PZC Computerproject scholen mislukt Gruwelbeelden laten littekens na PZC Letters voor Roemenië 15 Hoge kosten en onenigheid betekenen einde voor Walchers netwerk agenda Muziekschool geeft concert Eis celstraf voor autozwendel Drie klapbanden op rijksweg Afvalwater wordt industriewater Geld voor schoolvoorstellingen Onderzoek fraude duurt voort weekenddiensten Nachtwake voor asielzoekers Kogelbrief bij burenruzie in Scherpenisse bij nader inzien klit vrijdag 13 december 2002 taï MIDDELBURG - Zonder dat de belangrijkste doelstelling is be- r haald, stopt volgende week het lei automatiseringsproject Inves- teren in Effectiviteit. De samen werking bleek te vrijblijvend, concludeert de organisatie zelf. Het was de bedoeling dat de Walcherse scholen via één net werk met elkaar verbonden zouden worden. Het project is te ambitieus ge- bleken", meldt het eindrapport van Investeren in Effectiviteit. Het was niet het meest specta culaire project van het westelijk Bkj halfrond", stelt directeur B. de P« Reu van het Regionaal Pedago- gisch Centrum Zeeland (RPCZ). Volgens de schoolbegeleidings dienst kampte het project met een tekort aan geld. Bovendien feaven de scholen er de voorkeur aan zelfstandig computers te kopen en hun netwerken in te richten. Daarom is het niet raadzaam om het project in de huidige opzet te verlengen, staat in de eindrapportage. Het project Investeren in Effec- tiviteit begon medio 1999. De deelnemende partijen, Hoge school Zeeland en het ROC, het RPCZ, de bibliotheken in Vlissingen en Middelburg, wel zijnsorganisatie Scoop en ka- k i belbedrij f Zekatel, toonden zich aanvankelijk zeer enthousiast. Het was de bedoeling één groot digitaal netwerk te maken en bovendien financiële voordelen te behalen door gezamelijke in koop. Ook de Walcherse ge- meenten ondersteunden het project. Zo kwamen de gemeen ten Vlissingen en Middelburg (met 75,000 gulden over de brug. Veere legde een halve ton bij. In de praktijk bleek het project niet zo eenvoudig te werken. In ,tnf totaal zouden 56 basisscholen met een gezamelij k netwerk aan elkaar gekoppeld worden. Maar in de proeffase ging het al mis. Op vier Walcherse basisscholen werd een computer neergezet, maar er kon niets mee worden gedaan, omdat de organisatie van het project het niet eens kon worden met Zeelandnet over de REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl te gebruiken software. Daar naast waren de kosten te hoog. De scholen zouden jaarlijks zes honderd gulden per computer moeten betalen. Dat vonden veel onderwijsinstellingen te veel. Toen de Walcherse Archi pelscholen zich terugtrokken uit het project, betekende dat de doodsteek voor Investeren in Effectiviteit. Uiteindelijk besloten de scholen wel gezamelij k hun iet-voorzie ningen in te kopen bij automati seerder Kooijman in Drieber gen. Volgens De Reu van het RPCZ was deze gezamelijke in koop er zonder het project niet geweest. Bovendien waren de scholen aanmerkelijk goedko per uit dan wanneer ze het alle maal zelfstandig hadden moe ten aanschaffen, meent hij. In de eindrapportage ziet de projectgroep nog meer licht puntjes. Zo weten de scholen nu welke eisen ze kunnen stellen aan 'de software. Bovendien hebben de scholen geleerd hoe ze hun iet-voorzieningen moe ten inrichten. De onderwijsin stellingen weten nu dat auto matisering meer is dan alleen een machinepark, aldus het slotdocument. Marieke Kole krijgt een cadeau uit Roemenië omdat ze de meeste banketletters ten bate van het Roemeense dorp Teius heeft verkocht. L STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; Kaasboer Biggekerke, 9.00-12.00 uur: Tossen. Inschrijving tussen 8.45-9.00 uur; MIDDELBURG - Concert- en gehoorzaal, 20,00 uur: Kerstconcert van brassband jeugdorkest ONDA samen met Koninklij ke Oratoriumvereniging; Koorkerk, van- al 19.30 uur: koor- en samenzangavond advent; Palet, 19.00 - 21.00 uur: Kinder bingo voor groepen 3 tot en met 8; OOSTKAPELLE - Halve Maan, 10.00 uur: Badminton voor 50-plussers; OOST-SOUBURG - Wereldwinkel, 10.00- 16.00 uur, kerstmarkt; VROUWENPOLDER - Vrijgemaakt gere formeerde kerk, Schoolstraat, 20.00 uur: Kerstzangavond; VLISSINGEN - De Piek, 21.30 uur: The Kids Are Allright, optreden jonge bands; Het Bolwerk, 14.00 uur: Koersbal; kerkzaal Open Hof, 19.30 uur: kerstsa- menzang. MIDDELBURG - Het klarinet-, cello- en strijkersensemble van de Zeeuwse Muziekschool regio Walcheren geeft zaterdag een concert in de balletschool van het Kuiperspoortgebouw in Middelburg. Rien Hillebrand is de dirigent. Het ensemble speelt een afwisselend programma, met werk van verschillende componisten. Het concert be gint om 20.00 uur. door Nadia Berkelder ARNEMUIDEN - Marieke Kole heeft de afgelopen weken 74 banketletters verkocht in Arne- muiden. Daarmee was ze de top- verkoper van de jaarlijkse ban ketletteractie. Die bracht 13.250 euro op voor hulp aan het Roemeense dorp Teius. Het geld wordt gebruikt voor de bouw van een badhuis en een toiletgebouw. In het dorp wonen veel alleenstaande ouderen. Volgens voorzitter W. Joosse van de Stichting Arnemuiden helpt Teius is een badhuis een uit komst. Mensen kunnen tegen een kleine vergoeding gebruik maken van het badhuis of er hun kleren wassen in de wasserette. Burgemeester K. Schouwenaar maakte de opbrengst bekend. „We hebben het allemaal over naastenliefde", zei hij. „Maar er over praten is één. Het ook echt doen, is twee." Van de opbrengst van vorige acties is in Teius een kleuterschool gebouwd. Verder wordt het geld elk jaar gebruikt om de allerarmste mensen in het dorp te helpen. Zij krijgen brood en margarine. De stich ting heeft verder gezorgd voor schoolmeubilair, voor een goe de tandartsstoel en voor ver warming in de scholen. De schoolkinderen van Arnemui den spelen een belangrijke rol bij de jaarlijkse actie. Dit jaar Psychiater uit Koudekerke werkt aan wederopbouw in Afghanistan door Edith Ramakers VLISSINGEN - Na 23 jaar oorlog wil Afghanistan de geestelijke gezond heidszorg verbeteren en moderniseren. Nu nog worden onder het kopj e 'overige ziekten' alle Afghaanse patiënten met psychische problemen samengevoegd. Een traditionele behandelmethode van geesteszieken is een dieet van veertig dagen water, brood en peper. Geduren de die tijd zit de patiënt vastgeketend aan een boom in een omgeving waarvan wordt verondersteld dat ze de genezing stimuleert. „Dan jeuken je vingers om in te grijpen", zegt de 35-jarige Peter Ventevogel uit Koudekerke. Ventevogel is psychiater en cultureel antropoloog en sinds juli werkt hij in de provincie Nangarhar in Afghanistan voor de Nederlandse organisatie HealthNet International. Hij is voor een kort verblijf in Nederland. Health Net International is gespecialiseerd in de wederopbouw van de gezondheids zorg na conflicten. „Kort samengevat: als Artsen zonder Grenzen verdwijnt, komen wij. We werken met de lokale bevolking, medici en bestuurders aan een nieuw begin." De veerkracht van de Afghanen heeft Ventevogel verrast. Afgrijselijke erva ringen hebben hun gemoed onberoerd gelaten. „Wat de Afghanen meege maakt hebben, is niet te bevatten. Maar als ik dan ziehoe zij eraan toe zijn, is dat nog verbazingwekkend goed." De diagnose 'goed' is relatief, beseft Ventevogel. Gruwelbeelden laten litte kens na. Aan een vroedvrouw vroeg hij wat ze wist van psychiatrische ziekte beelden. De vrouw kende depressies. Haar dochter had die ook. Zij was ge schokt door de lijken die in 1992 voor hun huis op straat werden gedumpt. Ook de luchtaanvallen werkten op haar zenuwgestel. „De vroedvrouw somde de symptomen op van posttraumati sche stress-stoornis: angstdromen, in dringende visuele herbelevingen, ver mij dingsdrang en een slechte nacht rust." Psychiaters, of in algemene zin kennis en kunde uit het westen, zijn hard no dig. Afghanistan telt 25 miljoen bewo ners en acht psychiaters. „Maar ik ken Psychiater Peter Ventevogel: „Wat de Afghanen meegemaakt hebben, is niette be vatten. Maar als ik dan zie hoe zij eraan toe zijn, is dat nog verbazingwekkend goed." foto Ruben Oreel er maar drie. Ik heb ook geen reden om aan te nemen dat er meer dan drie psy chiaters zijn," Weggepest Ventevogel vertelt dat de intellectuelen zijn weggepest tijdens de oorlog. Het land heeft dringend behoefte aan vak bekwame professionals. „Wat dat be treft zou het goed zijn als deze Afgha nen terugkeren. Maar ik heb makkelijk praten. Ik heb een Nederlands paspoort en kan als het onrustig wordt direct het land verlaten." En het broeit in Afghanistan. „Het gaat de verkeerde kant op. Laatst hoorden we harde knallen. Bommen, zeiden mijn Afghaanse collega's. Ik heb net voor een jaar bijgetekend bij Health Net. Het is geweldig werk, maar als een nieuwe oorlog uitbreekt, is het voorbij. Er ligt een noodplan klaar om snel te ontsnappen," Ruim twintig jaar oorlog betekent ook dat medici al die tijd waren afgesneden van nieuwe ontwikkelingen. „Op de medische facuiteit werkten ze met één boek uit de jaren zestig. Als we trainin gen geven, dan hangen de dokters, vroedvrouwen, verpleegkundigen aan je lippen. Ze zijn leergierig." Met vrouwen komt hij moeilijk in con tact. De scheiding der seksen werkt zo sterk door dat Ventevogel na een maand nog amper met vrouwen had gespro ken. „Ik werk in het gebied tegen de Pa kistaanse grens aan dat erg behoudend is. Vrouwen worden mishandeld en worden onderdrukt door hun mannen Maar om 'feministisch-westerse oplos singen' aan te dragen, is 'zinloos'. „Blijf-van-mijn-lijfhuizen zouden hier niet werken. We regelen een soort posi tieve discriminatie voor mannen die him vrouwen laten werken. We moeten de mannen meekrijgen om vooruitgang te boeken." Hij las laatst een onderzoek waaruit geconcludeerd werd dat 97 procent van de Ta lib an-vrouwen de pressief zou zijn. „Dat geloof ik niet. Er waren 160 vrouwen geïnterviewd. Om de enquête goed te lezen moet je de cul turele achtergrond mee laten wegen." Eer Het begrip 'eer' speelt daarin een hoofdrol. „Eer is voor Afghaanse man nen gericht op hun vrouw, hun grond en een gastvrije ontvangst voor de vreem delingen. Vrouwen krijgen meer res pect van anderen als ze veel ellende hebben meegemaakt. Daar scheppen ze over op. Als westerse psychiaters ge confronteerd worden met die misère, dan schrijven ze hen direct een aantal pillen voor. De vrouwen hebben het niet lollig, zijn vaak verdrietig, maar de cul turele presentatie moet je meenemen in de diagnose." Afghanen zijn bereid om grif te betalen voor de geestelijke gezondheidszorg. Van pillen verwachten ze een heilzame uitwerking, maar ook voor traditionele behandelwijzen zijn ze bereid geld neer te leggen. De geesteszieke patiënt wordt door zijn familie naar bijvoor beeld het graf gebracht van Said Moha- med Ali Shah. Hij stierf in de zeventien de eeuw en het verhaal gaat dat hij geestesziekten gezond maakte. Nog steeds wordt die plek als een ge neeskrachtige plaats gezien. Het 'ge sticht' aldaar wordt gei und door zijn nazaten, die veel geld vragen. „Toen ik er op bezoek was, was het zomer en pa tiënten zaten vastgeketend onder een boom. Ik sprak met sommigen, maakte foto's, maar enkelen waren te verward om te reageren. Wij willlen een structu rele bijdrage leveren aan de wederop bouw van de gezondheidszorg. Impul sieve reacties, zoals het losmaken van de kettingen, werken averechts. Het is een langdurig veranderingsproces, waarbij we het vertrouwen nodig heb ben van sleutelfiguren, zoals dorps hoofden." MIDDELBURG - De politie Zeeland stuitte in februari in de haven van Vlissingen op twee gestolen, nieuwe auto's uit Ita lië die bestemd waren voor Marokko. Het was het begin van een grootscheeps onderzoek naar een omvangrijke auto zwendel. Het spoor leidde naar een 34-jarige inwoner van Rotterdam. De man, die alles ontkent, moest zich gisteren voor de rechtbank in Middelburg verantwoorden voor heling van tien auto's, hoofdzakelijk Mercedessen en jeeps. In de woning in Rotterdam waren valse Duitse kentekenbe wijzen, gefingeerde koopcontracten en gestolen computers aangetroffen. Een deel van de in Italië gestolen auto's was in een loods in Rotterdam gestald. Officier van justitie R. Jeuken eiste 21 maanden cel. Raadsman D. Koningsbloem bepleitte vrijspraak, omdat niet zijn cliënt maar een huisgenoot schul dig zou zijn aan de heling. De rechtbank doet 24 december uitspraak. OOST-SOUBURG - Een 55-jarige Vlissingse bestuurder van een bestelauto met aanhangwagen, kwam gisteren omstreeks 14.00 uur tot stilstand op de A58 door klapbanden. Drie ban den van zijn aanhangwagen waren lek geraakt en de achter klep van de auto was opengegaan. Daardoor vloog oud papier over de snelweg. De aanhangwagen moest worden wegge sleept. TERNEUZEN - Waterbedrijf Delta wil gezuiverd afvalwater gaan gebruiken als industriewater. Delta heeft daartoe het oog laten vallen op het 'effluent' van de zuiveringsinstallatie bij Terneuzen. Een haalbaarheidsstudie moet uitwijzen of dat bruikbaar is. Uit de installatie bij Terneuzen wordt nu elk j aar zeven tot acht miljoen kubieke meter gezuiverd water naar de Westerschelde gepompt. Zonde, vindt Delta, want het is waarschijnlijk geschikt als industriewater. Het bedrijf heeft daarvan jaarlijks zo'n 36 miljoen kubieke meter nodig. Delta denkt zeker zes miljoen kuub van de zuivering te kunnen be- trekken.Het bestuur van het waterschap Zeeuws-Vlaande- renverwacht dat het haalbaarheidsonderzoek drie tot vier maanden vergt. WISSENKERKE - Cultuureducatie is volgens B en W van Noord-Beveland 'juist in deze tijd van tv en computer' zo be langrijk dat ze er jaarlijks ruim tweeduizend euro meer aan willen uitgeven. Verhoging van de subsidie is nodig omdat de provincie minder aan schoolvoorstellingen bijdraagt en er een hoger BTW-tarief voor de voorstellingen gaat gelden. De cultuureducatie op scholen wordt al j aren gecoördineerd door het samenwerkingsverband Oosterschelde. Daar gaat het ex tra geld dan ook naar toe. De raad moet nog wel met het voor stel instemmen. GOES - Het Openbaar Ministerie in Rotterdam doet nog steeds onderzoek naar mogelijke fraude met geld uit het Eu ropees Sociaal Fonds (ESF) bij het Centrum voor Vakoplei ding in Goes. Over het strafrechtelijk onderzoek wil het OM niet meer zeggen dan dat het 'gaande isIn april 2 001 deed het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid aangifte bij het OM. Justitie kan niet aangeven wanneer het onderzoek klaar is. foto Ruben Oreel hebben ze samen achthonderd letters verkocht. Marieke had daar met 74 letters een groot aandeel in. Marieke kreeg als dank een cadeautje uit Roeme nië, een houten waterputje. Ook Sarina Roos (51 letters), Robert van Baken (24) en Joyce Kelder (22) kregen een cadeau. Zij had den de meeste letters verkocht. 14 en 15 december 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen: Vlissingen, zat. 0.00-24.00 uur: P. Scheeren, Badhuisstraat 46, tel. (0118) 471017. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. zon. 0.00-24.00 uur: W. van Ouwerkerk, Gerbrandystraat 6, tel. (0118) 465498. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 Middelburg, vrij. 17.00-zat. 23.00 uur: W- v.d. Peppel, Oosterscheldestraat 12, tel. (0118) 639933. zat, 23.00-zon. 23.00 uur: J. L. F. Wortelboer, Korendijk 36, tel. (0118) 639933. Gezondheidscentrum Middelburg-Zuid, Souburg, Nieuwland en Arnemuiden, zat. 0.00-24.00 uur: J. Visser, Roozenburghlaan 20, Middel burg, tel. (0118) 627664. zon. 0.00-24.00 uur: J.H. Vervloet, Roozenburghlaan 20, Mid delburg, tel. (0118) 627664. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 Gapinge, Grijpskerke, Oostkapelle, Se- rooskerke. Vrouwenpolder, Veere en Zanddijk: Y. Bats, Dorpsstraat 2, Oostkapelle, tel. (0118) 581276. Domburg, Aagtekerke, Westkapelle, Meliskerke, Zoutelande, Koudekerke en Biggekerke, vrij. 18.00-zon. 24.00 uur: W. Spekhorst, J.W. Schuurmanstraat 6, Domburg, tel. (0118) 581271. Biggekerke en Meliskerke (artsen Bou- wense en Stutterheim), vrij. 18.00-ma 08.00: B. Bouwense, Valkenisseweg 42, Bigge kerke, tel.(0118)552190. Tandartsen: Walcheren: N. J. M. Kootstra, Korenbloemlaan 1A, Arnemuiden, tel. (0118) 602929. Spreekuur 11.00-12,00 uur. OOST-SOUBURG - In de nacht van zaterdag op zondag houdt de Samen op Weg-gemeente Oost-Souburg van 22.00 tot 1.00 uur een nachtwake, in aan sluiting op het landelijk initia tiefvan de actiegroep De Nacht wacht. Deze groep wil onder het motto 'we kunnen er niet van slapen' een actie houden voor asielzoe kers die al lang in Nederland verblijven en nog altijd geen verblijfsvergunning hebben. Deze actie is overgenomen door de Landelijke Raad van Kerken de bisdommen Rotterdam en Breda en tientallen kerkelijke gemeenten in het land. Tijdens de wake in de kerk aan het Oranjeplein in Oost-Souburg doen asielzoekers hun verhaal. Gommert Burger van INLIA- Zeeland gaat in op de actuele si tuatie. Verloskundigen: Vlissingen, vrij. 20,00- zat. 20.00 uur:H de Pundert, tel. (0118) 471140. zat. 20.00-zon. 22.00 uur: J. van Dierendonck, tel. (0118) 471140. Middelburg, vrij. 21.30-zon. 21.30 uur: A. de Putter, tel. (0118) 626045. Dierenartsen: Landbouwhuisdieren: tel. (0118) 633803. Kleine huisdieren: Mw. A. van der Wolf, A. Gogelweg 14, Vlissingen, tel. (0118) 466548. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18.00 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Walche ren (grote huisdieren): Oude Domburgseweg 33a te Oostkapel Ie tel. (0118) 633803, za. en zo. visites aanmelden van 08.00-09.00 uur. Dierenartsenpraktijk Meliskerke: R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Vogel- en Egelopvang 'De Mikke': Het hele weekend bereikbaar onder tel. 0118 628288. Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: 24-uursdienst (voor spoedeisende re cepten): Apotheek Hummelen, Markt 69, Middel burg, tel. (0118) 612134. Zat. 10.00-19.00 uur: Apotheek De Singel, Singel 9, Vlissin gen, tel. (0118)412730. Thuiszorg: Walcheren: voor gezinsverzorging, wijkverpleging en uitleen verpleegartikelen, tel. 0118- 684000. SCHERPENISSE - C. Bolier in Scherpenisse heeft onlangs een kogelbrief ontvangen. Hij be schuldigt zijn toekomstige buurman M. Vroegop ervan de afzender te zijn. Het tweetal heeft ruzie over de ruiten in de zijgevel van een huis dat Vroegop naast de woning van Bolier bouwt. De Scherpe- nissenaren slaagden er niet in zelf uit het conflict te komen. Ze legden de zaak voor aan de rech ter voor en sinsdien zijn de pes terijen niet van de lucht. Bolier houdt het erop dat de ko gelbrief van zijn buurman af komstig is. Hij heeft aangifte gedaan. Vroegop ontkent er iets mee te maken te hebben. De politie heeft de brief naar het foren sisch laboratorium gezonden. Inhoudelijk wil de politie niet op de zaak ingaan. In het interview met chirurg dr J. Kriele van hetZiekenhuis Walcheren in de krant van woensdag 11 december is een fou tieve eindtijd vermeld voor de afscheids receptie op woensdag 18 december. De afscheidsbijeenkomst in het Vlissingse ziekenhuis eindigt om 17.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15