Criminelen creëren hennepwijken Kabinet wil foute bouwers uitsluiten berco opruiming Twintig partijen in de race om Kamerzetels Bubbelbadverkopers zijn aansprakelijk voor legionellaramp 3 Politie zou sommige stadsdelen nauwelijks nog durven te betreden Achttien jaar voor moord op neurologe Rotterdams raadslid pleit voor groetzones in stad Drie gewonden bij brand Kalverstraat Amsterdam KB opent internetarchief Gewonden bij brand Europoort Man neergesabeld in Hilversum Minder geld voor goede doelen Man op motorkap door Rotterdam Alphen ligt weer plat Justitie gaat in beroep in zaak overleden baby Danish Design Titanium I» vrijdag 13 december 2002 leuker door de instelling van groetzones, plaatsen waar mensen elkaar weer gedag gaan zeggen. Wie doet er mee, luidt zijn op roep in het lokale partijblad Parterre. Als het zover is, dan wil hij landelijk lijsttrekker Femke Halsema het eerste bord laten onthullen. Van der Meer stelt voor te beginnen met minimaal een straat in elke deelgemeente. Van der Meer inventariseert wat de kosten zijn. Hij hoopt dat ook de levertijden meeval len want dan kunnen de eerste borden nog voor de Kamerver kiezingen van 22 januari wor den geplaatst. In Parterre schrijft het Groen- Links-lid dat het in Friesland, waar hij is opgegroeid, heel normaal was dat mensen el kaar op straat groetten. „Daar zei je tegen iedereen op straat 'hoi'. In de grote stad ging ik hiermee door, maar waren ver bazing en een meewarige blik dereacties." En: „Zoiets eenvoudigs als een groet kan de sfeer in de straat al wat opbeuren, de anonimiteit wegnemen en wie weet is het eens aanleiding voor een ge sprekje." GPD u Lanonze redactie buitenland AMSTERDAM - De georgani seerde misdaad heeft grote de- |en van de cannabisteelt in wo- S; ningen in Nederland in handen. Criminelen nemen hele wijken over en zetten de overheid bui- 1 tenspel. Hierdoor groeien hele stukken van steden uit tot een no-go-area, waar de politie al- leen in 'overweldigende getale' durft te komen, s: Dit stelt criminoloog F. Boven- !c kerk deze maand in het blad 1 Highlife, een opinie- en life- zietijdschrift dat verkrijg- baar is in onder meer koffie- shops. Bovenkerk onderzoekt in opdracht van het Programma Politie en Wetenschap van het i ministerie van Binnenlandse 1 Zaken de ontwikkeling van be drijfsmatige teelt van cannabis in woonhuizen. Ook bekijkt hij of het optreden van politie en 1 justitie effect heeft. De resulta ten van het onderzoek verschij- nen begin 2003. i Bovenkerk pleit voor een geïn tegreerde aanpak van instanties als de belastingdienst, sociale dienst, woningbouwverenigin gen en elektriciteitsmaatschap- - pij. „Een elektriciteitsmaat- 1 I schappij zou wat mij betreft in j staat moeten zijn om een hele wijk geen stroom meer te leve- ren. Dan valt er niets meer te kweken", aldus de criminoloog, j Volgens Bovenkerk zijn onge- I veer twintig wijken, verspreid over heel Nederland, in handen j van de georganiseerde misdaad; Hij wil eerst de onderzoekscom missie hierover inlichten voor- dat hij bekend maakt om welke wijken het precies gaat. De criminoloog stelt dat er op grote schaal hennep wordt ge teeld in achterstandswijken en woonwagenkampen. „Een in formant van een elektriciteits bedrijf vertelde mij dat van het aantal hennepplantages dat wordt opgerold, 40 procent in achterstandswijken is en 20 procent in woonwagenkampen. De overige 40 procent zijn grote telers in het buitengebied, in loodsen en kassen. Mijn conclu sie is dat woonwagenbewoners met z'n allen op deze handel zijn overgegaan." De acties van po litie en j ustitie hebben tot nu toe geen effect meent Bovenkerk. „Integendeel. Het probleem wordt alleen maar grotei\" Hij vindt dat dit probleem opspo ringsprioriteit verdient. Woordvoerder C. den Bakker van de Raad van Hoofdcommis sarissen vindt de prioriteitsstel ling een zaak van het Openbaar Ministerie. De politie weet vol gens hem al langer dat een deel van de thuisteelt van cannabis in handen van de georganiseer de misdaad is. Hij bestrijdt de stelling van Bovenkerk dat de politie bepaalde wijken mijdt. Bij de Vereniging van Neder landse Gemeenten zijn geen sig nalen binnengekomen die de bevindingen van Bovenkerk be vestigen, meldde een woord voerster. Ze weet wel dat gemeenten steeds vaker samen werken met onder meer elektri citeitsbedrijven en woning bouwverenigingen om de thuisteelt van cannabis te be strijden. ANP DEN BOSCH - De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren acht tien jaar cel opgelegd aan een 51 -jarige man uit Den Dungen voor moord op zijn echtgenote Ingrid Gantvoort en poging tot moord op zijn 17-jarige gehan dicapte dochter Femke. De uitspraak is conform de eis van de officier van justitie. In- .grid Gantvoort was neurologe in een ziekenhuis in Den Bosch. Ze werd in de nacht van 2 8 op 29 juli vorig jaar doodgeschoten, terwijl ze in bed lag te lezen. De verdenkingen gingen al snel naar haar echtgenoot. Het hu welijk tussen Gantvoort en de verdachte liep ten einde en ze maakten veelvuldig ruzie over geld. Ook hun dochter Femke werd die nacht neergeschoten, maar zij overleefde de aanslag. Ze legde in het ziekenhuis een be schuldigende verklaring af te gen haar vader. ANP AMSTERDAM - De brandweer bestrijdt een grote brand in een schoenenzaak in de Amsterdamse Kalverstraat. Door de vrijgekomen rook vielen er drie licht ge wonden. Eén van hen is met een lichte rookvergiftiging overgebracht naar het ziekenhuis. Eén gedeelte van de bekende winkelstraat in het centrum van de hoofdstad was gistermiddag afgesloten voor publiek. Het winkelcentrum Kal vertoren was enige tijd dicht, evenals een aantal winkels in de Kalverstraat. In de loop van de middag had de brandweer het vuur, dat even voor het middaguur ontstond, onder controle. De brand is vermoedelijk ontstaan op de begane gi-ond, waardoor is nog onbekend. Enke le achterliggende panden werden uit voorzorg ontruimd. foto Evert Elzinga/ANP door Alex Bogers en Peet Vogels DEN HAAG - Het kabinet wil frauderende bouwbedrijven uitsluiten van overheidsop- di-achten. Volgens de parlemen taire enquêtecommissie hebben de bouwbedrijven voor honder den miljoenen euro's te veel ge rekend voor bouwprojecten. De politieke partijen in de Tweede door Frouke Houtman DEN HAAG - Twintig politieke partijen doen op 22 januari mee aan de Tweede-Kamei*verkie- zingen. Nieuwkomers zijn on der meer de Partij voor de Die ren en de naamloze lijst van 'tsjakka-goeroe' Emile Ratel band. Dat heeft de Kiesraad gisteren bekendgemaakt. Het orgaan dat de verkiezingen in goede ba nen moet leiden, heeft tevens vastgesteld op welk nummer welke partij komt te staan. De nummers een tot en met tien zijn van de partijen die op 15 mei Kamerzetels wisten te verove ren. Het CDA, de grootste partij heeft Lijst 1. De LPF staat op plaats twee, WD op drie en de PvdA op vier. Zeven partijen doen voor het eerst mee aan de vex-kiezingen. Lijst Veldhoen, O, o Den Haag, Alliantie Vernieuwing en De mocratie, Partij voor de Dieren, Vooruitsti-evende Integratie Partij en de blanco lijst van Ra telband hebben allemaal bij een of meer kieskringen hun kandi datenlijst ingeleverd. Winnyde Jong van De Consexwatieven.nl kwam na 15 mei nog voor de Lijst Pim Fortuyn in de Kamer, Kamer willen dat de bouwers het geld terugbetalen. De bouwbedrijven geven bij monde van voorzitter Brink man van de AVBB, de branche vereniging van de bouwers, toe dat ze de wet hebben overtre den. Volgens hem is de bouw echter niet bei'eid om op voor hand geld terug te geven aan de opdrachtgevers. Hij ontkent dat de bouwbedrijven de prijzen hebben opgedi-even. Brinkman toont zich, onder voorwaarden, voorstander van een zwarte lijst. In haar rapport over de bouw- fi'aude stelt de commissie dat bouwbedrijven, installateurs en andere met de bouw verbonden maar heeft nu een eigen partij De Nieuwe Communistische Partij (NCPN) sloeg de veitkie- zingen van 15 mei over, maar komt nu weer met een lijst. Duurzaam Nedeiiand en de Partij van de Toekomst stonden bij de vorige verkiezingen al op de stembiljetten. Zij wisten toen geen zetels te veroveren. Niet alle paxrijen hebben in alle negentien kiesdistricten vol doende ondersteunende hand tekeningen opgehaald. Om in heel Nederland mee te kun nen doen, moeten er in totaal 570 handtekeningen worden verzameld, dertig uit elk kies district. De Kiesraad geeft de partijen nog tot vandaag de tijd om aan het benodigde aantal handteke ningen te komen. Als dat niet lukt, dan kan een partij ook in minder kiesdistricten aan de verkiezingen meedoen. Ratel band had eerder deze week al leen in het kiesdistiïct Rotter dam voldoende steunvex'klarin- gen. Hij zet alles op alles om vandaag het benodigde aantal handtekeningen te hebben. Ra telbands partij kirtjgt geen naam op het stembiljet, omdat hij zich te laat bij de Kiesraad had aan gemeld. Zijn lijst krijgt alleen het nummer 16. GPD DEN HAAG - Bezoekers aan de Koninklijke Bibliotheek (KB) in Den Haag zoeken in het zogenaamde E-depot naar informatie. De KB heeft als eerste organisatie ter wereld in samenwerking met IBM een systeem ontwikkeld om elektronische publicaties langdurig te bewaren. Daarmee zijn verdwenen pa gina's op het internet terug op te vragen, Gisteren werd het systeem officieel in gebruik genomen. foto Robin Utrecht/ANP bedrijven door samen te span nen gemiddeld 8,8 procent te veel in rekening brachten bij openbare aanbestedingen Brinkman en de individuele bouwbedrijven hebben veel moeite met het genoemde per centage. „De vraag is waar het geld is gebleven. Dat kan ook de bouwcommissie niet aange ven", zegt Brinkman. Bouwbe drijf Bam Gi'oep blijft erbij dat er helemaal geen sprake is ge weest van prijsopdrijving in de bouw. De commissie weet vol gens Bam in dit geval nog steeds niet goed waar ze over praat. De parlementaire enquêtecom missie is in haar eindi-apport ge titeld 'De bouw uit de schaduw' ook hard voor de overheid en justitie. Ministers en toezicht houders faalden in hun werk en gaven het vex*keerde voorbeeld, vindt de commissie. Het Open baar Ministerie speurde niet ge noeg naar cormptie en was traag. Mede daardoor moet de com missie constateren dat maar vier corruptiegevallen bekend zijn, terwijl voorafgaand aan de enquête nog werd gespioken van tientallen corrupte ambte naren Volgens het OM zijn er in middels 55 verdachten, waar onder negen ambtenaren. Zwarte lijst In haar aanbevelingen pleit de commissie voor een zwarte lijst ('landelijk register') met daarop bedrijven die hebben gefrau deerd. Volgens demissionair mi nister Kamp van Vrom is het de missionaire kabinet al hard aan het werk om een systeem voor een zwarte lijst op te zetten. Om ervoor te zorgen dat bouw en toezichthouders in de toe komst weer dezelfde fouten ma ken pleit de commissie voor nieuwe eenduidige aanbeste dingswetgeving. Het toezicht op de bouw moet in handen ko men van één minister en niet, zoals nu, versnipperd over ver schillende ministeries. GPD van onze redactie binnenland BOTTERDAM - Hij noemt het een wild idee, meer niet. Het is in ieder geval een leuke proef ballon, van het Rotterdamse raadslid voor GroenLinks Joël van der Meer. Wie weet, wordt het leven in de steden, om te be ginnen in Rotterdam, een stuk ROTTERDAM - Door een brand bij olieraffinaderij Kuweit Petroleum aan de Moezelweg in Eui'opoort zijn gistermiddag twee personen ernstig gewond geraakt. Ze zijn beiden naar het brandwondencentrum in Rotterdam vervoerd. Volgens de politie brak de brand omstreeks drie uur uit na een ontploffing in de gasolieontzwavelingsfabi-iek op het be drijfsterrein in Europoort, nabij het begin van de Nieuwe Wa terweg. De brandweer had het vuur binnen twee uur geblust. De politie vermoedt dat de ontploffing en de brand zijn ver oorzaakt door een kleine lekkage in de gasolieontzwavelings- fabriek. Door de brand kwam veel rook vrij, ook waren me tershoge vlammen te zien. Uit metingen is gebleken dat er tijdens de brand geen gevaar lijke stoffen zijn vrijgekomen. ANP HILVERSUM - Een man is gistermiddag in Hilversum tijdens een ruzie op straat door een andere man neergesabeld. Het slachtoffer is met verwondingen aan het hoofd gewond afge voerd naar het ziekenhuis. Volgens de politie volgde de klap met de sabel na een zakelijk geschil tussen de twee mannen. De politie heeft de dader in middels aangehouden. ANP AMSTERDAM - De inkomsten uit eigen fondsenwerving van Nederlandse Goede Doelen organisaties zijn in 2001 licht ge daald. Dat heeft het Centraal Bureau Fondsenwerving (CBF) gisteren bekendgemaakt. Voor het eerst in vijf jaar overtroffen de bestedingen van de goede doelen hun inkomsten. Ontvingen de fondsen in 2000 nog 788 miljoen euro uit fondsenwervende activiteiten, in 2001 was dat 785 miljoen euro. Debestedingen van de fondsen waren, ondanks de lichte daling, wel 5 procent hoger in 2001 dan het jaar ervoor en bedroegen x-uim 1,7 miljard euro. Dit was mede mogelijk, zo stelt het CBF, doordat weid ingeteerd op het eigen vermogen. ANP ROTTERDAM - Een 27-jarige Vlaardinger heeft in de nacht van woensdag op donderdag alle geluk van de wereld gehad. Hij stapte ongedeerd van de motorkap van een auto af diè net een dollemansrit door Rotterdam-West had gereden. De auto werd bestuurd door een 30-jarige Rotterdammer. Die had de Vlaaxdinger eerder in de nacht aangereden maar was ervandoor gegaan. De Vlaardinger ging achter hem aan en reed hem klem. Daar stapte de 27-jarige uit zijn auto om ver haal te halen. Toen hij voor de auto van zijn aamdjder stond, gaf die gas, waarbij de Vlaardinger op de motorkap belandde. De Rotterdammer reed vervolgens met hoge snelheid, met zijn slachtoffer aan de auto geklemd. Vier kilometer verderop, werd hij klemgereden. Hij heeft verklaard onder invloed van verdovende middelen te zijn geweest. ANP ALPHEN AAN DEN RIJN - Voor de derde keer in een maand tijd heeft de gemeente Alphen aan den Rijn haar dienstverle ning aan de burgers stop moeten zetten. Een computerstoring in het stadhuis gooide gisteren weer roet in het eten. Net als dinsdag was oververhitting van het centrale systeem de oorzaak van het probleem. Medio vorige maand zorgde wateroverlast in de computerruimte voor storing. ANP van onze redactie binnenland ALKMAAR - De rechtbank in Alkmaar heeft gisteren in een bodemprocedure twee stand houders van de Westfriese Flora in Bovenkarspel aansprakelijk gesteld voor de legionellauit- braak in 1999. Daarbij kwamen 32 bezoekers om het leven. De bubbelbadverkopers, Sun Shop uit Emmeloord en Jan Jong Holding BV uit Heerhugo- waard, hebben onvoldoende voorzorgsmaatregelen geno men om de tragedie te voorko men. De oi'ganisatie en de Ne derlandse staat zijn volgens de rechtbank niet aansprakelijk. De rechtbank stelt dat niet kan worden geëist dat een organisa tor van een expositie controleert of alle standhouders voldoende voorzorgsmaatregelen hebben genomen. De staat wordt niet aansprakelijk gehouden, omdat die niet bevoegd was regels op te UTRECHT - Het Openbaar Mi nisterie gaat in hoger beroep te gen de vrijlating van de kinder cardioloog die wordt verdacht van doodslag op de baby Char lotte Floor. De arts werd twee weken gele den na negen dagen voorlopige hechtenis in vrijheid gesteld. De Utrechtse specialist vei*richtte op 1 maart voidg jaar in het Wil- helmina Kinderziekenhuis (WKZ) in Utrecht een complexe hartkatheterisatie bij de zeven maanden oude baby. De baby, die een ernstige hartafwijking had, overleed enkele uren later. Het OM verdenkt de arts van doodslag, omdat hij bij de in greep 'meer dan nalatig' zou zijn geweest, De ouders deden een jaar geleden aangifte.GPD stellen voor het particulier ge bruik van whirlpools in bijvoor beeld winkels of expositieruim ten. Bovendien kan de wetgever niet voor elk denkbaar risico re gels opstellen, aldus de recht bank. De Consumentenbond, die de zaak had aangespannen, heeft gemengde gevoelens bij het vonnis. Volgens een woordvoex'- der is het goed dat de rechtbank toestaat dat de bond namens 242 slachtoffers en nabestaan den een dergelijke rechtszaak voert. De Consumentenbond ziet ook negatieve kanten aan het vonnis. Een goede financiële te gemoetkoming voor de slacht- offers zit er nu bijna niet in, aan gezien de twee standhouders minder draagkrachtig zijn dan de Staat of de organisatie van de Westfi'iese Flora. De bond be raadt zich nog over hoger be roep tegen de vrijspraak van de ze twee paxdijen. N. Hoffer van de Stichting flora Veteranenziekte (SfV) heeft eveneens gemengde gevoelens bij het vonnis. „We betreuren dat de grote jongens, de Staat en de Westfriese Flora, buiten schot blijven." Volgens Hoffer kunnen indivi duele slachtoffers een schade claim indienen op basis van de ze uitspraak. Hij vex*wacht dat een aantal slachtoffers dat ook daadwerkelijk doet. ANP Advertentie DANISH DESIGN Voor oealeradressen: 020- 6794633 (tijdens kantooruren) Advertentie lange vorststraat goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3