öutffft uim tweeduizend huizen erbij Hond redt waterhoen van vriesdood Gezin mag voorlopig in azc blijven Bloedinzameling op Duiveland ten einde Perry's actiepakker! Nieuwe afspraken over rustige oud en nieuw Bruinisse Tweeënhalf jaar Jtel geëist voor [overval vrouw Kerstmarkt Ambachtscentrum Hollandse Hoeve Drie klapbanden op rijksweg bij Oost-Souburg zeeuwse almanak Hoort wie... Roces Speedracer Comfortnoor gemeente wil tweede woningen uitbannen en meer bouwen voor inwoners Inbraak in auto Diefstal van schildersspullen 0800 - 0231 231 (GRATIS) volgend jaar samen met de Stichting Jeugd besprekingen beginnen met beide doelgroe pen. Coumou: „De Pul heeft de organisatie over het algemeen uitstekend voor elkaar, Daar kunnen wij op bouwen." Wat de organisatie rond de nieuwjaarsviering betreft, is af gesproken dat voor midder nacht in de directe omgeving van De Pul geen vuurwerk mag worden afgestoken. Jongeren die de regel overtreden, zijn 's nachts niet meer welkom in de soos. In samenspraak met de le den van het jeugdbestuur wordt gekeken of er op bepaalde loca ties in Bruinisse problemen of extreme uitschieters vallen te verwachten. Volgens Spelt en Coumou zijn daarvoor op dit moment nog geen specifieke signalen. Vreugdevuren zijn niet bij voor baat strikt verboden, afhanke lijk van het materiaal dat wordt gebruikt. Met de brandweer is afgesproken dat de vuurtjes ge controleerd mogen uitbranden. Het leegstaande voormalige ge meentehuis in Bruinisse wordt uit veiligheidsoverwegingen hermetisch dichtgetimmerd en in de nieuwjaarsnacht voorzien van bewaking. Advertentie NU UITVERKOOP Voor mannen en vrouwen The image you like! Pottenmarkt 13, Middelburg Telefoon 01 18- 640773 16 «DDELBURG - Officier van UI justitie sprak gisteren in Mid- delburg vol afschuw over de ge welddadige overval, gepleegd dooreen 37-jarige inwoner van i?- Den Haag. De man had in opdracht gehan deld van een 33-jarige Middel- burger, die zijn ex-vriendin een lesje wilde leren. Tegen beide verdachten eiste de officier tweeënhalf jaar gevangenis straf. „Het slachtoffer is aan haar haren door de kamer ge- sleurd.Hij heeft haar een mes op de keel gezet, geslagen en haar gezicht met tape afgeplakt." De overval heeft een grote im pact op het slachtoffer. „Zij moest verhuizen en heeft een andere baan moeten kiezen", zei officier. Het slachtoffer vraagt 2500 euro smartengeld, fj- De rechtbank doet 24 december uitspraak. Ie- 3t- es, jej Advertentie Bezoek onze gezellige op zaterdag 14 en zondag 15 december. Openingstijden 13.00 tot 17.00 uur. Kattendijksedijk - Goes doorFamke van Loon BRUINISSE - De afdeling Du- velant van het Nederlandse Ro de Kruis houdt voor de laatste keer haar halfjaarlijkse bloed- inzamelingsbijeenkomst in Bruinisse. Sanquin Bloedbank divisie Zuidwest zal vanaf 2003 de bloeddonaties organiseren. De donoren zullen de volgende keer naar alle waarschijnlijk heid naar Zierikzee of Dirks- land moeten afreizen. Tot nu toe hebben altijd twee organisaties gezorgd voor de in zameling van bloed: het Neder land Rode Kruis en de Bloed bank. De afdeling Duvelant houdt twee keer per jaar een dergelijke bijeenkomst, waarbij alle donoren bloed kunnen ge ven. Volgens secretaris C. van der Wekken-Deurloo doen daar iedere keer tussen de 150 en 200 Duivelanders aan mee. OOST-SOUBURG - Een 55-ja- rige Vlissingse bestuurder van een bestelauto met aanhangwa gen, kwam gistermiddag om streeks twee uur tot stilstand op de A58 bij Oost-Souburg door klapbanden. Drie banden van zijn aanhang wagen waren lek geraakt en de achterklep van de auto was opengeklapt. Daardoor vloog oud papier over de snelweg. De aanhangwagen van de Vlissinger moest worden weggesleept. Volgende week kunnen de bloeddonoren voor de laatste keer terecht in Bruinisse. Vanaf 1 januari komt die taak volledig in handen van de Bloedbank. Het gevolg hiervan is dat kleine re afdelingen als de afdeling Duvelant van het Rode Kruis hier niet meer aan mee mogen doen. „Het wordt ons gewoon afgenomen", stelt Van der Wek ken 'met pijn in het hart'. De re den dat Sanquin deze taak op zich neemt, is dat de behoefte aan bloedplasma, waar de inza melingsbijeenkomst vooral op gericht is, afneemt. Niet alleen gaat het bij de donatie nu om an dere 'bloedproducten', maar daarnaast is de vraag naar het soort bloed veel specifieker ge worden. Het gevolg hiervan zal zijn dat de bloeddonoren op grond van hun gegevens straks individueel worden opgeroepen voor de afgifte. De laatste bloedinzamelings- bijeenkomst van de afdeling Duvelant wordt gehouden op donderdag 19 december. Dono ren kunnen vanaf half zeven te recht in het dorpshuis van Brui- Advertentie DOMBURG feestdagen aan zee gezellig winkelen leuke terrasjes iedere zondag open! Op 6 december ging de tele foon bij die Vlissingse reisor ganisatie. Een klant die een scheepspassage wilde boe ken. „Hoe is uw naam?", vroeg de medewerker routi neus. „SintNicolaas", antwoordde de klant. „Uneemt me in het ootje", reageerde de inmid dels volledig wakkere mede werker. „Nee hoor, ik heb vo rig jaar om deze tijd ook al bij u geboekt", verzuchtte de klant. „Ik heet Sint Nicolaas. Dat wekt wel meer verwar ring dezer dagen." Bij nader inzien begreep de medewerker het allemaal wel. De echte Sint hoeft na tuurlijk niet mee met een or dinaire veerboot. En naar Spanje hoefde deze klant ook al niet... Advertentie) www.perrysport.nl De meeste filialen koopzondag! Anne vindt het prima om haar hok af te staan aan het waterhoen. door Marcel Modde RENESSE - Hij hupt weer vrolijk heen en weer, Oen het waterhoen, zoals zijn redders Dink Ripmeester en Heieen de Vries de geluksvogel hebben genoemd. In het hondenhok voelt hij zich thuis, drinkt uit de bak van de bijna tien maanden oude herder Anne en doet zich tegoed aan friet. De vogel lag woensdag nog voor dood in de tuin van de familie in Renesse. Anne dacht een leuk speeltje te hebben ge vonden. Zodra ze doorkreeg dat er nog leven in zat, pakte de hond de vogel voorzichtig in haar bek en bracht het dier naar het baasje, vertelt De Vries. „De vogel was zwaar onderkoeld. De pootjes en het buikje zaten onder het ijs. We hebben hem in een doos gelegd. Toen hij bijkwam, begon-ie door de ka mer te wandelen. Dat vonden we niet zo'n succes, dus hebben we woningruil toegepast: de hond in de kamer en de vogel in de bench. Anne vindt het pri ma. Ze ligt er zo'n beetje de hele dag bij Het is echt haar vogel. Als er iemand binnenkomt, moeten ze er gelijk bij ko men kijken. De Vries wil de vogel binnenhouden foto Marijke Folkertsma totdat de ergste kou uit de lucht is. Het dier is alsnog gedoemd te sterven, wan neer het na een paar dagen huiskamer- warmte aan de buitentemperatuur wordt overgeleverd. Dat brengt een an der probleem met zich mee. „Want wat eet zo'n beest's Winters moeten ze vet hebben, dus heb ik maar patat voor hem gebakken. En hij vindt het nog lekker ook!" waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 13 december 2002 nnrFamke van Loon [ERIKZEE - De gemeente houwen-Duiveland wil snel ndi s tweede woningen in de dor- as- en uitbannen. De aandacht nat vooral uit naar Noordwelle nEllemeet, waar volgens wet- ouder A. van der Wouden het robleem het meest 'acuut' is. laarnaast moet een fiks aantal ieuwe huizen ervoor zorgen lat mensen gemakkelijker en woning op Schouwen- luiveland kunnen bemachti- in. )ewoningmarkt op Schouwen- luiveland laat zich maar moei- ijk temmen. Er is meer vraag ,aar koop- en huurhuizen dan ianbod. Wonen op het eiland is log altijd in trek bij de randste- elingen, die geregeld net wat ieper in de buidel willen en unnen tasten voor een woning. Jrootscheepse nieuwbouwpro- ecten als in Zierikzee zijn nog liet begonnen. Jongeren en tarters komen door de huizen- irijzen moeilijk aan de bak. En ievoordeling van eigen bewo- lersmet een kleinere portemon- lee, zoals begin dit jaar nog is jeopperd door het college, lreigt volgens de wethouder rolkshuisvesting ook niet te ukken. )e gemeente wil deze proble- nen deels oplossen door een rroot aantal nieuwe huizen te louwen. Op grond van woning- Advertentie -(X Vrijdag/zaterdag UJ GESLOTEN I Dinsdag UITVERKOOP UJ I Cl Grote Markt 11-13 Goes 'iiM markt- en woningbehoefteon derzoeken is bij de provincie een 'ambitieplan' tot en met 2010 gepresenteerd: 1348 nieuwe huizen in Zierikzee, die voorna melijk in Noorderpolder en Poortambacht elf moeten ver rijzen, en nog eens 828 wonin gen verspreid over de kernen. 'Behoorlijk fors', geeft Van der Wouden toe. Op dit moment wacht de gemeente op reactie uit Middelburg. Met deze cijfers kan begin vol gend jaar het nieuwe woning bouwprogramma tot 2013 ge maakt worden. Hierin legt de gemeente voor een bepaalde pe riode vast hoeveel huizen er op welke plek gebouwd mogen worden. Tot nu toe was dat draaiboek re delijk star: eenmaal vastgelegd was het lastig de plannen te ver anderen. Daar moet volgens de wethouder verandering in ko men. Omdat nu moeilijk is vast te pinnen welke behoefte er over 'vijf tot zes jaar' bestaat, moet dat nieuwe programma flexibel zijn. Gaandeweg wil de ge meente, door te schuiven met plannen en huizen, beter kun nen inspringen op nieuwe ont wikkelingen. Concreter Naast flexibel moet dat nieuwe programma concreter worden. Niet alleen het aantal huizen dat gebouwd mag worden, maar ook welke soort woningen en voor wie wordt hierin vastge legd. Op die manier hoopt Van der Wouden meer te kunnen doen voor de groepen die nu bui ten de boot dreigen te vallen. In Zierikzee, Renesse, Bruinisse en Scharendijke staan nieuw- bouwplannen voor senioren behoorlijk in de steigers. „Ik denk daarom dat we accen ten moeten verleggen en meer naar jongeren moeten kij ken." Nieuwbouw alleen is volgens de wethouder niet de oplossing. „Want we moeten oppassen dat we Schouwen-Duiveland niet volbouwen." Om mensen die op het eiland willen (blijven) wo nen meer kans op een huis te ge ven, wil de gemeente sneller de illegale tweede woningen in de dorpen aanpakken. Hoewel het probleem in alle dorpen en ste den binnen de gemeente bekend is, wil het college zich in eerste instantie richten op Ellemeet en Noordwelle. „Vijftien procent recreatiewoningen op een dorp is gewoon teveel." In 'januari of februari' wil Van der Wouden de eerste aanschrijvingen de deur uitdoen. door Marcel Modde BRUINISSE - De gemeente Schouwen-Duiveland en jonge rencentrum De Pul hebben nieuwe afspraken gemaakt over een ordentelijk verloop van de jaarwisseling in Bruinisse. Bij het overleg zijn ook politie, brandweer, horeca, de Stichting Jeugd en omwonenden betrok ken. Het uitvaardigen van tijdelijke verboden op zaken als het ver branden van autobanden, het drinken van alcohol op straat en het rondlopen met eieren, zoals dit jaar in Arnemuiden, is voor Bruinisse niet nodig, aldus be leidsambtenaar welzijn- en jeugdzaken J. Coumou. Dergelijke maatregelen werken volgens bestuursvoorzitter DSpelt van De Pul alleen maar averechts. „Iets wat niet mag doen ze, zeker op dat soort mo menten, juist wel. Bij de jaar wisseling is het toch een beetje het vrijheid-blijheidgevoel dat de overhand heeft. Dat moet je tot op zekere hoogte gecontro leerd z'n gang laten gaan. Na tuurlij k gebeurt er altij d wel iets met oud en nieuw. Maar ook dat hoort toch een beetje bij het jong zijn, één keer per jaar. Het moet alleen binnen bepaalde perken blijven en dat lukt op Bru, onder meer dankzij het jaarlijkse overleg dat we hierover hebben, best goed", aldus Spelt. Besprekingen Het overleg is al meer dan tien jaar geleden op initiatief van de jongerensoos tot stand gekomen en gaat verder dan alleen de si tuatie rond de jaarwisseling. Coumou prijst de manier waar op De Pul die verantwoordelijk heid neemt. Hij zou het toejui chen indien ook rond Big-S in Haamstede en het H@ngnet in Zierikzee een soortgelijk plat form voor het beteugelen van mogelijke overlastsituaties zou komen. De gemeente wil daar toe in het eerste kwartaal van GOES - Op de 's-Heer Hen- drikskinderendijk in Goes is woensdag tussen 17.00 uur en 23.00 uur ingebroken in een per sonenauto. Uit de auto is de hoedenplank met geluidsapparatuur wegge nomen. De waarde hiervan is niet bekend. DOMBURG - In een woning aan de Branding in Domburg is in de nacht van woensdag op donder dag ingebroken. Er werd een stereo-installatie met onbekende waarde meege nomen. Ook schildersmateriaal met een waarde van enkele hon derden euro's werd uit het Dom- burgse huis weggenomen. door Ali Pankow MIDDELBURG - Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) mag de eerstkomende zes maanden het asielzoekersgezin Bwando-Erhiayel in het AZC in Burgh-Haamstede niet op straat zetten. Die uitspraak deed rechter B. Verhoeven gis termiddag in het kort geding dat de advocaat van het echtpaar tegen de voorgenomen uitzet ting had aangespannen. (Advertentie) Warme mutsen, sjaals en truien Dam 61, Middelburg Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen De rechter toonde zich ontvan kelijk voor het argument dat beëindiging van de opvang zou getuigen van onredelijke hard heid. Enige tijd geleden kwam aan het licht dat de tweeling binnen dit gezin, een jongen en meisje van acht jaar, door een medebewoner in het Asielzoe kerscentrum ernstig seksueel was misbruikt. De dader is daarvoor veroordeeld tot an derhalf jaar hechtenis. Sinds de schokkende gebeurte nis staan zowel de kinderen als de ouders onder medische be handeling. Het gezin Bwando- Erhiayel wordt bijgestaan door het Centrum voor Geestelijke Gezondheidszorg Emergis in Middelburg, Maatschappelijk Werk Oosterschelderegio te Zie rikzee en ASK Ithaka Kinder en Jeugdzorg. Opgelucht Afgevaardigden van deze in stanties en vrijwillig begeleid ster G. de Hoop van Vluchte lingenwerk toonden zich opge lucht na de uitspraak van de rechter gistermiddag. Het verbod tot uitzetting van Blijdschap bij G. de hoop (1) en A. van Westen over de uitspraak van de rechter, foto Di rk-Jan Gjeltema het asielzoekersgezin geldt wel iswaar maar voor zes maanden, maar er loopt ook nog een pro cedure voor een reguliere aan vraag tot verblijf. De rechter gaf aan 'het niet hogelijk onwaar schijnlijk' te achten dat die aan vraag gehonoreerd zal worden. Verder liet hij in zijn beoorde ling het belang van voortzetting van de medische begeleiding meewegen. De vader van het asielzoekers gezin R. Erhiayel werd destijds geboren in een Palestijns vluch telingen kamp in Libanon en is nu al zijn hele leven stateloos. Hij vluchtte op vrij jonge leef tijd naar de Democratische Re publiek Kongo. Hij trouwde daar met Bwando. Zij hebben inmiddels vier kinderen. Vol gens het oordeel van de Immi gratie- en Naturalisatiedienst moet de man terug naar Liba non en de vrouw met de kinde ren naar oostelijk Kongo. Vol gens Vluchtelingenwerk loopt een vrouw met kinderen zonder man daar groot gevaar. De man heeft schriftelijke bewijzen dat hij niet in aanmerking komt voor reisdocumenten naar Li banon. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39