Hulp zwerfjongeren hard nodig PZC PZC Voetbalclub Koetinge waardeert veld op Hond redt waterhoen Borsele onderzoekt kosten alternatief riool buitengebied Bewoners claimen vergoeding voor scheuren in huizen Bouw woningen in Wissenkerke rond b 15 Goese komt met aanbevelingen in verkennende studie Benefietconcert in Kloetinge Adventsconcert in Kapelle Ruilbeurs in Lewedorp Drie klapbanden op rijksweg Geld voor schoolvoorstellingen Onderzoek fraude duurt voort Automobilist krijgt klappen Eis celstraf voor autozwendel vrijdag 13 december 2002 Hnnr Mieke van der Jagt io: GOES - Het feit dat er in Zee- landniet of nauwelijks hulpver lening is afgestemd op thuisloze jongeren, wil niet zeggen dat die er niet zijn. Integendeel. Judy van Dokkum helpt op vrijwilli ge basis een wisselend aantal jongeren die in Goes geen vaste verblijfplaats hebben. Ook in de andere centrumgemeenten, weet Van Dokkum, lopen veel te veel kinderen rond die geen plaats meer hebben in het sys teem. Voor een sociaal-pedagogische studie heeft Van Dokkum een verkenning geschreven over de situatie van zwerfjongeren in Zeeland. Humanitas heeft haar de opdracht gegeven een pro jectvoorstel te maken over de aanpak van het probleem. Die opdracht sluit naadloos aan bij de verkenning. In haar conclusies en aanbeve lingen stelt Van Dokkum dat veel meer partijen betrokken zouden moeten zijn bij de pre ventie en de opvang van thuislo- jongeren. Nu is dat een zaak van jeugdhulpverlening, die juist nauwelijks contact heeft met de groep. Thuisloze jonge ren vallen door tal van oorzaken buiten het systeem. Ze hebben individueel moeite zich aan te passen, komen uit slecht func tionerende gezinnen en kunnen ook niet voor zichzelf een thuis situatie scheppen omdat de wo ningmarkt daar niet naar is. Veel jongeren die buiten de boot zijn gevallen, hebben al een ge schiedenis met hulpverleners achter de rug, veelal met nega tieve ervaringen. Ze willen wei nig te maken hebben met vol wassenen en logeren dan hier en dan daar, meestal in de Zeeuwse steden. Veel thuisloze jongeren zoeken het op den duur ook verderop en gaan in de Randstad verder met thuisloos zijn. j Vangnet 'I Preventie zou, zo stelt Van Dok- m kum, zo vroeg mogelijk moeten u; beginnen. Al eerder hield ze een voor homestart: een REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl systeem waarbij vrijwilligers zwakke gezinnen begeleiden bij de opvoeding van jonge kin deren. Betrokken instanties zouden meer alert moeten zijn op de risico's van thuisloos heid en ook een vangnet om terugval te voorkomen is een must. De centrumgemeenten zouden, ingepast in de regiovisie's, de re gie moeten hebben over de af stemming van de hulp aan thuisloze jongeren. Voor de rijksoverheid ziet van Dokkum een controlerende rol wegge legd. Hulpverlening zou een plaats moeten krijgen op de agenda's van woningbouwverenigingen, scholen, werkgeversorganisa ties, maatschappelijk werk en zorginstellingen. Het is aan de jeugdhulpverlening om daar van een keten te maken, waarbij ook het bestaande sociale net werk van de j ongeren betrokken moet blijven. Van Dokkum pleit voor krachtgericht werken in plaats van klantgericht werken. Dat wil zeggen dat een traject op maat wordt uitgestippeld, waarbij de verantwoordelijk heden van de jongeren zelf en die van de hulpverleners wor den vastgelegd. Sociale kaart Voor het project van Humanitas krijgt Van Dokkum de hulp van vijf studenten HBO Sociaal Paedagogische Hulpverlening. Zij zullen uitzoeken wat de wet telijke kaders en verantwoorde lijkheden van overheden zijn. Het onderzoek van de studen ten moet resulteren in een sociale kaart voor thuisloze jongeren. Van Dokkum ont vouwt haar bevindingen en plannen begin volgend jaar tijdens een informatie- en dis cussieavond, waarvoor Hu manitas nog een datum moet prikken. KLOETINGE - De werkgroep Roemenië van de SOW-kerken in Goes, Kloetinge en 's-Heer Hendrikskinderen houdt van- avond vanaf 19.30 uur een bene- lietconcert in de Geerteskerk in Kloetinge. De opbrengst is bestemd voor projecten in Ghindari en Soloc- raa. KAPELLE - Het Christelijk Ge mengd Koor Vox Jubilaris uit Waddinxveen geeft morgen- lig; avond vanaf 19.30 uur een mi adventsconcert in de Neder- landse Hervormde Kerk in Ka pelle. LEWEDORP - Verzamelaars van oude munten, postzegels en oude ansichten kunnen van avond in Lewedorp hun hart op halen op een ruilbeurs, die om 19.15 uur begint in café De Goe de Verwachting. Het Wesselopark vanuit de lucht gezien, met linksonder het tweede veld (dat van kunstgras wordt voorzien), in het midden het hoofveld en rechtsboven de boomgaard waar ooit het vierde veld moet komen. luchtfoto Willem Mieras door Rolf Bosboom KLOETINGE - Er komt op korte termijn een oplossing voor het ruimtegebrek van voetbalvereniging Kloetinge. Het tweede veld wordt volgend jaar van kunstgras en verlich ting voorzien, zodat het vol waardig kan worden gebruikt. De aangekondigde aanleg van het vierde veld laat nog zeker enkele jaren op zich wachten. De voetbalclub kampt door een forse groei van het aantal leden met ruimteproblemen op haar accommodatie Wesselo park. Na jaren van praten tus sen bestuur en gemeente leek vorig jaar een oplossing bin nen handbereik. Door de boomgaard naast het complex aan te kopen, is er ruimte om het verlangde vierde veld en een oefenveld aan te leggen. Tegelijkei-tijd zou tennisver eniging De Bongerd een vijfde baan kunnen aanleggen. Ver der waren er mogelijkheden om de parkeerproblemen bij het Wesselopark, vooral als het eerste elftal thuis speelt, aan te pakken. Het aantal plaatsen werd ongeveer verdubbeld tot 120. Door een aparte in- en uit gang bij het parkeerterrein te maken, moet de kans op chao tische taferelen worden ver minderd. Enkele buurtbewoners hebben echter laten blijken dat zij de plannen niet zomaar accepte ren. Aangezien voor de uitbrei ding van het sportpark een planologische procedure nodig is, met diverse mogelijkheden om bezwaar te maken, is de kans groot dat de uitvoering mogelijk jaren wordt opge houden. Alternatief De vereniging kan en wil niet zo lang wachten. Om die reden heeft de gemeente gekeken naar een alternatief scenario. Naar aanleiding van een on derzoek naar de mogelijkhe den met de bijbehorende kos ten en een recent gesprek met alle betrokken partijen, is ge kozen voor een oplossing waarbij het huidige tweede veld flink wordt opgewaar deerd. Het wordt voorzien van kunstgras en verlichting, zo dat het optimaal kan worden benut. Ook kan de tennisvereniging haar vijfde baan alvast aanleg gen, omdat die buiten de pla nologische procedure valt. Verder is het mogelijk een deel van het nieuwe parkeerterrein aan te leggen. Het aantal plaatsen wordt daarmee ver groot van zestig naar 85. De uitvoering van de werkzaam heden begint naar verwach ting volgend voorjaar. „We zijn in elk geval blij dat we op korte termijn een oplossing kunnen bieden voor het ruim teprobleem van de voetbalver eniging", zegt wethouder D. van Ewijk (GroenLinks, sport zaken). Of de boomgaard ooit echt bij het Wesselopark wordt getrokken, hangt af van de uit komst van de procedures. Van Ewijk: „Het vierde veld gaat weliswaar in de wacht, maar we gaan ervan uit dat het er ooit wel komt." door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Het ge meentelijk rioleringsplan van Borsele moet worden aange past, zodat het milieu er beter mee wordt gediend. Bovendien is een wijziging nodig om te voorkomen dat mensen die niet op de riolering zijn aangesloten dubbel op kosten worden ge- jaagd. Die opdracht heeft de gemeen teraad van Borsele het colle ge van burgemeester en wet houders gisteravond gege ven. De pijn zat hem vooral in het lo- zingsbesluit. Daarin staat dat alle huishoudens vanaf 2005 hun afvalwater alleen gezui verd op het oppervlaktewater mogen lozen. Borsele wil een aantal minder rendabele aan sluitingen in het buitengebied nog op de riolering aansluiten, maar dan blijven er nog bijna zevenhonderd huishoudens over, die zelf iets moeten aan leggen om het water te zuiveren. De goedkoopste mogelijkheid is een verbeterde septictank, maar die haalt maar zo'n twintig pro cent van de viezigheid uit het water. Beter is een zogenoemde IBA, die zestig procent zuivert maar veel duurder is. De ge meente wil de IB A's wel subsidi ëren, maar slecht voor vijftien procent van de kosten. De raad was het daar op twee fronten niet mee eens. Om te beginnen betalen alle Borselse burgers, ook degenen die niet zijn aangesloten op de riolering, mee aan de rioolwa terzuivering, omdat de kosten zijn doorberekend in het tarief van de onroerende-zaakbelas- ting. Terwijl ze meebetalen, worden de boeren en buitenlui verplicht om nog eens flink in de buidel te tasten voor een instal latie. Daarvan is onduidelijk of ze voldoende zuiveren en of het Rij k over een paar j aar niet weer iets anders wil. Ongelijkheid In een eerste versie van een mo tie eisten de fracties van SGP- ChristenUnie, CDA en WD dat het college binnen een half jaar die rechtsongelijkheid zou rechttrekken. Een amendement van GroenLinks wilde veel ver der gaan en erop aansturen dat iedereen met ruime steun van de gemeente een zo rendabel mo gelijke installatie zou aanleg gen. Dat bleek niet haalbaar, maar een aanpassing van de eer dere motie kreeg wel steun. Het college moet binnen een half jaar ook bezien of de IB A's tot regel kunnen worden gemaakt, zonder dat de burgers in het bui tengebied dubbel moeten beta len. Voor GroenLinks ging dat niet ver genoeg. C. Traas stemde tegen het GRR OOST-SOUBURG - Een 55-jarige Vlissingse bestuurder van een bestelauto met aanhangwagen, kwam gisteren omstreeks 14.00 uur tot stilstand op de A58 door klapbanden. Drie ban den van zijn aanhangwagen waren lek geraakt en de achter klep van de auto was opengeklapt. Daardoor vloog oud papier over de snelweg. De aanhangwagen moest worden wegge sleept. WISSENKERKE - Cultuureducatie is volgens burgemeester en wethouders van de gemeente Noord-Beveland 'juist in de ze tijd van tv en computer' zo belangrijk dat ze er jaarlijks ruim tweeduizend euro meer aan willen uitgeven. Verhoging van de subsidie is nodig omdat de provincie minder aan schoolvoorstellingen bijdraagt en er een hoger BTW-tarief voor de voorstellingen gaat gelden. De cultuureducatie op scholen wordt al jaren gecoördineerd door het samenwer kingsverband Oosterschelde. Daar gaat het extra geld dan ook naar toe. De raad moet nog wel met het voorstel instemmen. Dat ge beurt dinsdag 17 december. De vergadering begint 's avonds om half acht. GOES - Het Openbaar Ministerie in Rotterdam doet nog steeds onderzoek naar mogelijke fraude met geld uit het Eu ropees Sociaal Fonds (ESF) bij het Centrum voor Vakoplei ding in Goes. Over het strafrechtelijk onderzoek wil het OM niet meer zeggen dan dat het 'gaande is'In april 2001 deed het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid aangifte bij het OM. Justitie kan niet aangeven wanneer het onderzoek klaar is. VLISSINGEN - Een 22-jarige Vlissinge automobilist is gis teravond even na half negen in de Coosje Buskenstraat in zijn woonplaats door een onbekende in het gezicht geslagen. Dat gebeurde naar aanleiding van een ruzie over verkeersgedrag. De onbekende die voor hem reed gaf geen richting aan waarop de Vlissinger met zijn lichten seinde. De onbekende ging daarna voor hem rijden en stopte. Hij begon eerst te schelden en sloeg dreigende taal uit, daarna sloeg hij de 2 2-jarige in het gezicht en reed weg. De man hield er een pijnlijke wang aan over. MIDDELBURG - De politie Zeeland stuitte in februari in de haven van Vlissingen op twee gestolen, nieuwe auto's uit Ita lië die bestemd waren voor Marokko. Het was het begin van een grootscheeps onderzoek naar een omvangrijke auto zwendel. Het spoor leidde naar een 34-jarige inwoner van Rotterdam. De man, die alles ontkent, moest zich gisteren voor de rechtbank in Middelburg verantwoorden voor heling van tien auto's, hoofdzakelijk Mercedessen en jeeps. In de woning in Rotterdam waren valse Duitse kentekenbe wijzen, gefingeerde koopcontracten en gestolen computers aangetroffen. Een deel van de in Italië gestolen auto's was in een loods in Rotterdam gestald. Officier van justitie R. Jeuken eiste 21 maanden cel. Raadsman D. Koningsbloem bepleitte vrijspraak, omdat niet zijn cliënt maar een huisgenoot schul dig zou zijn aan de heling. De rechtbank doet 24 december uitspraak. Anne vindt het prima om haar hok af te staan aan het waterhoen. door Marcel Modde RENESSE - Hij hupt weer vro lijk heen en weer, Oen het wa terhoen, zoals zijn redders Dink Ripmeester en Heieen de Vries de geluksvogel hebben ge noemd. In het hondenhok voelt hij zich thuis, drinkt uit de bak van de bijna tien maanden oude herder Anne en doet zich tegoed aan friet. De vogel lag woensdag nog voor dood in de tuin van de familie in Renesse. Anne dacht een leuk speeltje te hebben gevonden. Zodra ze doorkreeg dat er nog leven in zat, pakte de hond de vogel voorzichtig in haar bek en bracht het dier naar het baasje, vertelt De Vries. „De vogel was zwaar onder koeld. De pootjes en het buikje zaten onder het ijs. We hebben hem in een doos gelegd, Toen hij bijkwam, begon-ie door de ka mer te wandelen. Dat vonden we niet zo'n succes, dus hebben we woningruil toegepast: de hond in de kamer en de vogel in de bench. Anne vindt het prima. door Rolf Bosboom WOLPHAARTSDIJK - Bewo ners van huizen langs de hoofd route door Wolphaartsdijk gaan collectief een schadeclaim in dienen bij de gemeente Goes. Aanleiding is de scheurvorming in een groot aantal woningen. Het gaat om huizen langs onder meer de Oude Kade, de Dooldi j k en de Villa Novastraat. Die lig gen langs of nabij de doorgaan de route door Wolphaartsdijk. Diverse eigenaren kampen al enige tijd met scheuren in hun huizen, gevels die uit het lood staan en tegels die van de muren komen. Aanvankelijk werd gedacht aan een mogelijk verband met het peil van het grondwater. Water schap Zeeuwse Eilanden heeft echter verzekerd dat daarin de afgelopen jaren niets is veran derd, zodat dat niet de oorzaak kan zijn. De enige andere oorzaak die de bewoners nog kunnen beden ken, zijn de trillingen die het verkeer door het dorp met zich meebrengt. De Vereniging Ge meenschap Wolfaartsdijk heeft de zaak daarom afgelopen zo mer aangekaart bij het Goese gemeentebestuur, met het ver zoek een grondig onderzoek in te stellen naar de precieze ach tergrond van de problemen. Naar aanleiding van die brief vond gisteren overleg plaats tussen de betrokken bewoners, de dorpsvereniging en ambte naren van de gemeente Goes. De ambtenaren lieten weten dat de gemeente pas echt actie kan on dernemen op het moment dat er een schadeclaim ligt. Daarom besloten de bewoners dat op korte termijn gezamenlijk te doen, hoewel zij de kwestie lie ver in goed onderling overleg zouden oplossen. Asfalteren De dorpsvereniging blijft daar naast aandringen op onderzoe ken naar de achtergronden van de scheurvorming. Wat het be stuur betreft moeten er ver keerstellingen komen en dienen er trillingsmeters te worden ge plaatst. Verder maakt de vereni ging, nu er nog altijd geen zicht is op een rondweg om het dorp, zich sterk voor het gefaseerd as falteren van de route. Daarmee worden trillingen weliswaar niet helemaal voorkomen, maar het maakt het wonen langs de weg wel een stuk aangenamer. foto Marijke Folkertsma Ze ligt er zo'n oeetje de hele dag bijHet is echt haar vogel. Als er iemand binnenkomt, moeten ze er gelijk bij komen kijken. De Vries wil de vogel binnen houden totdat de ergste kou uit de lucht is. Het dier is alsnog ge doemd te sterven, wanneer het na een paar dagen huiskamer- warmte aan de buitentempera tuur wordt overgeleverd. Dat brengt een ander probleem met zich mee. „Want wat eet zo'n beest 's Winters moeten ze vet hebben, dus heb ik maar patat voor hem gebakken." door Ingrid Huibers WISSENKERKE - Projectont wikkelaar ROMA uit Rotter dam is bereid ruim 80.000 euro bij te dragen aan het verleggen van de riolering, het aanleggen van parkeerplaatsen en het her straten van een gedeelte van de Weststraat in Wissenkerke. RO MA wil langs de Weststraat ne gen geschakelde eengezinswo ningen bouwen. Burgemeester en wethouders van de gemeente Noord-Beve land en de projectontwikkelaar hebben lang gesteggeld over de hoogte van de bijdrage. ROMA wilde in eerste instantie een veel lager bedrag in de overeen komst opnemen. Uiteindelijk is de ontwikkelaar toch akkoord met het nu opgenomen bedrag van ruim 80.000 euro. De wo ningen worden gebouwd op een deel van het terrein van aanne mingsbedrijf Slotema, midden in het dorp. Voordat met de bouw kan worden begonnen, moet een aantal loodsen worden afgebroken en moet de grond worden schoongemaakt. De gemeente Noord-Beveland draagt aan die klussen ruim 68.000 euro bij. De provincie komt met ruim 200.000 euro over de brug; dat geld komt uit het Investeringsbudget Stede lijke Vernieuwing, dat speciaal bedoeld is om 'inbreiplannetjes' in de Zeeuwse steden en dorpen te subsidiëren. De overeenkomst wordt dins dag 17 december aan de ge meenteraad voorgelegd. Die vergadert vanaf 19.30 uur in het gemeentehuis in Wissenkerke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35