OVINCIALE ZEEUWSE COURAN Korthals treedt af na vernietigend rapport üU- Kans Turkije als EU-lid groeit ia JL ZONDAG OPEN F35% Tijdelijke uitbreiding minicampings kan niet door de beugel krzwijgen deal Schipholtunnel fataal Tweede Kamer Wil meevallers gebruiken voor hoger onderwijs PANTALON KORTING W ie 10-50% i De Carisma Shogun. 1 OPRUIMING TOPMERKEN BIJ TMC WOONWINKELS wat te halen, wij combineren en brengen het Premier Hessen krenkt joden Aaibare dolfijn in haven Arbiter Boonman in elitegroepje Kees van Kooten schrijft toneel Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- wm Wi] maken de keuken inspirerend. 4° 3° ZO 3 Bewolkt Wolkenvelden en vooral vanmiddag ook regenbuien. Matige wind uit het k zuidoosten bij 4 graden. |45e jaargang no. 294 e lijdag 13 december 2002 !s nummer 1,10 Doggen raabkarcher K> bouwstoffen Waldammeweg 2. Middelburg. Telefoon (0118) 625 055 internet: www.pzc.nl WÊm. i InorRudi Buis OEN HAAG - Demissio nair minister Korthals i Defensie is opgestapt na harde kritiek van de jarlementaire enquête commissie Bouwnijver heid. De VVD-minister heeft in de ogen van de commissie de Kamer on juist geïnformeerd. Korthals diende gistermiddag Bin ontslag in bij de koningin. Minister Henk Kamp (WD, ,'olkshuisvesting) neemt zijn aken over. De meeste Kamer fracties noemen het besluit van Korthals verstandig. Korthals vertelde de Kamer in november vorig jaar als minis ter van Justitie niet dat een schikking was getroffen met bouwbedrijven die gefraudeerd hadden bij de aanleg van de Schipholtunnel. De minister zei met op de hoogte te zijn van die schikking, terwijl procureui- jeneraal De Wijkerslooth van het Openbaar Ministerie hem dat alin juli had verteld. Tijdens de verhoren van de enquête commissie kon Korthals zich dat'niet herinneren'. Wel gaf hij toe door de verklaring van De Wijkerslooth in verlegenheid te zijn gebracht. Korthals houdt aanzijn eigen lezing vast, maar DEN HAAG - Een meerderheid ran de Tweede Kamer vindt dat meevallers uit de pot van de stu- diefinanciering voor 2003 moe ten worden gebruikt om de bezuinigingen in het hoger on derwijs te verzachten. CDAPvdA en LPF vinden dat minister Van der Hoeven van Onderwijs daarvoor ook over gebleven gelden voor investe ringen in de kenniseconomie moet aanwenden, bleek gister avond tijdens een debat. Van der Hoeven zegt echter geen geld over te hebben op haar be groting. Ze vindt dat de partijen zichzelf rijk rekenen. „Ik kan geen geld uitgeven dat ik niet heb." De drie fracties willen on danks de tegenwerpingen van de minister hun voorstel vol gende week in stemming bren gen. ANP treedt af omdat hij nu het rap port is verschenen, niet als 'manke' Defensieminister in functie wil blijven. „Defensie staat voor een geweldige reor ganisatie en die kan ik zo niet uitvoeren." Korthals wil het de bat in de Kamer over het rap port niet afwachten, omdat dat debat waarschijnlijk pas na de verkiezingen plaats heeft. „Ik word dan speelbal van iedere politieke discussie." Korthals heeft contact gehad met fractie leider Zalm van de WD, partij genoot minister Remkes (Bin nenlandse Zaken) en met CD A- premier Balkenende. Hij ont kent echter dat er vanuit de par tij druk op hem is uitgeoefend in verband met de naderende ver kiezingen. Balkenende zei be grip te hebben voor het besluit van Korthals. „Maar ik vind het wel jammer, want hij was een goede en loyale minister." PvdA-fractieleider Wouter Bos vindt het opstappen onvermij delijk. Mat Herben (LPF) denkt dat Korthals een moedig besluit heeftgenomen. „Hij stelthet be lang van het ministerie van De fensie boven zijn persoonlijke eer. Dat siert hem." Zalm heeft respect voor het besluit van Korthals, maar vindt dat er op Minister Korthals maakt tijdens een persconferentie in het ministe rie van Defensie zijn aftreden bekend. foto Ed Oudenaarden/ANP de conclusies van het rapport nog 'wel wat valt af te dingen'. Halsema (GroenLinks) acht het aftreden van de minister ver standig, maar betreurt het dat Korthals er 'de verkiezingen' bij betrekt. GPD pagina 3: foute bouwers uitsluiten pagina 4: commissie verbijsterd commentaar Poor Tom kreunt op de voorgrond terwijl op de speelvloer Portia in haar gedaante als rechter pleit voor meer genade binnen de rechtspraak. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow MIDDELBURG - Recht zonder genade brengt geen gerechtigheid. Die conclu sie werd gistermiddag getrokken bij de rechtbank in Middelburg. Leden van Vluchtelingenwerk Schouwen-Duive- land grepen naar teksten van toneel schrijver William Shakespeare om ui ting te geven aan hun bezwaren tegen de dreigende uitzetting van een asiel zoekersgezin. Vluchtelingenwerk gebruikte teksten uit de rechtbankscène in De Koopman van Venetië. In dit tafereel voelt de rechter zich verplicht aan de joodse koopman Shylock het pond vlees toe te kennen dat hij won in een weddenschap met de koopman Antonio. Het gaat om een pond vlees uit het lichaam van An tonio. Wettelijk staat Shylock volledig in zijn recht. Het contract is waterdicht maar Portia in de gedaante van de rech ter wijst Shylock op het belang van ge nade. Volgens P. op 't Hof, coördinator van Vluchtelingenwerk is De Koopman van Venetië niet het enige stuk waarin de auteur aantoont dat recht zonder gena de wreed kan zijn. Zij koos er voor ook de figuur van poor Tom op te voeren. De man, met vrijwel geheel ontbloot li chaam kreunend op de straat poor Tom's a-cold, poor Tom's a-cold', wordt door alle anderen genegeerd. Voor Op 't Hof staat hij symbool voor de degrada tie, de misère, de onmenselijkheid die op de illegale vluchteling afkomen. Zwarte deken De kreten van de vluchteling lijken de samenleving te storen. Uiteindelijk wordt een zwarte deken over 'poor Tom' heen gegooid. Hij wordt aan het oog onttrokken. Met de tekstregel uit Shakespeare's Othello Put out the light, and then - Put out the light? verbeeldde de groep de schaduw van een duistere wereld zonder genade. „Het ware recht bestaat pas als genade gerechtigheid genereert", benadrukte A. van Zeven ter in haar rol van rechter. ,Het is een hoogst ongebruikelijk appèl van Vluchtelingenwerk", erkennen Op 't Hof en vrijwilligster A. van Westen. Zij grepen de uitspraak aan van de rechter in het kort geding tegen de voorgenomen uitzetting van een vluch telingengezin. De rechter sprak in dit geval een posi tief vonnis uit. Maar daar is de zorg om het vluchtelingenbeleid nog niet mee weggenomen. Advertentie Vandaag, 13 december start OOP 2002 anscenter ISSINGEN moet weg! wintercollectie VL Alles De gehele P.S. alle zondagen in december koopzondag van 13.00 tot 17.00 uur Advertentie Voor wie nog meer wil... r- 'riW=l ■<N f Vanaf 18.990.- MITSUBISHI MOTORS Goes, Tramper Goes B.V. Terneuzen, Garage De Tol Vervaet B.V. Vlissingen, Autobedrijf J.W. de Voogd. BrandstotvcrDruiK: Carisma 1 6 gem 7 4 i lOO km (1 op 13,5). C0i 176. •ww.mitsubishi-motors.nl van onze redactie buitenland KOPENHAGEN - De Deense premier Rasmussen is er vast van overtuigd dat Turkije op de top in Kopenhagen uitzicht krijgt op het EU-lidmaatschap. „Ik zie duidelijk de basis voor een compromis", zei hij. De onderhandelingen beginnen waarschijnlijk in 2005, op voor waarde dat de Turken doorgaan met democratische en economi sche hervormingen. In een voorstel van Frankrijk en Duitsland moet eind 2004 wor den vastgesteld of Turkije vol doet aan de voorwaarden die de Unie stelt. De Turken willen volgend jaar al met de onder handelingen beginnen. Volgens diplomaten zal Turkije uitein delijk instemmen met een later tijdstip, op voorwaarde dat het duidelijkheid krijgt vóór 1 mei 2004. Op die datum wordt de EU uitgebreid met tien nieuwe le den. Ankara vreest dat die rela tief arme landen, die stuk voor stuk veel geld uit Brussel ont vangen, het Turkse lidmaat schap zullen gaan tegenwerken. Premier Balkenende is voorals nog niet bereid om toe te geven aan de Turkse druk, zei hij gis teravond. Nederland staat vrij wel alleen in de opvatting dat Turkije eerst verder moet zijn met het hervormingsproces. De uitbreiding met tien landen mag de komende jaren maxi maal veertig miljard euro kos ten. De EU-regeringsleiders zetten met dit 'eindbod' de aspi rant-lidstaten vandaag voor het blok. Polen wijst het bod al als 'te mager' van de hand en eist twee miljard meer. Advertentie Advertentie Tapijt Tapijtcoupons Vinyl Gordijnen inuni of met motief kortingen, er valt heel Wij zijn zondag a.s. geopend: Soes en Renesse van 10.00 tot 17.00 uur. Oostburg van 11.00 tot 17.00 uur. Bezoek onze schitterende Kerstshow! EURO PAJU I N GOES, 0113-215395 RENESSE, 0111-461031, OOSTBURG, 0117-452279 IActuele stoffen en materialen.1 Altijd gratis interieuradvies. Vakkundige stoffering. Goes Marconistraat 13, Tel. (0113) 22 41 02 Kruiningen Zandweg 1 b Tel. (0113) 38 26 26 Middelburg Korendijk 34, Tel. (0118) 62 36 32 Bergen op Zoom Van Konijnenburgweg i> .Tel. (0164) 27 4 www.tmcwoonwinkels.nl Minister-president Roland Koch van de Duitse deelstaat Hes sen is onder vuur komen te liggen door bedenkelijke uitspra ken over joden. Hij stelde gisteren dat de 'hetze' tegen rijke Duitsers, geplaagd door pleidooien voor herinvoe ring van de vermogensbelasting, te vergelijken is met de jodenvervolging onder Hitier. De Antwerpse haven heeft sinds een week een dolfijn op bezoek. Pogin gen om de tuimelaar te rug de Schelde op te drij ven bleven tot nu toe zonder resultaat. Het dier is bijzonder tam en laat zich zelfs aaien; het vermoeden bestaat dat het afkomstig is uit een dolfina- *1 "T rium. I De 23-jarige Angelo Boonman uit Terneuzen is één van de veertien jonge scheidsrechters die kans maken op promotie naar het betaald voetbal aan het eind van dit seizoen. Boon man, die nu onder meer wedstrijden in de hoofdklasse leidt, zal zich wel moeten blijven bewijzen. „Als ik in dit half jaar één of twee wedstrijden verpruts, is het ein- j de oefening." Kees van Kooten is al een paar jaar van de televisie ver dwenen, maar zit niet stil. De vrees dat hij te lang zou door gaan als tv-persoonlijkheid inspireerde hem tot het to neelstuk Wina zingt. Verder schrijft hij en zou hij best nog een speelfilm willen maken. Maar hij wil niet meer met zijn gezicht op de te levisie. „Dat medi- OC um is verloederd" %J varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; gezondheid: 9; radio en televisie: 10; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 20,21 en 23; kunst cultuur: 25,26, 27,29 en 30. door Arjan Schuiling DEN HAAG - Het tekort aan campingplekken in het hoogsei zoen in Zeeland loopt mogelijk verder op door een uitspraak van de Raad van State over een minicamping aan de Ringdijk in Scharendijke. Het Haagse rechtscollege stelt vast dat het beleid in Zeeland, om toe te staan dat elke kam- peerboer negentig dagen lang het aantal plekken uitbreidt van tien naar vijftien, in strijd is met de Wet op de Openluchtre creatie (WOR). De uitbreiding mag volgens de wet slechts voor 'een korte periode'. De Raad van State vindt negentig dagen geen korte periode Voor de gemeente Schouwen- Duiveland zijn de druiven extra zuur; het rechtscollege heeft ook de methode om het aantal kampeerplekken te tellen (4,5 slaapplaats geldt daar als één kampeerplek) onderuit ge haald. De kwestie is aange zwengeld door L. Dijksman uit Scharendijke, die zich verzet te gen de ontheffing die zijn buur man Knol heeft gekregen van de gemeente. Namens de gemeente liet M. van den Berge weten nog niet te kunnen overzien wat de gevol gen zijn van de uitspraak. Hoger beroep tegen een uitspraak van de Raad van State kan niet. Een mogelijkheid om oplopende ca paciteitsproblemen op Zeeuwse campings te voorkomen is het sturen van een brandbrief aan de Tweede Kamer. Daarin zou namens alle Zeeuwse gemeentes moeten worden aangedrongen op een snelle herziening van de WOR; de passage over 'korte pe riode' moet volgens Van den Berge verdwijnen. (Advertentie) Rasmussen riep gisteren de Poolse regering op om het aan bod te accepteren. Hij waar schuwde Warschau dat een halsstarrige houding kan leiden tot uitstel van het EU-lidmaat schap. GPD if voorletters: straat: postcode plaats: vQ>, noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weker, voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: j handtekening. PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 8 71 3214"000002 t_< noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,50). c per kwartaal met automatische incasso 55,10). i. per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar- PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1