Gruwelbeelden laten littekens na S Reuma en werk Laat ze niet vallen PZC Giro 860 Laat de albatros niet verdrinken! Giro 222111 Ondernemers blijven hameren op gratis parkeren transferiun RED DE ALBATROS VITAAL VOOR VOGtLS V Psychiater uit Koudekerke werkt aan wederopbouw in Afghanistan Tocht door eeuwen met Schouws Kamerkoor Er zijn al werkgevers gesignaleerd die er tijd voor vrijmaken Hersenstichting Nederland De Westerscheid6 vrijdag 13 december 2002 door Edith Ramakers VLISSINGEN - Na 23 jaar oorlog wil Afghanistan de geestelijke gezond heidszorg verbeteren en modernise ren. Nu nog worden onder het kopje 'overige ziekten' alle Afghaanse pati ënten met psychische problemen sa mengevoegd. Een traditionele behan delmethode van geesteszieken is een dieet van veertig dagen water, brood en peper. Gedurende die tijd zit de pa tiënt vastgeketend aan een boom in een omgeving waarvan wordt veron dersteld dat ze de genezing stimuleert. „Dan jeuken je vingers om in te grij pen", zegt de 35-jarige Peter Ventevo- gel uit Koudekerke. Ventevogel is psychiater en cultureel antropoloog en sinds juli werkt hij in de provincie Nangarhar in Afghanis tan voor de Nederlandse organisatie HealthNet International. Hij is voor een kort verblijf in Nederland. HealthNet International is gespe cialiseerd in de wederopbouw van de gezondheidszorg na conflicten. „Kort samengevat: als Artsen zonder Grenzen verdwijnt, komen wij. We werken met de lokale bevolking, me dici en bestuurders aan een nieuw be gin." De veerkracht van de Afghanen heeft Ventevogel verrast. Afgrijselijke er varingen hebben hun gemoed onbe roerd gelatenWat de Af ghanen mee gemaakt hebben, is niet te bevatten. Maar als ik dan zie hoe zij eraan toe zijn, is dat nog verbazingwekkend goed." Symptomen De diagnose 'goed' is relatief, beseft Ventevogel. Gruwelbeelden laten lit tekens na. Aan een vroedvrouw vroeg hij wat ze wist van psychiatrische ziektebeelden. De vrouw kende de pressies. Haar dochter had die ook. Zij was geschokt door de lijken die in 1992 voor hun huis op straat werden gedumpt. Ook de luchtaanvallen werkten op haar zenuwgestel. „De vroedvrouw somde de symptomen op van posttraumatische stress-stoornis: angstdromen, indringende visuele herbelevingen, vermijdingsdrang en een slechte nachtrust." Psychiaters, of in algemene zin kennis en kunde uit het westen, zijn hard no dig. Afghanistan telt 25 miljoen be Psychiater Peter Ventevogel: „Wat de Afghanen meegemaakt hebben, is niet te bevatten. Maar als ik dan zie hoe zij eraan toe zijn, is dat nog verbazingwekkend goed." foto Ruben Oreel woners en acht psychiaters. „Maar ik ken er maar drie. Ik heb ook geen re den om aan te nemen dat er meer dan drie psychiaters zijn." Weggepest Ventevogel vertelt dat de intellectue len zijn weggepest tijdens de oorlog. Het land heeft dringend behoefte aan vakbekwame professionals. „Wat dat betreft zou het goed zijn als deze Af ghanen terugkeren. Maar ik heb mak kelijk praten. Ik heb een Nederlands paspoort en kan als het onrustig wordt direct het land verlaten." En het broeit in Afghanistan. „Het gaat de verkeerde kant op. Laatst hoorden we harde knallen. Bommen, zeiden mijn Afghaanse collega's. Ik heb net voor een jaar bijgetekend bij HealthNet. Het is geweldig werk, maar als een nieuwe oorlog uitbreekt, is het voorbij. Er ligt een noodplan klaar om snel te ontsnappen." Ruim twintig jaar oorlog betekent ook dat medici al die tijd waren afgesne den van nieuwe ontwikkelingen. „Op de medische faculteit werkten ze met één boek uit de jaren zestig. Als we trainingen geven, dan hangen de dok ters, vroedvrouwen, verpleegkundi gen aan je lippen. Ze zijn leergierig." Met vrouwen komt hij moeilijk in con tact. De scheiding der seksen werkt zo sterk door dat Ventevogel na een maand nog amper met vrouwen had gesproken. „Ik werk in het gebied te gen de Pakistaanse grens aan dat erg behoudend is. Vrouwen worden mis handeld en worden onderdrukt door hun mannen." Maar om 'feministisch- westerse oplossingen' aan te dragen, is 'zinloos'. „Blijf-van-mijn-lijfhui- zen zouden hier niet werken. We rege len een soort positieve discriminatie voor mannen die hun vrouwen laten werken. We moeten de mannen mee krijgen om vooruitgang te boeken." Hij las laatst een onderzoek waaruit geconcludeerd werd dat 97 procent van de Taliban-vrouwen depressief zou zijn. „Dat geloof ik niet. Er waren 160 vrouwen geïnterviewd. Om de en quête goed te lezen moet je de culture le achtergrond mee laten wegen." Eer Het begrip 'eer' speelt daarin een hoofdrol. „Eer is voor Afghaanse mannen gericht op hun vrouw, hun grond en een gastvrije ontvangst voor de vreemdelingen. Vrouwen krijgen meer respect van anderen als ze veel ellende hebben meegemaakt. Daar scheppen ze over op. Als westerse psy chiaters geconfronteerd worden met die misère, dan schrijven ze hen direct een aantal pillen voor. De vrouwen hebben het niet lollig, zijn vaak ver drietig, maar de culturele presentatie moet je meenemen in de diagnose." Afghanen zijn bereid om grif te beta len voor de geestelijke gezondheidszorg. Van pillen ver wachten ze een heilzame uitwerking, maar ook voor traditionele behandel wijzen zijn ze bereid geld neer te leg gen. De geesteszieke patiënt wordt door zijn familie naar bijvoorbeeld het graf gebracht van Said Mohamed Ali Shah. Hij stierf in de zeventiende eeuw en het verhaal gaat dat hij gees tesziekten gezond maakte. Nog steeds wordt die plek als een ge neeskrachtige plaats gezien. Het 'ge sticht' aldaar wordt gerund door zijn nazaten, die veel geld vragen. „Toen ik er op bezoek was, was het zomer en patiënten zaten vastgeketend onder een boom. Ik sprak met sommigen, maakte foto's, maar enkelen waren te verward om te reageren. Wij willlen een structurele bijdrage leveren aan de wederopbouw van de gezondheids zorg. Impulsieve reacties, zoals het losmaken van de kettingen, werken averechts. Het is een langdurig veran deringsproces, waarbij we het ver trouwen nodig hebben van sleutelfi guren, zoals dorpshoofden." door Piet Kleemans RENESSE - De Schouwen- Duivelandse branche- en on dernemersverenigingen blijven hameren op het belang van het handhaven van gratis parkeren op het transferium bij Renesse. Het transferium is, betoogde voorzitter van de Stichting Ver eniging Verblijfsrecreatie H. van Oost gisteren tijdens het raadsledenspreekuur, de hoek steen van het mobiliteitsbeleid. Trek je die steen weg en dat heeft de gemeenteraad volgens de ondernemers gedaan door het invoeren van een parkeer- heffing op het transferium dan heeft dat ingrijpende gevolgen, betoogde Van Oost. De doelstel ling van het transferium, min der mobiliteit in kwetsbaar ge bied, wordt geweld aangedaan maar de middenstand in Renes se zal haar klandizie terug zien lopen volgens Van Oost. Want, zo betoogde hij, het zijn zeker niet alleen toeristen en recrean ten die gebruik maken van het gratis parkeerterrein aan de rand van Renesse. Ook eiland bewoners stallen er hun auto als ze in Renesse moeten zijn. „Daarom kunnen de onderne mers in deze kwestie niet aan de kant blijven staan. Alternatieven Om meer inkomsten uit parke ren te genereren zijn volgens Van Oost meer mogelijkheden dan botweg een parkeerheffing op het transferium invoeren. Eerder pleitten de gezamenlijke ondernemers in een brief aan het gemeentebestuur al voor verlenging van de periode waarin betaald moet worden voor het parkeren. Nu wordt ge werkt met een periode van 15 mei tot 15 september. Dat kan ook best 1 april tot 1 november worden, vinden de onderne mers. Tijdens het raadsledenspreek uur kwam Van Oost met een aanvullende suggestie op de proppen: invoeren van betaald parkeren op het parkeerterrein aan de Laone. Verder kan het volgens Van Oost geen kwaad om nog eens heel kritisch tej ken naar de kosten van contj Daar kan volgens hem best; spaard worden. De doelstel* van het parkeerbeleid blijft, overeind en er wordt ook g gat geslagen in de middt voor beleid. ZIERIKZEE - Het Schouwsj merkoor presenteert zich zt dag tijdens een kerstconcen de Rooms-Katholieke kerk Zierikzee met een gevariee muzikale tocht door vier a wen. De selectie met werkt componisten uit verschillcj perioden staat garant voort gevarieerd optreden vi koor onder leiding van d Sietse van Wijgerden. Uit de zestiende eeuw wordtn T. L. de Victoria door de he een vierstemmig stuk gezon; dat de sfeer rond de geboa van Christus zal oproepen, H vrolijke vijfstemmige stuk vi J. P. Sweelinck weerspiegelt; sfeer van de engelen en dek ders. Verder is gekozen voor eenst uit de negentiende eeuw vj A. Bruckner met veel conto ten tussen groot volume t stiltes. Uit de Weihnachto schichte (1933) van H. Dist wordt een aantal muzik» breed uitgewerkte delen gezo: gen. Bijzondere aandacht vel dient verder de uitvoering va Britten's Ceremony voor dra hoge partijen met oud-Engels teksten. Vermeldenswaard ook de moderne dans van 1 Mathias met speelse maatwiss lingen. Voor de begeleiding tekent Joc de Nooijer, student aan j Haags Conservatorium. Het concert in de Willibrord- kerk zondagmiddag 15 decs ber begint om 16.00 uur. www.reddealbatros.nl Jaarlijks verdrinken ruim 100.000 albatrossen door longline visserij. Ze happen naar aas, worden aan de haak geslagen en komen op dramatische wijze aan hun einde. Steun de actie voor een vogelveilige vismethode. Giro 656500 Vogelbescherming Ongeveer één op de tien Nederlanders heeft een vorm van reuma, welgeteld zijn dat 1,6 miljoen mensen. Het be tekent vaak afstand moeten doen van een hobby, sport of zelfs van een baan of eigen bedrijf. Reuma is ook een be langrijke veroorzaker van het ziekte verzuim in Nederland. Velen raken door reuma arbeidsongeschikt. En zij die aan het werk blijven, moeten vaak heel wat hindernissen overwinnen. Veel onbegrip Veel patiënten hebben 't moeilijk met het onbegrip. Toch zijn zij nog vaak tot veel in staat. Begrip voor hun in dividuele (on)mogelijkheden kan juist bij het vinden van geschikt werk door slaggevend zijn. Steun het Nationaal Reumafonds Het Nationaal Reumafonds financiert zo'n 70% van het wetenschappelijk onderzoek in Nederland. Andere acti viteiten zijn: voorlichting, aangepas te vakanties, individuele hulp en fi nancieel steunen van de meer dan honderd reumapatiëntenverenigin gen. Helpt u ook? Giro 324, Amsterdam. Nationaal Reumafonds Voor vragen over (leven met) reuma: De Nationale Reumalijn 0900 - 2030300 www.reumafonds.nl In ons land wordt 1 op de 150 mensen getroffen door epilepsie. Wij staan voor wetenschappelijk onderzoek, voorlichting via een infolijn, folders en brochures, begeleide vakantie activiteiten, individuele hulp en epilepsieprojecten in ontwikkelingslanden. Nationaal Epilepsie Fonds Postbus 270, 3990 GB Houten www.epilepsie.nl Word donateur. Er is nog zoveel te doen. ZIEN EN HELPEN Sanne is een intelligent meisje van 8 jaar oud. Toch dacht men daar eerst anders over. Het lukte haar namelijk niet om goed te leren lezen en schrijven. Sommigen noemden haar dom en anderen vonden haar maar lui. Tot de juf er achter kwam dat ze dyslexie heeft. Nu krijgt ze speciale oefeningen om beter met taal te leren omgaan. Maar het gaat nooit echt over. De Hersenstichting Nederland wil investeren in snellere diagnostiek en betere behandeling voor deze en andere aangeboren hersenaan- doeningen bij kinderen. Daarom financieren we wetenschap pelijk onderzoek en geven we voorlichting. leder kind verdient toch het beste? Help mee. Geef daarom gul. Korte Houtstraat 10,2511 CD 's-Gravenhage - 070-360.48.16 - www hersenstichting.nl Als we nu niets doen, raakt de kluut zijn thuis kwijt De Westerschelde- leefgebied van de kluut en vele andere kustvogels. Scheepvaart en industrie bedreigen dit unieke gebied. Daarom hebben de vogels u hard nodig! Draag bij aan het behoud van een vogelrijke Westerschelde. GIRO 65 65 00. Vogelbescherming NEDERI.AND Telefoon 030-693 77 77 www.vogelbescherming.nl Als de hartspier aan kracht verliest en de pomp dus n goed werkt, leidt dat tot een aantal lichamelijke klac De duidelijkste daarvan zijn. snel moe, kortademig en c benen door achterblijvend vocht. Zo wordt een glas v een dikmaker Vragen? Bel gratis 0800 3000 300 of kijk ai www.hartstichting.nl Nederlandsevf/Hartstichting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 42