de tijd te kort." Het pronkstuk van de expositie: een replica van de Sagrada Familia, de beroemde kathedraal in Barcelona. foto Peter N icolai door Ronald Verstraten BRUGGE - Koud? Op het Stationsplein in Brugge, dadr is het pas koud. Con stant tien graden onder nul. Dat is al thans de streeftemperatuur van Snow Ice Events. Maar de omstandigheden buiten trekken die grens momenteel met gemak nog een paar graadjes om laag: Min dertien. Wie echter die barre omstandigheid trotseert, krijgt er ook iets moois voor terug, in de vorm van een 'Wereldreis door Sneeuw en IJs'. Onder een dak van speciaal, isolerend materiaal jagen ijsmachines voortdu rend diep vriestemperaturen door de gi gantische tent heen. ,,Dat is nodig om de kunstwerken optimaal te houden", legt Mariëlle Ernst uit, terwijl ze naar het pronkstuk van het Sneeuw en IJssculpturenfestival Brugge 2002 loopt. De Sagrada Familia, de beroem de kathedraal in Barcelona van de kun stenaar Gaudi. Metershoog, nage maakt in transparant ijs, domineert het de 'vier werelden' die op het festival zijn uitgebeeld. De opzet lijkt op die van de bekende zandsculptuurfestivals 's zomers in Zeebrugge. Dat is geen toeval, want Snow Ice heeft dezelfde Nederlandse organisatie Inaxi ingehuurd om de ijs- en sneeuwwereld op te bouwen. Kun stenaars uit erg verre landen, zoals Ca nada, Venezuela, Tsjechië en Finland hebben het ontwerp van Marjan Kater- berg gestalte gegeven. „Er zijn er enke le bij die 's zomers ook zandsculpturen maken. Die hebben nu beelden ge maakt in sneeuw. Dat lijkt qua materi aal immers een beetje op zand. Maar werken met ijs is totaal anders", legt Ernst uit. Ze kan het weten, want zelf zandkunstenares, heeft ze zich beperkt tot hier en daar sneeuwwerk en het ma ken van de website van het festival (www. ijssculptuur.com De 'wereldreis' is verdeeld in kleuren, die zorgen voor een extra fonkeling en onderscheid maken tussen verschillen de thema's. Zo is de blauwe wereld die van het noorden, het water, de lucht en de vrijheid. Daar staat dan ook een ko pie in ijs van het Amerikaanse Vrij heidsbeeld. De rode wereld suggereert al iets meer warmte, al zit die meer in je hoofd dan in jetenen. Geisha's, een Chi nese tempel, het Rode Plein in Moskou en een zes meter hoog Boeddhabeeld, opgebouwd uit twaalf ijsblokken. Glühwein Dertigduizend bezoekers hebben er in amper twee weken tijd reeds langs ge schuifeld, digitale fotocamera's voort durend in de aanslag. In de gele wereld van Caribische zon en zand is zelfs een plekje ingeruimd voor al die fotofana tiekelingen. Onder de palmbomen, te genover de bamboebar, kan het hele gezin op de plaat. In de bar zelf zorgen jenever en glühwein ervoor dat het bloed blijft stromen. Er is ook nog een groene wereld. Rust, natuur en avon tuur in dik gebladerte, waartussen zich allerlei dieren schuil houden. Voor de kinderen is er een ijsglijbaan gemaakt, waarbij op Vlaamse wijze wordt ge waarschuwd dat 'gebeurlijke ongeval len' niet onder verantwoordelijkheid van de organisatie vallen. Voor het festival, dat duurt tot 6 januari is 400 ton sneeuw en 250.000 kilo ijs ge bruikt. Niet uit de vrije natuur zoals bij de eerste editie twee jaar geleden, maar op bestelling gemaakt door een koel- en vriesbedrijf uit de buurt. Namaak blijkt mooier dan echt. „In natuurijs zitten veel meer oneffenheden. Bubbel tjes en zo", zegt Ernst. In het weekend en in de kerstvakantie geeft een Brugse ijskunstenaar regelmatig demonstra ties in hakken, zagen met een motor-, zaag en 'stacken' (lijmen met water). Het festival is dagelijks geopend van 10.00 tot 21.00 uur. Op 13 en 24 decem ber sluit de tent echter om 18.00 uur, terwijl hij op 25 december en 1 januari later open gaat: om 13.00 uur. Dames- en Herenmaten: 37 tlm 47 www.perrysport.nl Advertentie De meeste filialen koopzondag! (Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen 0800 - 0231 231 (GRATIS) door Jan Jansen TERNEUZEN - Het water schap Zeeuws-Vlaanderen kan doelmatiger werken en zo be zuinigen op de uitgaven. Hoe veel er valt te verdienen, is nog ongewis. Een komend voorjaar te presenteren plan van aanpak zal daar duidelijkheid over ver schaffen. Dit bleek gisteren in de algeme ne vergadering van het water schap uit de eerste presentatie van het dit jaar gehouden doel matigheidsonderzoek. Het on derzoek kwam er op verzoek van het algemeen bestuur, dat afgelopen voorjaar grote pro blemen had met de voorgestelde tariefstij gingen Het dagelijks bestuur moest die voor een deel inslikken. Ook werd bij die gelegenheid de be lofte van een doelmatigheids onderzoek afgedwongen: Kan het schap niet zuiniger werken? Het waterschap legde de vraag voor aan 148 medewerkers. Ze werden aan de tand gevoeld door een eigen medewerker. Vervolgens liet het bestuur het Antwerpse adviesbureau DFT kijken naar de bevindingen. „Om de rode draad eruit te ha len", aldus gisteren dijkgraaf W. de Graaf. Communicatie Ja, er valt doelmatiger te wer ken, luidde de ondubbelzinnige conclusie van DFT. Een goede interne communicatie alleen al kan veel opleveren, leidde het adviesbureau af uit de versla gen van de gesprekken. Zo was 92 procent van de ondervraag den wel tevreden met de com municatie binnen het eigen team, maar dat percentage kel derde omlaag naar 61 over de communicatie met andere afde lingen. „Het opengooien van de hokjes geest kan de doelmatigheid be vorderen", meende De Graaf, die de communicatieproblemen zag als een uitvloeisel van de waterschapsfusie van enkele ja- door Ronald Verstraten IJZENDIJKE - Pronkstukken van de tentoonstelling Winter pret, vroeger en nu, die morgen in het IJzendijkse streekmuse um te zien is, zijn twee paarden- botten. Ze werden in de elfde eeuw gebruikt als schaatsen. De botten liggen keurig in een vitrine, naast een oude 'pikkel' (slee) uit 1920. „Uit de vorm en de manier waarop ze zijn gesne den, kun je de leeftijd op hon derd jaar nauwkeurig schat ten", zegt Pol van de Vijver, voorzitter van het Streekmuse um in IJzendijke. Zijn kennis als dierenarts kwam deze week goed van pas, toen in het muse um de twee eeuwenoude schaat sen kwamen 'bovendrijven'. „Dat het om paardenbotten gaat, staat vast. Ze zijn gemaakt van het spaakbeen. Paarden botten lenen zich goed voor dit doel, omdat ze een heel sterke structuur hebben"; legt Van de Vijver uit. De uitgeslepen botten werden onder de sokken gebonden, maar ze konden ook onder een slede worden gebruikt, als glij ders. Het paar dat morgen een ereplaats inneemt op de ten toonstelling, is ooit geschonken Schaatsen gemaakt van paardenbot, na tien eeuwen nog verrassend gaaf- foto Peter Nicolai door de familie Huigh uit Schoondijke. Nu het is heront dekt, zal het in de toekomst deel uitmaken van de vaste collectie van het museum. De schaatsen zijn nog verrassend glad. Ook de gaatjes, die er in werden ge boord om de veters doorheen te halen, zijn nog gaaf en goed zichtbaar. De tentoonstelling duurt slechts een dag, van negen tot negen uur. Het gaat om een kleinschalige expositie, die aansluit bij de IJzendijkse Win teravond die morgenavond op de Markt wordt gehouden. ren geleden. Volgens hem heeft het waterschap 'de basis en de instrumenten om succesvol te zijn, maar zullen omschrijving van doel en richting en de lei dinggevende sturing moeten verbeteren'. De dijkgraaf kapittelde ook een te makkelijke instelling onder het personeel. „De medewer kers kennen hun rechten exact, maar worden te weinig gewezen op hun verantwoordelijkheden. Op dit punt moet de aansturing beter." Andere aanbevelingen die DFT alvast uit het onderzoek putte: - Werkprocessen moeten beter worden beschreven, zodat de arbeidsproductiviteit beter valt te meten - De overlegcultuur binnen het schap moet plaatsmaken voor resultaatgerichte bijeenkom sten - De structuur van de organiatie moet meer gericht zijn op de klant „Dit rapport verdwijnt niet in de la", beloofde De Graaf. „Sommige veranderingen zijn al ingezet." Verder heeft DFT al voorzetten gegeven voor een plan van aanpak. Het bestuur werkt dat verder uit en legt het in maart voor aan de algemene vergadering. Adveidentie NU UITVERKOOP Voor mannen en vrouwen The image you like! Pottenmarkt 13, Middelburg Telefoon 0118 - 640773 OOST-SOUBURG - Een 55-ja- rige Vlissingse bestuurder van een bestelauto met aanhangwa gen, kwam gisteren rond twee uur tot stilstand op de A58 door klapbanden. Drie banden van zijn aanhangwagen waren lek geraakt en de achterklep van de auto was opengeklapt. Daar door vloog oud papier over de snelweg. TERNEUZEN - In een woning in de Tramstraat in Terneuzen is tussen woensdagavond tien uur en donderdagochtend vier uur ingebroken. De toegang tot de woning is geforceerd. De buit bestond uit een gsm, sieraden en enkele kledingstukken. De waarde bedraagt een paar hon derd euro. Advertentie Bezoek onze gezellige op zaterdag 14 en zondag 15 december. Openingstijden 13.00 tot 17.00 uur. Ambachtscentrum Hollandse Hoeve Kattendijksedijk - Goes door Raymond de Frel OOSTBURG - De uitgepro cedeerde Armeens-Azerbeid- zjaanse asielzoekersfamilie Kniazian heeft tot en met de jaarwisseling onderdak bij ver schillende families in West- Zeeuws-Vlaanderen. De kans op een verblijfsvergunning lijkt minimaal. Aanvankelijk kon de familie tot zaterdag bij een gastvrij gezin terecht. Het gezin is uit asiel zoekerscentrum Hedenesse in Cadzand gezet, nadat de rechter besloot dat het terugmoet naar Rusland -het land van waaruit de vijf gezinsleden zijn ge vlucht. Sindsdien slapen de Kniazians bij behulpzame men sen in West-Zeeuws-Vlaanren. Het gezin is statenloos, omdat het niet over Russische pas poorten beschikt. Voor 1989 woonden ze in Armenië en wa ren staatsburger van de Sovjet unie. In hetzelfde jaar ont vluchtten zij Armenië toen de oorlog met Azerbeidzjan uit brak. De Oostburgse burgemeester E. Brommet zegt niets voor de familie te kunnen doen, evenals de Vreemdelingendienst en Im migratie- en Naturalisatie dienst. Een advocaat ziet wel heil in de zaak. Hij grijpt de slechte gezondheid van vader Ashot Kniazian aan om het ge zin alsnog aan een verblijfsver gunning te helpen. „Maar dat kan helemaal niet. Want als je statenloos bent, kan je geen ver gunning aanvragen", weet di recteur G. Burger van Lnlia, de vrijwilligersorganisatie die zich inzet voor uitgeprocedeerde asielzoekers. „Deze mensen moeten aantonen dat zij niet naar Rusland terug kunnen. Daarvoor hebben ze sinds juni, toen ze te horen kregen dat ze moesten vertrekken, te weinig stappen ondernomen. Deze mensen kijken niet vooruit, ze zien de uitweg niet. Je moet ver trouwen in morgen hebben, maar dat hebben zij niet." Burger verwijt het gezin passi viteit. „In plaats van een week voor het gemeentehuis te staan, moeten ze actie ondernemen. Niet zeggen, maar doen. Ze moeten iedereen zwart op wit kunnen laten zien, dat ze niet naar Rusland kunnen. Dus op nieuw naar de Russische am bassade gaan en met bewijzen terugkomen." Het lnlia kan de Kniazians ook niet meer helpen „Sorry dat ik het zo hard speel, maar ik wil hen geen valse hoop geven. Ik wil alle mensen veilig heid bieden, maar alleen als er enig perspectief is en voldoende medewerking wordt verleend", aldus Burger. Volgens de familie Kniazian zijn er wel voldoende bewijzen, maar zij zijn desondanks bereid opnieuw bij de Russische am bassade aan te kloppen. Advertentie) Warme mutsen, sjaals en truien Dam 61Middelburg Op 6 december ging de tele foon bij die Vlissingse reisor ganisatie. Een klant die een scheepspassage wilde boe ken. „Hoe is uw naam?", vroeg de medewerker routi neus. Sint Nicolaas", antwoordde de klant, U neemt me in het ootje", reageerde de inmid dels volledig wakkere mede werker. „Nee hoor, ik heb vo rig jaar om deze tijd ook al bij u geboekt", verzuchtte de klant. „Ik heet Sint Nicolaas. Dat ivekt wel meer verwar ring dezer dagen." Bij nader inzien begreep de medewerker het allemaal wel. De echte Sint hoéft na tuurlijk niet mee met een or dinaire veerboot. En naar Spanje hoefde deze klant ook al niet...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 47